2024 Yılında Yazarak Para Kazanmanın 9 Alternatif Yolu

Yazı yazmak pek çok kişi için bir hobidir. Ancak hobi olmasının dışında yazarak para kazanmanın mümkün olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda yazarak para kazanmanın yolları üzerine açıklamalarda bulunacağız.

Yazarak para kazanmadaki amacınız ister ekstra gelir kazanmak olsun veya uzun vade için tecrübe elde etmek olsun, her iki durumda da emek harcamanız gerektiğini en baştan belirtmeliyiz. Ancak harcayacağınız emekler size bilgi birikimi ve tecrübe olarak geri dönecektir.

Konuyu öğrenciler açısından değerlendirdiğimizde yazarak para kazanmanın Üniversite öğrencileri arasında tercih edilen ekstra kazanç yöntemleri arasında olduğunu görüyoruz. Özellikle sözel bölümlerde okuyan öğrenciler ve yazarlık ile ilgilenen kişiler için hem deneyim kazanmak hem de gelir elde etmek için yazarlık yapmak harika bir kazanç kapısıdır.

Diğer yandan, blog yazarak para kazanma düşüncesini gerçeğe çevirmek isteyen kişiler de aynı zamanda kendi siteleri için yazılar hazırlamaktadırlar. Buna benzer şekilde klavyenizi konuşturarak kendi bloglarınız için de yazılar hazırlayabilir ve kariyer fikirleri alanında yerinizi belirleyebilirsiniz. 

Şimdi, lafı daha fazla uzatmadan yazarak para kazanmanın en iyi yollarını anlatmaya başlayalım.

Oyun oynayarak para kazanmak mı istiyorsunuz? Para kazandıran oyunlar ile nasıl para kazanılacağını öğrenmek için hemen yazımızı okuyun.

 Yazarak Para Kazanmanın En İyi Yolları Nelerdir?

1- Makale Yazarak Para Kazanan 

Makale yazarak para kazanmak web sitelerinin kurulduğu ilk günden bu yana uygulanan bir yöntemdir. Pek çok web sitesi sahibi hazırladıkları makalelerin yanında başka yazarlara da makale hazırlatarak sitelerinin çok daha hızlı büyümesini isterler.

Dolayısıyla internet ve web sitesi dünyasının gelişmeye başlaması ile birlikte makale yazma döneminin ortaya çıkması son derece doğal olarak karşılanmıştır.

 Makale yazmak, özellikle yazma üzerine keyif alan kişiler için tartışmasız en iyi kazanç elde etme yöntemidir. Bu sayede yazar olmak isteyen kişiler kariyer fikirlerine yazı yazarak gerçekleştirirler. 

Yazı yazmak ve makaleler hazırlamak konusunda kendinize güveniyorsanız bu konuda rekabetçi bir ortama hazır olmanız gerektiğini söylememiz gereklidir. Çünkü, para kazanmak için makale yazmak para kazanmanıj en kolay yolları arasında sayılmaktadır.

Bu nedenle çok sayıda kişi kazanç elde edebilmenin yolunu makale yazmakta görmektedir. Sonuç olarak, arz talep dengesi rekabetin yazarlık yönünde yüksek olması sonucunu doğurmuştur.

Peki böyle bir durumda makale yazarlığı yapabilmek için ne gibi önlemler almalıyız? Yeni başlayan genç makaleciler rekabetten kaçınmak için oldukça düşük ücret talep etmektedirler. Hatta ücretsiz olarak web sitelerine editör olabilmekte ve pek çok makaleye ücretsiz olarak hazırlamaktadırlar.

Makale yazarak para kazanmanın bir başka yolu da yüksek tirajlı gazetelere yazar olabilmektir. Elbette bu konuda yeni başlayan kişilerin pek fazla şansı bulunmamakta. Ancak zamanla kendini ispatlamış olan kişiler gazetelerin web sayfalarında kendilerine yer bulabilmektedir.

Belirtmiş olduğumuz gibi ücretini düşük tutan veya staj yapmak amacıyla bu tür gazetelere başvuran kişiler kendilerine bir köşe edinerek kariyer hedeflerine bu noktadan ilerlemeye çalışmaktadırlar.

Makale yazarak para kazanmaya başlamak isteyen kişiler için yazı portföyü oluşturmak başlangıç açısından iyi bir adımdır. Üniversite okuyan öğrenciler için üniversitede yer alan Gazete ve dergilerde boy göstermek bu portföye iyi bir referans olacaktır.

Diğer yandan bir blok oluşturarak niş alanında yazılar hazırlamak veya ilgi alanlarınızı belirteceğiniz bir blok oluşturmak CV’nize referans açısından avantaj sağlayan bir adım olacaktır.

Makale yazma konusunda geniş bir portföye sahip olduğunuzda, elinizdeki fikirleri sitelerin veya gazetelerin editörlerine iletebilirsiniz. Editörlerce başvurunuzun kabul edilmesi halinde serbest olarak makale yazarı unvanı ile işinize başlarsınız.

Bir makale yazarı olarak kazanılan ücret, hazırlamış olduğunuz yazının uzunluğuna, yazı adet sayısına ve yazarın tecrübesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca yazılan yazının dili de kazanılan ücretin miktarı yönünden belirleyici bir etkendir.

Örneğin; İngilizce üzerine yazılan makaleler dünya genelinde çok daha büyük değerlere sahiptir. Bu tür makaleler ile kazanacağınız ücret yerel dilden yazacağınız yazıların ücretinden çok daha fazladır.

Editörlere Makale Fikirlerinizi Sunmak için Sosyal Medyayı Deneyin

Portföyünüzde yer alan makale fikirlerini ve de editörlere sunmak için arayış içerisine girdiyseniz, sosyal medya imkanlarını kullanarak bu düşüncenizi gerçekleştirebileceğinizi söylemek isteriz.

Bu konuda en çok tercih edilebilecek platformlar Twitter ve Linkedln sosyal medya araçlarıdır. Editörler, yazdıkları yazılarda genellikle yaşadıkları dönem içerisinde meydana gelen olaylar hakkında tweetler paylaşırlar. Söz konusu bu tweetler içerisinde deneyiminize ve becerinize uygun bir yazı gördüyseniz, bu editöre bir e-postayla ulaşmaya denemenizi tavsiye ederiz.

2- Müzik, film ve çok daha fazlasını inceleyerek Yazarak Para Kazanın

Herhangi bir konu hakkında neyi nasıl yazacağınızı bildiğiniz durumlarda inceleme yazıları hazırlayarak para kazanmak oldukça kolaydır. İnceleme yazıları denildiğinde ise pek çok kişinin aklına televizyon ve film programlarının eleştirmenliği gelmektedir. Ancak bu konularda inceleme yazıları hazırlamak büyük bir deneyim gerektirir.

İnceleme yazılarından kazanç elde edebilmeye başlarken bu alanda hizmet sunan web sitelerine kayıt olmak ve bu şekilde kazanç elde etmeye başlamak atılacak ilk adım olabilir. İnceleme içerikli sitelerde yer alan konulardan herhangi bir tanesini tercih ederek inceleme yapmaya ve akabinde görüşlerinizi yazmakla kazanç elde etmeye başlayacaksınız.

Bir önceki yazımızda sizlere anlatmış olduğumuz video izleyerek para kazanma isimli konu içerisinde de yer alan Slicethepie uygulaması ile, çeşitli şarkılar ve moda ürünlerini inceleyerek görüşlerinizi yazı halinde sunabilirsiniz. Bu sayede hem reklam izleyerek para kazanma şansını yakalamış olur hem de yapmış olduğunuz gözlemleri yazıya dökerek yazı yazarak para kazanmanın keyfini sürersiniz.

Bu tür konulardan gelir elde edebilmek için yapmanız gereken doğru web sitelerini bulmak ve kayıt olarak inceleme yapmaya başlamaktır. Ayrıca ücretli anket doldurarak para kazanma siteleri veya ürün değerlendirmesi yapabileceğiniz platformlara üye olarak yine inceleme yazıları hazırlayabilirsiniz.

Ürün incelemenin ve ardından yazı yazarak para kazanmaya çalışmanın bir başka avantajı da incelenilen ürünlerin bir kısmının incelemeyi yapan kişide kalabilmesidir. Elbette bu durum inceleme talebinde bulunan kişi ya da firmalara göre değişkenlik gösterir. Ancak bazı durumlarda firmalar inceleme yazısı hazırlatmak için gönderdikleri ürünün işi de kalmasını istemektedirler.

3- Kısa Ders Notlarınızı Satarak Kazanın

Ders notları hazırlama konusunda ön bilgiye sahipseniz ve aynı zamanda yeterince kaynağınız varsa bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Bazı siteler öğrencilerin notlarını satmak için kişilerden tuttukları notları ücret karşılığında satın almayı talep etmektedirler. Öğrenciler ile iletişim halinde olan böyle siteleri tespit ederek notlarınızı ücretsiz şekilde listeleyebilirsiniz.

Yapacağınız satış rakamlarına göre bazı s iteler komisyon talep etmekteyken bazıları herhangi bir komisyon olmaksızın satış işlemlerini tamamlarlar.

Ders notları ile kazanç elde edebilmenin bir diğer yolu da sosyal medya üzerinden PDF şeklinde cüzi bir ücret karşılığında not satışı yapmaktan geçer. Her ne kadar yapılan satış fiyat üzerinden az bir rakam gibi görünse de yüzlerce notu müşterilerinizle buluşturmanız halinde büyük bir gelir elde edebilirsiniz.

4- Yarışmalara katılın ve bu yerlerde yazı yazarak para kazanma yolunu deneyin

Yarışmalara katılmak yazı yazarak para kazanma yollarının denenebileceği bir başka platformdur. Başlangıçta çok sayıda kişi için korkutucu gelebilir. Ancak katılan kişiler arasında birilerinin kazanacağını bilmek az da olsa yazarları rahatlatmaktadır. Kısacası yarışmaya katılan herkes aynı şartlar altında yarışmaktadır.

Biraz tecrübe ve yetenek sahibi kişilerin bu tür yarışmalara katılmaları para kazanmaya çalışması, kazanç elde edebilmenin mantıklı bir yolu olacaktır.

Yapay zeka ile youtube videolarını düzenleyin. Nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımızı okuyun!

Yazılarak düzenlenen bir yarışmaya katılan kişiler arasından dereceye giren yarışmacılar, benzer turnuvalardakilere göre çok daha kısa sürede geniş bir kitle üzerinde isim yapmayı başarırlar. Pek çok toplum bu tür turnuvalar içerisinde başarı gösteren kişileri takdir etmektedir.

Dolayısıyla kariyer hedefi olan bireylerin bu tür yarışmaları es geçmemeleri, ünvan yapma açısından oldukça önemlidir. Ayrıca yarışmada dereceye giren yarışmacılar göstermiş oldukları bu performansı CV’lerine de ekleyebilirler.

Tüm bunların yanında başarılı bireyler ekstra bir gelir elde edecektir. Yabancı dili olan kişilerin dünya çapında gerçekleşen yarışmalara katılabilmesi durumunda kazanılan para miktarının yabancı para birimi cinsinden olacağını da hatırlatalım. 

Yazı yarışmalarında dereceye girebilmek için neler yapılmalıdır

Aşağıda belirteceğimiz maddeler yazı yarışmalarına katılan kişiler için dikkat etmeleri gereken ipuçlarını içerir. bu ipuçlarından bazıları sadece yarışma sırasında gerekli, bir hayat felsefesi haline getirilerek kişinin yaşam biçimine entegre edilmelidir.

a- Özgün Olun

Yarışma sırasında otoriteleri etkileyebilmek için ortaya koyduğunuz eserin benzersiz olması son derece önemlidir. Başkalarını taklit ederek bu tür yarışmalara katılmanız halinde, bu durum hemen ortaya çıkar. Dolayısıyla, Özgün olmamanız halinde yarışma içerisinde hiçbir şansınız kalmayacaktır.

Eserlerinizi, geleneksel yazma tekniklerini kullanarak ortaya koymaya çalışın. Konu açısından baktığımızda ise sıradanlıktan çıkın ve kimse tarafından yapılmamış, daha önce işlenmemiş yeni yazılar oluşturun.

 B- Sizden önceki yarışmacıları inceleyin

Sizden daha önce yarışan yarışmacıları veya geçmiş yıllarda başarı kazanmış olan kişilerin hayat hikayelerini okuyarak bir fikir elde etmeye çalışın. Bu şekilde davranmanız kopya bir içerik sunmanız anlamına gelmesin. 

Yukarıda belirttiğimiz gibi eseriniz özgün olmalıdır. Ancak sizden önceki başarı hikayelerini bilmek, atacağınız adımları kolaylaştıracağından dolayı başarıya daha kısa sürede ulaşırsınız.

C- Yarışmadan önce yarışmanın koşullarını tam olarak inceleyin

Yarışacağınız alanın şartlarını bilmek son derece önemlidir. Yarışma sırasında ne gibi zorluklarla karşılaşacağınızı önceden yapacağınız incelemeler belirleyecektir. Hazırlıklı bir şekilde yarışmaya girmeniz halinde bu zorlukların üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Diğer yandan yarışmaya katılan kişilerin ne gibi nitelikler taşıması gerektiğini de önceden araştırın. Örneğin yarışmadaki kişilerin belirli bir yaş aralığında olması gerektiği gibi ön şart söz konusu ise bunu bilmemeniz boşa vakit kaybetmeniz demek olacaktır.

 D- Çalışmalarınızın son halini kontrol edin

İçeriklerinizi bitirdikten sonraki teslimat öncesinde yazılarınızı tekrar tekrar kontrol edin. Gerek yazım hataları gerek anlam kaymaları veya tutarsızlıkları tespit ederek yapılması gereken düzenlemeleri eksiksiz şekilde gerçekleştirin.

Gerekli düzenlemeler bittikten sonra metninizin son halini tekrar baştan okuyun. Bir hata ile karşılaşmanız halinde bu hatayı da düzelterek, tekrar hata ile karşılaşmayıncaya kadar metinlerinizi baştan sona okumaya çalış.

5- Çevirileri Yazarak Para Kazanmaya Çalışın

Mevcut bir dil beceriniz varsa, bu yeteneğinizi paraya çevirmek harika bir yöntem olacaktır. Freelancer şeklinde çalışarak yabancı dilde yazılmış metinleri ana dilinize çevirerek gelir elde edebilirsiniz.

Çeviri yapma konusunda bazı diller diğerlerine göre çok daha fazla kazanç sağlamaktadır. yeterince insan tarafından bilinmeyen dillerin çevirileri ise rekabetin az olmasından dolayı çok daha yüksektir.

Yazarak para kazanmaya çalışan kişilerin çeviri yöntemini kullandığı popüler platformlardan bir tanesi Fiver uygulamasıdır. Bu uygulama ile rakiplerinizi inceleyerek çevirilerinize ortalama bir fiyat belirleyebilirsiniz.

6- Blog yaparak para kazanın

Yazı yazma konusunda herhangi bir sorun yaşamayan kişiler için en çok tercih edilen para kazanma yöntemi blog yaparak para kazanmaktır. Bu konuda Daha önce Hazırlamış olduğumuz Blog yazarak para kazanmak isimli makalemizi mutlaka okuyun.

Yazımızın içerisinde blok yöntemini kullanarak nasıl para kazanacağınıza dair pek çok ipucu bulunmaktadır. Blog yazarken dikkat edilmesi gerekenler, Blog yazarak para kazanmaya çalışmanın aşamaları gibi önemli noktalar makalemiz içerisinde değerlendirilmiştir.

Web sitesi üzerinden para kazanma düşüncesi internetin yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte hayatımıza girmiştir. Günümüze kadar gelişerek devam eden bu para kazanma yöntemi ile Küçük büyük pek çok kişi halen kazanç elde etmeye çalışmaktadır.

Bir blog ile kazanç elde edebilmenin farklı seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında sponsor içerikler yayınlamak, bağlı kuruluş pazarlaması yapmak ve reklam yayınları yer almaktadır.

7- Sosyal medya platformları için içerik yazarak para kazanın 

Sosyal medya platformları için içerikler oluşturmak, para kazanmak adına değerlendirilmesi gereken yöntemlerden bir tanesidir. Bu şekilde kazanç elde etmek, sosyal medya üzerinden nasıl takipçi elde edileceği ve sosyal medya gönderilerinin nasıl oluşturulacağı konusunda bilgi sahibi olanlar için kolay bir yoldur.

Yazı yazarak para kazanma düşüncesi olanlar için sosyal medya platformları iyi bir başlangıç olabilir. Bu tür platformları açmanın herhangi bir ücreti olmadığından dolayı sermaye olmadan para kazanmayı hedefleyenler için odaklanılması gereken bir başlangıç noktasıdır.

Tik Tok, YouTube, Instagram, Facebook gibi platformlarda yayınlanacak videolar için içerikler hazırlamak, yazı yazarak para kazanmanın bir başka yoludur. Etkileşim kurarak görünür olmayı başarabilirseniz büyük markaların dikkatini kısa sürede çekeceğinizden emin olabilirsiniz. Böyle bir durumda ise çeşitli sponsorluk anlaşmaları yaparak kazanç elde edebilmeniz mümkündür.

Yazı yazarak sosyal medya platformları üzerinden kazanç elde edebilmenin bir başka yolu da bağlı kuruluş pazarlaması yöntemini denemektir. Bağlı kuruluş pazarlaması kısaca herhangi bir ürünü veya hizmeti sosyal medya üzerinden tanıtarak satışa yönelik bir bağlantı sunmak demektir.

Sosyal medya platformunu takip eden kişiler söz konusu bu bağlantıya tıklayarak ürünü satın aldıklarında, belirli bir komisyon da sosyal medya platformu sahibine aktarılır.

Buna benzer şekilde kazanç yöntemlerini elde edebilmek için elbette her şeyin başında bir sosyal medya hesabına ihtiyacınız olacaktır. Sosyal medya hesabının etkileşim alarak büyüyebilmesi için düzenli şekilde içerikler paylaşması gerekir.

İşletmeler ve bazı firmalar sosyal medya içeriği oluşturabilmek ve etkileşim alabilmek için çeşitli tweetler ve Instagram yazıları oluşturmayı amaçlarlar. Tweet ve Instagram yazılarını yazarak para kazanmayı hedefleyen kişiler, işlemlerini etkileyici şekilde gerçekleştirebilirse firmalarla düzenli bir çalışma ortamı bulabilirler.

8- Metin yazarı olarak çalışmalar yapın 

Yazarlık üzerine çalışmalar yapmak ve bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız Metin yazarlığı düşüncelerinizin karşılığı olabilir. Ancak bu yöntem hızlı para kazanmanın yollarından olmayıp ilerleyen zamanlarda kariyer yapmak için kullanılabilecek bir tercihtir.


Bir metin yazarının ne yaptığı konusunda çok fazla bilgi sahibi değilseniz yazımızın devamını okuyarak bu konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 Metin Yazarı nedir ve ne iş yapar?

Metin yazarları, işletmeler veya firmaların marka kimliklerini tanıtan yazıları online olarak oluşturmaktadır. Bir metin yazarı olarak şirketlerin veya bağımsız müşterilerin görebileceği metinler hazırlayabilirsiniz. Bu sayede içeriği okuyan kişiler tanıtmış olduğunuz marka hakkında bilgi sahibi olacaktır.

Müşteriler tarafından görülebilecek olan Metin içeriği hazırlamak, kısaca, işletmeden tüketiciye doğru metin yazarlığı olarak adlandırılır. Diğer yandan yazılarınızı firmaların hedef kitleleri için hazırlayacaksanız buna verilen isim işletmeler arası Metin yazarlarıdır.

9- kitap yazarak para kazanmaya çalışın

Kitap yazarak para kazanmaya çalışmak en baştan belirtelim ki herkesin yapabileceği bir işlem değildir. Sosyal medya üzerinden gönderiler oluşturmak veya online girişim yollarını deneyerek yazarlık sayesinde para kazanmaya çalışmak kitap yazarlığına göre çok daha kolaydır.

Her şeyden önce kitap yazmak hızlı para kazanmanın bir yöntemi değildir. Aynı zamanda en kolay yollar arasında da gösterilmez. Ancak bu durum kitap yazarak para kazanılamayacağı anlamına gelmemektedir.

Kitap yazabilmek için her şeyden önce bir konuya ihtiyacınız olacaktır. Kurgu alanında bir roman hazırlayabilir ya da dizi şiir gibi öykülerde eserler üretebilirsiniz. Elbette bu alanda varlık göstermek için belli bir potansiyeliniz olmalıdır. Dolayısıyla kitap yazarak para kazanmak herkes tarafından yapılacak işler arasında değildir.

Kendiniz de bu yönde bir yetenek görüyorsanız, Yazmak istediğiniz konuyu belirleyerek hemen harekete geçmenizi öneririz. Eserlerinizi hazırladığınızda bir yayıneviyle anlaşma yapmanız gerekir. Ancak fiziki olarak eserlerinizi yayınlamak birtakım masraflar içerir.

Hazırladığınız içerikler e-kitap şeklinde Online olarak da satışa sunulabilir. Bu şekilde pasif gelir kazanan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Ancak sektörde yeni iseniz içeriğinizi kitlenize duyurmanız gerekecektir.

Bu alanda karşımıza yine sosyal medya siteleri çıkmaktadır. Sosyal medya platformları üzerinden ilgili kanalları tespit ederek reklam yapma çalışmalarına başlayabilirsiniz. Hazırladığınız eserin içeriğine göre sosyal medya platformlarında yapacağınız reklamlar eserlerinizi tanıtmak açısından önemlidir.

Buna benzer şekilde Google arama motoru üzerinden reklam vererek eserlerinizi geniş bir kitleye tanıtabilmeniz mümkündür.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu