Blog Yazarak Para Kazanmak 2024- Adım Adım Tavsiyeler

Blog yazarak para kazanmak, hiç şüphesiz son yıllarda oldukça sık tercih edilen bir pasif gelir yöntemidir. Kişiler hem ilgili oldukları konuda yazı yazarlar hem de blog yazarak para kazanmanın tadına varırlar. İkisi bir arada denilebilecek bir kavramı ifade eden bir olay.

Blog yazmak elbette düz yazı yazmak değildir. Aşağıda blog yazmak için dikkat etmeniz gereken kurallara detaylıca yer verdik. Hangi kurallara uymanızın size fayda sağlayacağını belirttik.

Blog yazarak Para Kazanmak için Yeni misiniz?

Yeni bir blog yazarıysanız ümitsizliğe kapılmayın ve yazımızı sonuna kadar okuyun. Burada sizler için değerli bilgiler yer almaktadır. Neyi nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili araştırmalar sonucunda detaylı bilgiler aktarmaya çalıştık.

Blog hazırlamak tam bir win win durumudur. Çünkü hali hazırda blog yazarak para kazanmak mümkünken kişiler bir de bunu kendi ilgileri olan konuda yazarak daha keyifli hale getirmektedirler.

Kimi blogger para kazanmak için moda, dekorasyon, ev tasarım gibi çok okunan konular tervih ederken kimisi blogdan para kazanmak için spor, arabalar, eğlence gibi kendi ilgisi olan konularda yazı yazmayı tercih eder. Burada esas olan belirttiğimiz gibi ilgi alanınızdır.

Her 2 yöntem de blog yazarak para kazanmak için idealdir ancak bize soracak olursanız ilginiz olan konu hakkında blog açarsanız ve yazı yazarsanız getirisi daha yüksek olacaktır.

Çünkü siz hem sevdiğiniz bir konuyu araştırmak isteyecek hem de bundan gelir elde ettiğinizde daha da iştahlanacaksınız. Daha çok sevilen ya da ilgi duyulan konulardan blog yazarak para kazanmak isterseniz bu bir süre sonra sizi sıkacaktır ve makaleleri başkalarına yazdırmanıza neden olacaktır.

Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blogunuz için yayınlayacağınız makaleleri kendiniz yazdığınız gibi bir başkasına da yazdırabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken kriter kimsenin blog için siz gibi özverili olmayacağıdır. En iyi ve özenli yazıları kendiniz daha iyi hazırlayabilirsiniz.

Yazma işinde ekip arkadaşlarınız çok önemlidir. Ekibinizin kalemleri güçlü olmalı. iyi bir ekiple harika yerlere gelebilirken, bozuk bir grupla projeniz çöpe gidebilir.

Yani sağlam ekip arkadaşları bulamazsanız onca emek vermiş olduğunuz blog maalesef aranmalarda arkalara düşmeye başlayacak ve günden güne reklam getirisi de azalacaktır. Bir açıdan karanlıkta kaybolmaya başlayacaksınız. Burada hem blog yazarak para kazanmak hem de ilgi çekici konular bulabilmek önemlidir. Blog yazarak para kazanmak için dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta budur.

Blog Seçerken Seçeceğiniz Alana Dikkat Edin

Diğer yandan seçeceğiniz bloğun alanı da bir o kadar ehemniyet taşımakta. Aranmayan veya aransa da kazandırmayan bir konuda içerik hazırlamak size zaman kaybettirecektir. Ancak alanı ne olursa olsun bir kitle oluşturmayı başarabilirseniz ilerlemeniz yinede muhtemeldir.

Tarih ile ilgili bir blog sayfası pek fazla aranmaz ancak hedef kitlenizi oluşturabilirseniz buradan bir moda blog sayfasından daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz. Şimdi gelin blog yazarken dikkat etmeniz gerekenlere bir göz atalım.

Para kazandıran oyunlar ile ciddi bir gelir elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?

 • İlk olarak seçeceğiniz konu ilgi çekici olsun
 • Araba, moda, kültür sanat, spor, ev dekorasyon ve genel yaşam en sık okunan konulardır.
 • Blog yazarak para kazanmak istiyorsanız yazıların akıcı ve samimi bir üslupla yazılmasına dikkat edin.
 • Okuyucular akıcı bir dili kurumsal bir dile tercih edeceklerdir.
 • Blog yazarak para kazanma aşamasına gelene kadar sabırla yazıları sitenize yüklemeye devam edin.
 • Unutmayın bir anda blog yazarak para kazanmak mümkün değildir. Bu zamanla oluşacak bir süreçtir.

Ayrıca;

 • Siteniz yeterli aranmaya ulaştığında ya da belirli hedef kitlenin sık girilen sitelerinde yer aldığında zaten otomatik olarak blog yazarak para kazanma süreciniz başlayacaktır.
 • Yazılan her yazı sisteme yüklendiğinde onu merak edecek ve bir çırpıda okuyacak hedef kitlenizi oluşturmaya gayret edin.
 • Yazılarınıza mutlaka resimlerle zenginleştirin. Kişi ister vakit geçirmek için ister bir araştırma için sitenize girsin resimlerle zenginleşmiş bir içerik her zaman göze hoş gelecektir.
 • Cümleleri çok uzun kurmamaya gayret edin. Unutmayın sonuna gelindiğinde başı unutulan cümleler hiçbir okuyucu tarafından sevilmezler.

Gördüğünüz gibi blog yazarak para kazanmak hem kolay hem de zordur. Çok kolaydır çünkü tek yapmanız gereken bilginizi kelimelerle yazıya dökmektir. Öte yandan çok zordur çünkü blog yazarak para kazanma aşamasında okuyucuyu sıkmamak ve ona hitap edebilmek çok önemlidir. Ksıacası işleri hassas terazide götürmeniz gerekecek.

Burada vurgulanması gereken şey hem okuyucuya hitap edebilmek hem de onu sıkmadan, sitenizde vakit geçirmesini sağlamaktır. Burada blog yazarak para kazanmak isteyenlere verilebilecek bir diğer tavsiye de reklam alma aşamasında olacaktır.

Sitenizin içeriklerine ve yazılarına uygun reklamlar almak sitenize fayda sağlayacaktır. Sadece düzenli blog yazmak size takipçi ve ziyaretçi kazandıracaktır. Ancak belirli bir sınıra geldiğinizde artık blog yazarak para kazanma işini gerçekten hızlandırmanız gerekecektir. İşte bu adımda;

Blog Yazarak Para Kazanma Aşamaları Nelerdir?

 • Başta Google Adsense olmak üzere kurum ve kuruluşlarla reklam anlaşmaları yapmanız gerekecektir.
 • Bunun yanında farklı reklam yedirmeleri de yapabilirsiniz.
 • Örneğin bloğunuz genel yaşam konuları üzerine ve sizde sağlıklı beslenme üzerine bir yazı hazırlıyorsunuz. Blog yazarak para kazanmak için örneğin sağlıklı bir atıştırmalık olan Züber adlı gıdayı önereceksiniz. Onlarla iletişime geçerek reklam teklifinde bulunun.

Para kazandıran uygulamalar ile nasıl para kazanıldığını hiç merak ettiniz mi? Hemen yazımızı okuyarak para kazanma yollarını öğrenmeye başlayın!

Bir aşama sonrasında zaten sitenize reklam için ulaşan firmaların sayısı artacaktır.

Ancak blog yazarak para kazanmak için bu reklamları tamamen kullanıcının gözüne sokmadan yeterli derecede bahsederek açıklamak gerekmektedir. Yani sitenizi ziyaret eden biri bu reklamlar arasında boğulduğunu hissederse bunun size geri bildirimi negatif olacaktır.

Blogunuzda ürün satışı da gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ürünlerden farklı olarak tanıtımını yapmış olduğunuz ya da sitenizde yer verdiğiniz kullanımı kolay ya da faydalı ürünleri sitenizde satışa sunabilirsiniz.

Bunun için ister tıklanma başına ücret alabilir isterseniz belirli firmalarla anlaşma yaparak onlardan indirim kodu talep edebilirsiniz.

Kariyer fikirleri hakkında hangi projelerin size uygun olabilecğeiniz öğrenmek için mutlaka yazımızı okuyun!

Reklamalar ile Kazanın

Blogdan para kazanmak için danışmanlık hizmetleri vermek de oldukça akıllı bir seçim olacaktır. Çünkü bazı konularda insanlar gerçekten zorlanmakta ve bloglarda yazılan yazıları okuyarak kendileri adına çıkarımlar yapmaktadır.

Blogunuzda bu bağlamda kısa bilgiler vererek kalan kısmı ücretli şeklinde ayarlama yapabilirsiniz. Bu yöntemde blog yazarak para kazanmak için idealdir.

Ayrıca blogunuzda yeterli günlük ziyaretçi sayısına ulaştığınızda reklamların önemi de artacaktır. Son zamanlarda yayınlanan banner reklamları, blog yazarak para kazanmak isteyenlerin kurtarıcısı olmuştur.

Sitenizi Satın

Yazmayı gerçekten seviyorsanız sitenizi belirli bir seviyeye getirdikten sonra satmayı düşünebilirsiniz.

Bu sanıldığı gibi korkulan bir durum değildir. Çünkü günümüzde merak ettiği konuları araştıran ve bunları yazıya dökerek sonrasında satışını yapan kişi sayısı da oldukça fazladır.

Blog yazarak para kazanma işini bu şekilde yürütebilmek de mümkündür. Çünkü sitenizi satın alan kişi zaten belli bir ziyaretçi profiline ulaşmış bir domain satın alacağından sadece reklam yerleştirmesi yapmaya zaman ayıracak bir de siteye düzenli makale girişi yapacaktır.

Sitenizin satışını yaparak farklı bir blog açıp orada da yazmaya başlayabilirsiniz. Burada satışını gerçekleştirdiğiniz siteye de ücreti karşılığında makale yazarlığı yapabilir ya da elinizde hazır bulunan yazılardan satabilirsiniz.

Unutmayın Blogger, para kazanmak için her yolu deneyen ve elindeki kelimeleri yazıya dökerek bunu paraya dönüştürendir. Madem bildiklerinizi ve araştırmalarınızı birileriyle paylaşıyorsunuz. Bu paylaştıklarınız neden başkaları tarafından da öğrenildikten sonra size getiri sağlamasın ki?

Hangi Konuda Blog Yazabilirim?

Çoğu kişi blog yazarak para kazanmak istese de hangi konuları seçmesi gerektiğini bilmemektedir. Size verebileceğimiz en güzel tavsiye ise bu işe başlarken öncelikli olarak ilginizi çekecek konularla başlamanızdır.

Çünkü başlangıçta blog yazarak para kazanmak maalesef ki mümkün olmayacak bu işi en az 4-5 ay hobi olarak yapmanız gerekecektir. Bu konuda daha önce hazırladığımız makale yazarak para kazanmak isimli yazımızda de belirttiğimiz gibi makale hazırlamak düz yazı değildir.

Eğer ilginizi çekmeyen bir konuda blok yazarak para kazanmak isterseniz bu sizi yaklaşık 1 ay sonra getirisi olmadığı için sıkmaya başlayacaktır. Ancak ilginizi çeken bir konu olursa süre 4-5 ay gibi bir zaman dilimi olsa da hem getiri sağlayacağını bilmek hem de başlangıç aşamasında para kazandırmasa da ilginizi çeken bir konunun olması bloğunuzu daha canlı tutacaktır. Hangi konularda blog yazabilirim konusuna gelecek olursak;

Nasıl Yapılır Yazıları

İlk olarak neyin nasıl yapıldığı ile ilgili videolara illa ki YouTube’da denk gelmişsinizdir. Bu videolar YouTube’da olduğu kadar bloglarda da çok meşhurdur. Yani blog yazarak para kazanmak istiyorsanız Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Konulu yazılar yazabilirsiniz.

Ürünlerin ne olduğu ise tamamen size kalmıştır. Birkaç öneri vermek gerekirse: Araba Cam Filmi nasıl çekilir? Tencereler çizmeden nasıl yıkanır? Kolye nasıl yapılır? Çikolata Nasıl Üretilir? Bu ve bu gibi başlıklar blog yazarak para kazanmak için oldukça farklı yazılar olabilecek niteliktedir.

Seyahat Yazıları

Blog yazarak para kazanmak isteyenlerin en çok tercih ettiği konulardan bir diğeri de seyahat yazılarıdır.

Özellikle tatil beldelerinde ve yurt dışında x yere nasıl gidilir ya da ulaşım nasıl sağlanır gibi konular bir hayli popülerdir. Yani blog yazarak para kazanmak için seyahat etmeseniz dahi edenlere yardımcı olacak bilgileri derleyerek sitenizde yayınlayabilirsiniz.

Örnek ile açıklamak gerekirse TürkiyeMakedonya arası merak edilenler konulu bir makale hazırlayabilir ve kişilerin Sabiha Gökçen’den uçağa binmeleri ve Üsküp havalimanında inmeleri gibi bilgileri içeren bir yazı hazırlayabilirsiniz. Bu ve bunun gibi bilgiler birçok sitede bulunmakta ve hatta oradan şehir merkezine giden otobüs hatları bile yazılmaktadır. Bu bilgileri derleyerek kişilerin sorunsuz bir seyahat yapmaları için gereken bilgileri yazdığınızda siteniz gezginler tarafından oldukça sık ziyaret edilecektir.

Sağlık ve Fitness
Hangi Konuda Blog Yazabilirim? - Sağlık ve Fitness
Hangi Konuda Blog Yazabilirim? – Sağlık ve Fitness

Sağlıklı yaşam ve spor ile ilgili yazılarda blog yazarak para kazanmak isteyenlerin oldukça sık tercih ettiği konulardandır.

Burada kişilere yememeleri gerekenler ya da günlük almaları gereken kaloriler ile ilgili bilgiler veren yazılar hazırlayabilirsiniz. Burada konu hakkında öncesinde bilgi sahibi olmanıza da gerek yoktur. İnternette kısa bir araştırma yaparak yapılması gerekenleri ve dikkat edilmesi elzem noktaları okuyucular ile paylaşabilirsiniz.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus verdiğiniz bilgilerin kesinlikle doğru olmasıdır. Çünkü okuyucularınız yanlış bir bilgi aldıklarını hissettikleri an diğer yazılarınıza da kuşku ile yaklaşacaklardır. Bu durumda sadece bir konu için diğer konuları da feda etmiş olursunuz ve bu blog yazarak para kazanmak isteyenlerin hiç istemeyecekleri bir şeydir.

Gündem Haberler ve Yorumları

Türkiye, malum gündem olarak oldukça zengin bir ülkedir. Ülkede gündem olacak konular hiç bitmemekte siyasetten futbola, bilimden internet sitelerine kadar birçok konu haber olabilmektedir.

Mutlaka Okuyun: Ücretsiz yazılım araçları ile alternatif uygulamaları inceleyin!

Önemli konularla ilgili blog yazarak para kazanmak da bir hayli sevilen bir yöntemdir. Burada haberleri özellikle seçmeniz ve mümkünse siyasi konulara pek fazla girmemeniz onun yerine moda, oyunlar, diziler gibi daha objektif konularla ilgili yorum yapmanız blog yazarak para kazanmanızın önünü açacaktır.

Çünkü siyaset ile ilgili yazılar yazdığınızda kimseyi memnun edemez aksine okurlarınızın da bir kısmını kesinlikle kaybedersiniz. Bu yüzden daha yüzeysel konularda yazılar yazmanız blog yazarak para kazanma açısından oldukça önemlidir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Биздин сайтта акча табуунун көптөгөн ыкмалары бар. Бул ыкмалардын ичинен сизге эң ылайыктуусун тандай аласыз.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu