Fortnite Kaç GB 2024-Fortnite Sistem Gereksinimleri Neler?

Son dönemlerin populer oyunları arasında yer alan Fortnite, sahip olduğu devasa indirme boyutuyla oyun severler arasında merak uyandırmayı başarmıştı. Fornite kaç gb?, Fortnite mobile kaç gb?, Fortnite sistem gereksinimleri nelerdir? soruları üzerine yapılan araştırmalar oyunun ne derece merak edildiğini gösteriyor.

Ancak Fortnite oyununun hem bilgisayarda hemde mobilde yüksek boyutlara sahip olması kullanıcılar açısından olumsuz durum olarak algılanabilirdi. Çünkü oyuncular arasında yazılı olmayan bir kural vardır ki oda indirilmesi uzun süren oyunlardan kaçmaktır.

Bu sebeplerden dolayı Fortnite üzerinde Epic Games tarafından yapılan çalışmalar sonrasında yeni güncellemeler yapıldı. Son güncellemeler ile Fortnite boyutunu 60GB kadar küçültmeyi başardılar.

Eski versiyonuna göre bu boyut çok daha küçük olduğundan kullanıcılar için daha hızlı indirme daha az internet kotası gibi bir çok faydayı beraberinde getirdi. Böylece Fortnite kaç gb sorusunun cevabı bir problem olmaktan yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı.

Yazımızda Fortnite oyununda birçok platform için depolama alanı gereksinimleri üzerine bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Fortnite Kaç Gb? 2024’te Fortnite Mobile Kaç GB?

Fortnite Bilgisayar’da Ne kadar Depolama Alanı Gerektiriyor?

Fortnite kaç gb sorusunun cevabını PC üzerinde merak edenler için son güncelleme ile birlikte 29,2GB olduğunu belirtelim. Oyunun bu seviyelere gelmesinde geliştiricilerinin payı çok büyük. Çünkü 100GB seviyelerinden 60GB sıkıştırma ile 30GB seviyelere getirmek büyük bir başarı.

Sermayesiz kazandıran oyunlar ile nasıl kazanılır? Hangi oyunlardan para kazanılır? Yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özellikle yüksek indirme oranlarından kaçan kullanıcılar için Fortnite’nin boyutunda ki değişim olumlu olarak algılanmıştır.

Şu da var ki ilerleyen dönemlerde oyuna gelecek yeni güncellemeler ile oyun boyutunda bir miktar yükselme olması beklenen bir durum. Bu sebeple Bilgisayarınızda her ihtimale karşı 35gb yer ayırmanız mantıklı olacaktır.

Bu konuda Epic Games yaptığı açıklamada ilerleyen dönemlerde yapılacak güncellemelerin küçük boyutlara sahip olacağını açıkladı. Bu sayede bilgisayarınızda depolama alanı konusunda çok fazla düşüncelere dalmanıza gerek olmayacak Fortnite kaç gb olacak araştırmalarına girmeyeceksiniz.

2024’te Fortnite Mobile Kaç GB?

Fortnite Android ‘de Kaç GB Yer İstiyor?

Android için Fortnite kaç gb ? Oyunu sürekli yanında isteyenler için android üzerinde Fortnite yaklaşık olarak 3,3GB yer kaplamaktadır. Ancak oyun doğrudan Google Play üzerinde bulunmamakta. Samsung Galaxy Store veya Epic Games’in kendi resmî sitesi üzerinden indirebilmeniz mümkün. Oyun severler için 3,3Gb yer isteyen Fortnite için her ihtimale karşı 3,5Gb yer ayırmanızı tavsiye ederiz.

Fortnite iOS’ta Kaç GB Yer İstiyor?

Androide göre İOS işletim sisteminde Fortnite daha az yer istiyor. Bu açıdan yaklaşarak Fortnite ios kaç gb sorusuna 3,3gb’lik bir android alanına gereksinim duyan oyunun, İOS işletim sistemi için 2gb civarında yer talep ettiğini söyleyerek cevap verebiliriz.

Kullanıcı yorumlarına göre oyun 1.14gb ile 1.8gb aralığında. Ancak 2gb’lık bir alanı ayırmanız önerilir. Zaman içerisinde oyunda ilerledikçe daha fazla veri depolanacağı için bir miktar esneme payını da düşünerek bu alanı bir gereksinim olarak düşünmekte fayda olacaktır.

Fortnite macOS’ Ne kadar Yer Gerektiriyor?

Fortnite hakkında kafaları karıştıran bir diğer konu MacOS’ta ne akdar depolama alanı gerektirdiğidir. İnternet üzerinde oyunla ilgili Fortnite kaç gb soruları MacOS içinde yapılmakta. Fortnite’nin macOS taki depolama alanı bilgisayarla aynıdır. Yani 29,2Gb’Lık bir alan yeterli olacaktır. Ancak yine hatırlatmak isteriz ki ilerleyen dönemlerde gelebilecek güncellemeler nedeniyle gerekli alanı 35Gb civarında düşünmenizde fayda bulunuyor.

Not: Fortnite sistem gereksinimleri hakkında ki yazımızı konu bütünlüğünün bozulmaması açısından yazımızın devamında detaylıca aktaracağız.

Fortnite Oyunu Kaç Gb? (Oyun Kolsolları)

Fortnite, PS4 ve PS5’te Ne Kadar Depolama Alanı İstiyor?

Fortnite Playstation Depolama alanı
Fortnite Playstation Depolama alanı

Fortnite Playstation üzerinde android ve İOS işletim sistemlerinde olduğu kadar cömert değil. Playstation üzerinde baktığımızda oyunun18Gb civarında bir yer kapladığı görülüyor. Oyunda verilerin depolanması zamanla artacağından 23-24Gb’lık bir alan ayırmanız tavsiye edilmektedir.

Fortnite Xbox Oyun Konsollarında Ne Kadar Büyük?

Fortnite’nin Xbox içerisinde kapladığı alanı PC ve macOS ile kıyasladığımızda aradaki farkın Xbox lehine önemli ölçüde büyük olduğunu görebiliyoruz. Oyunun Xbox’ta kapladığı alan 18Gb kadardır. Bu boyutun 10Gb’lık kısmı kurulumdan önce yapılırken kalan 5gb’lık bölüm kurulumun ardından tamamlanmaktadır. Ancak oyun severler için Xbox üzerinden Fortnite kurmak için 23Gb’Lık bir alan bulundurmalarını öneririz.

Fortnite oyununu buraya kadar anlattıklarımız dahilinde özetlersek;

 • Eski büyük boyutlu versiyonlarından sonra yapılan güncelleme ile indirme boyutunda çok büyük eksilmeler olmuştur. Buda kullanıcıların faydasına artı bir not olarak yansımıştır.
 • Güncelleme sonrası Dosya boyutu Pc ve macos için 60gb kadar küçüldü,
 • Mevcut verilere göre eskiden fornite kaç gb sorusunun cevabı 100gb iken şu anda pc ve macOS için 30gb olacaktır.
 • Android ve İOS işletim sistemine sahip telefonlar için Fortnite kaç gb sorusuna cevap olarak 3,3gb diyebiliriz,
 • Xbox, ve Playstation oyun konsollarında Fortnite kaç gb diyenler için 23gb ve 18gb olarak yanıtlandırılabilmektedir.

Fortnite Sistem gereksinimleri NELERDİR?

Fortnite Minimum Bilgisayar Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Fortnite kaç gb sorusuna gerekli cevapları verdikten sonra oyunun çalışması için istenilen minimum fornite sistem gereksinimleri ile önerilen fornite sistem gereksinimleri hakkında yazımıza başlayalım. Anlaşılacağı üzere minimum sistem gereksiniminde oyunun çalışması için azami olması gereken bileşenler listelenecektir. Ayrıca oyun en az detayda, en az özellikle çalışacaktır.

Oyun konusunda Fortnite severler için güzel haber oyunun çok fazla sistem gereksinimi istememesi. Belki de kullanıcılar arasında bu denli ismini duyurması ve popüler bir yer edinmesine sebep olan nedenlerden birisi de sahip olduğu bu özellik. Ayrca Fortnite ile pek çok oyuncu para kazanma özelliğini kullanmaya çalışmakta. buda bir tercih sebebi. Bu konuda para kazandıran oyunlar isimli yazımızı okumanızı öneririz. Düşük ayarlara alarak oyunu oynayabileceğinizi düşünüyorsanız Fortnite sistem gereksinimleri şu şekildedir;

 • 4gb ram,
 • i3 2,5 Cpu işlemci,
 • İntel HD 4000 ve üstü ekran kartı size
 • 16gb hardisk için boş bir alan,
 • Windows 7, Windows 8 ya da Windows 10 64 bit
 • DirectX 11 ve üstü

Fortnite Önerilen Bilgisayar Gereksinimleri Nelerdir?

Yukarıda Fortnite sistem gereksinimleri ile oynamak elbette mümkün ancak oyun tutkunları için bu gereksinimler yeterli gelmeyecektir. Oyunda rekabet söz konusu olduğu için yüksek ayarlarda oyunu oynayabilmek önemli. Hatta önerilen ayarlar bile profesyonel şekilde oynayanlar için yeterli gelmeyecektir. Önerilen Fortnite sistem gereksinimleri;

 • Core i5 2,8Ghz İşlemci,
 • 16Gb Hardiskte boş alan
 • Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 64 bit işletim sistemi
 • Direct X 11 ve üzeri
 • Nvidia Geforce GTX 660/AMD rodeon HD 7870 ve üzeri ekran kartı.

Fortnite Masa Üstü Bilgisayar ve Diz Üstü bilgisayara Nasıl indirilir?

Fortnite oyununu bilgisayarınıza indirmek için her şeyden önce Epic Games hesabına ihtiyacınız olacak. Epic game yalnızca Fortnite’yi kullanıcılarına sunan bir firma değil. Daha çok sayıda satın almak isteyebileceğiniz oyunu bulunan dev bir firma. Zaman zaman indirimler olması nedeniyle Epic Game takip edilmesi gereken bir oyun üreticisidir. Epic game üzerinden Fortnite oyununu indirmek için atılması gereken adımlar şu şekildedir;

 • Epic game sitesine gidip ve üye değilseniz üye olun, üyeyseniz giriş yapın,
 • Üye kayıt veya üye giriş işlemini tamamladıktan sonra tekrar geriye gelerek Epic Games’i al diyerek devam edin,
 • Bu aşamada Epic Games Launcher yüklenecektir. Yükleyicinin adımlarını izleyerek yüklemeyi tamamlayın,
 • Üyelik bilgilerinizle giriş yapın akabinde Mağaza sekmesine tıklayarak devam edin,
 • Mağaza içerisinde Fornite olarak arama yapın ve yükleyin
 • Oyun kütüphanenize bulunmakta, bu kısımda bularak oynayabilirsiniz.

Fortnite ile Nasıl Para Kazanılır?

Fortnite kaç gb ve Fortnite sistem gereksinimleri gibi soruları ardımızda bıraktığımıza göre bu oyunu tercih edenlerin oyun aracılığıyla nasıl para kazandığından bahsedebiliriz. Fortnite yalnızca bir oyun değil aynı zamanda para kazandıran oyunlar kategorisinde değerlendirilen ek gelir yoludur.

Fortnite oyununda 3 adet birbirinden farklı oyun modu bulunmaktadır. Bu modlar arasında yer alan Battle- Royale ile uygulama içi para kazanılmaktadır. Diğer mod olan “Dünyayı Kurtar” seçeneğinde ise geleneksel olarak değerlendirilen yöntemlerden kazanç yer alıyor. Bu iki özel mod dışında benzeri oyunlarda olduğu gibi turnuvalar ve ürün satışları ile ek gelir kazanılabilmektedir. Peki; bu modlar ne anlama geliyor?

Fortnite Battle Royale oyun Modu

Fortnite Battle Royal kullanıcılar için ücretsiz şekilde ulaşabilecekleri bir oyun modudur. Bir oyuncu kendi rızası ile istemediği sürece ödeme yapmadan oyuna devam edebilir. Ancak bu tür oyunlarda süreci hızlı geçmek, diğer oyunculardan daha gelişmiş görünmek için oyuncular birtakım aksesuarlar almak isteyebilir. Bu durumda aksesuarlar, kıyafetler, çeşitli silahlar için para ödemesi gerekecektir.

 Şunu da belirtelim, benzeri oyunlarda olduğu gibi alınan kıyafetlerin veya aksesuarların Fortnite ’de herhangi bir avantajı yok. Oyuncular ödeme yaparak aldıkları bu ürünler ile diğer kullanıcılara göre sadece farklı görünüşleri ile ayrıma tabi tutulmaktalar. Bunun dışında oyun içerisinde bir fark bulunmuyor. Herkesten farklı olmak ve farklı görüntüye sahip olmak diğer oyuncuları da etkilemekte ve bu iş kar tanesinden çığa doğru ilerlemekte.

Fortnite kaç gb ve Fortnite sistem gereksinimleri nelerdir sorularını araştıran kullanıcılar bu tür aksesuar ve ürünleri merakla takip etmektedir. Oyuna yönelik bu merak, oyun içi satın alma sürelerindeki kısıtlamalar ile birlikte kullanıcıları aceleciliğe itiyor ve satın almalar hızlanıyor.

Uygulama içerisinde ürün satın almak isteyen bir kullanıcı bu isteğini Fortnite v-BUCKS adındaki para birimiyle gerçekleştirmektedir. Bu para birimi dolar ile karşılaştırıldığında dönüşümleri şu şekildedir;

 • V-Papel 7,99$
 • 2.800 V-Bucks 19.99$
 • 5.000 V-Bucks 31.99$
 • 13.000 V-Bucks 79,99 $

Fortnite Turnuvalar ile Para Kazanın

Benzer pek çok oyunda görüleceği üzere oyunlar üzerinde kullanıcıların para kazanabileceği en iyi seçenek büyük turnuvalara katılmaktır. Fortnite turnuvaları için E-spor destek sağlamakta ve kullanıcıları oyun turnuvasında buluşturmaktadır. Epic Games zaman zaman düzenlenen turnuvalar ile hem oyuna oyun severlerin ilgisini canlı tutmaktayken hem de para ile kullanıcılarını ödüllendirmekte.

Sık sorulan Sorular

Fortnite PC için ve Mobil için ücretsiz mi?

Bu soruya verilecek cevabımız evet ücretsizdir olacaktır. Oyunu kurduktan sonra oynamaya başlayabilirsiniz. Oyunu Epic store üzerinden indirmeniz gerekmekte. Bunun için daha öncesinde Epic store’yi indirmeli ve bunun ardından Fortnite oyununu indirmelisiniz.

Ancak oyuncular oyun içerisinden diğer rakiplerine oranla farklı görünmek isterlerse bunun için harcama yapmaları gerekecek. Oyun içi satın almaların bulunduğu Fortnite’de aksesuarları parayla alabilirsiniz.

Fortnite’yi 4Gb Ram ile Oynamak Mümkün mü?

Oyunu çalıştırmak ve takılma yapmadan oynayabilmek için 4gb ram yeterli olacaktır. Ancak iyi bir deneyim yaşamak ve rakiplerinizle daha iyi şartlarda mücadele etmek için ram miktarını arttırmanız önerilir.

Fortnite Kaç Gb Mobil?

Andorid cihazlar için 3,3gb’lik bir android alanına gereksinim duyan Fortnite İOS işletim sistemi için 2gb civarında yer talep ettiğini belirtelim.

Fortnite Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

4gb ram,
i3 2,5 Cpu işlemci,
İntel HD 4000 ve üstü ekran kartı size
16gb hardisk için boş bir alan,
Windows 7, Windows 8 ya da Windows 10 64 bit
DirectX 11 ve üstü

Fortnite Kaç GB Ram İstiyor?

Fortnite oyunu sistem gereksinimlerine baktığımızda düşük ayarlarda bilgisayar oynamak için 4GB ram istemektedir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu