Pokemon Go Para Kazandıran Oyunu 2024 ile Nasıl Kazanılır?

Pokemon Go oyunu, iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlar için hazırlanmış ve gerçeklik üzerine kurulu bir oyundur.

 Platform, dijital olarak düzenlenmiş ürünlerin satışıyla, firmaların kendisine reklamlar vermesi ile ve oyun içerisinde düzenlenen etkinlikler ile para kazanmaktadır. Oyun serbest olarak oynanabilen bir iş modeline sahiptir. Dileyen kişiler kendilerine göre diledikleri zamanlarda oyun ile kazanç elde edebilirler.

Pokemon Go Oyunu Nedir ve Nasıl Oynanır?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi Pokemon Go oyunu gerçeklik üzerine kurulmuş ve mobilden de oynanabilen bir oyundur. Geçmişi yıllar öncesine dayanan oyun günümüze kadar çeşitli platformlarda evrilerek gelebilmeyi başarmıştır.

Pokemon Go oyunu 1996 yılında Nintendo tarafından üretilmiştir. Nintendo firmasının bu oyunu ilk dönemlerde Game Boy olarak adlandırılan ve geniş bir kitleye yayılan oyun konsolu aracılığı ile oynanmaktaydı. Daha sonraki dönemde Pokemon’un çizgi filmi de üretilmiştir.

İlerleyen yıllarda Pokemon Go, Game Boy olarak bilinen ve elle taşınabilen cihazlar yerine cep telefonları ile de oynanmaya başlandı. Bu şekilde akıllı telefonlara yüklenebilmesi oyunun her zaman yanı başımızda olmasına vesile olmuştur. Oyun oynanırken cep telefonunun kamerası kullanılmaktadır. İlerleyen bölümlerde kamera ile oyuncunun ne gibi bir işi olduğu hakkında bilgi aktarılacaktır.

Pokemon Go oyununun genel mantığı ilk çıktığı dönemdeki oyuna benzemektedir. Oyun severler pokemonları yakalayarak eğitmekte ve onları savaşa hazırlamaktadırlar.

Şu anda bilindiği kadarıyla yaklaşık olarak 780 adet Pokemon bulunmaktadır. Bu Pokemonların her birinin farklı özellikleri bulunur. Bazılarının belirgin özellikleri diğerlerinden daha çok göze batmaktadır. Ancak her bir pokemonun kendine özgü bir avantajının bulunduğunu söyleyebiliriz.

Herkes tarafından beğenilen ve en çok istenilen Pokemonlar genellikle zor olarak yakalanmaktadır. Bununla beraber efsane olan Pokemonlar sadece belirli zamanlarda ve belirli bölgelerde ortaya çıkmaktadır.

Pokémon go’yu ortaya çıkaran ekip, Pokemon eğitmenlerinin buluşabilecekleri ve çeşitli etkinlikler düzenleyebilecekleri ortamlar hazırlamaktadırlar. Bu ortamlarda çok sayıda değişik türden Pokemon yakalanabilir. Dolayısıyla düzenlenen etkinliklerin takip edilmesi ve sık görülmeyen pokemonların bu etkinliklerde aranması çok daha mantıklıdır.

Oyunda yer alan kullanıcılar birbirleriyle etkileşim kurarak çeşitli çıkartmalar, Poke coinler ve sanal hediyeler gönderebilmektedirler. Bu şekilde cömert arkadaşlar edinerek kazançlarınızı bir miktar arttırabilmeniz mümkündür. Diğer yandan Pokemon Go oyunu ile nasıl para kazanıldığı hakkında yazımızın devamında bilgi aktarmaya devam edeceğiz.

 Pokemon Go Para Kazandıran Oyunu ile Oyun yapımcısı Nasıl Para Kazanıyor?

Pokemon Go oyununda, dijital ürünler satışı yaparak, etkinlikler düzenleyerek, reklamlar vererek, oyun üreticisi para kazanırken, donanım satarak, Pokemon Go hesabınızı satarak, Pokemon Go kartlarını satarak, Pokemon sürücüsü olarak kullanıcılar para kazanabilmektedir. Aşağıda bu yolları detaylıca aktarmaya çalıştık. Yazımızın devamını okuyarak Pokémon Go oyunu ile nasıl para kazanılır sorusuna cevap bulacağınızı düşünüyoruz.

1- Dijital Ürünleri Satışı

Pokemon Go oyuncuları, oyun içerisinde yer alan mağazayı ziyaret ederek Pokemon yakalamak isteyen oyuncuların sahip olmak istedikleri çeşitli öğelere satabilirler. Mağaza içerisinde aşağıda sıralamış olduğumuz ürünler ve bunların dışında onlarca farklı ürün bulunmaktadır.

 ve bunların çok daha fazlası yer almaktadır. Öğelerin tamamı, uygulama içerisinde yer alan PokeCoins Oyun parası ile satın alınabilmektedir. Pokecoins’lerin fiyatları satın alınan yere göre değişkenlik gösterir.

Örnek olarak ABD üzerinden yapılan bir poke coins alışverişinde, 100 poke coins yaklaşık 0,99 dolara karşılık gelmektedir. Aynı şekilde satın alınan 550 Poke coins 4,99 dolara karşılık gelirken 1.200 Poke coins’in 9,99 dolarlık bir karşılığı olduğunu görmekteyiz.

Görüleceği üzere satın alınan Poke coins miktarı arttıkça ödenen fiyat oran olarak düşmektedir. Dolayısıyla bütçenize göre maksimum sayıda tek seferde Poke Coin almak çok daha mantıklıdır.

2- Reklamlar

Reklam gelirleri 2016 yılının Temmuz ayından sonra Pokemon Go oyunundaki temel gelir kaynaklarından bir tanesi haline geldi. Reklamların Pokemon Go oyunu ile entegre olacağının açıklanmasından hemen sonra çok sayıda sponsor oyun firması ile iletişim haline geçmeye başladılar. Bunlar arasında ilk sırayı McDonald’s firması almıştır.

Daha sonraki dönemlerde Japonya üzerinde binlerce McDonald’s restoranı Pokemon toplamak için bir durak haline geldi. Firma, kendi reklamını oyun içerisinde yerçekleştirmiş oldu. Gerçekleşen ortaklık ile beraber McDonald’s tarafından yapılan açıklamaya göre satışlarda yaklaşık %27’lik bir artış görülmüştür.

2016 ile başlayan reklam sponsorluğu sonrasında Niantic firmasının gelirlerinde büyük artış yaşanmıştır. Oyuncuların reklam sponsorlarını Ziyareti ile birlikte bu dönemde ziyaret başına 0,5 dolar gelir elde edilmiştir. Bu miktar toplam ziyaretçi sayısı düşünüldüğünde 250 milyon dolarlık bir rakama karşılık gelmektedir.

Niantic firması dönemlerde Mcdonald’s dışında Starbucks, Gucci, Sprint, AT&T gibi firmalarla sponsorluk anlaşması imzalamıştır. Bu yerler pokemonların bulunduğu duraklar olarak kullanılmış ve oyuncuların sponsorlu yerleri ziyaret etmeleri sağlanmıştır.

Niantic firması oyun içerisinde kullanıcılara 2 adet format şekli sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Pokestop olarak adlandırılan standart bir konum ve bununla beraber Premium konumları anlatan spor salonlarını oluşturmaktadır. Standart konumun aylık ücreti 30 Dolar iken Premium konumların ücretlerinin 60 dolar olduğu firma tarafından açıklanmıştır.

Oyuncular Pokemon Go içerisinde ücretsiz olarak ilerleyebilir ve aşamaları geçebilir. Ancak bu işlemleri gerçekleştirirken karşılarına çıkan reklamları izlemeleri gerekir. Örnek olarak bir oyuncu ücretsiz şekilde ödüller kazanabilmekteyken bunu 30 saniye uzunluğunda olan bir reklamı izlemesi karşılığında elde edebilir.

Pokemon Go ile Oyuncular Nasıl Para Kazanır?

1- Pokémon Eğitmeni Olun

Pokemon Go oyununun para kazandıran oyunlar arasında yer almasının nedenleri arasında oyuncuların oynadıkları oyun ile beraber ek gelir kazanabilmeleri yer almaktadır. Pokemon Go oyununda eğitmen olarak kazanabilmek için öncelikle bu oyun üzerinde yeterince bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. İyi bir Eğitmen olabilmenin en büyük şartı budur.

Hemen her oyuncu Pokemon üzerinden eğitmenlik yaparak para kazanmak ister. Elbette Herkes için bu imkân durumu geçerli olmayacak olsa da yeterince sabır ve emek göstererek Pokemon Go oyunu için Eğitmen olmayı başarabilirsiniz.

Bu konuda Amerika’lı bir oyuncu geçtiğimiz yıllarda başkaları adına Pokemon yakalamak için teklif aldığını açıklamıştı. Oyun dünyası içerisinde bu haber kısa sürede yayılınca Amerikalı oyuncu bunun bir şaka olduğunu açıkladı. Ancak bu durum Pokemon Go oyununda Eğitmen açığının büyük olduğunu bizlere gösterdi.

Oyun ile ilgili olarak sahip olabileceğiniz bilgilere aktarmayı başarabilirseniz çok sayıda kişi sizi takip etmeye başlayacaktır. Yukarıda vermiş olduğumuz örnek bunun en büyük göstergesidir.

2-  Pokemon Go hesabını satarak para kazanır

İyi geliştirilmiş bir Pokémon Go hesabını satarak ortalama 200$ ile 2000$ sterlin arasında para kazanabilmeniz mümkündür.

Çok sayıda oyuncunun aradığı ancak ele geçirmeyi başaramadığı pokemonları bulmanız hesabınızın değerini oldukça yükseltecektir. Hesabınızı bu seviyeye getirmek Elbette kolay bir işlem değildir. Ancak oyun içerisinde kendinizi geliştirerek oyuna hâkim bir konuma gelmeniz kısa sürede pek çok hesabı geliştirebileceğiniz anlamına gelir.

Oyuncuların çoğu sıfır hesap açarak oyuna başlamaktansa daha önce geliştirilmiş bir hesabı satın almayı tercih ediyor. Üst seviyede yer alan Pokemon hesapları geçtiğimiz yıllarda 2000$’ın üzerinde satılmaktadır. 

Ancak İlerleyen dönemlerde hesap satışlarında fiyatlarının düştüğünü görmekteyiz. Seviye 22 ve civarındaki hesapların yaklaşık olarak 200 dolar civarında alıcı bulduğu anlaşılmaktadır. 

Diğer yandan hesap satışı konusunda şunu belirtmekte fayda görüyoruz. Niantic firması oyuncuların hesap satışı yapmasına karşı çıkmaktadır.  Bu şekilde bir hesap satışının anlaşılması halinde hesabın kapatılması yani devre dışı bırakılması riskine hazırlıklı olmanızı öneririz. Dolayısıyla hesap satın alan veya satan kişilerin bu risk bildirimini birbirlerine hatırlatmasında fayda vardır.

3- Etkilemek için Para Alın

Bu kategori altından elde edeceğiniz gelir, müzakere yapabilme yeteneğinize göre değişecektir. İyi bir pazarlamacıysanız geliriniz buna göre artar.

Bazı zamanlarda kullanıcılar Pokestop noktalarında en iyi olabilmek adına, onları cezbeden ve etkileyen modüllerle karşılaşabilir. Oyuncular genellikle bu şekilde davranarak vahşi ve aranılan pokemonları çekmeye çalışırlar.

Pokestop noktalarının çoğu, kafeler ve barlar gibi gerçek hayatta yer alan konumlarda bulunmaktadır. Bu şekilde işletme sahipleri Pokestoplar sayesinde daha fazla müşteri çekme arayışındadırlar. Bu son derece akıllı bir ticari zekâ olarak karşımıza çıkmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda Covent Garden isimli bir işletme kendi restoranını Pokestop noktası olarak belirletti. Bu şekilde müşteri sayısını arttırma gayretine girdi. Söz konusu restoran ayrıca Pokemon arka planlı bir menüde çıkarmış ve ilgiyi çekmeyi başarmıştır.

Kendinize ait bir işletmeniz varsa, bu işletmeyi Pokestop noktası yaparak müşterileriniz ile etkileşiminizi arttırabilirsiniz. İşletmeniz yoksa da çevrenizde bulunan işletmeler ile anlaşabilir ve yeterli bir ücret karşılığında işletmeyi Pokestop noktasına haline getirebileceğinizi belirterek ek gelir kazanabilirsiniz.

4-  Pokemon Kart Koleksiyonunuzu Online Satışa Koyun

Kart koleksiyonunu satışa koyarak ortalama 150$ kazanabilmeniz mümkündür. Pokemon çılgınlığına kendisini kaptıran hemen herkes, Pokemon kartlarını toplamıştır diyebiliriz. Nadir olarak piyasa da bulunan kartları bulmuş olanların nasıl mutlu olduklarını eminiz ki bu işin içinde olanlar hatırlar. Bu nadir kartlar satışa çıktığında çok iyi paralar kazandırabiliyor.

Pokeomon go oyununun yükseliş trendine girmesiyle bu kartların ücretleri de aynı şekilde artışa maruz kalmıştır. Hatta bazı kartların tavan fiyattan satıldığını görmüşsünüzdür.

Yorumlardan anlaşıldığı kadarıyla, bir kullanıcı Pokemon Go trend yükselişine geçmeden önce 20$ karşılığında bir kutu Pokemon kartı almış. Bu kartlar arasında yer alan ve nadir olarak bulunan tek bir kartı ise çok daha fazlasına sattığını belirtmektedir.

Pokemon kartlarından bazılarının 60-65bin euro gibi rakamlardan satışa sunulduğu da görülmektedir. Bunlar gerçekten çok ciddi rakamlar ve banka kredinizi tek seferde kapatabileceğiniz büyük rakamlar.

5- Pokemon Sürücüsü Olarak Para Kazanın

Bu yöntem her ülkece geçerli olmayan bir iş modelidir. Ancak gerekli izinleri alabilmeniz halinde saatte 35-40$ kazanabilirsiniz.

Kendinize ait bir arabanız mı var? O halde Pokemon taksi şoförü olabilirsiniz. Fransa’da bir Pokemon girişimcisi bu sayede Pokestop noktalarına eğitmenleri ve Pokemon oyuncularını götürerek saatte 25 sterlin para kazanmıştır.

Pokemonların nadir olarak bulunduğu noktalara oyuncu ve eğitmenleri götürerek buralarda yer alan pokemonların yakalanmasını sağlayabilirsiniz.

Pokemon Go Oyununun İş modeli nedir?

Pokemon go oyununun sunmuş olduğu iş modeli, freemium iş modelidir. Bu model anlamsal olarak ücretsiz şekilde oyuncuların bu oyunu oynayabileceğini ifade etmektedir.

Bu modele ek olarak bir oyuncu, oyun içerisinde ileri seviyelere ulaşmak adına ek özellikler veya nesneler alabilmektedir.

Freemium iş modeli oyun dünyasında yabancı olduğumuz bir kavram değil. Candy Crush veya Fortnite gibi oyunlarda, bu iş modeliyle kullanıcılarla buluşmuştu. Freemium iş modeli oyun dünyasında güçlü bir alana sahiptir. Bu gücün nedeninin kısa bir süre içerisinde geniş bir kitleye ulaşabilmekten geldiği düşünülmektedir.

Pokemon Go’nun kısa sürede popüler bir hale gelmesinde ücretsiz olarak indirilebilmesi ve yine ücretsiz şekilde oynamaya imkân tanımasının etkisi olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Niantic firması bu konuda oyuncuların birbiriyle rekabet haline girmesini sağlayarak, oyuncuların hırslanmasına neden olmuştur. Düzenlenen etkinlikler ile birlikte dünyanın 4 bir yanından insanların dikkati Pokemon GO oyununa yönelmiştir. Böylece oyun daha da popüler bir yere ulaşmayı başarmıştır.

Tekno Yazar

İnternet ve teknoloji alanında ki bilgi birikimi değerli ziyaretçilerimle paylaşma gayreti içerisine yazılarımı özenle hazırlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu