Kariyer Fikirleri 2024 – En İyi Kariyer Fikirleri Hangileridir?

Hepimiz belli dönemlerde kariyer fikirleri arayışına gireriz. Kariyer üzerine fikirler bulmak heyecan verici olsa da dikkate alınması gereken hususlar mevcuttur.

Geleceğiniz için en iyi terihleri yapmak adına beyin fırtınası yapmanız gerekir. Güzel bir yaşam seçeneklerini nasıl araştıracağınız veya halihazırda çalışıyorsanız, kariyer değişikliğini nasıl yapmanız gerektiğini sizler için derledik.

Yazımızı sonuna kadar okuyarak en değerli uzmanlık alanları hakkında güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu konuda hazırladığımız fikirlerin bir kısmı yurt içinde geçerliyken bazı düşünceler dışındada kullanılabilmektedir. Konuyla ilgili sorularınızı yorumlar bölümünden veya iletişim kısmından iletebilirsiniz.

2024 Yılının Kariyer Fikirleri Nasıl Bulunur?

Birçok mecrada meslekte başarılı olma yollarını bulabilirsiniz, fakat yapmanız gereken doğru herşeyin başında doğru sektörde yer almaktır. Kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenmek, iş planlaması sürecine başlamanın harika bir yoludur. Hobileriniz ve deneyimleriniz yolunuzu bulmanıza yardımcı olabilir.

Gelecekteki hayatınızı planlamak veya becerilerinizi yeni bir işe aktarmadan önce iyi bir araştırma yapmalısınız. Size uygun kariyer fikirlerini bulmanıza yardımcı olacak ipuçları aşağıda sıralanmıştır;

 • Tutkularınızı, yeteneklerinizi ve güçlü yönlerinizi düşünün: Seçtiğiniz meslek, hayatınızın büyük bir bölümünü oluşturacaktır. Sevdiğiniz ve iyi olduğunuz bir işi tercih etmelisiniz. İlgilendiğiniz veya yetenekli olduğunuz alanlara yönelebilirsiniz. Bir kariyer testi, bu faktörleri değerlendirmenize ve uygun olabilecek bazı ilgi alanlarına işaret etmenize yardımcı olabilir.
 • Çevrenizdeki kişilere sorup fikir edinin: Sizi en iyi tanıyan kişilerle konuşun. Anne babanız, arkadaşlarınız, aile üyeleriniz ve iş arkadaşlarınız. Güçlü ve zayıf yönlerinizi görürler ve size bazı bilgiler veya tavsiyeler verebilirler. Yakınlarınızın düşüncesini önemsemek başarınızda etkilidir.
 • Deneyimlerinizden Yola Çıkın: Kendiniz hakkında bir şeyler öğreten üç deneyiminizi düşünün. En fazla tatmin duygusu vereni seçin ve bunun neden böyle olduğunu açıklayan bir cümle yazın. Sizi neyin mutlu ettiğini belirleyebilirseniz, bu tür deneyimler sağlayacak bir meslek hedefleyebilirsiniz.
 • Test Edin: Sahada staj, işbaşı eğitimi fırsatları ve giriş seviyesi işleri arayın. İlgilendiğiniz alanda çalışan kişilerle tanışabileceğiniz profesyonel organizasyonlara veya kulüplere katılarak kariyer fikrinize katkı sağlayabilirsiniz.
 • Karar Verin: Kendiniz hakkında öğrendiklerinizi, seçenekleriniz ve iş piyasası hakkında keşfettiklerinizle birleştirin. İş düşünceleri listenizden, hangi rolün sizi en çok ilgilendirdiğine karar verin ve ilk tercihinizi yapamıyorsanız, geri dönmek için bir veya iki alternatif seçin. Karar vermenize yardımcı olması için kendinize şu soruları sorun:
 • Her gün işi yapmaktan zevk alacak mıyım?
 • Tercihlerimin çoğunu karşılıyor mu?
 • Doğru becerilere sahip miyim?
 • Şirket benim değerlerime uyuyor mu?
 • Göz önünde bulundurmam gereken herhangi bir konum/finansal/beceri sınırlaması var mı?
 • Maaş açısından iş gerçekçi mi?

Kariyer Değişikliğini Neden Düşünmeliyiz? Kariyer Fikirleri Neden Önemli?

Kariyer Değişikliğini Neden Düşünmeliyiz?
Kariyer Değişikliğini Neden Düşünmeliyiz?

Genellikle lise çağlarından sonra en yakın yol tercih edilir fakat bu çoğu zaman olumlu sonuçlanmaz. Mesleğinden memnun olmayan kişiler tekrardan yeni işler aramaya başlar. İnsanların kariyer değiştirmeyi tercih etmelerinin birçok farklı nedeni vardır. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Üst yöneticiler tarafından kullanıldığını hissetme
 • Sektördeki değişiklik durumları
 • İlerleyememe
 • Yaşam tarzıyla uyumsuzluk
 • Koşullarda değişiklik
 • Daha fazla para ihtiyacı

Hayatınızın farklı evrelerinden geçerken düşüncelerde de değişiklik olabilir. Yaşam tarzınız ve öncelikleriniz değişir. Bu nedenle iş alanı seçiminizin de değişebileceği sanılanın aksine mantıklıdır.

Kariyer Değişiminin Avantajları Nelerdir?

 • İkinci bir şans elde edebilirsiniz. İş hayatınızdan memnun değilseniz ya da artık size cazip gelmiyorsa yeni kariyer yapabilirsiniz. Birçok iş becerisinden birine sahipseniz sektör değişiklikleri avantajlıdır.
 • Mesleğinizi kendi düşüncelerinizden çok başkalarına yönelik belirlemiş ya da finansal nedenlerle seçmiş olabilirsiniz. Artık kendi isteğiniz doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Bu kendinizi ifade etmeniz ve hayallerinizin peşinden gitmeniz için özgür olduğunuzu gösterir.
 • İşiniz sizi yeterince mutsuz ve stres altında hissettiriyorsa, sağlığınız açısından tehlike arz etmektedir. Sevdiğiniz ve maddi açıdan sizi tatmin edecek kariyer fikirleri tercihlerinde olumsuz iş düşünceleri ortadan kalkacaktır.

2024 YILININ en Mantıklı iş Fikirleri Hangileridir?

Kariyer Fikirleri - Size Uygun Kariyer Fikirleri 2024
Kariyer Fikirleri – Size Uygun Kariyer Fikirleri 2024

Yeni bir iş fikri ürkütücü gelebilmektedir. Öğrenim görülen süre ve harcanan paralar meslek düşünceleri konusunu olumsuz etkileyebilir. Üstelik bulunduğunuz ülke dışında yani kariyer fikirleri yurt dışı üzerinden düşünülüyorsa bu işler daha da zordur.

Çalışma alanından ve sektörden memnun değilseniz yeni meslek arayışına girmeniz daha iyi olacaktır. Çok farklı bir alana yönelmek, risk almak ve baştan başlamak gerekebilir. Yeni atılımlarda bulunmaya istekliyseniz, bu durum sizi daha da iyi seviyelere taşıyabilir. 2023’ün en popüler sektörleri derlemesi yazımızın devamında…

Finans Alanında ki Kariyer Fikirleri Nelerdir?

Finans konularıyla ilgili, ekonomiyi ve gündemi sık takip etmeyi seven kişiler için bu alanda kariyer yapmak doğru bir tercihtir. Kurumsal dünyada yoğun tempolu çalışabilir ve iş dünyasında etki yaratabilirsiniz. Yurtdışı kariyer fikirleri düşünenler içinde maddi açıdan yüksek gelirler elde edebilirsiniz ve ilgi alanınızda hızla yükselebilirsiniz.

Finans alanında tercih edebileceğiniz iş sektörleri arasında şunlar öne çıkmaktadır:

1- Aktüerya

Aktüerya, finans, sigorta veya bunlara benzer meslek dalları ile ilgili riskleri değerlendiren, istatistik ve matematik bilimiyle iç içe olan bir daldır. Genel bir ifadeyle uzman kişiler belirsizlik durumlarında modelleme yapabilmek için Aktüerya ile titiz bir matematik çalışması uygularlar.

(Bknz: Bu konuda daha önceki yazımızda Aktüerya ile ilgili bilgiler aktarmıştık. Risk yönetiminde Aktüeryanın önemini bu yazımız içerisinde bulabilirsiniz.)

Aktüerler, finans teorileri, matematik, istatistik gibi bilim alanlarını kullanarak parasal durumların risklerini hesaplarlar. Kendi alanında profesyonel olan bu kişiler sakatlık durumları, yaralanmalar, hastalıklar, ölüm olayları, mal kayıpları gibi gerçekleşmesi olası olayların olasılığını ve çıkabilecek maliyetleri hesaplarlar. Aktüerler, sayıları kullanarak olayların gelecekteki olasılığını değerlendirirler.

Aktüerler emeklilik için yapılan planlar, yatırım firmaları, muhasebe firmaları, bankalar, gibi kuruluşlar için risk yönetimi amacıyla çalışırlar. Bu sayede çalıştıkları kuruluşlar için riskleri en aza indirmeyi amaçlarlar.

Neden Aktüer Olmalıyım?

Aktüerler genel olarak yaptıkları işleri zor ve ilgi çekici olarak ifade ederler. Yapılan araştırmalar Aktüerya’nın kadınlar tarafından daha çok tercih edildiğini gösteriyor. Yurt dışında incelediğimizde Aktüerler’in maaşları oldukça iyi durumda. 45.000$-55.000$ aralığında başlangıç ücreti alan aktüerler bulunmakta. Bu durum hayatını yurt dışında sürdürmek isteyen kişileri de etkilemekte.

Maaşlarda gerçekleşen artışlar deneyime ve geçilen sınavlara göre de değişebilmekte. Bu duruma göre maaş artışları ciddi rakamlara ulaşabilmekte ve 3 haneli sayılara ulaşabilmekte. Elbette bu durum kişinin kendisini geliştirebilmesiyle orantılıdır.

2- Portföy Yöneticisi

Portföy yöneticisi, temsil ettiği yatırımcının risk profilini çıkartır, yatırımcısının mali durumunu gözetler, kendisinden beklenen en uygun portföyleri oluşturularak yatırımcısına kazandırmaya çalışır.

Tüm finans dalları içerisinde Portföy yönetimi prestij olarak en iyi rollerden birisini oluşturur. Yöneticiler aynı zamanda kurumsal veya perakende olarak temsil ettiği müşterilerinkilerinin yatırımlarını denetlemekle görevlidir. Müşterileri için araştırmalar yaparak yatırım stratejileri geliştirir. Müşterilerine önerilerde bulunur ve hedeflerine ulaşma konusunda yardım eder.

Porföy yöneticilerinin uzman olması gereken alanların başında hisse senetleri ve sabit gelir kazanılan varlıklar bulunmaktadır. Bunların yanında çeşitli hisse senedi türleri ile yüksek gelir kazandıran tahviller alanında uzman olması Portföy yöneticisine artı özellik katar. Kariyer fikirleri arasında Portföy yöneticisi gelişime her zaman açık olması nedeniyle tercih edilme konusunda ilk sıralarda yer alır.

Portföy yöneticisi Ne İş Yapar? 

Alanında uzmanlaşmış bir Portföy yöneticisi çalıştığı sektörü ilerletebilmek için;

 • Yatırımların sürdürülebilir olması için çalışır,
 • Müşterilerle sürekli iletişim halinde olur,
 • Ekonomik veriler ile finansal konularda analizler yapar, piyasayı tahmin etmeye çalışır,
 • Müşterileri için farklı stratejiler geliştirir,
 • Ekibindeki personeli denetler,
 • Piyasadaki dalgalanmalar, trendler, değişen koşullar hakkında müşterilerine her zaman bilgilendirmeler yapar,
Nasıl Portföy Yöneticisi Olunur?

Üniversitelerin İşletme, İktisat, sigortacılık veya bankacılık bölümlerini başarıyla bitiren kişiler Portföy Yöneticisi olmaya hak kazanırlar.

İyi bir Portföy Yöneticisi n hizmet verdiği kurumlara daha iyi yatırımlar yapabilmeleri için tavsiyelerde bulunur. Çalıştığı firmanın portföyünde analizler yapar, eksiklerini tespit eder. Bunlar dışında bireysel olarak danışmanlık hizmetleri verebilmektedir. Bireysel danışman olarak yine finans ve yatırım konularında tavsiyelerde bulunur.

Portföy Yöneticisi Olabilmenin Şartları Nelerdir?

Portföy yöneticisi olarak çalışabilmek için;

 • Meslek konusunda yeterli olmak,
 • Üniversitelerin Ekonomi, İktisat, Bankacılık veya Sigortacılık alanlarından mezun olmak,
 • BES ve SEGEM sertifikalarına sahip olmak,
 • Yorum yapabilme, analiz ve raporlama yeteneğine sahip olmak

Gibi özelliklere sahip olmak gereklidir.

3- Beslenme Uzmanı Kariyer Fikri

Beslenme uzmanlığı da tercih edilebilecek en iyi meslekler arasındadır. Beslenme uzmanları, müşterilerinin ihtiyacını karşılar ve sağlıklı diyetler geliştirip tıp uzmanlarıyla iş birliği içerisindedir.

Kendi içinde dallara ayrılan bu işte, hastane, bakım evleri ve spor tesisleri gibi çok çeşitli yerlerde çalışma imkânı bulurlar. Yurt dışı kariyer fikirleri arasında bu mesleği düşünenlerin ortalama kazandığı fiyatlar 55.589 dolardır.

4- Yazılım Geliştirici Kariyer Fikri

Yazılım geliştiriciler bilgisayar ve mobil cihazlarda uygulama tasarımı gibi alanlarla ilgilenirler. Kendi içinde de belirli dallara ayrılan bu kariyer, ortalamadan daha hızlı iş büyümesi sağlamıştır. Yazılımla ilgili kariyer düşünenler ortalamanın üstünde gelirler elde edebilirler.

Yazılım geliştiricileri, sorunları yaratıcı ve hızlı şekilde çözüme kavuşturur. Bunun için teknik bilgi ve programlama dillerini kullanırlar. Lisans derecesi gerektiren bu kariyer, yurt dışı kariyer fikirleri düşünenler için de oldukça uygundur. Yurt dışında ortalama kazanılan fiyatlar 80.000-90.000 dolar ve daha fazlasıdır.

5- Diş Hekimliği Kariyer Fikri

Diş hekimleri de popüler iş sektörleri arasındadır.  Ağız bakımı ve sağlığı, diş eti tedavisi gibi hastalıkların tedavisinde rol oynar. Çoğu diş hekimi, tek başına bir diş hekimliği ofisini yöneterek ya da bir ofisi işletmek için diğer meslektaşlarıyla birlikte çalışarak özel muayenehanelerde çalışmaktadır.

Serbest meslek sahibi olmak, diş hekimleri için de büyük ölçüde kolaylıktır. Bu da alanlarının pozitif iş tatmin oranlarına katkıdır. Yurt dışında iş fikri arayanlar için de gayet güzel meslek tercihidir. Yurt dışında ortalama kazandıkları fiyatlar 150.600 dolardır.

6- Çikolata ve Pasta Alanında Kariyer Fikri

Kariyer alanında kendini bu sektörde geliştirmek isteyen kişiler içinde avantajlı mesleklerden biri, pasta ve çikolata sektöründe çalışmaktır.

Çikolatacılar, içeriklerini dikkatli tedarik eder ve şekerlemelerini tasarlar. Eğlenceli iş alanları düşünenler için önemli husus markalarını kitlelere duyurabilmesidir. Zaman konusunda da iyi olmalı gereklidir. Ülke dışında çalışma imkanı bulanların ortalama kazançları 50.000 dolar ve daha fazlasıdır.

7- Mutfak Alanında Kariyer Fikri

Yemek yapmayı seviyor ve yemeklerinizin başkaları tarafından tadılmasını istiyorsanız kendinizi bu alana verebilirsiniz. Aşçılık alanında kendinizi geliştirip yönetici şef kademesine kadar yükselebilirsiniz.

Yönetici şefler, üst düzey mutfak kararları vermektedir. Menü tasarımı, mutfak yönetimi ve yemek kalitesini kontrol etmek gibi hususlardan sorumludurlar. Yurt dışında tercih edilebilecek meslekler arasında aşçılık ve şef olmak, yüksek meblalar kazanmanızı sağlar. Yurt dışında ortalama 60.000 dolar ve daha fazlasını kazanabilirsiniz.

8- Eğitim Alanında Kariyer Fikri

Eğitim alanında bir iş sahibi olmak istiyorsanız yenilikçi, çalışkan ve alanında iyi eğitim veren bireyler olmalısınız. Bu iş kolu global eğitimci olmak iyi bir fikirdir. Yurt dışında bir eğitimcinin ortalama kazancı 53.000 dolar ve daha fazlasıdır.

9- Pazar Araştırma Analisti

İnternette veya günlük yaşantınız sırasında çevrenizde gördüğünüz bir ürünle ilgili “bu ürün popüler bir ürün olacak” diye düşünebiliyorsanız Pazar araştırma Analisti için iyi bir adaysınız.

Kariyer fikirleri arasında her ne kadar ismi duyulmamış bir alan olsa da Pazar araştırma analistleri ileriye dönük çalışmalarıyla firmalar için tercih sebebidir. İyi bir Pazar araştırma analisti; verileri, grafikleri, çizelgeleri sevmelidir. Sevmelidir çünkü, analist piyasa ile ilgili koşulları enine boyuna araştırmalıdır.

Bunun yanında analist şirketlere bir ürünle ilgili satış tekniklerini, ürünü kimlerin istediğini, hangi fiyattan arandığını araştırmalıdır.

Para Araştırma Analisti yalnızca yurt içinde değil, yurt dışında da aktif olarak görev alabilmektedir. Yurt dışında çalışan bir analist, bu iş sayesinde yılda 60.000$ civarında para kazanılabilmektedir.

İyi bir Pazara Araştırma Analisti olmak ve istediğiniz sektçrde çalışma hedefinize ulaşmak istiyorsanız;

 • Detayları yakalamalı,
 • İletişim beceriniz güçlü olmalı,
 • Eleştirel bir düşünme yeteneğine sahip olmalısınız.

10- Egzersiz ve Fitness Eğitmeni Olmak

Son zamanlarda belki de en göze iş kolları arasında Fitness eğitmenliği mesleği ön plana çıkıyor. Hem spor yapmak hem de para kazanmak için ideal meslekler arasında yer alan bu dal, özellikle sporu sevenlerin gözdesi konumunda.

Bu alanda uzmanlaşmak için çıkan Fitness eğitmeni, çalıştırdığı kişilerin fiziksel yapısına göre programlar hazırlar. Programlar sayesinde kişilerin fiziki durumları daha iyi bir hale gelir.

Egzersiz ve Fitness eğitmeni çalıştığı firmanın prensipleri ile uyumlu olacak şekilde araç ve gereçleri kullanır. Aynı zamanda iş sağlığı konusunda gerekli güvenlik önlemlerini alır.

Fitness eğitmeni genel olarak spor kulüplerinde, sağlık kulüplerinde, dinlenme merkezlerinde müşterileri ile koordineli şekilde çalışır. Kardiovasküler egzersiz, açma ve germe, kuvvet antrenmanları gibi egzersizleri gerçekleştirir.

11- Tişört Tasarlayarak Kariyer Yapmak

Tişört tasarlamak ve bu becerisinigeliştirmek ilerleyen zamanlarda size iyi paralar kazandırabilir. Bu alanda kendinizi geliştirebilirseniz iş sahibi olmanız mümkün olacaktır. Özellikle ev ortamında bu işin yapılabilmesi tişört tasarlamamayı, meslek yapma düşünceleri arasında cazip kılmakta

Tasarlama kadar tasarladığınız ürünü kullanıcıya ulaştırmak bu sektörde önemlidir. Kullanıcıya ulaşmanın en kolay yolu ise çoğu girişimcinin kullandığı Freelancer platformlarıdır. Bu platformlarda dolar üzerinden satış yapabilmeniz bile mümkündür. Elbette bu işlerde yapacağınız tasarım başarınız için önemli bir rol oynayacaktır.  

Tasarımlarınız özgün ve beğenilecek türden olursa tasarım başına 30$-50$ arasında başlangıç ücretleri talep edebilirsiniz. Bu işi Freelancer platformlarında yaparak kısa sürede isminizi duyurmanız muhtemeldir.

Online girişim dışında tasarımlarınızı doğrudan baskı işi yapan firmalar aracılığıyla fiziki olarak üretebilirsiniz. Böylece kazancınız daha hızlı şekilde gerçekleşebilir. Elbette bu işlem için bir miktar sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Bu sebeple yeterince sermayeniz yoksa ilk yöntemimiz sizin içn daha uygun olacaktır

12- Ürün Satışı ile Kariyer Yapmak

Son zamanlarda internetten satış imkânlarının gelişmesiyle birlikte Ürün satışı yaparak para kazanma seçeneklerinde de büyük bir artış görüldü. Özellikle boş zamanı olanlar E-ticaret ile kariyer yapmak ve bu sayede para kazanabilmenin yolunu aramaya koyuldu.

Son zamanlarda evden ürün satışı yapmak sıkça tercih ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda pandeminin etkisinde olan Dünya’da internetten satışları büyük önem kazandı. Pek çok kişinin iş düşüncesi arasına giren ürün satışı, farklı seçenekler ile çeşitlilik sağlamaktadır.

Bu sektörde profesyonel olarak görev yapanlar değil, aynı zamanda boş vakti olan kişiler de ürün satışı yaparak kazanç elde etme peşinde. Özellikle sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişiler için ürün satışı yapmak son derece popüler bir uğraş haline gelmiş durumda. Peki internetten ürün satışı nasıl yapılır?

a- İnternetten Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Ürün atışı yapmaya karar veren kişiler için ikincil olarak araştırılmaya başlanan konu ise bu ürünleri nasıl satmak oluyor. Günümüzün teknoloji çağı olması ürün satışı konusunda internetti ön plana çıkartmakta.

İnternet artık vazgeçilmez bir araç. Bu aracı kullanarak para kazanmak ise bir gereksinim haline gelmiş durumda. Ürün satışı yaparak bu şekilde para kazanabilmek birkaç teknik konudan ibaret.

Ürün atışı konusunda internetin tercih edilmesinin bir diğer sebebi, maliyet olarak en karlı yöntem olmasıdır. Satış bir bir dükkân veya depoya ihtiyaç duymadan doğrudan ikametinizden satış yapabilirsiniz. Elbette bu işi düzenli yapacak kişilerin yasal prosedürleri yerine getirmesi gerektiğini hatırlatalım. Şimdi internet üzerinden ürün satışı yaparak projelerini hayata geçirmek isteyen kişiler için hangi yolları tercihe edebileceklerinden bahsedelim.

B- Facebook ile Ürün satışı Yapmak

İlk sosyal mecralardan olan Facebook, geçmişteki kadar parlak bir yere sahip olmasa da halen kullanılan bir alan. Son dönemlerde daha çok Twitter, Instagram gibi sosyal medya araçlarının yaygın olması Facebook’u biraz gölgede bıraktı diyebiliriz. Ancak platform halen milyonlarca kişinin kullandığı bir uygulama konumunda.

Belli yaş grubuna sahip kişiler için Facebook kullanmak tıpkı eskisi gibi bir gereksinim. Hedef kitlenize ulaşabilmek için Uygulama üzerinden tanıtımlar düzenleyerek kısa sürede kariyer fikirlerinize yaklaşmanız mümkün.

Facebook sahip olduğu grup özelliği ile paylaşım yapmayı mümkün kılmakta. Ayrıca Uygulama üzerinden mağaza da açabilirsiniz.

C- Instagram ile Ürün Satışı Yapmak

Instagram günümüzün en popüler sosyal medya uygulamaları arasına girmeyi başarmıştır. Özellikle son dönemlerde yaptığı geliştirmeler ile kullanıcıların beğenisini kazanan Instagram ile çok sayıda kişi etkileşim halinde görünmektedir.

Etkileşimin fazla olması ve Instagram üzerinde İşletme özelliği bulunması nedeniyle ürün satışı yapmak için ideal bir ortam sağlamaktadır. Uygulama üzerinden satış yapmaya çalışan ve işletmesini mevcut konumu üzerinden büyütmeyi hedefleyen çok syıda kullanıcı bulunmaktadır. Hatta fiziki olarak işletme sahibi olan kişiler de bu uygulama ile sanal alemde satış gerçekleştirmektedir.

D- Twitter ile Ürün satışı

Görsel yönden yukarıda saydığımız sosyal medya araçları kadar yoğun olmasa da günlük olarak sürekli kullanılan bir diğer platform olarak Twitter, satış yapmak için ideal bir ortam oluşturur.

Kariyer yapma fikirleri arasında amacına ulaşmak isteyenler için etkileşimin yoğun bulunduğu bu aracı kullanmak bir gereksinimdir. Bu sosyal medya aracı ile doğrudan ürün satışı yapamasanız dahi, sahip olduğunuz sayfanın tanıtımını yapmak, ismini duyurmak, ürünü pazarlamak, reklamını yapmak mümkündür.

Twitter üzerinden yapacağınız ilgi çekici ilanlar ile ürün satışı yapabilirsiniz. Üstelik tüm bunları evde rahat ortamınızı bozmadan gerçekleştirmeniz mümkündür.

13- Kitap yazma Kariyer yapma Fikirleri

Kitap ya da hikaye yazmak her ne kadar online girişim olmasa da onu önemli internet girişimciliği arasına sokan şey kitap satış sitelerinin belirli aralıklarla ücretsiz ya da çok düşük ücretlere düzenlediği kitap basım kampanyalarıdır.

Blog yazarak para kazanmak zaten hali hazırda bilinen bir online girişim örneğidir. Ancak burada blog sitesinde Adsense gibi reklamlar almak ya da farklı tanıtımlar yapmak gerekmektedir.

Bu da çok az da olsa internet ile ilgili bir alt yapı gerektirmektedir. Ancak zaten blog yazma kapasitesine sahip olan biri bunu daha fazla para kazandıracak bir internet girişimcilliğine kolayca dönüştürebilir.

Özellikle ortalama 100 ile 200 sayfa arasında değişen çocuk hikaye kitapları ya da maksimum 500 sayfadan oluşacak romanlar yazarak bu sitelerle basım anlaşması yoluna gidebilirsiniz. Şu anda kitapyurdu ücretsiz e kitap basım hizmeti vermekte ve yazara basıma alındıktan sonra satış adetine göre bir ödeme yapmaktadır.

Hal böyle olunca kitap yazmak, gerçekten fiziki olarak kitap yazmak önemli bir online girişim ve ilerleyen dönemler için kariyer fikirleri arasında yer almaktadır.Burada kitap satışı yapan firmalarla önceden sözleşme imzalamanız ya da satış adedi üzerinden anlaşma yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Bunun yanı sıra hem blog yazan hem de bu mecraya yönelen onlice girişimciler de bulunmaktadır. Burada mantık ise zaten blogda hali hazırda okunan konuları güzel bir internet girişimciliği örneği göstererek filtrelemek ve kitap haline bastırmaktır.

Özellikle siyasi yazıları ve tasavvuf konusunda ağır eleştirileri ile bilinen Mikko Sikkofield lakaplı blogger sonrasında blog yazılarından derlemeler yaparak kitap çıkarmış ve oldukça ciddi satış rakamları elde etmiştir.

Kendisi ücretsiz olarak basım hizmeti almamış ve bu uğurda ciddi bedeller ödemiş olsa da şimdilerde yazılan bir kitabı bastırma işi daha kolaydır. Bu internet girişimciliğinde kendisi yazı yazmadan en popüler konular hakkında bilgiler veren kitap çıkaran kişiler de vardır.

Ancak bu online girişimde dikkat edilmesi gereken nokta telif problemi yaşanacak bilgilerin kesinlikle kitabın içeriğine eklenmemesidir.

14- NFT yapıp satarak Kariyer Hedeflemek

Kripto paralara ilgili online girişim ile kariyer hedefleyenlerin, son zamanlarda sıklıkla duyduğu konulardan biri NFT’dir. Özellikle 2022 yılından sonra NFT yapıp satarak yüzbinler kazanan kişiler bulunmaktadır.

Buradaki internet girişimciliğinde amaç üretilen ürünün pazarda doğru yollardan satılabilmesidir. Öncelikle NFT, içerisinde blockchain sistemi bulunan ve Türkçe anlamı “değiştirilemez token” olan sanal varlıklardır.

Yapılan NFT’ler resim olarak ya da farklı formlarda satılabilmektedir. Bu online girişim ile kariyer fikri için satışlara aracılık eden siteler bulunmaktadır. İlk olarak YouTube’da yapılan bilgilendirmelerle ya da farklı yollarla NFT kavramı hakkında bilgi toplayarak bu internet girişimciliğinde ilk adımı atabilirsiniz.

İnternette 5 yıl içerisinde çekmiş olduğu selfie’leri NFT’ye dönüştürüp satışa çıkaran Endonezyalı üniversite öğrencisi Sultan Gustaf El Gozeli’yi duymayan yoktur. Bu mükemmel bir internet girişimciliği örneğidir. Burada kişi, aslında var olan bir oluşumu -ki burada NFT yapıp satmaktır.

Kendi yaratıcılığı doğrultusunda şekillendirerek yeni bir online girişim haline getirmiştir. Gene aynı şekilde 2022 kışında İstanbul’da scooter manzaralı bir kış fotoğrafı çeken ve bunu twitter hesabından paylaşan kullanıcı esprilere konu olan bu muazzam fotoğrafa gelen yorumlar neticesinde NFT yapmaya karar veriyor.

Sonrasında ise telefon ile alalede çekilmiş bu fotoğraf NFT olarak satışa konuyor ve metehan777 isimli kullanıcı tarafından tam 0,34 ETH’ye yani 866 ABD dolarına tekabül ediyor.

Bugünkü kurun yaklaşık 18 olduğunu göz önüne alırsak kullanıcının sadece bir fotoğraftan yaklaşık 15 bin TL kazanması muhteşem bir online girişim türünden bir kariyer fikirleri arasındadır. NFT Online kariyer düşünenler için harika bir fırsattır.

15- Tarama Şirketi Kurma Kariyer Fikirleri

Kariyer gerçekleşetirme fikirleri arasında kendine yeni yeni yer bulan fırsatlardan bir tanesi tarama yapma şirketi kurmaktır.

Bu son zamanlarda büyük ölçekli şirketlerin ve kurumların kullandığı bir hizmet olup mantığı tüm evraklarının ücret karşılığında taranması ve istendiği anda ona ulaştırılması üzerinedir.

Yani kısa bir örnekle açıklamak gerekirse ülkemizde en meşhur şirketlerden birini düşünelim. Bu şirketler müşterilerinden aldıkları sözleşmeleri, imzaları vb gibi gerekli olabilecek tüm belgeleri en az 10 yıl arşivlerinde saklamak zorundadır. Ancak belge ve kağıt masraflarının artışı ya da arşivlerde artık yer kalmaması, bu şekilde projelerinin ortaya atılmasına zemin hazırlamaktadır.

Kurmuş olduğunuz tarama şirketi ile anlaşmış olduğunuz kurum ya da şirketlerin bilgi ve belgelerini dijital ortama aktaracaksınız. Sonrasında ise onlara istedikleri an bu belgeleri gene mail yoluyla atabileceğinizi söyleyeceksiniz. Bu sayede hem büyük şirketler işlerini çok daha hızlı halletmiş olacak hem de size fatura karşılığı ödeme yaparak sizden hizmet almaya devam edeceklerdir.

Oldukça üretken düşünceler arasında yer alan bu iş fırsatında ilerleyen yıllarda PTT ve bankalar gibi kurumlarla da ihale usulü anlaşarak onların belge tarama işlerini yapabilirsiniz. Bu her ne kadar basit gibi görünse de aslında gelişen teknolojik çağda hızın önemini vurgulayan muhteşem kariyer fikirlerindendir.

16- 3D Baskı Dükkânı Açmak

Yeni nesil kariyer yapma fikirleri arasında kendine yer bulmayı başarmış bir diğer girişim de 3 boyutlu yazıcı dükkânı açmaktır.

Burada amaç bu yazıcıların satışını yapmak değil yazıcılarla üretilen ürünleri insanlara pazarlamaktır. Dükkânı güzel bir dekorla döşeyerek işe koyulmak ve vitrine ilgi çekici 3 boyutlu figürler koymak yapılabilecek en güzel başlangıçtır.

Çok fazla sermaye gerektirmeyen ve yenilikçi meslek bulma yolları arasında yer aldığı için oldukça fazla talep gören 3 boyutlu baskı işinden ciddi gelirler elde edebilmek mümkündür. Burada işletme açabilmek için vergi levhası, dükkân kirası vb gibi masrafların olduğu unutulmamalıdır.

Ancak günümüzde gelişen teknoloji her duruma olanak vermektedir. Başlangıç için sadece 1 adet 3D baskı makinesi alarak ve bir instagram hesabı açarak online satış ile girişimde bulunabilirsiniz. Oldukça üretken projelerden biri olarak akıllara gelen üç boyutlu baskı işinde instagram hesabınızı canlı tutarsanız ve gelen yorumları sayfanızda paylaşırsanız satışlarınız oldukça artacaktır.

17- Düğün, Nişan Organizasyon İşi Yapmak

2020 yılından sonra popülerliği oldukça artan kariyer düşüncelerinden bir tanesi de düğünlere, nişanlara hatta doğum günlerine organizasyon işi yapmaktır.

Bu kimi kesim tarafından gerçek manada küçümsense de aslında getirisi oldukça yüksek olan fırsatlardandır. Hiçbir vergiye tabi olmaması, herhangi bir dükkân bulunmadan da iş alınabilmesi ve sadece internet üzerinden yapılan reklamlarla müşteri kazandırması organizasyon işini yeni iş fikirleri arayanlar için bir kazanç kapısı haline getirmektedir.

Özellikle yaz aylarında organizasyon işleri yaparak kışın hiçbir şey yapmadan sadece kış düğünleriyle geçinen kişilerin sayısı son yıllarda oldukça fazladır. Çünkü şu anda düğünler için bir organizasyon ücreti kalitesine göre değişmekle birlikte ortalama 3000 TL ile 7000 TL arasındadır.

Mayıs ayında başlayan düğünlerin yoğun tempoda devam ettiği ve eylüle kadar sürdüğü göz önüne alınırsa 5 ay gibi bir sürede 3 günde 1 adet organizasyondan 50 adet işi alınsa ve en düşük tutardan yani 3000 TL den bile anlaşılmış olsa toplam kazancın 150.000 TL olduğu görülmektedir.

Bir asgari ücretlinin yılda 66.000 TL kazandığı göz önüne alınırsa organizasyon işinin piyasaya aç bir bölgede güzel bir sermaye ile kurulursa yatırımcısına oldukça güzel karlar kazandıracağı görülmektedir. Kim ne derse desin düşük sermaye ile kurulabilen ve kişiyi çok yormayan organizasyon işi, son zamanların yaratıcı kariyer fikirlerindendir.

Tekno Yazar

İnternet ve teknoloji alanında ki bilgi birikimi değerli ziyaretçilerimle paylaşma gayreti içerisine yazılarımı özenle hazırlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu