Oyun Oynayarak Para Kazanmanın 8 Alternatif Yolu (2024)

Oyun oynayarak para kazanmanın eğlenceli olduğu kadar kolay yollarını arıyorsanız bu makalemizde sizlere rehber olabilecek içerikler hazırlamaya çalıştık. Hem eğlenmek hem de para kazanmak, sanıyoruz ki çok sayıda kişinin idealleri arasındadır.

Bu ideallere ulaşabilmek için yapmanız gereken ise online girişim yolları arasında bulunan oyun oynayarak para kazanabileceğiniz uygulamaları tercih etmektir.

Video oyunlar oynayarak para kazanma düşüncesi insanların boş zamanlarını değerlendirip para kazanabileceği en iyi yollar olarak karşımıza çıkmaktadır. Makalemizde yer alacak fikirler evden hızlı şekilde para kazanmanın adeta anahtarı konumundadır. 

Vereceğimiz fikirler arasından kendinize uygun olan bir platformda ilerleme sağlayabilirseniz, yarı zamanlı bir iş aramanıza gerek kalmaz ve doğru kariyer fikirleri arasından uygun olanı bulmuş olabilirsiniz.

Oyun oynayarak para kazanmanın en güzel yanlarından bir tanesi profesyonel bir oyuncu olmanızın gerekmemesidir. Bu işe yeni başlayan kişiler bile kısa sürede kazanç elde etmeye başlayabilirler. Ancak bu durum oyunlar konusunda profesyonel olmamanız gerektiği anlamına gelmez. Profesyonel olmak elbette kazanç miktarını arttıracak en temel etkenler arasında yer alır.

Yazımız içerisinde belirteceğimiz oyunlar özenle hazırlanmış ve para kaybetmenize müsaade tanımayan platformlardır. trendpara.net olarak oyunlar içerisinde sizden kazanmanız için para talep eden platformlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Lafı daha fazla uzatmadan oyun oynayarak para kazanabileceğiniz platformları tanıtmaya başlayalım.

Oyun oynayarak para kazanma üzerine kurulmuş platformlar hangileridir?

1- Twitch yayıncısı olun ve para kazanmaya başlayın

Twitch yayıncısı olmak yabancısı olmadığımız bir konudur. Daha önceki yazılarımızda Twitch para kazanma yolları hakkında genişlemesine bilgi aktarmıştık. Dilerseniz bu konumuza https://www.kazanmaninyolu.com/twitch-para-kazanma-yollari/  linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Twitch platformu genel olarak video oyunlarının yayınlandığı bir video yayın sitesi olarak bilinmektedir. Bu uygulamada oynadığınız oyunları kaydederek yayınlayabilirsiniz. Böylece diğer kullanıcılar performansınızı izleyerek oyunlar hakkında fikir edinmeye çalışırlar.

Twitch üzerinden para kazanmak herkes için mümkün değildir. Bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. ancak para kazanma konusunda kendinize bir hedef koyduysanız boş zamanlarınızı değerlendirerek Twitch üzerinden kazanabilmeniz mümkündür.

Twitch yayınları ile izleyici kitlesine sahip olabilmek için düzenli şekilde yeni yayınlar açmanız gerekiyor.  Ancak yayın açmak tek başına oyun oynayarak para kazanmanın bir yolu değildir. Bunun haricinde izleyicilerin dikkatini çekmeyi başarabilmek için diğer kullanıcılardan farklı gereksinimleri karşılamalısınız.

 Örnek olarak açtığınız yayınlarda izleyicilerin dikkatini çekebilecek şekilde diksiyona sahip olmamanız durumunda veya sessiz bir şekilde kanalı açıp beklemeye almanız halinde izleyicilerin dikkatini çekmeniz pek mümkün değildir.

 Uygulama üzerinden para kazanmanın birkaç yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler;

  •  Twitch sanal para birimi olan bit kazanmak 
  • Twitch iş ortaklığı veya Partner programına başvurmak
  • Twitch bağlı kuruluş pazarlaması

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemlerden bir veya birkaçını tercih ederek oyun oynayarak para kazanma şansınızı değerlendirebilirsiniz.

 Twitch üzerinden ne kadar kazanırım?

Platform üzerinden elde edeceğiniz gelir performansınıza göre değişkenlik gösterir. Geniş bir kitleye sahip kanal açabilmeyi başarırsanız ciddi paralar elde edebileceğiniz gibi izleyicilerin dikkatini çekememeniz halinde herhangi bir kazanç sağlayamazsınız.

Görüleceği üzere Twitch ile para kazanabilmenin çok sayıda yol olduğu gibi elde edilebilecek kazanç bir o kadar değişkendir.

2- Swagbucks Oyunlarını oynayarak para kazanmaya çalışın 

Swagbucks Oyunlarını oynayarak para kazan
Swagbucks Oyunlarını oynayarak para kazan

Swagbucks uygulaması kullanıcıların, oyunlar oynayarak, ücretli anketler doldurarak, videolar izleyerek para kazanmaya çalıştığı bir platform olarak bilinmektedir.

Uygulama üzerinde yapılan görevlerin sayısı arttıkça Swagbucks para birimi olan SB puanı kazanma ihtimali de artmaktadır. Kazanılan puanlar İlerleyen dönemlerde ücretsiz hediye kartları ya da PayPal parası olarak değerlendirilebilir. 

Bu konuda daha önce hazırlamış olduğumuz Swagbucks ile nasıl para kazanılır konulu başlığımızı incelemenizi öneririz. Bu konuya ulaşmak için https://www.kazanmaninyolu.com/swagbucks-ile-nasil-para-kazanilir/  linkini tıklayabilirsiniz.

Swagbucks üzerine yapmış olduğumuz detaylı incelemede uygulamanın nasıl çalıştığı ve kullanıcıların nasıl para kazanabileceği üzerine değerlendirmelerde bulunduk.

Kısaca özet geçmek gerekirse Swagbucks içerisinde kullanıcıların kazanç elde edebileceği çok sayıda oyun bulunmaktadır. Oyunların sayıca fazla olması hem kısa sürede sıkılmayı hem de kazanç elde edebilme yöntemlerinin fazla olması yönünden önemlidir. Daha detaylı bilgiye yazı linkimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Oyun oynayarak para kazandırmayı amaçlayan ancak bunun için önceden ödeme talep eden platformlara şüpheyle yaklaşmanız gerektiğini yazımızın başında belirtmiştik. Bu tür platformların ne tür gelirler kazandıracağı net olmadığından, elinizdeki sermayeden zarar edebilirsiniz.

Swagbucks uygulamasına baktığımızda böyle bir durumun olmadığını söyleyebiliriz. Platform, kullanıcılara oyun oynamaları veya diğer uygulamaları kullanabilmeleri için herhangi bir ödeme yapma talebinde bulunmamaktadır.

Diğer yandan uygulamanın beğendiğimiz başka bir özelliği her oyunu oynamadan önce SB puanının nasıl kazanılabileceği hakkında bilgi aktarmasıdır. Oyun öncesinde yapılan ön izlemede oyunun nasıl tamamlanacağı ve tamamlanması halinde ne kadar puan kazanılacağı belirtilmektedir.

Swagbucks ’ta oyun oynayarak para kazanabilmek için bazı oyunların indirilmesi gerekebilir. Bu nedenle indirilmesi gereken oyunları indirerek bu amacınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak her oyunun indirilme durumu olmadığından dolayı oyun öncesi inceleme yazılarını okuyarak hareket etmenizi tavsiye ediyoruz.

3-  video oyunları eğitmeni olarak görev yapmaya çalışın

Oyun Oynayarak Para Kazanma - video oyunları eğitmeni olarak görev yapmaya çalışın
Oyun Oynayarak Para Kazanma – video oyunları eğitmeni olarak görev yapmaya çalışın

Uzun zamandır video oyunlarıyla ilgileniyor ve Kendinizi bu alanda yetenekli görüyorsanız, bu yeteneğinizi başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Üstelik bu paylaşma size ek gelir kazandıracaktır.

Pek çok kullanıcı oyunlar konusunda profesyonel hale gelmek ve uzun zamandır elde edemeyeceği bilgilere bir eğitmen yardımıyla kısa sürede öğrenmek ister. Bu kullanıcılar kazanacağı bilgiler karşılığında eğitmenine para vermeye hazırdır.

Buradan da anlaşılacağı gibi video eğitmeni olmak özel ders vermeye benzer. Dolayısıyla bu Özel dersin saatlerini kendinize göre ayarlayabilmeniz mümkündür.

Video oyun eğitmeni olarak Fiver ve superprof gibi siteler müşteri bulmak açısından faydalı olabilecek formlardır. Bunlar dışında  r10 ve wmaracı gibi forumlarda bu alanda mutlaka değerlendirilmesi gereken platformlar arasında yer almaktadır.

Söz konusu Forum siteleri üzerinde yapacağınız araştırmalar ile diğer eğitmenlerin video oyun öğretme konusunda ne kadar ücret aldıkları ve hangi oyunlar üzerinde bilgi sahibi oldukları hakkında değerlendirmede bulunabilirsiniz. Böylece kendi bilgi birikiminize göre özel derslerinizi bir fiyat biçebilmeniz mümkündür.

Vereceğiniz özel derslerde hangi oyunlar üzerine bilgiler aktarmanız gerektiğine önceden karar vermelisiniz. Dolayısıyla anlatacağınız oyun üzerine tam bir hakimiyetinizin olması gerekmektedir. Müşterileriniz oyun açısından Sizde bir boşluk görmemelidir.

4-Turnuvalarda yer alarak nakit para kazanmaya çalışın 

Oyun Oynayarak Para Kazanma - Turnuvalarda yer alarak nakit para kazanmaya çalış
Oyun Oynayarak Para Kazanma – Turnuvalarda yer alarak nakit para kazanmaya çalış

Turnuva konusunda para kazanabileceğiniz en iyi platformlardan bir tanesi e-spor‘dur.  Ancak şunu da belirtmeliyiz ki e-spor üzerinde yarışabilmek ve iyi bir derece elde edebilmek için profesyonel bir oyuncu olmanız gerekmektedir.

Kendinizde e-spor üzerinde açılan turnuvalarda kazanma potansiyeli görüyorsanız, nakit ödüller kazanabilmeniz sizin için zor olmayacaktır.

Yalnızca ülkemizde değil dünyanın pek çok yerinden bu tür turnuvalar ile kazanç elde etmeye çalışan oyuncular bulunmaktadır. Dolayısıyla şansınızı ülke sınırları dışında da değerlendirebilmeniz mümkün görünmektedir.

İlgili yazı: Para kazandıran oyunlar ile nasıl para kazanılıyor? Binlerce kişinin Para kazandıran oyunlar kazanç elde ettiğini biliyor muydunuz? İlgili yazımızı okumak için tıklayınız

2022 yılında yapılan Dota 2‘nin açıklanan rakamlara göre 33 milyon dolarlık bir ödül havuzu bulunmaktaydı. Bu Muazzam parayı kazanabilmek elbette kolay değildir. Ancak oyunlar açısından profesyonele yakın bir bilgiye sahipseniz turnuvalarda yer alarak nakit para kazanmaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Gerçekleşen turnuvalar incelendiğinde büyük bir rekabetin kullanıcıları beklediği görülmektedir. Rekabetin bu denli yüksek olması iyi bir oyuncu olsanız da oyundan elenebileceğinizi göstermektedir. 

Şunu da hatırlatmalıyız ki video oyunları turnuvalarına girişlerin belli bir ücreti bulunmaktadır. Havuzda biriken paranın büyüklüğü girişlerin ücretli olmasından kaynaklanır. Ücretli bir giriş sisteminin bulunması, rekabetin yüksek olması ve kazanç ihtimalinin düşük bulunması nedeniyle diğer sıraladığımız alternatif yöntemlerin tercih edilmesi başlangıç açısından daha doğru olacaktır.

5- Oyunları test ederek para kazanmaya çalışın 

Oyunları test ederek para kazanmaya çalışın 
Oyunları test ederek para kazanmaya çalışın 

Pek çok kişi için oyun oynayarak para kazanmak adeta bir rüya. Ancak bu işten ciddi paran kazananları gördükçe oyun oynayarak para kazanmanın gerçek hayatta var olduğunu anlayabiliyoruz. Oyunlardan kazanç elde etmenin bir başka yolu olarak piyasaya sürülecek oyunları test etmenin olduğunu hiç duymuş muydunuz?

Büyük firmalar piyasaya sürecekleri oyunları hazırlıklar tamamlandıktan sonra test uzmanları tarafından değerlendirirler. Bu değerlendirme sayesinde oyunlarda bulunan eksiklikler ve negatif durumlar tespit edilerek düzeltilmeye çalışılır.

Belirtmiş olduğumuz test uzmanları oyunlar konusunda yetenekli kişilerden oluşur. Bu kişiler çok sayıda oyunu deneyimledikleri için, yeni oyunlardaki eksiklikleri hemen görürler. Benzer bir uygulama içerisinde var olabilmek için kendinizi oyunlar konusunda geliştirmelisiniz.

Oyun test uzmanları firmaların ürettiği ve piyasaya sürmeye hazırladıkları uygulamaları mobil cihazlarda, tablet, masaüstü bilgisayarlarda ve oyun konsollarında test ederler. Test işlemi bittikten sonra eksiklikler ve eklenmesi gerekenler rapor halinde firmaya sunulur.

Oyun test uzmanı olarak çalışabilmek için web dünyası içerisinde geçerliliği bulunan bir diplomanızın olması size avantaj sağlar. Ancak bu durum diploması olmayanların test uzmanı olamayacağı anlamına gelmemektedir. Belirtmiş olduğumuz gibi piyasada yer alan oyunları hâkim olan bir bilgi dağarcığına sahipseniz harika bir test uzmanı olabilirsiniz.

6- sosyal medya paylaşımlarıyla para kazanmaya çalışı

sosyal medya paylaşımlarıyla para kazan
sosyal medya paylaşımlarıyla para kazan

Video oyunları oynamayı ve sosyal medyayı severek kullanan biriyseniz bu iki platformu birleştirerek para kazanmaya çalışmanızı tavsiye ederiz.

Sosyal medya paylaşımları ile kazanç elde edebilmek para kazanma uygulamalarını yeni tercih eden kişiler için geçerli bir yöntem değildir. Sosyal medya ile kazanç elde edebilmek için uzun bir süre düzenli paylaşım yapmak adeta bir gereksinimdir.

Dolayısıyla bu işi yeni giren birisinin sosyal medya üzerinde tanınması biraz zaman alacaktır. Düzenli paylaşımlar ve kullanıcılar ile gerçekleşen etkileşimler sonucunda hedef kitle oluşturulur ve sosyal medya hesabı belirli bir seviyeye ulaşır.

Video oyunları ve sosyal medya platformlarını birleştirerek kazanç elde etmeye çalışmak yazımız içerisinde anlatmış olduğumuz Twitch para kazanma yöntemlerine benzemektedir. Bu yöntemde de video oyunlarınızı sosyal medya üzerinde yayınlayarak takipçilere ulaşmaya çalışacaksınız.

Bu anlamda kullanabileceğiniz en yaygın platformlar arasında Instagram, YouTube ve TikTok platformları yer almaktadır. Açacağınız kanallarda oyunlarla ilgili ipuçlarını paylaşabilir, oyun içerisinde yaşadığınız aksiyon dolu maceralarınızı kanalınızda anlatabilirsiniz.

Ne tür içerik paylaşmanın kullanıcılar arasında daha çok etkileşime neden olabileceğini anlayabilmek için sizden önce yayın yapan kullanıcıları araştırmanızı öneririz. Bu kullanıcıların yapmış olduğu yayınlardaki izlenme sayılarına bakarak ne tür içeriklerini daha çok tercih edildiğini anlayabilirsiniz.

7- Ücret karşılığında video oyunlarını inceleyin

Ücret karşılığında video oyunlarını inceleyin
Ücret karşılığında video oyunlarını inceleyin

Video oyunları incelemesi yapmak, oyunu oynamak ve sonrasında oyunla ilgili deneyimlerinizi aktarmaya gerektirir. Bu nedenle incelenecek oyunla ilgili tam bir hakimiyet söz konusu olmalıdır.

İnceleme yaparak kazanç elde etmeye çalışmanın en güzel yanlarından bir tanesi serbest olarak çalışmak ve istenilmesi halinde bu işi Tam zamanını yapabilmektir.

Video oyunları incelemek sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Belirtmiş olduğumuz gibi oyunun her noktasının Her noktasının detaylıca bilinmesi gerekmektedir. Kısa bir oyun macerası sonrasında video oyunu incelemesi yapamazsınız. İncelemeyi tamamlamak için günlerinizi bazen haftalarınızı oyuna vererek her detayına kadar araştırma yapmalı ve önemli noktaların not etmelisiniz.

Hazırladığınız inceleme yazılarını yayınlamak için video oyun bloğu açmak başlangıç açısından harika bir adım olacaktır. Bu bloğunuzda beğendiğiniz oyunları inceleyerek bu oyunlar hakkındaki en yeni haberleri yayınlayabilirsiniz.

Yazarlık konusunda ilerleyen dönemlerde düşünceleriniz varsa, bu sektöre video oyun incelemesi yaparak başlayabilirsiniz. Bloğunuzdaki yazıları dergilere veya gazetelere referans yazısı olarak CV‘niz içerisinde sunabilirsiniz.

8- Video oyunları tasarlayarak para kazanmaya çalışın 

Oyun oynayarak para kazanmanın belki de en güzel yanlarından bir tanesi kendi oyununuz ile kazanç elde edebilmektir. Video oyun tasarlayarak para kazanmayı başarmak bu sektörün zirvesinde yer alır.

Kendi düşündüğünüz ve tasarladığınız bir oyun fikrini web dünyasında hayata geçirerek bu oyunu başkalarının hizmetine sunmak harika bir girişimcilik örneğidir. Hatta bu yöntem para kazanmanın en güzel yollarından biridir diyebiliriz. Ayrıca ilerleyen dönemlerde iş dünyanıza bu durumu referans olarak sunabilirsiniz.

Video oyunları tasarlamak her ne kadar doğrudan oyun oynayarak para kazanmakla ilgili olmasa da ilerleyen dönemler için kazanç elde edebileceğinizi düşünerek listeye dahil edilmiştir.

Başarılı bir biçimde gerçekleştirilen tasarım deneyimli bir oyuncunun bakış açısı ile birleştirtirildiğinde ortaya harika bir proje çıkacaktır.

Video oyun tasarlamak başlangıç aşamasında zamanınızın büyük bir kısmını alabilir. Ancak oyunları bir kez tasarlamaya başladıktan sonra çok daha hızlı şekilde devamının geldiğini göreceksiniz.

Oyunlardan nasıl para kazanılacağı ile ilgili kafanızda soru işareti oluyorsa bu konu hakkında birkaç farklı yöntemin bulunduğunu belirtelim. İlk olarak oyunlarınızı ücretli olarak satışa sunmak ve ücret ödendiği takdirde indirilmesine izin vermek para kazanma yöntemleri arasında yer alır.

İkincil yol ise oyunların arasına reklamlar yüklemek ve oyununuzu Google Play Market ve Play Store’da ücretsiz olarak sunmaktır. Kullanıcılar, oyununuzu indirdikten sonra oyun aralarındaki reklamlar yayınlandıkça para kazanmaya başlarsınız.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu