Strateji Oyunları 2024 – En Eğlenceli Strateji Oyunları

Strateji oyunları birçok kişi tarafından sevilerek takip edilmektedir. Strateji kelime anlamı olarak mücadele etmektir. Başta askeri alanda olmak üzere ekonomik, siyasi ve manevi güçleri bir arada kullanma anlamına da gelir. Yazımızda en iyi strateji oyunları, strateji oyun türleri, Çevrimiçi En İyi, Ücretsiz Strateji Oyunları hakkında detaylı bilgiler aktaramaya çalışacağız. Yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Strateji tam olarak zekaya dayalı bir iştir.  Zekasına güvenen kişiler iyi bir strateji uygulayarak savunma, savaş ve ekonomik oyunların neredeyse tamamında başarı kazanır. En iyi strateji oyunları genellikle ilginç hikayelerden oluşur.

Strateji oyunları, oynanarak ve araştırma yapılarak geliştirilebilir, akıl yürütme yeteneği sayesinde başarı kazanılır. Strateji oyunlarının kişilere bir diğer katkısı da kişisel gelişime katkı sağlamasıdır. Oyun severlerin keyifle, heyecanla ve merakla oynadığı bu oyunlara olan talep her geçen artmaktadır.

2023 Yılında Strateji Oyunlarının Tercih Nedeni Nedir?

Strateji oyunları büyük rağbet görmesi sonucu her geçen gün yeni bir oyun çıkarılmaktadır. Kişileri oyuna bağladığı için ve devamlılığı olması sebebi ile kişilerin ilk tercihi olan bu oyunların hedef kitlesi oldukça büyüktür.

Strateji, oyunu oynayan oyuncular tarafından kendilerine özgü bir şekilde taktik bulması ve bu taktiği geliştirmesidir. Oyun içinde uygulanacak taktiği kişi kendi karar verme yeteneğine ve becerisine bağlı olarak gelişir.

Strateji gerektiren oyunların tamamı farklı bir şekilde düşünmeyi ve uygulamaya olanak sağlar. Strateji oyunlarının kuralları ve çeşitleri farklı olmasından dolayı her oyuna özgü bir strateji oluşturulmalıdır.

Oyun severlerin oynayabileceği ve tercih edebileceği çeşitli şekilde strateji isteyen oyunlar bulunmaktadır. Bu oyunlar içinde hayatta kalma oyunları, antik dönem savaşları, Uzay savaşları, kağıt oyunları gibi bir çok çeşit mevcuttur.

Her geçen gün yeni oyunlar üretiliyor olsa da oyunların temelinde ünlü serilerin esintileri yer alır. Son zamanalarda ön plana çıkan para kazandıran oyunlar konulu eserler ile En iyi strateji oyunlarınının geçmişten günümüze kadar gelen çeşitli klasiklerini bulmak mümkündür. Para kazandıran oyunlar ile ilgili önceki yazımızı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Stratejik isteyen oyunlar içerisinde Askerler yetiştirebilir, ordular kurabilir, mühimmat ve silahlar alabilirsiniz. Savaş anlarında daha önceden belirlemiş olduğunuz planları devreye sokabilir savaşın kazananı olabilirsiniz. Daha iyi bir strateji sayesinde ordu komutanını bozguna uğrayabilir ve yerine geçerek ordu yöneteni olabilirsiniz. 

Strateji Oyunları Neden Çok Sevilmektedir?

Oyunlar ve ürünlerinin oyuncular tarafından çok sevilmesinin temelinde büyük çaba ve uğraş göstererek galip gelme ve farklı şekilde taktikler uygulayıp, geliştirerek rakibi yenme sonucunda kazanılan galibiyet duygusu olmaktadır.

Tüm bunların yanında bu tür oyunların keyif verici olduğu belirtilmektedir. Strateji oyunlarının her biri farklı bir özellik taşımaktadır. Bazı oyunlar içinde kendi ülkenizi kurarken bazı oyunlar da verilen ülkeyi geliştirerek daha büyümeye ve güçlü olmaya çalışmak bulunmaktadır. Oyunların içinde şehir kurar iken büyük savaşların içinde yer almaktasınız.

Mobil ve PC gibi farklı ortamlarda strateji oyunları pc oynamayı tercih eden kişiler video oyunlarının verdiği keyfin yanında oyunların bağımlılık yaptığını da belirtmektedir. Birbirinden farklı şekilde strateji oyun türünün bulunması sebebi ile geniş bir yelpazeye sahip olan bu tür oyunlarda oyuncular isteklerine uyan en uygun ve en iyi strateji oyununa kısa sürede ulaşabilmektedir.

Bu oyunlardan bir tanesi olan Age of Empires hem IOS hem Android de oynayabilme imkanı olduğu gibi APK ve normal bir şekilde indirilerek oynanabilmektedir. Bu anlamda mobil ve PC için en çok oynanan ve en iyi strateji oyunları oyuncular tarafından araştırılan ve merak edilen konular arasında yer alıyor.

En İyi Stratejik Oyunlar Hangileridir?

Mobil ve PC oyunları içinde yer alan strateji oyunu içinde en çok oynanan ve en iyi olarak adlandırılan çeşitli oyunlar yer almaktadır. 

Mobil ve bilgisayar gibi aygıtlarda oynanabilen stratejik oyunlar teknolojinin gelişmesi ve oyuncuların gösterdiği yüksek talep nedeni sayesinde pek çok çeşit ve türde video oyunu üretilerek piyasaya sürülmektedir.

Para kazandıran uygulamalar ile para kazanmaya nasıl başlanıyor? Öğrenmek için yazımızı okuyun!

Simülatör, FPS ve macera gibi çeşitlerin yanında en iyi strateji oyunları kategorisine yönelen ilgi her geçen artmaktadır. Her yaştaki kişinin oynayabileceği bu oyunlar için küçük çaplı araştırma yaparak isteklerinizi karşılayacak oyuna ulaşmak oldukça kolay olacaktır. 

Strateji Oyunları Türleri Hangileridir?

Her oyunda olduğu gibi strateji gerektiren oyunlar da kendi aralarında türlere ayrılmaktadır. Bunlardan biri de takım stratejisidir. Takım stratejisi oyunlarına en iyi örneği briç olarak verebiliriz. Bu oyun bir kart oyunudur.

Oyunun hızının ve dinamiğinin artması ile savunma ve saldırı seviyesi yükselir. Oyunda oyuncular iki takıma ayrılır. Bu oyunda gösterilen performans kişilerin bazen iş hayatına da yansır. Kişilerin geliştirdiği strateji ve beceri sayesinde kişiler daha fazla pratik zekaya kavuşur. Bu durum stratejik farkındalığı da ortaya çıkarmış olur. Strateji oyunları türünden biri de savaş oyunudur.

Savaş oyunları, savaşları ve askeri eylemlerin tamamını kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Savaş oyunu oynamayı tercih eden strateji oyun severler tarihi savaşların liderliğini yaparak oyunu oynar. Bu nedenle savaş oyunlarının büyük çoğunluğu simülasyon unsurlarından oluşur.

Oyunlar arasında yer alan ve oyun severlerin en çok tercih ettiği diğer bir yapım ise video oyunları olmaktadır. Bu tür oyunlar gerçek zamanlı şekilde oynanır. Sürekli veya sıra tabanlı olarak kategoriye ayrılan bu oyun orduları yönetmek yada bina inşa etmek üzerine kurulmuştur

Çevrimiçi En İyi ve Ücretsiz Strateji Oyunları

Çevrimiçi sunulan ücretsiz strateji oyunları şunlardır:

 • Village Builder
 • Base Defense 2
 • Castle Defender Saga
 • Castle Woodward
 • Cursed Treasure
 • Swatforce vs Terrorists
 • Cursed Treasure 2
 • Tower Crush
 • Look, Your Loot!
 • Cursed Treasure Level Pack

En İyi Strateji Oyunları

En iyi strateji oyunları listesinde yer alan diğer yapımları ise şu şekilde sıralanabilir.

 • Total War: Warhammer 2
 • XCOM 2
 • Civilization 6
 • StarCraft 2: Wings of Liberty
 • Warcraft 3
 • Total War Rome 2
 • Warhammer 40,000: Dawn of War II
 • Company of Heroes 2: Ardennes Assault
 • Total War: Shogun 2
 • Age of Empires II: HD Edition
 • Rise of Nations
 • Battlefleet Gothic: Armada 2
 • Battletech
 • Northgard
 • Homeworld: Deserts of Kharak
 • Endless Legend
 • Stellaris
 • Supreme Commander.

Çevrimiçi En İyi ve Ücretsiz Strateji Oyunları

1- Look, Your Loot!

Son zamanlarda strateji oyunlarına olan ilgi oldukça artmış durumdadır. Bunun nedeni ise beyin geliştiren ve daha çok mantık gerektiren oyunların günümüzde oldukça sık tercih edilmesidir.

Stratejik oyunlara farklı bir soluk getirmeyi başarmış oyunlardan bir tanesi de Look, Your Loot! İsimli aplikasyondur. Drogosha Games tarafından piyasaya sürülen ve hem IOS hem de Android telefonlarca desteklenen oyunun farklı yapısı da oyuncuların oldukça hoşuna giden etmenlerdendir.

Look, Your Loot’u strateji oyunları arasında farklı bir noktada konumlandıran da oyunun oynanış biçimidir. En basit haliyle tanımlamak gerekirse Look, Your Loot; kullanıcılara biraz sihir ve basit kurallar içeren bir kart oyunu deneyimi sunmaktadır.

Şimdi gelin kısaca bu stratejik kart oyunu nasıl oynanır kısaca bir göz atalım.

 • İlk olarak 9 kartınız ekranda belirmektedir.
 • Sonrasında kullanıcıdan oyuna başlarken 8 fareden yani kartlardan birini seçmesi istenir.
 • Bu kartları sola, sağa ve aşağı, yukarı hareket ettirerek karşılı gelen aksiyonlar alınmaktadır.
 • Zindanlardan geçmek, sandık kilitlerini bir bir açmak ve ateş topları atmak bunlardan sadece bazılarıdır.
 • Oyunda madeni para toplayarak ya da iksir içerek devamlılık sağlamak da mümkündür.
 • Bu harika oyunda farenin toplayabileceği kalkanlar, peynir ve ufak ganimetler gibi ödüller de bulunmaktadır.
 • Yani Look, Your Loot adlı oyuna yeni başlayanlar bunu hem strateji hem de macera oyunu olarak düşünebilirler.

Vakit geçirmesi oldukça keyifli olan ve en çok indirilen strateji oyunları arasında kendine yer bulan Look, Your Loot, telefonlardan oynanabildiği gibi web üzerinden de oynanabilmektedir.

Daha geniş ekranda oyun oynamayı sevenlerin hem mobile cihaz hem de bilgisayarlarından bu oyunu oynadıkları bilinmektedir. Analitik düşünmeyi teşvik eden, kullanıcılara keyifli vakit geçirten ve strateji ile macerayı aynı potada eritmeyi başaran bu oyuna olan ilginin günden güne artması da elbette ki tesadüf değildir.

Bu bağlamda boyutu oldukça küçük olan ve en çok oynanan strateji oyunları arasında kendine yer edinen Look, Your Loot, şans verilmesi gereken uygulamalardan biri gibi gözüküyor. Oyunu indirip denemek için birkaç kart kaydıran ve sonrasında onu oldukça seven kişi sayısının da bir hayli fazla olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

2- Cursed Treasure

En sevilen strateji oyunları arasında kendisine yer bulmayı başarmış bir diğer yapım da oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip olan Cursed Treasure’dir.

Şu sıralar oldukça popüler olan bu oyunda amaç kuleler inşa etmektir. Ancak sadece kule inşa etmek oyunda başarı için yeterli değildir. İnşa edilecek kulelerin haritadaki konumundan düşman saldırılarına karşı koyabilmesine kadar farklı birçok değişken bulunmaktadır.

Yani oyunda kulemi inşa eder ve düşmanlarla savaşırım mantığı son derece yanlıştır. Kuleleri inşa aşamasında kullanılan malzemeden hangi kulenin hangi silahla donatılacağına ve düşmanın ne yönden saldıracağına kadar farklı birçok değişken bulunmaktadır.

 • Oyunda amaç kule inşa etmek gibi görünse de farklı bir sürü yan amaç bulunmaktadır.
 • Levelleri 3 yıldızla atlamak ve düşmanları olabildiğince çok öldürmek bunlardan biridir.
 • Oyunda her oyuncunun 5 elması bulunmaktadır. Amaç her etapta güçlenerek gelen rakibi alt etmek ve onu elmaslara ulaşamadan öldürmektir.
 • Oyunda düşman sürekli olarak değişmektedir. Yani bir bölümde iblislerle savaşırken diğerinde korkutucu derecede bir yaratık kulenize zarar vermeye çalışabilmektedir.
 • Cursed Treasure’de kuleleri savunmanın aslında hazineyi savunmak olduğunu da unutmayın.

Hem telefonlardan hem de internet tarayıcısı üzerinden oynanabilen bu oyunda grafikler çok sağlam olmasa da oyunun amacının bir kule inşa etmek ve hazinenizi savunmak olduğu düşünüldüğünde grafiklerinden çok asıl amacın önemli olduğunu görebilirsiniz.

Her kulenin farklı istatistikte olması ve hasar değerine göre dayanıklılığın ortaya çıkması, oyuncuların bu bağlamda rastgele kule inşa etmelerinin de önüne geçmektedir. Oyunda bunun yanında daha fazla depolama alanı satın alabilmek ve daha çok kule yerleştirmek için manalarını yeniden doldurmak mümkündür.

Oyun bu yönüyle her ne kadar eleştirilse ve adaletli bir sistemin önüne geçtiği öne sürülse de fiyatların çok uygun olması ve dileyenlere herhangi bir ücret ödemeden de olanak vermesi Cursed Treasure’da önemli özelliklerdendir.

Strateji oyunları arasında muhteşem bir ayrıntı olarak karşımıza çıkan Cursed Treasure’de bir şeyler satın almak sadece oyunda kullanıcılara zaman kazandırmaktadır. Dilerseniz siz de bu oyunu hemen indirerek oynamaya başlayabilir ve düşmanlarınızda amansız bir mücadeleye girebilirsiniz.

3- Village Builder

Stratejik oyunlar kategorisinde yer alan Village Builder, Project GD şirketi tarafından geliştirilmiş olup, açık kaynaklı bir proje olarak da gündeme damgasını vurmuştur.

Oyunda en temel amaç, sıfırdan ve kişisel isteklere uygun bir yerleşim alanı inşa etmektir. Yani bir tür strateji oyunudur. Village Builder oynamak isteyen kullanıcılar online ortamları tercih edebileceği gibi, oyunu bilgisayar ya da akıllı cihazlarına indirerek de oynayabilmektedir.

Peki Village Builder nasıl oynanır? Village Builder ücretsiz mi? Bu makalemizde oyuna ilişkim tüm detayları bulabilirsiniz.

Village Builder Nasıl Oynanır?

Stratejik oyunlar kategorisinde bulunan Village Builder oynamak isteyen oyun severler öncelikle oyuna başarılı bir şekilde erişim sağlamalıdır. Akabinde başlangıç için belirlenmiş bazı haritalar bulunur. Bu haritalardan herhangi biri seçilmesi gerekir.

Daha sonra seçilen alanda oyuncular ilk aşamada bazı evleri yerleştirmeye başlarlar. Daha sonraki etaplara geçildiğinde ise ilgili alanda bir kültür, üretim mekanizması, kaynaklar ve çok daha değişik faaliyetlere yön verilmesi gerekecektir.

Oyunda başarılı olabilmek ve bir üst seviyeye geçebilmek içinse binaları ve kurulan mekanizmaları elde edilen puanlarla geliştirmek şarttır. Seçilen alan üzerindeki bir birimi yerleştirmek üzere herhangi bir döşemenin üzerine tıklandığında, yerleşimden ne kadar puan alınacağı görmek mümkündür.

Aynı zamanda bu bölümde komşu döşemeler gibi bazı gereksinimler de yer almaktadır. Oyun severlerin Village Builder oynarken dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise yerleşimlerden en yüksek puanı almaya odaklamaktır. Özellikle de inşa edilen her başarılı bina, seviye atmak için en doğru hamledir.

Village Builder Ücretsiz mi?

Özellikle de yeni bir yaşam alanı keşfetmek gibi olanaklar sağlayan inşa oyunlarını seven kullanıcılar Village Builder’ı tercih etmektedir.

Bu oyun hem eğlenceli hem de uzun vadelidir. Yani seviye atlamak için emek vermek ve sağlam bir oyun stratejisi geliştirmek gerekir. Peki son zamanların da en popüler oyunlarından biri olan stratejik oyunlar arasında bulunan Village Builder ücretsiz mi?

Oyun bilindiği gibi online ortamda oynanabilmektedir. Bu nedenle de kullanıcılardan herhangi bir ücret talebinde bulunulmamaktadır. Yani Village Builder tek kuruş ödemeden eğlenebileceğiniz bir oyundur.

4- Base Defense 2

Strateji oyunları arasında kendine yer bulan Base Defense 2, oldukça sevilen ve tercih edilen bir yapım olarak öne çıkmaktadır.

Oyunda ana hedef kullanıcının üssünü düşmanlardan korumak için güçlendirmeler yapması ve çeşitli stratejiler geliştirmesidir. Bu oyunda sadece silahların güçlü olması kesinlikle yeterli gelmemekte kullanıcılardan o silahları kulelere eşit seviyelere denk gelecek şekilde dağıtması beklenmektedir.

Beedo Games tarafından piyasaya sürülen Base Defense 2, oyuncuların oynadıkları ve ilk izlenim olarak tam not verdikleri bir yapım olarak akıllarda kalmayı başarmıştır. Özellikle indirilme rakamlarına ve kullanıcıların seviyelerine bakıldığında Base Defense 2’in hem çokça indirildiği hem de oyuncular tarafından hemen silinmediği yani uzun süre oynandığı görülmektedir.

Bu ayrıntı bile aslında Base Defense 2’nin ne denli sevildiğini gösterir niteliktedir. Şimdi gelin Base Defense 2’yi yeni duyan ve oynamak isteyenler için kısaca bir açıklama yapalım

 • Base Defense 2’de ana amaç üssünüzü düşman askerlerinden korumaktır.
 • Burada koruma yapabilmek için kulelerin silahlarla etkin şekilde donatılması gerekmektedir.
 • Bir kuleye yeterli ekipmanı sağlamaz ve silah bakımından yetersiz bırakırsanız düşman o bölgeden üsse sızıntı yapacaktır.
 • Oyunun stratejisi de burada ortaya çıkmakta ve sizlerden her bölgenizi güçlü tutmanız beklenmektedir.
 • Sizin oyun içi birimleriniz onları konumlandırdığınız noktalarda düşmanlara tüm gücüyle saldıracaktır.
 • Kazanılan zaferlerde düşman ordularının eşyalarını yağmalayabilir ve kazanılan elmaslarla kulelerinizi daha da güçlendirebilirsiniz.
 • Amacınız her zaman üsse sızıntı olmasını engellemek ve kulelerinizi her daim saldırıya hazır tutmaktır.

Base Defense 2, oyuncuların oldukça beğendiği bir uygulama olarak akıllara gelmektedir. Telefonların yanında tabletlerde ve bilgisayarlarda da oynanabilmesi oyunun kullanıcı kitlesinin de bir hayli genişlemesini sağlamaktadır. En güzel strateji oyunları hangileri merak edenler ve deneyimlemek isteyenlere önerilebilecek en nitelikli uygulamalardan biri hiç kuşkusuz Base Defense 2’dir.

Oyunu mobil olarak oynamayı tercih edenler çoğunlukta olsa da Base Defense 2’yi web tarayıcısı üzerinden tercih edenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Oyunda gerçekleştirilen kule inşası sonrası silahlandırma yaptığınızda kuleleriniz düşmanı gördüğü an otomatik ateşe başlayacaktır. İnşa etmiş olduğunuz kuleleri güçlendirmek için o birimin üzerine bir kez tıklamanız yeterlidir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu