Youtube Para Kazanma Yolları Nelerdir?-2024 Güncel Bilgiler

Youtube para kazanma düşüncesi son dönemlerde z kuşağı olarak adlandırılan neslin sıkça tercih ettiği yöntemler arasına girmeyi başarmıştır. Platformun para kazanma yönüyle kullanılmasında ki genel amaç hem para kazanmak hem de tanınmış kişiler arasına girebilmektir.

Youtube para kazanma şartlarını gerçekleştirmek isteyen kişiler çok sayıda alanda hizmet verebilmektedir. Bu alanda verilecek hizmetin seçimi ise kanalı kullanacak kişinin yeteneğine göre belirlenmelidir.

Öğretme, eğlence, değişil alanlarda inceleme, siyaset ve daha birçok alan Youtuberların hizmetine açık durumdadır. Bu bölümlerden kendinize uygun olanı tercih ederek youtube para kazanma platformuna giriş yapmanız mümkündür.

Youtube uygulamasını kullanarak para kazanmak mı istiyorsunuz? O halde yazımızı sonuna kadar okuyarak bu yoları derinlemesine öğrenebilirsiniz.

Youtube, platformunu kullanarak ne akdar para kazanacağınızı öğrenmek istermisiniz? Daha önce hazırladığımız youtube kazanç hesaplama yöntemleri isimli yazımızı okuyun. Youtube platformu ile ne kadar görüntülemeye ne kadar kazanılacağı hakkında detaylı bilgiler aktardığımız yazımız ile ortalama kazancınızı hesaplayabilirsiniz.

Youtube Para Kazanma Şartları- Kanal Açın

Uygulama ile bir kullanıcının para kazanabilmesinin ilk şartı kendisine ait bir kanalının olmasıdır. Kanal açmak için ise öncesinde hangi alanda faaliyet göstereceğinize karar vermek zorundasınız. Bu noktada dikkat edilecek husus doğru alanın seçilmesidir.

Yapılan en büyük yanlışlardan birisi budur. İlerleyen dönemlerde kanalın kategorisinde değişiklik yapmak büyük bir izleyici kitlesi kaybına neden olacaktır. Bu sorunu en başından düşünerek doğru adımlarla ilerlemeye gayret edin.

Kendinizi en yetenekli gördüğünüz kategoride kanal açmanızı öneririz. Hangi alanda ilerleyeceğiniz konusunda kararsızsanız aşağıda sizler için önerilerde bulunduk.

2024’te Youtube Para Kazanma yolları nelerdir?

Youtube üzerinden para kazanmanın farklı yolları bulunmaktadır. Biz sırasıyla bu yolların neler olduğu hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız.

1- Youtube İş Ortaklığı Programı

Youtube para kazanma denildiğinde akıllara ilk gelen yöntem iş ortaklığı modelidir. Bu modelde yayınlanan videolar üzerinden reklamlar ile gelir elde edilmeye çalışılır. Ziyaretçileriniz videolarınızı izlerken yayın aralarında bulunan reklamlar ile etkileşime geçerler. Bu sayede reklam sahibinden alınan kazancın bir bölümünü platform, video sahibine aktarır.

Youtube iş ortaklığı projesine katılarak para kazanma alanında etkili bir atılım yapmış olacaksınız. Youtube üzerinden iş ortaklığı modeliyle kazan elde etmeye başlayan kullanıcılar, zaman içerisinde kazançları ile izlenme oranları arasındaki ilişkiyi araştırmaya başlıyorlar.

İzlenme başına ne kadar kazanırım düşüncesi ile kanalını geliştirmeye gayret eden video içerik üreticileri, u işlem için youtube kazanç hesaplama sitelerini kullanmaktadırlar. Youtube kazanç hesaplama konusunda daha önce hazırladığımız içeriğe göz atarak tüm bu işlemlerin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Diğer yandan platformun iş ortaklığı modeline katılabilmenin birtakım koşulları vardır. Bu koşullar web masterlar tarafından youtube para kazanma şartları olarak bilinir. Youtube para kazanma şartlarından ilki ise iş ortaklığı modeliyle para kazanmaya açık bir ülkede yaşamaktır.

Youtube iş ortaklığı modeli her ülke için geçerli değildir. Bu sebeple iş ortaklığı modeli ile kazanç elde etmek için ülkenizde var olup olmadığını kontrol etmeniz boşa çabalamamak için önemlidir. Bu açıdan baktığımızda Türkiye’de youtube iş ortaklığı modelinin açık olduğunu görmekteyiz.

Ülke üzerinde herhangi bir probleminiz yoksa gelelim ikinci koşula. Youtube para kazanma şartları arasında önem arzeden ikinci koşul 1000 abone sayısı ve 4.000 saat izlenme koşuludur.

Kanalınız içerikleriniz ile 1.000 abone ve 4.000 saat izlenmeye ulaştıysa artık para kazanmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Belirttiğimiz bu koşullar henüz oluşmadıysa daha çok çalışarak kanalınızı büyütmeye odaklanmaktan başka çare yoktur.

İlgili yazılar: Youtube premium aile modeli nedir? Youtube Premium üyeliği nasıl alırım?

Bir Youtuber olarak bu iki şartı başarıyla sağlamanız halinde artık kanalınızı para kazanmaya açmanın vakti gelmiş demektir. Hesabınızı kazanma üzerine aktif hale getirmenin adımlarını aşağıda anlattığımız gibi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Hangi kanalda kazanmaya başlayacaksanız, kanalınızın bağlı olduğu Youtube hesabını açın,
 • Sağ üst bölümde birtakım simgeler göreceksiniz. Bunlar arasında “hesap” yazana tıklayın,
 • Youtube stüdyo kısmına girerek adımlarınıza devam edin,
 • Bu bölümde sol kısma geçiyoruz. Sol menüde bulunan “para kazanma” yazan kısmı seçerek devam edelim,
 • Neredeyse sonuna geldik. Karşımıza youtube para kazanma şartlarını anlatan bir metin gelecek. Bu metindeki maddeleri okuyarak nelerden kaçınmamız gerektiği hakkında bilgi sahibi olun.
 • Google Adsense hesabı kavramı bu aşamada karşımıza çıkıyor. Youtube para kazanma konusunda web site üzerinden para kazanmada olduğu gibi Adsense hesabı kullanır. Bu sebeple daha önce kullandığınız adsense hesabı varsa buradan youtube kanalınıza bağlayın. Yoksa yeni bir üyelik başvurusu yapmanız gerekiyor.

Para Kazanma Tercihlerini Doğru Yapılandırmayı Unutmayın!

Buraya kadar belirttiğimiz maddeleri sırasıyla gerçekleştirdiyseniz bundan sonraki bölümde para kazanma tercihlerini doğru yapılandırmak bulunuyor.

Bu işlemi gerçekleştirmek bir iki basit adımla yapılabilmektedir. Kontrol paneline geri dönün ve bu kısımdaki “Analitic” yazan yere tıklayın. Sonra en üst bölümde “Gelir” ibareli sekme üzerinden tahminsel olarak hesaplanan Youtube gelirinizi öğrenebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yaptıysanız artık arkanıza yaslanın ve bol bol içerik üretmeye çalışın. Şimdi youtube yeni katılanlar için reklamsız model olan youtube premium hakkında biraz bilgi aktarmak istiyoruz. Youtube platformunun sunduğu bu hizmet bizler için neden önemlidir gelin aşağıda açıklayalım.

Youtube Premium Nedir? Youtube Premium neden Önemlidir?

Youtube para kazanma konusuna önemli bir yere sahip olan Youtube premium ziyaretçilerin reklamsız olarak Youtube’u kullanmasını sağlar. Ziyaretçi video izlerken başında, ortasında veya sonunda reklamla karşılaşmaz.

Söz konusu bu olay içerik üreten kişiler için çok fazla bir değişiklik getirmemektedir. Reklamlar olmaması ve ziyaretçinin reklamsız şekilde içeriği izlemesine rağmen premium model için belirli bir ücret ödemesi, içerik sahibine gelir kazandırmaktadır. 

Bu gelişmeyi değerlendirdiğimizde içerik üreticisi için reklamlı sürüm ile elde edilen gelirin yanında premium versiyon ile elde edilen gelir iki ayrı kalem olarak hesaplanabilir.

Diğer yandan youtube iş ortaklığı modeli ile reklamlar ile gelir kazanmak iyi bir gelir kaynağı olarak gözükse de bu kaynağın haricinde daha verimli seçenekler de bulunmaktadır. Reklamlar ile birlikte reklamların daha ötesine bakma gereği bu noktada karşımıza çıkmaktadır.

Reklamların Ötesine Neden Bakmalıyım?

Reklamlarr youtube para kazanmada önemli bir yere sahip evet ama iyi bir youtuber sadece reklamlar ile yetinmek istememelidir.

Youtube, video izleyerek para kazanma şartlarını yerine getiren kanal sahiplerine karşı, “reklam veren dostu” sloganını kullanarak hafızalarda yer etmeye çalışmıştır. Ancak bu durum işin başında, bazı içerik üreticileri tarafından olumsuz bir durum olarak algılandı.  

İçerik hazırlayıcı birtakım kişiler ilerleyen zamanlarda reklamların türleri ve nitelikleri gibi durumlar göz önüne alınarak reklam gelirlerinde kısıtlamalar yapılabileceği yönünde iddialar ortaya attılar. Henüz reklam konularının netliğe kavuşmadığı bu dönemdeki endişeler ilerleyen zamanlarda daha net hale geldi.

İlgili yazı: Ödev yaparak para kazanmak mümkün mü? Ödev yaparak nasıl para kazanırım?

Youtube aslında her türlü içerikten para kazanılamayacağını anlatmak istiyordu. İçerikten para kazanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini belirten platform, bu şartları yerine getiren kişilerin video izleyerek para kazanma hedeflerine ulaşabileceğini açıkladı.  

Üstelik bu şartlar yalnızca başvuru aşamasında geçerli olmayacaktı. İçerik sahibi, youtube para kazanma açma aşamasını başarılı bir şekilde geçtikten sonra da düzenli olarak denetlenecekti. Kısacası “başvurum kabul edildi, istediğim içeriği yayınlarım” gibi bir düşüncesinin uygulama içerisinde cezalandırılacağı açıklandı.

Youtube para kazanma şartları detaylı olarak incelendiğinde aşağıda maddeler halinde sunduğumuz konuların içerikte olması durumunda kanal sahibinin bu konuda yaptırıma maruz kalacağı açıklanmıştır. Bu maddeler;

 • Kısmi de olsa çıplaklık, cinsellik veya buna benzer konuları barındıran müstehcen kanallar,
 • Şiddet içeren görüntüler, yaralanma görüntüleri, kaba bir dil kullanımı, taciz görüntüleri gibi içerikler barındırma,
 • Narkotik maddelerin video içerisinde gösterimi veya bu maddelerin tanıtımının yapılması,
 • Siyasi konular, trajediler, savaş, doğal afet gibi konularda tartışma içeren görüntüler,

Ve bunlara benzer içerikler… Aslında bu maddeler 2023 yılında olduğumuz şu günlerde yeni ortaya çıkmadı. Geçmişini incelediğimizde bu maddelerin 2012 yıllarına kadar uzandığını görebilmekteyiz.

Uygulama yöneticileri kanal sahiplerine yaptıkları duyurularda, belirttiğimiz maddelere uymamanın yaptırımı konusunda bazen uyarıya gerek duymadıklarını ve doğrudan kanalın kapatılması şeklinde işlem yapılabildiğini belirtmiştir.

Youtube, kullanıcıların memnuniyetini her şeyin önünde tutmaya özen gösteriyor. Bu sebeple videoların yanında kurallara aykırılık içeren içerikleri bildirmeleri için segmeler yerleştirmiştir. Dolayısıyla bir içerik üreticisinin kurallara aykırı içerik üreterek kazanç sağlamasının önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Video izleyerek para kazanma, online girişim ile kazanç elde edebilmenin harika bir yolu olarak gösterilmektedir. Bu girişim örneğinden üç tarafta kazançlı olarak ayrılıyor. Ziyaretçi videoyu izleyerek istediğini elde ediyor. İçerik üretici reklamlar ile kazanç sağlıyor, YouTube’da yine aynı şekilde reklamlardan kestiği %45’lik komisyon ile kazanç elde etmiş oluyor.

Belirttiğimiz komisyon, reklam verenden alınan ücrettir. Videolar arasında yayınlanan reklamlar için reklam verenden alınan paranın %45’ini Youtube kendisine alırken kalan kısmı içerik üreticisine yansıtır.

Bir içerik üreticisi olarak reklam gelirleri elbette güzel bir kazanç kapısıdır. Ancak daha fazla para kazanmak isterseniz reklam gelirlerinin yanında farklı yollara da başvurabilmeniz mümkündür. Bundan sonraki içeriğimizde Adsense ile para kazanmanın yanında alternatif kazanç elde etme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

2- Ürün satışı yaparak gelir elde edin

Youtube para kazanma konusu denildiğinde, kanal sahiplerinin kazanç elde edebileceği pek çok nokta bulunmaktadır. Bu konulardan bir taneside kanal üzerinden ürün satışı yaparak gelir elde etmektir. Bu kazanç yöntemi video izleyerek para kazanma yönteminin yanında kullanılabilecek ek bir kazanç metodudur.

Ürün satışı yapmak geniş bir alanı kapsar. Tişört tasarlamak ve satış yapmak, çanta satışı gerçekleştirmek, makyaj ürünleri pazarlamak ve bunlardan yalnızca birkaç tanesi. Bunlar gibi pek çok kategoride ürünleri pazarlamak sizin elinizde.

Hatırlayacağınız üzere video izleyerek kazanç elde edebilmeniz için birtakım gereksinimleri karşılamanız gerektiğini ifade etmiştik. Bu gereksinimlerin 1000 abone ve 4000 saat izlenme süresi olduğunu anlatmıştık. Gerekli olan şartları taşımayan kanal sahibinin reklamlar ile kazanç elde edemediğini ifade etmiştik. İşte ürün satışı yaparak kazanç elde edebilmenin bu ve benzeri şartları bulunmamaktadır.

Kural olarak bir aboneniz bile olsa ürün satabilmeniz mümkündür. Ancak ne kadar çok abone sayınız varsa ulaşabileceğiniz kitlenin o derecede geniş olacağını düşünürsek, abone sayısı çok kanalların kazançlarının yüksek olacağını da belirtelim.

Kanal üzerinden satış yapmanın kitle ile etkileşim yönünden birtakım kazançları bulunmaktadır. Bu kazançlardan en önemlisi kitle ve kanalın bir bütünlük oluşturması ve gönül bağı kurmasıdır. Sattığınız ürünlerin kaliteli olması durumunda esnaf gibi düzenli müşterileriniz olacaktır. Bu düzenli olma durumu kitlenize sağladığınız güven duygusundan ileri gelir.

a- Markalı Ürünler satın

Sosyal medya kullanıcıları tarafından tanınan ürünlerin satışını yapmak, ismi hiç duyulmamış ürünlere göre çok daha kolaydır. Bu kolaylıktan yararlanmak etmek işe yeni giren youtuberlar için mantıklı bir başlangıç olacaktır.

Sahip olduğunuz kitlenin güvenini kazandıktan sonra dilerseniz yeni ve ismi pek duyulmamış ürünler ile devam edebilirsiniz. Ancak hangi koşulda olursanız olun sattığınız ürünlerin kalitesinden emin olmanızı öneririz. Bu tür işlerde kütle ve güven ikilisini birbirinden ayırmamak gereklidir. Güven duygusunu kaybeden kitle bir yerden sonra sizden ürün almamaya başlar.

Diğer yandan freelancer olarak çalışmak için kullanabileceğiniz harika ortamlarda bulunmaktadır. Fiver, serbest olarak çalışmak isteyen kişiler için kullanılabilecek en iyi pazarlardan bir tanesidir.

Fiver ile çok sayıda işlemi bir arada gerçekleştirebilecek bir ortam bulabilirsiniz. Örneğin WordPress üzerinde yeteneğiniz varsa bu alanı kullanabilir veya logo yapmak gibi becerinizi sergileyebilirsiniz. Bunlar haricinde Freelancer olarak yeteneklerinizi konuşturabileceğiniz pek çok alanı Fiver üzerinden bulabilirsiniz.

Youtube kazanılınız üzerinden kazanç elde edebileceğiniz bir başka yöntem de tasarlama ile oluşturacağınız ürünlerin satışını yapmaktır. Özellikle tişört tasarlama, kupa bardak resimleri tasarlama gibi alanlarda geniş bir alana satış imkânı oluşturabilirsiniz. Bu işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğiniz hakkında fikir edinmek istiyorsanız işte sizin için öneriler.

b- Youtube Üzerinden Kazanç Elde Edebilmek İçin Mağaza Açın

Mevcut kazançlarınıza ek olarak farklı alanlardan gelir elde etmek isterseniz bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bir youtube kazanılınız olduğunu varsayarak burada tasarlama alalında ürünlerin satışını yapalım. Ürünlerin tam kapsamlı şekilde satışını gerçekleştirebilmek için böyle bir durumda ziyaretçilerinizin gezebileceği bir mağazaya ihtiyacınız olacaktır.

Kısacası öncelikle bir e ticaret sitesi açıyoruz ve bu sitenin tanıtımını youtube kanalımızda gerçekleştiriyoruz. Söz konusu işlem yalnızca tanıtımla kalmayacaktır. Ziyaretçileriniz bir ürün üzerinden sitenize girdiğinde diğer ürünleri de gezecekler ve alışveriş yapacaktır.

Belirttiğimiz bu yöntemi özellikle ticaret hayatına yeni başlayan kişilere öneririz. Zaten bir E-ticaret sayfası olan bu kişiler ayrıca youtube kazanlı oluşturarak kitle sahibi olduğunda ürün satış alanını genişletebilir.

Herhangi bir alanda E-ticaret sayfası açma konusunda kararsız veya bir fikriniz yoksa Tişört tasarlama sektörünü düşünebilirsiniz. Kolay birtakım işlemleri içeren bu yöntemler ile kısa sürede bilgi sahibi olmanız mümkündür. Ayrıca detaylı bilgi isterseniz daha önce hazırladığımız Tişört tasarlamak ve satış yapmak içeriğini inceleyebilirsiniz.

3- Takipçilerinizden Projeleriniz İçin Destek İsteyin!

Takipçi desteği istemek, Youtuberların gelişme döneminde kullanabileceği bir kazanç elde etme yoludur. Çünkü bu yöntemde anlaşılacağı üzere belirli bir kitleye ihtiyaç vardır. Dolayısıyla kitle desteğine sahip olabilmek için çok çalışmalı ve takipçi sayınızı arttırmalısınız.

Takipçi desteği ile kazanç elde etme yönteminde kanal sahibi, kendisini takip eden kitleden ilerleyen projeleri için destek talebinde bulunur. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyden önce kanal sahibinin dürüst ve ilkeli bir izlenim vermesi gereklidir. Diğer yandan öne sunulan fikrin de ilgi çekici ve merak uyandıran bir proje olması gereklidir.

Bu şartları taşıdığını düşündüğünüz bir projeniz varsa daha iyi malzemeler satın almak, maliyetleri daha aşağıya çekmek ve kanalınıza yatırım yapmak için abonelerinizden bağış isteyebilirsiniz.

Takipçi desteği isteme daha çok kitlesel fonlama olarak adlandırılır. Kitlesel fonlama ile gerçekleştirilen projeler, ziyaretçileri de işin içine çektiğinden dolayı çok daha fazla ilgi çeker. Ancak her kanal sahibinin bu şekilde bir kazanç elde etmesinin pek mümkün olmadığını da tekrar belirtmemiz gerekiyor.

Kitlesel fonlama örneklerini incelediğimizde yurt dışında ikamet eden Youtuberların bu şekilde ciddi kazançlar elde ettiğini ve projelerini hayata geçirdiğini görebiliyoruz. King Fury, kitlesel fonlama konusunda dünyaca tanınan bir Youtuber olarak tarihe geçmiştir.

Kitlesel fonlama olarak kullanılabilecek ve yardım talebinde bulunmak için kullanabileceğiniz belli başlı siteler bulunmaktadır. Aşağıda bunlardan ikisini sıraladık.

 • İndiegogo: Youtube’lar için esnek koşullarda fonlama imkânı sunan alternatif bir platform olarak bilinmektedir.
 • Kickstarter: Fonlama sitesi denildiğinde Dünya genelinde en çok tercih edilen platformlardan birisidir. Çok sayıda projenin Kickstarter ile kullanıma sunulmuştur. Siteyi kullanarak fonlama talebinde bulunabilmeniz için ziyaretçilere bir hedef belirtmeniz isteniyor. Vermiş olduğunuz hedefe ulaşabilirseniz biriken fon kullanımınıza sunulmaktadır.

4- “Katıl” Butonu ile Youtube’dan Para Kazanma

Youtube üzerinden para kazanabilmenin bir başka yolu da Katıl butonunu kullanmaktan geçer. Söz konusu “katıl” butonu geçtiğimiz dönem içerisinde platform tarafından halka duyurulmuştur. Ancak buton, her kanalda yer almamaktadır. Bu alanda kendisini ispat edebilmiş, otoriter seviyeye ulaşan kanallarda “katıl” seçeneği yer almaktadır.

Katıl Butonu Ne İşe Yarar?

Katıl butonu ile Youtube, para kazanma özelliklerinden bir yenisini duyurmuş oldu. Böylece içerik sahipleri için farklı bir kazanç elde etme yolunun kapısını ardına kadar açmış oldu.

Katıl seçeneği, içerik üreticilerinin takipçiler tarafından desteklenmesi konusunda yardımcı olan bir özelliktir. Çeşitli nedenlerle reklam geliri elde edemeyen kanal sahipleri için gelir elde etme konusunda “katıl” butonu yararlı bir adım olarak görülmektedir.

Takipçilerin bu şekilde içerik üreticilerine destek sunmaları, kanal sahiplerinin daha kaliteli videolar oluşturmasına imkân sağlamıştır.

Bu noktada akıllara youtube katıl butonuna nasıl sahip olunulur? Youtube katıl butonu nasıl aktif edilir? Gibi sorular gelebilir. Bu tür sorulara aşağıda yanıt vermeye çalıştık.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu