2024’te Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanma

Stok fotoğrafçılığı, özellikle fotoğraf çekmeyi bir gönül işi haline getirmiş olan kişilerin tercih edebileceği yegane bir ek iş‘tir.

Bunun yanında bir fotoğraf albümünüz var ve bu fotoğrafları sabit diskinizde saklıyorsanız bu resimlerden para kazanmayı ciddi anlamda düşünmelisiniz.

Stok fotoğrafçılığı ile ek gelir kazanabilir misiniz? Evet stok fotoğrafçılığı sayesinde ek keazanabilmeniz mümkün. Bu konuda detayları yazımızın ilerleyen bölümlerinde anlatacağız.

Stok fotoğraf işini tercihe edenler, daha önceden çekmiş olup sabit disklerinde beklettikleri yüzlerce kullanılmamış fotoğraflarından bir şeyler kazanmayı umud ederek bu işe giriyorlar. Bu fotoğrafları bazen kendileri doğrudan satabildiği gibi başkaları aracılığı ile de satabilmektedirler.

Stok fotoğraf işine başlayanların ikinci nedenleri arasında ise internette dolaşan ücretli resimleri görmeleri ve kendilerinin bundan daha iyisini yapabileceğini düşünmeleridir.

Stok Fotoğrafçılığı İşini Ciddiye Alın! – Nasıl PAra KAzanırım?

İçindekiler

Stok Fotoğrafçılığı İşini Basite Almayın!
Stok Fotoğrafçılığı İşini Basite Almayın!

İlk olarak belirtmemiz gerekir ki stok konusunda içerik hazırlamak normal resim çekmekten çok farklıdır. Bazı kişiler stok fotoğrafçılığı mesleğini doğrudan fotoğraf çekmek gibi algılamaktalar. Hatta bu işi çok kolay şekilde düşünmekteler.

Ancak durum hiçte sanıldığı gibi değildir. Stok fotoğrafçılığı ve fotoğraf çekmek birbirinden farklı işlemler olup, stok fotoğrafçılığı daha komplike bir meslektir.

Stok Fotoğrafçılığı Zor Bir Uğraş Mı? Fotoğrafçılığa Nasıl Başlayabilirim?

Zorluk derecesi olarak belirmek gerekirse stok fotoğrafçılığı için kolay demek veya çok zor tabiri kullanmak doğru olmayacaktır.

Bu kavramlar kişiye göre değişecektir. Kısacası bu işi seviyorsanız kolay gelebileceği gibi, para için yapmak isterseniz yer yer çok zorlanacağınızı belirtelim.

Stok fotoğrafçılığını bir cümle ile anlatmak gerekirse bir parkta yürüyüş sırasında resim çekmek değildir stok fotoğrafçılığı. Ancak profesyonel olmaya da gerek olmayan bir iştir.

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanılır mı? Nasıl Para Kazanılır?

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanılır mı?
Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanılır mı?

Günlük olarak ne kadar para kazanılabileceği konusunda çeşitli fikirler ortaya atılsa internetten para kazanma ve evde ek yöntemlerinde olduğu gibi çalışma saatiyle orantılı olarak kazancınız artacaktır.

Yurt dışı sitelerle çalışma imkanı yakalarsanız 1000$-2000$ aralığında aylık kazananlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu miktar çektiğiniz fotoğrafların ilgi çekmesine göre değişecektir. Özverili bir çalışma ve güzel bir reklam çalışmasıyla bu rakamlara ulaşabilirsiniz.

Şunu da belirtmemiz gerekir ki bu işten yanlızca daha önceden çektiğiniz ve sabit diskinize depoladığınız fotoğraflarınız ile para kazanamazsınız. Bu durum malesef ki yeterli gelmeyecektir.

101 okey nasıl oynanır? Tüm detaylarıyla öğrenmek için yazımızı okuyun!

Ancak bu resimler harika içerik barındırır ve çok ilgi çekerese bu istisnai bir durumu oluşturur. Onun dışında sürekli güncel resimlere çekerek albümünüzü güçlendirmelisiniz.

Pek çok iş sektöründe olduğu gibi eskiye nazaran stok fotoğrafçılığı işinde rekabet artmış durumdadır. Fakat bu, resim işinin yapılamayacağı anlamına gelmez. Nasıl yapılacağınız yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular(SSS)

Stok fotoğraftan nasıl para kazanılır?

1- İlk olarak üyelikle ilgili şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.
2- Web sitesinin belirlediği kurallarda ve kalitede Fotoğraflar yüklemelisiniz,
3- Yüklemiş olduğunuz Stok fotoğrafın arama sonuçlarında görünebilmesi için aranması yüksek hacimli kelimeleri önceden bulmalısınız,
4- Yüklediğiniz rFotoğrafın kontrol edilmesi iin ilgili web sitesine süre tanıyın ve sabırla bekleyin.

Stok fotoğrafçılığı nedir nasıl yapılır?

Stok fotoğrafçılığı, çekilen fotoğrafların ilgili sitelerin koşullarına bağlı olarak ve yüksek kalitede yüklemek, resimin Google, Yandex vb. arama motorları ile bulunmasını sağlamak, imaj sitelerince stok resimlerin kabul edilmesini beklemek, kabul edilen resimlerin satılarak para kazanılmasını içeren sürece verilen isimdir.

Stok Fotoğrafçılığı Nedir? iŞTE dETAYLAR…

Stok fotoğrafçılık terimi, haberlerin resim bölümleri, web siteleri yada bloglardan reklam veya tanıtım tasarlamak maksadıyla hazırlanan görseller için gerekli olan içerikleri ifade eder. Bu tür yerler için stok resimler almak, özel olarak fotoğrafçı tutmaktan daha ucuzdur.

Resimler büyük bir kitaplığa sahip uzmanlaşmış platformlar aracılığıyla satışa sunulur. Sonuç olarak alıcılar açısından farklı seçim yapabilecekleri seçenekler ortaya çıkmış olur.

Stok fotoğrafçılığını, direkt olarak müşteriye lisanslanmış olan ve müşterinin istediği şekilde kullanmasına imkan sunan yani müşteriye lisanslanan özel yapım fotoğraflar olarak düşünebiliriz.

Bu pazar sayesinde alıcılar açısından pek çok şey daha ucuz hale gelmişken, fotoğraf işiyle uğraşanlar için Stok fotoğraf Satarak para kazanmak yolu açılmış oldu. Bu durumu bir örnekle ifade edelim.

Beraber akşam yemeği yemeye hazırlanan bir aile resmine ihtiyacınız var. Tüm bunlar için bir aile ve fotoğrafçı bulmanız gerekecek. Elbette ki bu işlemler son derece pahalıya mal olacaktı.

Ancak stok fotoğraf satan bir siteden bahsettiğimiz işlemi bir kaç TL ödeyerek gerçekleştirmek son derece kolay. Üstelik zevkinize göre onlarca farklı resim bulabilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılığı Türleri Nelerdir?

Stok resim üzerine üç türlü fotoğrafçılıktan söz edebiliriz. Ancak bunlardan mikro ve makro stoklar ön plana çıkmaktadır. Şimdi bu iki terimin stok fotoğrafçılığı için ne anlama geldiğini açıklayalım.

Macrostock Nedir?

Makro stok” “geleneksel stok fotoğrafçılık” olarak bilinir. Bu tür içerikler yüksek fiyatlıdır ve özel görsel satan ajanslarca kullanıcılara sunulur. Ajanslar görselleri doğrudan doğruya müşterilerine lisanslarlar. Bu işten fotoğrafçı telif ücreti alarak kazançlı çıkar.

Makro stok görsel satan ajanslar arasıdna en çok bilinenlerden bir tanesi Getty Images sitesidir.

Çekilen fotoğraflar nasıl satılır?

Fotoğraf satmanın en kolay yolları arasında web sitesi üzerinen satış yapmak yer alır. Kendinize ait bşr web sitesi ile çektiğiniz fotoğraflarınızı satışa çıkarabilirsiniz.
İkinci bir yol olarak ise stok fotoğraf satan web siteleri üzerinden belli bir komisyon ödeyerek satış yapmak tercih edilebilir.Bu siteler arasında;
1- Bigstock.
2- Adobe Stock
3- SmugMug
4- iStock by Getty Images
5- Shutterstock
6- FreeDigitalPhotos

Mikrostok Nedir?

Mikrostok görsellerde de telif hakkı ile karşılaşsak bile bu durum macrostok resimler kadar fazla olmayacaktır. Telif hakkı nedir diye düşünürseniz bu konuda yazmış olduğumuz Telif hakkı ile ilgili içeriğimizi okumanızı öneririz. Mikrostok görselde fotoğrafçı ayrıca telif ücreti almamaktadır.

Telif haricinde fotoğrafçının geliri, indirme başına verilen kazançtan oluşur. Yani görsel içerik ne kadar çok indirilirse görsel fotoğrafçısı o kadar çok kazanır. Bir açıdan neden sonuç ilişkisi.

Mikrostok konusunda öne çıkan siteler arasında

 • Shutterstock
 • Depositphotos
 • iStock
 • Dreamstime

gibi köklü siteler gelir. Bu makalemizde kullanıcılara daha yakın olan mikro stok siteler üzerinde açıklamalar yapmaya çalışacağız.

Neden Mikrostok Fotoğrafçılığını Tercih Etmeliyim?

Neden Mikrostok Fotoğrafçılığını Tercih Etmeliyim?
Neden Mikrostok Fotoğrafçılığını Tercih Etmeliyim?

Stok fotoğrafçılığı işini tercih etmenin bir çok sebebi vardır. Bu sebepler;

 • İlk olarak elinde yüksek kaliteye sahip fotoğrafı olan yada henüz çekmiş herkes bu kulübün içine girebilmektedir.
 • Arkanızda geniş bir ürün yelpazesine ihtiyacınız yok. 
 • Çalışma zamanını siz belirlersiniz. Dilerseniz tam zamanlı, bazen de yarım zamanlı çalışabilmek sizin isteğinizdedir.
 • Tüm kontrol size aittir.
 • Yüklediğiniz resimler ile bir süre sonra gelir elde etme şansına sahip olursunuz.

Üretken bir düşünceye sahip biriyseniz stok fotoğrafçılığı işi sayesinde ek bir gelir elde etme şansına sahip olabilirsiniz.

Ek işler içerisinde yer alan ve daha önce anlattığımız anket doldurarak para kazanma fikrine nazaran, fotoğrafçılık işinde daha çok para kazanma şansınız vardır. Stok fotoğraf ek kazanç sağlamanın harika bir yoludur. üstelik bu kazanç yolunda patron sizsiniz.

Stok Fotoğrafçılığı İle Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Stok fotoğrafçılığı ile ne kadar para kazanılabilir sorusunun cevaplamadan önce bu işin hafife alınmaması gerektiğini hatırlatalım. Yeterince emek ve birazda yetenek sayesinde bu işten çok iyi para kazananlar olduğu gibi, resim işine girip beceremeyenlerde çoktur.

Geçmişe bakarsak mikro stok fotoğrafçılığında işler eskiye göre önemli sayılabilecek ölçüde değişmiş durumda. İlk zamanlarda sektör bu derece yaygın olmadığından para kazanmak daha kolaydı. Resim sayısı şimdiki kadar çok değildi. Fotoğrafa rağbet artınca fotoğrafçı sayısında da ciddi bir artış yaşandı.

Fotoğraf satışının bu denli ilgi çekmesinden dolayı pek çok stok resim sitesi de açıldı. Bugün Shutterstock firması 1 milyondan fazla resim içeren bir alt yapıda stoğa sahip. burada ifade etmek istediğimiz fotoğraf çekmek ve bu sayede gelir elde etmek istiyorsanız geçmişe nazaran çok daha fazla çalışmanız gerektiğidir.

Bu sektör sayesinde tam zamanlı bir geçim elde edecek kadar düzenli bir şekilde para kazanmanız zordur. Ancak ek bir gelir olarak yurt dışı bir firmayla çalışarak ayda bin dolara kadar harika bir gelir elde edebilirsiniz.

Ancak bu ücret üst seviye bir paradır. Bu seviyeyi yakalamak zamanınızı alacaktır. Çok çalışmanız herkesin beğeneceği çok sayıda resim yüklemeniz ve satışa sunmanız sonucunda elde edilebilir.

Yüklediğim Her Fotoğraf Satılır mı?

Stok fotoğrafçılığı işinde yazılı olmayan bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara dikkat etmeniz sizin için daha çok satış olarak döner.

Fotoğraf yükledikten sonra tüm fotoğraflarınızın kısa sürede satılması zor bir olasılık. Stok fotoğrafçılığı işi tüm dünyada aynı kuralların geçerli olduğu bir pazardır. Yani globaldir. Satış yapabilmeniz için bu global düzen içerisinde birtakım kuralları yerine getirmeniz beklenir. Dünya gündemini yakından takip ederek dünyanın içerisinde bulunduğu durumlar ile ilgili fotoğraflar çekmek ve bunları satışa sunmak bu düzen içerisindeki ilk altın kuraldır.

Global dünya için satış yapmak yerine yerel olarak kendi ülkenizde de stok fotoğrafçılığı işini yapabilmeniz elbette mümkündür. Ancak bu koşul altında bile yine gündemi yakından izlemeniz gerekecek. Örneğin bir Ramazan Bayramı’nda piyasaya süreceğiniz içeriklerin Ramazan Bayramı’yla ilgili olması satışlarınızı arttıracaktır. İster yerli olsun isterse yabancı piyasa da fotoğraf işinde gündem sürekli güncellenir. Gündemi gündelik olarak yakından takip ederek yolunuza buna göre devam etmeniz satış rakamlarınızı arttırmanıza yarayacaktır.

Çektiğim her Fotoğrafı Stok Sitelere Yükleyebilir miyim?

Bu sorunun cevabı Stok sitelerine göre değişkenlik gösterir. Çünkü her sitenin kendisine göre farklı kriterleri bulunur. Siz fotoğrafı yükledikten sonra ilgili kişilerce bir müddet incelemeye alınır. Bu uygulama tüm siteler için geçerlidir. Sonrasında stok site yetkilileri fotoğrafın kriterlerini karşılayıp karşılanamadığı konusunda karar verirler. Bu süreç içerisinde resminiz onaylanana kadar beklemek zorundasınız. Buradan çıkaracağımız sonuç, her fotoğrafın kabul edilmediğidir. Bazen bir fotoğraf kesin olarak reddedilebilirken, bazı durumlarda küçük düzeltmelerle onay alabilmektedir.

Fotoğraf Çekmenin Kriterleri Var mı? Her şeyin Fotoğrafını Çekebilir miyim?

Bu sorunun cevabı stok fotoğrafçılığı ile ilgilen kişiler için ilk bilinmesi gereken cevaplar arasındadır. Öncelikle kendi yakınlarınızı izin verdiklerini düşünerek söyleyelim model olarak kullanmanızda sorun yok. Stok sitelerinde resim üzerinde yüzü görünen kişilerle ilgili belirlenmiş model sözleşmeleri bulunmaktadır. Bu sözleşmeyi resim üzerinden yüzü görünen kişilere imzalatmanız önemlidir. Çünkü stok siteleri sizden yüzü gözüken kişilerin imzasını istemektedir. İmzalı sözleşmeyi sisteme yüklemediğiniz taktirde resimleriniz onaylanmaz.

Stok Fotoğrafçılığı ile Kaç Fotoğrafa Karşılık Ne kadar Para Kazanırım?

Alexandre Rotenberg , shutterstok ve Mystockphoto.com sitelerinin fotoğrafçısıdır. Açıklanan rakamlara göre Alexandre ayda 500dolar için 6bin resim yüklemiş. Peki 6000 resim yüklemek ne kadar zaman alır?

Tatbikî bu 6bin resmin benzersiz ve özel olarak çekilmiş resimler olduğunu düşünüyoruz. Yani ziyaretçilerce beğenilmesi gereken eşsiz resimlerden olmalılar. Bir stok fotoğrafçısı olarak tam zamanlı çalışan biriyseniz ayda ortalama 200-250 eşsiz resim çekmeniz normal olarak karşılanabilir.

Daha da titiz çalışıyorsanız yüksek kalitede 100-150 resim çekmeniz mümkün görünüyor. Aylık olarak 100-150 arası resim yükleme ile Alexandre Rotenberg ‘in 6000 resimlik üstün performansına ulaşmanız yaklaşık 5 yılınızı alır.

Süreç içerisinde geliri arttırabilmek adına kaliteden ödün vermeden resimler eklemeye dikkat edin. Nicelikten ziyade niteliğe odaklanın. Böylece iki yılda 200-300 dolar bandına çıkabilirsiniz.

Anlayabileceğiniz üzere stok fotoğrafçılığı kısa yoldan zengin olma planları için uygun bir meslek değildir. Pek çok fotoğrafçının iyi bir seviyeye ulaşmak için en az 2 yıla ihtiyacı vardır. Bu işi tam zamanlı yapmadığınızı düşünürsek bu süreyi 5 yıl olarak hesap edebiliriz.

Yukarıda verdiğimiz süreler işlerin ortalama olarak ilerlemesi halinde geçerli olan tahmini zamanlardır. Bu süreler sizin performansınız ve çektiğiniz fotoğrafların kalitesine göre artacaktır. ancak stok fotoğraf çekmeninde belli zorlukları vardır.

Sık Sorulan Sorular(SSS)

Stok fotoğraf nasıl satılır?

Bir ürün satabilmek için kullanılabilecek en iyi yer konumunda artık sanal alem yer alıyor. İnternet üzerinden çektiğiniz fotoğrafları satışa sunmak çok kolay. Bunu yapabilmek için bir takım siteleri kullanmanız gerekecektir. Bu siteler arasında;
1- Shutterstock
2- Adobe Stock
3- Alamy
4- iStock by Getty Images
5- Dreamstime
6- FreeDigitalPhotos
siteleri başlıcalarıdır.

Stock Fotografciligi nedir?

Stok fotoğraf üzerine kullanılan siteler, blogların, web sitelerinin, büyük şirketlerin ihtiyaçları olan fotoğrafları aldıkları yerlerdir. Bu tür yerlere fotoğraf sağlayan kişiler stok fotoğrafçısı olarak adlandırılırken, bu işe de stok fotoğrafçılığı denir.

Stok Fotoğrafçılığı’nın Zorlukları Nelerdir?

Fotoğraf çekme ve para kazanma işinde karşılaşılan en büyük zorlukların başında yalnız kalma yer alıyor. İşe başlayanların çoğunun ilk 6 ayda elenerek sizi bu yolda tek başınıza bırakabilmesi güçlü bir ihtimaldir. Bırakma sebepleri çok değişik nedenlere dayansa da genel olarak bu kadar kısa sürede başarı göremeyince pes etmek ana sebep olarak görünüyor.

Başarısızlığın en büyük nedeni elbette görüntülerin yeterince ilgi görememesi yani kalitesiz olarak çekilen resimlerdir. Bunun yanında diğer katılımcılarla oluşan rekabet eklenince kısa sürede pes etme olaylarının yaşanması beklenen bir durum olarak karşımıza çıkacaktır.

Başarının çok yavaş olması ve günde ortalama 100 içerik ekleme zorunluluğu kişilerde bıkkınlığa sebep olabiliyor. Kısacası sabırsız kişiler stok fotoğrafçılığını ilk 6 ayı maalesef göremiyor.

Binlerce resim arasından sizin fotoğrafınızın seçilebilmesi için kendinizde üretkenlik görmelisiniz. Herkesin fotoğraf çekebildiği dünyada farkı hissettiren kişiler başarılı olabilir. İçeriğinizin kolay pazarlanabilir olması gerekir.

Yani insanlarca satın alınmak istenmelidir. Bunun için de resimlerinin benzersiz olmalıdır.

Hardiskin bir köşesinde bekleyen ve rastgele hazırladığınız fotoğraflarınızı stok resim satan bir siteye yükleyerek para kazanma hedefiniz varsa bundan ciddi bir gelir beklemeyin. Sonuç kuvvet ve muhtemel hüsran olacaktır.

Stok fotoğrafçılığı işini hayal ediyorsanız bu sektörün ciddi bir iş dalı olduğunu bilmelisiniz. Tipik, herkes tarafından kolaylıkla çekilen resimlerle başarıya ulaşamazsınız.

Orijinal ve alıcı kişilerin aradığı içerikler üzerinde yoğunlaşmalısınız. Bir özel sektörde patronun aradığı prezentabl eleman gibi olmalısınız.

Yukarıda belirtiğimiz detaylara dikkat ederek bu işi yapabileceğinizi düşünüyor ve kendinizde yetenek görüyorsanız, başarılı olmanın ilk şartına sahipsiniz demektir.

Stok Fotoğrafçılığı İle Nasıl Para Kazanılır?

Stok fotoğrafçılığı ile para kazanmak istiyorsanız bilmeniz gereken kuralların başında fotoğraf çekmeye istekli biri olmanız gerekliliğidir.

Bu yazdığımız uyarı aslında basit ve gereksiz gibi görünebilir ama bu işte en can alıcı noktadır.

Stok fotoğrafçılığı elinizdeki tüm fotoğrafları bir siteye yüklemek ve bunların rastgele satılmasını bekleme olayı değildir. Rastgele yapılan çekimler bu iş için uygun değildir. Bu şekilde şansınıza göre bazen indirilen resimler olabilir.

Ancak bu durum çok nadir olarak kalacaktır. Düzenli bir indirme konusu olmayacaktır. Kendinize hedef belirleyerek istekli ve azimli şekilde çalışmalısınız.

Stok fotoğrafları kullanıcılara pazarlayabilmek için, pazarları ve güncel olayları iyi araştırmalı ve analiz etmelisiniz. Önümüzdeki günlerde gündeme dair nelerin geleceğini ve şuan ki mevcut durumları iyi takip etmeli, buna göre güncel fotoğraflar çekmelisiniz.

Mikro stok fotoğrafçılarından en yüksek gelir sahibi olanlar, fotoğraf çekme işlemlerini belli bir plana göre yürütmektedirler. Modeller, aksesuarlar kullanırlar ve talep görme ihtimali yüksek olan yerlere seyahatler düzenleyerek buraları resmederler.

Yüksek kazançlı mikro stok fotoğrafçıları bunların yanında, forum sitelerini ve internet dünyasını yakından izlerler. Neyin merak edildiğini, hangi konuların daha çok arandığını bilmek isterler.

Stok Fotoğrafçılığı İçin Pratik İpuçları

Fotoğrafçılık işinde araştırma ve planlama işi son derece değerlidir. Bu iki kavram mikro stok fotoğrafçılık pastasının büyük kısmını oluşturur. Bunlar dışında hiç unutmamanız gereken ipucu niteliğindeki kalan pasta dilimlerini şunlar oluşturur.

Anahtar Kelimeler

Makale yazarlığı yada blog işine girenler için anlattığımız ilk konuların başında bir anahtar kelime araştırması yapmak olmuştu. Çünkü bu sayede insanların hangi konuları araştırdıklarını öğrenebiliyoruz.

Böylece merak edilen konularda makaleler yazıp, aramalarda görünür olmayı başarıyoruz.

Buna benzer şekilde stok fotoğrafçılığı işinde de görsellerin bulunmasında birincil yol anahtar kelimeden geçmektedir. Yeni başlayanlar için anahtar kelimelerini nasıl hazırlamaları konusunda bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Anahtar kelime konusunda son derece sade olmalısınız. Aynı zamanda konuyu açıklamalı ve yayınlamak istediğiniz mikro stok sitesinin önem sırasına göre sırlamalısınız.

Örneğin; resmini çektiğiniz bir köpek için bunu kategori ederken “hayvan” olarak geçmeyin. Daha özele inin ve türünü yazın. (pitbul, vb.)

Çekim sırasında fotoğrafta kadraja girmiş diğer objeleri de sıralamanız aranma sırasında fotoğrafınızın görünme oranını arttıracaktır. Yada resimde ne yapıldığı ile ilgili açıklamada anlatabilirsiniz. “koşma”, “yürüme” vb. veya resimde bir grup çalışması varsa bunu başlık olarak “grup çalışması” gibi konusunu anlatan bir açıklama ile yayınlayabilirsiniz.

Mevcut mikro stok sitelerin hemen hepsi arama üzerine resimleri kullanıcılarına sunar. Bu sebeple resimde bulunan objeleri, konusunu ,resimdeki karakterlerin türünü belirtmeyi es geçmeyin. Anahtar kelimeleri gerektiği gibi sunmanız kullanıcıların resimlerinizden istediklerini bulmalarını sağlayacaktır.

Kullanıcıları Her Zaman Hatırlayın

Fotoğraflarınızı satın alacak olan kullanıcılar, bu fotoğrafın işlerine yaramasını ister. Bu yüzden resimleriniz kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmeli.

Resim hazırlarken her zaman bir kullanıcı gözüyle bakın ve bu resmin kullanıcın ne işine yarayacağını düşünün. Peki, ajanslar, blogcular, pazarlamacılar ve kullanıcılar ne tür resimler arıyorlar?

Genel itibari ile internet üzerinden pek çok şey aranmaktadır. Bunlardan hangilerinin işinize yarayacağını bilmeniz gerekmektedir. Google üzerinden hangi resim türlerinin arandığını öğrenmelisiniz.

Görüntülerinizi oluşturmadan önce;

 • Resimlerimi kim satın almak ister?
 • Ne için kullanmak isteyecekler?
 • Nasıl kullanacaklar? 

Bu 3 soruyu düşünerek planlama yapmalı ve stok fotoğrafçılığına başlamalısınız.

Stok Fotoğrafçılığı işini Düzenli Olarak Yapın – Düzenli Yükleme Yapın

Düzenli olarak mikro stok sitelerine fotoğraf yüklemek bir kaç nedenden ötürü önemlidir. Genel olarak ilk sırada,

 • Ne kadar çok resime sahipseniz satış yapma şansınız resim sayısına oranla artacaktır.
 • Düzenli yükleme ile birlikte görselleriniz aramalarda üstte görünecektir.
 • Diğer neden ise fotoğraflardaki arama trendinin her yıl değişmesidir. Günümüzde beğenilen ve çok aranılan bir resim bir yol sonra unutulabilmektedir. Elbette ki bu durum her resim için söz konusu değildir. Yoksa düzenli gelir elde eden stok fotoğrafçıları görmemiz mümkün olamazdı.

Ancak düzenli bir gelirde kazanmaya başlasanız, resimleri yükleme periyodunuz açılır veya hepten kesilirse bir süre sonra gelirlerinizde azalma olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Örneğin yaptığınız çalışmalar neticesinde ayda 1000TL-2000TL seviyesine ulaşıp, resim yüklemeyi keserseniz bir yıl gibi bir süre içerisinde ayda 200TL-300TL dolar bandına indiğinizi görebilirsiniz. 

Yukarıdaki gibi gelirinizin azalmasını istemiyorsanız yüksek kalitede resimler yüklemeye devam etmelisiniz. Üstelik bu işi düzenli olarak yapmalısınız. Böylece görselleriniz aranmalarda üst sıralarda çıkacak, değişen trendlere karşı yeni resimleriniz yayında olacak ve yeni para kaynaklarınız işleme girmiş şekilde faaliyet gösterecektir.

Şunu da belirtelim; Aradan zaman geçmesi eski fotoğraflarınızın size para kazandırmayacağı anlamına gelmez. Ancak eski resimlerin aranmalarında düşmeler meydana gelirse bu durumdan indirilme oranı ve sizin kazanma olasılığınız etkilenir. İçeriğinizi her zaman güncel tutarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Fotoğrafçı Kendisi İçin Kötü Bir Editör Olduğunu Bilin

Her ne kadar kendinizi iyi bir stok fotoğrafçısı olarak görüyor olsanız da size harika gelen bir resim başkaları için bir şey ifade etmeyebilir. Aynı şekilde sizin için değerli olmayan bir resim başkaları adına değerli olabilir. Stok fotoğraf işinde bu son derece doğaldır.

Şunu da belirtelim ki, bugün çektiğiniz ve çok beğendiğiniz bir fotoğraf ileride hoşunuza gitmeyebilir. Veya bugün hoşlanmadığınız bir resmi ilerleyen dönemde sevebilirsiniz. Tüm bunlar değişkendir ve kişiden kişiye değişebilir. Stok fotoğrafçılığı işinde iyi veya kötü fotoğraflar yüklemek önemlidir. Bunun bilincinde olarak resim seçmeden stok işini sürdürmenizi öneririz.

Talebe Göre Hareket Edin

Fotoğraf işinde çalışan birisi olarak resim satmanın en kolay yolu aranılan resimleri çekmekten ve bu resimleri pazarlamaktan geçer. Ancak siz ben beğendiğim her resmi çekmek istiyorum diyebilirsiniz. Elbette bu da bir yol ancak bu şekilde ortadaki talep boşluğunu kaçırıyor olabilirsiniz.

Stok fotoğrafçılığı işinde hangi resimlerin talep edildiğine dair pek çok araştırma var. Bu araştırmalara nasıl ulaşacağınızı bu yazımızda belirtmiştik. Araştırmalar sayesinde hangi sektörün daha cazip olduğunu keşfederek buna göre fotoğraflar yakalamak satış için daha doğru bir strateji olacaktır.

Ticari Lisansı Bulunan Markaların fotoğraflarına Dikkat Edin

Fotoğraf işiyle uğraşanların belki de en çok karşılaştığı sorun resim çekerken ticari olayların içinde kendisini bulması. Bir resim çekiyorsunuz ve arka planda başka bir tescillenmiş markanın logosu yer alıyor. Böyle durumlarda stok resim siteleri resminizi reddeder. Bu tür durumların içerisinde kalmamak için projenizi kontrol ederek yükleme işlemini yapın.

Kendi Alanınıza Hâkim Olduğunu Kanıtlayın

Dilediğiniz alanlarda fotoğraf çekme özgürlüğünüze hâkim olsanız da gözde alanlarda resimler çekerek kendinizi sürekli güncel tutarsanız aranılan isimler arasına girersiniz. Bu nedenle gündemi sürekli takip etmelisiniz. Güncelliğini koruyamayan bir fotoğrafçı bir dönem çok iyi satışlar yapsa da bir süre sonra unutulur. Böyle bir durumu yaşamamak ve her zaman akıllardaki kişi olmak için güncel resimler çekmelisiniz.

Aşırı Efektlerden Kaçının

Stok sitelerine yüklediğiniz resimlerde aşırı efekt olduğunda bazen reddedilebilirsiniz. Bu tür siteler daha çok sade ve doğal resimleri tercih ediyorlar.

Stok Fotoğrafçılığı – Hangi Konuda Resim Çekmeli?

Stok fotoğraf işine girmeye artık kararlısınız. Bu işi yapan stok siteleri tespit ettiniz ve bunlara kayıt oluşturdunuz. Fotoğraf çekmeye hazırsınız. Ama nasıl başlamalıyım konusunda kafanızda soru işaretleri var.

Stok fotoğrafların satışının yapıldığı siteleri kontrol ettiğinizde yalnızca bir alan üzerinde satışların olmadığını göreceksiniz. Bu durum bizlerin işine yarayacaktır. Çünkü her zaman tek bir alanda çalışma şansı bulamayabiliriz.

Ayrıca şuan mevcut olan görsel siteleri tren olan resimler hakkında bizlere bilgiler veriyor. Örnek olarak Canva sitesinde 2020 yılında instagram trendlerini Canva 2020 instagram trendleri ‘nden ulaşabilirsiniz.

Stock Photo Secrets sitesinde de 2021 yılı görsel trendleri sıralanmış. Bunları inceleyerek bir öngörü elde edebilmemiz mümkündür. Ne tür fotoğrafların trend listesinde olduğunu görebiliyoruz. Böylece kendimize bir yol haritası oluşturabiliriz.

Bunun dışında ek olarak Alamy, shutterstock ve diğer siteleri hangi türden fotoğraflar aradıklarını aylık olarak güncelleyerek belirtiyor. İşte size bir yol haritası daha.

Örnek olarak Shutterstock mart ayı için yeni bir liste yayınlamış durumdadır. Bu listesinde trend olabilecek resim içeriklerini sıralamış.

Siteye göre kullanıcılar mart ayınca en çok sağlıklı yaşam, spor, cyberpunk estetiği ve içerik oluşturucu odaklı görseller arayacaklar.

Ayrıca site kullanıcılarına en iyi sonuçlara ulaşabilmeleri için fotoğraflarının farklı yaş, cinsiyet, etnik kökenden kişiler ve farklı vücut tiplerinden oluşmasını tavsiye ediyor.

Peki, her zaman trend resimleri takip etmek zorunda mıyım? elbette ki değilsiniz. Ancak takipte kalmak daha çok etkileşim ve daha çok resim satmak demek. Böylece stok fotoğrafçılığı ile daha çok para kazanabilirsiniz.

Niş kategorinizi Bulun

Stok fotoğrafçılığı işine yeni başladıysanız herkes gibi sizde muhtemelen birbirinden çok farklı konularda resimler çekiyor olarak kendinizi bulacaksınız. İlk başlayan pek çok kişi stok fotoğrafçılığını çiçek, böcek, sahil, kumsallar, evcil ayvanlar vb. resimler çekerek para kazanma konusunda şansını dener. Şans diyoruz çünkü çoğunlukla hayal kırıklığı ile sonuçlanır.

Dikkat ederseniz stok fotoğraf konusunda iş yapan sitelerde bu tür resimlerden çok sayıda bulabilirsiniz.

Geniş bir resim portföyüne sahip olmak bir bakıma iyi gibi görünebilir. Ancak para kazanan kişileri incelediğimizde geniş bir ağ üzerine çalışmaktansa, kendilerini belli bir alana doğru yönlendirdiklerini görürüz.

Her konuda olduğu gibi bu alanda da ne kadar özgü ve tek yolda ilerleseniz kendinizi geliştirmeniz okadar kolay olacaktır.

Ancak niş yani dallanıp budaklanmadan bir alanda ilerlemek fikri genelci olunmayacağı anlamına da gelmiyor. İfade etmek istediğimiz sahip olduğunuz odak noktanızı daraltmanızdır.

Ne kadar daraltabilirseniz kendinizi o kısımda uzmanlaştırabilirsiniz. Böylece çok daha kolay satış yapabilirsiniz.

En çok tercih Edilen Popüler Micro Stok Kategorileri Hangileridir?

Daha önce ifade ettiğimiz gibi Micro stok siteleri belirli aralıkla hangi konuların popüler olduğu ile ilgili yayınlar yaparak, stok fotoğrafçılığı yapanlara yol göstermektedirler. Konular sıkça değişsse de genel olarak popüler olan alanları sizin sıraladık.

1- Doğa Manzaraları

Doğa ile ilgili manzara içeren fotoğraflar kullanıcılar açısından son derece popülerdir. Ancak popüler olması çok para kazandırdığı anlamına gelmiyor. Bu kategoriden para kazanmak gerçekten zordur.

Çünkü doğa manzarası kategorisi çekmeyi neredeyse tüm stok fotoğrafçılığı ile uğraşanlar yapıyor. Hazırda bulunan stok sitelerde de bu türden resim çok sayıda mevcut. Bunu kendinize bir niş kategori olarak belirleyip para kazanmak istiyorsanız harika işler başarmanız gerekir. Yoksa piyasadan silinmeniz olasıdır.

2-Seyahat Fotoğrafçılığı

Gezmeyi seviyorsunuz ve yeni yerler keşfetmek hoşunuza mı gidiyor. Bağlı olduğunuz belli bir yer yok mu? Kafanıza göre alıp başınızı gidesiniz mi geliyor?

Bu şekilde düşünceler hoşunuza gidiyorsa seyahat fotoğrafçılığı size çok uygun olacaktır. Hatta pek çok kişi için şanslı olduğu düşünebilen bir fotoğrafçılık şeklidir.

Sıkça gezilere katılıyor veya seyahat ediyorsanız, gittiğiniz yerlerin fotoğraflarını çekerek muhtemelen bu fotoğraflardan ilgiyi toplarsınız. Çünkü insanlar bilinmeyeni keşfetmek gibi bir merak içerisindedir. Kendilerinin olmadıkları yerleri hep merak ederler.

Bu şekilde hem gezerken hem de para kazanan fotoğrafçı sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Üstelik bahsettiğimiz gibi vakitlerini de gezerek, eğlenerek geçiriyorlar.

Seyahat etmek size cazip geliyorsa bu sektörün aranılan kişisi siz olabilirsiniz. Tabi bunun için ilgi çekecek fotoğrafları araştırmaya şimdiden başlamalısınız.

Bulunduğum şehirden ayrılamam diyor ancak yinede bu sektöre ilgi duyuyorsanız ozaman ilinizdeki güzellikleri yakalamanızı öneririz. Ancak bu tür yerlerin resimlerini çekerken izin almayı unutmayın.

3- Yaşam tarzı

Özenilerek ve dikkatlice hazırlanmış olan yaşam tarzı resimleri her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Bu resimde yeri geldiğinde bir yemek masası bazen yapılan anlaşmalar, bazen okulda geçirilen bir gün resmedilebilir.

Yada bir çiftlik yaşamı, köy hayatı, evcil bir hayvanın sokaktaki tavırları görüntülenebilir. Bu kategoride resimler çok beğenilen popülerler arasındadır.

Ancak bu alanda zor olan bölüm, yukarıda saydığımız özellikte işleri yapabilecek model bulmanızdır. Bu fotoğrafları çekmek için ya doğal bir ortam bekleyeceksiniz, yada o ortamı siz oluşturacaksınız.

Siz oluşturmaya karar verdiyseniz bir takım masraflara girmeniz gerekebilir. Oyuncu, dekor vb. ücretler karşınıza çıkacaktır.

4- İşletmeler ve Endüstriler

İşletme ve Endüstrileri içeren resimler insanlarca beğenilerek satın alınanlar kategorisindedir. Bu sebeple stok fotoğrafçılığı işini yapanlar için kaçırılmaz bir alanı oluşturur.

Bu resimlerde bazen toplantı yapan iş yerindeki kişiler, bazen bilgisayar başında çalışan yada proje hazırlayan kişiler resmedilebilir.

Niş bir konu bulmak adına İşletme ve endüstriler iyi bir alandır. Çünkü hemen herkes gündelik yaşamında bir iş içerisindedir. Dolayısıyla konu bulmakta pek zorlanmayacağınız bir alandır.

Bazen doğru yerde ve doğru zamanda olmak işletme ve Endüstri fotoğrafı çekmek için şarttır. Bir binanın yıkımını yoldan geçerken görebilir ve bunu resmederek yüksek satışlar yakalayabilirsiniz.

Bazen de metro istasyonunda meydana gelen arıza sırasında teknisyenlerin olaya müdahalesini yakalayabilirsiniz.

5- Güncel Haberler

Güncel olayları içeren resimler çekmek ve bunları hızlı bir şekilde satışa sunmak kazançlı bir iş olabilir. Bu konuda Alamy stok resim sitesi haberlerden oluşma ayrı bir bölüm oluşturdu. Bu sayede güncel haberlerle ilgili fotoğraflara bu kısımdan kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Haber konusunda büyük bir şehirde yaşamak avantaj oluşturacaktır. Ancak büyük bir şehirde yaşamıyorsanız bu kategoriyi elemeniz gerekmez.

Bölgenizde olan olayları takip etmeniz yeterli olacaktır. Günümüzde pandemi ile ilgili resimler bu kategori içerisinde iyi derecede alıcı bulmaktadır.

6- Tatil resimleri

Mikro stok fotoğrafçılığı içerisinde en çok talep gören resimler içerisinde tatil resimleri yer almaktadır. İnsanlar gidemeselerde bu tarz dinlendirici yerlerin resmini bile görmekten hoşlanıyor. Projelerinde kullanarak başkalarının gönüllerini hoş etmek istiyor.

Tatil resimleri kategorisinde en önemli nokta ince düşünerek ileriye yönelik doğru tahminler yapabilmektir. Bu niş konusuna odaklanmış olan stok fotoğrafçısı daha sezon gelmeden resim çekme işini çoktan halletmiş ve sezon başında fotoğraflarını satışa sunmuş olmalıdır.

Örneğin yılbaşı konulu resimler Temmuz, Ağustos aylarında çekilmiş ve yılbaşının yaklaşmasıyla listelerde yerini almış olmalıdır.

Stok fotoğrafçılığı için ipucu: Resim çekerken aynı konunun çok sayıda resmini çekin. Daha sonra bunlardan eleme yaparak en iyilerini ayıklayın. Stok sitelerine haftada 10 ile 20 arasında resim yükleyin. Böylece planlanmış zaman kadar satış için yeterli vaktiniz olacaktır.

Stok Fotoğrafçılığı Yapılabilecek Mikro Stok Siteleri Hangileridir?

Stok fotoğrafçılığı işinin giderek yaygınlaşması ile beraber mikro stok siteleri de bu oranda gelişimlerini sürdürmüştürler. İnternet üzerinde pek çok mikro stok sitesine rastlayabiliyoruz. Bunlardan en çok bilinenleri sizler için tanıtmaya çalışacağız. Stok resim işi yapan çoğu kişi Shutterstock, Adobe Stock, Alamy, Getty Images/IStockPhoto, Depositphotos, vb. sitelerini tercih etmektedirler.

1- Shutterstock

Shutterstock piyasaya sunulduğu günden buyana yaklaşık olarak 500milyon dolar stok fotoğrafçılığı yapan kişilere para vermiştir. Siteye fotoğraf yüklediğiniz andan itibaren telif hakkı sizde olan bir resme sahip oluyorsunuz.

Bunun yanında fotoğrafın boyutuna göre satış fiyatı üzerinden %30’luk bir kazanç sağlayabilirsiniz. Ödemeler resim başına 0.25Dolar ile başlamaktadır. Ancak çok özel bir resim yakalayabilirsiniz bunu 100lerce dolara kadar satışa çıkarmanız mümkündür.

Dünyanın en büyük fotoğraf arşivlerinden birini barındıran Shutterstock mikro stok sitesi aynı zamanda vektör. çizim ve videoda bünyesinde barındırıyor. Shutterstock üye olmak son derece kolay. Satıcı olarak üye olmak için Shutterstock stok fotoğrafçılığı tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

“Başla” diyerek mail adresimizi ve şifremizi belirliyoruz. Sonrasında E-postamıza doğrulama kodu gelecektir. Doğrulama yaptıktan sonra bizden adres bilgilerimiz isteniyor. Daha sonra yükleme işlemlerimiz tamamlanıyor.

Fotoğraflarımızı yükleme işlemi gerçekleşince Shutterstock tarafından onay bekliyoruz. Onay alınma akabinde fotoğraflarımızın satışı için artık beklemekten başka yapacak bir işlemimiz yok.

Shutterstock yalnızca ülkemizdeki bireysel kullanıcıların değil, dünyanın pek çok yerinden kullanıcının ve ajansın fotoğraf satına aldıkları bir işletmedir. İşinizi iyi yaparsanız bu site sizin için çok iyi bir gelir kapısı olabilir. Bolca fotoğraf ve etiketleri eklemeyi unutmayın.

Shutterstock üzerinden iyi bir çalışma ile bir müddet sonra sizi tatmine decek paralar kazanmanız mümkün. Bu miktarlar çalışma şeklinize ve başarınıza göre bin-iki bin dolar olabilir. Belki de çok daha fazlasını kazanmak sizin elinizde.

Trendleri takip ederek çekimlerinizi buna göre yaparak fotoğraf satış hızınızı arttırabilirsiniz. Shutterstock 2020 ve 2021 li yıllarda komisyon oranları eleştirilse de en çok satış yapan mikro stok siteleri arasındadır.

Kısa Bilgiler: Shutterstock ne kadar kazandırıyor?

Shutterstok üzerinden sizin yüklemiş olduğunuz görsellerden yada videolardan indirilme üzerinden %40 komisyon kazanabilmektesiniz. Ne kadar çok satış yaparsanız o kadar çok akzanma şansınız bulunmakta.

Kısa Bilgiler:Shutterstock para kazanma nasıl yapılır?

1- Shutterstock resmi webs itesinden kendinize ait bir hesap aın.
2- Adres bilgilerinizi doğru olarak girin.
3- hesabınızı ve Portfoyünüzü kendinize göre özelleştirin.
4- Hazırlamış olduğunuda görsel ve videoları yükleyin.
5- Yükleme sonrası onay için bekleyin.
6- Onay gelmesi ardından indirilme başına kazanmaya başlayın.

Kısa Bilgiler:Shutterstock Contributor ücretli mi?

Kullanıcıların çoğunluğu aylık olarak sabit ücretler içeren paketleri kullanmaktadır. Bu paketten bulunan bir kullanıcı size ait bir görsel indirmesi halinde, 0,25$ kazanırsınız. Zamanla indirme sayısının artması halinde seviyeniz yükselir. Böylece 0,33$, 0,36$ ve 0,38$ üzerinden ndirme başına değerlendirilirsiniz.

Shutterstock ne işe yarar?

Shutterstock uygulama ve web sitesi, görsel, video ve müzik içerikleri için kaynaktır. içerik sahibi kişiler, kendi içeriklerini kullanıcıların satın alması için Shutterstock‘a yüklerler. Shutterstock kullacılar için birinci kalite içerik sunmaya çalışır.

Getty Images/IStockPhoto

Getty images fotoğraf satma konusunda akla ilk gelen sitelerden bir tanesi olarak biliniyor. Ancak üyelik bu site için biraz uğraş gerektiriyor. Üyelik için ilk yapmanız gereken İstockPhoto ile işe başlamaktır. İstockPhoto kayıt olduktan sonra resim yükleyebilmemiz için Getty Images Contributor‘i indirmemiz gereklidir. (Apple için: Getty Images Contributor )

Kayıt olma işleminden sonra fotoğraflarınızı yüklemeye başlayabilirsiniz. Ancak resimleriniz hemen yayına alınmaz.

Öncelikle bir onay sürecinden geçerler. Bu noktada fotoğrafların açıklamaları ile diğer içeriklere göre fark oluşturabilirsiniz. Dikkatli şekilde konuyla ilgili açıklamalar yapmaya özen gösterin.

Stok fotoğrafçılığı sitelerinin hemen hepsinde stok fotoğraf yüklerken açıklamalar dikkat edin. Para kazanmaya başladığınızı düşünerek Getty Images/IStockPhoto sizden bir vergi numarası talep edecektir.

Buradaki bilgilerinizin doğru olmasına önem verin. Para kazanmaya başladığınızda bu doğruluğu göre değerlendirileceksiniz. Zaten amacımızda para kazanmak olduğunuza göre bu kısmı atlamamaya gayret edin.

Komisyon oranları düşük gibi görünebilir. %15 gibi bir komisyon sunuluyor. Bu olumsuz bir hava yaratabilir kişi üzerinde. Zaten kullanıcıların pek çoğu bu durumdan dolayı işi bırakabiliyor.

Zaten kısıtlı olan kazanç şansı birde komisyonun az olmasıyla iyice azalıyor şeklinde şikayetler mevcut. Eğer exclusive üye olursanız oran %20 oluyor. Ayrıca resimlerdeki satış performansınıza göre rakamlar daha da artabilmektedir.

Çalışmalarınız devam ettikçe komisyon oranınızda bir miktar artıyor. Exlusive bir üye olduğunuzda ki bu ifade Getty Images için özel bir üye demektir, resimlerinizi artık başka bir platforma koyamazsınız. Bu nedenle hem exlusive üye olayım hemde resimlerimi daha fazla stok siteye yüklerim diyemiyorsunuz.

Kayıt olduktan sorna resim yükleme işlemleri için Getty Images’in sahip olduğu contributor uygulamasını mağazalardan indirmeniz ve bu uygulamaya da kayıt olmanız gereklidir.

iStock ne kadar kazandırır?

Popülerliği düşük olan üyeliklerin bir ylda satmış olduğu fotoğraf adetleri incelendiğinde, yeni başlayan profili düşük üye de olsanız, düzenli çalışma ile ayda 1500$-2000$aralığında kazanabilirsiniz.

Istockphoto paralı mı?

Fotoğraflarınızı ve görsellerinizi online veya ijital kullanım için Istockphoto’yu kullanablirsiniz. Böylece logolarınızı ücretsiz olarak kırpma, boyutlarını yeniden ayarlama,yazılar ekleme gibi işlemleri ücretsiz yapabilirsiniz.

iStock ne işe yarar?

iStock 2000 yılında kurulmuştur. iStock ile kullanıcılar, illitrasyon, fotoğraf, vektör ve videolar vb. uygulamaları kolaylıkla kullanabilir. iStock, Getty Images firmasının bir kuruluşudur.

2- Alamy

Stok fotoğrafçılığında Shutterstock veya iStock kadar büyük olmasa da Alamy en sevilen resim stok siteleri arasında gösterilir. Satış başına %50 ödemeleri bu sevilmelerinin başlıca nedenleri arasında olsa gerek.

Bu stok resim sitesinde bazen görsel başına 50 dolar kazanmanızın mümkün olduğu söyleniyor. (Ancak doğrudan satış yapan kişilerden gelen bilgilendirme resim başı şuan için 5-10 dolar maximum kazandıkları)

Görsel olarak İStock sitesine göre daha iyi bir gönderim platformu var gibi duruyor. Eğer haber fotoğrafları peşinde koşuyorsanız

Görsel olarak İStock sitesine göre daha iyi bir gönderim platformu var gibi duruyor. Eğer haber fotoğrafları peşinde koşuyorsanız Alamy bunu gerçekleştirebilmeniz için çok ideal bir stok fotoğrafçılığı platformudur.

Site bir ingiliz stok resim platformudur ve yüksek komisyon oranı genellikle en çok fotoğrafçıları cezbeden özelliğidir. Bu sitede satış yapmak için tıpkı diğer sitelerde olduğu gibi trendleri takip etmek vede çok kaliteli görseller yüklemek gereklidir.

3- Dreamstime

Stok fotoğrafçılığı için tercih edilen bir başka mikro site Dreamstime‘dır. Stok site satılan resim başına 0,34 ile 2,38 dolar aralığında bir ödeme yapıyor.

Dreamstime sitesinin en önemli özelliklerinden bir tanesi cep telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafları dahi kabul etmesidir.

Bu stok sitesinin eleştirilecek yanları da mevcuttur. Örneğin yükleme işlemi normalin altında kalıyor. Bu durum kullanıcının canını sıkan bir işlem. Otomatik bir uygulama üzerinden değilde manuel olarak gönderim sağlıyorsanız sıkılacağınızı belirtelim.

4- Depositphotos

Türkçe dil desteği bulunan platformlardan bir tanesi olan Depozitos platformuna üye olmak için kimliğiniz ve 5 adet fotoğrafınız gereklidir. Bu site içinde trendleri takip etme gerekliliği diğer mikro sitelerde olduğu gibi önemlidir.

Aksi halde siteye yalnızca fotoğraf yüklemiş olacaksınız. Kullanıcı ile etkileşim ve satış rakamları çok düşük olacaktır.

Depozitos agresif bir pazarlama ekibine sahiptir. Stok fotoğrafçılıkta nereye baksanız karşınıza çıkabilirler. Olumsuz ve satıcıları etkileyebilecek önemli bir durum telif hakkı katman yapısıdır.

Depozitos da üst seviyelerde yer alabilmek için çok sayıda resim satmanız gereklidir. Seviye olarak ne kadar yukarıdaysanız ödemelerinizde seviyenize göre yüksek oluyor.

Örnek olarak giriş seviyesinde olan bir stok fotoğrafçılığı satıcısı için giriş seviyesi 500’den az yükleme yapan kişidir ve rengi yeşildir. En yüksek seviye ise platindir. Bu seviyeye ulaşmak için 150.000 gibi ciddi yükleme oranlarına çıkılmalıdır.

Bu iki terim arasında ödenen ücrette farklılık oluşmaktadır. Standart bir satıcıya verilen komisyon %34 iken platin satıcısı %42almaktadır.

Abonelik vasıtasıyla elde edilen gelirler de ise standart yeşil satıcı0,30 , platin satıcı 0,35 olarak belirlenir.

5- Adobe Stock/Fotolia

Yıllardır stok fotoğraf işinde bulunan Fotolia Adobe tarafından satın alınmasının ardından pek çok stok fotoğrafçılığı işini yapan kişilerin satışlarında artış olduğu görüşü hakim.

Ödeme oranlarına göz atarsak oransal olarak Shuttterstock sitesine benzemekte ancak biraz daha fazladır.

Adobe Stok‘un diğer mikro stok resim sitelerinden farklarından birisi, fotoğraflarınızı Lightroom aracılığı ile kolayca göndermenizi sağlamasıdır. Bu durum manuel işlem yapanlar için bir rahatlık. Fotoğraflarınızı yüklerken anahtar sözcükleri ve meta açıklama verilerini doğru kullanmak stok fotoğrafçılığı işinin bir püf noktası.

Adobe stok içinde bu durum diğer mikro sitelerde olduğu gibi geçerlidir.

Adobe yazılımını kullanan kullanıcılar doğrudan herhangi bir adobe platformu ile resim satın alabilmekte.

Adobe stok ile çalışmanın hiç mi dezavantajı yok diye düşünüyorsanız hemen açıklayalım. Bu siteyle çalışacaksanız işlerinizi resmi olarak yapmalısınız. Herhangi bir modelin yada mülkiyetin resmini yükleyecekseniz mutlaka izniniz olmalıdır.

6- 123RF

Türkiyede kullanılabilmesi ve Türkçe bir içeriğe sahip olması nedeniyle 123RF platformu ülkemizde tercih edilen bir mikro fotoğraf sitesidir. Üyelik işlemleri basit adımlarla gerçekleştirilebiliyor.

Bazı kullanıcılar fotoğraf yükleme sırasında sorunlarla karşılaştıklarını belirtseler de netice itibariyle ile çözümlendiği gözleniyor.

Stok Fotoğrafçılığı İçin Kullanılabilecek Özel Araçlar

Stok fotoğrafçılığı yaparken bu işi kolaylaştıracak ve fotoğrafçılar tarafından tercih edilen başlıca uygulamalar şunlardır.

Stok Sunucusu – Stocksubmitter

Çok sayıda görsel içeriğiniz var ve bunalrı birden fazla mikro siteye yüklemek istiyorsanız bu süreci otomatik olarak gerçekleştirebileceğiniz StokSubmitter platformu tam olarak size göre.

StokSubmitter aracılığı ile resimlerinizi etiketleme ,anahtar sözcükler oluşturma ve meta verilerini otomatik hale getirme gibi işlemle yapabilirsiniz. Tüm bu işlemlerle birlikte aynı anda onlarca stok siteye yüklemenize yardımcı oluyor.

Sonrasında onaylanan resimlerinizi ve satışlarınızı bu platform üzerinden izleyebiliyorsunuz. Stok fotoğrafçılığı işini profosyonel olarak yapmak isteyenler için ciddi denilebilecek bir zaman tasarrufu sağladığını söyleyebiliriz.

StokSubmitter uygulamasını hem windows üzerinden hem de MAC üzerinden kullanabiliyorsunuz. Siteye girdiğinizde hemen karşınıza indirme alanları çıkıyor.

Fiyat konusunda kullanıcıların ihtiyaçlarına göre çok sayıda seçenek sunulmuş durumda. StokSubmitter uygulamasını ilk ay için deneme olarak kullanabiliyorsunuz.

İhtiyacınıza göre, 3 ay, 2 yıl zaman aralıkalrından birini seçebilirsiniz. Ancak paketlerin sundukları içerikler aynı değil. Aylık gönderi miktarlarında değişimler mevcut. Hangisi size uygunsa dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Xpiks

Ücretsiz bir şekilde anahtar kelime oluşturmak ve resimlerinizi stok sitelere yükleme aracı ihtiyacınız varsa Xpiks bunu sizlere sunuyor.

Xpiks tüm platformlarda çalışabilmektedir. Mac, Wİndows, linux dilediğiniz işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

Qhero

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanmanın Farklı Yolu

Fotoğraflarınızı stok fotoğraf sitelerinde satarak para kazanmanın dışında, stok fotoğrafçılığı ile başka yollardan da para kazanabilirsiniz. Şimdi bu yöntemlerden bahsedelim. Devamı için diğer sayfaya geçiniz.

Selfie Uygulamaları ile Para Kazanın

Fotoğraflarınızdan para kazanmanın kolay yollarından birisi Selfie satmak olarak bilinir. Bu uygulamada ödemeler ve şartlar zaman zaman değişiklik gösterir. Bu yüzden işe koyulmadan önce şartlarınızı kontrol etmeniz gerekecek. Pay your selfie ve Scoopshot uygulamalarına göz atmanızı öneririrz. Bu iki uygulama da Play store ve App store’da mevcut. Bir açıdan baktığımızda bu iki uygulama para kazandıran uygulamalar kategorisinde yer almakta. Daha fazla para kazandıran uygulamalar hakkında bilgi almak için hazırladığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Kendi Bloğunuzu Veya Web Sitenizi Yapın

Daha fazla kazanç sağlamanın yollarından birisi de kendi web sitenizi ya da bloğunuzu oluşturmaktır. Bu sayede fotoğraflarınızı burada Pazar sunabilirsiniz. Bu sayede daha fazla kazanmanızdaki ana sebep aracı, komisyoncu gibi problemlerinizin olmayışıdır. Tüm para size kalacaktır.

Yapmanız gereken sadece stok fotoğrafçılığınızı sergileyebileceğiniz bir web sitesi olacaktır. Fotoğraflarınızı tek tek veya toplu halde satabilirsiniz. Tamamen size kalmış. İlerleyen zamanlarda siteniz popüler hale gelirse reklamlardan da ek kazanç sağlayabilirsiniz.

İnstagram

İnstagram ile fotoğraflar üzerinden para kazanabilmenin 3 farklı yolu bulunmaktadır. Kısaca bu yollardan bahsedelim.

Birinci sırada en temel yöntem fotoğrafları satışa sunmak yer alır. Markaların çoğu reklam kampanyası düzenlediğinde orijinal fotoğraflardan yaralanmak istemektedir. Orijinal ve özgün resimlerinizi tek tek ya da paket olarak satışa sunabilirsiniz. En çok tercih edilen resimlerin seyahat, doğra ve yemek gibi içeriklerden oluştuğunu düşünerek bu alandan işe koyulabilirsiniz.

İnstagram ile para kazanmanın ikinci yolu olarak takipçi kitlesi oluşturmaktır. Kitleniz olduğunda pek çok firma size reklam için ödeme yapmak isteyecektir. Bu sayede iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

Anlatacağımız 3. Yöntem sahip olduğunuz fotoğrafların kopyalarını satmak olacaktır. Bunu yapmak için biyografinize resimlerinizi almak isteyen kişilerin sipariş verebilmesi için web sitenizin bir linkini koymanız yeterli olacaktır.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Stok fotografciligi ile para kazanmak icin gayet kaliteli bir yazi olmus. Ancak cok emek gerektiren bir is oldugunu belirtmek isterim. Cogu kisi yarida birakiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu