Doordash Nedir?2024’te Amerika’da Para Kazan

Doordash, Amerika’da yer alan popülaritesi yüksek yemek dağıtımı gerçekleştiren uygulamalar arasında yer alır. Yemek alanında rekabetin yüksek olduğu bir ortamda öne çıkmayı başaran uygulama, hem kullanıcıların hem de bu yöntem ile para kazanmak isteyenler için Doordash nedir sorusunu akıllara getiriyor.

Daha önce hiç kullanmayanlar veya Amerika’da bu yöntem ile sürücü olarak para kazanmak isteyenler için, platformun en sevdiğiniz yiyecek ve gıdaları kapınıza kadar getirdiğini söyleyerek özet geçelim. Yazımızın içeriğinde ise Doordash nedir ve nasıl çalışır? ve tam olarak nedir? nasıl kullanılır? sorularına cevaplar vermeye çalışacağız.

Uygulamada yeni iseniz içeriğimizi okuyarak birtakım temel sorulara cevaplar bulabilmeniz mümkündür. Belki de yazımızı okuduktan sonra Doordash’i kullanarak favori aplikasyonlarınız arasında yer verebilirsiniz.

Doordash Nedir? 2024 Klavuzu

Doordash, ABD ve birkaç ülke içerisinde faaliyet veren popüler yemek dağıtım hizmetlerinden birisi olarak tanınmaktadır. Platformun çalışma mantığını anlayabilmek için her şeyden önce ortaya çıkış hikayesini bilmemiz gerekmektedir.

Söz konusu firma, 2013 yılında Stanford Üniversitesi’nde öğrenci olarak bulunan 4 kişi tarafından san Francisco’da kurulmuştur. Açıldığı ilk dönemlerde işletmelere yönelik bir aplikasyon olarak hizmet vermekteydi.

Kurulduğu ilk dönemlerde ismi PaloAltoDelivery.com adresi ile faaliyete başlayan işletme, 2013 yılının haziran ayında adını Doordash olarak değiştirdi. Bu dönemde yaklaşık olarak 120.000 Dolar civarında para kazanan firma, gıda dağıtımına başlaması ile birlikte 2019 yılı itibariyle geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştı.

Günümüz güncel rakamlarını incelediğimizde platformun 450.000 satıcı ile 25 milyon müşteriye birbirine bağladığını görmekteyiz. ABD’de bulunan eyaletlerin tamamında, Yeni Zelanda, Japonya, Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde faaliyet gösteren Doordash, bu ülkelerde vazgeçilmezler arasındadır.

Doordash uygulamasına genel bakış

Aplikasyon ile sipariş verebilmek için öncelikle Google Play Market veya iOS Market üzerinden Doordash uygulamasını indirmelisiniz. Kısa bir kurulum ve kayıt işlemlerinin ardından, teslimat adresine girerek işlemlerinize devam ediyorsunuz. Siparişinizi teslimat adresiniz dışında yeni bir adrese göndereceksiniz, bu adresi yeniden belirtmeyi unutmayın.

Bulunduğu ülkeye göre birtakım farklılıklar içerse de uygulama kullanım yönünden hemen hemen aynıdır. Ancak sipariş seçeneği olarak birtakım farklılıklar görülebilmektedir.

Bazı restoranlarda Doordash üzerinden sipariş vermek istediğinizde aynı menüler için farklı fiyatlar görülebilmektedir.  Ama genel olarak aynı menü birçok yerde aynı fiyatla ücretlendirildiğini görebiliriz. Teslimat Ücretleri, restorandın konumu, Menüye olan talep ve restorandın kendisine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

İstemiş olduğunuz ürünü onayladığınızda teslim alma süresini ortalama olarak görebilmektesiniz. Bunun için ekrana aşağı yönde kaydırmak yeterli olacaktır. 

Ek olarak siparişlerinizin yanında farklı seçenekler de tercih ederseniz, eklemek istediğiniz ürünlere ekran aracılığı ile tıklamanız yeterli olacaktır. Her şey tamamlandığında ödemeyi yaparak sipariş vermeniz gerekmektedir.

DoorPass Nedir? Doorpasss ve Doordash ücretli mi? 

Doorpass, Doordash Aplikasyonunun ücretli versiyonudur. Yani, Doordash için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Ancak Doordash’i yükseltmek ve DoorPass’a geçmek isterseniz belirli bir ücret ödemeniz gerekecektir.

Sipariş verdiğinizde seçmiş olduğunuz menü restoranın belirlemiş olduğu belirli bir nakliye ücreti ile gönderilir. Ancak bazı durumlarda gönderici firma, gönderi ücretinden feragat edebilmektedir. 

Gönderim ücretinden feragat edilmeyen durumlarda hizmet ücreti olarak 0,60 dolardan başlayan fiyatlar geçerlidir.

Söz konusu gıdaların ve gönderim ücretinin dışında müşteriler dilerlerse Doordash sürücüsüne bahşiş verebilmektedirler. Ortalama bahşiş ücretleri ise toplam ücretin %15’i ile %20’si arasında yapılmaktadır.

Doordash’den Nasıl sipariş verebilirim?

Uygulamayı kullanarak sipariş vermek basit Birkaç adım işlemden ibarettir. Sipariş verebilmenin ilk yolunun uygulamaya indirmek ve gerekli bilgileri doldurarak kayıt yapma adımlarını tamamlamak olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Bunun haricinde web sitesi üzerinden de sipariş vermek mümkündür.

Doordash Nedir? - Nasıl Sipariş Verilir?
Doordash Nedir? – Nasıl Sipariş Verilir?

 Aplikasyonun ön sayfasında farklı restoranların menü kategorileri, daha önce Alışveriş yaptınız firmalar, uygun fiyatlı olarak sunulan seçenekler ve günün popüler restorantları yer alır.

Tercihinize göre bir mağaza veya restoran seçtikten sonra menüde yer alan yiyecekleri sepetinize ekleyebilirsiniz. Daha önce sipariş verdiğiniz bir restorandan yeniden sipariş vermek için ana menü üzerinden arama yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Daha önce sipariş vermiş olduğunuz restoranlar uygulama içerisinde görünmektedir.

Zevkinize göre beğendiğiniz ürünü seçtikten sonra sırada teslimat seçeneğine belirlemek var. Bu bölümde standart veya Ekspress teslimat seçeneklerinden birine tercih edebiliyorsunuz.

Express teslimat standart teslimata göre süre olarak daha kısadır. Bu durumun nedeni Ekspres teslimat ile vermiş olduğunuz ürünü getiren sürücünün, gıdayı size teslim etmeden önce başka bir sipariş almaması veya başka bir yere sipariş bırakmamasıdır.

Diğer yandan Siparişinizi birkaç gün ve birkaç saat öncesinden de verebilmeniz mümkündür. Bu şekilde bir planlama yaparak belirtmiş olduğunuz adrese zamanı gelen ürünün teslimatı yapılır.

Ürünün teslimat ücretinden tasarruf etmek istiyorsanız, siparişinizi doğrudan ilgili mağaza veya Restoran üzerinden alabilirsiniz. Bu şekilde bir teslimat seçeneğine özellikle işe gidenler veya işten çıkarak evine doğru gidenler tercih edebilmektedirler.

Dorrdas aracılığı ile toplu sipariş verilebilmektedir. Bir iş yerinde çalışıyor ve kalabalık bir çalışma grubunuz varsa grup halinde bir restorandan sipariş talebinde bulunabilirsiniz. Bu seçenek özellikle öğle yemeğinin zamanına ofis ortamında geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği güzel bir yoldur.

Bireysel olarak veya grup halinde verilen siparişlerde, hazırlama ve sürücünün yola çıkma aşamalarında uygulama üzerinden bilgi verilmektedir. Teslimat sonrasında, ürünü teslim eden kurye, uygulamaya girerek nerede, ne zaman ve kime ürün teslimi yapıldığı bilgilerine platforma aktarır.

Doordash Müşteriler için nasıl çalışır? 

Doordash’e akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz uygulama veya bilgisayarınız üzerinden erişim yapabilirsiniz. Bir müşteri olarak platformda faydalanmak son derece kolay. Siparişlerinizi aplikasyon içerisinde yer alan Restoran, marketlerden veya bazı bölgesel bakkallardan verebilirsiniz.

Sipariş sonrası firmanın çalışanı olan sürücüler yani kuryeler, hazırlanmış olan ürünlere teslim alarak siparişi veren müşteriye doğru götürürler.

Sipariş verebilmek için müşterinin bilgilerine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu bilgiler arasında İsim soy isim, telefon numarası ve ödeme bilgileri yer almaktadır. Bir müşterinin uygulamaya kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonraki yaptığı alışverişler ilerleyen dönemlerde kolay erişim sağlamak amacıyla kaydedilmektedir. Bu sayede bir sonraki sipariş çok daha kolay şartlarda gerçekleşir.

Uygulamanın bir diğer özelliği ise sipariş verdiğiniz ürünle ilgili not bırakabilmeniz. Ürünün nereye teslim edilmesi gerektiği veya teslimatla ilgili özel istekleriniz varsa siparişim bu bölümüne ekleyebilirsiniz.

Doordash sürücüler açısından nasıl çalışır? 

Doordash Nedir? - Kurye - Sürücü Olarak Nasıl Çalışır?
Doordash Nedir? – Kurye – Sürücü Olarak Nasıl Çalışır?

Uygulama yöneticileri verilen siparişlerimiz teslim işlemi için çalışan sürücü yani kuryeleri önemsemektedirler. Bu durumun temel sebebi kuryeleri bulunmaması durumunda teslimat işlemenin sağlıklı gerçekleşmeyeceğindendir.

Verilen siparişin kısa sürede müşteriye ulaşabilmesi için kuryeler arka planda büyük bir çaba sarf etmektedir. Restoran siparişi hazırlarken kurye yani “Dasher”, bu paketi almak için restorana gider.

Doordash için çalışan Dasher’lar verilen siparişleri tespit edebilmek için Dasher uygulamasını kullanmaktadırlar. Uygulamanın en büyük avantajı kuryenin bulunduğu yere ve teslim alması gereken paketi görerek uygunluk durumuna göre kuryelik yapmasıdır.

Teslimatı kabul eden sürücü kurye Dasher üzerinde işaretlenmiş olan noktaya paketi götürmekle görevlidir. Sürücü kurye ilk olarak paketi teslim almak istediği restorana giderek sipariş numarasını iletir. Söz konusu sipariş numarasına uygun ürünler kurye tarafından teslim alınarak en kısa sürede sipariş veren kişiye ulaştırılmaya çalışılır.

Müşteriye teslim edilen ürünler ve tüm süreç sağlıklı şekilde tamamlandıktan sonra kurye uygulama üzerinden siparişi teslim ettiğini belirtir. Böylece süreç sonlanmış olur. 

Doordash Kuryesi nasıl olunur? 

Yeni Zelanda, Japonya, Almanya ve Avusturya, ABD gibi ülkelerde ikamet ediyor ve Doordash kuryesi olmayı düşünüyorsanız bu konuda şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü ilgili firma Gelişmekte olan şirketler arasında yer aldığından Sürekli yeni sürücülere ihtiyaç duymaktadır. Üstelik kayıt işlemleri kolay bir takım işlemden ibarettir.

Kurye olabilmek için firmanın aplikasyonu, web sitesi ya da Dasher uygulaması ile kayıt başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kurye olabilmek için genel itibari ile iki ana şart sağlamanız gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi 18 yaşından büyük olmak ve diğeri bir araca sahip olmaktır.

Şehrinizin yapısına göre bazı durumlarda araç konusunda esneklik sağlanabilmekte. Teslimatı bisiklet ile yapabilmeniz böyle durumlarda mümkün görünmektedir. Kayıt işlemi sırasında ehliyet ve Sosyal Güvenlik numaranızı belirtmeniz gerekmektetir. Kısa bir kontrol sonrası uygun görülmeniz halinde ürünlerin alınıp teslim edileceği noktaları belirten Doordash Dasher uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

Doordash Restoranlar açısından nasıl çalışmaktadır? 

Doordash Nedir? Doordash Restoranlar açısından nasıl çalışmaktadır? 
Doordash Nedir? Doordash Restoranlar açısından nasıl çalışmaktadır? 

Kuryelerin Doordash uygulamasına kayıt olması işleminde olduğu gibi müşterilerin ürün seçiminde bulunabileceği restoranlar da aynı şekilde platforma kayıt olmaktadırlar. Bu sayede Restoran çok daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilmektedir.

Bir restoran aplikasyon üzerinden müşteri çekebilmek için Doordash web sitesinden bu yönde bir başvuru yapmak zorundadır. Başvurunun onayı sırasında Restoran kurulum işlemleri gerçekleşmektedir.

Kurulum sonrasında, restoranın sorumlu müdürü firmanın satış portalına erişim gerçekleştirmeye başlar. Kendisine ayrılan bu bölüme, restorandın menüleri, konumları ve güncel fiyatları girilir.

Başvuruda bulunan Restoran müşteriler tarafından verilen siparişleri almaya hazır hale geldiğinde, ürünleri ne şekilde hazırlayacağı belirlenir. Başlangıç siparişleri sonrasında restoranın performansı beğenilirse Doordash yazılımına ilgili firma Entegre olacaktır.

Doordash uygulamasının benzer yemek dağıtım işletmelerinden farkı nedir?

Hemen hemen her ülkede yemek ihtiyacını karşılayabilmek için çok sayıda yemek dağıtım firması açılmıştır. Bu firmalar çeşitli uygulamalar üzerinden dağıtım işlemine gerçekleştirirler. Bunlar arasında en çok isim yapanlar arasında Grubhub ve Uber Eats Yemek dağıtım firmaları popüler işletmeler arasındadır.

Doordash ile benzeri uygulamaları karşılaştırdığımızda, Doordash’in bir takım farklı özelliklerinin olduğunu görebilmekteyiz. Bu özellikler arasında yemek siparişi dışında Market alışveriş işlemlerinin teslimatı rakiplerine oranla uygulamanın belirgin farkları arasındadır.

Tüm bunları düşündüğümüzde faaliyet gösterdiği ülkeler içerisinde Doordash en çok tercih edilen yemek dağıtım firması arasında yer alır. 

Tekno Yazar

İnternet ve teknoloji alanında ki bilgi birikimi değerli ziyaretçilerimle paylaşma gayreti içerisine yazılarımı özenle hazırlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu