Google’da Arama Yapın veya URL Yazın Ne Demek? – 2023

Google’da arama yapın veya url yazın” ne anlama geliyor? Sıkça karşımıza çıkan bu terim gerçekte neyi ifade ediyor?

İçeriğimizde bu soru üzerinde derinlemesine bir inceleme yapıyoruz. Akıllarda ki soru zaman zaman karşımıza çıkan Google’da arama yapın veya url yazın bizim için neden önemli? Niçin bu kelime gurubunu araştırıyoruz?

Sorumuza cevap verebilmek için öncelikle Arama motorlarından bahsetmek gerekmekte. Arama motorları üzerine kısa bir bilgiyle giriş yapalım.

Dünya genelinde en sık tercih edilen arama motorlarının başında bilindiği üzere Google gelmektedir.

Google Arama Motoru Nedir?

Bir Rus şirketi tarafından geliştirilen ve geniş çapta sübvanse edilen Yandex, beklenen etkiyi yaratamamış ve Google’ı koltuğundan edememiştir.

Kullanıcıların çoğu Google arama motorunu kullanmakta ve yapılan aramalarda zaman zaman yukarıda bahsettiğimiz arama yapın veya url yazın terimiyle karşılaşmaktalar. Bu durumda ister sitemez merak oluşturuyor.

Kişilerin bu bağlamda en sık merak ettikleri soru ise yazımızın başında belirtmiş olduğumuz Google’da Arama Yapın veya Bir Url Yazın cümlesinin ne anlama geldiğidir.

Aslında Google üzerinde arayın veya bir url yazın tabiri Chrome tarayıcısı kullanan kişilerin karşısına çıkan bir ibaredir. Yani bu terimi görüyorsanız GOogle Chorome tarayıcısı kullanıyorsunuz demektir.

İlk kez görüldüğünde dikkat çeken Google üzerinde arayın veya bir url yazın, ibaresi bu süreçten sonra kişiler için araştırma konusu olmaya başlıyor.

Google’da arama yapın veya url yazın…İşte Detaylar

Arama yapın veya URL yazın ibaresi yukarıda örnek resimde görüleceği üzere Google arama çubuğu boş olduğunda kişilerin karşısına çıkmakta ve silik şekilde orada belirmektedir.

Google Chrome’de görünen bu arama çubuğuna Omnibox ya da Omnibar denmektedir. Bu Omnibox, sizden url yazmanızı ya da merak ettiğiniz bir kelimeyi buraya girerek arama yapabileceğinizi ifade etmektedir.

2022’De Gmail Hesap Açma Nasıl Yapılır? Öğrenmek için hemen yazımızı okuyun!

Yani kişiler Chrome tarayıcısını açtıktan sonra Google arama motorunu açmadan açılan hangi site olursa olsun adres çubuğunu boşaltabilir ve bu alana arama yapmak istedikleri kelimeyi ya da cümleyi kolaylıkla girebilirler.

Google’da Arama Yapın veya Bir Url Yazın” ibaresinin yer aldığı kısma arama yaparak enter’a basmanız akabinde sistem size saniyeler içerisinde arama motorunun yapacağı aramanın aynısını getirecektir.

Yani Google’da arama yapın veya url yazın ne demek merak edenlerin anlayabileceği basit haliyle bu bir arama motoru olarak öne çıkmaktadır.

Google’da Arama Yapın veya Bir Url Yazın Ne Anlama Geliyor?

Google’da her saniye milyarlarca arama yapılıyor. Bu aramalar ne kadar fazla olursa şirket o kadar kar sağlıyor.

Bu bağlamda şirket, kişilerin daha kolay aramalar yapması ve aradıkları sonuca ulaşabilmesi için sürekli araştırmalar ve iyileştirmeler yapmaktadır.

Bundan 3 sene öncesine kadar Omnibox üzerinden sadece internet sitelerine giriş yapılabilirken şimdilerde bu alan farklı amaçlar için de kullanılabilir hale getirildi.

Google’da Arama Yapın veya Bir Url Yazın ibaresi de bulunan adres çubuğunda kişiler başka neler yapabilir?

  • Google arama motorunda arayabileceğiniz kelimeleri ve cümle öbeklerini Omnibox’a yazarak kolayca arayabilirsiniz.
  • Bu alanda kullanıcılar matematiksel hesaplamaları da kolayca yapabilmektedir. Örneğin hızlı şekilde 680 * 15 sorusuna yanıt arıyorsanız ya da 189+576 işlemini hesaplatmak istiyorsanız bu ibareyi Omnibox’a yani adres çubuğuna yazmanız yeterli olacaktır.
  • Aynı şekilde araç çubuğunda Google üzerinde arayın veya bir url yazın ibaresi beliren kısımda merak ettiğiniz spesifik sorulara da cevap arayabilirsiniz. Örneğin bu alana “Albert Einstein’ın ölüm yılı nedir?” yazdığınızda cevap direkt enter’a bile basmadan karşınıza “18 Nisan 1955 olarakçıkacaktır. Ya da 2018 Dünya Kupası Şampiyonu yazıldığında karşınıza direkt kupayı kazanan ülke olan Fransa çıkacaktır.

Görüldüğü üzere son zamanlarda kafaları oldukça kurcalayan Google url yazın ne demek veya Google’da arama yapın veya url yazın sorusularının yanıtı aslında bu kadar basittir.

Bu aslında kullanıcıların işini kolaylaştırmak için bulunan ve oldukça sevilen bir yöntemdir. Ancak Arama kısmında url yani web site adresi girin ibaresinin yazın ibaresinin bulunması bazı kullanıcılarda kafa karışıklığına yol açabilmektedir.

Url yazın demek ise kişilere bu alana bir adres kopyalayın ya da direkt olarak yazın anlamına gelmektedir. Ziyaret etmek istediğiniz com uzantılı sitenin ismini yazarak CTRL tuşuna basılı tutarken enter’a basmanız sizi direkt o sitenin internet uzantısına yani URL’sine ulaştıracaktır.

Omnibox’u diğer adıyla Omnibar’ı farklı amaçlarla kullanmak size interneti daha etkin kullanma fırsatı verecektir. Bu yazımızda sizlere Google’da bir arama yapın veya bir url yazın ibaresinin ne anlama geldiğini ayrıntılarıyla ve daha da önemlisi ilgi çekici ipuçlarıyla anlattık.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu