Para Kazandıran Siteler 2024 – En Çok Kazandıran Web site Türleri

Para kazandıran siteler, online hayatın başlangıç bölümlerinde etkili olabilecek kazanç elde etme yolları arasında gösterilmektedir. Doğru şekilde tercih edilebilen para kazanma fikirleri siteleri ile çok sayıda kazanç olasılığı olan kapıları ardına kadar aralamak mümkündür.

Pek çok kişi pasif gelir elde etmek için kazandıran site fikrini çoktandır benimsemiş durumdadır. Geçtiğimiz yıllarda binlerce içerik üreticisi bu yolla ek gelir kazanmıştır. Her ne kadar teknoloji gelişse ve ilerleme yönü bazen farklı dallara ayrılsa da, bloglar üzerinden gelir elde etme çabaları halen sonuç veriyor.

Dolayısıyla para kazandıran fikirler ile uğraşmak önümüzdeki dönemlerde de popülerliğini sürdürecek gibi görünmektedir.

Bununla beraber yola koyulup, zaman içerisinde hayal kırıklığı yaşayan kişi sayısı da az değildir. Madalyonun diğer yönünün bu şekilde gerçekleşmesi atılan bazı adımların sağlıklı olmamasından kaynaklanmaktadır.

Başarısız bu adımlar kaçan fırsatları ifade eder. Çünkü bu sektörde para kazanan kişi sayısı oldukça fazladır. Pastadan kendisine pay alamayanlar için kaçan balık büyük olmaktadır.

Yazımızın bu bölümünde söz konusu pastadan pay edinebilmek adına gelir elde edilebilecek çok sayıda web sitesinden bahsedeceğiz. Anlatacağımız siteleri inceleyerek hangilerinin kendinize uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Sonrasında ise yapılması gereken vakit geçirmeden çalışmaya başlamaktır.

Online girişim üzerine kendiniz geliştirmek isteseniz veya bu sektörü bir ek iş yöntemi olarak görseniz de aşağıda anlatacağımız pratik bilgiler son derece değerlidir. Bu nedenle yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Para Kazandıran Siteler Türlerine Göre Kaça Ayrılır?

Freelance Web siteleri
Para Kazandıran Siteler- Freelance Web siteleri

Ekonomik anlamda yapılan işlemlerin her gün daha fazla dijital hale gelmesi yapılan çalışmaların da bu alana kaymasına neden oldu. Online girişim fırsatlarının sayıca çoğalmasıyla sonuçlanan bu süreç, pek çok kişiye ek gelir kaynağı olmuş durumdadır. Söz konusu gelir kaynaklarının başında ise web siteleri yer almaktadır.

Web siteleri ile Para Kazanıldığının kanıtlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Dünya genelinde e-ticaret üzerinden yapılan satışların 2024 yılında 7 Trilyon Dolar seviyelerine yaklaşacağı tahmin edilmektedir. İnanılmaz seviyede ki bu para internet girişimciliğinin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir. Pastadan pay alabilmek için yapmak gereken ise e-ticaret alanında kendimize yer bulmaktan geçmekte.
 2. Web sitelerinin büyük kısmı para kaynağı olarak Google firmasının sunmuş olduğu adsense özelliğini kullanmaktadır. Google adsense ile para kazanabilmek için oturmuş bir web sitesine ve izleyici kitlesine ihtiyacınız bulunmakta. Sonrasında web sitesinde yer alan yazıların arasında yer alan reklamlar tıklandıkça para kazanmanın keyfine varacaksınız.
 3. Blog açarak para kazanmak neredeyse 20 yılı aşkın süredir tecrübe edilen bir sistem. Bu derece eski bir kazanç yolu olsa da modası halen devam eden bir gelir kapısıdır. Benzerlerine oranla devamlılığı olan bir para kazanma yoludur.
 4. Geçtiğimiz dönemlerde uzaktan çalışmanın yaygınlaşması, internetten para kazanma işlerinde artış yaşanmasına neden oldu. Evden para kazanmak, zamanını evde geçirenler için bulunmaz bir potansiyel olarak görülüyor. Bu potansiyeli paraya çevirmek emek ve çaba gerektirmektedir.

Web site kurarak bu alanda çalışma yapmayı düşünüyorsanız geç kalmış sayılmazsınız. Aşağıda sunacağımız fikirler ile gelirli bir platform sahibi olabilirsiniz.

1-     Freelance Web siteleri

Para Kazandıran Siteler - Freelance Web siteleri
Para Kazandıran Siteler- Freelance Web siteleri

Çalışmalarınız daha çok serbest bir özellik taşıyorsa, bu özelliğinizi kullanabileceğiniz web sitesi ile yola koyulabilirsiniz. Para kazandıran web siteleri alanında Freelance web siteleri bu anlamda size uygun olabilir.

Yapacağınız site, günlük işininizin bir aynası olacaktır. İşleriniz ile ilgili sorular yöneltildiğinde bu siteyi işaret ederek, karşınızdaki kişilerin sizinle ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sizin için adeta bir CV görevi görecek olan bu site, iş anlamında yolunuzu açacaktır.

Sitenizde yeni iş fikirleri, kariyer fikirleri, daha önce iş yaptığınız müşterilerin sizinle ilgili yorumları ve yapacağınız işlerle ilgili talep ettiğiniz ücrete kadar çok sayıda bilgiye yer verilmektedir. Bu noktada bir not oalrak Freelance site yapsanız da, SEO kurallarına uymanızı mutlaka öneririz. İçeriklerinizin arama motorları tarafından tavsiye edilmesi Google üzerinden gelecek müşterileri kaçırmamanız açısından önemlidir.

Freelance siteler üzerinden kazanmak doğrudan bir gelir elde etme yöntemi olarak görülmez. Potansiyel müşterileriniz sizi buldukça para kazanabilirsiniz. Dolayısıyla doğrudan siteniz üzerinden bir kazancınız yoktur. Ancak web sitesi para kazanmanız için dolaylı bir aracıdır.

Freelancer web sitesi alanında aşağıdaki türlerden site açabilir ve çalışmalara başlayabilirsiniz. Elbette sayacağımız alanların dışında serbest çalışma üzerine platform kurulabilir. Ancak bunlar en çok tercih edilenlerdir.

 • Sosyal medya uzmanlığı,
 • İçerik yazarlığı ve editörlük,
 • Muhasebe,
 • Sanal asistanlık hizmetleri,
 • Web tasarım ve web site geliştirme,

2-     WooCommerce – E- ticaret Siteleri

WooCommerce – E- ticaret Siteleri
Para Kazandıran Siteler – WooCommerce – E- ticaret Siteleri

Para kazandıran siteler alanında ticaretin içinde bulunduğu ve işletmelerce en çok tercih edilen web site türleridir.

İnternet sistemlerin her geçen gün dahada yaygınlaşması Dünya genelinde alışveriş ağının zenginleşmesine neden olmaktadır. Artık online alışveriş yapmak günümüzün vazgeçilmezleri arasına girmiş bulunmakta. Bugün 5 milyardan fazla kişinin interneti hemen her gün kullandığı düşünülmektedir.

Satış rakamlarını incelediğimizde online alışverişler ile yapılan ticaret hacminin yalnızca Amerika’da 6 Trilyon dolar seviyelerine geldiği açıklanmıştır.

Bu denli yüksek paraların döndüğü bir ortamda e-ticaret mağazası açarak para kazanmaya çalışmak son derece mantıklı bir yaklaşım. Üstelik çok sayıda firma her hangi bir teknik bilginiz olmasa bile sundukları altyapı ile size hazır e-ticaret siteleri sunmaktadır.

Bununla beraber teknik bilginizin olması halinde WordPress gibi gelişmiş alt yapıları kullanarak kendi zevkinize göre e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz.

Online bir iş yeri açmak internetten para kazanmak adına yapılabilecek en güzel iş fikirleri arasında yer alır. Popüler olarak kişilerce değerlendirilmesinde en büyük neden olarak, online girişim yapabilmek için herhangi bir uzmanlık ihtiyacının olmaması gösterilebilir.

Elbette bu durum sıfır bilgi ile istediğinizi yapabileceğiniz anlamına gelmez. Ancak yıllara süren kodlama gibi eğitim çalışmalarına ihtiyaç duymadan online mağaza açabileceğinizi de belirtmemiz gerekiyor.

WordPress üzerine biraz önbilgi ile WooCommerce eklentisini entegre ederek kendinize ait bir alışveriş mağazası açmak son derece kolay bir kaç işlemden ibarettir. Benzer bir yolla açacağınız E ticaret mağazanızda kendinize ait ürünleri satışa koyabileceğiniz gibi dropshipping yöntemiyle stoksuz alışverişin tadını da çıkartabilirsiniz.

3-     Blog Yazarak Para Kazanma Siteleri

Blog Yazarak Para Kazanma Siteleri
Blog Yazarak Para Kazanma Siteleri

Geçtiğimiz yıl yayınlanan istatistiğe baktığımızda dünyada açılmış olan sitelerin büyük çoğunluğunu blog sitelerinin oluşturduğu anlaşıldı. Söz konusu bu bloglar tamirat tadilat işlerinden tutunda yemek sektörüne kadar hemen her konuda fikirler içeren geniş bir ansiklopedi olmuş durumda.

Web site yaparken blog tercih edilmesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Öncelikle bir blog oluşturmak bazen maliyet gerektirmezken, biraz profesyonel olarak iş yapmak isteyenlerin ise çok az bir sermayeye ihtiyacı vardır.

Blog işi yapmanın esas ve ehemniyetli noktası azim ve kararlılıkla içerik oluşturmaktan geçer. Bir blog sitesi ancak ve ancak bu şekilde gelişimini sürdürebilir.

Blog yazarak para kazanmanın çeşitli türleri bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanları ise şunlardır.

 • Affilate Marketing: Diğer firmaların ürün ve hizmetlerini kendi içerikleriniz ile tanıtarak, yapılan satışlar karşılığında komisyon alma mantığına dayanan bir işlemdir.
 • Dijital ürün Satışları: Dijital olarak üretilen PDF kitaplar, çeşitli kursların pazarlamasının yapılarak komisyon alınabilen bir yoldur.
 • Google Adsense: Blog yazarları ve sahipleri tarafından en çk tercih edilen kazanç elde edebilme yoludur. Google reklamları içerikler arasına, üstüne eklenerek para kanılmaya çalışılır.

Blog yazarak para kazanmak hakkında daha fazla bilgiye https://www.kazanmaninyolu.com/blog-yazarak-para-kazanmak/ üzerinden ulaşabilirsiniz.

4-     Online Kurs Vermek Amacıyla Üzerine Açılan Web Siteleri

Online Kurs Vermek Amacıyla Üzerine Açılan Web Siteleri
Online Kurs Vermek Amacıyla Üzerine Açılan Web Siteleri

Pandemi dönemiyle birlikte eğitimlerin bir kısmın online olarak veirlmeye başlaması, aynı zamanda kurslarında bu alana kaymasıyla sonuçlandı. Her ne kadar pandemi sona erse de online kurslar önemini halen sürdürüyor.

Online olarak verilen eğitimlerin bu ivmeyle devam etmesi durumunda 2026 yılında pastanın payının 460Milyar dolarlara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu durumun en büyük sebebi kursların istenildiği saatte ve tekrar tekrar izlenebilmesidir.

Kurs oluşturabilmek ve pazarlamak için elbette ki bilgi birikiminizi konuşturmanız gerekecektir. Yani bu yöntem doğrudan herkesin yapabileceği bi blog kazanç yolu değildir. Uzmanı olmanız gerken bir alan gereklidir.

Ülkemizde kurs alanında söz sahibi olan en büyük siteler arasında Udemy yer almaktadır. Çok sayıda girişimci uzmanlık alanlarında çektikleri videoları buraya yükleyerek, belirli bir ücret karşılığında izleyicilerin beğenisine sunmuştur.

Bu siteye paralel olarak kendi bloglarınızda da eğitim içerikli videolar yayınlayabilirsiniz. Ancak bunları doğrudan eklemeniz durumunda içerikten kazanç elde edemezsiniz.

Udemy benzeri ön tanıtım ile devamında gelir kazanmak gibi bir düşünceniz varsa kısa bir tanıtım videosunu blogunuza ekleyebilirsiniz. Sonrasında videonun devamı için doğrudan sizinle irtibat kurulmasını isteyebilir ve satış işlemleri için pazarlığa geçebilirsiniz.

Videolarınızın blog içerisinde bulunabilmesi için ön plana çıkmanız gerekecektir. Bunun içinde SEO kurallarına dikkat ederek arama motorlarınca sevilmeye çalışmalısınız. Böylece arama yapan kullanıcılar blogunuzdaki videoya arama motorları tarafından yönlendirilebilirler.

5- İnceleme Türü Web siteleri

İnceleme Türü Web siteleri
İnceleme Türü Web siteleri

İnceleme şeklinde kurulan web siteleri son zamanlarda kazanç elde etmek adına en çok tercih edilen sitelerden olmaktadır. Bu durumun temel sebebi konu sıkıntısı çekilmemesi ve inceleme yapmanın kolay olmasıdır.

Diğer yandan pek çok kişi ürün almadan önce arama motorları üzerinden istedikleri ürünü araştırır. Daha önce, aradıkları ürünü kullanan kişilerin deneyimlerini öğrenmek isterler. Buna benzer şekilde kişilere web sitesi üzerinden inceleme yazıları sunmak ziyaretçi bulabilmek adına size fayda sağlayacaktır.

Üstelik ne kadar çok inceleme yazısına sahipseniz o derece ziyaretçiye ulaşabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu nedenle inceleme sitelerinde en önemli nokta daha çok ürün incelemesidir.

Gelişmiş bir inceleme sitesinin birçok para kazanma yöntemi bulunur. Gelir elde etme konusunda ilk olarak akıllara gelen Google Adsense reklamlarıdır. Bilindiği üzere blog yazarak para kazanmak bölümünde belirttiğimiz gibi, adsense reklamları ziyaretçiler üzerinden kazanç getirmekteydi. Aynı yöntemi inceleme siteleri üzerinden de deneyebilirsiniz.

Bir diğer kazanç yolu ise bağlı kuruluş pazarlamasıdır. Geniş bir kitleye hitap etmeyi başaran siteniz üzerinden paylaşacağınız ürün bağlantıları ile satış yapmayı başarmanız halinde karşılığında komisyon kazanırsınız.

Bununla beraber reklam ve sponsorluk üzerine yapılan anlaşmalar bir diğer gelir kaynağıdır. Tüm bu kazanç yolarından faydalanabilmenin yolu anlaşılacağı üzere bol ziyaretçiye sahip bir web sitesi oluşturmaktan geçmektedir. Dolayısıyla para kazanma adımından önce inceleme sitesini kullanıcılara hitap edecek şekilde düzenlemelisiniz.

Kısaca özet geçmek gerekirse, inceleme türünden web sitesi açarak başarılı olabilmek için aşağıdaki adımlara dikkat etmenizi öneririz.

 • Sitenizi kullanıcılara hitap edecek şekilde hazırlayın, arama mottolarını düşünerek site yapmayın,
 • Ürünlerinizi karşılaştırabilecek programlar eklemeye çalışın. Böylece kullanıcılar sitenizde daha çok vakit geçirirler.
 • İncelemelerinizi tarafsız şekilde gerçekleştirin,

6- İş İlanları Siteleri

İş İlanları Siteleri
İş İlanları Siteleri

İş ilanları siteleri, işveren kişi veya firmalar ile iş arayanları buluşturan platformlardır. Bu tür siteler iş arama ve bulma sürecini kolaylaştırıcı bir görev üstlenmiştir.

İş ilanları sitelerinde, iş arayan kişiler platformun sunmuş olduğu şekilde kendilerine profil sayfası oluştururlar. Sayfalarında özelilerini ve yeteneklerini belirterek aradıkları iş ile ilgili bilgi aktarır.

İş verenler ise boş pozisyonlar hakkında benzer ilanlar oluşturarak aradıkları nitelikleri sıralarlar. İş arayan ve iş verenler ortak bir paydada buluştuklarında iş arama siteleri görevlerini tamamlamış sayılır.

İş ilanları siteleri yayınladıkları ilanlar karşılığında kullanıcı veya iş verenden belli bir ücret talebinde bulunabilir. Kaliteli bir işleyiş sürecin gerçekleştirirlerse zamanla belli bir kitle edinir ve geniş bir kullanıcı ağına ulaşırlar.

7- Haber Siteleri

Haber Siteleri
Haber Siteleri

Haber siteleri bilineceği üzerine toplumla ilgili bilgileri ve haberleri aktarmaya gayret eden dijital araçlardır. Geniş bir kitle üzerinde hizmet verirler. Eğlence, siyaset, oyun, sağlık ve çok daha fazla alanda hizmet verirler.

Kullanıcılar haber siteleri ile merak ettikleri konularda en son bilgilere ulaşmayı amaçlarlar. Ayrıca pek çok konu hakkında analiz ve inceleme de yine haber sitelerinde bulunmaktadır.

Haber siteleri ile para kazanmak yine son dönemde tercih edilen gelir elde etme yöntemleri arasına girmiştir. Üstelik çeşitli seçenekler ile kullanıcılar bu düşüncelerini gerçekleştirebilmekteler. En çok kullanılan para kazanma yöntemleri ise şunlardan oluşur.

 1. Abonelik yöntemi: Normal kullanıcılar ile ücret ödeyerek premium seviyeye yükselen kullanıcıları birbirinden ayırmak için kullanılır. Premium kullanıcılar ücret ödeyerek daha fazla ve derinlemesine bilgiye ulaşabilmektedir.
 2. Sponsorluk ve reklam Satışları: haber sitesinde yer alan bazı alanlara reklam içerikleri eklenmektedir. Bu bölümler belirli bir ücret karşılığında kiralanır. Ayrıca sponsor olan firma yada kişiler yine bir diğer gelir kapısıdır.
 3. Tıklama Başına Ödeme Yöntemi: tıklama başına ödeme olayında, siteyi ziyaret eden kullanıcının tıkladığı reklam sayısı önemlidir. Bu sayıya göre ödeme yapılır.

8- İndirim veya Fırsat Sunan Web Siteleri

İndirim veya Fırsat Sunan Web Siteleri
İndirim veya Fırsat Sunan Web Siteleri

İndirim ya da fırsat sunan web siteleri ile çalışmalar yapmak, adımların doğru atılması halinde üreticisine kazanç sağlayacak bir yöntemdir. Bu şekilde yapılacak işlemlerde herhangi bir üretim yapılmadığı için sermaye gereksinimine ihtiyaç yoktur. 

Dolayısıyla sermayesiz para kazanmayı hedefleyenler için indirim ya da fırsat sunan web siteleri tercih edilebilecek bir kazanç elde etme yoludur. 

İndirim sunan web siteleri kullanıcılarına, alışverişler için tasarruf yapmalarına yardımcı olmaya amaçlar. Ziyaretçiler, indirim hizmeti veren web sitelerinde çeşitli kodlar ve alışveriş yapacakları sırada tasarruf yapmalarına yardımcı olacak taktikler öğrenir.

Bu nedenle, fırsat sunan web siteleri kullanıcılar üzerinde bir güven oluşturur. Verilen kodların ya da taktiklerin doğru olmaması gibi durumlarda ise ziyaretçiler kısa sürede ilgili web sitesini terk eder.

Kullanıcılarına tasarruf sağlayan veya indirim kodu sunan web siteleri ağırlıklı olarak Google Adsense reklamları ya da bağlı kuruluş reklamları üzerinden para kazanırlar.

 9- Üyelik Sunan Web Siteleri

Üyelik Sunan Web Siteleri
Üyelik Sunan Web Siteleri

Üyelik sunan web siteleri, kullanıcılar için Premium içerikler sunmaya çalışır. Ziyaretçiler üyelik imkânı hazırlamış olan web sitelerine abone olarak diğer kullanıcıların ulaşamadığı üst düzey bilgi veya imkanlara ulaşmış olur.

Premium aboneler birbirinden benzersiz özelliklere kavuşurken, web sitesi sahibi de abonelik üzerinden kazanç elde eder. 

Tek bir abonelik planı ile üyelik web sitesi hazırlanabileceği gibi birden fazla abonelik sistemi getirilerek katmanlı yapı barındıran web sitesi de kurulabilmektedir. Her abonelik planında kullanıcılar daha farklı özelliklere kavuşur. En üst düzey premium hesap satın alan üyeler, içerik üreticisinin sunmuş olduğu tüm özelliklere kavuşmuş olur.

Bunun yanında geniş bir ziyaretçi kitlesine sahip olan site yapmaya başarabilirseniz yayınlayacağınız yazılara daha erken erişim imkânı sunabilirsiniz. Örnek olarak ziyaretçilerin erişimine sunacağınız bir yazıyı premium abonelere daha erken erişim imkanı ile hizmete açabilirsiniz.

Üyelik sistemi getirilen web siteleriyle abonelik sistemi dışında para kazanmanın farklı yöntemleri de bulunur. Bu yöntem Aşağıda sıralanmıştır.

 • Bağlı kuruluş pazarlaması imkânı ile ürün tanıtımı üzerinden komisyon kazanma 
 • Sponsorlu içerikler hazırlamak ve kullanıcıların beğenisine sunmak,
 • Kendinize ait markalı ürünler pazarlamak,
 • Adsense reklamları ile görüntüleme başına para kazanmaya çalışmak, 

10- Fitnes ve Sağlık Üzerine Web Sitesi

Fitnes ve Sağlık Üzerine Web Sitesi
Fitnes ve Sağlık Üzerine Web Sitesi

Sağlık ve fitness üzerine web sitesi yaparak ziyaretçilerinize daha sağlıklı bir yaşamda rehberlik yapmayı hedefleyebilirsiniz. Kullanıcıların çeşitli egzersizler yaparak daha formda bir yaşama kavuşmasına yardımcı olabilmek için doğru bilgiler aktarmalısınız.

Benzer bir web sitesine hazırlayabilmek için elbette Fitness ve sağlık üzerine bilgi birikimine ihtiyacınız olacaktır.  Ziyaretçilerinize yanlış yönlendirme yapmamak için sertifika veya alanında uzman birisi olmanız daha doğru bir sonuç verecektir. Ayrıca bazı ülkelerde bu alanda hizmet verebilmek için yasal koşulları sağlamak gerekebilir. 

11- Seyahat ve Rezervasyon Üzerine Yapılan Web Site Türleri 

Seyahat ve Rezervasyon Üzerine Yapılan Web Site Türleri 
Seyahat ve Rezervasyon Üzerine Yapılan Web Site Türleri 

Kazanç elde edebilmek adına web site türleri arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi de seyahat ve rezervasyon üzerine yapılan blok veya web siteleridir. İsminden de anlaşılacağı üzerine seyahat ve rezervasyon siteleri ziyaretçilere konaklama ve uçuş gibi hizmetlerde yardımcı olmak amacıyla kurulur.

Seyahat siteleri çok sayıda bilgiyi bir araya getirerek ziyaretçilere toplu olarak sunmayı hedefler. Bu sayede ziyaretçi birden fazla siteyi dolaşmak yerine tüm bilgiye seyahat Sitesi üzerinden ulaşır. Hem zamandan tasarruf eder hem de kafa karışıklığı giderilmiş olur.

Kazanç açısından incelediğimizde seyahat ve rezervasyon sitelerinin para kazanma yöntemi daha çok komisyon üzerinedir. Ziyaretçi hazırlamış olduğunuz web sitesi üzerinden bir konaklama kiraladığında ya da uçuş rezervasyonu yaptığında yapılan işlemin miktarı ile orantılı olacak şekilde komisyon alır.

Google adsense gelirleri de seyahat ve rezervasyon sitelerinin bir diğer gelir kazancıdır. Ziyaretçilerin web sitesi üzerinden araştırma yapması sırasında ilgili reklamları tıklaması halinde ve BGBM üzerinden gelir kazanılabilir.

12- Forum Siteleri

 Forum Siteleri
Forum Siteleri

Forum sitelerinde kişiler ortak bir konu üzerinde fikir alışverişinde bulunurlar. Ürünlerin olumlu ve olumsuz yönlerini tartışırlar. Çok sayıda kişi bilgi sahibi olmak için böyle alanlarda araştırma yaparlar.

Forum siteleri, ziyaretçiler üzerinden para kazanmak için tercih edilebilecek bir web sitesi türüdür. Google adsense reklamları ve bağlı kuruluş bağlantıları en çok tercih edilen kazanç elde etme yoları arasındadır. Sponsorlu içerik ve farklı marka iş birliği de benzer şekilde para kazanmak için denebilecek yöntemlerdendir.

Bu sitelerin bazı bölümleri yalnızca abonelere özgü olarak açık tutulmaktadır. Premium üyeler giriş yaparak daha üst düzey konularda araştırma yapabilirler.

Premium özellik sunmak istemeyen site sahipleri bağış üzerinden kazanç elde etme şansını değerlendirebilir. Ücretsiz olarak tüm hizmetler kullanıcılara sunulur. Kullanıcılardan dileyenler bağış yaparak site yönetimine katkıda bulunur.

13- Oyun Web Sitesi

Oyun Web Sitesi - Para Kazandıran Siteler
Oyun Web Sitesi – Para Kazandıran Siteler

İnternete erişimin eskiye oranla çok daha kolay olması ve bilgisayarların daha gelişmiş bir hale bürünmesi, oyun sektörünün ilerlemesinin önünü açmıştır. Oyun pazarı her geçen gün daha da büyümektedir. Oyun piyasasının bu yıl içerisinde piyasa değerinin 450milyar dolar civarına gelmesi beklenmektedi

Oyun web siteleri ile eğlenceli vakitler geçirilebileceği gibi, oyunlar oynayarak para kazanma imkânı da değerlendirilebilir. Bu konuda para kazandıran oyunlar isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Oyun web sitelerinde çok sayıda konu hakkında kendinize uygun seçenekler bulabilirsiniz. Oyun incelemeleri, oyunlar hakkında haberler veya oyun forumları bunlar arasında en bilinenleridir. Çok sayıda eğlence meraklısı oyun web sitelerinde heyecanlı dakikalar geçirerek zamanını değerlendirmeye çalışmaktadır.

Oyunlar ile oynayarak gelir elde edebileceği gibi aşağıdaki metotlar ile benzer şekilde para kazanılabilmektedir.

 • Blog sitelerinde olduğu gibi oyun sitelerine de banner reklamları veya adsense reklamları alabilirsiniz,
 • Oyunlar üzerine hazırlanmış sponsorlu içerikler ile ek kazanç elde edebilmeniz mümkün. Bunun yanında oyun incelemeleri veya ürün incelemeleri karşılığında anlaştığınız fiyattan ücret talebinde bulabilirsiniz.
 • Bağlı kuruluş bağlantılarıyla komisyon kazanın,
 • Anlaştığınız fiyat üzerinden yeni çıkan oyunları test edin

14- Emlak Web Sitesi

Emlak Web Sitesi - Para Kazandıran Siteler
Emlak Web Sitesi – Para Kazandıran Siteler

Emlak üzerine web sitesi yapmak kazanç elde edebilmek adına yapılabilecek en iyi iş fikirleri arasındadır.

Emlak siteleri ev, arsa, tarla gibi gayrimenkul satın almak ve satmak isteyenleri bir araya getiren yerlerdir. Söz konusu platformlar mülkleri sahip oldukları özelliklerine göre fiyatlar. Sahibinin talebine göre satılığa çıkartabileceği gibi kiralama yoluna da gidebilir.

Emlak web sitesi ile para kazanabilmenin farklı yolları bulunur. Bu yollar aşağıda sıralanmıştır.

 • Ürün Listeleme Ücreti Kazancı: Web sitesinde yer alan ürünlerden her birisi için talep edilen ücrettir. Mülk sahibi ürününü listelemek için belirli bir ücret vermeyi kabul eder. Karşılığında mülkünü daha hızlı şekilde kiralar veya satar.
 • Promosyon Kazançları: Emlak sitesi sahibi promosyon talep ederek dileyen müşterilerinin ürünlerini ön plana çıkarabilir. Bu ön plana çıkarma işi diğer reklamların üzerinde gösteri şeklinde olabileceği gibi daha farklı, dikkat çekici bir renk olarak belirlenebilir.
 • Reklamcılık: Diğer iş modellerinde olduğu gibi reklamcılık ile tanıtım hizmetlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak web sitelerinin en önemli tarafı kullanıcılara doğrudan hizmet vermeleri ve ziyaretçilerin istedikleri ürünleri aratarak bulmalarına yardımcı olmalarıdır. Bu tür sitelerin sağlıklı hizmet sunmaları halinde büyümeleri benzerlerine oranınla daha hızlı olmaktadır.

15- Online Olarak Gerçekleştirilen Terapi Web Sitesi Hizmetleri

Terapi hizmeti verebilmek için lisanslı bir psikiyatrist ya da psikolog olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla bu tarz Web sitelerinin yalnızca profesyonel kişilerce yapılması uygundur.

16- Podcast Web Siteleri

Podcast Web Siteleri
Podcast Web Siteleri

Podcast web sitesi yapmak Online olarak para kazanabilmek için tercih edilebilecek en iyi web sitesi türleri arasında yer alır. Podcast siteleri farklı konularda sesli içerikler paylaşmakla yapılmaktadır.

2024 yılının başlarında açıklanan istatistik rakamlarına göre dünya genelinde 4 milyondan fazla Podcast bulunmaktadır. 1 milyardan fazla olan web site sayısının olduğu düşünüldüğünde, Podcast içerikli sitelerin henüz yeterince büyümediği görülmektedir.

Durumun bu şekilde olması Podcast sektörünün halen gelişmekte olduğunu ve kendisine yeni yatırımcılar aradığını gösterir.

Podcast siteleri ile kazanmanın en kolay yolu reklamlara yer vermektir. Ziyaretçi sayısının artmasıyla birlikte daha çok içerik dinleneceğinden dolayı firmaların verecekleri reklam sayısı da aynı oranda artacaktır.

Bunun haricinde ürün tanıtımı yaparak gelir elde etme yolu da tercih edilebilir. Farklı firmaların sahibi olduğu ürünler tanıtılarak satış üzerinden komisyon alınabilir. Bu iki maddede Podcast sitelerinin gelir elde ettikleri yollar arasındadır.

Diğer web site türlerinde olduğu gibi abonelik sistemi kurularak bazı bölümlerin abonelere özel olması şeklinde bir yola başvurulabilmektedir. Bu şekilde de ek bir abonelik ücreti geliri kazanılabilmektedir. 

Podcast konusunda başarıya ulaşabilmek için ziyaretçilerin beğenecekleri içerikler oluşturulması şarttır. Ayrıca üretilen içeriklerin çok sayıda kullanıcıya ulaştırılması yani Podcast reklamlarının yapılması bir diğer zorunluluktur.

17- Geniş Kitlelere Ulaşabilecek Fonlama Siteleri

Geniş kitlere hitap eden fonlama siteleri ne işe yarar diye düşünebilirsiniz. Bu siteler özellikle online iş sektöre yeni başlayan ve kendisini göstermek isteyen kullanıcıların işe yarayacak özellik taşırlar.

Yeni bir alanda proje üreten kişiler, üretimlerini geniş kitlelere duyurmak için reklama ihtiyaç duyarlar. Fonlama siteleri bu görevi üstlenirler. Fonlama siteleri ile geleneksel olarak yapılan reklamlardan çok daha uyguna proje tanıtımı gerçekleştirmek mümkündür.

Geniş kitle fonlama sitelerinin en büyük kazançlarını yaptıkları işlemler karşılığında aldıkları ücretler oluşturur. Örnek olarak tanıtımı yapılan bir proje için site üzerinden elde edilen kazancın belli bir yüzdesi proje sahibinden talep edilebilir.

Bunun yanında fonlama siteleri ile üyelik ücretleri, Google reklamları gibi platformlar üzerinden de ek gelir kazanılabilmektedir.

 18- Kripto para hakkında eğitim içeren Web siteleri 

Eğitim Üzerine web siteleri yapmak günümüzün moda haline gelmiş trendleri arasındadır. Bilgi sahibi olduğunuz konularda içerikler hazırlayarak gelecek nesillere yol göstermek ilgi çeken bir içerik türüdür.

Kripto para piyasası da eğitim içerikleri konusunda dikkatleri üzerine çekmiş sektör arasında yer alır. Kripto piyasası genel hatlarıyla oldukça değişkendir. Bu sebeple çok sayıda kişi sektöre şüphe ile yaklaşmaktadır. Söz konusu şüphenin yanında, blok zinciri teknolojisini kullanarak doğru adımlar atan kişilerin ciddi anlamda paralar kazandığını görüyoruz.

Kripto para piyasası hakkında niş web sitesi yapmak kazanç elde etme konusunda yardımcı olabilir. Ancak eğitim verebilmenin temel şartı olan bilgi sahibi olma konusu burada da karşımıza çıkmaktadır.

Eğitim içerikli yazılar veya videolar hazırlayabilmek için oldukça iyi bir araştırma yapmak ve yeterince bilgi sahibi olmak bu tür Web siteleri oluşturmanın olmazsa olmazıdır. 

Kripto para piyasası, kriptografi ve bunlara benzer çok sayıda konu hakkında eğitim içerikli Web siteleri oluşturarak kullanıcılarla buluşturabilirsiniz. Hazırlayacağınız web siteleri blog gönderilerinden, eğitim içerikli videolardan, inceleme yazılarından veya konu ile alakalı önemli ipuçlarından oluşabilir.

Bu konu üzerine açacağınız web sitelerinden Google adsense reklamları ile para kazanabileceğiniz gibi, diğer web sitelerinde olduğu gibi bağlı kuruluş pazarlaması ve sponsor içerikler ile de ek gelir elde edebilirsiniz.

İlerleyen dönemlerde geniş bir kitleye hitap etmeyi başarabilirseniz Premium içerikler hazırlayarak abonelik sisteminden de kazanç elde edebilmeniz mümkündür. 

19- Açık arttırma üzerine açılmış Web siteleri 

İkinci el ürünleri satmak en kolay kazanç elde etme yolları arasında bilinir. İnternet ile yeni tanışan çok sayıda kişi herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmaksızın bu yolu deneyerek gelir elde etmeye çalışabilir.

Hatta, bir web sitesi sahibi olmasa da bu konu üzerine açılmış 2 el sitelerini takip ederek sıfır olmayan ürünler üzerinden alım ve satım işine girebilir. Bu konuda sahibinden, letgo, dolap gibi siteler ön plana çıkmaktadır.

Ancak saymış olduğumuz Web siteleri üzerinden satış işlemi gerçekleştirmek bazen komisyon ücreti ödemeyi gerektirebilir. Bu tür ücretlerden muaf olabilmek için kendinize ait ikinci el ürünlerin yer aldığı açık arttırma web sitesi kurabilirsiniz.

Şunu da hatırlatalım ki açık arttırma üzerine kurulan web siteleri, yeni açılmış bloklarda olduğu gibi kullanıcılar tarafından kısa sürede ilgiyle karşılanmayacaktır. Doğru şekilde yapacağınız Seo işlemleri ile belirli bir süre sonra web sitenizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Gelir kaynağı olarak ziyaretçi çekmeye başladıktan sonra Google reklamları ek kazanç olarak ilk sırada yer alır. Bunun haricinde yine bağlı kuruluş pazarlamaları ve sponsor içerikler ile de gelir elde edilebilir.

20- Ekonomi ve finans Web siteleri 

Ekonomi ve finans üzerine açılacak Web siteleri para kazandıran iş fikirleri arasında sıkça tercih edilir. Para kazanma yolları, internetten para kazanma, online girişim, kariyer fikirleri gibi alanlarda içerikler hazırlayarak Finans ve ekonomi sitelerine sermaye oluşturabilirsiniz.

Finans siteleri ile para kazanabilmenin en kolay yolu reklamlar üzerinden gelir elde etmeye çalışmaktır. Ülkemizde finans alanında açılan sitelerde cbm yani tıklama başına maliyet benzerlerine oranla biraz daha fazladır. Bu durum üreticileri için ekonomi ve finans sitelerinin diğer bloklara göre çok daha fazla tercih edilmesine neden olur.

Google reklamları dışında farklı firmaların kendilerine ait olan reklamlar vasıtasıyla da ekonomi ve finans siteleri sıkça iş birliği yapmaktadır. Çeşitli firmaların logo veya talep ettikleri gösterim şekillerine göre site içerisinde yer alan reklamlar belirli bir komisyon karşılığında yayına alınabilir.

Bağlı kuruluş pazarlaması ve sponsor içerikler yine ekonomi ve final siteler için gelir kaynakları arasındadır.

21- Film İncelemesi Yapan Web Siteleri

Filmler konusunda tutkulu biriyseniz, film inceleme siteleri ile ilgilenmek tam size göre. Hem eğlendiğiniz bir işle meşgul olmak hem de bu sektörden para kazanmak oldukça mantıklı bir adımdır.

Kendiniz gibi film konusunda hassas kişileri bularak geniş bir kitle oluşturmanız mümkün. İlerleyen dönemlerde kitlenizi sitenizin forum sayfasına yönlendirebilirsiniz.

Film inceleme sitesi Google reklam gelirleri, Affiliate marketin -Bağlı kuruluş pazarlaması ağı, firma ve işletmeler ile yapılan anlaşmalar gibi çeşitli şekilde para kazanma imkânı sunar. Ayrıca büyük bir ağ oluşturmayı başarabilirseniz çeşitli film yapımlarından tanıtım yapma karşılığında ücret talebinde bulunabilirsiniz.

22- Güzellik Web Sitesi

Güzellik üzerine web sitesi açmak için temanızın sade, şık ve yaptığınız işi gösteren özellikleri barındırması önemlidir. Güzellik web siteleri konu olarak daha çok ürün incelemeleri, nasıl daha şık ve güzel olunacağı üzerine fikirler ve çeşitli öğretici bilgiler barındıran içeriklerden oluşur.

Bunların yanı sıra birbirinden güzel makyaj teknikleri,şaçları şekillendirmek için fikriler, cilt bakım üzerine söyleşiler de güzellik web sitelerinin konuları arasındır.

Para kazandıran siteler arasında yer alan güzellik web siteleri ile para kazanmanın yolları çeşitli dallara ayrılır.

 1. Sponsorlu İçerikler: Sponsorlu içerikleri ön plana çıkararak kazanç elde etme yolunu deneyebilirsiniz. Bu şekilde yaparak farklı firmaların ürünlerini sitenizde yer alan makaleler arasında tanıtabilir ve ön plana çıkarabilirsiniz.
 2. Affiliate Marketing: Bağlı kuruluş bağlantısı metodunu deneyerek güzellik siteleri ile ek kazanç sağlayabilirsiniz.
 3. Reklamlar: Markalar veya işletmeler ile ikili ilişki kurarak reklamlar aracılığı ile kazanç elde edebilmeniz mümkündür.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu