Youtube Kazanç Hesaplama 2024-Youtube Geliri Hesapla

ekishaberleri

Updated on:

YouTube kazanç hesaplama işlemleri 2023 yılında da en çok araştırılan konular arasına girmeyi başarmıştır. Görünen o ki araştırmalar 2024 yılında da tam gaz devam edecek. Bu başarıdaki en büyük pay sahibi, kuşkusuz ki YouTube‘un en çok izlenen video yükleme platformlarından birisi olmasıdır. YouTube’un bir dünya devi haline gelmesi bu platformu para kazanma amacıyla kullanan kişiler için YouTube kazanç hesaplama konusunu gündeme getirmiştir.

Youtube kazanç hesaplama uygulamaları içerisinde 7’den 70’e pek çok kişinin ilgisini çekecek içerikler mevcuttur. Eğlenceyi sevenler için komedi, geçmişin tozlu rafları arasında gezinmek isteyenler için tarih konulu içerikler, yemek yapmayı bir zevk haline getirenler için yemek videoları ve daha onlarcası bu platformun içerisinde yer almaktadır.

Hemen herkes için vazgeçilmezler arasına giren uygulama, 2005 yılında California kentinde kurulmuştur. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır.

2024 Yılında Youtube Kazanç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Videoları nasıl bir izleyen oluyorsa aynı şekilde yükleyenler de tıpkı sizler gibi birer bireydir. Youtube üzerindeki videoların neredeyse tamamı bireysel kişilerce üretilip izlenime sunulmaktadır.

YouTube aylık kazanç hesaplaması yapıp sadece bu mecraya video yüklemesi yaparak geçimini sağlayan kişi sayısı küçümsenemeyecek kadar çoktur. 3-5 arasındaki çocuklara hitap edecek videolar milyonlar izlenmekte ve yükleyicisine 100 bin TL’yi aşan kazançlar sağlamaktadır.

YouTube Kazanç Hesaplama Aracı

YouTube Kazanç Hesaplama AracıTahmini Kazanç: $0.00

Arada ki temel fark, yükleyenlerin youtube aylık kazanç hesaplama sayesinde izlenme başına para kazanabiliyor olmasıdır. Youtube dan para kazanma ise tam da buraya ortaya çıkmaktadır.

Yukarı da verdiğimiz örnek, her ne kadar ileri seviye bir örnek gibi görünse de genel olarak youtube kanalı tahmini kazanç hesaplama işlerinde durum bu şekilde başlar ve ilerler.

Bir gezgin sadece YouTube’a video yükleyerek elde ettiği izlenme sayısıyla dünyayı gezebilmektedir. Peki, nasıl oluyor da bu sosyal medya platformu bu kadar para dağıtabiliyor? İşte detaylar…

Youtube Kazanç Hesaplama
Youtube Kazanç Hesaplama

2024 Youtube Shorts Kazanç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Youtube Kazanç Hesaplama - Youtube Shorts Kazanç Hesaplama
Youtube Kazanç Hesaplama – Youtube Shorts Kazanç Hesaplama

Öncelikle belirtmeliyiz ki youtube shorts ile kazanç elde edebilmenin kesin olarak takip edilecek bir yöntemi yoktur. Yani herkes aynı işlemleri yaparak benzer gelirler kazanamamaktadır. Youtube shorts, normal videolara göre daha kısadır ve dikey şekilde izleyenlerin beğenisine sunulur. Yayıncıların bazıları bu platformu kullanarak gelir elde edebilirler.

Youtube shorts ile kazanç elde edebilmenin yolları aşağıda sıralanmıştır.

1-     Youtube Partner Programı

Kendinize ait bir youtube kazanılınız bulunmakta ve partner programına kabul edilmişseniz Shorts üzerinden gelir kazanabilirsiniz. Youtube partner programı (YPP), içerik oluşturuculara reklamlar üzerinden gelir kazanabilme şansı tanır. Elde edilen kazancın miktarı videoların izlenme sayısına, reklamların tıklanmasına ve reklam veren firmaların belirlediği ücrete göre değişir.

2-     Ürün Satışları

Kazanlınızda Shorts bölümünde ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Örnek olarak kendi ürünlerinizin kısa tanıtımlarını burada gerçekleştirebilir veya Affiliate yapabilirsiniz.

3-     Marka Ortalıkları

Shorts bölümünde yapacağınız tanıtımların kalitesine göre farklı markalarla iş birliğine girebilirsiniz. Böylece markaların ürünlerinin tanıtımını yaparak kazanma yolunu tercih etmeniz mümkün.

4-     Fonlar ve Abonelikler

Kazanlınızın popüler olması halinde fanatik kullanıcılar yeni içerikler görebilmek için sizi fonlar ile desteklemeye başlayacaktır. Bu fonlar ve bağışlar içeriğiniz için iyi bir finansman olacaktır.

5-     Lisanslama

Kaliteli içerikler üreterek bu içerikleri lisanslayabilirisniz. Bu sayede başka kanallar içeriğinizi kullanmak için size ödeme yaparlar.

2024’te YouTube’dan İzlenme Başına Ne Kadar Kazanırım? GÜncel Aylık Kazanç hesaplama…

YouTube’dan İzlenme Başına Ne Kadar Kazanırım?
YouTube’dan İzlenme Başına Ne Kadar Kazanırım?

Öncelikli olarak açıklamak gerekirse YouTube para dağıtmıyor. Sadece kazandığı paydan video yükleyicisine de pay veriyor. İşin özü bu şekildedir. Peki bu süreç nasıl işliyor? Youtube üzerinden kazanmak isteyen kişiler kazançlarını önceden hesaplayabiliyor mu? Yazımızın devamında bu sorulara cevaplar arıyoruz. İşte detaylar…

Hesaplama noktasında devreye YouTube kazanç hesaplama siteleri ve youtube kazanç hesaplama programları giriyor ve yükleyiciler YouTube aylık kazanç hesaplaması yaparak ne kadar para kazanabileceklerini öngörüyorlar.

Bu durum bazı kişilere Youtube para dağıtıyor gibi algılansa da aslında olay bu şekilde değil. Tüm işlemler emeğin karşılığıdır. Yapılan emekler, harcanan zaman, üreticisine kazanç olarak geri dönmektedir. Ancak tüm bu süreç içerisinde, Youtube üzerinden kazanç sağlamak için bazı koşullar vardır.

Youtube İzlenme kaç tl hesabı yapacak kişilere önemli bir hatırlatma: Kazanç sağlamaya başlamanız için ilk koşul 1000 abone ve 4000 saat izlenme şartıdır.

Not: Youtube firmasının yaptığı güncelleme ile bazı ülkelerde kurallar değişti. Açıklamalara göre ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Tayvan ve Güney Kore ve 33 ülkede 1000 abone ve 4000 saatlik gereksinimleri hafifletildi. Artık kanal sahiplerinin İş ortaklığı ile kazanç elde edebilmesi için;

 • 500 Abone
 • Son 90 günlük sürede 3 adet herkese açık yükleme yapma,
 • Yıl boyunca 3000 saatlik izlenme veya son 90 günlük sürede 3 milyon shorts görüntülen

Yukarıda belirttiğimiz gibi şimdilik yeni değişiklikler yalnızca ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Tayvan ve Güney Kore ülkelerinde geçerlidir. İlerleyen günlerde yeni kuralların genişleyeceği düşünülmektedir. Detaylı bilgiye https://www.kazanmaninyolu.com/youtube-goruntulenme/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Youtube tahmini kazanç hesaplamanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. İlk olarak hangi konuda video çektiğiniz bu konuda belirleyici olacaktır. (Çektiğiniz video kalitesine göre youtube ortalama kazanç hesaplama sonucunda alacağınız miktar artacaktır.)

Bu durumu örnekle açıklamak gerekirse bir çocuk ya da spor kanalı sayısı YouTube’da oldukça fazladır. Fazla olması az veya çok kazanacağınızı doğrudan göstermese de etkilenebileceğiniz bazı faktörler bulunmakta.

Diğer yandan tasarım, eğitim ya da kişisel gelişim kanalının sayısı başka sektörlere oranla daha az sayıdadır. Bu durumun bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Böyle bir durumda Youtube’ın çocuk ve spor kanalına ayırdığı reklam bütçesi daha fazla paya bölünmekte diğer tasarım tarzındaki kanallarına ayırdığı reklam bütçesi ise daha az kişi arasında paylaştırılmaktadır. Bu durumda bir dez avantajı oluşturmakta.

YouTube Kazanç Hesaplama sitesinin kullandığı farklı değişkenlerde bulunmaktadır. Yazımızın devamında bu değişkenlerden detaylıca bahsedilmiştir.

1000 Youtube İzlenmesi Kanal sahibine Ne Kadar Kazandırır? Nasıl Hesaplarım?

Youtube dan para kazanma sitelerinde defalarca anlatılan tıklanma bazında yapılan ödemeleri bir örnekle açıklamak gerekirse kanalınıza yüklemiş olduğunuz video bir günde 1000 kişi tarafından izlenmiş olsun. Bu 1000 kişiden 1000 tanesinde reklam gösterildiğini ve bu reklamlara da 100 kişinin tıklamış olduğunu varsayalım.

2023 Yılında Youtube Kazanç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Videonun izlenme sayısına bakmaksızın gösterilen reklamın tıklanma başına oranı 1000/100 yani %10’luk bir oran yakalayacağınız için TO değeri dediğimiz tıklanma oranı değeriniz %10 olacak ve YouTube video kazanç hesaplamasına göre geliriniz bunun üzerinden oluşacaktır.

Bin Gösterim Başına Ödeme Sistemi

Yukarıda ki tıklama başına ödemeden bağımsız olan BGBM yönteminde işler şu şekilde gelişmektedir.YouTube üzerinden kazanç hesaplama sitesi gibi sitelerin oldukça sık bahsettiği bin gösterim başına ödeme( youtube görüntüleme kazanç hesaplama) yönteminde adından da anlaşılacağı üzere bin ve üzeri izlenmelerde ödeme yapılmaktadır.

YouTube ile kazanç hesaplamak için izlenmeniz +1000 üzerinde seyrettiği her an ödeme almanız mümkündür. Bir üst maddede belirtmiş olduğumuz gibi tıklanma başına oran mantığından ziyade videonuzun ne olursa olsun size kazanç sağlaması asıl bu adımda sağlanmaktadır.

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

2022 yılı itibariyle şirket, Türk YouTuberlara Bin izlenme başına 10 TL ile 12 TL aralığında bir ödeme sağlamaktadır. Buna göre youtube money calculator yani youtube para kazanç hesaplama işlemi yaparsak;

 • 1000 izlenme sayısı: 10 TL ile 12 TL arasında
 • 10 bin izlenme sayısı: 100 TL ile 120 TL arasında
 • 100 bin izlenme sayısı: 1000 TL ile 1200 TL arasında
 • 1 milyon izlenme sayısı: 10.000 TL ile 12.000 TL arasında
 • 10 milyon izlenme sayısı: 100.000 TL ile 120.000 TL arasında bir kazanç sağlamak mümkün olacaktır.

Yukarıda ki durumu somutlaştırarak youtube kaç İzlenmeye para veriyor konusunu örnek ile açıklayalım. Böylece youtuberlar ne kadar kazanıyor sorusunuda biraz olsun yanıtlamış oluruz.

X bir kanalın izlenmesi ortalama 2 milyon olsun. YouTube ile çalışan kazanç hesaplama siteleri ve benzerlerinin 1 milyon izlenme için hesapladıkları değerin ortalama 10 bin TL ile 12 bin TL arasında olduğunu belirtmiştik.

Kabaca bir youtube ortalama kazanç hesabı ile bu X kanalı 1 videodan 20 bin TL ile 24 bin TL arasında bir tutar kazanmaktadır. Kanalın ayda 10 video yüklediğini varsayarsak ortalama kazançları 240 bin TL civarında olacaktır ve buna ilk bahsetmiş olduğumuz TO yani reklam gelirleri dâhil değildir.

Yani bu şekilde incelendiğinde görüyoruz ki eğer sağlam bir izleyici kitlesine sahip olunursa YouTube için içerik üretmek oldukça güzel bir iştir. Youtube gelir hesaplama siteleri mantığı en temel tanımıyla bu şekilde hesaplama yapmaktadırlar.

2024 Yılında Youtube ile İzlenme Başına Ne Kadar Kazanılır?

2024 yılında rakamlar incelendiğinde Türkiye’de BGBM oranı düşünüldüğünde yaklaşık 3$ civarında bir kazanç görülebilir. Elbette bu tutar reklamın içeriğine ve izlendiği bölgeye göre değişiklik gösterecektir. Unutmayınız ki elde edilen kazanç izleyici demografisi, video içeriği ve bazı özel koşullara göre değişebilir.

Youtube Gelir Hesaplama Yöntemi: Nasıl Hesaplanır?

Youtube üzerinden elde edilecek gelir hakkında net bir rakam verilememektedir. Yayınlanan reklamlar göre kullanıcıların kazandığı ücret değişim gösterir. Youtube izlenme ve kazanç hesaplamak için net olmasa da tahmini bir rakam verebiliyoruz.

Rakamsal olarak Youtube reklam verenlerden aldığı kazancın %67’sini yayıncılara verdiğini açıkladı. Kalan miktar ise Youtube tarafından alınmakta. Geçtiğimiz yıllarda Google YouTube’ı satın aldığından dolayı geniş bir reklam ağına kavuşan Youtube, bu konuda kanal sahiplerinin vazgeçilmezlerinden.

Yukarıda kabaca yaptığımız hesaplamalara göre de bir video 10.000 izleme aldıysa ortalama olarak bin video izlenmesi üzerinden 10 – 30TL aralığında bir kazanç getirirse, 10.000 izleme 100TL-300TL aralığında bir gelir sağlayacaktır.

Video izlenmesi arttıkça elbette gelir de buna oranla artacaktır. Aynı videomuzun 100.000 izlenme aldığını düşünürsek bu durumda 1.000TL ile 3.000TL aralığında bir gelirden söz edebiliriz. Verdiğimiz bu rakamların tahmini olduğunu tekrar belirtelim. Asıl rakamlar reklam veren hesabın Adsense sayfasında görünen ücrettir.

YouTube’de izlenme sayınız 1000’in üzerine çıktığında her türlü para kazanırsınız. Ancak YouTube kazanç hesaplama siteleri bize gösteriyor ki algoritmanın dediklerini ne kadar fazla yaparsanız kazancınız da bu oranla artıyor.

Yani YouTube’dan kazancınız sadece harçlık olarak mı kalacak yoksa geçim kaynağınız mı olacak bunu izlenme sayısının yanında farklı değişkenler de belirlemektedir. Kazancı belirleyen önemli en faktörler şunlardır.

Youtube Kazancını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

a- Kanalın İzleyici Kitlesi

Youtube kanal kazanç hesaplama sitelerinin bize öğrettiği ilk detayın kazanç için en az 1000 abone olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu abonelerin rastgele kişiler olmaması ve organik gelmesi de önemlidir.

Çünkü kazancınız izleyici kitlenizin videolarına olan ilgi ve alakalarıyla da orantılı olarak artma eğilimine girecektir. YouTube ortalama kazanç hesaplamak için izleyicilerin Tıklanma Oranı olarak tabir edilen TO’larının yüksek olması gerekmektedir. Bu da videoyu gerçekten merak ettiği ve ilgisini çektiği için takipçilerle mümkün olacaktır.

b- Videolarin Uzunluğu

YouTube izlenme kazanç hesaplama işlemleri göstermektedir ki kazancın miktarını dolaylı olarak arttıran faktörlerden bir diğeri de video uzunluğudur. Yapılan araştırmalar YouTube’a yüklenecek bir videonun en az 6 en çok 12 dakika olması gerektiğini ortaya koymuştur. Böylece youtube izlenme başına kazanç hesaplama işleminden daha fazla kazanç sağlanabilmektedir.

Bu videoları kişilerin dikkatleri ve algılarının en yüksek olduğu zaman aralığında tutmak oldukça önemlidir. YouTube’dan video izlemek için giren kişilerin 15 dakikadan daha uzun olan videolara tıklama oranlarının süresi 6-12 dakika arasındaki videolara oranla çok daha düşük olduğu bilinmektedir.

Bir de kanalınızın konusu araba, spor, moda, teknoloji gibi bir konu üzerineyse videolarınızı mutlaka 6-12 dakika aralığında yüklemeniz youtube video kazanç hesaplamasında size ekstra fayda sağlayacaktır.

c- Kanalın Kategorisi

Seçilen kanalın hangi kategoride olduğu youtube video kazanç hesaplaması yaparken size Tıklanma Oranı bazında fayda sağlayacaktır. Çünkü kanalınız spor, dizi gibi yüklenen video sayısının yüksek olduğu bir havuzsa reklam geliri diye tabir edilen TO başına kazanç azalacak ancak kanalınız kişisel gelişim, yabancı dil, medikal gibi video içeriklerinin daha kısıtlı olduğu konular üzerineyse kazancınız artacaktır.

Youtube Kazancını Belirleyen Faktörler Youtube Kazancını Belirleyen Faktörler
Youtube Kazancını Belirleyen Faktörler Youtube Kazancını Belirleyen Faktörler

Bu sistemin mantığı ise en basit tanımıyla şudur. Şirket futbol ve kişisel gelişim kanallarına 100’er bin TL bütçe ayırmış olsun. Futbol konusu için Türkiye’den 10.000 kişi içerik üretiyor olsun. Kişisel gelişim kanalına ise içerik üreten YouTuber sayısı 1000 olsun.

Bu bağlamda her iki kanal için de tıklanma oranının %10 olduğunu varsayarsak, futbol kanalı üreticisi için youtube izlenme kazanç hesaplamsında pasta 10 bin kişi arasında bölüşülecektir. Kişisel gelişim kanalı için youtube izlenme kazanç hesaplaması yapıldığında aynı gelirin 1000 kişi arasında paylaştırılacağını söyleyebiliriz. Burada verilen örnekte asıl kazanç kapısını oluşturan izlenme sayıları dikkate alınmamıştır.

d- Yüklenen videonun dili

Videonuzda kullanmış olduğunuz dil kazancı direkt etkileyen bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Youtube para kazanç hesaplamasında, yüklenen video dilinin sadece Türkçe olmasıyla Türkçe + İngilizce olması arasında ciddi fark olduğu gözlemlenmiştir.

Çünkü sadece Türkçe dili ile içerik yüklediğinizde videolarınız sadece Türk kullanıcılar tarafından izlenirken evrensel olan İngilizce’yi de içeriğinize eklediğinizde izlenme sayınız artacak ve dolayısıyla youtube para kazanç hesaplamanız neredeyse 2 kat artacaktır.

YouTube kazanç hesaplama siteleri gösteriyor ki hiçbir İngilizce bilgisi olmadan sadece dil eklentilerine İngilizce seçeneğini dahi ekleseniz video getirisi artacaktır. Burada öne çıkan bir husus da kazancın Türkiye’den izlenmede farklı başka bir ülkeden izlenmede farklı olmasıdır.

Örneğin bir Türk firması YouTube’a 1 TL ile tıklanma başına reklam vermiş olsun. Burada kabaca bir hesapla videonuz Türkiye’den her tıklanma başına 1 TL örneğin 100 tıklanma için 100 TL kazandıracaktır.

Ancak aynı içeriğe ABD’de 1 $ üzerinden reklam verilmiş ve bu kişi de altyazılı olduğu için sizin videonuza tıkladığını varsayalım. Siz bu kişi reklamlara tıkladığında 1$ yani şu anki kurla 18 TL kazanacaksınız ve aynı oranla bakacak olursak 100 kişi tıkladığında Türkiye’den kazancınız 100 TL olurken ABD kaynaklı izlenmelerde kazancınız tamı tamına 18 katı yani 1800 TL olacaktır.

Youtube kanal kazanç hesaplama yöntemleri bu bağlamda altyazı seçeneğini hesaba katmayı şiddetle tavsiye etmektedirler.

e- İzleyici kitlenizin videolarına yorum ve beğeni bırakması

Videolarınızdan para kazanabilmenin izlenme sayısı ve tıklanma oranına bağlı olarak değiştiğinden bahsetmiştik.  Yani gelirinizin ana kalemi bu 2 madde olacaktır ve diğer ek gelirler youtube ortalama kazanç hesaplamasında sadece birer yan kaynak olarak dikkate alınmaktadır. Burada daha fazla izlenme demek, sizin daha fazla kullanıcının önüne çıkıyor olmanız demektir ki bunun da en güzel ve sağlıklı yolu videolarınıza gelen etkileşimlerdir.

Videonuzu izleyen birinin sizin kanalınıza abone olması, yorum yapması ve beğeni bırakması youtube ortalama kazanç hesaplamasına dolaylı yoldan da olsa fayda sağlayan bir yöntemdir.

Tahmini olarak kazanç hesaplaması yapılırken izlenme oranına ve tıklanma oranına bakılmaktadır ki izleyen kişinin etkileşim bırakması başkalarının da gelip bu aynı adımları izlemesi anlamına gelecektir. Ne kadar çok kişi videonuzu izler ise tıklanma oranının artma şansı da o kadar artacak ve aynı şekilde o kadar fazla kitleye ulaşacaktır.

Kolayca Youtube Gelirini Hesapla

Youtube Gelirini hesapla
Youtube Gelirini hesapla

Gelir hesaplama sanıldığı kadar zor bir işlem değildir.  Ancak gelir hesaplamada kullanılan siteler ile belli sistemler üzerinden yapılan tahminler tabi ki tam olarak %100 gerçeği yansıtmamaktadır.

Biz de sitemizde sizlere kanalınızın geliri için nasıl kazanç hesaplaması yapabiliceğinizden bahsedeceğiz. Öncelikli olarak yukarıda konusunu geçirdiğimiz kanalın konusu, o kanala ayrılan bütçe, tıklanma oranı gibi değişkenleri hesapladığınızı varsayıyoruz.

Sizin kanalınız için öngörülen kazanç yöntemi 1000 izlenme başına 9 TL olsun. Yüklemiş olduğunuz videonun 950 bin izlendiğini varsayalım ve bu oranlar üzerinden gelir hesaplaması yapalım.

 • Hesaplama mantığımız tamamen oran orantı üzerine kurulmuştur ve oldukça basittir.
 • Hesaplamalar gösteriyor ki 1000 izlenme başına 9 TL kazanç sağlayan kanalımız 50 bin izlenme başına 9*50 = 450 TL kazanç sağlayacaktır.
 • Bu izlenme sayımız 50 bin değil 950 bin olduğuna göre ve arada 19 kat fark olduğuna göre 450’yi 19 ile çarpmamız gerekiyor.
 • 450*19 yaptığımızda ise kanalımızın sadece izlenmeden kazanacağı paranın 8550 TL olacağını öngörüyoruz. Gördüğünüz gibi gelir hesaplaması oldukça basit ve kolaydır.
 • Burada 8550 TL’nin üzerine tıklanma oranları ya da katıl üzerinden size destek olanların bağışları da eklendiğinde kazancınızın çok rahat 10 bin TL üzerinde olacağını öngörebiliriz.
 • Normal bir sistemde bakacak ve YouTube gelir hesaplaması yapacak olursak her ay kanala 1 video atmanız ve bu videonun en az 900 bin izlenmesi size ortalama maaşlı çalışan bir işçinin kazancı kadar gelir sağlayacaktır
 • Bir de kanalın belirli aralıklarla değil örneğin haftada 1 video attığını dikkate alırsak YouTube ortalama gelir hesaplamasına göre kanaldan kazancınız aylık 40 bin TL civarında olacaktır ve bu Türkiye şartlarında oldukça güzel bir rakamdır.

YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Kazanç hesaplama yöntemlerini sizlerle birlikte uzun uzadıya inceledik. Bunun için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusuna da epey bir eğildik. Peki ünlü youtuberlar ne kadar kazanıyor? Şimdi de gelin sizlere ilham olması açısından en bilindik kanalların YouTube’den ne kadar kazanç sağladıklarına bir göz atalım;

 • Ryan’ın Dünyası adlı çocuk kanalı 2022 yılı itibariyle 31 milyon aboneye sahip durumdadır. Kanal geçtiğimiz yıllarda sadece reklam gelirlerinden 26 milyon dolar yani yaklaşık 470 milyon TL kazandığını açıklamıştır. Bu youtube video kazanç hesaplamasından değil resmi ağızdan yapılan açıklamadır.
 • MrBeast isimli kanalda dünyayı kasıp kavuran oyun kanallarından biri olarak akıllara gelmektedir. 2022 yılı itibarıyla kanalın yaklaşık 87 milyon abonesi bulunmaktadır. Kanal sahibi yaptığı açıklamadan geçtiğimiz yıl karını 24 milyon yani 430 milyon TL olarak açıklamıştır. Bu kazanç da resmi açıklama olup YouTube hesaplama yöntemleri dışında gerçekleşmiştir.
 • Logan Paul isimli boksör aynı zamanda YouTuberlık yaparak oldukça ciddi paralar kazanmaktadır. Kanalın 2022 yılı itibariyle abone sayısı 23 milyon iken kazancı 20 milyon yani 380 milyon TL civarındadır. Görüldüğü üzere dünyanın en çok kazananları YouTuber kazanç hesaplamalarına konu olsa da kendi kazançlarını da çekinmeden açıklamaktadır.

Görüldüğü üzere yukarıda dünyada en çok kazanan YouTuberlarına yer verilmiştir. youtube izlenme kazanç hesaplama sistemlerinin ortalama rakamları bize dilimize artık pelesenk olan Enes Batur’un aylık kazancının ise 350 bin TL civarında olduğunu göstermektedir.

Bu rakamlar düşünüldüğünde yukarıdaki maddelerde bahsettiğimiz videolara İngilizce’yi alt yazı olarak ekleme kavramının önemi ortaya çıkmaktadır.

Enes Batur, Danla Bilic, Yusuf Kayaalp, Ruhi Çenet ve Barış Özcan gibi kanallar ciddi gelirler elde eden Youtubelarlarımızdır ancak dünyada çok kazananların yanında yer alabilmeleri maalesef dil ve döviz kuru kaynaklı problemlerden dolayı biraz daha sınırlı düzeyde kalmıştır.

Youtube kanalınız ister olsun ister olmasın YouTube ile gelir hesaplaması yaparak bu işe girmek yerine yaptığınız işi severek yapmanız ve sonrasında getirisine odaklanmanız çok daha önemlidir.

Uzun yıllardır aktif olan ancak para kazanamayan birçok kanal olduğu gibi açıldıktan 1 ya da 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde milyon abone sayınına ulaşan kanallar da bulunmaktadır. YouTube üzerinden elde edilen kazançların hesaplamaları bize gösteriyor ki bu 2 kanal arasında daha fazla kazanacak olan tabi ki 2. Kanal yani gerçekten hedef kitleye hitap etmeyi başaran kanaldır.

Sık Sorulan Sorular(SSS)

YouTube’da 1000 izlenme ne kadar?

Youtube aylık kazanç hesaplama işlemlerinde en çok merak edilen soruların başında gelen 1000 izlenme de ne kadar kazanırım sorusunun net bir cezabı bulunmamaktadır.
Bu durum hem kanaldan kanala hemde ülkeye göre değişir. Örneğin ABD üzerinden yapılan 1.000 izleyici başına gelir ile 5-10$ iken, Türkiye üzerinden 3-5TL olmaktadır.

1 milyon izlenmeye YouTube ne kadar para veriyor?

Yukarıda belirttiğimiz gibi net cevabı olmayan bu sorunun tahmini değerlerine baktığımzıda 1 milyon izlenme ile 3.000$ ile 40.000$ aralığında bir kazanç sağlamak mümkün.

YouTube Kazanç neye göre hesaplanır?

Youtube üzerinden kazan. izlenme ve reklam tıklamasına göre hesaplanır. BGBG yani bin gösterim başına gelir, 1.000 video görüntüleme ile elde edilen geliri gösterir.

YouTube Kazanç Hesaplama Sitelerinin 2023 ve 2024’te Kullandığı Başlıca Değişkenler Nelerdir?

Tıklanma Oranı Bazlı Ödeme
YouTube üzerinden kazanç hesaplamanın ilk yolu reklamların gösterim sayısına göredir. Burada YouTube şirketine reklam veren kuruluşların ayırdığı bütçeden size ödeme yapılmaktadır.

Youtube görüntüleme kazanç hesaplama içerisinde yer alan bir kavramdır. Görüntüleme ile doğrudan videoların izlenmesi değil, videolar içerisindeki reklamalr anlaşılmalıdır.

Yani videolarınızı izleyen kişiler reklamlara tıklama yapmazsa bu yöntemle kazanç sağlayamazsınız. Bir açıdan bedavaya çalışmış oluyorsunuz. Youtube gelir hesaplama işleminde bu durumu da düşünmek gerekmektedir.

(Reklamdan bahsetmişken daha önce hazırladığımız reklam izle para kazanma üzerine yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. )
Popüler reklamlarla ve videonuzun içeriğini yansıtan reklam şirketleriyle anlaşmanız sizler açısından daha iyi olacaktır.

Yorum yapın