Youtube Görüntülenme ile 2024’te Nasıl Para Kazanabilirim?

Dünya çapında yapılan anket sonuçlarına göre yaşları 8 ile 12 arasında bulunan çocukların üçte biri büyüdüklerinde Youtuber olmak istediklerini ifade ediyorlar. 

Bu çocukların kendilerine hedef aldığı kişi sayısı çok fazla olmakla birlikte en önde gelenlerinden bir tanesi Ryan Kaji’dir. Peki Ryan Kaji dışında YouTube görüntülenmesini kullanarak daha kaç kişi para kazanmaktadır? Para kazanmaya başlamak için YouTube görüntülenmesi sayısı ne kadar olmalıdır?

Yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki YouTube görüntülenme başına vereceği ücret kesin olarak belirgin değildir. Bu konuda yayın yapılan kanalın bulunduğu konum, yayın yapılan niş, ortalama olarak ortaya çıkan oranlar gibi etkenler kişilerin kazancını belirlemektedir.

Bununla beraber YouTube üzerinden para kazanan kişiler genel olarak elde ettikleri kazancı açıklamak istemezler. Bu durumun temel sebebi kendileri gibi ortaya yeni rakiplerin ortaya çıkması endişesidir. 

Yazımızı sonuna kadar okuyarak Youtube’da para kazanmanın nasıl gerçekleştiğini öğrenebileceksiniz. Ancak şunu belirtmeliyiz ki bu platform üzerinden para kazanmak için kaç izlenmeye İhtiyacınız olduğunu net olarak söylemek gibi bir sihirli değneğimiz bulunmamaktadır. Youtube üzerinden kazanılacak paranın ortalama miktarını anlayabilmek için bir yap bozun tüm parçalarının tamamlanması gerekiyor.

Konuyu anlatırken anlaşılabilirlik açısından örneklerimizi basit ve kısa şekilde tutmaya çalışacağız. Odaklanmamız gereken abone sayısını ve YouTube görüntülenmelerini belirteceğiz. Ayrıca Youtube’dan para kazanmak için göz önüne almamız gereken diğer faktörleri kısaca özetleyeceğiz.

YouTube görüntülenmeler ile para kazanılabilecek yöntemler nelerdir?

1- YouTube iş ortaklığı programı 

YouTube İş Ortaklığı Programı
YouTube İş Ortaklığı Programı

YouTube’un bu bölümünden para kazanabilmek için her şeyden önce YouTube iş ortaklığı programına katılmanız gereklidir. 

YouTube iş ortaklığı programının kullanıcılara sunmuş olduğu çok sayıda avantaj bulunmaktadır. İş ortaklığı programı yalnızca reklamlardan gelir paylaşımı sunmakla yetinmemektedir. Bunun yanında içerik oluşturan kişiler için destek ekibine erişim imkânı sunulmakta, reklam gelirleri ile para kazanma özellikleri aktif bulunmakta ve telif hakkı eşleştirme aracına ulaşım imkânı tanınmaktadır.

Google firması reklam verenlerin kendisine ödemiş olduğu her 100 dolar için yayıncılara 68 dolarlık bir ödeme yapmaktadır. Verilen bu rakamlar içerik oluşturucular için çok ciddi gelirleri ifade eder. Google firmasının farklı reklam verenlere göre çok daha önde olduğunu rakamlar doğrultusunda görebilmekteyiz.

YouTube görüntüleme ile gelir elde etmeye çalışan kişilerin yayınlanan Reklamların 30 Saniye’den önce atlanması halinde gelir elde edemeyeceklerini bilmeleri gereklidir. Açıklanan istatistiklere bakıldığında Youtube üzerinden video izleyen kişilerin yaklaşık %15’i üzerinden kanal sahiplerinin para kazandıklarını görebilmekteyiz. Bu durum %15’lik kitlenin 30 saniye üzerinde reklam izlediğini bizlere gösteriyor.

Youtube Görüntülenme
Youtube Görüntülenme

Youtube iş ortaklığı programı ile elde edilen reklam gelirlerinin dışında söz konusu Program üzerinden para kazanmak için kullanılabilecek diğer yöntemler aşağıda sıralanmıştır. 

 • Kanalın sunmuş olduğu özel avantajlardan yararlanabilmek için açılan üyelikler üzerinden kazanılan aylık ücretler,
 • Kanal üzerinden yapılan ürün
 • YouTube Premium abonesi olan kişiler üzerinden elde edilen gelirler.

YouTube görüntüleme ile kazanç elde etmeye çalışan kişilerin unutmaması gereken bir diğer durum da yukarıda saymış olduğumuz özelliklerin 1000 abone ve 4000 saat izlenme ile ilgili özellikleri karşılamasının yanında kendilerine has birtakım gereksinimlere sahip olabileceğidir.

Ancak bu rakamlar Youtube firmasının yaptığı güncelleme ile bazı ülkelerde değişti. Açıklamalara göre ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Tayvan ve Güney Kore ülkelerinde artık 1000 abone ve 4000 saatlik gereksinimler biraz hafifletildi. Artık kanal sahiplerinin İş ortaklığı ile kazanç elde edebilmesi için;

 • 500 Abone
 • Son 90 günlük sürede 3 adet herkese açık yükleme yapma,
 • Yıl boyunca 3000 saatlik izlenme veya son 90 günlük sürede 3 milyon shorts görüntülenme.

Yukarıda belirttiğimiz gibi şimdilik yeni değişiklikler yalnızca ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Tayvan ve Güney Kore ülkelerinde geçerlidir. İlerleyen günlerde yeni kuralların genişleyeceği düşünülmektedir.

Diğer yandan Youtube iş ortaklığı programına başvurabilmeniz için söz konusu ortaklığın geçerli olduğu bir ülkede ikamet ediyor olmanız gereklidir. İş ortaklığı programına başvurabilmek ve gerekli şartları taşıyorsanız kabul edilebilmeniz için aşağıdaki özelliklere ve gereksinimlere karşılamanız gerekiyor. Bu gereksinimler şunlardır;

 • En az 1000 abone sayısına ulaşmak,
 • 4000 saat yıllık izlenme sayısına erişmek,
 • Google Adsense  hesabına bağlı olmak

2- YouTube shorts üzerinden kazanç elde etmeye çalışın 

Youtube Shorts
Youtube Shorts

Youtube shorts, özellikle iş ortaklığı programına kabul edilemeyen kişiler için kullanılabilecek bir gelir elde etme yöntemidir. Bu özellik isminden anlaşılacağı üzere 60 saniye ve daha kısa süreli videolar oluşturmaya odaklanan kişiler için kullanılabilecek bir uygulamadır.

Kısa videolar oluşturan ve bu sayede görüntülenme üzerinden gelir elde edilen kişilerin sayısı azımsanamayacak derecede artmıştır. Youtube firması bu özellik için 100 milyon dolarlık bir fon ayırmış durumda. Her ay düzenli olarak Youtube shorts oluşturan kullanıcılara bu fondan ödemeler gerçekleştirilir.

Bunun yanında Youtube shorts oluştururken kanalınızın ilerlemesine odaklanmak da uygulanabilecek harika bir yöntemdir. Yani Youtube shorts videoları oluştururken kanalınızı da ihmal etmeyerek daha uzun videolar hazırlayabilirsiniz. Bu tür videolar her ne kadar zaman alsa da Hedef kitleniz tarafından beğenilmesi halinde içerisine yerleştirilen reklam sayısının daha fazla olması nedeniyle daha çok gelire ulaşmanıza yardımcı olabilir.

3- Viral video oluşturmak yerine daha fazla video hazırlayın

Viral video oluşturmak yerine daha fazla video hazırlayın
Viral video oluşturmak yerine daha fazla video hazırlayın

Youtube görüntülenme üzerinden kazanç elde etmeyi düşünen kişilerin çoğunluğu viral bir video oluşturarak geniş bir kitleye ulaşmasını ve bu sayede kazanç elde etmeyi düşünür. Bu durum her ne kadar karlı bir iş gibi görünse de aslında bir içerik oluşturucu olarak yapılması gereken tek bir viral video üzerine yoğunlaşmak değildir.

Youtube dan para kazanma araştırıldığında, kazanç elde eden kişilerin tek bir video üzerinden değil düzenli olarak ürettikleri içeriklerden isimlerini duyurduklarını görebiliyoruz. Viral bir videonun yaygınlaşması elbette sizi kısa sürede meşhur edecektir. Ancak videoların devamlarının gelmemesi kullanıcılar arasında aynı süre içerisinde unutulmanıza neden olur.

Durumu bu şekilde incelediğimizde bir içerik üreticisinin hedefinin viral videodan daha çok düzenli olarak video üretmek olduğunu anlıyoruz. Belirli aralıklarla video eklenen kanalların daha hızlı büyüyebildiği bilinen bir gerçektir.

Sahip olduğunuz kanalda birden fazla videonun bulunması durumunda, herhangi bir içeriğinizi izlemiş kullanıcılara bu videolarda önerilir. Videonuzu izleyen kullanıcılar kendi yayın akışları içerisinde zaman zaman diğer videolarınızı görürler. Kullanıcıların karşısına çıkan videolarınız dikkat çekmeyi başarabilirse tekrar tekrar izlenecektir. Böylece kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaracak ve abone sayısını arttıracaksınız.

Diğer yandan kanalda yer alan video sayılarının fazla olması, videoların bulunma şansını yükseltecektir. Sayıca çok içeriğe sahip olmak Youtube platformunun, kanalınız hakkında bilgi sahibi olmasına ve ne üzerine kurulduğunu anlamasına yardımcı olur. İçerik ürettiğiniz alanla ilgili meraklı kullanıcılara kanalınız önerilir ve görüntülenme sayınızda artışlar olabilir. Önerilerin giderek artması kanalınız için potansiyel abone sayısında da artışlara neden olur.

Youtube görüntülenme ile kazanç elde etmeye çalışan kişiler için en önemli noktalardan bir tanesi kanal oluşturmaya başlama sürecindeki ilk 60 gündür. Bu süre içerisinde üretilen videolar, hedef kitlenizin ne tür videolar ile ilgilendiğini size gösterir. İlk 60 günlük sürede 30 video oluşturmak ideal bir sayıdır. Bu süreçten sonra video üretmek kesinlikle bırakılmamalı ve haftada en az 2 video oluşturarak kanal güncel tutulmalıdır.

4- Aboneler ve YouTube görüntülemelerinin neleri anlattığını bilin!

Aboneler ve YouTube görüntülemelerinin neleri anlattığını bilin!
Aboneler ve YouTube görüntülemelerinin neleri anlattığını bilin!

Youtube iş ortaklığı programı, gereksinim olarak görüntülenmelerden özel olarak bahsetmemektedir. Ancak bir içerik oluşturucunun platform üzerinden kazanacağı miktar görüntülenme sayısına bağlıdır. Durumun bu şekilde gerçekleşmesinden dolayı görüntülenme sayısı ve önemi her zaman içerik üreticisinin aklının bir tarafında bulunması gereken bir değerdir.

Unutulmaması gereken bir diğer durum farklı iki kanalın aynı sayıda görüntülenme değerine ulaşsa bile gelirlerinin farklı olacağıdır. Peki bu durum niçin gerçekleşir? Aynı görüntülenme sayısına sahip olan kanallar neden gelir yönünden kullanıcılara farklı gelir kazandırır? 

Aslında belirtmiş olduğumuz durumun temel nedeni 1000 görüntülenme başına her reklamın aynı kazandırmamasından ileri gelir. Kanalınızın sahip olduğu niş alanı, BGBG(Bin görüntüleme başına gelir) kazanç elde etmede en belirgin faktörler arasındadır.

Kazanılan gelirdeki bir diğer önemli faktör de kanalı izleyen kişilerin bulunduğu ülkedir. Örnek olarak kanalı ziyaret eden kullanıcıların Amerika gibi tıklama başına gelirlerin yüksek olarak verildiği ülkelerden gelmesi içerik üreticisinin gelirini arttıracaktır.

İçerik üreticilerini kazanç yönünden etkileyecek başka bir faktör de kanalın rekabet alanıdır. Aynı alanda çok sayıda kanalın bulunması reklam verenler için seçeneğin yüksek olması sonucunu doğuracak ve bu durum içerik sahibinin kazancını azaltacaktır.

Saymış olduğumuz tüm bu maddeler bir kanal sahibinin gelirlerini değiştiren önemli değişkenlerdir. Ancak kazançlar söz konusu olduğunda en büyük etkenin görüntülenme sayısı olduğunu bilmeliyiz. Bir kanalın görüntülenme sayısı ne kadar yüksekse elde edeceği gelir de buna bağlı olarak artacaktır. Bu durumu aşağıdaki örnekle açıklayabiliriz.

Bin görüntüleme başına 10 dolar kazandıran bir kanalın 100.000 görüntülenme alması halinde 1000$ Kazandıracağını basit bir hesaplama ile anlamamız mümkündür.

Her ne kadar Youtube görüntülenme ile kazanç elde etmeye çalışan kişiler için abone sayısı ve izlenme sayısı gibi kriterler bulunsa da kazanç elde etme konusunda içerik üreticisini en çok etkileyen durum görüntülenme sayısıdır. Ancak bu durum abone sayınızın önemsiz olduğu anlamına gelmemelidir. Ne kadar çok aboneniz varsa görüntülenmenizi de buna bağlı olarak artacağından dolayı kanalınıza abone çekmeye çalışmanız içeriklerinizin daha çok kişi tarafından izlenmesine neden olacağından dolayı doğru bir adım olarak değerlendirilir.

Gerçek Hayattan Youtube Kazançlarına Örnekler

YouTube’dan para kazanan kişilerin görüntülenme başına elde ettikleri kazanç kesin olarak bilinmese de bu tür kişilerin elde ettikleri kazancı gösteren güvenilir kaynaklar bulunmaktadır. Şimdi platform üzerinden kazanç elde eden kişilerin ortalama gelirlerine hep birlikte göz atalım.

1 milyon ve üzeri görüntülenme üzerinden elde edilen ortalama kazançlar

1 milyondan fazla görüntülenme elde etmeyi Başaran youtuberların platform üzerinden elde ettikleri kazançları gösteren bazı örnekler aşağıda sıralanmıştır;

YoutuberKazançBGBG
Nay NİCOLE34.000$ Ortalama Kazanç34,90$ 
Jessica OS7.000$ Ortalama kazanç5.32$
Athina 4.000$ Ortalama kazanç4.24$ 
Zoeunlimited 1800$ Ortalama kazanç1.22$
Ünlü Youtubeların BGBG’leri

Yukarıdaki tabloda yer alan rakamları incelediğimizde 1000 görüntüleme başına gelirlerin birbirinden ciddi derecede farklı olduğu görülmektedir. Örnek olarak 1 sırada yer alan Nay NİCOLE İle listemizin son sırasında yer alan Zoeunlimited arasında aynı bin görüntüleme sayısına ulaşıldığında yaklaşık 32 bin dolar civarında bir gelir farkının olduğu görülmektedir.

Yapılan hesaplamalara göre YouTube’a reklam veren firmaların çoğunluğu 0,10$ ile 0,30$ aralığında ortalama görüntüleme başına bir ücret ile reklam vermektedirler. Bu rakamlar içerisinde reklamların ilk 30 saniyesini izlemeyen kişilerin de olacağını düşünerek doğru bir görüntülenme hesabı tekrar yaptığımızda BGBG’nin 3$ ile 5$ aralığında olacağını söyleyebiliriz.

100 binden fazla aboneye sahip youtuberların ortalama kazançları nedir?

Yazımızın içeriğinde zaman zamanda belirtmiş olduğumuz gibi kazançların hesaplanmasında kullanılan yöntemlerin başında görüntülenmeler hesaplanır. Ancak bu durum net bir fikir oluşturmaz. Daha anlaşılabilir bir kazanç sonucuna ulaşabilmek için 100.000 aboneye sahip youtuberların aylık geliri üzerinden yorumlamalar yapalım.

YoutuberKazançAylık Görüntülenme
Bruce Wang4.200$ Ortalama Kazan246k Ortalama 
Jessica Stansberry3.900$ Ortalama Kazan810k Ortalama 
Shop Nation1.800$ Ortalama Kazan310k Ortalama 
Ünlü Youtuberların Aylık Gmrüntülenme Sayıları

1 milyondan fazla abonesi olan bir YouTube kanalı ortalama ne kadar kazanır?

1 milyon abone sayısı Youtube kanal sahipleri için Ulaşılması zor bir hedef olarak görülebilir. Bu şekilde bir abone sayısına ulaşan kanal sahibi kendi kategorisinde son derece etkili içerikler paylaşmış ve ciddi oranda trafik kazanmış bir youtuber olmayı başarmıştır.

1 milyon aboneye sahip bir kanalın sahip olacağı trafiği şu örnekle açıklayabiliriz. 1 milyon kişiden tamamının bir hafta içerisinde ortalama 2 video izlediğini düşünelim. Böyle bir aktivite sonucunda izleyicilerin yurt dışından olduğunu düşünürsek yaklaşık 36.000 dolar para kazanabilirsiniz. Üstelik bu miktara bir hafta içerisinde ulaşmanız mümkündür.

Ortaya çıkan sonuçtan görüntüleme başına bir hesaplama yaptığımızda 0,18 dolarlık bir 1000 gösterim başına gelir elde edildiği görülecektir.

1 milyon civarında bir abone sayısına sahip bir kanaldaki kişilerin tamamının hafta boyunca 2 video izlemesi zayıf bir istatistiksel durum olarak görülebilir. Daha önce açıklanan birkaç kanalın verisini incelediğimizde ortalama Youtube izlenme sayılarının kanala göre değiştiğini görmekteyiz. Örnek olarak;

 • Matti Haapoja , isimli youtuber aylık 2 milyon görüntülenme sayısına,  $10,157  para kazanmıştır,
 • Mango Street kanalı ise aylık 880 binlik görüntülenme rakamlarına karşılık,1.547 $’lık bir kazanç elde etmiştir.

Yukarıda belirtilen ortalama kazançlar görüntülenme sayılarına karşılık kanal kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Yani farklı bir kategoride aylık 2 milyon görüntülenme kazanmış bir kanalın 10000 dolardan daha az veya daha çok para kazandırması mümkündür.

Ancak sonuç Her ne olursa olsun Kanal kategorisine bakılmaksızın 1 milyon aboneye sahip bir YouTube kanalından elde edilecek görüntülenmenin son derece yüksek olacağını ve buna bağlı olarak elde edilecek gelirin kişileri tatmin edeceğini söyleyebiliriz.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu