Iconosquare İncelemesi 2024 – Sosyal Medya Analiz Aracı

Iconosquare, sosyal medya planlama ve analiz aracıdır. Bu araç sayesinde gönderilerinizin ne kadar işe yarayıp yaramadığını takip edebilmeniz mümkündür. Sosyal medya ile uğraşan ve sürekli gönderi yayınlayan biriyseniz mutlaka gönderilerinizin etkileşime girip girmediğini merak ediyorsunuzdur.

Böyle bir durumda ihtiyacınız olan şey, gönderilerinizi yayınladığınız kanalım performansı ve en son gönderilerin analizlerine ulaşmaktır.

Yapay zeka uygulamalarını hangi programlar kullanıyor? İşte detaylar…

Kullanıcı yorumlarına göre Iconosquare sosyal medya planlama ve analiz aracı, standart bir Analitik aracından çok daha fazlasını sunmaktadır. Platform sayesinde sosyal medya hesabınızı büyütebilir ve aynı zamanda bu yönde çeşitli stratejiler uygulayabilirsiniz. Yazı içeriğimizde Iconosquare analiz aracı hakkında tüm bilgiler detaylıca anlatılmaya çalışılacaktır.

Iconosquare Sosyal Medya Planlama Aracı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Az önce de belirttiğimiz gibi Iconosquare, bir tür sosyal medya analiz uygulamasıdır. Sosyal medya üzerinden yapmış olduğunuz işlemlerin kullanıcı tarafından ne tür etkileşime girdiğini öğrenebilmek için kullanırlar. Bununla beraber kanalınızı geliştirmek adına kullanılabilecek başlıca uygulamalardan bir tanesidir.

Iconosquare uygulamasını web sitesi üzerinden ya da mobil uygulama aracılığıyla kullanabilmeniz mümkündür. Platform bu özelliklerinin yanında Instagram kullananlar için çok sayıda araca ücretsiz olarak sunar.

ChatGPT Plus nedir? Premium dil programı hakkında merak edilenler nelerdir?

Iconosquare sosyal medya planlama ve analiz aracının kullanıcılar için hazırlamış olduğu çok sayıda özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler aşağıda liste halinde sıralanmıştır.

Iconosquare Sosyal Medya Planlama Aracını Nerede Kullanabiliriz?

 • Iconosquare platformunu, Instagram, Facebook, TikTok, Twitter, linkedin gibi çok sayıda sosyal medya uygulaması için kullanabilirsiniz,
 • Instagram uygulamasının sunmuş olduğu hikayeler bölümü dahil olmak üzere, Facebook TikTok ve linkedin gibi sosyal medya araçlarının analizleri için kullanabilirsiniz,
 • Rakipleriniz hakkında detaylı bilgiler, hashtagler, topluluk ve profil etkinlikleri hakkında analiz raporlarına ulaşabilirsiniz,
 • Instagram üzerinden yapılan etiketler ve bahsetme yorumları için analizler yapabilirsiniz,
 • Instagram, Twitter, Facebook sosyal medya araçları için izleme raporları oluşturabilirsiniz,
 • Iconosquare sosyal medya planlama aracı ile otomatik raporlar düzenleyebilirsiniz,
 •  Bünyesinde bulunan çok sayıda araç ile sınırsız sayıda ekip üyesini desteklemektedir,
 • Iconosquare, kullanıcılara çok sayıda ücretsiz araç sunmaktadır, bu ücretsiz araçlar;
 1.  Twista: Bir kullanıcının yapmış olduğu tweetlere Instagram gönderi pozisyonuna çevirir,
 2. Omnilink: Instagram ile Bio arasında bağlantı aracı olarak kullanılır,
 3. Rastgele yorum seçme aracı: Yapmış olduğunuz bir Instagram yarışmasında kazananları seçmektedir.
 4. Sosyal medya takvim aracı: Tercih edilen yıl içerisinde 250’den fazla hashtag tatilini içermektedir.

Iconosquare Analiz Aracı Kullanıcılara Yapısındaki Hangi Özellikleri Sunmaktadır?

Iconosquare planlama aracınnın arayüzünde kullanıcılar için hazırlanmış çok sayıda menü seçeneği yer almaktadır. Bu seçenekler arasında aşağıdaki bölümler bulunur.

 •  Gösterge paneli
 •  Analitik bölümü
 •  Yayınlama alanı
 •  Izleme bölümü

Iconosquare analiz aracının arayüzündeki bu bölümlerin neleri ifade ettiğini yazımızın devamında açıklamaya çalışacağız.

1- Gösterge paneli

Iconosquare sosyal medya düzenleme aracı kullanıcıların anlayabileceği şekilde basit bir arayüzle tasarlanmıştır.  Menü bölümü, ara yüzün sol bölümünde yer alır ve çeşitli bağlantılarla süslenmiştir. Üstte yer alan çubuk kısmında, ek profiller ve profiller arasında geçiş yapabilmek için hızlı kullanım seçenekleri yer alır.

Iconosquare Menü
Iconosquare Menü

Iconosquare ara yüzü seçmiş olduğunuz sosyal medya için kaydedilmiş veriler içerir. Arayüzün gösterge paneli isteğinize göre özelleştirilebilir. Verilerinizi istediğiniz şekilde görüntüleyebilmek için farklı panolar oluşturabilmeniz mümkündür.

Iconosquare Menü - Tarih ayarlama
Iconosquare Menü – Tarih ayarlama

Iconosquare sosyal medya planlama aracını kullandığınızda göreceksiniz ki arayüz olarak Google Analitik görünümüne benzemektedir.  Google analitikte olduğu gibi Iconosquare’da da en önemli verilerinizi öncelikli olarak ana sayfanızda düzenlemenizi tavsiye ederiz.

Diğer yandan sosyal medya aracınızın hangi tarihlerde nasıl performans gösterdiğini öğrenmek için tarih filtrelemesi gerçekleştirebilirsiniz. Platformun en güzel yanlarından bir tanesi çok sayıda sosyal medya uygulamasını tek bir çatı altından kontrol edebilmenizdir.

2- Analitik

Iconosquare Menü - Analitik
Iconosquare Menü – Analitik

Iconosquare sosyal medya planlama aracının Analitik kısmı çok sayıda bölüme ayrılmıştır. Analitik bölümü sosyal medya aracınızı genel bakış görüntüsü ile karşılar. Ancak biraz incelendiğinde daha derinlemesine verilerden oluştuğunu görebilirsiniz.

Uygulamanın genel bakış bölümü incelendiğinde kullanmak istediğiniz sosyal medya platformlarının Analitik yönünü buradan takip edebileceğinizi anlıyoruz. Yapmış olduğunuz paylaşımların nasıl bir performans gösterdiğini anlayabileceğiniz kısım Iconosquare’un genel bakış bölümü. 

İlgili Yazı: En iyi instagram pazarlama ve planlama araçları hangileridir?

Burada yer alan daha detaylı tablolar ile genel bakış bölümüne derinlik kazandırılmıştır. Örneğin Facebook sosyal medya aracı için genel bakış bölümü incelendiğinde paylaşımlarınızın etkileşimleri, sahip olduğunuz kitlenin zaman içerisindeki büyüklüğü, paylaşımlarınızın yayınlanma sıklığı, gönderilerinize yapılan erişimler, sayfanızın performansı gibi çok sayıda veri genel bakış bölümünde yer alır.

Sayfa performansı isminden de Anlaşılacağı gibi sosyal medya platformunuzun belirli bölümlerinin göstermiş olduğu etkileşim sonucunda alınan verimdir. Genel bakış bölümü ile sayfa performansının birbirinden farklı olduğunu belirtmemiz gerekir. Farklar arasında sayfa beğenmeleri, görüntülenmeler, sayfaların sekmeleri için görüntülenme dağılımları gibi özellikler yer alır.

Iconosquare sosyal medya planlama aracındaki veriler, sosyal medya sayfalarınızın ilerlemesini takip etmek açısından son derece gerekli bir materyaldir. Bu veriler sayesinde sayfanızın durumu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Böylece hangi işlemleri doğru yaptığınızı veya eksik Bulunduğunuz kısımları tespit edebilmeniz mümkündür.

3- Yayınlama Alanı

Iconosquare uygulaması analitik konusunda sosyal medya araçlarına hakim olduğu kadar yapısında bulunan yayınlama araçlarıyla da sosyal medya uygulamalarınızı takip edebilmek için kullanabileceğiniz gelişmiş bir uygulamadır.

Platformun bünyesinde bulunan gönderi ekleme aracı ile bağlantı, başlık, saat, tarih, durum ve notlar ekleyebilirsiniz.

Iconosquare’da daha önceden belirlemiş olduğunuz gönderinin yapısına bağlı olarak resim ekleme bölümleri bulunmaktadır. Gönderi oluşturmak için uygulama üzerinden Crosspost isimli seçeneği tercih ederek adımları izleyebilirsiniz. Crosspost aynı zamanda profilleriniz için çeşitli taslaklar oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

Sosyal medya aracınızda yayınlamak istediğiniz gönderileri planladığınızda, hangi gönderenin hangi günlerde veya haftalarda gönderildiğini görmek için Iconosquare’ın sunmuş olduğu planlayıcı takvimini kullanabilirsiniz.

İconosquare - Gönderi Planlama
İconosquare – Gönderi Planlama

Planlamanızı daha hızlı gerçekleştirebilmek için otomatik planlama sistemini tercih edebilirsiniz. Bu sistemde gönderilerin haftanın hangi günleri veya hangi saatlerinde yapılabileceğini dilediğiniz zaman aralığına göre tercih edebilmeniz mümkündür.

4- İzleme

Iconosquare uygulamasının sahip olduğu izleme özellikleri, uygulamayı İnstagram ve Facebook yorumlarının takibi üzerinde bir adım öne çıkarmaktadır. Kullanıcılar izleme özelliği ile doğrudan Iconosquare üzerinden sosyal medya platformlarına yapılan yorumları kolaylıkla takip edebilir. Ancak bu takip işlemleri Twitter sosyal medya platformunda geçerli değildir.

Sosyal medya araçlarını kullanan bir Kullanıcı olarak sayfanızın mevcut yerini öğrenmek için izleme bölümünü kullanabilirsiniz. 

Iconosquare izleme bölümü, sosyal medya sayfalarınızı pazarlama stratejisi oluşturmak açısından kullanılması gereken bir alandır. Aynı zamanda Instagram ve Facebook sosyal medya kanallarında yer alan sayfalarınızı uyumlu hale getirmek ve performanslarındaki gelişmeleri izleyebilmek için tercih edilebilecek mükemmel bir seçenektir. Ancak bu durum yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi Twitter için geçerli değildir.

İlginizi çekebilir: ChatGPT ve chatGPT PLUS uygulamaları arasında ki farkları biliyor musunuz?

Iconosquare Sosyal medya planlama aracının ücretlendirmesi nasıldır? 

İconosquare - Ücretlendirme
İconosquare – Ücretlendirme

Iconosquare sosyal medya planlama aracının kullanılan ekip üye sayısı ve profil durumlarına göre değişen 3 farklı planı bulunmaktadır.

Iconosquare Pro

Bu üç farklı plandan kullanıcı için fiyat olarak en uygun olanı temel plan yani Iconosquare Pro’dur. Iconosquare platformunun Pro versiyonu aylık 49$ olarak belirlenmiştir. Bu plana dahil olmanız halinde 3 sosyal medya hesabınızı kontrol edebilir ve bu işlemleri iki takım arkadaşı halinde gerçekleştirebilirsiniz.

Iconosquare uygulamasının Pro versiyonunda her profil için bir rakip ve bir hashtag ile sınırlandırılırsınız. Ayrıca uygulamanın sunmuş olduğu araçlardan bazıları, gönderen analizlerinin bir kısmı, PDF raporları, özel panolar, Instagram için oluşturulan etiketler gibi bazı özelliklerde kısıtlamaya gidilmiştir.

Iconosquare Advanted

Iconosquare sosyal medya planlama aracının ikinci tarifesi Advanced olarak isimlendirilmiştir. Advanted paketinin aylık 79$ olarak belirlenmiş. Bu planda 5 adet sosyal medya platformu izlenebilirken ve sınırsız sayıda ekip üyesi eklenebilmektedir. 

Advanted paketinde rakiplerinizin ve hashtag’lerin sayısı 5’e yükseltilmiştir. Ayrıca bir önceki plan olan Pro planında yer alan tüm özellikler bu Pakete dahil edilmiştir.

Iconosquare Enterprise 

Iconosquare sosyal medya aracının tüm özelliklerini kullanılabildiği en üst düzey plan enterprise olarak geçer. Bu planın aylık ücreti 139$ olarak belirlenmiştir. Enterprise Paketinde 10 adet profil ve sınırsız sayıda ekip üyesi desteği yer almaktadır.

Bir önceki paket olan Advanted paketindeki tüm özellikler Enterprise paketi içerisinde yer alır. Şunu da belirtmeliyiz ki Iconosquare platformunun tüm paketlerinde 14 günlük deneme süresi yer almaktadır. Bu süre içerisinde her bir paketi deneme şansına sahip olabilir ve kendinize uygun olanı tercih ederek süre sonunda ücretli bölüme geçebilirsiniz.

Iconosquare Sosyal Medya Planlama Aracının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Iconosquare Sosyal Medya Aracının Bazı Avantajları

Bilindiği gibi Iconosquare Platformunun temel çalışma noktası sosyal medya analitiği üzerinedir. Uygulama sosyal medya aracı olarak kullanmış olduğunuz kanalların performansını ölçmek üzere istatistikler toplar. Iconosquare’yı kullanırken belirli bir tarih aralığı tercih ederek, bu aralık içerisinde yayınlamış olduğunuz gönderilerin istatistiklerine Ulaşabilirsiniz. İstatistikler sayesinde gönderileriniz ile ilgili ileriye dönük planlamalar yapmanız mümkündür.

Mevcut istatistiklerinize bakarak hangi gönderinizin iyi performans gösterdiğini anlayabilirsiniz.  Platformun bu özelliklerine içerik bölümünü dahil etmeniz halinde kullanabilirsiniz. Gönderileriniz ile ilgili performans konusunda şüpheleriniz varsa Iconosquare’ı kullanarak iletilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Iconosquare uygulaması gönderileri inceleme konusunda ileri derecede sezgisel davranır. Bu davranışı sayesinde gönderiler tek bir platform üzerinden kontrol edilebilir ve planlanabilir. Diğer yandan Iconosquare’da bulunan İndustry Benmark özelliği sayesinde sosyal medya profilinizin rakiplerinizle karşılaştırmasını yapabilir ve yerinizi görebilirsiniz.

Iconosquare Sosyal Medya Aracının Bazı Dezavantajları

Uygulamayı deneme sürecinde çok sayıda avantajın görülebildiği gibi bazı dezavantajların da bulunduğunu söyleyebiliriz. Iconosquare ile çalışırken özel olarak oluşturulan panolar hariç arayüzün diğer kısımları farklı profillere ayrılmış gözüküyor. 

Bu durum çok önemli bir problemi oluşturmasa da bir kullanıcı gözüyle görülebilen bir sorundur. Çünkü bir sosyal medya kullanıcısının çok sayıda kanala sahip olması halinde tüm kanallarını aynı ekranda görmek ister.

Yazı içeren üstünde zaman zaman belirtmiş olduğumuz gibi Iconosquare daha çok Facebook ve Instagram üzerinde Optimize edilmiş bir uygulamadır. Twitter konusunda ise çok daha az özellik sunmaktadır. Söz konusu durum ikincil bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor.

İncelemek için: Iconosquare

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu