Twitch Para Kazanma Yolları Nelerdir? 

Video oyunu oynayarak para kazanmak ister miydiniz? Twitch kullanıcılarına oynadıkları oyunları yayınlayarak para kazanma şansı sunmaktadır.  Bu yazımızda Twitch uygulaması ile nasıl para kazanılabileceği hakkında fikirler sunmaya çalışacağız. Twitch para kazanma adımlarını takip ederek para kazanmanın püf yollarını öğrenebilirsiniz.

Twitch üzerinden oynadıkları oyunları yayınlayarak para kazanmaya çalışan binlerce kişi bulunmaktadır. Video oyunlarının dışında farklı kategoride yer alan içerikler de hazırlanarak Twitch üzerinden kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Bunlar arasında öne çıkan kategorilerde yemek yapma, yapılan el işi ürünleri tanıtma, sanat eserlerini sunma veya sadece sohbet amaçlı açılan yayınlar yer almaktadır.

Twitch’te yayın yaparak para kazanmaya çalışmak, para kazanmanın hızlı bir yolu olarak görünmeyebilir. Ancak geniş bir kitleye sahip olmanız durumunda bu Platformu kullanarak ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Twitch para kazanma Yollarına geçmeden önce ilk olarak bu platformun ne olduğu ve kullanıcıların ne amaçla kullanıldığı hakkında bilgiler aktarmaya çalışmalıyız.

 Twitch Nedir?

Twich Nedir?
Twich Nedir?

Twitch platformu, kullanıcıların canlı yayın yapabilecekleri online bir video akış hizmeti sunan uygulamadır. Burada belirtmek istediğimiz canlı yayın internet üzerinden gerçekleştirilen video akışını ifade etmektedir.

Twitch üzerinden yayınlar yaparken aynı zamanda izleyicilerinizle etkileşim halinde bulunabilirsiniz. Uygulamanın yaklaşık olarak 30 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Üstelik kullanıcılar dünyanın dört bir yanına yayılmış halde bulunur.

Yayınlanan videoları incelediğimizde ağırlıklı olarak oyun videolarının olduğunu görmekteyiz. Ancak oyun videoları dışında yemek pişirme, Kodlama üzerine hazırlanmış içerikler, sanat eserleri, çeşitli müzikler ve daha pek çok içeriğin olduğunu görebiliriz.

Platform üzerinden yapılan Canlı yayınlarda, canlı yayın sahibi para kazanabilmektedir. Twitch’in sunmuş olduğu bu özellik kısa sürede uygulamanın yaygınlaşmasını ve milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşmasına neden olmuştur. 

Twitch Para Kazanma Adımları Nelerdir?

Twitch Para Kazanma
Twitch Para Kazanma

Twitch üzerinden elde edilen gelirin değişkenlik gösterdiğini sanıyoruz ki tahmin edebilirsiniz. Bu değişkenliğin sebepleri arasında izleyici sayısı, abone sayısı ve yayının ne kadar süreyle yayında kaldığı gibi değişkenler bulunur. 

Platform üzerinden para kazanmanın en klasik yolu reklam ve abonelerdir. Birazdan anlatacağımız üzere, Twitch  para kazanma adımları incelendiğinde reklam veya ücretli abone olmadan da para kazanabilmek mümkündür. 

Uygulama üzerinde yayın yapan büyük kanalları incelediğimizde binlerce, hatta milyonlarca dolar kazanabildiklerini görebilsek de genel olarak kanalların çoğunun bu kadar kazanabileceğini düşünmek elbette ki hayal ürünüdür.  Ancak bu durum sizi yıldırmamalıdır. Doğru şekilde atacağınız adımlar ile belirli bir kitle sayısına ulaşmanız halinde kazancınızı ek sağlam bir gelir elde edebilirsiniz.

Twitch Yayıncıları Abonelik Sisteminden Ne Kadar Para Kazanmaktadır?

Twitch üzerinden yayın yapan kullanıcılar için en büyük gelir kaynakları ücretli aboneliklerdir. Yapılan her abonelik başına kullanıcı %50 kazanırken diğer %50’lik pay Twitch’e ayrılmaktadır.

Aboneliklerin içeriklerine göre değişen fiyat tarifesi bulunuyor. Bu tarifeler 3,99€’dan başlayarak 19,99€’a kadar değişmektedir. Aradaki fiyat farkının temel nedeni abonelikler arasında yer alan abonelik katmanıdır. Her bir abonelik katmanı farklı avantajlar ile abonelere sunulmaktadır. Satın alınan aboneliklerde aylık ödeme dışında çok daha fazla ayı içeren yıllık ödemelerde %10 veya 15 aralığında indirim söz konusudur.

Twitch aracılığı ile canlı yayınınızda abonelik hizmetini aktif hale getirebilmek için Twitch iştirakı veya ortağı olmanız gerekmektedir.

Twitch uygulamasının sunmuş olduğu iş ortaklığı programına katılabilmek için bazı gereksinimlerin yayıncı tarafından karşılanması gerekir. (Bu gereksinimlerin neler olduğunu bir sonraki başlık altından inceleyebilirsiniz.) Sunulan iş ortaklığı ve iştirak modellerinde reklamlar, abonelikler gibi yöntemlerle para kazanma şansına kavuşabilirsiniz.

Twitch iştirak ve Twitch iş ortaklığı modelleri arasındaki fark nedir sorusuna cevap olarak iş ortaklığı modelinin biraz daha fazla avantaj sunması gösterilebilir. Söz konusu avantajlar arasında, aboneler için çok daha fazla özel ifade sunabilme hizmeti, daha fazla animasyon içeren rozetler ve herhangi bir problem karşısında öncelikli olarak destek alabilme hizmeti yer alır.

Twitch ile Nasıl İş Ortağı Olunur? Twitch İş Ortağı Gereksinimleri Nelerdir?

Twitch iş ortaklığı programına dahil olabilmeniz için karşılamanız gereken birtakım gereksinimler bulunmaktadır. Söz konusu kriterler program geliştikçe değişebilme özelliğine sahiptir. Ancak başlangıç aşamasında iş ortaklığına dahil edilebilmeniz için aşağıdaki özelliklerin bulunması gerektiğini belirtebiliriz. Bu özellikler;

  •  Son 30 gün içerisinde toplamda azami olarak 500 dakikalık yayın yapmış olmak,
  • Son 30 gün içerisinde en az 7 farklı yayını gerçekleştirmiş olmak,
  • Son 30 gün içerisinde videoların ortalama olarak 3 ya da daha fazla izleyicisi olmak,
  • Takipçi sayısı olarak azami 50 sayısına ulaşmak,

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gereksinimleri karşılayan kanal sahibi birkaç hafta içerisinde e-posta ile twitch.tv  üzerinden davet bildirimi almaktadır. Şimdi Twitch yayınına katılabilmek için gereksinimleri karşıladığımızı düşünerek söz konusu platform üzerinden nasıl para kazanılacağına dair alternatif Yolları açıklayarak Konumuza devam edelim.

 Twitch Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Twitch Para Kazanma Yolları Nelerdir?
Twitch Para Kazanma Yolları Nelerdir?

1- Twitch bitleri ile para kazanmaya çalışın

Twitch uygulamasına ortak olduğunuz andan itibaren kanalınızda bitleri kabul etmiş olursunuz. Bit terimi Twitch platformunun sanal para birimidir. Bu sanal para ziyaretçiler tarafından satın alınabildiği gibi aynı zamanda ziyaretçilerin yayın sahibini desteklemek amacıyla da kullanılabilir.

Ziyaretçiler yayın yapan kişiye zaman zaman bit göndererek motive etmek isterler. Bu sayede yayınlarının devamının gelmesini istediklerini belirtirler. Yayıncıya bit göndermek motive etmekle beraber yayın sahibinin gelir kazanmasını da sağlar. Yayıncı canlı yayın sırasında bit gönderen ziyaretçiye seslenmek amacıyla ayarlanmış bildirimlere sahiptir. Böylece bit gönderen ziyaretçi kendi reklamını da yapmış olacaktır.

Diğer yandan en çok biti hangi ziyaretçinin bağışladığını gösterebilmek için yayın sahibinin kullanacağı bir liderlik tablosu ekleme yöntemi de bulunur. Bir bit bağışlayan kişi sohbet sırasında kullanabilmek için animasyon şeklinde ifadeler ve Twitch rozetleri kazanır.

 Twitch Bitkilerinin Fiyatı Ne Kadardır?

Izleyicilerin yayın sahibine bağışlamış oldukları bir bitin fiyatı 0,01$ olarak belirlenmiştir.Bu miktar yayıncıya hediye edilen her Bit için aynıdır.Bir izleyici olarak platform üzerinden toplu şekilde bit almak parça parça almaktan çok daha fazla avantajlıdır.

 2- Twitch Aboneleri ile Para Kazanın

Uygulama üzerinden bit bağışı ile para kazanma özelliğinin yanında, ortaklık programına dahil olarak ödeme yapan aboneler ile de para kazanılabilmektedir. Bu yöntem Twitch ile para kazanabilmenin bir başka yoludur.

Düzenli aralıklarla gerçekleştireceğiniz canlı yayınlardan izleyicilerin hoşlanması halinde yeni bildirimlerden haberdar olabilmeleri için abonelik sistemi gerçekleştirilmiştir. Bir yayıncıya abone olan izleyiciler bunun karşılığında bazı ödüllere kavuşurlar. Bu ödüller arasında çeşitli rozetler, özel ve reklamsız izleme seçenekleri yer alır.

İzleyicilerin canlı yayınlarınızı beğenmesi halinde ücretli olarak kanalımıza abone olması durumunda gelirlerinizde belirgin bir artış gözlemlenir. Söz konusu ücretlendirme aylık olarak belirlenmiştir. Her bir abonelik farklı avantajlara sahip 3 farklı katmandan oluşur. Bu katmanlar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  •  Kademe 1- aylık 3,99€
  • Kademe 2 – aylık 7,99€
  • Kademe 3 – aylık 19,99€

3- Abonelik Sistemi

Kendinizi geliştirerek Twitch’te belli bir kitleye hitap eden bir noktaya ulaştıysanız bu aşamadan sonra Fiver gibi siteleri kullanarak hem serbest çalışabilir hem de Twitch kanalınızı bu platform üzerinden kiralayabilirsiniz. Bu yöntem özellikle abonelerinizin ilgisini çekecektir.

Twitch kanalına abone olan kişiler, kendileri için yaptıkları ödemenin yanı sıra aynı zamanda diğer izleyicilere abonelik hediye etmek isteyebilirler. Diğer yandan kanal sahibi olarak siz de belirli kişilere veya gruplara abonelik hediye edebilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirirken çekiliş yöntemini veya rastgele dağıtma alternatif methodunu tercih edebilirsiniz.

Kullanıcıların video oyunlarını yükleyerek para kazanmaya çalışmış olduğu Twitch platformu’nun sahibi Amazon firmasıdır. Amazon, Amazon Prime hesabı olan kullanıcılarına bu konuda birtakım avantajlar tanımıştır. Bu avantajlardan birisi de, Prime hesabı olan bir kullanıcının her ay kendi seçtiği bir kanalda ücretsiz abonelik alabilmesidir.

4- Twitch reklamları 

Twitch para kazanma yolları arasında en sık tercih edilenlerden bir tanesi reklam gelirleridir. Platform üzerinden yayınlanan videoların arasında kullanıcılarla ilişkilendirilen bir takım reklamlar yer almaktadır. Ancak bir Twitch yayıncısının bu reklamları kullanabilmesi için yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi platform ile iştirak ya da iş ortağı olması gerekmektedir.

Söz konusu reklamlar ücretli aboneler dışında yayını izleyen tüm kullanıcılara gösterilir. Böylece yayın sahibi platformun yayınlamış olduğu reklamlardan bir miktar pay kazanmaktadır.

Twitch platformuna iştirak ya da ortak olan yayın sahibi, video içerisinde gösterilen Reklamların hangi zaman aralığında yayınlanacağına ve ne kadar süreyle yayında kalacağına karar verebilmektedir. Ancak yayın akışı içerisinde aşırı derecede reklama yer vermek izleyicilerde bıkkınlığa neden olacağından dolayı söz konusu reklamlarda aşırıya kaçılmaması önemli bir husustur.

5- Yapılan bağışlar ile kazanmaya çalışın

Twitch para kazanma yolları arasında bit bağışının olduğunu daha önce anlatmıştık. Ancak platformda yeni iseniz ve uygulamaya henüz ortak olamadıysanız farklı yollardan bağışları kabul edebileceğinizi belirtmemiz gerekiyor.

Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için kanalınızın açıklama kısmına bir PayPal veya ülkenizde bulunan ödeme seçeneğini ekleyerek, bağış düğmesi yapabilirsiniz.

Diğer yandan uygulamaya ortak olan bir yayıncı olarak kullanıcıların yapmış oldukları bağış bitleri kabul etseniz bile ek gelir açısından açıklama kısmına farklı bir ödeme yöntemi eklemek doğru bir tercih olacaktır. Yani belirtmiş olduğumuz bu bağış yöntemini her iki durumda da kullanabilirsiniz.

Açıklama kısmından vereceğiniz bağış yönteminde, bağış yapan kişiler bit bağışında olduğu gibi rozet kazanmazlar. Böyle bir durumda bağış yapanlar arasında bir rekabet oluşturabilmek için kendiniz bir skor tablosu oluşturabilir ve canlı yayın sırasında bağış yapanların isimlerini tablo üzerinden gösterebilirsiniz.

6- Bağlı kuruluş pazarlaması yöntemini deneyin 

Twitch yayıncılarının bir kısmı bağlı kuruluş pazarlama yöntemini kullanarak para kazanmaya çalışmaktadır. Bağlı kuruluş pazarlaması en basit tanımıyla, herhangi bir ürüne ya da hizmete karşılık bağlantılar göndermek anlamını taşımaktadır. Bir kullanıcı yayınlanan bu bağlantıyı tıkladığında ilgili ürüne yönlendirilerek, ürünü satın alması sağlanır. 

Ürün tanıtımı konusunda sıkıntı yaşamamak için bu konuda yardımcı olabilecek çok sayıda kuruluş ile iletişime geçebilirsiniz. Bu kuruluşlar arasında öne çıkan impact.com/ ve Awin Gibi platformları tercih ederek ulusal çapta kendinize Partner bulabilirsiniz.

Kanalınızda tanıtacağınız ve linkini koyacağınız ürün ve hizmetler yayınlamış olduğunuz videoların içeriği ile ilgili olmalıdır. Örnek olarak teknoloji ile ilgili içerikler yayınlayan bir kanal iseniz bu durumda video oyunları, oyun konsolları ve teknolojik eşyalar gibi ürünleri sergileyerek kullanıcıların satın alma işlemleri konusunda yardımcı olabilirsiniz.

7- Sponsorluk anlaşmaları yaparak para kazanma

Sosyal medya üzerinden yapılan çalışmalar ilerledikçe halka açık şekilde gelişen kanallar birilerinin gözüne çarpmaktadır. Bu alanda reklam arayışında bulunan firmalar gelişmekte olan kanal sahiplerini tespit ederek iletişime geçmeye çalışırlar.

Aynı durum Twitch kanal yayıncıları için de geçerlidir. Kitleniz büyümeye başladığında pek çok marka bunu fark edecektir. Söz konusu bu durum için milyonlarca takipçiye ya da milyonlarca dakika izlenme süresine ihtiyacınız bulunmamaktadır. İhtiyacınız olan kullanıcıların kanalınızla etkileşim halinde olması ve sizi takip eden markanın içeriğinizle uyumlu olmasıdır.

Karşılıklı olarak yapılan sponsorluk anlaşmaları birkaç farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Örnek olarak açıklama kısmında ürünlerinizden bahsederek akış bölümüne sponsorluk anlaşması yapmış olduğunuz firmanın logosunu ekleyebilirsiniz. Ya da açıklama bölümüne ürünle alakalı anlaştığınız firmanın linkini yazabilirsiniz.

8- Kendi ürünlerinizi kanalınız üzerinden satışa koyun

Kendi ürünlerinizi tasarlamak ve bu ürünlere kanalınızın logosunu ekleyerek satışa sunmak için geniş bir kitleye ihtiyacınız olacaktır. Dolayısıyla anlatmış olduğumuz bu iş fikri hemen gerçekleştirebileceğiniz bir yöntem değildir.

Belli bir kitleye ulaştıktan sonra tişört, kupa bardak veya bunlara benzer ürünleri logonuzu basarak satışa sunabilirsiniz. Twitch platformu topluluk odaklı bir uygulamadır. Dolayısıyla size sadık olan hayran kitlesi oluşturmanız durumunda ürünlerinizi kolaylıkla satabilirsiniz.

Ürünlerin üzerine belirtmiş olduğumuz gibi logoya yerleştirebilir veya kanalınızda zaman içerisinde oluşmuş bir kalıp sözünüz varsa bunu ekleyebilirsiniz.

Ancak bu para kazanma yönteminin başında belirtmiş olduğumuz gibi kendi ürünlerinizi doğrudan satışa koymak hızlı bir kazanç elde etme yöntemi değildir. Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmanın yanı sıra ürünlerinizin kaliteli olması gerekmektedir. Sattığınız ürünler kitleniz tarafından kalitesiz bulunur veya beğenilmezse bu durum size dezavantaj olarak geri döner. Dolayısıyla bu şekilde para kazanmaya çalışırken kitlenizi riske atmamanızı tavsiye ederiz.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu