En Kârlı İşler – Gelir Elde Edebileceğiniz 16 Hobi

Boş zamanlarınızı değerlendirerek para kazanmak mı istiyorsunuz? Yazımızın bu bölümünde para kazandıran kârlı hobiler hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Belirteceğimiz hobi amaçlık arlı işler ile kazanmanın eğlenceli yollarını bulacağınızı düşünüyoruz.

Hobileriniz arasında ister kitap okumak olsun, isterse sosyal medya araçlarını kullanmak bulunsun, tüm bu düşünceleri, gelire dönüştürebilmeniz mümkündür. İşlemleri gerçekleştirirken neyi, nerede, nasıl ve ne zaman yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. 

Belirtmiş olduğumuz bu terimleri doğru şekilde gerçekleştirerek ekstra para kazanabilmeniz mümkündür. Hatta kazançlarınızı standartlaştırmayı başarabilirseniz eğlence olarak başlamış olduğunuz bu işleri tam zamanla bir meslek haline dönüştürebilirsiniz.

İster tam zamanlı olsun isterse boş zamanlarınızı değerlendirmek şeklinde gerçekleşsin, kârlı işler her durumda değerlendirilmesi gereken projeler arasındadır.

Yazımızın devamında konu başlıkları altında, eğlenerek yapılabilecek hobilerin, nasıl para kazanma yollarına dönüştürülebileceğini göreceksiniz. 

Lafı daha fazla uzatmadan hobileriniz ile gelir elde edebileceğiniz para kazandıran kârlı iş fikirleri hakkında bilgi aktarmaya başlayalım. 

Para kazandıran Kârlı İşler Hangileridir?

1- Yürüyüş yaparak Para Kazanma

 Yürüyüş yaparak Para Kazanma
Yürüyüş yaparak Para Kazanma

Yürüyüş yaparak para kazanma düşüşncesi, günlük hayatta gerçekleştirilen aktiviteler arasında kazanca dönüştürülebilecek en kolay yollar arasındadır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için özel bir performans sergileyebileceğiniz gibi, herhangi bir farklı yola başvurmadan günlük yaşantınızı sürdürürken de gelir elde edebilirsiniz.

Kazanmanın yanında yürüyüş yapmak her şeyden önce sağlık için faydalı bir egzersizdir.  Bununla beraber yürüyüş yapmak motorlu taşıtlarla yapılan seyahatlere göre maliyet gerektirmez. Üstelik bu şekilde yürüyüş yaparak ek gelir elde edebilmek de mümkündür.

Bu konuda öne çıkmayı başarmış olan BetterPoints ve Sweatcoin  gibi uygulamalar ile yürüyerek para kazanma şansını değerlendirebilirsiniz. Bu tür uygulamalar kullanıcılarına nakit para kazandırabildiği gibi aynı zamanda hediye kartları da sunmaktadırlar.

Hediye kartları özellikle düzenli alışveriş yapmış olduğunuz sitelerden ürünler alabilmek için kullanılabilecek avantajlar arasında yer almaktadır. Bu avantaj yeri geldiğinde ürünün ücretsiz olarak kullanıcıya ulaşmasına vesile olabilmektedir.

Yürüyerek yaparak para kazanma hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için önceki yazılarımızdan olan yürüyüş yaparak para kazanma isimli yazımızı okuyabilirsin.

2- Oyun oynayarak para kazanın 

En Kârlı İşler - Oyun oynayarak para kazanın 
En Kârlı İşler – Oyun oynayarak para kazanın 

Kullanıcıların, kârlı işler aradığında başvurabileceği bir başka yöntem oyun oynayarak para kazanmaya çalışmaktır. Bu konuda dünya genelinde öne çıkmayı başarmış olan Swagbucks uygulaması rakiplerine oranla daha çok öne çıkmaktadır. 

Swagbucks, meraklılarına geçirdikleri zaman için kazanabilecekleri SB puanları sunmaktadır. Bu puanlar biriktirilerek nakit para veya hediye kartlar üzerinde kullanılabilir.

Nakit olarak biriktirilen puanların değerlendirilebilmesi için PayPal üzerinden çekim yapılabilmektedir. Bu konuda daha önce Hazırlamış olduğumuz Swagbucks incelemesini okuyabilirsiniz. 

Oyun oynayarak para kazanabilmek için profesyonel bir oyuncu olmanız gerekmez. Ancak kendinizi geliştirerek uzmanlaşmanız kazanacağınız paranın artmasına vesile olacaktır. Para getiren oyunlar ile elde edilen gelirler çok sayıda yöntem aracılığı ile kazanılabilir.

Bunlar arasında oynanılan oyunların Twitch üzerinden yayınlanması veya diğer sosyal medya kanalları üzerinden kullanıcılarla buluşturulması öne çıkan bir başka alternatif para kazanma yöntemidir. Bu konuda daha önce Hazırlamış olduğumuz Twitch para kazanma yöntemleri isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Belirtmiş olduğumuz bu yöntemler hobi olarak denenebilecek kazanç yöntemlerinden birkaç tanesini oluşturur. Gelir sağlayan oyunlar ile ilgili daha fazla detay için https://www.kazanmaninyolu.com/para-kazandiran-oyunlar/ yazımızı okuyabilirsiniz.

3- Kitap okuyarak para kazanın 

 Kitap okuyarak para kazanın 
Kitap okuyarak para kazanın 

Okuma ile ilgili hobisi olan tüm okur severler, çevresindeki kişilere kitap okumanın ne kadar faydalı olduğu hakkında bilgiler verirler. Bu kişiler için kitap okumak adeta yaşamak için yapılması gereken faaliyetler arasında yer alır.

Buna benzer şekilde kitap okuma konusunda kendinize vakit bulabiliyorsanız hem hobinizi gerçekleştirebilir hem de bu zevkinizi ücrete dönüştürebilirsiniz.

Kitap okuyarak para kazanabileceğiniz çok sayıda platform bulunmaktadır. Bu platformlar arasında Booktok, Booktube, Bookstaeram En çok bilinenler arasında yer alır. Söz konusu uygulamaları değerlendirerek kitap okuma konusunu Nakit paraya dönüştürebilmeniz mümkün görünmektedir.

Ancak bu işlemlerin çok kolay olmadığını sizlere hatırlatalım. Sosyal medya platformları üzerinde belirli bir kitleye ulaşmak hemen gerçekleşebilecek bir işlem değildir. Dolayısıyla düzenli paylaşımlar yaparak sabırlı bir şekilde çalışmaya devam etmelisiniz.

Kitap okuyarak nasılgelir elde edileceği üzerine bir önceki makalemizde hazırlamış olduğumuz kitap okuyarak para kazanma isimli yazımızda bu madde altında belirtmiş olduğumuz konular hakkında detaylıca bilgi aktarılmıştır. 

4- video ve reklamları izleyerek para kazanın

En Kârlı İşler - video ve reklamları izleyerek para kazanın
En Kârlı İşler – video ve reklamları izleyerek para kazanın

Akıllı cihazlar üzerinden her gün videolar izleyen biriyseniz bu alışkanlığınızı para kazanmak olarak kullanmaya ne dersiniz? Aslında bu yöntem eskilere dayanan ancak çok bilinmeyen bir para kazanma yöntemidir.

Video ve reklamlar üzerinden para kazanmak bu imkanı tanıyan uygulamalar ile gerçekleştirilmektedir. Para kazandıran uygulamalar olarak da adlandırılan bu tür aplikasyonlar ile çok sayıda kullanıcı kazanç elde etmeyi denemiştir.

Ancak bunlardan bir kısmı kendisine uygun olmayan yöntemleri tercih ederek kısa zamanda denemeye son vermiş ve pes etmiştir. Bu tür uygulamalar her ne kadar kullanıcılara kazanç sağlasa da kişilere çok zengin edecek türden paralar vermez. Öncelikle bunun bilincinde olarak video ve reklamlar ile ek gelir kazanabileceğinizi bilmelisiniz.

Video ve reklam izleyerek para kazanabileceğiniz çok sayıda uygulama bulunmaktadır. Ancak bunlardan bir kısmı ödeme yöntemi konusunda ülkelere göre farklılıklar taşımaktadır. Aplikasyonların bazıları ödemeyi Bitcoin ile gerçekleştirirken, birtakım platformlar PayPal, hediye kartı veya Havale gibi yöntemleri kullanmaktadır.

Bu ayrıma dikkat ederek tercih edeceğiniz platformun ödeme yönteminin kendi ülkenizde var olup olmadığını önceden araştırmalısınız. Böylece yapmış olduğunuz emeklerin karşılığını İlerleyen dönemlerde ek gelir olarak alma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. 

5- Fotoğraf çekerek para kazan

Fotoğraf çekme konusunda hobileriniz varsa bu güzel faaliyetinizi ek gelir olarak değerlendirebilirsiniz. Gelir elde etmeye yardımcı olan kârlı işler arasında yer alan fotoğraf çekme hobisini gerçekleştirebilmek için çok kaliteli bir kameraya ihtiyacınız olmayacaktır.

Yüksek özelliklere sahip bir kamerayla her ne kadar çok kaliteli resimler ortaya konulabilse de bu konuda basit özelliklere sahip bir kamerada resim çekme konusunda işinizi görür.

Önemli olan, elinizdeki materyalleri en verimli şekilde kullanarak ortaya özgün ve insanlar tarafından beğenilen eserler çıkarmaktır. Bu işlemleri fotoğraf makinesi olmaksızın bile gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde akıllı telefonlar ile fotoğraf çekmek çok kolay. Telefonların bu özellikleri ile fotoğraf hobinizi ek gelir haline getirebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz görselleri stok sitelerine yükleyerek kullanıcılarının satın almasını beklemelisiniz. Stok fotoğrafçılığı olarak da adlandırılan bu kazanç yönteminde içerik sahipleri Çekmiş oldukları fotoğrafları ilgili stok siteleri üzerinden kullanıcıların beğenisine sunar.

Kullanıcılar bu tür sitelerde gezinirken ilgisini çeken fotoğrafları satın alabilir. Böyle bir işlemin gerçekleşmesi ile birlikte stok site kendisine komisyon belirleyerek kalan miktarı fotoğraf sahibine iletir. Bu şekilde yüzlerce hatta binlerce fotoğraf sattığınızı düşünürseniz çok ciddi bir gelirin sahibi olabilirsiniz.

Fotoğrafçılık ve stok fotoğrafçılığı üzerine Hazırlamış olduğumuz Stok fotoğrafçılığı ile para kazanma isimli yazımızda bu konu hakkında detaylıca bilgi aktarılmıştır.

6- Kıyafet Satarak Para Kazanın

Kıyafet Satarak Para Kazanın
Kıyafet Satarak Para Kazanın

Para kazandıran kazanlı iş fikirleri arasında tekstil bölümü ile alakalı olarak modaya ayak uyduranların sevebileceği bir projeyi sizlerle paylaşıyoruz. 

Modayı yakından takip eden ve zaman zaman kıyafet satın alan biriyseniz bu düşünceyi, ilerleyen dönemlerde uygulayabilmeniz mümkündür. Almış olduğunuz kıyafetler bir süre sonra gardırobunuzda yer sorunu oluşturmaya başlayacaktır. Böyle bir durumda kıyafetleriniz ile gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Daha önce severek aldığınız ve giydiğiniz elbiseleri satarak biraz kazanç getirisi alabileceğiniz gibi, aynı zamanda başkaları için uygun fiyata elbise tedariğini sağlamış olacaksınız. Sizin için geçmişte kalan kıyafetler bazılarının yeni kıyafetleri olabilir.

Giysileriniz ile para kazanabileceğiniz çok sayıda uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaları kullanarak kolaylıkla müşteriler tarafından bulunabilirsiniz. Dolap,  letgo, sahibinden, gardrops veya global alanda düşündüğümüzde Vinted gibi platformlar elbise satabilmek için son derece uygun yerlerdir.

Modayı yakından takip ettiğinizi ve kıyafetlerinizin Avrupa ya da diğer dünya ülkeleri tarafından satın alınabileceğini düşünüyorsanız, satış ortamı olarak tüm dünyaya hitap eden web sitelerini tercih etmenizi öneririz. eBay ve depo gibi platformlar ile global dünyaya kısa sürede elbiselerinizi sunabilmeniz mümkündür.

7- Müzik inceleyerek hobilerinizi gerçeğe dönüştürün

Müzik inceleyerek hobilerinizi gerçeğe dönüştürün
Müzik inceleyerek hobilerinizi gerçeğe dönüştürün

Pek çok kişi için müzik demek, bir tutkunun vücut bulmuş halidir. Böyle kişiler müzik olmadan geçirdikleri günleri kendileri için büyük bir eksiklik olarak görmektedirler.

Kendinizde buna benzer bir özellik görüyorsanız müzik hobinizi birtakım işlemler ile kazanca dönüştürebilirsiniz. Böylece hem keyif aldığınız işi yapabilir hem de ek gelir elde etmenin yollarını öğrenmiş olursunuz.

Müzik konusunda kazanç elde edebileceğiniz en kolay yollardan bir tanesi üretilmiş olan eserlerin incelenmesi ve geri bildirimde bulunulması şeklindedir. Bu tür faaliyetler ile eserlerdeki eksiklikler giderilir ve ortaya daha güzel bir parça çıkartılmaya çalışılır.

Son derece kolay gibi görünse de müzik incelemek belirtmiş olduğumuz gibi yetenek isteyen işlemler arasındadır. Dolayısıyla herkesin kısa sürede gerçekleştirebileceği bir iş fikri değildir.

Konuya bu açıdan baktığımızda müzik incelemesi yapmanın kalifiye bir personelin gerçekleştirebileceği bir iş kolu olarak görebiliriz. Bu durumun bir başka avantajı rekabetin diğer sektörlere göre daha düşük olmasıdır.

Yetenek gerektirmeyen ve herkesin kolaylıkla yapabileceği işler doğal olarak kazanç açısından parça başına az bir getiri verecektir. Ancak Bazı kıstasları olan ve özellikle beceri isteyen işlerde kişi sayısının daha az olması talep edilecek ücretin biraz daha yüksek olmasıyla sonuçlanabilmektedir.

Müzik inceleme konusunda da ortaya beceri çıktığından dolayı talep edilecek ücret normalin biraz üzerinde olabilir. Böyle bir durumda inceleme başına kazanacağınız miktar birkaç faktöre bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Bu değişkenler sektörde ne kadar zamandır bulunduğunuz, ortaya koyduğunuz projelerin kalitesi ve ayrıntısı gibi etkenlerdir. Ayrıca daha önceki müşterilerinizin hakkınızda yapmış olduğu yorumlarda talep edeceğiniz ücret hakkında bir değişken olarak görülmektedir.

Slicethepie gibi platformlarda müzik hobinizi kazanca dönüştürebilmeniz mümkün görünmektedir. Bu tür yerler para kazanmanın kolay yollarını kullanıcılara sunmaktadır.

8- Hayvan Bakıcılığı Yaparak Kazanç Elde Edin

Hayvan bakıcılığı yapmak özellikle sosyetik yaşam tarzının benimsenmiş olduğu yerlerde elde edilebilecek kârlı fikirler arasında yer alır.Bu konuda köpek bakıcılığı en çok öne çıkan hobi kazanç yöntemleri arasındadır.

Hayvanlara karşı doğuştan gelen bir sevginiz varsa ve onları karşılıksız seviyorsanız, bu ilginiz sizi biraz paraya dönüştürmeniz mantıklı bir adım olacaktır. Elbette bu durum paranın olmadığı zamanlarda hayvanlara ilgi gösterilmemesi gerektiği anlamına kesinlikle ulaşmamalıdır.

Belirtmek istenilen özellik, ev hayvanı olan veya bakıma muhtaç bir hayvanın sahibinin talebi doğrultusunda belirli bir ücret karşılığında ihtiyaçlarının giderilmesidir. Özellikle boş zamanı olan kişilerce bu durum yarı zamanla bir iş olarak değerlendirilebilir.

Şunu da belirtmeliyiz ki hayvan bakıcılığı sorumluluk gerektiren bir iş koludur. Herkes tarafından yapılamayacak sektörler arasında yer alır. İlgi ve şefkat gerektirir. Dolayısıyla hayvan bakıcılığı sektöründe kendinizi tanıtabilmeniz için öncelikle u konularda İnsanlara güven vermeniz gerekmektedir.

9- Podcasting yöntemini kullanarak kazanç elde etmeye çalışın 

Podcasting yöntemini kullanarak komedi, tartışma ya da yeni bir ortamda farklı kişilerle tanışma gibi imkanları değerlendirebilirsiniz. Elbette bu imkanları kullanarak para kazanma yollarını da keşfetmeniz mümkündür.

Bu yöntemde can alıcı noktalardan bir tanesi derinlemesine bir sohbet yapabilmektir. Bu nedenle sohbet konusunda sıkıntı yaşamadığınız yakın bir arkadaşınız varsa Podcast kazanç elde etme yöntemine arkadaşınız ile başlamanız mantıklı bir adım olacaktır.

Farklı bir yöntem olarak kendi podcast kurmak isteyen kişilerin de daha farklı kişilerle röportaj yaparak ismini duyurmaya çalışması gerekmektedir. Elbette bu yöntem bir önceki yola göre biraz daha zor görünebilir. Çünkü, davet edeceğiniz kişilerin sizinle röportaj yapabilmesi için bir sebebe ihtiyacı olacaktır.

Bunlarla beraber Podcast konusunda piyasada isim yapabilmek için ilgi çekici içerikler ortaya koymanız gerekiyor. Kendinize ait özgün bir niş alanını tespit ederek piyasaya giriş yapabilir ve isminizi herkese duyurabilirsiniz.

10- Sosyal Medyayı kullanın

Sosyal medya, hayatımızın bir parçası olmuş durumdadır. Adeta göz açıp kapamak kadar doğal bir hale gelen sosyal medya platformları Hemen herkesin cebine kadar girmeyi başarmıştır.

Üretkenlik açısından baktığımızda sosyal medyanın en iyi platformlar arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür yerler herkes için bir televizyon kanalı sahibi olmak gibidir. İnsanlar dilediği şekilde kanallarını yönetebilir istediği içerikleri yayına alabilirler.

Benzer imkanları insanların hizmetine sunan sosyal, para kazanmak açısından da en iyi yerler arasında gösterilir. 

Sosyal medya platformlarını kullanarak kazanç elde edebileceğiniz başlıca platformlar şunlardır;

  •  Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • Twitch
  • TikTok

11- Sanat eseri ürünlerine satarak para kazanın

Sanat eseri ürünleri satmakla anlatmak istediğimiz kendi el ememeğinizle ortaya koyduğunuz eserleri insanlarla buluşturmaktır.

Hobi olarak eserler üretmek ve bu eserleri satarak para kazanmak kazanç elde etmenin muhteşem bir yoludur. Böylece dünya çapında birbirine alternatif platformları kullanarak kazancınızı katlayabilmeniz mümkündür. Bunlar arasında artfinder ve saatchi Gibi siteler en çok bilinenlerdendir.

Online olarak satış yapmanın yanında eserlerinizi birtakım galericilerle veya sanat eserleri ile ilgilenen kişilerle buluşturmak da kazanç elde edebilmenin bir başka yoludur. Ancak bu yöntemi bireysel olarak kullanmak son derece zor bir seçenek olarak görülür.

Bulunduğunuz yerden eserlerinizi satın alabilecek kişileri tespit etmek sosyal medya veya interneti kullanmadan günümüz koşullarında zor bir yoldur. Zor yolu tercih etmektense sanat eseri ürünleri veya el işi ürünleri konusunda satış yapan alanına hakim web sitelerini tercih etmek biraz daha mantıklı görünmektedir.


ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu