2023 Yılında Amazon’dan Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Online girişim söz konusu olduğunda Amazon’dan para kazanma yolları, tercih edilebilecek en iyi yöntemlerden birisidir. Girişimciler için kazanç elde etmeye başlamanın yeni sayılabilecek yollarından bir tanesi Amazon’dur. Amazon’un başlamak için kolay bir seçenek olması platformun en çok tercih edilenler arasına girmesine neden olmuştur.

Platformun ürün satış listesine girerek üst sıralarda yer almanın ve Amazon üzerinden önemli bir kazanç elde etmenin yöntemlerini öğrendikçe bu işlerin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Herhangi bir ürün satmasanız dahi Amazon üzerinden kazanç elde edebilmenin çok sayıda yolu bulunuyor. Bu açıdan baktığımızda kullanıcılara alternatif yöntemler sunması platformun neden para kazanma yolları arasında sıkça tercih edildiğini bizlere göstermektedir.

Sahip olduğunuz yetenekler veya sermayeniz ne olursa olsun, yazımızın içeriğinde Amazon’dan para kazanma yolları üzerine çok sayıda seçenek bulacaksınız. Yazımızı sonuna kadar okuyarak konu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Amazonu 2023 Yılında Neden Tercih Etmeliyim?

Neden Amazonu Tercih Etmeliyim?
Neden Amazonu Tercih Etmeliyim?

Amazon, 1994 yılından itibaren günümüze kadar faaliyette bulunan köklü bir e-ticaret sitesi olarak kullanıcılara hizmet vermektedir. Dünya çapında 344 milyar dolar piyasa değerinin olduğu tahmin edilmektedir. E-ticaret siteleri arasında bu rakamsal değerlere sahip bir başka platform bulunmamaktadır.

Tarihler 2017’yi gösterdiğinde Amazon Marketplace üzerinden yapılan satışların, toplam e-ticaret üzerinden yapılan satışların %20’sini oluşturduğu açıklanmıştır. Sadece bu rakam bile Amazon firmasının internet üzerindeki ağırlığını bizlere göstermektedir.

Girişimci olarak Amazon haricinde daha farklı e-ticaret siteleri üzerinden de gelir elde edebilirsiniz. Ancak Amazon’un diğer firmalara göre sunmuş olduğu farklı seçenekler Platformu bir adım öne çıkarmaktadır.

Diğer yandan platformun kullanıcılar arasında en çok beğenilen özelliğinin müşteri memnuniyeti olduğunu söyleyebiliriz. ABD genelinde müşterilerin %90’nın satın alma konusunda amazonu tercih ettiği tahmin edilmektedir. Hem köklü bir e-ticaret sitesi olması hem de uzun yıllardır faaliyette olması ve bu süreçte müşteri memnuniyetini önemsemesi Amazon’un kullanıcılar için sadık bir e-ticaret sitesi olmasına sebep olmuştur.

Online para kazanmanın bir yolunu arayan girişimciler için Amazon geçmişten gelen birikimi ile harika bir tercih olacaktır. 

Amazon’dan Nasıl Para Kazanılır?Amazon’dan Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Aşağıda Amazon üzerinden para kazanmanın birbirinden farklı Yolları anlatılmıştır.

1- Affiliate Pazarlama ile Kazanç Elde Etmek

Amazon'dan Nasıl Para Kazanılır?
Amazon’dan Nasıl Para Kazanılır?

Herhangi bir ürünü satışa sunmadan Amazon üzerinden para kazanabilmenin en kolay yollarından bir tanesi Amazon ile satış ortağı olmaktır. Amazon’un kullanıcılara sunmuş olduğu satış ortaklığı programı para kazanma üzerine en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

Kendinize ait bir blog, web sitesi veya buna benzer şekilde moderatörü olduğunuz bir online erişim noktanız bulunuyorsa, Amazon satış ortaklığını kullanarak para kazanmanız harika bir ek gelir yöntemi olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için yapmanız gereken Amazon’un listesinde yer alan bir ürünü kullanıcılarınıza tavsiye etmektir.

Kullanıcılarınıza sunmuş olduğunuz ürünü, hedef kitlenizin tıklayarak satın alma işlemini gerçekleştirmesi halinde Amazon satış ortaklığı programı ile ilişkili olduğunuz için belirli bir komisyon kazanırsınız. Bu komisyonun oranları değişmekte olup genellikle ürün fiyatının %4’ü ile %10’u aralığında yer almaktadır. Satış ortaklığı programına dahil olmak bir kullanıcı için kolay sayılabilecek birtakım işlemleri içerir.

Amazon satış ortaklığı programının genel özellikleri nelerdir?

 • Amazon’un kullanıcılara sunduğu satış ortaklığı programı ile herhangi bir ürün satmadan para kazanma şansına ulaşabilirsiniz,
 •  İşlemlerin başlaması ve devam etmesi son derece kolaydır,
 •  Kazanç elde edebilmek için yapmanız gereken sadece Hedef kitlenize ilgili ürünü tanıtmaktır.

2- Amazon üzerinden el yapımı ürünler satın 

Amazon üzerinden el yapımı ürünler satın
Amazon üzerinden el yapımı ürünler satın

Online girişimciler için internet üzerinden el yapımı ürünler satmanın çok sayıda adresi olsa da Amazon’un sahip olduğu bu sistem geniş bir kitleye hitap ettiğinden dolayı bir adım daha öndedir. Platform üzerinden takı, giyisi, çeşitli zanaatkar ürünleri gibi ikinci el veya el yapımı ürünlerine satabilirsiniz.

Amazon Handmade, tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz için size özel bir URL vermektedir. Bu URL ile müşterileriniz mağazanızı kolaylıkla bulacak ve işlemleri gerçekleştirebilecektir. 

Amazon Handmade ürünlerini kendisi yapan kullanıcılar için işlemleri benzer rakiplerine göre daha kolay ve uygun fiyatlı hale getirmeye çalışmaktadır. Profesyonel bir satış hesabı oluşturmak için 39,99 ödeme yapmanız gerekmektedir. Ancak ürünlerini kendi üreten el yapımı ürünler satan kullanıcılar bu ücreti ödemezler. Bu tür kullanıcılardan satış yapmaları halinde %15’lik bir komisyon ücreti alınmaktadır.

 Amazon üzerinden el yapımı ürün satmanın temel özellikleri nelerdir?

 • Ürün satışı yaparak para kazanmadığınız sürece Amazon’a herhangi bir ücret edemezsiniz.
 •  Abone olunca size özel bir URL belirlenir,
 •  El yapımı ürünler satan ve üreten kişiler için harika bir seçenektir.

3- Amazon Merch ile Kazanç Elde Edin

Amazon Merch ile Kazanç Elde Edin
Amazon Merch ile Kazanç Elde Edin

Tasarım alanında veya Doğuştan gelen bir yetenek olarak kendinizde bir beceri görüyorsanız Amazon Merch  bu konuda size yardımcı olabilir. Bu platform üzerinden kazanç elde edebilmek için Uzman olmanız gerekmez. Temel tasarımları bilmek ve bu konuda bir şeyler üretebilmek ve güncel konuları takip ederek Trend gündem üzerine içerikler üretmek Amazon’un bu özelliği sayesinde para kazanmayı mümkün kılmaktadır.

Amazon Merch yöntemini kullanarak çeşitli tişörtler, birbirinden güzel kapişonlu ürünler ve bunlar haricinde çok daha fazlasını tasarlayarak satışa sunabilirsiniz. Satışa sunmak istediğiniz ürünleri Amazon üzerinden satmak isterseniz herhangi bir ödeme yapmanız gerekmemektedir. Tüm bunlar müşterileri desteklemek adına firma tarafından gerçekleştirilir.

Amazon’un sunmuş olduğu bu avantajlardan yararlanabilmek için yapmanız gerekenler ise çok kolay. Bir hesap açmak, ürün tasarımlarınızı ve tasarımlarınızın fiyatlarını sisteme yüklemek… Ayrıca açıklamalar ile satışlarınızı desteklemek yapılması gerekenlerdir. Tasarım yapılan ürünlerin her biri size özel telif hakkı ile eşleştirilir. Platform ile kazanacağınız miktar satılan ürün adetine ve satışa koyduğunuz ürünün Fiyatına göre değişecektir.

Amazon Merch Sisteminin avantajları nelerdir? 

 • Bu özelliği kullanarak Amazon’a ürün yüklemek ve satış işlemlerini gerçekleştirmek kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmuştur,
 •  Tasarımlarınız Amazon’un ürün sayfaları arasında sergilenir,

4- Kindle Doğrudan Yayıncılık ile Kazanç Elde Edin

Kindle Doğrudan Yayıncılık ile Kazanç Elde Edin
Kindle Doğrudan Yayıncılık ile Kazanç Elde Edin

Yazma konusunda kendinizi yetenekli görüyor musunuz? Boş zamanlarınızı makale yazarlığı ile geçirerek kendinizi bu alanda geliştirmeyi başarabildiniz mi? Hazırlamış olduğunuz yazıları yayınlatmak için bir Yayınevi mi arıyorsunuz? 

Şunu belirtelim ki yazılarınızı yayınlayacak bir yayınevine artık ihtiyacınız yok. Kindle doğrudan yayıncılık sistemi ile kitaplarınızı ve içeriklerinizi bu platform üzerinden yayınlayabilirsiniz.

Hazırlamış olacağınız eserlerin satışından elde edilecek olan gelirin büyük bir kısmı size kalacaktır. Ortalama olarak %70’lik bir kazanç miktarına Kindle doğrudan yayıncılık sistemi ile eser üzerinden elde edebilirsiniz. Bu açıdan baktığımızda Kindle ile para kazanmanın temelinde içerik yazmayı Başaran yazarlık yeteneği söz konusudur.

Kindle ile başarılı olabilmenin yolu düzenli olarak içerik oluşturmaktan geçmektedir. Bununla beraber hazırlamış olduğunuz içeriğin kalitesi de başarılı olabilmenin bir başka yoludur. Eserinizin beğenilmesi ve kendi kendini satmaya başlaması ile platform üzerinden kazanç elde etmeye başlayacaksınız.

Kindle doğrudan Yayıncılık sisteminin temel özellikleri nelerdir?

 • Eserlerinizin satış rakamları üzerinden %70’lik bir telif hakkı gelirini elde edebilirsiniz,
 • Sürekli içerik üreten bir yazar için harika bir potansiyeli bulunmaktadır,
 • Eserlerinizin kopyalarını yapabilir ve dijital olarak basabilirsiniz,

5- Amazon FBA sistemi ile kazanç elde edin

Amazon FBA sistemi ile kazanç elde edin
Amazon FBA sistemi ile kazanç elde edin

Bir önceki yazımızda Amazon FBA işletmesinin nasıl çalıştığını ve satıcıların bu işletme üzerinden nasıl kazanç elde etmeye çalıştığını anlatmıştık. Dilerseniz bu yazımıza https://www.kazanmaninyolu.com/amazon-fba-nasil-calisir/ Linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yazımızın bu bölümünde ise Amazon FBA sisteminden kısaca bahsedeceğiz. Para kazanma konusunda yeterince bilinmeyen bir sistem olarak Amazon FBA ile bu sistemi hâkim kişiler kolay yollardan kazanç elde edebilmektedir. Nakliye, depolama, geri iade ve buna benzeyen arka plan işlerinin tamamı Amazon tarafından Yapılan bu sistemde satıcı kişi sadece ürünlerini listelemektedir.

Satışa sunmak istediğiniz ürünler Amazon firmasının deposunda muhafaza edilir. Müşterileriniz Amazon listeleri üzerinden alışveriş yaptığında, Satıcı olarak sizin yapmanız gereken pek bir işlem yoktur. Amazon firması depolarındaki ürünlere müşterilere gönderir ve kalan işlemlere sırasıyla halleder. Satışa sunulan ürün üzerinden belirli bir Komisyonu Amazon kendisine alarak kalan kısmı satıcıya aktarır.

Kısacası Amazon FBA programına dahil olarak ürünlerinizin teslimatla ilgili tüm işlemlerini platformun yapmasını sağlarsınız. Böyle bir durumda müşterileriniz aradaki temel farkı anlayamazlar. Ürünlerin Amazon tarafından gönderildiğini düşünerek güven içerisinde alışverişlerini gerçekleştirir.

Amazon FBA programında listelenen ürünler ağırlık ve boyutlarına bağlı olarak ücretlendirilmektedir. Diğer yandan listede bulunan ürünlerin satılmaması durumunda depolama ücreti ödemeye devam edersiniz. Satış yapmış olduğunuz ürünün piyasadaki talebine göre Amazon FBA ile iş birliği yapmak karlı bir seçenek olabilir.

 Amazon FBA sisteminin temel özellikleri nelerdir?

 • Amazon’un sunmuş olduğu bu program sayesinde müşterileriniz ile tek tek ilgilenme zahmetine girmezsiniz,
 • Ürünleriniz satıldığı sürece programdan elde edileceğiniz kar miktarı artacaktır,
 • Kısa süreler halinde çalışmalar yapmak için mantıklı bir yöntemdi,

6- Amazon Mekanical TÜRK Programı ile kazanç elde edin

Herhangi bir kitle oluşturmadan veya bir ürün listesi ortaya koyarak satışa sunmadan para kazanmanın bir yolu olarak mekanik Türk projesini Tercih edebilirsiniz. Amazon iş türleri arasında başlangıç seviyesinde yatırım ile gerçekleştirilebilecek bir iş kolu olarak bu proje tercih edilebilir.

Amazon’un kullanıcılara sunmuş olduğu bu programda Uzaktan bir çalışan olarak hedefinize ulaşabilirsiniz. Hedefe ulaşmanın yolu birtakım görevleri gerçekleştirmektir. İstenilen görevler arasında çeşitli anketleri doldurmak, içeriklerin denetimini yapmak ve doğruluğunu onaylamak yer alır.

Amazon’un bu programı sayesinde doğru adımlar atarak Saatte 15 Dolar civarında kazanabilirsiniz. Bu yöntem ekstra bir gelir elde etmek isteyenler için denenebilecek muhteşem bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amazon Mekanical TÜRK  programının temel özellikleri nelerdir?

 • Sahip olduğunuz diğer faaliyetlerin yanında bu yolu kullanarak ek gelir elde edebilirsiniz,
 • Amazon üzerinden mekanik Türk programı ile kazanç elde edebilmek için satış listesi oluşturmak veya takipçi kitlesine sahip olmak gerekmez,
 • Yapılacak görevler herkese hitap eden bir takım basit konuları içerir.

  7- Perakende Arpitrajları ile indirimlerden kar elde edin

Perakende arpitraj yöntemi ile indirimli ürünleri stoklayarak para kazanabilirsiniz. Bu işlemleri Walmart veya Big Box gibi mağazaları takip ederek görmüş olduğunuz harika fırsatları değerlendirerek gerçekleştirmeniz mümkündür.

Perakende arpitraj yöntemi, farklı firmalar üzerinden indirimli alacağınız ürünleri Amazon’da satarak kâr elde edebilmenize imkân tanır. Bu yöntemi kullanırken uygun fiyatlı ürünleri bulmak için çok sayıda büyük mağazayı takip etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Mağazaların zaman zaman sunmuş olduğu indirimlerden, kuponlardan ve benzer fırsatlardan yararlanarak ürünleri uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Almak istediğiniz ürünlerin Amazon üzerinden satılmaya değer bir ürün olup olmadığını anlamak için firmanın sunmuş olduğu FBA gelir hesaplayıcısını kullanabilirsiniz. Uygulamayı edinerek akıllı telefonunuz üzerinden barkodları taramanız mümkündür. Perakende arpitraj yöntemi üzerinden başarılı olabilmek için diğer anlattığımız yöntemlere göre çok daha fazla çalışmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Diğer yandan perakende arpitraj yöntemi ile çok yüksek gelirler elde edemeyeceğiniz de belirtmemiz gerekiyor. Bu yol ile zengin olma hayalleriniz varsa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ancak indirimli ürünler üzerinden kar elde ederek ek bir gelir kazanmayı amaçlıyorsanız perakende arbitraj metodunu uygulamanız mantıklı olacaktır.

 Perakende arpitraj yönteminin temel özellikleri nelerdir?

 • Bu metot ile alışveriş yaparak yeniden kazanma şansını elde edebilirsiniz.  Dolayısıyla herhangi bir ürün üretmeksizin arbitraj yoluyla kazanç elde edebilirsiniz.
 • Yetenek, özel bir beceri ya da çok büyük bir sermaye gerektirmez.

8- Farklı alanlarda hizmetler satarak ek gelir elde edin

Amazon üzerinden gelir elde etmenin çok sayıda yöntemi olduğunu buraya kadar anlatmış olduğumuz metotlar ile sanıyoruz ki ifade ettik. Kısa bir özet geçmek gerekirse Amazon’dan gelir elde etmenin bilinen yolları olan ürün satışı ve reklamcılık haricinde farklı yöntemleri de bulunmaktadır.

Bu yöntemler arasında bir kısmı çok kişi tarafından bilinirken pek azı gizemli kalmış ve sadece bazı kişiler tarafından denenmiştir. 

Hizmet satışı yapmak ve bu yöntem üzerinden kazanç elde etmek de sır olarak kalmış Amazon kazanç elde etme yöntemleri arasındadır. Bir hizmet üzerine sunum yapabileceğinizi düşünüyorsanız Amazon mağazasında bu alanda kazanç elde edebilmeniz mümkündür. Müzik enstrümanları veya online ders konularında ders verebilmek gibi bilgi ve yetenek gerektiren alanlarda Amazon müşterileriyle iletişim kurarak onlara yardımcı olabilirsiniz.

Üstelik bu işlemleri gerçekleştirirken herhangi bir başlangıç ücreti ödemeniz gerekmez. Aynı şekilde yıllık bir abonelik durumu da söz konusu değildir.

Amazon’un tüm bu işlemler üzerinden elde edeceği gelir, vereceğiniz hizmet ve hizmet üzerinden kazandığınız ücrete bağlı olarak değişmektedir. Diğer yandan bazı konularda platform kullanıcılara yardımcı olabilmektedir. Hizmetlerinizin daha fazla kişiye ulaşması için reklamlar yapmak, bir blog veya web sitesi tasarlamak  gibi işlemler için yeterli zamanınız yoksa Amazon bu işlemleri sizin için kendisi gerçekleştirebilir.

Hizmet satışı gerçekleştirerek para kazanmanın temel özellikleri nelerdir?

 • Binlerce müşterisi olan Amazon üzerinden hizmetlerinizi listeleyerek çok sayıda kişiye ulaşabilirsiniz,
 • Bir web sitesi veya bir blog kurmadan ürünlerinizi insanlara ulaştırabilirsiniz.

9- Bir marka oluşturun ve para kazanır

Bir marka oluşturabilmek için doğrudan kendiniz bir şeyler üretebileceğiniz gibi çeşitli firmalarla anlaşarak tek parça halinde siparişler verebilirsiniz. Bu siparişlerin üzerine biraz da değişiklikler gerçekleştirerek logonuzu ekleyebilir ve bir marka satıcısı olabilirsiniz.

Ürünlerinizi Amazon listelerinde sıralarken rekabetçi bir fiyat üzerinden listelemeyi ihmal etmeyin. Rakiplerinizin benzer ürünlerinin fiyatlarını inceleyerek ürünlerinizi, rekabet oluşturacak bir ücret üzerinden sıralamaya koyun.

Listelediğiniz ürünlerin benzerlerini taklitçilerden sakınmak için, Amazon üzerinden başvurulan marka tescilini deneyebilirsiniz. Amazon firması ile çalışırken rakiplerinizle mücadele etmek bazen zor gelebilir. Ancak piyasadakilerden daha farklı bir ürün listelemeniz bu noktada size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Profesyonel bir satıcı olarak Amazon ile çalışmak iyi bir gelir kaynağı olacaktır. Amazon satıcı hesabınızı yönetmek için panelinizde bulunan satıcı Merkezi, işlemlerinizi yapmayı kolaylaştırır. Bu sistem perakende mağazası yönetmiş olan herkes için son derece kolay bir paneldir.

Ürün listelemesi yaparken müşterilerin dikkatini çekmek için sisteme yükleyeceğiniz fotoğraflara ve bu fotoğrafların altına yazacağınız açıklamalara dikkat edin. Fotoğrafların ürünle ilgili net açılarla çekilmiş olması ve ürünü göstermesi son derece önemlidir. Açıklama kısmında ise müşterilerin kafasına takılacak tüm soruların yanıtlanması gerekmektedir.

Bir marka oluşturarak Amazon’da satış yapmanın temel özellikleri nelerdir?

 • Listelediğiniz ürünler üzerinde ki tam hakimiyet marka sahibinde olur,
 • Üretim fiyatlarının düşük tutulması halinde, liste fiyatlarını rekabetçi bir ücret üzerinden sıralayabilirsiniz,
 • Markanızın ismi duyuldukça elde edeceğiniz kazanç aynı oranda

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu