2023’te Güzellik Merkezi Açmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Güzellik merkezi açmak gibi bir düşünceniz varsa birtakım gereksinimleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu gereksinimler arasında başlıca öne çıkanlar arasında;

  • Gerekli izinleri almak,
  • Açılış için belgeler tedarik edilmeli,
  • Personel temin edilmeli,
  • Pazarlama ve reklam hizmetleri planlanmalı,
  • Salon için ihtiyaç duyulacak bakım ürünleri tedarik edilmek,
  • İş yerinin kira ve ekipman giderleri hesaplanmalı.

Son maddede belirttiğimiz kira ve ekipman giderleri, işletmeniz için başlıca giderler arasında yer alır. Bunlar dışında gider kalemleri arasında;

Güzellik merkezinde kullanılacak ekipman giderleri,

  •  Çalışan personeller için verilecek maaşlar,
  • Eşletmenizi tanıtabilmeniz için harcanacak reklam giderleri,
  • Elde edilen gelir üzerinden verilecek vergiler,
  • Güzellik merkezinin aylık kira ücreti

Gibi farklı kalemlerde giderler ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle güzellik üzerine işletmenizi açarken bütçenizi belirtmiş olduğumuz harcamalara göre ayarlamayı düşünmek zorundasınız. Aksi takdirde kısa sürede ekonomik zorluklarla karşılaşabilmeniz olasıdır.

 Geçtiğimiz yıllarda Güzellik merkezi açmak için yerine getirilmesi gereken şartlarda değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler arasında en çok göze batan mesleki yeterliliğin zorunlu hale getirilmesidir.

Güzellik Merkezi Açmak İçin Mesleki Yeterlilik Zorunlu Hale Getirildi 

25 Ağustos 2022 yılında 31934m sayılı yönetmeliğin resmî gazetede yayınlanmasıyla beraber, güzellik salonlarının iş yeri açma ve çalışma ruhsatı ile ilgili yönetmeliklerinde değişikliğe gidildi. Böylece güzellik merkezi açmak için gerekli belgeler arasına mesleki yeterlilik eklenmiş oldu.

 Gerçekleştirilen değişiklik ile beraber hali hazırda açık olan güzellik salonlarında çalışan ya da ilerleyen dönemlerde çalışacak olan sorumlu müdür personelinin mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir.

Mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır? 

Güzellik Merkezi alanında iş yapmak isteyen kişilerin yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi mesleki yeterlilik belgesini almaları artık zorunlu.

Mesleki yeterlilik belgesi, yetkilendirilmiş olan SC belgelendirme kuruluşu tarafından başvuru sahiplerine verilmektedir. Başvurunun gerçekleşebilmesi için Nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünü mail yoluyla bilgi@scbelgelendirme.com.tr adresine göndermek yeterli olacaktır.

Sağlıklı şekilde yapılan başvuru akabinde yetkilendirilen kuruluş başvuru sahibi ile iletişime geçmekte ve konuyla ilgili detaylı bilgilendirme yapmaktadır.

Merak edenler için, bir güzellik merkezinde sorumlu müdür olarak görev almak istiyorsanız uygulamalı ve yazılı 2 aşamalı sınava tabi tutulacağınızı söylemeliyiz. Sınavları başarıyla geçen adaylar mesleki yeterlilik belgesini almaya hak kazanmaktadır.

İlgili yazı: Kârlı İşler – Gelir Elde Edebileceğiniz 16 Hobi

Belgelerle ilgili eksiklikleri tamamladıysanız, sırada güzellik merkezinin eksiksiz şekilde hizmet verebilmesi için ne kadarlık bir sermayeye ihtiyacınız olacağını düşünmeye sıra geldi demektir. İşyerinizin sağlıklı bir şekilde faaliyet gösterebilmesi için ekipman ve personel konusunda sıkıntı yaşamamalısınız.

Dolayısıyla işe koyulmadan önce bu tür gereksinimleri düşünerek yola koyulmak mantıklı bir adım olacaktır. Şimdi güzellik alanında iş yeri açarken hesaplamamız gereken maliyetlerin neler olduğundan bahsedelim.

Güzellik Merkezi açarken hesaplamamız gereken maliyetler nelerdir? 

Güzellik Merkezi açmak - Gerekli Maliyetler
Güzellik Merkezi açmak – Gerekli Maliyetler

1- Ekipman ihtiyacı

İş yerinizi açmadan önce ihtiyacınız olan ekipmanları doğru şekilde tespit etmelisiniz. Açılış sonrasında herhangi bir problemle karşılaşmamak için kullanmak istediğiniz teçhizatları satın almalı veya kiralamalısınız. Satın alma yoluna gitmeniz halinde ortalama cihaz ücretleri aşağıda belirtilmiştir.

Lazerli epilasyon cihazı: Bu ürün profesyonel anlamda incelendiğinde, fiyatının 60.000TL başlayarak 400 bin TL’ye kadar olduğunu görüyoruz. Yeni bir iş yeri açılışı için çok pahalı cihazlardan ziyade başlangıç seviyesini tercih etmek veya kiralık model yöntemine başvurmak daha mantıklıdır.

Cilt bakım aracı: Güncel fiyat aralığı 9000 TL ile 75.000 aralığında değişmektedir. 

Bunların haricinde güzellik merkezi açmak için gerekenler arasında Epilasyon cihazları, bölgesel incelme cihazları, İş yerinde kullanılacak masa sandalye ve mobilya eşyaları gibi birtakım malzemelere ihtiyaç duyacaksınız.

Bunları da düşündüğümüzde güzellik merkezi açmak için ne kadar sermaye gerekli diye düşünüyorsanız, soruya verilebilecek cevap;

Ortalama bir güzellik merkezi açmak için 300 bin TL ile 500 bin TL aralığında bir paraya ihtiyacınızın olacağıdır.

2- İş yerinin kiralanması 

İş yeri açtığınızda karşılaşacağınız en temel giderler arasında kira ücreti 1. sırada yer alır. Gelir elde etseniz de etmeseniz de bu gider her zaman karşınıza çıkacaktır. Dolayısıyla yeni bir iş yeri açılışında yaklaşık 6 aylık kira giderini karşılayacak bir sermayenizin bulunması önemlidir.

Bulunduğunuz şehre göre değişmekle birlikte ortalama bir iş yerinin kirası 10.000 TL’den başlayarak büyüklük ve merkezi konumuna göre değişiklik göstermektedir.

3- İşyerini açmak için gerekli olan izinleri alma ve belgeleri temin etme işlemleri

İş yerinize açmak için ilgili kurumlardan izin alma ve belki temin etme işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. İşlemlerle ilgili adımlar her iş kolu için farklılık gösterebilir. Bu nedenle sektörün sahip olduğu özelliklere doğru tanımlamanız gerekmektedir.

Güzellik merkezi açmak mantıklı mı sorusu bazı zamanlarda kafa karıştırıcı olabilir. Ancak kendinizi yeterli görüyor ve gerekli izinleri alabileceğinizi düşünüyorsanız, güzellik ve bakım sektörü son derece karlı bir iş kolu olduğunu söyleyebiliriz.

4- Personel giderleri

Personel gider kalemi, iş yerinin açılması ile birlikte Kira gibi sabit olarak gösterilen masraflar arasında yer alır. Söz konusu bu masraf, çalıştırılan Kişi sayısına göre değişiklik gösterir. Kira gideri bölümünde belirtmiş olduğumuz gibi Herhangi bir iş yeri açarken personel giderlerini 6 ay karşılayabilecek kadar hazırda para bulundurmanız önemlidir.

Yeni girilen bir sektörde işlerin nasıl ve hangi yönde ilerleyeceği belirsiz olduğundan dolayı, yaklaşık 6 aylık bir sürede giderleri karşılamak işyerinin kapanmaması açısından doğru bir yaklaşım olacaktır.

Güzellik merkezleri açısından personel giderleri incelendiğinde, bu tür yerlerin çalışanlarına komisyon karşılığında ücret verdikleri görülmektedir. Yaklaşık %20 ile %40 aralığında yer alan bu komisyon iş yeri için gider kalemleri arasında yer alır.

Komisyon karşılığı çalışmak, çalışan açısından performansa dayalı bir metot olduğundan dolayı güzellik merkezi için yüksek kazanç getirebilir.

5- Firmanızın tanıtımı için sosyal medya ve internet sitesi üzerinden çalışmalar yapılan çalışmalar

Günümüzde internet üzerinden elde edilen gelirin payı düşünüldüğünde, bir işletme için bu sektörü kullanmamak büyük bir gelir kaybına neden olur. Bu durum güzellik merkezleri için de geçerlidir.

Online olarak yapılacak olan reklamlar ile firmalar isimlerine çok uzaktaki kitlelere duyurabilmeye amaçlamaktadır. Bu sayede çevresinden ulaşamayacağı müşterilerine, küçük bir ek gider ile erişim sağlayabilmektedir.

Firmanızın adını duyurmak ve reklamını yapabilmek için ilk olarak Bir web sitesi tasarlayabilirsiniz. Diğer yandan sosyal medya platformlarını kullanarak firmanıza ait bir kitle hedeflemeniz mantıklı bir adım olacaktır.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek yeni işe başlayan bir işletme için tek bir maliyet oluşturur. Ancak bu maliyet, ilerleyen dönemlerde büyük bir gelir olarak firmaya dönüş yapabilir. Bu durumu düşünerek sosyal medya ve internet sitesi üzerinden tanıtım yapmayı mutlaka düşünmelisiniz.

6- Malzemeler- Güzellik ve bakımla ilgili ürünler

Güzellik alanında bir iş yeri açacaksınız, kullanacağınız malzemeleri önceden tedarik etmeniz gerekmektedir. İş yerinize gelen müşterilerin her birinin bakım ile ilgili gereksinimleri farklı olacağından, karşılaşacağınız bu durumu önceden düşünerek ihtiyacınız olabilecek malzemelere stokta bulundurmalısınız.

Tahmin edilebileceği gibi güzellik ve bakım ile ilgili ürünler kaliteyi yüksek tutmanız halinde iyi bir sermaye gerektirecektir. Ürünlerle ilgili maliyeti düşürmek adına güzellik merkezi açacak kişilere franchising modelini tercih etmelerine tavsiye edebiliriz. Bu modelde kullanacağınız ürünler anlaşacağınız firma üzerinden size gönderilecektir. Böylece hem firmanın reklamını yaparken kazanacak hem de ürün maliyetinden az da olsa kurtulacaksınız.

7- Eğitim giderleri 

Konu güzellik olunca, bu işlemi yapacak olan personelin alanında eğitilmiş kişilerden tercih edilmesi ihtiyacı ortaya çıkar. Diğer yandan mevcut personelin de zaman zaman yeteneklerini tazelemesi gerekebilir.

Bu tür durumlar için işe yeni alacağınız personeli veya mevcut çalışanınızı eğitime göndermek isteyebilirsiniz. Dolayısıyla eğitim giderleri alanında ek bir maliyet karşınıza çıkar.

Şunu hatırlatmak isteriz ki eğitim vermek istediğiniz personel için belirli bir maliyet karşılayacağınızdan dolayı, söz konusu personeli uzun vadede sizinle çalışması faydalı olacaktır. İşlerinizle uyumlu ve işini benimsemiş olduğunu düşündüğünüz personellere bu tür yatırımlar yapmanız çok daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

 Sık Sorulan Sorular (SSS)

Güzellik Merkezi ile Güzellik Salonu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her ne kadar Her iki kavram da aynı şeyi ifade ediyor gibi görünse de işin özüne inildiğinde birtakım farklılıklar karşımıza çıkmaktadır. Bu farklılıklar aşağıda sıralanmıştır.
 
1- Öncelikle güzellik salonlarında epilasyon işlemi gerçekleştirilemez, merkezlerde epilasyon birimi bulunan yerlerde epilasyon yapılabilir.

2- Güzellik merkezinde sorumlu müdürün alanında uzman bir tabip olması gerekirken, güzellik salonunda güzellik uzmanı ile aynı işlem gerçekleştirilebilir.

3- Zayıflama ile ilgili konularda Merkez biriminin bulunduğu işletmeler söz hakkı sahibi iken, salonlarda zayıflama işlemleri yapılamaz.

4-Tedavi ile ilgili işlemler doktor kontrolü altında merkezlerde yapılabilirken, salonlarda söz konusu işlemler gerçekleştirilemez.

Güzellik Salonlarında Çalışabilen Güzellik Uzmanında Hangi Şartlar Aranır?

Bir kişinin Güzellik uzmanı olarak, güzellik salonunda çalışabilmesi için birtakım kriterleri yerine getirmesi gereklidir. Bu kriterler aşağıda sıralanmıştır;
 
 1- 3308 sayılı çıraklık ve mesleki eğitim kanunu ile belirtildiği üzere güzellik uzmanlığı meslek Dalında ustalık statüsü belgesine sahip olan kişiler,
 
2- Güzellik alanında lisans veya ön lisans eğitimine başarıyla tamamlamış olan kişiler yada  Yurt dışında eğitim görerek denklikleri kabul edilmiş olan bireyler,  güzellik salonlarında güzellik uzmanı alanında çalışabilmektedirler.

Güzellik Merkezi Açmanın Daha Kolay Bir Yolu Var Mıdır?

Güzellik merkezi açmak için gerekenler herkes için aynı olmakla beraber tercih edilen işleyiş mantığı ile işletmenizdeki maliyet yükünü hafifletebilirsiniz. Franchising modelini benimseyerek bayilik alabilir ve masraflarınızda kalem kalem düşüşler yaşayabilirsiniz.
 
Süpermarket zincirlerinde olduğu gibi franchising modeli ile Güzellik Merkezi alanında yer alan zincir işletmelere dahil olabilmeniz mümkün. Böylece piyasaya yeni giren bir işletmeci olarak isim olarak yer edinmiş bir zincire dahil olabilir ve marka bilinirliğinden yararlanabilirsiniz.
 
 Franchising modeline dahil olabilmenin de birtakım şartları bulunmaktadır. Bu şartlar her marka için farklılık gösterir.

Güzellik Merkezi ve Salonlarının Ülkemizdeki Piyasa Hacmi Ne Boyuttadır?

 Söz konusu sektör ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlasa da ilerleyen dönemlerde çok daha iyi yerlerde olacak görünüyor. Hedef kitle açısından baktığımızda ise 20-25 milyon civarındaki bayanın bu sektörden hizmet alacağı düşünülmektedir.

Güzellik Merkezi Açmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

Planlı ve programlı bir şekilde ilerleyen dönemlerde bu sektör içerisinde yer almak istiyorsanız yapabileceğinize en mantıklı adım güzellik ile ilgili bölümlerden mezun olmaktır.

Anadolu meslek liseleri veya kız meslek liseleri içerisinde yer alan kuaförlük ve cilt bakım bölümlerini bitirerek bu konuda iyi bir altyapı kazanabilirsiniz.

Üniversite dönemlerine geçtiğinizde ise kuaförlük ve güzellik bilgisi öğretmenliği ile profesyonel anlamda meslek sahibi olabilmeniz mümkün.

Hangi Kurslara Giderek Güzellik Anlamında Kendimi Geliştirebilirim?

 Lise ve Üniversite döneminde güzellik üzerine bölüm okumadan doğrudan sertifika alarak bu sektörde kendinizi göstermek istiyorsanız güzellik Uzmanlığı sertifikası veren özel kursları tercih etmeniz gerekmektedir.
 
 Özel kursların dışında bölgenizde bulunan halk eğitim merkezlerinin vermiş olduğu kursları takip ederek benzer şekilde sertifikanızı alabilirsiniz. Kursları tamamlayarak yapılacak olan sınavları başarıyla geçmeniz halinde sertifika almaya hak kazanırsınız.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu