İnternetten Para Kazanma Yolları 2024 – Online Kazan

İnternetten para kazanma ve ek gelir kazanma yöntemleri teknolojinin giderek ilerlemesi ile birlikte her gün daha çok araştırılıyor. Ülkemizde internet ve internetten para kazanma yolları 2000’li yıllarda bilgisayarların yaygınlaşması ile başlamıştır. Bu durum giderek ivmelenerek günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.

İnternetten para kazanma yollarını denemek isteyen kişilerin öncelikle bu yollar üzerine derinlemesine bir araştırma yapması gerekiyor. Her ne kadar kolay gibi görünse de internet ucu bucağı olmayan bir okyanusa benzetilebilir. Bu okyanusta Neyi nerede ve ne zaman aradığını mutlaka bilmelisiniz.

Yazımızın bundan sonraki bölümünde internetten para kazanmak için bilinmesi gereken en temel bilgilerden başlayarak adım adım ilerleyeceğiz. Bu sebeple içeriğimizi detaylıca okumanızı öneririz.

İnternetten Para Kazanma Dönemi Ne Zaman Başladı?

İçindekiler

2000’li yılların başında ülkemizde internet çok bilinmese de sonraki yıllarda hayatımızın vazgeçilmezi oldu ve günümüzde cebimize kadar girdi.

Böylece internetten para kazanmanın önü geçmişe oranla iyice açılmış oldu. Artık bu yıllardan itibaren internet hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdi.

Sabah kalkıp işe gidene kadar pek çok alanda farketmeden interneti kullanıyoruz. Bu durum para kazanma sektörüne de yansıdı.

2005’li yıllara gelindiğinde internet ve para sektörü birbiriyle tam anlamıyla tanıştı diyebiliriz.

Bu tarihten günümüze kadar internet üzerinden para kazanma platformlari tırmanışa geçmiştir.

İnternetten üzerinden Para Kazanma bir Meslek mi Yoksa Ek iş mi?

Para kazanma ile ilgili pek çok kişi günümüzde bu yolu bir ek iş olarak görüyor. Ancak profosyonel hale gelen bir takım kişiler için internet, para kazanma aracı olmaktan çıkmış, bu kişilerin birer mesleği haline gelmiştir.

İnternet ile yeni tanışarak kazanma arayışına giren bireyler ise internetten para kazanma yolları arasında hangisini tercih etmesi gerektiğini bilemiyor.

Bu yazımızda ek olarak para kazanma düşüncesini gerçekleştirmek isteyenler için para kazanma yollarını detaylı olarak sınıflandırmaya gayret ettik.

İnternetten Para Kazanma ile Sosyal Medya İle İlişkisi Nedir?

İnternetten para kazanma konusunda sosyal medya yönetimi önemli bir değere sahiptir. Eğer Faceboook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında yeteri kadar tecrübeye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ya da daha önce firmalar için sosyal medya yönetimi alanında çalıştıysanız, bu işten güzel gelir elde edebilirsiniz.

Hatta internet iş üzerine uzamanlaşarak tüm zamanlı çalışma imkanı dahi bulabilirsiniz. Elbette bu hemen olabilecek bir olay değildir. Zamanla sabır ve emeği birleştirerek belli bir yol kat edebilirsiniz.

İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazanma ile geçmişte pek ilgisi olmayan sosyal medya, daha önce sadece arkadaşlık ve iletişim kurmak için kullanılırken, artık ticaret alanında da kullanılmaya başlandı.

Hemen hemen her firmanın kendine ait pek çok platformda hesapları var. Bir sosyal medya uzmanının görevi de işte bu noktada devreye giriyor.

Bu hesapları geliştirmek, günlük ürün tanıtımı yapmak ve şirket değerini arttırmak gibi görevler yaparak, beklentinizin üzerinde internetten para kazanma şansını yakalayabilirsiniz.

Para kazandıran oyunlar ile nasıl oyun oynayarak para kazanılır? Öğrnemek için yazımızı hemen okuyun!

Son dönemlerin gözde para kazanma alternatifi olan sosyal medya yöneticiliğinde kendinizi geliştirirseniz, birkaç firma ile anlaşarak aylık maaş da alabilirsiniz. Bu sayede aylık gelirinizi birkaç yerden ve düzenli şekilde elde edebilirsiniz.

Şimdi dilerseniz internetten para kazanma ve internetten para kazanma yolları üzerine hangi methodların kullanılabildiği ile ilgili bilgiler sunarak yazımıza devame delim. Aşağıda anlatacağımız yönemler çok saydıa kişi tarafından aktif olarak kullanılmaya devam eden yollardır.

2023’te İnternetten Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Youtube Kanal Açma

Youtube üzerinden günümüzde çok sayıda kişi para kazanabiliyor. Başkaları youtube üzerinden para kazanabiliyorsa emin olun sizde yapabilirsiniz. Bu konuda yapılması gerekenleri yazımızda detaylıca açıklıyoruz.

Açıklanan verilere göre en çok para kazanan youtuber, Youtube kanalında oyuncak incelemesi yapan, 2018 yılında 22Milyon Dolar kazanmış, 2020 yılı açıklanan verilerine göre ise 29,5 milyon dolar kazanan 9 yaşındaki Ryan Kaji .

Üstelik tek kazancı youtube kanalı izlenme ile sınırlı değil. Muazzam bir para değil mi? Hepsi bu akdar da değil.

Bu çocuk yılda yaklaşık olarak 100milyon dolarlıkta ürün satmaktadır. Ryan Kaji Youtube’daki ünü sayesinde internetten para kazanma konusunda başı çeken ünlüler arasında oldu.

Güçlü ve sizden vazgeçmeyen bir kitle oluşturabilmeniz için Youtube kanalınızda tek bir alana odaklanmalısınız. Bilgi sahibi olmadığınız alanlarda boy göstermeye çalışmayın. Bu durum sizin eksik yanlarınızı ortaya çıkaracaktır.

Örneğin; Makyaj alanında kendinize güveniyorsanız online para kazanma yolları arasında bu alanda ilerleyin. Yada video oyunları yayınlayın, çeşitli ürünler inceleyin, insanlara becerilerinizi gösterin, komik videolar oluşturun. Burada ki püf nokta yetenekli olduğunuz alanda ilerlemektir.

Youtube aracılığı ile internetten para kazanmanın sırrı nedir? Bu soruya verilecek en mantıklı cevap insanların istediği ve eğlendiği videoları hazırlayarak yüklemek olacaktır. İnsanlar merak ettikleri veya eğlendikleri içerikleri izlemekteyi diğer uğraşlara oranla daha çok tercih ediyorlar.

Kişileri izlemeye teşvik etmek için ilgi çekici bir başlık kullanabilir veya Youtube arama için optimize edilmiş anahtar kelimeler ile yola koyulabilirsiniz.

Youtuber Olarak Nasıl Para Kazanılır?

Youtuber olarak, internetten para kazanmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. İlk olarak bunu belirtmek isteriz. Emek gerektiren zahmetli bir iştir. Ancak internetten para kazanma yolları içerisinde en çok tercih edilenlerden birisidir.

Videolar izlerken zaman zaman “kanalıma abone olmayı unutmayın“, bizi takip etmeyi unutmayın” vb. sözlere tanık olmuşsunuzdur.

Eğer sizde youtube oalcaksanız bu sözlere aşina olmaya hazır olun. İzleyicilerinize abone sistemini sık sık hatırlatmak zorunda kalacaksınız. Bir youtuber olmak için ilk adım youtube kanal açmaktır. Bunuda yukarıda sizlere anlattık.

Youtube ile internetten para kazanmak istiyorsanız son 12 ay içerisinde 4.000 saat izlenme süresine ulaşmalı ve bunun yanında 1.000 aboneniz olması gereklidir. Bu gereksinimleri sağladıktan sonra youtube üzerinden para kazanma başvurusu yapabilirsiniz.

Youtube için Adsense Dışında Para Kazanma Yöntemi Var mı?

Youtube üzerinden kısa süre öncesine kadar kazanç sağlayanlar bunu yalnızca adsense üzerinden yapabiliyordu. Ancak son birkaç yıl içerisinde Adsense harici internetten para kazanma yolları daha çok youtube ile mümkün olmaya başladı.

Yalnızca adsense reklamları ile değil bunun dışında farklı alternatif yöntemler ile Youtube üzerinden para kazanılabiliyor. Bu alternatif yöntemler ise şu şekilde ifade ediliyor.

 • Youtube üzerinden kendi ürünlerinizi pazarlayarak takipçilerinize satış yapın ve internetten para kazanın,
 • Marka bilinci oluşturma, belli bir kitleye hitap etme,
 • Süper sohbetler yapma ve bu sayede bağışlar alma,

Youtube Üzerinden Kendi Ürünlerinizi Pazarlayın

Google adsense dışında youtube aracılığıyla para kazanmanın yolları arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi ürün pazarlama yöntemidir. Youtuber’lar kendi yaptıkları ürünleri takipçilerine tanıtarak aldıkları siparişler aracılığı ile bu şekilde para kazanmaya çalışırlar. Bunun için hazırladıkları videolar ile ziyaretçilerini motive etmeye ve onların alışveriş yapması için ikna etme gibi özelliklerini kullanırlar.

Satacağınız ürünler özel bir yeteneğiniz yoksa genel olarak ticari tarzda piyasadan alıp satabileceğiniz ürünler olabilir. Bunun dışında kendinize has özellikleriniz ile oluşturduğunuz, yeteneğiniz sayesinde ortaya çıkan ürünleri pazarlayabilirsiniz.

Youtube ile kendi ürünlerinizi pazarlarken diğer youtuberlardan farklı teknikler kullanmayı denemelisiniz. Unutmayın kullanıcılar arasında akılda kalıcılık en çok bu sayede gerçekleşmektedir. Sıradan bir satıcı imajı ile üzerinize hemen çizik atmamaları için gayet samimi açıklamalarda bulunmalı, ürünün arkasında olduğunuz duygusunu kullanıcıya yansıtmalısınız.

İnternetten Para Kazanma Üzerine Sık Sorulan Sorular

Bir günde 100 TL nasıl kazanılır?

1- Editörlük Yapmak.
2-Sosyal Medyada Reklam Yapmak
3-Editörlük Yapmak.
4-Instagram’dan Satış Yapmak
5-Doğrudan Satış Yapmak
6-Müzik Dersi Verin.

Çok para kazanmak için ne yapmalıyım?

1- Anket doldurmak
2 -Video izlemek.
3- Satış ortaklığı yapmak.
4- Sanal asistanlık yapmak
5- Fotoğraf satmak.
6- Sosyal medya danışmanı olmak
7-Kurs vermek
8-Evde ütü yapmak

Evde en fazla ne para kazandırıyor?

1- Paketleme işi yapmak.
2- Makale yazmak.
3- Youtuber olmak.
4- Blog yazarlığı yapmak.
5- İnternet üzerinden satış yapmak.

Marka Bilinci Oluşturarak Youtube üzerinden Para Kazanma

Youtube iş ortaklığına katılabilmeniz ve internetten para kazanma platformuna giriş yapmanız için belirli kriterleri karşılamanız gerektiğini anlatmıştık. Bu kriterleri sağlamanız durumunda aynı zamanda sponsorluklar bulmanız da kolay olacaktır. Özellikle takipçi kriteri ile zaten sponsorların ilgisini çekmeye başlayacaksınız. Buda bir marka olmanıza sebep olur. Elbette tüm bunlar kısa sürede olacak işlemler değildir.

Bir kitle sahibi olmak ve takipçiler ile etkileşimde bulunmak için özgün içerikler üretmelisiniz. Üstelik bu içerikleri düzenli şekilde ve belirli aralıklarla takipçilerinizle aranıza mesafe koymadan yapmalısınız. Böylece herkes sizden bir süre sonra haber geleceğini bilecek ve unutulmayacaksınız.  Aktif bir kitleniz yoksa videolarınızı karanlığa atmış gibi hissedersiniz. Orada durur ama kimse bunun farkında olmaz. Kitleniz büyümeye başladıkça bu büyüme hızı daha ivmeli şekilde yükselecektir. Bu durum para kazanmanızı hızlandıracak bir etken olarak size yansıt.

Süper Chatler ile Para Kazanmak

Süper sohbet yani chat, kanalınızı takip edenlerin bağış yapması ile oluşturulan bir ortamdır. Takipçiler bağış yaptıklarında, canlı yayınlarda ve sohbetlerde ki mesajları en üstte görünürler. Bu özellik para kazanması açık kanallarda kullanılabilen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Kanalınızda Süper Chat uygulamasının var olup olmadığını öğrenmek için yapmanız gereken;

 • İçerik stüdyosuna girin sol taraftaki gezinme çubuğundan para kazanma bağlantısını tıklayarak devam edin,
 • Sayfanızın en üst tarafında bulunan Canlı sohbet bölümüne tıklayın,

Buraya kadar geldiyseniz artık kanalınızın süper chat için uygun olup olmadığını öğrenmeniz çok kolay. Süper chat sekmesi görünüyor ise bu eklentiye uygunsunuz demektir. O halde internetten para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır

Blog yazarak para kazanmak düşüncesi, internetten para kazanma fikirlerinden en eskisidir diyebiliriz. Şuan günümüzdeki pek çok düşünce bu fikrin dallanması sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu denli eski bir yöntem olmasına rağmen halen blog yazarak para kazanmak fikri güncelliğini korumaktadır.

Yazı yazmayı seven insanlar için niş odaklı bir blog ile iyi bir gelir elde etmek mümkün. Herkesin hayalleri arasında kısa yoldan para kazanma düşüncesi azda olsa bulunmaktadır. Ancak blog yazarak kazanma düşüncesinin bu hayale uygun olamadığını belirtmemiz gerekmekte. Eğer kısa zamanda çok para kazanma isteğiniz varsa bu yöntem size uygun değildir.

Başarılı blog yazarı olmak için çalışkan, yazmayı seven, azimli ve alanında bilgili bir kişilik yapısına sahip olmalısınız. Yazmaya ilk başladığınızda zorlanmanız gayet doğaldır. Ancak zamanla bu işlerin sandığınızdan kolay olacağını göreceksiniz.

Sonrasında blog yazarak kazanmanın internette para kazanma yöntemleri arasında olduğunu kendinizde fark edeceksiniz.

Blog yazarken düz yazıdan farklı olarak web sitesi kuralları olarak düşünebileceğimiz Seo yani arama motoru optimizasyon kurallarına uymamız gereklidir.

Online para kazanmak adına mutlaka uyulması gereken bu kurallarla iligili detaylı açıklama daha önce hazırlamış olduğumuz MAKALE YAZARLIĞI – MAKALE YAZARAK AYDA 2000 TL KAZAN isimli maklemizde mevcuttur. Dilerseniz bu makalemizi okuyarak SEO’nun blog yazarak para kazanma konusunda ne derece önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

2022’de Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır

Blog yazarak para kazanma düşüncesi pek çok kişi için bir rüya gibi gelse de, bu yol ile para kazanan yüzlerce hatta binlerce kişi bulunuyor. Blog yazmak, her ne kadar sıkı çalışmayı gerektiren bir uğraş olsa da , doğru bir strateji ile kısa zamanda çalışma aralığınızı azaltabilirsiniz.

Blog açarak internetten para kazanmanın ilk adımı planlaması yapılmış bir blog açmak olacaktır. Sonrasında kendinize bir hedef kitle belirlemeniz gerekecek. Bu sayede blogunuz yavaş yavaş büyümeye başlar. İşin başında yapılan hataların en büyük nedeni hemen büyümeyi beklemektir. Blog yaparak internet üzerinden para kazanmanın ilk altın kuralı sabırlı olmaktan geçer.

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?
 1. İlk olarak para getirisi iyi olan Niş bir kategori seçin,
 2. Blog içeriği oluşturun ve yazılarınızı şekillendirin,
 3. Bloğunuza yazılarınızı girmeye başlayın,
 4. Bloğunuzu ortalama 2 ay geçtikten sonra başka sitelerde tanıtmaya başlayın,
 5. Belli bir yere geldikten sonra ücretli abonelik düşünebilirsiniz,
 6. Bloğunuz üzerinden takipçilerinize ürün satışı yapın
 7. Bloğunuza spornsorlu içerikler alın,

Blog yazarak para kazanmaya başlamadan önce yeni kullanıcılar için yolun başında ne kadar para kazanılabileceğinden bahsedelim.

Yeni blog yazmaya başlayan birisi için internetten para kazanmak fikrini gerçekleştirmek hemen olabilecek bir fikir değildir. Ortalama bir – iki yıl devam eden düzenli çalışmayla projeniz bir yerlere gelecektir. 2 yıllık planlı bir çalışma sonrası yılda 100binTL-200binTL para kazanmak hayal değil. Hatta çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Blogunuzun Alanını Belirleyin

Bloğunuz ile kazanmaya başlamadan önce sitenizin alan konusunda sağlam bir temelde olması gereklidir. Bunun içinde hangi kategoride yazmak istediğinizi belirleyin. İnternetten para kazanma işi bir strateji işidir. Düzenli çalışma gerektirir.

Kazançlı bir alan İle işe Başlayın

Sıfırdan yeni bir blog oluşturuyorsanız aklınıza ilk takılan konu muhtemelen ne üzerine yazmalıyım? sorusu olacaktır. Yazı yazmaya başlamadan önce ilk iş bir niş seçmeniz ve bu niş üzerine yazılarınızı ilerletmek. Sonrasında belirli bir alana odaklanabilmek ve kitle oluşturabilmek için fonksiyonlu tema seçin.

Blog alanını seçme işlemi sırasında hislerinizle davranmanız çok önemli. Çünkü bu alanda yazılar oluştururken keyif almayı başarabilirseniz zevkle daha çok yazı hazırlarsınız. Keyifle yapacağınız bu işlem bir süre sorna size internetten para kazanma olarak geri döner.

Niş alanında bir blog oluştururken kendinize şu soruları sormayı unutmayın;

 • Benim ilgi alanımda hangi konular var?
 • Ne tür bir kitle istiyorum?
 • Para kazandıran konular hangileri?

İlgi alanlarım Neleri Kapsıyor?

Uzun süre blog yazmak istiyorsanız bunu severek yapabilmeniz gereklidir. Severek bir işi yapmanın yolu, ilgi alanı olan bir işle uğraşmaktan geçer.

Herhangi bir alanda meslek sahibiyseniz yapacağınız blogun bu alanda olması bilgilerinizi daha iyi aktarmanız açısından faydalı olacaktır. Ancak bir bilgi sahibi olmadan blog yazmaya başlayacaksanız bu konuda zorlanacağınızı belirtelim. Bu zorlanma bir süre sonra bıkkınlığa dönüşebilir ve neticede çoğu kişi gibi iş bırakmakla sonuçlanabilir. Böylece internetten para kazanma macerası başlamadan biter.

Diğer yandan herhangi bir konuda bilgi sahibi birisiyseniz ve geçmişinizde bu bilgi birikimi ile farklı alanlarda çalışmışsanız zaten sahip olduğunuz tecrübeleri blog üzerinden aktarmaya çoktan hazırsınız. O zaman hedef kitlenizin kimler olacağını belirlemekle işe devam etmeniz  gerekecek.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Bilgi sorununu çözdüğünüze göre artık bundan sonra yapmanız gereken hangi tür kitleye hitap edeceğinize karar vermek. Okuyucular tarafından internette sıkça aranan bir konu üzerine yazılar yazmaya başlayınca kısa sürede kitleniz oluşmaya başlayacaktır. Bu sebeple yazınıza başlarken ne tür okuyucuların kitleniz olmasına karar vererek buna göre bloğunuzu oluşturmalısınız.

Para kazandıran uygulamalar ile nasıl para kazanılır? En çok para kazandıran uygulamalar hangileridir? Öğrenmek için hemen yazımızı okuyun!

Kitle belirleme işleminden sonra, bu kitlenin ne tür zorluklarla karşılaşabileceğini empati yaparak düşünmeli ve bu zorlukların çözümüne yönelik yazılar yazmalısınız. Böylece düşünceleriniz kitleniz arasında hızla yayılacaktır. Tabiki bu hıza yaydığınız düşüncenin doğruluğu ve kullanılabilirliği etki edecektir.

Daha Çok Kazanç Sağlayan Konuları Tespit Edin

Yazma yeteneği olan herkes, hemen her konuda yazı hazırlayabilir. Emin olun herhangi bir kurala bağlı kalmadan onlarca yazı üretebilirsiniz. Ancak yazmaya başlayınca göreceksiniz ki her konunun kazandırdığı para aynı olmayacak. Peki böyle bir durumda neler yapabiliriz?

İlk olarak hangi konuların okuyucular tarafından beğenildiğini araştırarak buna yönelik çalışmalar yapmalıyız. Beğenilen konuları bulmak adına yapılan çok sayıda SEO aracı bulunuyor. SEO araçları arasında en popülerleri;

Bu uygulamalardan Google anahtar kelime planlayıcı ücretsiz olup kullanımı da çok kolaydır.

En çok Para Kazandıran Blog Kategorileri Hangileri?

İnternetten para kazanma açısından en iyi bloglar genel olarak ekonomi üzerine hazırlanan bloglar olarak görülmekte. Bu kazancı oluşturan temel sebep rekabet. Rekabetin çok olduğu alanda kazanç yüksek oluyor. Ancak şunu belirtelim rekabetli bir alana giriyorsanız çok çalışmanız gerekecek. Kolay şekilde bu alanlarda varlık sürdüremezsiniz. Son zamanlarda en çok tercih edilen blog türleri olarak karşımıza;

 • Finans blogları
 • Pazarlama ve iş sektörü blogları
 • Moda blogları
 • Sağlık blogları
 • Teknoloji blogları
 • Beslenme ve yemek üzerine yapılan bloglar

geliyor. Alanınız ne olursa olsun para kazanmayı kafanıza koyduysanız, en baştan tedbirler almalı ve çalışmalarınızı buna göre planlamalısınız.

Blog İçeriğinizi Planlayarak Oluşturun

Yazmak istediğiniz blog türünü yani niş alanınızı seçtikten sonra sıra içerik oluşturmaya geldi. Blog yazılarınızı oluşturma aşamasında tüm işlemlerin planlı şekilde yapılması gerektiğini unutmayın. Makaleleri oluştururken yapılan stratejiler en az yazının kendisi kadar önemlidir. Makale yazmak düz yazı yazmak değildir. İlk olarak bunu bilmeniz gerekiyor. Yazılar, belli bir strateji dahilinde seo kurallarına uyularak yazılmalıdır. Ayrıca yazmadan önce yeterince araştırma yapmalı ve araştırmanıza göre bir planlama yapmalısınız.

Kaliteli yazılar üreterek ziyaretçilerin dikkatini çekmek altın kurallardan birisidir. Güncel olmak ise bir diğer önemli kural. Sabit bir kitlenizin olmasını istiyorsanız, sayfanıza gelen ziyaretçilere sık sık yeni içerikler sunmak zorundasınız. İçeriklerinizi oluşturma ve planlama aşmasında bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir;

İçeriğinizi Oluşturan Konuları Doğru Seçin

Doğru bir niş blog seçiminden sonra ki adım niş blogunuza doğru konular girmektir. İnternetten para kazanma yolunda blog yazarak belli bir mesafe almak istiyorsanız bu kurallara uymak zorundasınız. Konularınızın başarılı olmasını istiyorsanız şunları içermesi önerilir;

 • Blogunuzdaki konu, ziyaretçilerinizin aradığı ihtiyaçları karşılamaya yönelik olmalıdır. Arama motorlarını kandırmaya yönelik içerik oluşturmayın. İçeriğiniz kullanıcılara yönelik olmalı. Aksi taktirde ziyaretçi sayfanızı hemen terk eder. Bu durum bir süre sonra performansınıza da yansır ve aramalarda alt sıralara düşersiniz. Alt sıralara düşmek demek internetten para kazanma yollarında darbe yemeniz demek.
 • Yazılarınız yüksek aranma hacmi olan kelimeleri içermeli. Görünür olabilmek için bu gereklidir. Kimsenin aramadığı kelimelerden binlerce sayfalık yazı yazsanız bile aranmayacağı için görünmeyecektir. Anahtar kelime sayısı ve aranma hacmi yüksek kelime sayıları ne kadar yüksekse müşteriniz o kadar çok olur. Bir kelimenin aranma hacmi nedir? Nasıl öğrenirim? soruları aklınıza takıldıysa yukarıda belirtmiş olduğumuz seo araçları ile bunları öğrenebiliriz.
 1. Ahrefs
 2. Semrush
 3. Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi seo araçları sayesinde aranma hacimli ve anahtar kelime alternatifli çok sayıda yeni kelimeye ulaşabilirsiniz.
 • Yazılarınıza etkileyici başlıklar eklemelisiniz. Başlıklarınız kullanıcıda merak uyandırmalı. Ayrıca en çok aranan anahtar kelimeler SEO açısından makalelerinizde mutlaka yer almalıdır. Bu durum Google arama motorunca üst sıralara çıkmanızı sağlayacak bir tekniktir.

Düzenli Olarak Yeni İçerik Üretin ve Güncelleyin

Hedefinize ulaşmak ve daha fazla kullanıcıya erişmek için yazılarınıza sık sık yeni içerikler eklemelisiniz. Google tarafından bloğunuzun sevilmesi ve üst sıralarda kendiniz görebilmek için haftada ortalama 3-4 içerik eklemeyi planlayın.

Yazılarınızın tamamını kısa sürede düzensiz şeklide yayınlamaktansa, belirli aralıklara zamana yayarak yayınlamak çok daha iyi bir Seo stratejisi olacaktır. Bir hafta içerisinde 10 makale yayınlayıp ertesi hafta hiç yayınlamamak yanlış bir uygulama olarak Google tarafından algılanmakta. Yazımızın başında Blog yayıncılarının planlı hareket etmeleri gerektiğini hatırlatmıştık.

Plan yapma konusu özellikle makale yayınlama sürecinde yapılması gereken en önemli stratejilerden. Bunun için bir takvim oluşturarak belirli aralıklara yazıları yayına almak en mantıklı işlem olarak tavsiye edilmektedir.

Mevcut yazılarınızı küstürmemekte internetten para kazanma stratejisi için gerekli önemli olay. Yayına aldığınız yayınları düzenli olarak güncellemeyi ihmal etmeyin. Bu sayede aramalarda üst sıralara çıktığınızı fark etmeniz zor olmayacaktır.

Blog Yazarak Para Kazanmak İçin Link Ağı Oluşturun

Bir makale yazarı iken blog açmaya karar verdikten sonra yalnızca bloğunuza içerik oluşturarak ilerleyeceğinizi düşünmeyin. Yazarların büyük kısmı bunu bilmeden işe koyulurlar ve kısa süre sonra nerede yanlış yapıyorum arayışına girerler. Aslında ortada bir yanlış yok. Sadece eksik bilgi kaynaklı yavaş ilerleme söz konusu. Ancak bu yavaş ilerleme bir çoğunu yoldan geri çevirebilmektedir.

Bloğunuzun görünür olması ziyaretçi akınına uğraması için ilerleyen zamanlarda sadece yazmak yetmez. Başka bloglardan yazılar almalı(SEO stratejileri uygulamak), sitenizin reklamlarını yapmalı ve arama motorlarının sizi görmesini sağlamalısınız. Kısacası artık sadece bir yazar değilsiniz. Aynı zamanda Webmaster olma yolunda ilerliyorsunuz.

Günde 3 yazı yazmak size yetmeyecek. İlerlemek istiyorsanız, blogunuza daha fazla zaman ayırmaya başlayacaksınız. Böyle durumlarda bir editör ile anlaşarak makale yazdırabilir ve üzerinize düşen yükü azaltabilirsiniz.

İkinci bir seçenek internetten para kazanma yolları konusunda ilerleyebilmek için başka blog sahiplerine bağlantı karşılığında yazı yayınlatmak. Ancak bu yöntem Çok fazla bağlantı çıkışına sebep vererek sitenize zarar verebilir.

Otoriteniz Olsun

Planlı olarak bir blog oluşturmaya başladıktan sonra sıradaki yapılacak listemizde kendi alanımızla ilgili olarak otorite sahibi olmak geliyor. Bu konuda aşağıdaki ip uçları size yardımcı olacaktır.

Dost Blogları Kabul Eden Web sitelerini Araştırın

Online olarak varlığınızı genişletebilmek için blog oluşturmaya başladıktan sonra ilk yapılması gerekenlerden işlemlerden birisi de yazılarınızı yayınlayabilecek dost bloglar aramaktır. Dost bloglarda yapacağınız gönderiler sonrasında kendi blogunuza bağlantılar çıkarak online dünyadaki varlığınızdan bahsedebilirsiniz.

Bazı site ve Blog sahipleri kendi bloglarında yazılarınızı yayınlamanıza izin verebilir. Onlar için özgün içerik önemlidir. Kendi bloglarını böylece güncel tutarlar ve karşılığında yazı sahibine bağlantı verirler. Bu şekilde blogları bulmak için R10.net ve wmaraci.com gibi forumları kullanabilirsiniz. Dilerseniz bu forumlardan ilanları arayın dilerseniz kendiniz bu konuyla alakalı yeni başlıklar açın.

Uzman Bloggerlarla İşbirliği Yapmaya Çalışın

Blog dünyasında güven kazanmanın ve otoriter bir site olabilmenin farklı bir yolu da uzman blog sahipleriyle işbirliği yapmaktan geçer. İşbirliği sayesinde online iş dünyasında daha fazla görünür olabilirsiniz. Ayrıca kendi kitlenizi oluşturmanızı da kolaylaştıracaktır.

Uzman bloggerlara ulaşmak için sosyal medya üzerinde blog işi yapan blog sahiplerini takip etmek iyi bir başlangıç olabilir. Bu tür kişilere mail yoluyla veya Twitter üzerinden ulaşarak röportaj teklifinde bulunabilirsiniz. Fazlaca cesaret isteyen bu davranışınız bazıları tarafından hoş karşılanabilir.

Bir başka seçenek ise diğer blog sahipleriyle karşılıklı olarak sitelerinizin tanıtımlarını yayınlamak. Az önceki seçeneğe göre bu yöntem çok daha kolay olacaktır.

Blogunuzu Tanıtımlar ile Büyütün

Projenizi ne kadar çok kişiye duyurabilirseniz okunurluk oranınız o derece artar. İnternetten para kazanmak için çok sayıda kullanıcıya ihtiyacınız olduğundan okunurluk oranına fazlasıyla ihtiyacınız olacaktır.

Blogunuzu yayınlayarak kullanıcılara sunduğunuz andan itibaren, okunurluğu arttırabilmek için tanıtımlara başlamanız gerekiyor. Sitenizi büyüterek çok sayıda okura ulaşabilmek için yapmanız gereken bir takım ince ayarlar var. Şimdi bu ince ayarlardan bahsederek neler yapılması gerektiğinden bahsedelim.

Blogunuzu SEO açısından Optimize Edin

Yazımızın içerisinde zaman zaman bahsettiğimiz gibi SEO bir web sitesi için vazgeçilmezler arasındadır. Google arama motoru ile sitenizin bulunmasını istiyorsanız, seo kurallarına harfiyen dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde bütün çalışmanızı karanlığa atmış olursunuz ve kimse onu bulamaz.

Kullanıcılar tarafından bloğunuzun bulunması ile beraber internetten para kazanma yolları konusunda mesafe kat etmek istiyorsanız organik aramalarda ilk sayfalarda yer almanız gerekmektedir.

Örnek olarak kendinize ait bir Teknoloji bloğu olduğunu ve bu blogta telefonlarla ilgili inceleler olduğunu düşünelim. Kullanıcıların sitenizi bulabilmesi için sitenizde olan bir yazıyla alakalı aramalar yapması gerekmemekte. “Telefon alırken nelere dikkat etmeli” şeklinde bir arama da ilk sayfada hatta ilk sıralarda çıkıyorsanız kullanıcılar sitenize yavaş yavaş gelmeye başlar.

Yazınızı hazırlarken kullanıcıları düşünerek, onlara neler katabileceğinizi hayal edin. İçeriklerinizi hayalleriize göre hazırlayın. Arama motorlarını kandırmaya yönelik makaleler hazırlamayın. Arama motorları sık sık güncelleniyor. Bu şekilde kandırma metotları ilerleyen dönemlerde keskin düşüşlere neden olacaktır. Böyle bir durumda internetten para kazanma konusunda ağır bir darbe yemiş olursunuz.

Makalenizde tek bir anahtar kelimeye bağlı kalınmamalıdır. Mevcut ana anahtar kelimenin stratejik ortakları yani kuyruk anahtar kelimeleri de kullanılmalı. Kullandığınız anahtar kelimeye benzer yeni anahtar kelimeler ile cümlelerinizi kuvvetlendirin.

Anahtar Kelime Aranma Hacimlerini Nasıl Bulurum?

Bir yazı oluştururken hangi anahtar kelimelerin ne kadar aranma hacimleriyle aratıldığını bilmeniz gereklidir. Bilmeden oluşturacağınız makaleler ile karanlıkta kör uçuş yapmış olursunuz. Anahtar kelimelerin aranma hacimlerini Google Anahtar Kelime Planlayıcı , Semrush , Ahrefs araçlarıyla rahatlıkla öğrenebilir ve internetten para kazanma yollarına giriş yapabilirsiniz.

SEO ve anahtar kelime konusunda yeni başlayan biriyseniz bu durumda Google anahtar kelime planlayıcı ücretsiz olmasından dolayı sizin için daha uygun olacaktır. Ancak ilerleyen dönemlerde hem sitenizin durumu hem de SEO tekniklerini görebilmeniz için Semrush veya Ahrefs edinmenizi öneririz.

E-Posta Bültenleri Oluşturun

Blogunuzdan para kazanabilmenin yolu içeriklerinize trafik çekmekten geçiyor. Yazılarınız ne kadar çok kullanıcı tarafından okunursa para kazanma yolları o derece açılır. Makalelerinize trafik çekebilmenin bir başka metodu da, hazırladığınız içerikleri E-postalar ile kullanıcılarınıza duyurmaktan geçer.

Ancak şu durumda akıllara kullanıcıların E-posta adreslerini nasıl elde edebilirim sorusu gelecektir. Bu konuda sizlere birtakım fikirler hazırladık.

 • Kullanıcılara E-postaları ile kayıt olmaları halinde ücretsiz hediyeler teklif edin. Bu hediyeler bir kurs olabilir veya bir e-kitap. Her kayıt olan kullanıcının kolaylıkla ulaşabileceği ve indirebileceği içerikler olabilir. Bu sayede tek bir hediye ile tüm kullanıcılarınıza ulaşmış olursunuz. Böylece maliyeti düşürmüş olursunuz.
 • Ziyaretçilerinize kayıt olmaları için form oluşturun. Web sitenize veya bloğunuza gelen ziyaretçilerinizin karşısına abone olmalarını isteyen kutucuklar oluşturun. Bu kutucuklar siteye girişte doğrudan kullanıcının karşısına çıkan açılır pencereler olabilir. Bu şekilde karşılaşılan gönderileri ziyaretçilerin görmezden gelmesi oldukça zordur. Ancak ilk yönteme göre bu yol bazen can sıkabilmektedir. Bu sebeple ilk metodu uygulamanızı daha çok tavsiye ederiz.

İyi Bir Seo İçin Bir Sosyal Medya Stratejisi Oluşturun

Sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapmak, görünür olabilmek ve daha fazla izleyici çekebilmek için harika bir SEO aracıdır. Bugüne kadar makalelerinizin tanıtımını sosyal medya üzerinden yapmadıysanız büyük bir eksiklik içerisindesiniz demektir.

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar yanında bloğunuza özel bir sosyal medya sayfası açmayı unutmayın. Böylece kullanıcılar doğrudan sitenize ulaşabilir. Bunu başarabilmek için öncelikle Facebook sosyal medya sayfası üzerinden işlemlerinize başlayabilirsiniz. Facebook üzerinden açacağınız işletme sayfası ile blogunuzu tanıtarak işe koyulun. Sonrasında İnstagram, youtube, Pinterest gibi sosyal medya sitelerine geçiş yapabilirsiniz.

Sosyal medya da görünür olmaya başladıktan sonra kullanıcılarınızla sürekli etkileşim halinde olabilmek için sık sık paylaşımlar yapmanız gerekli. Kısacası meselemiz sosyal medya sayfası açmakla bitmiyor. Bu sadece görünür olmak için iyi bir başlangıç.

Makalelerinizi sayfalarınızda paylaştıkça hedef kitlenizin zamanla büyüdüğünü göreceksiniz. Makalelerin yanında ilgi çekici resimler veya bilgi içeren grafikler paylaşabilirsiniz. Paylaşımlarınızı yaparken anahtar kelimeleriniz üzerinden blog sayfanıza backlinkler vermeyi de ihmal etmeyin. Bu backlinkler sayesinde Google sıralamalarında yükselme konusunda başarı sağlayacaksınız. Backlink İnternetten para kazanma konusunda olmazsa olmazlardan. Kesinlikle ihmal edilmemeli.

Makalelerinizin birer özetini videoya dönüştürerek youtube videosu olarak yayınlayabilirsiniz. Elbette youtube üzerinden geri bağlantı ekleyerek yine içeriğimize güç kazandırmayı unutmuyoruz.

Fikir Oluşturma Konusunda Üretken Olun

İçerik üretirken internet üzerinde bulunan yazılardan daha çok farklı türden yazılar oluşturmaya gayret edin. İçeriklerinizin konuları sıradan fikirlerden oluşmasın. İnternetten para kazanma yollarında ilerlemek için aslında bu şekilde davranmak şart. Çünkü çok sayıda rakibiniz olacak ve herkesten farklı olmak zorundasınız.

Özgün ve eşsiz içerik sayınız ne kadar çok olursa insanların size ulaşması o kadar kolay olur. Başlangıçta içeriklerinizi herkese açık ücretsiz olarak sunmanız bir gerekesinimdir. Ancak alanınızda uzman bilgi verici bir blog sahibi olabilirseniz ilerleyen yıllarda dilerseniz ücretli olarak içerik sunumlarınızı kullanıcılarınıza yapabilirsiniz. Ancak bu düşünceyi gerçekleştirmek için uzmanlaşmanız gerekmekte.

2.Kısım: Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır – İçeriğinizden Para Kazanın

Buraya kadar anlattıklarımızla artık bir blog sahibi olduğunuzu ve içerikler oluşturduğunuzu düşünüyoruz. Gerekli seo stratejilerini de uyguladık ve içeriklerimiz Google sıralamasında belli yerlere gelmeye başladı. Peki ya bundan sonrasında neler yapabiliriz? Makalemizin devamında içeriğimizden nasıl para kazanıldığı ile bilgiler aktarmaya çalışacağız. Dikkatlice okuyarak adım adım uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

İçeriğiniz güçlendikçe herkes gibi sizde internetten para kazanma yolunda nasıl daha fazla kazanırım şeklinde aramalara başlayacaksınız. İşte bloğunuzla kazanmanıza yardımcı olacak ve kazancınızı arttıracak fikirler;

 • Web sitenizde veya bloğunuzda çeşitli reklamlar verin,
 • Blogunuza girişleri ücretli yaparak abonelik sistemi getirin,
 • Ürün reklamları yaparak satışlarını yapın,
 • Birtakım firmaların linklerini sitenize ekleyin ve karşılığında ücret alın,
 • Sponsorlu içerikleri bloğunuzda yayınlayın,
 • Bilgi sahibi olduğunuz alanda danışmanlık hizmeti verin,

Bu fikirlerden birini veya birkaçını bloğunuzda uygulayabilirsiniz. Şimdi maddelediğimiz fikirlerin daha detaylı şekilde neleri içerdiğini açıklayalım.

Web sitenizde veya Bloğunuzda Çeşitli Reklamlar Verin

Blog yazarak para kazanmak için yapılabilecekler arasında çok sayıda kişinin tercihi, bloğunda reklamlara yer vermektir. Günümüzde en popüler reklam gurubu Google Adsense reklamlarıdır. Hem zamanında kullanıcılarına ödeme yapması hem de iyi bir kazanç vermesi Google reklamlarının tercih edilmesinde başrolü oynamakta.

Google adsense reklamları, sitenizde belirlediğiniz alanlarda reklam yayınlanmasını sağlayan kodlardan oluşan bir programdır. Kullanıcı bloğunda reklam için yerleri kendisi belirlerken sonrasında google reklamları ile bu yerler doldurulmaktadır. Hangi reklamların görüntüleneceği ise bir dizi algoritmik işlem ile belirlenir. Ziyaretçiler sitede gezinirken gördükleri reklamlardan ilgisini çekenlere tıklar ve böylece blog sahibi bundan belli bir ücret kazanır. İşleyiş bu şekilde devam eder ve çok sayıda ziyaretçiye ulaşan blog sahibi reklamlar ile kazancına kazanç katar.

Blogunuzda Çeşitli Ürünler Satın

Blog yazarak para kazanmak için alternatif pek çok yöntem bulunuyor. Yeter ki kendinize ait özgün ve kitlesi olan bir blog olsun. Bu yollardan en çok kullanılanlardan bir tanesi olarak karşımıza E-kitap veya benzeri farklı ürünler satmak çıkmakta. İnternetten para kazanma alanında bu başarıya ulaşabilmek için bloğunuzu ziyaret eden kullanıcılarınızın görebileceği bir pazar alanı oluşturmanız gerekiyor.

Ziyaretçilerinizin dikkatini çekerek satmak istediğiniz ürünlere yönlendirebilirseniz yeni bir ek gelir ile tanışmış olacaksınız.

İnternet para kazanma amacıyla Blog üzerinden ürün satmak isteyen kişilerin kafasını kurcalayan en temel problem ürünlerin fiziksel olarak tanıtımı olamayacağından satışlarının yetersiz olacağıdır. Ancak günümüzde internet üzerinden artık kıyafet bile alan bir insan topluluğu bulunuyor. Ürünün arkasında durmanız halinde dijital ortamda ürün satmak son derece kolay olacaktır

Blog sayfasından ürün satmak isteyenler için fikir oluşturması açısından satılabilecek birtakım ürünler şunlar olabilir;

 • Online kurslar,
 • E-kitaplar,
 • Blogunuzun logosunun yer aldığı tişörtler veya kıyafetler,

Bu ve benzeri örnekler çoğaltılabilir.

Kullanıcılara Premium Abonelikler Önerin

Kullanıcılarınıza özel Premium ücretli abonelikler oluşturmak hemen yapılması gereken bir adım değildir. Dolayısıyla yeni bir blog oluşturuyorsanız, internetten para kazanma yolları arasında bu kısmı doğrudan es geçerek bir sonraki kısımları okumaya devam etmenizi öneririz. Bir kullanıcı kendisi için paralı bir içeriğe neden ulaşmak ister? Öncelikle bu sorunun cevabını kendimiz verebilmeliyiz.

Fayda görebileceği bir içerik olduğuna inanan kullanıcı Premium üyelik satın alabilir. Örneğin bir kursun ön izlemesini bloğunuzda herkesin görebileceği bir şekilde paylaşarak kalan kısmı ve detayları Premium üyelik kısmında yayınlamak kullanıcılarınızı abonelik için teşvik eder.

Böyle bir başarıya ulaşabilmek için her şeyden önce takipçiye ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla yeni kurulmuş siteler Premium abonelik sisteminden başarı elde edemez.

Blogunuza Sporsorlu Yazılar Ekleyin

Blogunuz büyüdükçe ve Google aramalarında giderek daha belirgin hale geldikçe, mail kutunuza iş birliği yapmak isteyen kişilerce E-postalar geldiğini göreceksiniz. Bu E-postalardan bir kısmı mevcut bloğunuzda kendi yazılarını yayınlayarak link almak isterken, bir kısmı da ürün satmak için sizinle anlaşma yoluna girmeye çalışacaktır. İşte size internetten para kazanma üzerine yararlanılabilecek iki güzel alternatif yol.

İki yoldan hangisini tercih ederseniz edin okuyucularınızın güvenini sarsmamak için öncelikle sponsorlu yazıların veya ürünlerin doğruluğunu araştırın. Ne olduğundan emin olmadığınız içerikleri sitenizde yayına almayın. Sponsorlu içerikler ile gelir elde etme yoluna gidecekseniz bunu ister kendi sayfalarınızda ilan vererek isterseniz de forum sayfalarında reklamlar vererek yapabilirsiniz.

Kısacası fırsatlardan yaralanmak için müşterilerin sizi bulmasını beklemenize gerek yok. Bu işlemleri kendiniz ilanlar vererek sağlayabilirsiniz.

Başkalarına Danışmanlık Hizmeti Sağlayın

Blog yazarak para kazanmanın bir başka yolu olarak uzun bir süreçte edindiğiniz tecrübeler ile başkalarına yol göstermek olacaktır. Kendi öğrendiğiniz bilgileri birer hazine gibi düşünerek bu hazineden başkalarının yaralanmasını düşünebilirsiniz.

Danışmanlık konusunda yalnızca bireylerle çalışmanız gerekmez. Yeterince iyi bir birikim ve tecrübeye sahip olduğunuzda şirketler için internetten para kazanma konularında danışmanlık görevini üstelenebilirsiniz.

Danışmanlık için henüz yeni olduğunuzu düşünüyorsanız o halde ilk olarak blog sahipleriyle irtibat haline geçin ve onlara yardımcı olun. Elbette bu yardımın karşılığını ücret olarak almanız gerekiyor. Danışmanlık bunu gerektirir. Kendinizi bu alanda geliştirebilmek için düzenlenen seminerler varsa mutlaka katılın. Bilgilerinizi sürekli güncelleyin.

Mobil Uygulama Yaparak Para Kazanmak

İnternetten para kazanma yollarından bir tanesi mobil uygulama yapmaktır. Peki, mobil uygulama yaparak nasıl kazanılır? Mobil Uygulama ile online kazanma konusunda iki seçenek vardır.

Birincisi Uygulama yaparak reklam eklemek ve reklam gelirleri ile kazanmak, ikincisi ise uygulamayı satışa sunmaktır. Sizlere öncelikle mobil uygulama nedir? ve uygulama ile nasıl para kazanılır hakkında bilgiler aktarmaya çalışalım.

Mobil Uygulama Nedir?

Teknolojinin her gün daha fazla geliştiği bir dönemde android telefonlar için yeni fonksiyonlar üretiliyor. Hemen herkesin akıllı bir telefonu var desek yeridir. Akıllı telefonlarda gördüğümüz uygulamalar ise mobil uygulama olarak adlandırılır. Yani telefonlar ve tabletler için kodlanmış programlar.

Programlar kodlamalarına göre farklı konular üzerinde çalışırlar. Kodlanış amacına göre bazıları rehberinizi oluştururken bir kısmı da eğlenmeniz için yapılmış oyunları meydana getirir.

Mobil uygulamalar telefon firmaları tarafından yapılmamaktadır. Bu sebeple bizler için internet üzerinden kazanma amacıyla çalışabileceğimiz muhteşem bir yöntem ortaya çıkmış durumdadır.

Telefonların kullandığı işletim sistemleri her geçen gün çeşitlense de bu işletim sistemlerine uygun mobil uygulama sayısı da aynı oranda artmaktadır. Mobil uygulama yaparak nasıl para kazanılır? sorusunun cevabı, kısaca üretmek olacaktır.

Burada üretim konusu mobil uygulamadır. Özellikle, olmayan yada var olanlardan farklı bir uygulama yaparak internetten para kazanma yollarını keşfetmiş olacaksınız.

Mobil Uygulama Yaparak Online Kazanma Yolları

Kişisel ihtiyaçların karşılanması ve mobil üzerinden alışveriş yapmanın en kolay yolları arasında mağazaların yapmış oldukları mobil uygulamalar gelmektedir. Bunların yanında bireysel olarak Google Play, App store , gibi marketlere kendimiz de uygulama yükleyebiliyoruz.

Yüklediğimiz bu uygulamalar içerisine yerleştirdiğimiz reklamlar sayesinde indirilme ve kullanıma bağlı olarak gelir elde edebiliyoruz.

Mobil uygulama yaparak para elde etmek adına yapılan android uygulamalardan pek çok farklı yol ile kazanılabiliyor. Uzun çabalarınız sonunda bir program yaparak, uygulamanızı marketlerde ziyaretçilerinize sunduktan sonra, emeğiniz zamanla fark edilmeye başlayacaktır.

Bu fark edilme sonrasında işletme sahiplerinin ilgisini çekebilirsiniz. İşletmeler kitlenizin olduğu kanısına varırsa, ziyaretçilerinize göstermeniz için özel reklam teklifleri ile gelebilirler.

Bu durumda reklam verenleri bulmak için, forum sitelerinde ilanlar açmak ve reklam verenlerden teklif beklemek tek yapmanız gereken olacaktır.

Mobil Uygulama içine Satış reklamları Koyarak Kazanmak

Bir mobil uygulama yada oyun sahibiyseniz, bu artı özelliğinizi internetten para kazanma yolları arasında kullanabilirsiniz. Sahip olduğunuz oyuna veya program içerisine extra özellikler ekleyerek ziyaretçilerinizden ödeme talep edebilirsiniz.

Yada uygulamanızın içerisinde reklam görmek istemeyen kullanıcılar için reklam kaldır seçeneği ile birlikte ödeme yapmaları gerektiğini hatırlatan bir buton ekleyebilirsiniz. Tüm bunlar sizin için birer para kazanma yoludur.

DErs1: Mobil Uygulamalardan Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten para kazanma yollarını araştıran hemen herkes mobil uygulama sektöründeki potansiyeli gördükten sonra bir uygulama yapmak ve bu sayede para kazanmak ister.

Özellikle bir işletme sahibi olanlar veya online ticaret ile uğraşan kişiler için uygulama sahibi olabilmek oldukça önemlidir. Elbette mobil uygulama ile adınızı duyurmak sahip olduğunuz alanla da yakından ilgilidir. İnsanların merak duyacağı bir kategoride mobil uygulamaya sahipseniz bunu instagram veya Facebook gibi sosyal alemlerde paylaşmak firmanızın yükselmesini sağlayacaktır.

Her işe yeni başlamada olduğu gibi mobil uygulama işine giriş yapmadan önce de planlama çok önemlidir. Kendinize bir strateji oluşturarak bu konuda para kazanma modelinizi belirlemeniz gereklidir.

Mobil uygulama konusunda yeterince bilgi sahibi olmayan insanlar, uygulama yapmakla hemen para kazanabileceklerini düşünmekteler. Ancak rekabetin ve alternatiflerin bu kadar çok olduğu bir ortamda maalesef bu mümkün değildir. Uygulama yapma konusunda yeni bir iş kurmuş gibi düşünerek, adımlarınızı temkinli atmanız faydanıza olacaktır. Yeni bir iş kurduğunuzda nasıl ki adımlarınızı yavaş atarak güvenli ilerliyorsanız mobil uygulama sektöründe de benzer şekilde ilerlemeniz gerekmekte.

Mobil uygulama Hangi Yollardan Para Kazandırır?

Yazımızın devamında detaylı şekilde para kazanma stratejilerine yer vermeye çalışacağız. Konuyu genel itibari ile ele almamız durumunda internetten para kazanma için yapılan uygulamalar aşağıda belirttiğimiz yöntemler ile üreticilerine para kazandırmaktadır.

 • Yaptığınız projenin içerisinde yer alan satın alma işlemleri ile gerçekleşen para kazanmalar
 • Projenizin içerisine konulan reklamlar. Bu reklamlar genellikle Google admob reklamlarıdır.
 • Yapılan karşılıklı anlaşmalar ile oluşan sponsorluk reklamları
 • Çeşitli ortaklıkla ile üretilen projeler

Yukarıda saydığımız metotlar içerisinde kendinize göre en uygun olanı seçebilirsiniz. Ancak bir firma veya şirket değilseniz bu durumda bir ürün satışı gerçekleştirmiyorsunuzdur. Dolayısıyla para kazanma stratejinizi reklamlar ve ortaklıklar şeklinde belirlemeniz gerekecektir. Böylece ücretsiz sunulan bir proje yapmış olsanız dahi kullanıcıların uygulama içerisinde yaptığı işlemlerden para kazanabilirsiniz.

Uygulamalardan Para Kazanma Stratejileri Nasıl Olmalı?

İnternetten para kazanmak istiyorsanız öncelikle bir araştırma ile işe başlamanız gerektiğini belirtmiştik. Makalemizi okuduğunuza göre de araştırmak için doğru yerdesiniz.

Mobil sektörüne adım atarken insanların nelerle ne kadar vakit geçirdiğini bilmek zorundasınız. Yapılan araştırmalara göre akıllı telefonda vakit geçiren kişilerin %90’ı, bu vakitlerini mobil uygulamalarda geçiriyor. Peki bu bizim için neyi ifade ediyor? Para kazanmak için mobil uygulamalar iyi bir yol demek.

Kullanıcı olarak telefonlarına giriş yapan kişiler internet browser yerine uygulama kullanmayı tercih ediyor. Bu durumda yapılması gereken ikinci adım kullanıcıların ilgisini çeken anahtar konuyu bulmak ve bu konuda harika bir uygulama oluşturmaktır.

Dikkat etmeniz gereken bir önemli nokta bu aşama da ortaya çıkıyor. Pek çok kişi uygulama indirildikçe para kazanacağını düşünüyor. Ancak her indirme size doğrudan para kazandırmaz. Uygulama içerisinde insanların vakit geçirmesi para kazanmak için önemlidir. Bu sebeple bütün paranızı tek bir uygulamaya yatırarak böyle bir riske girmeyin. Yatırımınızın size para kazandıracağı noktasında emin olmanız gereklidir.

Uygulama ile Nasıl Para Kazanılır? – Mobil Site ile Uygulama içi Satın Almalar

 İş sektörüyle ilgili olsun veya olmasın bir web sitesi sahibiyseniz, sitenizin mobil uyumlu olması artık bir şart. Google için mobil uyumlu olmayan siteler aramalarda gerilere düşer hatta ilk 100’de görünmezler.

Bir iş yeriniz olduğunu ve bu iş yerine ait bir web sitenizin olduğunu varsayalım. Sitenizin mobil versiyona gelen ziyaretçiler sizce mobil Browser üzerinden mi yoksa Uygulama üzerinden mi alışveriş yapmayı tercih ederler? İnternetten para kazanma sanatına hâkim olabilmek için bu sorunun yanıtını doğru vermemiz gerekli.

Sorumuzun cevabına gelince yapılan araştırmalar ve tutulan istatistikler göstermiştir ki kullanıcılar alışveriş yapmak için mobil uygulamaları tercih etmektedir. Peki neden?

Mobil uygulama tercih eden kullanıcılarla yapılan görüşmede alışveriş için kolaylık, sade bir ara yüz, çabuk erişim gibi seçeneklere öncelik verdikleri görülmüştür. Bu seçenekler arasında en çok ön plana çıkan cevap ise kolaylıktır. Yani kullanıcılar kolay olana çabuk erişimi tercih ediyorlar. Müşteriler her şeyi en hızlı şekilde istemekte. Hızlı internet, hızlı erişim, hızlı alışveriş… Bunlarda en iyi şekilde mobil uygulamalar ile gerçekleşmektedir.

Az önce anlattığımız web siteniz mobil uyumlu değilse hız sorunu olacak ve kullanıcılar sayfanıza ulaşmadan çoğunlukla ayrılarak daha hızlı sayfalara yönelecek. Ancak sayfanızın bir mobil uygulaması varsa bu hız sorunu sorun olmayacaktır.

İnternetten para kazanma yolları arasında en başı çeken faktör müşterilerin mutlu olmasıdır. Mutlu olan müşteriler mutluluklarını yorumlarla paylaşarak size yeni müşteriler kazandıracaktır.

Mobil uygulamalar hızlı olduğu kadar ödeme adımlarında da rahatlık ve hız sağlarlar. Kullanıcıya güven verecek şekilde emin adımlarla ödemeler gerçekleşir.

Bir diğer önemli nokta mobil uygulamalarda uygulama içerisinden satın alma yapılma esnasında kullanıcı, Google Play store ya da Apple App store hesabına kaydettiği kredi kartı üzerinden alışveriş yapabilmektedir. Satın alma işlemi sırasında yeniden kart bilgisi girmesine gerek kalmaz. Bu durum da önemli bir kolaylık ve güvenliği beraberinde getirir.

Kullanıcıyı Yavaşlatan ve Web Sitesinden Uzaklaştıran Etmenler Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz ancak gözden kaçabilecek birkaç noktayı maddeler halinde özetleyerek kullanıcıların kaçmasına neden olan etmenleri açıklayalım.

 • Mobil sitenizde uygulamanızda olmayan ödeme işlemleri kullanıcıları sıkar. Her seferinde bilgilerini girmek zahmetli bir iştir ve uygulamalarda böyle sorunlarla karşılaşmazsınız.
 • Mobil uygulamalar optimize olduğundan mobil sayfalara göre oldukça hızlıdır. Kullanıcılar hızı sever ve işlemlerini kısa sürede yapmak ister.

Android ve İOS Uygulamaları içi satın alma Karşılaştırmaları

İşletim sistemleri olarak Android ile İOS arasında uygulama içi satın almalarda belirgin bir fark bulunmaktadır. İOS işletim sistemine sahip kişilerin Android işletim sistemine sahip olanlara oranla iki kat daha fazla uygulama içi alışveriş yaptıkları verilen istatistiksel rakamlarla belirlenmiştir. Ancak bu durum Android işletim sistemi kullananları İOS’a tercih etmeniz anlamına gelmemektedir.

Toplam kullanıcı olarak İOS ve Android sayılarına bakıldığında Android bu kez İOS işletim sistemi kullananlara oranla üstünlüğü ele geçiriyor. Bu sebeple her ne kadar İOS uygulama için satın almalar fazla olsa da Android kullananlar pas geçilemez.

Geçen yıl ki telefon satışlarında belirtilen rakamlarda, Android tercih edenlerin sayısı İOS işletim sistemine sahip telefon tercih edenlerin sayısından 6 kat daha fazla. Bu sayılar Android ve İOS arasındaki makasın kapanmadığını göstermekte. Bu rakamlar ilerleyen dönemlerde yine Android ile uygulama içi satın almaların göz ardı edilemeyeceğinin birer ispatı niteliğinde.

Rakamlar bu boyuttayken android kullanan geliştirmecilerin yaklaşık olarak %16’Lık kısmı geliştirdikleri uygulamalar ile ayda 5000$ ve üzerinde internetten para kazanmaktadır. Bu durum İOS geliştirmeciler de %25’lik bir sayıya ulaşmakta. Geliştirmecilerin %25’İ İOS ile 5000$ ve üzerinde bir gelir elde etmektedirler.

İstatistikler bize gösteriyor ki iki işletim sisteminden birisini tercih etmek ve diğerini yok saymak hata olacaktır. Çalışmaları her iki işletim sistemine yönelik yapmak birini diğerinden ayrı düşünmemek gerekli.

Fiziksel Olarak Satılabilen Ürünler ile Uygulamadan Para Kazanma Yolları

 Fiziksel olarak satışı yapılan ürünleri müşterilere ulaştırmak, reklamını yapmak ve onları satmak için ilk olarak kendinizi birer müşteri gibi düşünerek onlar gibi hareket etmelisiniz.

Müşteriler neden internetten ürün satın alır? İhtiyaçları daha çok hangi yöndedir? Bu tür soruları kendinize sorarak bu yönde çalışmalar ile ilerlemelisiniz.

Cep telefonu ile internetten alışveriş yapanların sayısı, tüm akıllı telefon sahiplerinin %80’ini oluşturmakta. Bu gerçekten büyük bir rakam. Böyle bir pazarı yok saymak mümkün değildir.

Böylesine büyük bir pazarda var olabilmek için Amazon, Trendyol, Hepsiburada gibi bir büyük pazarları kullanabilirsiniz. Bunun yanında kendi Android veya İOS uygulamanızı yaparak kullanıcılara ulaşabilir ve bu uygulamalar üzerinden sayışlarınızı arttırabilirsiniz.

Ücretli ve Ücretsiz Mobil Uygulamalar ile Para Kazanma Yöntemleri nelerdir?

Bir mobil uygulama geliştiricinin düşünmesi gereken önemli konulardan birisi yaptığı uygulama için kullanıcıdan ücret talep edip etmeyeceğidir.

Uygulamanın ücretsiz olması ve indirmeler üzerinden yapılan kazançlar istatistiksel olarak ücretli indirilenlere göre daha fazla kazandırıyor. Ücretli şekilde satışa sunulan mobil uygulamalar geliştirici için bir kazanç gibi görünebilir ancak birçok kullanıcı ücretli uygulamadan vazgeçeceği için çok sayıda müşteri kaybetmiş olursunuz.

Rakamlara baktığımızda App store üzerinde bulunan uygulamaların yaklaşık %90’ının ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunulduğu görülmektedir. Bu durum geliştiricilerin uygulama satışından değil, kullanıcıların deneyiminden kazanç sağlamayı amaçladıklarını gösteriyor. Kullanıcı açısından baktığımızda ise ücretli uygulamalardan nasıl bir fayda sağlayacağından emin olamayan kişiler uygulamadan uzaklaşacaktır.

Diğer yandan ücretli uygulama geliştiricileri için bu yolu tercih etmek demek daha sadık müşteri arayışında olduklarını gösteriyor. Satın alma bölümünü indirmeden hemen önce değil de kısa bir demo gösterimi sonrasında kullanıcıya sunan geliştiriciler de bulunuyor. Burada amaçlanan ise uygulama tanıtımını yapmak ve kullanıcıya uygulamanın kalan kısmını kabul ettirmek.

Ücretli olarak mobil uygulamalar sunan geliştirmeciler, genel olarak mevcut müşterileri bulunan veya perakende satış yapan işletmelerin bulunduğu köklü markalardan oluşmaktadır.

Mobil uygulama indiren insanlar, uygulamaların çeşitli özelliklerinden faydalanmak isterler. Bu özellikler arasında en önemlilerinden birisi kendisine kazanç sağlayan uygulamalar olarak göze çarpıyor. Kullanıcılar indirdikleri uygulamalar ile daha fazla para ödemekten kurtulmayı amaçlarlar. Dolayısıyla kâr amacı güden kullanıcılar için ücretli uygulamalara göre ücretsizler daha çok tercih edilir.

Ücretsiz Uygulama Avantaj ve Dezavantajları

Ücretsiz mobil uygulamalar ile internetten para kazanma ile kazanç sağlamak ücretlilere göre daha çoktur.  Bu tür kullanıcılar için herhangi bir para istemeden indirilen uygulamalar ile daha fazla bir kitleniz olabilir. Daha fazla kullanıcı uygulamanızı indirir. Ancak bu kullanıcılardan bir kısmı için kısa bir süre sonra etkileşim kesilebilir. Bir kontrol sonrası bir daha kullanılmamak üzere kaldırılabilir.

Biraz cesaretinizi kıran bir konu gibi görünse de aslında bu durum mobil uygulamalar için olağan bir durum. İnternetten para kazanma yollarında karşılaşılan sıradan durumlardan birisidir bu.

İndirilen uygulamanın kullanılmaması uygulamanıza veya size zarar vermeyecektir.  Düşüncenizi anlattığımız şekilde geliştirerek daha fazla kullanıcıya ulaşmak yapılabilecek en doğru şeydir.

Makale Yazarak İnternetten Para Kazanma Yolları

Makale yazarak para kazanma düşüncesi, yazma konusunda beceriye sahip herkesin yeterli çaba göstererek başarabileceği bir alan olarak göze çarpıyor. Bu beceriye sahip olduğunuza inanıyorsanız makale yazarak online para kazanmak sizin için çok kolay olacaktır.

Yazımızın bu kısmında makale yazarak internetten para kazanma üzerinde önemli bilgiler aktaracağız. Yazımıza geçmeden önce belirtmemiz gerekir ki yazarak çok zengin olamazsınız. Elbette büyük bir yazar olmadığınızı varsayarak bunu söylemek istiyoruz. Bahsettiğimiz makale yazarlığı.

Makale yazarlığı ile iyi bir harçlık kazanabilirsiniz, günlük olarak elinize güzel paralar geçebilir. Fakat bu yöntemlerle kısa veya uzun vadede çok paralar kazanma hayali kurmamalısınız.

Yazarlık severek yapılabilecek bir iştir. İçinizden gelen bir hevesle güzel eserler çıkartabileceğinizi düşünüyorsanız makale yazarlığını yapmak tam size göre.

Bu bölümde yazı hazırlayarak nasıl para kazanılacağı hakkında önemli bilgiler aktaracağız. Bu sayede makaleler hazırlarken dikkat etmeniz gereken püf noktalarla ilgili bilgilenmenizi hedefliyoruz.

Yazarak Para Kazanmanın Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Yazar olmak ve makaleler hazırlamanın sektörel olarak avantajı çoktur. Örneğin kiminle, ne zaman ve nerede çalışacağınızı belirleyebilirsiniz. Tamamen seçiminize göre değişecek tercihler bulunmaktadır.

İşin bu kısmından dolayı makale yazmak ve satmak çok sayıda kişi tarafından çok cazip bir iş olarak görünüyor. Ancak işe giren veya bu sektörde yer edinmeye çalışanları bekleyen zorluklarda yok değil. Her şeyden önce insanlarla ikili ilişkiler kuracağınızı unutmayın. Yazdığınız makaleler beğenilmeyebilir, düzeltilmesi gerekebilir. Bazıları makalenize tepki verebilir. Tüm bunlara hazırlıklı olmak durumundasınız.

İnstagramdan Kazanmak

İnstagram farklı kesimlere hitap etmesinin verdiği özelliği sayesinde pek çok kişi için bir gelir kapısı olmuş durumda. Uygulamayı kullanarak kendi ürünlerinizi pazara çıkarıp instagramdan satış mağazası açabileceğiniz gibi, şahsınıza özel sayfalar da açabiliyorsunuz. Bu özelliği sayesinde para kazanma yolları arasında sıkça tercih edilen bir yöntem olma özelliğini koruyor.

İnstagramda başarılı bir noktaya ulaşabilmek için insanların sizi takip etmesini sağlamak zorundasınız. Bunu yapabilmek için ilgi çekici içerikler üretmek ve bunu çok sayıda kişiye ulaştırmanız gereklidir. Eğer ünlü birisi değilseniz sabırla insanların sizi takip etmesini beklemeniz gerekmekte.

İnstagramdan takipçi kazanmanın en önemli noktası insanları etkilemek olduğundan dolayı insanları nasıl etkilerim düşüncesinin kafanızda şekillenmesi bir zorunluluk.

Diğer sosyal medya araçlarıyla kıyaslama yaparsak özellikle son yıllarda instagram daha çok ön plana çıkmış durumda. Bu durum da günümüzde internetten para kazanma konusunda en çok instagramın tercih edilme sebebi oluyor.

Bilgisayar/Cloud Madencilik Yapmak

Bulut Tabanlı bir sunucu vasıtasıyla kendi bilgisayarınızı kullanarak minin yani bilgisayar madenciliği yapabilirsiniz. Bu yöntemin donanım maliyetinin ve elektrik giderlerinin olacağı konusunda uyarımızı da yapalım. Bilgisayar ile Bitcoin madenciliğini 100dolar gibi düşük bir ücretle yapmanız mümkün.

Cloud yani bulut tabanı bulunan, birden fazla cihazın mevcut olduğu web servislerine kayıt yapmanız gereklidir. Ayrıca online cihaz gücü kiralayabilirsiniz. Böylece Bitcoin üretmeye hazır olabilirsiniz. Kullanabileceğiniz platforlar arasında Dualmine, Genesis-mining, S4mining vardır. Bunalrdan S4mining türk girişimci oalrak göze çarpıyor.

Kazandığınız coinleri, coin borsalarında TL ‘ye çevireniliyorsunuz. Kazanacağınız miktar tamamiyle bilgisayarınız ve satın aldığınız bulut sunucuyla ilgilidir.

Domain Alıp Satarak Para Kazan

Domain almak ve satmak işleri özellikle son yıllarda internetten para kazanma konusunda ek gelir etmek amacıyla başvurulan yöntemler arasına girdi. Bu alana yeni giren ya da girmeyi düşünen kişiler için merak edilen soru ise bu domainlerin nereden alınıp nereden satılacağı soruları olmakta. Yazımızın bu bölümünde bu tür sorulara yanıtlara arayacağız.

Domain alıp satma konusunda işe yeni giren kişilerdenseniz adımlarınızı yavaş atarak ilerlemenizde fayda olacaktır. Bu nedenle küçük yatırımlar işe işe koyulmanız ileriyi görebilmek adına önemli. Zamanla pratik yaptıkça bu konuda kendinize daha da hâkim olacak ve dilerseniz yatırımınızı büyültebileceksiniz.

Domain Nedir?

Domain, internet ile ilgili olan kişilerin internet tarayıcılarına yazdıkları adreslere verilen isimdir. Yani bir web sitesinin adıdır. Örnek vermek gerekirse sitemiz olan www.kazanmaninyolu.com/ , sitemizin domainidir. Web sayfamıza ulaşmak için adres satırına her defasında bu ismi gireriz. Domainler firmalar için oldukça önemlidir.

Özelikle isim yapmış, herkes tarafından bilinen isme sahip domainler tıpkı evler ve arabalar gibi büyük değerlere sahip olabilmekte. Elbette işe yeni başlarken bu türden domainleri bulmak pek mümkün olmasa da küçük yatırımlarla normal isimlere sahip domainleri pazarlamanız kolay olacaktır. Bu açıdan bakarsak domain alıp satmak tıpkı ev ya da araba alıp satmak gibi bir işlem.

Domain Alım satım İşlemleri Nasıl oluyor?

Domain piyasasında iyi bir kar almak istiyorsanız en önemli husus domaini ucuza alabilmektir. Yani parayı satarken değil alırken kazanmalısınız. Bu yüzden pek çok firmayı takibe almalı ve kampanyalarını kaçırmamalısınız. Sıfır domain yani daha önce hiç kullanılmamış domainleri firmalardan alarak üzerinden zaman geçmesini ve bu sayede biraz daha değerlenmesini bekleyebilirsiniz. Çünkü web site sahipleri için eski tarihli domainler daha değerlidir. Bu şekilde tıkpı şarap gibi domainleri eskiterek daha değerli hale getirerek piyasadan satışa sunabilirsiniz.

Bir diğer alternatif domain alma yöntemi ise drop domain yani eskiden başkaları tarafından kullanılmış ancak ilgisizlikten ya da başka nedenlerden yenilenmemiş ve silinmeye yüz tutmuş domainleri silinmeden hemen önce tespit ederek satın almak. Bu şekilde çok değerli domainleri ucuza alabilirseniz piyasada küçük bir reklam ile iyi fiyata satmanız mümkün. İnternet siteleri için SEO çok önemli.

Seo kriterleri açısından domainin hem ismi hem de eski tarihli olması avantaj. Drop domainler genellikle backlink konusundan zengin oluyor. Bu sayede sıfırdan başlamaktansa drop domain ile kısa sürede yeni bir site oluşturulabiliyor. Bu da drop domainleri tercih sebebi yapıyor. Drop domainleri nereden tespit edebilirim diye düşünüyorsanız ücretli bir program olan Domcop uygulamasını kullanmanızı öneririz.

Domcop ile domainin ne zaman düşeceği, hangi firmada olduğu, değeri vb. pek çok kriteri görebiliyorsunuz. Bu sayede rakiplerinizden çok ileride olabilir ve domainleri herkesten önce alabilirsiniz.

Domainleri Nerede Satabilirim?

Domain satmak için çok sayıda forumu kullanabilirsiniz. Özellikle R10, Wmaraci türkiyede bu konuda önde gelenler. Burada ilgili kategoride isterseniz açık arttırma isterseniz belirlenmiş fiyat üzerinden satışa koyarak alıcı bekleyebilirsiniz.

Öğrenciler İçin İnternetten para Kazanma Yolları

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan coivd-19 virüsü her kesimde olduğu gibi öğrenciler için de ekonomik sorunların oluşmasına neden oldu. Bu durumdan özellikle yurt dışında eğitim gören, staj yapan öğrenciler veya okulunu yeni bitirmiş olup iş arayan kişileri etkiledi.

Böyle bir durumda çoğu kişi için internetten para kazanma her zamankinden daha önemli bir iş kapısı haline geldi. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve teknolojiye kolay ulaşma yeni iş kollarının kendiliğinden oluşmasına zemin hazırladı.

Zamanının çoğunu evde geçiren öğrenciler, ev hanımları ya da yeterli zamana sahip kişiler için internetten para kazanma yolları artık bilinen bir gerçek. İşte öğrenciler için internetten para kazanma yolları…

Fotoğraf Satarak Para Kazanın

Kendinizi fotoğraf çekme konusunda yetenekli görüyorsanız stok fotoğraf satışı yaparak iyi bir ek gelir ede edebilirsiniz. Çektiğiniz orijinal fotoğrafları stok fotoğraf sitelerine yükleyebilir ve başka hiçbir şey yapmadan para kazanma şansını yakalayabilirsiniz. Bu yöntem özellikle zaman sorunu olmayan ve fotoğraf çekmeyi seven öğrencilerin tercih ettiği bir yoldur.

Fotoğraf satarak para kazanmak istiyor ancak bu işi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu durumda bir kursa giderek bu konuda yardım alabilirsiniz. Ancak profesyonel olmasanız da internetten alacağınız küçük derslerle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Stok fotoğraf üzerine daha önce hazırlamış olduğunuz yazımızı okuyarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki yazımızda stok fotoğraf satışı yapabileceğiniz siteleri detaylıca listeledik ve inceledik.

Mutlaka okuyun: Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanma

Blog yapın

Boş vakti olan öğrenciler için online para kazanma kapılarından en çok tercih edilenlerden birisi olan blog yapma projesi halen internetten para kazanma yolları arasında gösterilmekte. İnsanların merak ettiği konularda araştırmalar yaparak onlara yol gösterin. Aynı zamanda sizde bu sayede ek kazanç elde edin. Özellikle seyahat, moda, kültür alanında yazacağınız yazılar en çok arananlar arasında olacaktır.

Blog açarken dikkatli olmanız gereken birtakım kurallar vardır. Özellikle yazıları siz hazırlayacaksanız, makalelerinize kullanıcıların ulaşabilmesi için Google sıralama kurallarına uymanız gerekli. 200’den fazla sıralama kriteri konusunda bilgi sahibi olmadan düz yazı şeklinde hazırlayacağınız yazılar ilk sıralarda çıkmayacağından kimseye ulaşamazsınız. Bu konuda hazırlamış olduğumuz aşağıda linkini vereceğimiz yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Çeviri Yaparak Kazanın

İngilizce her ne kadar pek çok ülke için önemli diller arasında olsa da İngilizcenin resmi dil olmadığı ülkeler de bulunmakta. Bu tür ülkelerde bu dil gelişmediğinden dolayı çevirmen ilanları göze çarpıyor. Bu iş fırsatı öğrenciler için bir kazanç kapısıdır. Çevirmenlik yapabilmek yalnızca İngilizce dili için geçerli değildir. Bunun dışında pek çok dilde çevirmene ihtiyaç duyulmakta. İspanyolca, Arapça, Rusça vb. pek çok dilde bilgi sahibi iseniz bu konuda yeteneğinizi konuşturabilirsiniz.

Freelancer Çeviri Siteleri 2022 Yılında Hangileri?

Yabancı dilinize güveniyor ve bu konuda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız yeteneğinizi paraya dönüştürme zamanı. Pek çok site online olarak çeviri hizmeti gerçekleştirebilecek eleman ihtiyacı duyuyor. Bu konuda işinize yarayabilecek siteleri aşağıda listeledik;

 • Sadeceon
 • Bionluk
 • Freelancer.com
 • Guru
 • Translatorcafe
 • Tercumanbul.com
 • Odesk.com
 • Peopleperhour.com
 • Upwork
 • Gengo

İsmi sayılan siteler ile çeviri yaparak kazanmak çok kolay. Siteler size hazır çevrilmesi gereken dosyayı gönderiyor ve siz çeviri yapıp düzenleyerek işlemleri tamamlıyorsunuz. Bunun karşılığında da bu siteler aracı olmanın komisyonunu alıyorlar. Ancak siz tüm para benim olsun diyorsanız bu durumda müşterilerinizi kendiniz bulmalısınız.

Yaşam koçu olun

Yaşam koçu olmak diğer insanlara kişisel olarak ve profesyonelce yardımcı olmak demektir. Pek çok insan günlük hayatındaki korkularını yenmek, sahip oldukları özgüveni daha üst seviyelere taşımak, kendilerine yeni hedefler bulmak ve başarılı olmak için yaşam koçları arıyorlar. İnsanlara hem yardımcı olmak hem de bu sayede internetten para kazanma şansına erişmek için online siteler bulabilirsiniz. Bu siteler de verilen kursları başarıyla tamamlayın ve yaşam koçluğu için ilk adımı atın.

Yaşam Koçu Ne İş Yapar? Yaşam Koçunun Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yaşam koçunun başlıca görevleri şunlardan oluştur;

 • Danışan kişinin kendinde var olan potansiyeli görmesi ve kendini geliştirmesi için onu motive etmek,
 • Yeterince sorumluluk alamayan Danışan kişinin bakış açısını değiştirmek ve sorumluluk almasını sağlamak,
 • İstenilen cevaba ulaşabilmek için Danışana doğru sorular sormak,
 • Danışan kişinin arzulanan hedeflere ulaşabilmesi için onun tarzına uygun bir yaklaşım sergileme,

Yaşam Koçu Olabilmek İçin Hangi Eğitimler Alınmalıdır?

Yaşam koçu olmaya karar verdiyseniz bu durumda yapmanız gereken bu alanda üniversiteler tarafından düzenlenen programlara katılmak veya onay verilmiş özel kurumların eğitimlerine katılmak olacaktır. Kurumların kendi içerisinde verdiği eğitim programı temelinde aynıdır ancak eğitim süreleri arasında birtakım farklılıklar olabilmekte. Ancak tüm kurumların ortak amacı uzman birer yaşam koçu yetiştirmektir.

Programcı olarak Para kazanma Yolları

Programcı olmak ve bu sayede kod yazmak internetten para kazanma yollarının her ne kadar başında yer alsa da belli bir bilgi birikimi gerektirmesi nedeniyle herkes tarafından yapılamamaktadır.

Mutlaka okuyun: Para kazandıran uygulamalar

Yazılım bilgisi olanlar için kod yazarak para kazanmak harika bir gelir kapısı. Bu sayede programlama yaparak çeşitli şirketlerde çalışılabileceği gibi ek olarak kendi işinizin de patronu olabilirsiniz.  

Programlama diline hakim olan kişilerin internetten para kazanmak adına yapabileceği çok sayıda iş olduğunu söylemek abartı sayılmaz. Şimdi dilerseniz programcı olarak internetten para kazanma adına neler yapılabileceği ile ilgili bilgiler aktaralım.

Freelancer olarak para kazan

Freelancer olmak giderek büyüyen bir iş kolu. Hemen hatırlatalım bu iş kolu yalnızca programcılara ait değildir. Web alanında bilgi sahibi olan hemen herke bu geniş ailenin birer üyesidir. Ancak bu yazımızda programcıları ele alacağımızdan yazımızı bu açıdan değerlendirerek devam ediyoruz.

Programcı olarak Freelancer çalışmaya başlamak için Liveedu, HackerEarth, Upwork gibi çalışma ortamı bulabileceğiniz platformları deneyebilirsiniz.

Türkiye’de bu alanda iş yapabileceğiniz r10, wmaracı, bionluk, sadeceon gibi platrformlar bulunmakta. Yine bu web siteleri ile rahatlıkla çalışmalarınızı pazarlara sunabilirsiniz.

Eğitmen Olun ve Başkalarına Öğretmenlik Yapın

Bilgisayar konusunda programlama alanında becerilerinizi başkalarına öğretmek ve bu sayede kazanç elde edebilmeniz mümkün. Bunun için bilgi sahibi olmanız ve bu bilginizi karşınızdakilere aktaracak hitabete sahip olmanız gereklidir.

Ayrıca anlatım yaparken öncesinde bir çalışma yapmanız ve kendinize ders planı çıkartmanız şart. Bu sayede belirli bir plan çerçevesinde adımlarınızı kontrollü atmanız mümkün olacaktır. Bilgiyi bilmek kadar öğretebilmekte önemlidir. Her bilgi sahibi insan bu bilgilerini maalesef başkalarına verimli şekilde aktaramıyor.

Öğretmen öğrenci ilişkisi ile anlatımınızı sağlıklı şekilde yapmanız durumunda çok sayıda öğrenciye ulaşabilirsiniz. Bunun için online kurs satın almak isteyen çok sayıda öğrenci bulunmakta. Bu durumu fırsata çevirebilirsiniz. Örneğin UDEMY gibi platformlar ile eğitmen ile eğitilmek istenenler buluşturulmaktadır. Bu tür yerleri kullanarak kazanç kapısı oluşturabilirsiniz.

Bir diğer yol olarak kendi web sitenizi yapmak ve çeşitli videolar ile bu yazılarınızı desteklemek düşüncesi önerilebilir. Ancak bu şekilde kısa sürede bir kitlenizin oluşmasını beklememelisiniz. Öncelikle web siteniz büyümesi gerektiğini ve sonrasında kitlenize ulaşabileceğinizi unutmayın.

Analiz Yaparak Kazanın

Programcılık ile para kazanmanın bir diğer yolu analiz yapmaktan geçer. Analizin temel amacı insanların hangi alanlarda ne tür programlara ihtiyacı olduğunu tespit etmek. İnsanların ihtiyaç duymadığı bir alanda çalışma yapmak boşa vakit harcamak olacaktır.

İnternetten para kazanma yollarına girmeden önce ilk yapılması gereken işlerin başında analiz yapmak gelir. Bu hem programcılar hem de diğer freelancer çalışanlar için geçerli bir durum. Çünkü analiz ile ihtiyaçlar belirlenir ve çalışma bu yöne doğru kayar. Bir internet sayfası açmayı planlıyorsanız öncesinde analiz yapmalısınız. Yine bir satış mağazası açacaksanız bu alanda analiz yaparak ön bilgi sahibi olmalısınız.

Online Anket Doldurarak Para Kazanın

Yeterince vakti olan kişiler için internetten para kazanma yoları arasında tercih edilen yöntemlerden birisi anket doldurarak para kazanmaktır. Fikirlerinizi öğrenmek için çok sayıda online anket sitesi bulabilirsiniz. Bu siteler için kullanıcıların markalar ve firmalar hakkındaki düşünceleri son derece önemli. Bu düşünceleriniz için karşılığında para ödemeye hazır onlarca firma bulunmaktadır.

Anket sitelerine kayıt olmak için yapılması gerekenler son derece basit. Hemen hepsi e posta adresinizi doğrulamanızı ve kendinizle ilgili bilgilerinizi doğru girmenizi isteyecektir. Tüm işlemler genellikle bu şekilde sona erer. Bu aşamadan sonra anketlerin size ulaşmasını beklemeniz gerekiyor. Anketler bilgilerinizle orantılı olarak gelmekte. Bu sebeple bilgilerinizi girerken doğruluk payını yüksek tutun.

Bu tür sitelerde kazandığınız bakiyeler, eşik değeri aştıktan sonra hesabınıza yatırılmakta. Ne kadar çok anket sitesine başvurursanız kazancınız buna göre daha fazla olacaktır.

Görüşlerinizi paylaşabileceğiniz ve anket doldurarak para kazanabileceğiniz anket siteleri arasında;

 • Toluna,
 • Opinion Outpost,
 • Swagbucks,
 • Lifepoints,
 • İ-say,
 • Branded Surveys
 • Napolyon,
 • Fikirpazarı,
 • Pago
 • Yougov,

Siteleri bulunmaktadır.

Anket Siteleri Neden Para Öderler?

Firmalar rakiplerine oranlar özellikle satış konusunda bir adım önde olmak isterler. Önde olabilmek için müşterilerinin kendilerinden ne beklediğini, ihtiyaçlarının neler olduğunu bilmeliler. Bunu sağlamanın en kolay yolu, anket siteleriyle anlaşmak ve tüketicinin nabzını tutmak.

Anket siteleri kendileriyle anlaşan firmalar adına toplum içerisinde araştırmalar yapar. Bu sayede piyasaya yeni çıkmış bir ürünün eksiklikler, piyasa da olmayan, ihtiyacı duyulan ürünler vb. gibi konularda bilgi sahibi olurlar. Böylece üretimlerini ve satışlarını buna göre arttırır ya da azaltırlar.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye daha önce hazırlamış olduğumuz Google anket para kazanma isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Web Sitelerine Makale Hazırlamak – İçerik Yazmak

Sadece öğrenciler için değil boş zamanı olan herkes için yazı yazarak para kazanma düşüncesi, internetten para kazanma yolları arasında en çok tercih edilenlerdendir.

Bu konuda daha önce hazırladığımız “makale yazarak para kazanma” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Makale isteği günümüzde yalnızca web sitelerin ihtiyacı olarak sınırlı değildir. Ayrıca bu konuda profesyonel makale üreten küçüklü büyüklü çok sayıda şirket bulunmaktadır. Bu tür işletmeler devamlı olarak makale ihtiyacı duyduğundan dolayı, çok sayıda makaleci ile çalışmak zorunda kalırlar. Sizlerde öğrencilik hayatınızda bu tür fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Bireysel olarak yazmayı düşünüyorsanız bu durumda Fiver, Bionluk, Sadeceon, wmaraci, r10 gibi platformları değerlendirerek boş zamanlarınızı kazanca dönüştürebilirsiniz.

Seo Kurallarını İhmal Etmeyin

Makale hazırlamak konusunda işe yeni başlıyorsanız “makale yazarak para kazanma” isimli yazımızı mutlaka okuyun. Çünkü bir makale hazırlamak düz yazı yazmak değildir. İnternetten para kazanma yolları arasında sıkça tercih edilse de herkes bu kurallara tam olarak hâkim değil. Bu sebeple siz neyi nasıl anlatmanız gerektiğini öğrenebilirseniz herkesten farklı olarak kısa sürede bir tercih sebebi olabilirsiniz.

Seo kurallarına hâkim şekilde yazacağınız yazılar sayesinde internet siteleri için bir fark oluşturun. Makaleci ihtiyacı piyasa da çok sayıda makale yazarı olmasına rağmen sürekli devam eden bir meslek konumuna geldi. Bundaki ana etken Seo kurallarının hiçe sayılarak yazılar hazırlanması. Kopya içerik, imla kurallarına dikkat etmeden yazılan yazılar, h taglarına dikkat etmemek vb. Google tarafından belirtilen seo kriterlerine dikkat ederek yazılan yazılar ile piyasada adınızdan söz ettirebilirsiniz.

Webde Arama Yaparak Para Kazanın

İnternet başında çok zaman geçiren biriyseniz şimdi anlatacağımız yöntem ile bu işi fırsata çevirebilirsiniz. Qmee isimli internet sitesi sayesinde arama motorları üzerinden hediyeler ve fırsat ürünleri kazanabilirsiniz. Üstelik Qmee ile işlem yapmak çok kolay.

Bilgisayarınıza indireceğiniz bir eklenti ile aktif hale gelen platform, Yahoo, Google, Bing, Amazon, Ebay, Tesco gibi arama motorları ve sitelerini takibe alıyor. Sonrasında yaptığınız arama başına bu işlemler kazanç olarak geri dönüyor. Ayrıca aramalar üzerinden yapılan kazançlara ek olarak Qmee’de çıkan reklamlara tıklayarak kazancınızı arttırabilirsiniz.

Qmee ile kazanmak yalnızca arama motorları ile sınırlı değil. Bunun yanında anket doldurarak para kazanma, oyun oynayarak tasarruf etme veya para kazanma şeklinde seçeneklerde sunuyor.

Qmee ile Oyun Oynayarak Para Kazanma

Qmee sitesinde yaptığı açıklamada oyun oynayarak para kazanma üzerinde ilk kayıt olduğunuzda şu an da bu alanda kazanç sağlamadıklarını görebilirsiniz. Ancak ilgili alanı sık sık kontrol ederek size özel teklifleri yakalayabilirsiniz. Qmee’de oyun kategorisi ile beraber moda, finans, eğlence, otomotiv, bebek, sağlık ve fitness vb. onlarca kategori bulunuyor. Üyelik sonrası bu kategorileri takip ederek fırsatların peşinde olmalısınız.

Qmee Anket Doldurarak Para kazan

Qmee platformuna hem akıllı telefonunuza kuracağınız uygulama ile hem de web sitesi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Uygulama üzerinden erişim sağlanabildiğinden aynı zamanda Qmee para kazandıran uygulamalar kategorisindedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi Qmee ile anket doldurarak para kazanma üzerine çalışma yapabiliyoruz.

Kayıt olma işleminin ardından tarafınıza gönderilen anketleri yanıtlayarak bu fırsatı yakalamanız mümkün. Anket konusu olunca kayıt sırasında bilgilerinizi tam ve doğru girmeniz gerektiğini hatırlatalım. Çünkü anketler kullanıcı bilgilerine göre ayrılmakta ve hedef kişilere gönderilmekte.

Qmee kullanıcılar için kullanılması eğlenceli bir platformdur. Kullanım için herhangi bir ücret talebi yoktur.

Sermayesiz İnternetten Para Kazanma Yolları

Anket Doldurarak Para Kazanma

Anket yaparak kazanç elde etme fikri, kazancı sınırlı olsa da internetten para kazanma yolları arasında sıkça tercih edilen yöntemler arasındadır. Bilgisayar başında ve ev ortamında yapılabilmesi bu durumun temel sebepleri arasında.

İnsanların tercihlerini ve beğenilerini öğrenmek, bu seçimlere göre ürünlerin daha iyi hale getirilebilmesi için üretici firmalar zaman zaman anketler hazırlatırlar. Verilerin toplanabilmesi için online olarak anketlere katılmanız sizden istenecektir.

Katılım sonrası anket sahipleri sizlere belli bir ücret ödemeye çoktan hazırlardır. Çünkü bu veriler onlar için son derece gerekli bilgileri oluşturuyor.

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi anket yaptırmak isteyen işletmeler veriler sayesinde ürünlerini geliştirmekte ve reklamcılık alanında yeni fikirler üretmektedirler.

Anket doldurarak çok miktarda para kazanamasanız da anket firmaları emeğinizin karşılığını vermeye çalışıyor. Burada size düşen çok sayıda online siteye kayıt olmak ve çeşitlilik oluşturarak çok sayıda anketi tamamlamak olacaktır.

Anket doldurarak para kazandıran güvenilir anket siteleri 2021 itibari ile ;

Yurt dışı anket siteleri arıyorsanız ;

 Toluna, Branded Surveys, LifePoints, InboxPounds, Onepoll, i-Say, Opinion Outpost, YouGov, Pinecone, SurveyBods, Panel Base, Valued Opinions, The Opinion Panel, Prizerebel, Opinion Bureau, Marketagent, Populus Live, Survey Junkie. 

Yukarıdaki sitelerin hepsine kayıt olarak mümkün olduğunca çok anket doldurmaya çaba gösterin. Böylece kazancınız anket sayısıyla doğru orantılı şekilde artacaktır.

Adsense ile İnternetten Para Kazanma Yolları

Online kazanma yolları arasında en çok bilinenlerden bir tanesi google adsense ile para kazanmaktır. Ancak bu yöntemi kullanabilmek için bir web sitesine yada youtube kanalına ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle Google adsense nedir bunun üzerinde duralım.

Google tarafından sağlanan bir hizmet olan adsense , kullanıcılara internet üzerinden para kazanma yollarını sunan bir hizmettir. Uygulama web sitesi üzerindne veyahut youtube kanalı üzerinden kazanç sağlamanıza imkan vermektedir. Esasında Google reklam veren firmalar ile reklam almak isteyen kullanıcıları bir araya getiren bir aracı rolündedir.

Googl Adsense Nedir

Adsense üzerinden kazanmanın en güzel yanı, hem reklam verenin hem de okuyucunun her hangi bir şey satın almak zorunda olmayışıdır. Okuyucu sitenizdeki reklamlardan her hangi birisine tıkladığı anda hesabınıza Google’ın belirlediği ücret geçmiş oluyor.

Adsense populer olmasını kullanım kolaylığı ve reklam veren sayısının çok olmasına borçludur. Kayıt olmak son derece kolaydır. Başvuru sonrasında kısa bir incelemeden sonra uygun görülürse siteniz için reklam yayınlanma onaylanacaktır.

Sonrasında Google adsense kodlarını sitenize ekleyerek Anasayfanızda, sidebar yada yazılarınızın arasında reklamlarınızı göreceksiniz. Reklam yerleşim bölgesi tamamen sizin kararınıza kalmış.

Sitenizde yayınlanan reklamlar web sitesinin konusuna ve okuyucunun profiline göre değişiklik göstermektedir. Bu durum sizin için bir avantajdır. Reklamların seçilerek yayınlanması sayesinde;

 • Sitenizde yayınlanan reklamlar kullanıcının geçmişinde merak ettiği bir reklam olabilir. Böylece tıklama oranınız artar ve reklam kazancınız maksimum seviyeye çıkar.
 • Reklam verenlerle iletişime geçmek zorunda kalmazsınız. Sitenizin içeriğine göre Google bu durumu otomatik olarak gerçekleştirir. 

Örneğin web site içeriniğiniz bir yemek sitesi ise, bu durumda reklamlarınız yemekler, yemek firmaları vb. ağırlıklı içeriklerden oluşacaktır.

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

İnternetin gelişmeiyle birlikte orijinal içerik sorunu zamanla kendisini belli etmeye başlamış durumda. Bu durum kopya içeriklerin önemini kaybetmesine hatta cezalandırılmasına sebebiyet verdi.

Orijinal içerik denilince web siteleri açısından fotoğraf sorunları zamanla ortaya çıktı. Artık kopya olarak yayınlanan fotoğraflar telif sorununa neden olabiliyor.

İnternet yayıncıları, reklam ajansları, güncel gazeteler, dijital pazarlama ajansları ve daha bir çok yayıncı telif sorunuyla karşılaşmamak için stok fotoğraf satın alma yoluna girmektedirler. Bu aşamada stok fotoğraf çekme işi hayatımıza girmiş görünmekte.

Bu şekilde sizlerde internetten para kazanma şansını yakalayabilirsiniz. Elbette her işte olduğu gibi bu işinde belli şartları var. İşe yeni giriyorsanız yaklaşık 100 adet stok fotoğraflık bir portföy oluşturun.

Bu şekilde popüler fotoğraflar çekmeniz halinde aylık 20-25 dolar arasında para kazanabilirsiniz. Bu miktarı artırmak sizin elinizde olan bir durum. Ne kadar çok fotoğraf çekerseniz kazancınız orantılı olarak artacaktır.

Stok fotoğraflarınızı yayınlamak için Shutterstock , 123rf , Gettyimages, Alamy , iStock Photo , Fotolia , PhotoShelter , Adobe Stock , SmugMug, Can Stock Photo sitelerini kullanabilirsiniz.

Bitcoinle Al Sat Yaparak Para Kazanmak

İnternet dünyası geliştikçe yeni kazanç yolları ortaya çıkmaktadır. Dijital bir dünyada yaşıyoruz. Artık neredeyse tüm işlemlerimizi oturduğumuz yerden yapar hale geldik. Yemeğimizi bile internet üzerinden sipariş verebiliyoruz. Böylesi bir ortamda internetten para kazanma yollarının çeşitlenmemesi mümkün değildir.

Kolay ve basit adımlarla herkes para kazanmak ister. Düşük ücretler karşılığında bitcoin ve ethereum gibi dijital varlıklar ile ticaret yapabiliyorsunuz. İlk çıktığında şimdiye oranlar çok alt seviyelerde olan bu dijital paralar zamanında yatırım yapanları mutlu etmiş görünüyor.

Elbette bu değerler ile al sat yapmayı düşünüyorsanız tıpkı borsa, altın, gümüş vb. madenlerde olduğu gibi dikkatli olun. Borsa, altın vb. araçlardaki gibi dikkatinizi bitcoin ve ethereum varlıklarına karşı da gösterin.

Kripto para birimleri taleplerin artması ve yüksek pazar oluşturmasından dolayı uzun vadeli yatırım araçlarındandır. Kısa vadeli olarak zengin olma hayaliniz varsa tüm yatırım araçları olduğu gibi kripto para işinde de dikkatli olmanızı öneririz.

Mikro İşler Yaparak Kazanma

Mikro işler yapmak ve internetten para kazanmak, özellikle forum sitelerinin vazgeçilmezleri haline geldi. Bu yol sayesinde aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Mikro işler terimi, yurt dışında eskiden beri popüler olup, ülkemizde de özellikle son yıllarda yaygın hale gelmiş durumda. Bu ifadeyi bir pazar yeri gibi düşünebilirsiniz.

Herkez yeteneğine göre bir tezgah açıyor bu pazarda. Grafik yeteneği olan kişiler grafik alanında, logo tasarımcıları logo satış alanında, Makale yazarlığı yapanlar yazarlık alanında hünerlerini görücüye çıkarıyor.

Ya da animasyon yaptınız bu animasyonun introsunu koyarak satışa sunabilirsiniz. Bu şekilde sahip olduğunuz yeteneğe göre pek çok sitede ilanlar açarak internetten para kazanma fikrinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mikro işler yapmak terimini Freelance çalışmak olarak ifade etmemiz pekte yanlış olmaz. Mikro işler alanında pazar sahibi olan siteler ülkemizde R10Donanımhaber, WMAracı,  ön planda iken bu durum yurt dışında Upwork , Fiverr gibi sitelerden oluşmaktadır.

Sosyal Medya Fenomeni Olarak Para Kazanmak

Sosyal medya artık milyonlarca insanın hayatının ayrılmaz birer parçası olmuş durumunda. Akıllı telefona sahip herkez, tüm zamanını sosyal medyada dolaşarak geçirebiliyor.

İlk çıktığı yıllarda en neşeli anların paylaşıldığı sosyal medya, günümüzde her anın hiç çekinilmeden paylaşılmasına vesile olan bir araç olma yolunda ilerliyor. Bu denli yaygın olan bir medya üzerinden para kazanmak hiçte zor değil.

Bu konuda aklınıza ilk olarak Facebook yada Twitter üzerinden geçerken karşınıza çıkan sponsorlu reklamlar gelmesin. Bahsettiğimiz konu sosyal medyada kullanıcıların bizlere hiçte belli etmeden reklamlar yaparak bunlardan para kazanmasıdır.

Elbette reklam alabilmek ve sosyal medyada yayınlayabilmek için belli şartların yerine gelmesi gerekiyor. Bunun ilk şartı takipçinizin çok olması. Yani fenomen olmaktır.

Fenomen olmanız halinde alanınıza göre reklam teklifleri size gelecektir. Eğer ben reklamları beklemek istemiyorum, reklamları kendim arayacağım diyorsanız bu durumda forum sitelerinde ilanlar vermeniz yeterlidir. Takipçi sayınızı izlenmelerinizi içeren bir istatistik ile reklam verenlerin ilgisini çekebilirsiniz.

FacebookTwitter, Instagram , Youtube fenomenlerin en çok bulunduğu platformlar olarak göze çarpmaktadır. Dilerseniz bu platformları kullanarak sizlerde yola koyulabilirsiniz.

İkinci El Eşya Satışı ile Para Kazanma Yolları

Pek çok kişi zamanında almış olduğu, ancak kullanmadığı eski eşyalarından kurtulmak ister. Geçmişte işimize yarayan bu malzemeler, zamanla eskimesi yada ihtiyaçlarımızın değişmesine paralel olarak modasını kaybeder.

Böyle durumlarda eşyaların ebatına göre depoya kaldırabilir yada bunları bulabilirsek başkalarına verebiliriz. Bu durumun başka bir çözüm yolu da kullanmadığımız eşyaları satmaktan geçer.

Kullanmadığınız size göre eski olan ürünleri satmanın en kolay yolu. İnterneti kullanmaktır. Özellikle elektronik eşyalar ile ev eşyalarına internet üzerinden müşteri bulmak son derece kolaydır.

2.El Eşya Nasıl Satılır?

İkinci el eşyaları ilk olarak satabileceğiniz yerler yakın çevrenizdir. Bunun için çevrenizin geniş olması size avantaj sağlayacaktır. Ancak ne akdar da geniş bir çevreniz olsa ürün satmak bir yerden sonra zorlaşabilir. Böyle durumlarda en etkili çözüm interneti kullanarak sesinizi daha genş bir kitleye duyurmaktır.

İkinci el eşya satan sitelere üyelikler açarak buralarda ürün satış ilanları verebilirsiniz. Böylece sizi tanımasa hatta farklı bir şehirde bile otursa çok daha fazla kitleye sesinizi duyurmanız mümkün. Bu şekilde kayıt olunarak ürün satışı yapılabilecek siteler arasında Facebook,  Sahibinden, Letgo gibi siteler başı çekmektedir.

Oyun Oynayarak Para Kazan

Oyun oynamak 7 den 77 ye pek çok kişi için vazgeçilmesz bir tutkudur. Özellikle 90 lı yılların sonlarında atariler ile hayatımıza giren oyunlar, 2000’li yıllar ile birlikte gelişimini gösterdi. Günümüzde gelişmiş teknoloji ile birlikte görüntü olarak bazı oyunlar gerçeğini aratmıyor.

Oyun konusunda telefonlar, tabletler, bilgisayarlar gibi tercih yapabileceğimiz çok sayıda seçenek var. Oyun oynayarak internetten para kazanma yollarını sizlerle paylaşıyoruz. Ancak sıralayacağımız oyunlardan para kazanmak için gerçekten emek harcamanız gerekiyor.

1- Counter Strike: Global Offensive – İnternetten para kazanma yolları

Counter Strike:Global Offensive oyunu pek çok oyun sever tarafından CS:GO olarak biliniyor.

Oyunu Steam üzerinden satın alabiliyorsunuz. ile 10 bölüm geçtikten sonra META veya KUTU denilen maddi değeri bulunan itemler kazanıyorsunuz. Bu değerlerden örneğin meta bıçaklar maddi değeri yüksek itemlerdir. Kazandıklarınızı Steam pazarda satılığa çıkarabiliyorsunuz. Böylece internetten para kazanma yolları sizlere açılmış oluyor.

2- H1Z1 Oyunu – İnternetten Para Kazanma Yolları

H1Z1 oyunu bir çeşit hayatta kalma oyunu diyebiliriz. Bu oyunda normal hayatta kalma modundan başka “Battle Royale” modu bulunmaktadır. Bu modda oyuna alışanlar normal olarak oynanan hayatta kalma moduna tekrar dönüş yapmakta zorlanabiliyor.

“Battle Royale” modunda karakterlerin açlık veya susuzluk gibi özellik göstergeleri bulunmamaktadır. Bu modda amaç diğer karakterleri öldürmek ve hayatta kalan son kişi olmaktır.

Oyun yine Steam üzerindne satışa sunuluyor. Oyunda başarılı oldukça ve aşamaları geçtikçe kutu ve kasa kazanıyorsunuz. Bu kutulardan çıkan bazı ürünler değerli olabiliyor.Deüğerine göre 1-3 bin dolarlardan satışa koyulan eşyalar çıkabiliyor.

3- Team Fortress 2 Oyunu – İnternetten Para Kazanma Yolları

En popüler oyunlardan birisi olan Team Fortress 2, Yeni olan modları, ekipmanları, Harita içerikleri, ve şapkaları içeren ücretsiz güncellemeleri kullanıcıları ile buluşturuyor. Taktiksel alanda yetenek ve karakter yelpazesi geniş olan oyun, oyuncuların becerileni sınıyor.

Oyun Valve tarafından geliştirilmiştir. Bir çeşit Nişancılık oyunudur. Takım halinde oyuna başlanılıyor.

Yine bu Şekilde başarılı olmak için çaba göstermeniz gerekiyor. Kuracağınız ekiple internetten para kazanma yollarını ardına kadar açabilirsiniz. Steam üzerinden eşyalarınızı satışa koyabiliyorsunuz. Kazandığınız eşya değerine göre 2-3 bin TL ye doalr kazanmanız mümkün.

Satış ortaklığı yaparak İnternetten Para Kazanmak

Satış ortaklığı yaparak internetten para kazanmak istiyosanız bilmeniz gereken ilk bilgi bu iş için bir ürün sahibi olmanıza gerek olmadığıdır. Başkalarına ait ürünlerin reklam ve tanıtımını yaparak bulduğunuz müşteriler sayesinde kazanç elde etme yolu satış ortaklığıdır.

İşin ödeme kısmı, ödemenin alt yapısı, firmayla iletişim, aksi durumlarda iade süreci vb. aklınıza gelebiecel her türlü sorumluluk ürünün sahibine aittir. Tüm bunlar sizi ilgilendirmiyor.

Bir satış ortağı olarak size düşen görev, bu ürünleri satın alacak müşterilere ulaşmak ve müşterileri ürünün bulunduğu sayfaya yönlendirmek.

Satış Ortaklığı Sistemi Nasıl Çalışır?

İnternetten para kazanma yolları arasında güzel bir gelir elde etmeyi amaçlayan satış ortaklığı ürünün satış yapılan sayfasına verilen link üzerinden çalışmaktadır. Sisteme kayıt sonrası ürüne özel olarak size verilen satış ortalığı linki üzerinden kazançlarınız başlayacaktır. Sonrasında bu linki farklı reklam kanalları, Blog siteler yada instagram sayfalarında kullanarak ürünü satmaya çalışırız.

Reklamını yapmış olduğumuz link üzerinden satış sitesine ulaşan müşteri, ürünü satın alır ise sistem yönlendirmeyi bizim yaptığımızı fark ediyor. Bu işlem karşılığında bize komisyon vermektedir.Komisyon tutarları ürüne göre değişmektedir. Dijital ürünlerde komisyon %50-75 aralığında değişmektedir.

Satış ortaklığı yapabilmeniz için popularitesi iyi olan bir yayın aracına sahip olmanız gerekmektedir. Yayın araçları arasında kullanım sıklığına göre blog, facebook, instagram ve twitter vb. ağlar kullanılan popüler araçlardır.

Bunlar içerisinde hem kolay olması hemde uğraş açısından en basiti olan blog üzerinden satış ortaklığı yaparak internetten para kazanma fikrini sizlere öneriyoruz. Ayrıca facebook sayfaları dışında diğer uygulamalar üzerindne ürün tanıtımı kısıtlı olmaktadır. Bu açıdan da bakarsak blog üzerinden satış ortaklığı bir adım öne çıkmaktadır.

facebook ile Kazan – Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

Facebook , sosyal medya denildiğinde ilk akla gelen uygulamalrdan bir tanesidir. Bu özelliği nedeniyle en yaygın ağlardan birini oluşturmakta. Son zamanlarda whats up, instagram gibi ağların Facebook firmasının satın almasıyla etki alanı iyiden iyiye geliştirdi.

Facebook üzerinden sayfanız yada kişisel oalrak açtığınız profiliniz üzerinden para kazanabilirsiniz. Ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız size bu konuda elimizden geldiğince yol göstermeye çalışacağız.

Facebook’ta yayıncı olarak yada içerik üretici olarak para kazanmanın 4 yolunu kısaca anlatalım. Youtube ardından en çok video paylaşılan ikinci sosyal ağ olma özelliğine sahip olan Facebook, reklam gelirlerinin %55ini içerik üreticileriyle paylaşıyor.

Facebook sayfası sahibiyseniz yayıncı ya da içerik üretici olarak Facebook’tan para kazanabilirsiniz. İşte size İnternetten para kazanma yolları arasında popüler bir araç daha.

Yayın İçi Reklamlar

Bu reklam türü, video içeriğini üreten kişilere ve yayıncılara videonun öncesinde, oynatıldığı sırada yada sonrasında eklenmiş kısa reklamlar sayesinde para kazanma konusunda yardımcı olmaktadır.

Yayın içi reklamlar için Türkçe dil desteği eskiden mevcut değildi. Ancak geçtiğimiz yıllarda bu eksiklik ortadan kaldırıldı. Yayın içi reklamlar facebookla birlikte, sahip olduğu diğer medya ağlarında da kullanılmaktadır.

Bu özellik sayesinde içerik üreten kişiler, izleyicilere gösterilen reklamlardan yaklaşık olarak %55 civarında pay almaktadır. Reklam veren firmalar kitle olarak farklı bir hedef aradığından, izleyiciler değişik reklamlar izlerler.

Markalı İçerik – Markalı İçerik Nedir?

Markalı içerik demek, bir değer karşılığı olarak iş ortaklarının ön plana çıkarılması yada iş ortaklarından etkilenmiş olan içerik oluşturucularına veyahut yayıncılara ait olan içerikleri ifade eden terimdir.

Markalı bir içerik ,iş ortağıyla beraber içerik oluşturucu ve yayıncısı olarak görünmektedir.

İş ortağı olan kişi, içerik oluşturucu vasıtasıyla etiketlenen içeriği paylaştıktan sonra öne çıkarma işlemi yapar. Böylece kampanyayı güçlendirmiş olur.

Markalı reklamı daha iyi ifade edebilmek için yukarıdaki görseli inceleyebiliriz. Görsele bakarsanız ekishaberleri.com bir gönderide Yeni iş fikirleri Firmasını etiketlemiş durumda. Sonrasında Yeni iş fikirleri gönderiyi paylaşıyor ve öne çıkarma işlemini yapıyor.

Online Kurs Vererek Para Kazanmak

Pandemi dönemini geçirdiğimiz şu günlerde uzaktan eğitim ile birlikte online kurs vererek para kazanma, önemli bir internetten para kazanma yolu haline geldi. Uzaktan eğitim sahip olduğu kitle itibariyle büyük bir ekonomik pasta olarak görülüyor. İlerleyen yıllarda bu pastanın payının 350milyar dolarlara geleceği tahmin ediliyor.

Yanlızca eğitim kurumları değil, iş yerleri, şirketler de Online kurs sistemini kullanmaktadır. Böylece çalışanların kabiliyetlerinin artırılması hedeflenmektedir.

Bu büyük ekomik değere sahip pastadan eğitmen yeteneğine sahip kişilerde elbet faydalanmak isteyecektir. Online kurs veren blogcular ve bilgi dağıtmak amaçlı video çeken kişilerin iyi bir gelir elde ettiklerini söylemek yanlış olmaz.

Başkalarının merak ettiği veya öğrenmek için araştırmalar yaptığı becerilere shaipseniz, yeteneğinizi paraya dönüştürebilirsiniz. Udemy gibi platformları kullanarak insanların ilgisini çekmeyi başarırsanız geri dönüşü harika olan işler başarabilirsiniz.

Freelancer Olarak Para Kazan

Özel bir firmada çalışan yada kendi işinin sahibi olan kişilerin bile freelancer olarak internetten para kazanma yolları üzerinde araştırmalar yaptığını biliyor muydunuz?

Teknolojinin gelişmeye devam etmesi ve öneminin daha da artmasıyla birlikte freelancer olmanın sağladığı avantajlar her gün daha belirgin hale geliyor. Masa başı iş hayatından sıkılarak hayatına freelancer olarak devam eden onlarca personelin olduğunu söylesek abartmış olmayız.

Freelancer çalışma sistemi, internetten para kazanmanın en popüler yolları arasında gösterilmektedir. Çalışma açısından çok sayıda seçeneğe sahiptir. Farklı yetenekteki insanları arayan çeşitli web siteleri sayesinde iş alımlarında sıkıntı olmamaktır.

Freelancer çalışma konusunda en çok aranan işler arasında logo yapma, çeviri hizmeti, video düzenleme, düzeltme, word, exel, powerpoint işleri, web site tasarım, web site kodlama, tema kodlama vb. işler yer alır.

Freelancer çalışma konusunda henüz tecrübe sahibi değilseniz bu konuda bilgi sahibi kişilere danışarak adım atmanızı öneririz. İlk etapta yardım almanızın size hiç bir sıkıntısı olmayacaktır. Yardım alabileceğiniz bir çevreniz yoksa yetenekli kişilerin fikirlerini paylaştığı web sitelerine yönelebilirsiniz. Sizlere önerebileceğimiz internet siteleri;

E Kitap Yazarak İnternetten Para Kazan

Maliyet konusunda ek ücret çıkarmaması açısından E kitap oluşturmak, yazmayı seven kişiler için iyi bir ek iş fırsatı. Tüm işlemleri dilerseniz yeterli zaman ayırarak kendiniz takip edebilirsiniz. Yeterli zamanım yok ve belirli bir bütçe ayırabilirim diyenlerdenseniz, E kitabınız için yazar, kapak tasarımı için grafik tasarımıyla uğraşan birileri ve kitap içeriği konusunda size yardımcı olması için freelancer çalışan bir eleman tutabilirsiniz.

E kitap yazmak konusunda global bir açılım peşindeyseniz Amazon‘daki en çok aranan anahtar kelimelere dayalı kelimeleri bularak bunlar üzerine kitabınızı oluşturmak en mantıklısı olacaktır.

Herhangi bir ülkeye yönelik çalışma yapacaksınız bu durumda Ahrefs, keywordtool gibi seo araçlarıyla o ülkede en çok aranan anahtar kelimeleri tespit ederek, bu yönde bir yazı oluşturmanız doğru olacaktır.

E kitap yazdıktan sonra ikinci aşama da bu kitabı pazarlama konusu yer alacaktır. Ürününüzü tanıtma açısından ilk başlangıç aşamasında bir süre ücretsiz olarak dağıtım sağlayabilirsiniz. Böylece iyi yazılmış bir eser kısa sürede çok geniş bir kitleye yayılacak ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkacaksınız.

Pinterest sitesinde kitabınızla ilgili pinler oluşturun. Özel grafiklerden oluşmuş resimler yükleyin . Bir süre sonra buradan kitabınıza yönlendirilmiş trafik aktığını göreceksiniz.

Çeviri Yaparak Para Kazan

Yabancı dil alanında kendinize güveniyorsanız bu yeteneğinizi internetten para kazanma alanında kullanabilirsiniz. Çeviri yapma işi az kullanılan niş bir iştir. Başarılı bir şekilde yapabilmek için en az iki dilde uzman olmanız gerekmektedir.

Ana dilinizin yanında yabancı bir diliniz varsa yada okulunu okuyorsanız, hem kendinizi geliştirmek hemde bu işten para kazanmak için çeviri yapmanız oldukça faydanıza.

Çeviri yaparak para kazanmaya başlamak için öncelikle bu konuda yeteneğinizi sunmanız gerekecektir. Cv’nize dil alanında varsa sınav notunuzu koyun, çeviri deneyimiziniz varsa çevirinizin bir bölümünü ekleyin.

Örneklemelerle yaptığınız işin kısa bir özgeçmişi olsun. Bir şirkete çeviri için başvurursanız, sizi çeviri için teste sokacaktır. Ancak Freelancer olarak internet üzerinden böyle bir imkan olmadığından müşteri bulmak açısından başlangıç aşamasında ücretinizi düşük tutun. Hatta imkanınız varsa bir kaç kişiye referans çeviriler yaparak yorum yapmasını talep edin.

Türkiyede çeviri yaparak para kazanabileceğiniz siteler arasında;

Türkçe dışında bir yabancı dilden başka bir yabancı dile çeviri yaparak para kazanmak isterseniz;

Çevrimiçi para kazanabileceğiniz yabancı siteler şunları içerir:

Forum Sitesi Açarak Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten para kazanma yolları arasında her ne kadar zor bir seçenekte olsa uğraşıldığı taktirde para kazandıran sıradaki önerimiz Forum sitesi açarak para kazanma düşüncesidir.

Forum Sitesi Nedir? İnternetten Para Kazanma Yolları nelerdir?

Hemen herkes forum siteleri hakkında bilgi sahibi olsa bile sizlere kısaca bu siteler hakkında bilgi aktaralım. Bu sitelerde farklı kategoride farklı konular hakkında konular açılabiliyor. Böylece insanlar merak ettikleri konular hakkında soru-cevap şeklinde fikir alışverişi yapabiliyorlar.

Forum siteleri yalnızca fikir alışverişinin yapıldığı bir platform değil aynı zamanda ticaretin yapılabildiği bir ortam olma özelliği taşır. Sitenin en büyük özelliği ise belirli bir alanda cevap arayan kişilerin sadece soru sorması ile yetinmeyerek konu açabilmesine imkan tanıyan özelliğidir.

Kısacası bilgi vermenin ötesinde kişilerin dayanışma içerisinde çalışmasına imkan tanıyan bir platformdur. Bu yüzden normal olarak kurulan web sitelerinden daha çok avantajı barındırdığını söyleyebiliriz.

Forum Sitesi Açarak Nasıl Para Kazanabilirim?

Forum sitesi açarak para kazanmanın bilinen en klasik yolu Google Adsense ile yola koyulmaktır. Google tarafından size verilen reklam kodlarını sitenizin ilgili yerlerine yapıştırarak, reklamların otomatik şekilde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Google Adsense başvuru yapmadan önce sitenizde yeterince konu olmasına ve bu konuların kaliteli olmasına dikkat edin. Yazılarınız özgün değilse ve yeteri kadar içeriğe sahip değilseniz Google size reklam vermeyecektir.

Reklam başvurusu yaptınız ve kabul edildi. Reklamlarınız yayınlanmaya başladı. Artık Forum sitesinden para kazanma projeniz gerçeğe dönüştü demektir. İnsanlar forumlarda çıkan reklamlarınızı tıklamaya başladıkça her tıklama başı Google tarafından belirlenen reklam geliri adsense hesabınıza yatacaktır.

Örneğin bir tıklama 40 kuruş ortalama bir gelir getirmesi halinde 100tıklama sonrası 40TL gibi bir ücret kazanmış olacaksınız. Bu ücretin miktarı sitenize ne kadar çok ziyaretçi çekmenizle orantılı olarak artacaktır.

Özel reklam Alarak İnternetten para kazanma yolları

Forum sitesi açarak para kazanma yollarından bir diğeri sitenize özel reklam almaktır. Bu konuda genel olarak açmış olduğunuz kategori ile alakalı reklamlar alabilirsiniz.

Örneğin otomotiv üzerine bir forum sitesi sahibiyseniz Galerilerden sitenize reklam teklifleri gelecektir. Yada yemek sektörü üzerine forum sitesi sahibiyseniz çeşitli restorantların reklamlarını yayınlayabilirsiniz.

Müzik Dinleyerek Para Kazanma

Müzik dinleyerek para kazanma fikriyle yola çıkarak para kazanan bireylerin olduğunu biliyor muydunuz? Hem müzik dinlemek hemde dinlerken kazanmak… İnsanın kulağına hoş geliyor. Belki de saydığımız internetten para kazanma yolları arasında en ilginç olanı bu olsa gerek.

Müzik dinle para kazan sloganını kullanan ve bu şekilde kendisine çalışan arayan çok sayıda site bulunmaktadır. Aşağıda bu sitelerden en iyileri hakkında kısaca bu sitelerden bahsedeceğiz.

Daha sonraki yazılarımızda bu içeriklerimizi genişleterek anlatmaya çalışacağız. Müzik dinleyerek para kazan platformu şarkıların dinlenmesi yada video kliplerin izlenmesi şeklinde gerçekleşen bir konudur.

Türkiye’de müzik dinleyerek para kazanmak mümkün mü? Bu sorunuzun cevabı evet olacaktır. Para kazanmak için yapmanız gereken bu türden sitelere girerek üye olmak ve şarkıları dinlemeye başlamaktır. Bu tür siteler dinlenen şarkı başına para vermektedirler.

Sizden istenecek olan dinleme sonrasında şarkı hakkında yorum yapmak ve değerlendirme de bulunmaktır. Müzik dinleyerek para kazanmak hem eğlenceli hemde para kazandıran bir olaydır.

Müzik Dinleyerek Para Kazanma Siteleri

Aşağıda sıraladığımzı siteler uzun zamandır müzik dinleyerek para kazanma fikrini hayata geçirmiş olan sitelerdir. Ancak sizlerin yine de araştırma yaparak bu sitelerden para kazanmaya çalışmasında fayda olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Müzik ve Ritim Satarak Para Kazanmak

Eğlenmek adın Ableton, Apple GarageBand, Tracktion T7 vb siteleri yada programları kullanarak müzik ve ritim mi yapıyorsunuz? Eğlenmek amacıyla yaptığınız müzikleri ücret karşılığı satabileceğinizi biliyor muydunuz?

Yapmış olduğunuz müziklerinizi yükleyerek satabileceğiniz müzik marketleri var. Bu telifsiz müzikleri, pazardan satın alan kişiler, yapmış oldukları çalışmalarda bazen arka plan bazen de fon olarak kullanabiliyorlar. Yani müzik marketleri alıcı ve satıcıyı buluşturan bir platform olarak göze çarpıyor.

Müzikleriniz telifsiz oldukları için insanlar sizden aldıkları parçaları kendi çalışmalarında dilediklerince kullanırlar. İzlenme yada görüntülenme başı bir üret ödeme durumu oluşmaz. Hal bu ki rastgele müzik almış olsalar, bir sanatçı yada telif koymuş kullanıcı müziği fark edecek ve bir engelleme yada yaptırımla karşılaşacaklar.

Online videolar, internetin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte giderek yaygınlaşmaktadır. Artık telifsiz müzik bulmak sorun halini almaya başladı. Özellikle Youtube videolarına koymak için telifsiz müzik arayan kişiler keşfedilmemiş müziklere ihtiyaç duyuyor.

Kendinizde telifsiz müzik yapabiilecek bir yetenek görüyorsanız bu becerinizi paraya çevirebilirsiniz. İnternetten para kazanma yolları arasında azımsanamayacak bir para kazanmanız sizin elinizde.

Eğlenirken Müzik Yapabileceğiniz Platformlar

Müzik Satabileceğiniz Siteler Hangileridir?

Aşağıdaki siteleri kullanarak oluşturduğunuz müzikleri tüm dünya ya duyurabilirsiniz.

Dosya Yükleyerek Para Kazanmak

İnternette en çok yaptığımız işlerden bir tanesi paylaşımda bulunmaktır. Paylaşımlar bazen resim, müzik bazen de çeşitli dosyalar olabiliyor. Paylaşım yapabilmek için kullandığımız bir çeşit depo görevi gören siteler, Dosya yükleyerek para kazanmaya fırsat tanıyor.

Bahsettiğimiz web siteleri biz dosya yükledikten sonra başkalarının indirmesine ortam oluşturuyor. Bu tür yerleri birer depo olarak düşünebiliriz. Yüklediğimiz dosyaları indirmek isteyen kişiler, indirme sırasında reklamlarla karşılaşırlar.

İşte depo web sitelerinin kazancı burada ortaya çıkıyor. Bunun yanında belirli standart hızlarda indirme yapan kullanıcılarına, ücret karşılığı daha hızlı indirme olanağı sunuyorlar.

Saydığımız kazanç yolları ile para kazanan dosya paylaşma siteleri, daha çok dosya yükleyen çekebilmek için kazançlarının bir bölümünü dosya yükleyen üyeleri ile paylaşma yoluna gittiler. Peki dosya yükleyerek nasıl para kazanılır?

Dosya Yükleyerek Nasıl Para Kazanılır?

Yükleme yaparak internetten para kazanma en çok müzik, video, oyun gibi paylaşımlarda yapılmaktadır. Yüklenen dosyalar indirilmesi sonrasında dosyanın boyutuna göre internetten para kazanma yolları size açılmış olur. Dosya yükleme sitelerinde var olan rekabet kullanıcıların daha çok para kazanmasını sağlamaktadır.

Paylaşım yapmak istediğiniz siteyi ve konuyu belirledikten sonra, dosya yükleme işlemini tamamladıysanız ilk aşama bitmiş oluyor. Sonrasında bu dosyanın indirilmesi gereklidir. İşin esas önemli kısmı burada başlıyor.

Dosya yükleme sitelerinden bazıları üyelik talep ederken bir kısmı doğrudan yükleme yapmanıza izin verebilmektedir. Bu sebeple üyelik istemeyen siteler vakit kaybı açısından daha çok tercih edilmekte. Yükleme yaptığınız dosyalar ziyaretçiler tarafından indirilmeye başladığında sizin içinde internetten para kazanma vakti gelmiş oluyor.

Daha çok ziyaretçi tarafından yüklediğiniz dosyanın indirilebilmesi için, yükleme linkinizi sosyal medya hesaplarından paylaşabilirsiniz.

Dosya yükleyerek para kazanan siteler arasında ;

 • Gezginler ,programların setuplarını yükleyerek çok ciddi gelir elde ettiler,
 • İndir.com sitesi de yine paylaşımlları indirme başarısı göstererek büyük kazanç sağladı,
 • Fullprogramindir.net sitesi program paylaşımında söz sahibi oldu.

Paylaşılan dosyaları indirme başına para kazandırsan siteler arasında ülkemizde en çok bilinenlerden bir tanesi  Turbobit sitesidir. Bu site sayesinde dosyalarınızı yükleme yaparak indirme üzerinden para kazanabilirsiniz.

Ülkemizde 1000 indirme başına 7 Dolar civarında bir kazancı dosyayı yükleyene vermektedir. Ayrıcı dosyayı indiren kişi sizin dosyanızı indirme esnasında premium üye olursa, premium üyelik sahibi kişiden aldığı ücretin %40’ını, dosyayı yükleyen kişiyeyansıtmaktadır.

Link kısaltarak para kazanma yöntemini pek çok kişi duymuş olsa da, tam detayları hakkında pek bilgi sahibi olmayanlar mutlaka çoğunluktadır.

İnternette gezinirken bu değim defalarca karşınıza çıkmış olsa gerek. Bazen link gördüğünüzde anlam veremediğiniz şekilde karmaşık harflerden oluştuğunu fark etmişsinizdir. Bu karmaşık linkler normalde var olan linklerin kısaltmışmış şeklidir.

Lİnk kısaltarak nasıl para kazanılır? sorusunun cevabından önce sizlere link Nedir? bu soruyu yanıtlayalım.

Link Nedir: Link, bir web sitesine girebilmemiz için yazdığımız web sitesinin adresidir. Makalemizde en üstte yer alan www ile başlayan kısım sayfamızın linkini göstermektedir.

Link Kısaltma Nedir? : Normal linkler bazı durumlarda uzun olabilmektedir. Bu uzun ve karmaşık görünen URL kısaltılarak aynı sayfaya giden bir link oluşturulur. Bu link eskisine oranlar çok daha kısadır. Örneğin aşağıdaki sayfa linkimizi kısaltırsak;

https://www.kazanmaninyolu.com//instagramdan-satis/#_E-ticaret_sitesi_acma-_Ideasofta_Kayit_Olma_Islemleri-_Admin_Paneli

bu şekilde daha ksıa bir link elde ederiz;


https://www.kisa.link/OsRQ

Yukarıda verdiğimiz her iki link yapısının aynı sayfaya gittiğini görebilirsiniz. Ancak ikinci sırada vermiş olduğumuz linkin çok daha kısa ve düzenli olduğunu görebilirsiniz.

Link kısaltma işleminden para kazanmanız için par kazandıran link kısaltıcı almalısınız. Burada reklam kısaltılmış olan URL ile hedef sayfa arasına eklenecektir. Böylece para kazanma aktif hale gelir.

Bu işlem uygulama sırasında şu şekilde çalışır;

 1. İlk olarak ziyaretçi kısaltılmış olan linke tıklar.
 2. Hedef sayfa açılır ancak bu esnada reklam ara sayfada görüntülenir. Bu sırada para kazanırsınız.
 3. Sonrasında hedef sayfaya doğru ziyaretçi yönlendirilir.

EN çok Kazandıran Link Kısaltma Siteleri 

Twitch yayıncısı olmak

Canlı yayın uygulamalarından birisi olan Twich, kullanıcılarına kazandırdığı para ile internetten para kazanma yolları arasına çoktan girmiş durumda.

Uygulamada canlı yayın yapan kişi diğer kullanıcılardan doğrudan bağış alabiliyor. Görünüm itibariyle tıpkı televizyon gibi işliyor.

Twich, kullanım itibari ile Facebook, İnstagram, Youtube vb. sosyal medya platformu olarak tabir edilebilir. Platformun 10 yıla yakın bir geçmişi bulunmaktadır. Twich, oyuncuların ve normal kullanıcılardan yayın yapmak isteyen kişilerin iletişim kurdukları bir kanal olarak ifade edilmektedir.

Twich’i daha kısa şekilde özetlemek gerekirse genel oalrak oyuncular için en büyük canlı yayın platformudur diyebiliriz. Oyuncular bu kanalda oyunlarını canlı yayınlama şansına sahiptirler.

Oyun oynamayı çok seven birsiyseniz bu platform sayesinde oynarken para kazanabilirsiniz.

TWİTCH ÜZERİNDEN NASIL PARA KAZANILIR?

Twich üzerinden yayın yaparken size yapılan bağışlar sayesinde para kazanabilirsiniz. Biraz daha açmak gerekirse siz canlı yayında oyun oynarken yada yayınladığınız videoların beğenilmesi üzerine izlecileriniz video ve oyunlarınızın devamı için size bir miktar bağışta bulunabilirler. Bu sayede Twich ağı üzerinden internetten para kazan yolunu gerçekleştirmiş olursunuz.

Seo Yaparak Para Kazanma

İnternetten para kazanma fikri herkes için ideal bir yol olarak görünmektedir. Ancak biliyoruz ki bu iş yoğun bir emek ister. Yeterince deneyim kazanmak için yoğun bir çalışma gerektirir.

Bu şekilde Seo konusunda bilgili ve web siteleri üzerinde hakim biriyseniz, bu yeteninizi paraya dönüştürmeniz sond derece kolay olacaktır. Seo yaparak para kazanmak isteyenlerdenseniz, bireysel olarak veya bir şirket kurarak Seo hizmeti verebilirsiniz. Seo konusunda müşteri çekebilmek için iyi bir bilgiye ihtiyacınız olacaktır.

Seo Yaparak Para Kazanmak İsteyenler İçin Püf Noktalar

Seo yaparak para kazanma peşinde koşacaksanız ilk bilmeniz gereken düzenleme işlemine site içerisinden başlamanız gerektiğidir. Yapılacak işlemnleri atlamamak adına bir bir not etmeli ve işlemler bittikçe yine not alınmalıdır.

Seo yapabilmek için ihtiyacınız olacak programlara sahip olmanız gerekmektedir. Bu konuda Ahrefs, Semrush, vb seo araçlarını öncelikli olan kullanabilmelisiniz.

Seo yaparak para kazanmanın diğer yöntemi, müşterilerinize çalışmaktan ziyade kendi web sitenize yönelik olarak yapacağınız çalışmalardan oluşur.

Seo bilginizle kendi yaptığınız web sitenizi anahtar kelimelerde üst sıralara taşıyarak ziyaretçi çekebilir ve Google adsense reklamları ile gelir elde edebilirsiniz. Böylece internetten para kazanma yolları ile gelir elde etmiş olursunuz.

Pinterest Üzerinden Para Kazanmak

Ülkemizde her ne kadar yeterince ilgi görmese de Pinterest üzerinden kolay para kazanmak mümkün. Kullanıcıların çoğunluğunu bayanların oluşturduğu Pinterest sitesinde erkekler azınlıkta kalıyor.

Bir tür görsel ve video paylaşım olanağını kullanıcılarına sunan Pinterest, iki farklı şekilde paylaşım sunmaktadır. Ziyaretçiler isterlerse kendi görsel yada videolarını paylaşabiliyorken, dilerlerse başkalarına ait görsel ve videoları yine paylaşmaları mümkün. Buna pinterest sözlüğünde “pinlemek” deniliyor.

Kullanıcının Pinlediği içerik panoya ekleniyor. Böylece kategorisel olarak düzenleme imkanı sunuluyor.

Pİnteresti mevcut sosyal ağlardan farklı kılan en büyük özellik yazımızın başında bahsettiğimiz gibi kullanıcıların çoğunun bayanlardan oluşmasıdır. Bu sebeple içerik olarak kadınların tercihlerinin daha ağır bastığını söyleyebiliriz.

Pinterest ile nasıl para kazanılır? – İnternetten para kazanma yolları

Pinterest ile para kazanmak istiyorsanız öncelikle bir web sitesine ihtiyacınız olacak. Web sitesi olmadan para kazanmak mümkün müdür? diye soranlar için cevabımız evet olacaktır. Ancak en sık kullanılan yöntem web sitesi ile pinterestin entegre edildiği platformdur. Google adsense – Pinterest ilişkisi sonucu para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Google adsense üzerinden aldığınız reklam kodlarını sitenize ekledikten sonra reklamlar yayınlanacaktır. Sitenizi ziyaet eden kullanıcılar sayesinde bu reklamlardan para kazanabilirsiniz.

Pinterest üzerinden sitenize ulaşan kullanıcılar bu reklamlarla etkileştikten sonra Adsense hesabınıza gelir yansıyacaktır.

Buraya kadar anlattıklarımızdan sonra kısa bir özet geçersek;

 • İlk olarak bir web sitesi açıyoruz.(wordpress önerilir)
 • Sitemize Google adsense reklamlarını ekliyoruz.
 • Pintereste kayıt olarak insanların ilgisini çekecek görseller paylaşıyoruz. Böylece görseller üzerinden sitemize trafik çekiyoruz.

İnfluencer olun – İnfluencer Olarak Nasıl Para Kazanılır?

Sosyal medyada paylaşım yapıyorlar, eğleniyorlar, oyun oynuyorlar, güzel vakit geçirdikleri anları kaydederek insanlara izletiyorlar. Bunun yanında en güzel otellerde konaklıyorlar, zaman zaman basının yakından takibine maruz kalıyorlar,ülke ülke gezerek hayatın tadınız çıkarıyorlar. Üstelik tüm bunları yaparkende para kazanıyorlar. Bunlar kim mi? Bunlar İnflıencer’lar. İnternetten apra kazanma yolları içerisinde belk ide en eylencelisi…

İnfluencer’lar… Kim bu İnfluencer’lar?

Kelime anlamı oalrak incelersen “influencer” kelimesi “etkileyici” anlamına gelmektedir. Sosyal medyaüzerinde üretilen etkileyici ve ilgi çekici videolar ile adlarından sıkça söz ettirirler. Bunlar kitleleri etkileme gücüne sahiptirler.

Çokça takipçileri vardır. İnfluencer’ların her birisi farklı hedef kitlelerine hitap edebilirler. İnfluencer’lara göre bu bir meslektir. İnternetten para kazanma yolunu çoktan hayata geçirmiş kişileri ifade ederler.

Nasıl İnfluencer Olunur?

Sosyal medya üzerinden etkileyici videolar oluşturmak, geniş bir hayran kitlesine erişmek, içeriklerin izlenmesini sağlamak düşünüldüğü kadar hızlı gerçekleşen işler değildir. Emek ve sabır gerektiren işlerdir. Tabiki emek ve sabır gösteren herkes bu konuda başarılı olamıyor. Birazda yetenek işi desek yanılmış olmayız.

Influencer olmak isteyen kişilerin ilk olarak herkesten farklı içerikler üretmesi ve insanların ilgisini çekmeyi başarabilmesi gereklidir. paylaşımların sosyal medya kurallarına uygun olarak yapılması gereklidir.

Ayrıca düzenli olarak bu paylaşımlar devam etmelidir. Zamanlama konusunda kullanıcıların en çok interneti kullandığı saatler tercih edilmelidir.

Twitter’dan para Kazanmak – İnternetten Para Kazanma Yolları

Twitter, faaliyetlerine 2006 yılında başlamış oluş, günümüzde 300 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir. Kullanıcılarının büyük bir kısmı işletmeleri oluşturur. İşletmelerin Twiter’ı kullanma sebebi ise daha çok sahip oldukları ürünler ve markalar hakkında bilgilendirmeler yapmaktır.

Bir Twitter hesabına sahipseniz ve bu hesabınızın iyi bir takipçi sayısı varsa Twitter’dan ciddi sayılabilecek paralar kazanabilirsiniz. Ancak bu iş için emek ve zaman ayırmanız gerekecektir. Günde minumum 1 yada iki saat ayırarak ve doğru paylaşımlr yaparak bir kaç ayda fark edilebilecek bir yere gelmiş olabilirsiniz.

Twitter’dan nasıl para kazanılır?

 • Twitter’dan para kazanabilmek için profesyonelce çalışma yapmak zorundasınız. Twitter mantığını anlayamamış birisi bu platform üzerinden para kazanmaz. O sebeple öncelikle Twitter hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalısınız. Yeri geldiğinde birden fazla hesabı yönetebilecek kabiliyette olmalısınız. İlgi çekici Twitler atmalısınız.
 • Twitter üzerinden para kazanabilmek için pazarlama alanında yetenekli ve bilgili olmanız gerekmektedir. Bu işe gönül koyacaksanız bir internet sitesi edinmeye gayret edin.
 • Sosyal medya araçlarından birisi olan Twitter diğer ağlar gibi müşteri çekmekte kullanabileceğiniz bir araçtır. Bu sebeple Bu ağ üzerinden ticari paylaşımlar yapın. Firmanızla ilgili reklamlar koyun. Aramalarda öne çıkan anahtar kelimeler üzerinden paylaşımlar yapın. Müşterilerinizin ilgi alanlarını keyfedin ve onlara mailler atarak kendinizi hatırlatın.

Sanal Asistanlık

Bir şirket her zaman işlerini düzenleyecek, programını yapacak ve telefonlarına bakacak birine mutlaka ihtiyaç duyar. Daha önce sekreterlik olan bu mesleğin adı şimdilerde Sanal Asistanlık olmuş durumda.

İnternetten para kazanma yolları arıyorsanız, konuşma becerinize, ifade tarzınıza ve diksiyonunuza güveniyorsanız sanal asistanlığı deneyebilirsiniz. Çünkü pek çok şirket artık yol ve yemek parsası hatta sigorta yatırma gibi dertleri olmadan işçi çalıştırmaya can atıyor. Sanal asistanlık da bu alanda şirketlere kolaylık sağlıyor. Bu işi yaparken her gün düzenli saatlerde çalışmaya özen göstermelisiniz.

İnternet üzerinden para kazanma için en iyi alternatiflerden biri olan sanal asistanlığı, uzman olduğunuz alanlarda yaparsanız beklediğinizden daha güzel gelir elde edersiniz. Bu işi grafik tasarım, veri girişleri, internet aramaları e-posta takibi ve yazışmaları, telefon görüşmeleri, organizasyon, planlama, proje yönetimi gibi pek çok alanda yapabilirsiniz.

Twentify ile İnternetten Para Kazanma

Eğer hazırda var olan işlere talip olmak, internetten saatlerce iş arayarak vakit kaybı yaşamamak ve hoşunuza giden işlerde çalışmak isterseniz, bu alternatif tam size göre olacak. Bir telefon uygulaması olan Twentify, internetten para kazanma yolları arasında son dönemlerin en popüler uygulamasından biridir.

Mobil telefon uygulamasıdır ve yalnızca birkaç basit bilgi girerek kaydolursunuz. Bulunduğunuz bölgeye göre firmaların sizden istediği görevleri seçersiniz ve gidip araştırma yaparsınız. Başka bir deyişle firmaların gözü kulağı olabilir ve bu eğlenceli işten para kazanabilirsiniz. Bu uygulamada genellikle denetleme, gizli müşteri ya da müşteri toplama gibi görevler vardır. İnternetten para kazanma yolları arasında seçeceğiniz eğlenceli ve güzel getiri sağlayan bu işi yapabilmek için tecrübeye de gerek yok.

Web Sitesi Yaparak İnternetten Para Kazanma

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde tüm firmalar için web sitesi çok önemli hale geldi. Hatta yasal bir zorunluluk olan web siteleri bir dönem bütün firmalar tarafından yapılmak zorunda kaldı. İnternet çağında olduğumuzu da düşünürsek bir firmanın gelişmesi için web sitesinin önemi büyüktür. Küçük büyük demeden tüm firmaların bir web sitesine dahil olması ve bunu aktif olarak kullanması önemlidir. Bu nedenle internet üzerinden para kazanma için web sitesi yapmak iyi bir alternatiftir. Üstelik bunu yapabilmek için öyle kod ya da yazılım filan bilmenize de gerek yok.

Worpress bu alanda kendini kanıtladı ve epeyce yol aldı. Kullanımı oldukça basit olan WordPress üzerinden hazır yazılmış olan kod paketlerini bir araya getirerek güzel bir site oluşturabilirsiniz. Bunu İkea ya da Vivence gibi firmalardan örnek vererek açıklayalım. Bu firmalardan alım yaparsınız ve kurulumu kendiniz yapmak zorunda kalırsınız. Bir marangoz olmasanız da gelen ürünün içindeki talimatları izleyerek, kısa bir süre içinde kurulumu tamamlamalarsınız.

WordPress de aynen böyle bir kullanımla, size kolayca web sitesi yapma imkânı sunuyor. Web sitesinin hazırlarken az da olsa kod bilmeniz gerekiyor ama zaten programın içinde bu kodları kendiniz çözebiliyorsunuz ya da Google araması yaparak öğrenebiliyorsunuz. İnternetten para kazanma yolları arasından güzel bir alternatif olan web sitesi tasarımında kendinizi geliştirerek, zamanla daha kapsamlı web siteleri yapabilir, hatta bu işi e-ticaret sitelerine bile dönüştürebilirsiniz.

Yarışmalara Soru Yazmak

Her gün çok sayıda olan bilgi yarışmalarından mutlaka birine gözünüz takılıyordur. Bu yarışmalardaki soruları her zaman bir ekip hazırlamıyor. Özellikle mobil uygulama olarak sunulan yarışmalarda sorular, kullanıcılar tarafından gönderilebiliyor. İnternet üzerinden para kazanma teknikleri arasında henüz çok bilinmeyen bu yöntemde soru başına 20 liradan başlayan ve yükselen kazançlar elde edebilirsiniz. Örneğin ülkemizde bir yere gittiğiniz ve bu yerle ilgili rehberlerden önemli şeyler öğrendiğiniz. Daha önce hiç duymadığınız bu bilgiyi yarışmalara soru olarak gönderdiğinizde ve sorunuz seçildiğinde, para kazanmaya başlıyorsunuz. Bu şekilde öğrendiğiniz farklı ve eğlenceli bilgileri soruya dönüştürebilir ve online para kazabilirsiniz.

Rehberlik ile İnternetten Para Kazanma

AirBNB isminde bir web sitesi var ve bu siteden insanlar evlerinin bir odasını kiraya vererek gelir elde ediyor. Eminim bu işi hiç duymamışsınızdır ama değerIendirmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu site ile evinizi, evinizdeki bir odayı turistlere kiralayabilmenin yanında insanlara bir tecrübenizi satarak ya da bazı konularda rehberlik ederek de para kazanabiliyorsunuz. İnternetten para kazanmak istiyorsanız ve bunu yaparken de tecrübelerinizi gezerek anlatmak istiyorsanız, bu alternatif tam size göre olabilir. Biraz daha açıklamak gerekirse evinizde mutfak atölyesi oluşturarak buradan insanlara bir şeyler öğretebilir ve para kazanabilirsiniz ya da mahallenizdeki güzel bulduğunuz yerleri, turistik yerleri veya pazarları gezerek turistlere rehberlik edebilirsiniz.

Affiliate Web Sitesi Kurarak İnternetten Para Kazanma

Affiliate sitesi belirli ürünleri incelemek ya da tavsiye etmek anlamına gelir. Son dönemlerde en çok merak edilen internetten para kazanma yöntemi Afiiliate’dir. Bu işi yapabilmek için kendi web sitenizde ya da bloğunuzda bir ürünün incelemesini yapmalı ya da tavsiye metni yazmalısınız. Bu yazıya mutlaka ürün bağlantısı da eklemelisiniz. Birisi bu bağlantıya tıkladığında ve bu ürünü satın aldığında, siz de kazanç sağlamış olursunuz. Bu yöntem aslında çok kazanç getirmiyor gibi görünebilir ama çok büyük paralar teklif edilen Affiliate siteleri vardır. Siz de kendi sitenizde böyle bir oluşum içine giderek paranızı kazanabilirsiniz.

Üyelik Sitesi Kurarak İnternetten Para Kazanma

Eğer hali hazırda bir internet siteniz varsa ve belirli bir kullanıcıya ulaştıysanız, sitenize üyelik sistemi ekleyerek gelir elde edebilirsiniz. Örneğin; uzmanı olduğunuz bir konu varsa ve insanlar bu konu nedeniyle sizden bilgi almak için sitenizi ziyaret ediyorsa, çeşitli üyelik paketlerini sitenize koyarak içeriklerinizin bir kısmını ücretli hale getirebilirsiniz. Bu sayede ürettiğiniz içerikler ya da vereceğiniz danışmanlık hizmeti çok daha kazançlı hale gelecektir. İnternetten para kazanma yolları arasında popüler olanlardan biri de üyelik sitesi kurmaktır.

Reklam Yayınlayarak İnternetten Para Kazanma

Eğer bir internet sitesine sahipseniz, belirli bir kullanıcı trafiğiniz varsa ve bu trafik yoğunsa, kazancınızı arttırmayı düşünebilirsiniz. Bunu da internet üzere para kazanma yolları arasında güzel getiri sağlayan reklamlar ile yapabilirsiniz. İnternet sitesi reklamı deyinde aklınıza Adsense gelir. Bu yöntem ile sitenizden reklam gelirleri elde edersiniz ancak trafiğiniz aylık milyonları bulmuyorsa, güzel kazanç sağlamayacaktır. Bunun dışında farklı reklam ağları da vardır ve bunlardan yardım alarak da sitenizden reklam geliri elde edebilirsiniz. Bu reklam ağlarında Adsense gibi başvuru süreçleri vardır ve sitenizi bir süre incelerler. Eğer olumlu dönüş yapılırsa, buralardan da reklam geliri alabilirsiniz.

Sitenizden reklam geliri elde etmek için kullanabileceğiniz bir diğer internetten para kazanma yöntemi ise kendi reklamınızı oluşturmaktır. Eğer sitenizin büyük bir kullanıcı kitlesi varsa, sitenizle alakalı bir alanda hizmet veren bir firmaya, reklam alanı satmayı önerebilirsiniz.

Sitenizden sponsorlu içerik üreterek de internette para kazanabilirsiniz. Bu sistemde belirli şirketler size sponsorluk ücreti öderler ve siteniz üzerinden içerik yayınlarlar. Eğer kullanıcı trafiğiniz güzelse, bu yöntemle de güzel kazanç elde edebilirsiniz.

Evde para kazanma yolları nelerdir?

1- Evde ütü yapmak, Evde terzilik yapmak
2- Paketleme işleri, katlama işleri, Satış ortaklıkları
3- Sosyal medyada danışmanlık yapmak
4- Çeviri yapmak, Online kozmetik üzrünleri satışı yapmak
5- Anket doldurmak, videolar izlemek ve bunalrı kazanca dönüştürmek.
6- Sanal asistanlık yapmak
7- Stok sitelere fotoğraf satmak

Para internetten nasıl kazanılır?

internetten para kazanma yolları

1- Youtube Kanal Açma
2- Blog Yazarak Para Kazanmak
3- İnstagramdan Para Kazanmak
4- Online Öğretmenlik
5- Adsense ile İnternetten Para Kazanma Yolları
6- Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak
7- Web sitelerine İçerik Yazımı

Internetten para kazanma gerçek mi?

İnternetten para kazanmak bir hayal değildir. Günümüzde pek çok kişi bu yöntem sayesinde para kazanıyor. İnternetten edindiğiniz bilgilerin web dünyasına giriş amacı bir ticaret oluşturmaktır. Yazı ve bilgiler sayesinde kitleleri siteye çekerek para akzanılabilmektedir.

İş Bulma Sitesi Kurarak İnternetten Para Kazanmak

Son dönemlerin en popüler işlerinden birini de iş bulma siteleri oluşturmaktır. İşsizlik sayısının son dönemlerde ne kadar arttığı düşünülürse bu seçenek sizin için iyi bir internetten para kazanma alternatifi olabilir. Bu işi yapabilmek için bir web sitesine sahip olmanız gerekir. Web sitesini kurduktan sonra iş ilanı verebilecek şirketleri bulmalı ve bu ilanlara tıklayacak kesime ulaşmalısınız. Bu nedenle sağlam bir çevreniz olmalı ya da hali hazırda kullanıcı kitlesi büyük olan bir siteniz olmalıdır. İşveren ve iş arayanları buluşturmak için insanlara ve şirketlere güven vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Şirketler kalifiye elemanlara sizin sitenizden ulaşırlarsa, alacağınız ilan sayısı daha fazla artacaktır.

İnternetten para kazanma yolları arasında güzel bir alternatif olan iş bulma sitesi için üyelik de isteyebilirsiniz. Sitenize üye olanlardan aylık belirli bir abonelik ücreti alabilir ve ilanları ücretsiz olarak görüntülemelerini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem de güzel kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

E-posta Pazarlama ile İnternetten Para Kazanma

Hemen hemen her gün e-postlarınıza bildirimler düşer. Bunların bir kısmı daha önce abone olduğunuz e-postalardan oluşurken bir kısmını da hatırlamayabilirsiniz. İşte size gelen e-postalar gibi siz de bir e-posta bülteni oluşturarak internet üzerinden para kazanma için güzel bir adım atabilirsiniz. Üstelik hedef bir grup belirleyerek düzen gelir elde etme imkânınız da var. Bunun için yapmanız gerekenler ise şöyle;

 • Hizmet vermek istediğiniz bir alan belirlemeli ve bu alana yönelik e-postalar oluşturmalısınız.
 • Bu ilan için bir e-posta sağlayıcısı seçmelisiniz.
 • Oldukça basit bir açılış sayfası oluşturmalı ve bu alana kullanıcı gelmesini sağlamalısınız.
 • İlgili siteye düzenli olarak e-posta göndermelisiniz. Bunun amacı güven oluşturmak ve kişilerin e-postanızı açmasını sağlamaktır.
 • Bu şekilde bir kullanıcı listesi oluşturulduktan sonra dijital ürünlerinizi ekleyerek satabilir, affiliate teklifler sunabilir, sponsorluk satabilir ya da abonelik dersleri teklif edebilirsiniz.

Bu saydığımız adımlar ile gelirinizi arıtabilirsiniz ve her ay düzenli kazanç sağlayabilirsiniz.

Web Site Alıp Satarak İnternetten Para Kazanma

Bu yöntemi bir araba ya da ev satın alıp satmak gibi düşünebilirsiniz. Evi satın alırsınız, içinde gerekli tadilatları yapar ve kendi zevkinize göre düzenlersiniz ve satarsınız. Bu satıştan da güzel kazanç sağlarsınız. Web sitesi alıp satmak da tıpkı emlakçılık ya da araba alıp satmak gibi güzel kazanç sağlayabilir. Her ne kadar basit bir iş olsa da riskleri de bulunmaktadır. Para kaybetmemek adına yatırım yapacağınız siteyi çok iyi değerlendirmeniz gerekir. İnternetten para kazanma yolları arasında son dönemlerde popüler olan bu işi yapmak için;

 • Çalışma yapacağınız ve geliştirebileceğiniz atıl bir web sitesi bularak, satın alın.
 • Sitenin araştırmasını mutlaka yapın, satılma sebebini, trafiğini, link profilini mutlaka araştırın.
 • Bu site beklentilerinizi karşılıyorsa hemen satın alın.
 • Üzerinde istediğiniz geliştirmeleri yaparak trafik sağlayın ve gelirinizi arttırın.
 • Bu siteyi başkalarına satarak, kazancınızı arttırın.

Online Eğitmenlik ile Para Kazanma Yolları

Online bir öğretmen olarak internet üzerinden para kazanabilir ve bu şekilde bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Bir konuda yeterince bilgiye sahipseniz bu yöntem size göre. Vereceğiniz eğitim sadece okuldaki derslerle ilgili değildir. Günlük hayatta kullanılan her şey eğitim konularına dahildir. Bir makine konusunda uzmansanız bu makinenin nasıl kullanıldığını en ince detaylarına kadar internet üzerinden anlatabilirsiniz. Ya da sosyal medyada bilgi sahibiyseniz bu konulardan bilgiler paylaşabilir ve bunu paraya çevirebilirsiniz.

Okul dersleri alanında yeterince bilgi birikiminiz varsa online dersler sizin yararınıza olacaktır. Özellikle bilimsel konular Matematik, Fizik, Kimya gibi dersler yoğun talep görmekte. Yabancı dile hakimseniz yine aynı şekilde iyi bir online eğitmen olarak internet üzerinden para kazanma yollarını değerlendirebilirsiniz.

Bu türden bir işin devamlılığın olabilmesi için belli bir bilgi birikimine veya deneyime sahip olmak önemlidir. Deneyiminizi insanlara anlatabilmek için reklamınızı iyi yapmalısınız. Kendi reklamınızı yaparken bir kurstan almış olduğunuz yüksek not ortalamasını, niteliklerinizi vb. tüm unsurları delilleriyle birlikte sunabilmelisiniz. Geçmişte öğretmenlik deneyiminiz varsa özel ders alabilme oranınız daha yüksek olacaktır. Konunuzla ilgili olarak bir etkinlikte ya da konferansta konuşma yaptıysanız, online özel ders veya öğretim için bu özelliğiniz faydalı olacaktır.  

Giyesilerinizi İnternetten Satın

Geçmiş yıllarda giydiğiniz ancak artık üzerinize olmayan kıyafetleriniz mi var. Bunları tekrar giyme ihtimaliniz yok mu? Bu türden kıyafetlerinizin dolabınızda boş yere durmasındansa neden satışa koymuyor sunuz?

Satışa koyabileceğiniz eşyalarınız yalnızca giysileriniz değildir. Bunların yanında ayakkabılarınız ve çantalarınızı da satış listenize ekleyebilirsiniz. Dolap, Sahibinden, letgo, Facebook gibi uygulamalar üzerinden eşyalarınızı satışa koyabilirsiniz.

Satışa koyduğunuz eşyaları birden fazla platform üzerinden yayınlayarak çok daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. 솔직히 저도 온라인으로 돈을 벌 수 있는 방법에 대해 고민해 봤지만 쉬운 방법은 없는거 같네요.
  좋은글 감사합니다.

 2. I want you to help me teach me how to make money on YouTube because I am poor and do not have money to pay for it. I want to earn money to take money to my parents, he ate delicious food at his last 🥹🙏🙏

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu