Yurt Dışında Çalışarak Para Kazanmak – 9 Alternatif Yol

Yurt dışında çalışmak ve bu sayede para kazanmak çok sayıda kişinin idealleri arasındadır. Yurt dışında çalışarak para kazanmak zor görünse de doğru adımlar atılarak zorlukların üstesinden gelinebilir.

Özellikle yaz aylarında hem tatil yapmak hem de çalışarak ek gelir elde etmek harika bir iş fikri olacaktır.

Yurt dışına çıkma kararına varma konusunda ilk adım açısından kolay olsa da, nereye gideceğini belirlemek ve gidilecek yerde nasıl para kazanılacağını tespit etmek düşünüldüğü kadar kolay değildir.

İçeriğimizin bu bölümünde de yurt dışında çalışarak para kazanmak isteyenler için yeni iş fikirleri oluşturmaya çalıştık. Yazımızı okuyarak kendinize uygun olanı hayata geçirmeye çalışmanız sizin için faydalı olabilir.

Kısa bir dönem de olsa yurt dışında mevsimlik bir iş bulmak için yapmanız gerekenler aşağıda anlatılmıştır.

Yurt Dışında Çalışarak Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Yurt Dışında Çalışarak Para Kazanma Yolları Nelerdir?
Yurt Dışında Çalışarak Para Kazanma Yolları Nelerdir?

1- Tatil Temsilcisi olun 

Yurt dışında para kazanmak ve aynı zamanda tatil yapmak denildiğinde akıllara ilk olarak tatil temsilcisi olmak gelmektedir. Peki tatil temsilcisi nedir?

Bu ifade tatil yapılan yerlerde, tatil köylerinde ya da paket tatillerin düzenlendiği turlarda insanlara rehberlik yapan ve bu kişilerden sorumlu olan görevliyi anlatır. 

Tatil temsilcisinin görevi tura katılan müşterilerin sorunları ile ilgilenmek ve tatillerine keyifli şekilde sürdürmelerini sağlamaktır. Bir nevi tur operatörlerinin benzeri bir versiyonudur. Temsilci, tura katılan müşterilere ilk izlenim olarak olumlu görünmelidir.

Tatil temsilcisi olarak, ek gelir kazanmak hem de tatil döneminize yurt dışında geçirmek harika bir iş fırsatı olacaktır. Özellikle gezmeye ve eğlenmeyi seven kişiler için bu iş kolu tercih edilebilir bir seçenektir.

Bunun yanında temsilci olarak geçirmiş olduğunuz süreye CV‘nize referans olarak ekleyebilirsiniz.

Bu iş kolunda çalışma saatleri esnektir. Anlaşma yapmış olduğunuz şirkete göre değişkenlik gösterir. Genel olarak baktığımızda tatil temsilcilerinin haftalık bir gün izinlerinin olduğunu görebiliyoruz. Ancak işlerinin rehberlik yapmak olduğu düşünüldüğünde mesai saatlerinin ağır gelmeyeceğini söyleyebiliriz.

İyi bir temsilci olabilmek için sorunlu tatilcilerle başa çıkabilme gücüne sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca geniş bir hoşgörü kabiliyetine sahip olmak yine tatil temsilcisinde bulunması gereken bir başka özelliktir.

2- Yurt Dışında İngilizce Öğretmeni Olarak Görev Yapın

İngilizce öğretmenliği yurt dışında çalışarak para kazanma konusunda dil bilgisi olanların değerlendirebileceği harika bir kazanç yöntemidir. Ancak her İngilizce bilen kişinin doğrudan öğretmen olamayacağını yazımızın başında hatırlatmak isteriz.

İngilizce öğretmenliği ile ülke dışında çalışmak için atılması gereken adımları sırasıyla açıklayalım.

a- Kendinize Uygun Bir Ülke Belirleyin

Kendinize uygun bir ülke belirlerken kriteriniz daha rahat bir yaşam sürmek değil İngilizce öğretmenine en çok ihtiyaç duyulan yeri tespit edebilmektir. 

Günümüz koşullarında güneydoğu Asya, Brezilya, Latin Amerika, Ortadoğu gibi ülke ve bölgelerde İngilizce öğretmenliğine talep yoğundur. Üstelik bu tür yerlerde çalışabilmek için Ana dili gibi İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekmez. Ancak bu durum zayıf bir İngilizce ile eğitmenlik yapabileceğiniz anlamına gelmemelidir.

Ülke belirlerken dikkat edilmesi gereken bir başka detay gitmek istediğiniz yerin dilini ve kültürünü öğrenmeye çalışmaktır. Özellikle kültür alanında kendinize uygun olmayacak bir ülkede zorluk çekebileceğinizi unutmayın.

Diğer yandan belirleyeceğiniz ülkedeki ekonomik koşulların, ne kadar sürede hedeflediğiniz kazanç miktarına ulaşabileceğinizi ve bu ülkedeki çalışma vizesi gereksinimlerine mutlaka inceleyin.

B- Yeteneklerinizi Değerlendirin

Yabancı dil konusunda personel arayan ülkeler, görev yapacak kişilerin ülkenin ana dilini iyi derecede konuşmasını tercih eder. Bununla beraber eğitim verilecek dilin de yeterince iyi bilinmesi elbette ki bulunması gereken bir diğer şarttır.

Yurt dışında İngilizce Eğitmen olarak görev yapmak için EFL/ESL standartlarında yüksek lisans derecesine sahip olmak bir avantaj olarak kabul edilir. Ayrıca temel seviyede de olsa TEFL sertifikasının bulunması ek bir katkı sağlayacaktır.

TEFL sertifikası Asya ülkeleri arasında TESOL sertifikası olarak bilinmektedir. TEFL ve TESOL sertifikaları İngilizce açısından değerlendirdiğimizde CELTA sertifikası ile eşdeğer olarak kabul edilir.

C- Sahip Olduğunuz Yeteneklere Gitmek İstediğiniz Ülke Standartları ile Kıyaslayın

Kendi yetenekleriniz doğrultusunda çalışmak istediğiniz ülkeyi belirleme sonrasında sırada birtakım tercihler yapmak yer alır.

 Her ne kadar bir önceki adımda gitmek istediğiniz ülkeyi belirlemiş olsanız da bu adımımızda bir kıyaslama yaparak tercihimizin doğruluğunu test edeceğiz. Çalışmak için seçenek olarak değerlendirmediğimiz ülkelerin hakkında araştırma yaparak karşılaştırma moduna başlıyoruz.

Anlatımını yaptığımız başlığın alanı gözden kaçan herhangi bir bilgi eksikliğinin olmamasıdır. Hiç aklınızda olmayan bir ülkenin özelliklerini araştırırken belki de yeteneklerinizle en çok uyuşan ülkenin araştırma yapmamış bölgede tuttuğunuzu fark edebilirsiniz.

Benzer gözden kaçma olaylarının yaşanmaması için aklınıza gelen her ülke hakkında ve yaşayış tarzları ile ilgili araştırmalar yapın. Ülkenin ekonomisi ve kazancının ne durumda olduğunu da değerlendirerek tercih etmiş olduğunuz ülke ile bir kıyaslamada bulunun.

 Tüm bu karşılaştırma sonuçlarından sonra ülke tercihinizde herhangi bir değişiklik göremiyorsanız Bir önceki adımda yapmış olduğunuz tercihin doğru olduğu kanısına varabiliriz.

D- Sertifika Eksikliklerinizi Giderin

Yurt dışında çalışabilmek için eğitim konusunda eksiklikleriniz varsa hızlı bir şekilde giderme yoluna gitmelisiniz. Lisans ve ön lisans konusunda herhangi bir probleminiz bulunmuyorsa ve yabancı dille ilgili sertifika ihtiyacınız varsa en mantıklı seçenek TEFL sertifikasını edinmektir.

Bir ay ve daha kısa bir sürede TEFL sertifikasını eğitim durumunuza göre alabilmeniz mümkündür.

Yeterince zamanınız varsa ve kaynak sıkıntısı yaşamıyorsanız yüksek lisans ve doktora derecesi yaparak eğitim niteliğinizi yükseltebilirsiniz. Bu tür katkılar yurt dışına çıktığınızda cv’nizde bulundurabileceğiniz ekstra özellikleri oluşturur.

3- Yurt Dışında Staj Yapın

Yurt Dışında Çalışarak Para Kazanma Yolları Nelerdir? - Staj Yapmak
Yurt Dışında Çalışarak Para Kazanma Yolları Nelerdir? – Staj Yapmak

Yurt dışında çalışarak para akzanma düşüncenizi Staj yaparak gerçekleştirmeye çalışmak maddeler halinde sunmuş olduğumuz para kazanma yöntemleri arasında en zor olanlarından bir tanesidir. 

Bu adımı kullanmak için yurt dışı üzerinden bağlantılarınızın olması gerekmektedir. Diğer adımlarımızı da belirtmiş olduğumuz gibi ülke dışına çıkarak doğrudan kazanç elde etme yöntemleri arasında staj yapma işlemini sayamayız.

 Dolayısıyla, staj yapma ve yurt dışı ikilisini ilişkilendireceğimiz nokta daha çok kariyer hedeflerine ulaşmaya yöneliktir. Staj tercihini özellikle öğrenciler değerlendirebilirler.

Yurt dışında staj yapabilmek için incelenecek Siteler arasında Go Abroad ve GO Overseas gibi öne çıkan  isimler bulunur.

Go Abroad sitesinin çalışma mantığı oldukça basit. Yurt dışına seyahat etmek veya çalışmak isteyen kişi ilk olarak amacını belirten doğru seçeneği belirlemek ile işe başlıyor. 

2. adımda seyahat edilmek istenen ülke belirlenirken sıra 3 adıma geldiğinde Kişinin kendisine uygun bir program seçmesi talep edilmektedir.

Sonraki aşamalarda ise yapılan tercihler karşılaştırılmakta ve kişinin burs talebi olup olmadığı sorulmaktadır. 

4- Antrenörlük Yaparak Yurt Dışında Çalışın

Antrenörlük yapabilmek için anlaşılacağı üzere belirli bir spor dalında üst düzey bir yeteneğe ihtiyaç vardır. Yeteneğin üst düzey olmasının sebebi ise bu becerinin başkalarına kusursuzca öğretilebilmesi gereğidir.

Bir üst başlık altında incelemiş olduğumuz staj konusunda olduğu gibi yetenekli antrenörlerin yurt dışında çalıştırılabilmesi için de aracılık yapan birtakım şirketler bulunur.

Firmalar yurt dışı ülkelerinde antrenörlük yapabilmenin karşılığında size belirli bir ödeme yapacaktır. Ancak işin başında yemek ve ikamet gibi problemler için ücret talebinde bulunabilirler. Bu durum her ne kadar da olumsuz bir tavır olarak görünse de firmalar böylece kendilerine güvence altına almaya çalışmaktadır.

Gap360 antrenörlük konusunda Afrika, Hindistan ve güney Amerika’ya seyahatler konusunda yardımcı olmaktadır. Belirtilen yerler dışında Avustralya’da antrenörlük yapmak gibi bir düşünceniz olursa SportLived platformunu inceleyebilirsiniz.

Şunu belirtmemiz gerekir ki;; herhangi bir firmayla ikili iletişime geçtiğinizde her zaman kendi güvenliğinizi ön planda tutmalısınız. Dolayısıyla firmaların her şartını kabul etmeniz gerekmez. Önceden internet aracılığı ile yapacağınız araştırmalar ile söz konusu işletmelerle ilgili şikâyet olup olmadığına bakabilirsiniz. alanında Saygın firmalar ile güvenilir işler yapma konusunda bu sayede endişeleriniz azalacaktır.

5- Çocuk Bakıcılığı Yapın

Yurt dışında çalışabilmek için denenebilecek en kolay işlerden bir tanesi çocuk bakıcılığı yapmaktır. Bu iş sektörü özellikle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Yaz aylarında okulların tatil olduğu Bu dönemlerde yurt dışında çocuk bakıcılığı yaparak kazanç elde edilmeye çalışılmaktadır. 

Bakıcılık yöntemi ile elde edilecek gelirler ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak bir Avrupa ülkesinde ayda 300€ ile 500€ aralığında bir kazanç elde edilirken Bu rakamlar Kanada’da 1000 Euro’ya kadar artabilmektedir.

Yurt dışında çocuk bakıcılığı yaparak kazanç elde etmeye çalışmanın en güzel yanlarından bir tanesi konaklama yeri sorununun olmamasıdır. Ailelerin çoğu yatılı olarak bakıcılık aramaktadır. Dolayısıyla konaklama sorunu da bu sayede ortadan kalkar.

Ülke dışına çıkarak bakıcılık yapmak aynı zamanda yabancı dil yeteneğinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Yabancı dilin gelişebilmesinin en büyük katkısı lisans konusunda ilerlemeyi düşünen öğrencilere olacaktır.

Yurt dışında çalışarak para kazanmanın klasik yolları arasında gösterilen çocuk bakıcılığı ile iş bulabilmenin kolay yolları arasında uzman kurumlara başvurmak ya da iş bulma kurumlarına müracaatta bulunmak yer alır.

İngiltere’de çocuk bakıcılığı üzerine çalışma yapmak istiyorsanız https://bapaa.org.uk/ Linkini inceleyebilirsiniz.

İngiltere çocuk bakıcılığı birliği (BAPAA), İngiltere’de çocuk bakıcılığı için kurulmuş tek ticari birlik olarak bilinmektedir. Bu birlik 2003 yılında bakıcılık standartlarını belirleme amacıyla kurulmuştur.

BAPAA, dünya çapında gençlere katkıda bulunarak, farklı ülkelerdeki kültürlerin değişim yapması yoluyla kaynaşmasını amaçlamaktadır

6- Oyun Parklarında Çalışın 

Çalışmak için uç bir nokta gibi görünse de oyun parklarında görev almak yurt dışında kazanç elde edebilmenin bir başka alternatif yoludur.

Oyun parklarında görev almak çalışma açısından yorucu gelse de eğlenceli bir ortamda çalışmak bu yoğunluğu üzerinizden alacaktır. Maaş konusunda tatmin olacağınızı da şimdiden belirtelim.

Oyun parkı konusunda dünyada isim yapmış Gözde yerlerden bir tanesi  Disneyland‘dır.Bu tür yerlerde çalışmak her ne kadar zor gibi görünse de benzer oyun parkları alternatif Yurt dışında çalışma bölgesi olarak değerlendirilebilir.

7- Yaz Dönemi Boyunca Kamp Yapmayı Düşünün

Kamp yapmak çalışma dışında düşünüldüğünde eğlenceli vakit geçirmek olarak algılanabilir. Ancak bu başlık altında kamp yapma düşüncesine gelir elde etme amacıyla yurt dışında çalışmak olarak değerlendirmekteyiz.

Yurt dışında para kazanmak için kamplarda görev yaparak Yerine göre 2000$ civarında kazanç sağlayabilirsiniz. Mevsimsel olarak bu paranın iyi bir gelir olacağını belirtmeliyiz.

Kamp bölgesinde çalışmak için öncesinde belirli bir miktar para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Konuya bu şekilde yaklaştığımızda sermayesiz para kazanma yolları arasında tatil döneminde kamp bölgesinde çalışma düşüncesine yer veremiyoruz. Ancak düşük bir miktar ile daha çok gelir elde edebileceğiniz düşünüldüğünde tercih edilebilecek alternatif bir seçenek olarak görmekteyiz.

Kamp bölgesinde çalışmanın avantajlarının yanında birtakım dezavantajlarının olduğunu da hatırlatalım. Örnek olarak günün 24 saatinde çalışmak zorunda kalabileceğinizi bilmelisiniz. Kampın sonunda farklı bölgelere seyahat edebilme durumunuz olabilir. Ancak kamp dönemindeki yorgunluğunuza bağlı olarak bu seyahatleri gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Kamp bölgesinde çalışarak yurt dışı hedeflerinize ulaşmayı amaçlıyorsanız iyi bir dil bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Çalışmayı düşündüğünüz ülkedeki ana dile muhakkak hâkim olmalısınız. Bununla beraber evrensel dil olan İngilizce ’ye de anadiliniz gibi bilmelisiniz.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu