Almanya Nüfusu 2024 – Almanya’nın Son Nüfus Rakamaları

Almanya nüfusu geçmişe oranla düşüş trendi içerisindedir. Söz konusu olan bu düşüşte ölümlerdeki artış ve net göçün azalmasının etkili olduğu düşünülmektedir.

Almanya Federal İstatistik Dairesi, geçen yıl Alman nüfus verilerindeki düşüşte iki faktörün etkili olduğunu dile getirmiştir: bu iki faktör, net göç verileri, ölüm ve doğum oranları arasındaki fark şeklinde açıklanabilir. Peki bu veriler rakamsal olarak neyi anlatıyor.

AÇılanan verilere göre ülkeyi terk edenlerin sayısından ülkeye göç edenlerin sayısının çıkarılmasıyla elde edilen göç dengesi 2019’da 29.000 iken 2020’de 209.000 olmuştur. 2019’da 161.000 olan ölü sayısı 2020’de 212.000’e yükselmiştir.

Geçen yıl 773.000 yeni doğan bebek sayısı, bir önceki yıla göre 5.000 düşerken, salgından etkilenen kişilerden ölenlerin sayısı 6.000 artarak 986.000’e yükselmiştir. Almanya’da ölüm sayısı 1972’den bu yana doğum sayısını geçmiş olsa da göç faktörlerinden dolayı nüfus sayısında artış görülmüştür.

Mutlaka Okuyun: Almanya Asgari Ücret

Artan Yaşlı Nüfus, Nüfus Dengesini Değiştirir mi?

Almanya nüfusu 2020 yılında korona virüs nedeniyle ölümlerde artışa maruz kalmıştır. Ancak bu artışa rağmen ülke genelinde 80 yaş üstü yaşlı nüfusu yüzde 4,5 artarak 5,9 milyona ulaşmıştır. 60-79 yaş grubundaki kişi sayısı ise %0,5 artarak 18,2 milyona çıkmıştır.

Almanya asgari ücret nedir? öğrenmek için yazımızı okuyun!

20-59 yaş arası nüfus ise %0,4 azalarak 43,7 milyona gerilemiştir. Çocuk ve genç sayısı önemli ölçüde değişmemiştir. Ulusal ortalama yaş %0,1 artarak 44,6’ya çıkmıştır.

Nüfusun Azalması Kaçınılmaz mı?

Almanya nüfusu 2021 yılının sonlarına doğru ve 2022 yılının sonrasında düşüşe geçebilir. Demografi Enstitüsü, önümüzdeki birkaç yıl içinde ölümlerin artmaya devam edeceğini, hamile kadın sayısının azalacağını ve gelecekte Almanya’da nüfus azalmasının kaçınılmaz olduğunu tahmin ediyor. Elbette bunlar birer tahminden ibaret.

Enstitünün tahminlerine göre, büyük krizlerin ve savaşların yokluğunda, 2060 yılına kadar Almanya’nın nüfusu 67,6 milyon gibi düşük bir göç hızına ve 76,5 milyonluk yüksek bir göç hızına düşecektir.

Nüfus azalmasının esas olarak çalışma çağındaki nüfusta gerçekleşmesi beklenmektedir. 20-64 yaş arası insan sayısının 2020’de 43,7 milyondan 2060’ta 34-38 milyona düşeceği tahmin edilmektedir.

Almanya’nın Nüfusu Kaçtır?

Almanya nüfus sayısı kapsamında oldukça dalgalı bir yapıya sahiptir. Almanya, Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biridir. Almanya, nüfus değeri, tarihi, kültürü ve sosyo-ekonomik yapısı ile dünyanın en güçlü ülkelerinden biri haline gelmiştir.

Bu iki dünya savaşında çok kan kaybetmiş olmasına rağmen çok çabuk toparlanan bir ülkedir. Almanya disiplinli vatandaşlarıyla tanınır.

Almanya nüfus politikası ve birçok emek politikası ile öne çıkan bir ülkedir. Almanya çok sayıda göçmen aldığı için 2020 yılına kadar yıllık nüfus değernde artışa uğramıştır. Bu artış ile birlikte Almanya nüfusu 83 milyon 694.000 929 kişi olmuştur.

Bu sayılar 2019 ile karşılaştırıldığında, Almanya’nın nüfusu 1,3 milyon arttığı gözlemlenebilir. Almanya’nın en kalabalık beş şehrini sıralayacak olursan bunlar sırasıyla, Berlin, Hamburg, Münih, Köln ve Frankfurt’tur.

 Alman Nüfusunun Ortalama Yaşı ve Büyüme Oranı (2020)

 Almanya nüfus kapsamında ortalama yaşı ve büyüme oranı nedir? Alman nüfusunun yaş ortalaması 45,9 olarak belirlenmiştir. İki Dünya Savaşı yaşayan Almanya’da nüfus oranı diğer ülkelere oranla çok düşüktür.

Almanya, artan ortalama yaş, daha uzun yaşam beklentisi ve düşük doğurganlık oranı nedeniyle nüfusu azalan bir ülke olarak görülebilir. Almanya, 1975’ten bu yana doğurganlık hızı önemli ölçüde düşmüştür.

Macaristan Nüfusu son yıllarda giderek azalıyor. Nedenini öğrenmek içinyazımızı okuyun.

Almanya, bir nüfus politikası oluşturarak zaman içinde doğurganlık oranını artırmayı başarmış ve aynı zamanda Avrupa’nın en kalabalık yabancı göçmen ülkelerinden biri haline gelmiştir.

Nispeten yüksek bir yaş ortalamasına sahip olan Almanya, nispeten yüksek sağlık ve yaşam standartları ile yabancı ülkelerden gençleri çekmeyi amaçlamaktadır.

Almanya’nın Nüfusu Hakkında Ne Bilmelisiniz?

Almanya’nın nüfusu hakkında ne bilmelisiniz? Almanya’nın nüfusu ve demografisi, Statistisches Bundesamt (Alman Federal İstatistik Dairesi) tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir.

Almanya, Rusya’dan sonra Avrupa’nın en kalabalık ikinci ülkesi ve dünyanın en kalabalık 16. Ülkesi olarak bilinmektedir. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Almanya’yı dünyada en fazla sayıda uluslararası göçmene sahip üçüncü ülke olarak sıralamıştır.

Bu sıralamada ABD ve Suudi Arabistan’dan sonra yer almaktadır.

 Almanya Nüfusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Almanya nüfusu hakkında bilmeniz gerekenler; Almanlar son derece disiplinli ve verimlidir ve genellikle zamanlarını sorunları nasıl çözeceklerini düşünerek harcarlar. Almanlar sanıldığı kadar katı ve mizah karşıtı değiller, şaka yapmayı da severler.

Geleceklerini iyi planlarlar. Bir kaza olmadığı müddetçe işlerini hiç geciktirmezler, son derece dakiktirler, randevularına geç kalmaktan rahatsızlık duyarlar.

Gelenek Almanlar için çok önemlidir; Yıllar boyunca, geleneksel olarak aynı tarih, saat ve yerde gerçekleşen yıllık etkinlikler düzenlerler.  

 2021’de Almanya’nın Nüfusu Ne Kadar Oldu?

 Almanya nüfusu 2021 yılındane kadardır? Almanya nüfusu 2021 yılında 84.014.217 olarak saptanmıştır. BM verilerine göre, Almanya’nın 2022 yılındaki nüfusunun yıl ortasında 83.783.902 olacağı tahmin edilmektedir.

Berlin, Almanya’nın en kalabalık şehridir. Wolfsburg ise Almanya’nın en az nüfuslu şehri olarak bilinmektedir. Almanya’da kilometrekareye 20 kişi düşmektedir.

Alman Nüfusunun Yıllık Değişim Oranı Nedir?

Alman nüfusu yıllık değişim oranı nedir?Son 10 yılda Almanya’nın nüfusu yüzde 0,56 artmıştır.

Trading Economics küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre 2021 yılı sonunda Almanya nüfusunun 83,84 milyona ulaşması bekleniyor; benzer şekilde ekonometrik modele göre Almanya’nın uzun vadeli nüfusunun 2022’de 84,17 milyon ve 84,69 milyon olması da beklenmektedir.

Alman nüfusu hangi dili konuşuyor?

Almanya’nın resmi dili Almanca‘dır ve Almanca ülkenin %95’inden fazlasının kullandığı ana dildir. İngilizce, Almanlar tarafından en çok konuşulan birinci yabancı dildir, ardından Fransızca ve İspanyolca gelmektedir.

Bilindiği üzere Almanya’da pek çok göçmen yaşamaktadır. Bu noktada Almanya ev sahibi ülke konumundadır ve göçmenler ana dilleriyle kültürlerini de beraberlerinde getirmektedirler. Alman şehirlerinde İtalyanca ve Türkçe dilleri başta olması suretiyle bir çok farklı dil de konuşulmaktadır.

Azınlık dilleri arasında Sırpça (Doğu Almanya’daki insanların %0.09’u tarafından konuşulmaktadır) ve Kuzey Frizce (Kuzey Frizya’da yaklaşık 10.000 kişi tarafından konuşulmaktadır) bulunmaktadır.

Danimarkaca konuşan nüfus, toplam nüfusun %0,06’sını oluşturmaktadır ve çoğunlukla Almanya ve Danimarka’yı çevreleyen bölgelerde yoğunlaşmıştır. Romani, Almanya’da nüfusun yaklaşık %0.08’inin konuştuğu bir dildir.

Almanya’daki göçmen dilleri arasında Türkçe nüfusun yaklaşık %1,8’ini, Kürtçe ise yaklaşık %0,3’ünü oluşturmaktadır.

Almanlar Hangi Dine İnanıyor?

Almanlar hangi dine inanıyor? Almanya’da Hristiyanlık ana din olmasına rağmen, İslam en büyük azınlık dinidir. Almanya’daki Hristiyanların çoğu Katolik (22,6 milyon) veya Protestan (20,7 milyon) olarak kayıtlıdır.

Almanya nüfusunun yaklaşık %5’i İslam’a inanmaktadır. Almanya’daki Müslümanların çoğu, nüfusun yaklaşık %3-4’ünü oluşturan birçok farklı inanç olmasına rağmen, ülkede pek çok Türk ya da Türkmen yaşamaktadır.

Bilinen verilere göre Almanya’da bir Türk mahallesi dahi bulunmaktadır. Yerliler mahalleye küçük İstanbul demektedir.

Almanya’nın Çeşitli Bölgelerinde Nüfus Dağılımı Nedir?

Almanya’nın çeşitli bölgelerinde nüfus dağılımı nedir? Almanya’nın en kalabalık federal eyaleti, yaklaşık 18 milyonluk nüfusuyla batıda Kuzey Ren-Vestfalya’dır. Eyaletin başkenti ise Düsseldorf’tur.

Almanya’nın en kalabalık ikinci eyaleti olan Bavyera, yaklaşık 13 milyonluk nüfusuyla yalnızca Kuzey Ren-Vestfalya’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bavyera’nın başkenti ise Münih’tir. Almanya’nın coğrafyası simetrik bir nüfus dağılımı izlemez, şehirlerin nüfus dağılımları istihdam olanaklarına göre değişiklik göstermektedir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu