Yandex Toloka İncelemesi -2023

Yandex Toloka, Dünyaca ünlü Yandex firmasına ait bir üründür. Yandex, bilindiği üzere 2000 yılında ABD merkezli Google’a rakip olarak kurulan bir Rus şirketidir.

Her ne kadar Google ile baş edemediği iddiaları fazla olsa da Yandex, bu iddialara kulak asmadan farklı uygulamalar geliştirmekte ve kullanıma sunmaktadır.

Bu yazımızın da konusunu oluşturan Yandex Tolaka İncelemesi 2023 yılında ne denli popüler buna değineceğiz ve bu uygulama ile ilgili neler yapabileceğiniz hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Toloka ile ilgili ayrıntılı bir yazı kaleme alma ihtiyacının hasıl olma sebebi ise kişilerin bu şekilde uygulamaları merak etmeleri ve araştırmalarıdır. Yandex Toloka gibi dünyaca ünlü uygulamalar hakkında araştırma yapan ve bu platformları aktif olarak kullanan kişilerin sayısının  günden güne artması, şirketlerin yatırımlarını arttırmalarını da bir nevi teşvik etmektedir.

Şimdi gelin birlikte ilk olarak Yandex Tolaka kavramı ne demek buna değinelim ve sonrasında ne işe yaradığına, para kazandırıp kazandırmadığına bir göz atalım.

Toloka Nedir?

Yandex Toloka Görevler
Yandex Toloka Görevler

Toloka nedir, son zamanlarda cevabı oldukça merak edilen bir sorudur. Toloka Yandex, en basit tanımıyla şirketin piyasaya sürdüğü görev yaparak para kazanma uygulamasıdır. Onu diğer para kazanma uygulamalarından ayıran en önemli yönü ise Yandex gibi köklü ve Google’a rakip olmayı kendine amaç edinmiş bir şirket tarafından piyasaya sürülmesidir.

Şirketin amacı kişilere kendi istekleri doğrultusunda belirlediği görevleri yaptırmak ve gelir elde etmelerini sağlamaktır. Yandex 2000, Yandex Tolaka ise 2014 yılında kurulmuştur. Bu da bize gösteriyor ki şirket rakibi ile rekabet edebilmek için farklı alanlara da yönelmiş ve kullanıcılara para kazandırarak popüleritesini arttırmayı hedeflemiştir.

Platform hem Web sitesi üzerinden hem de mobil uygulama üzerinden kullanıcılara hizmet vermektedir. Diğer para kazandıran uygulamaları ile karşılaştırıldığında ödenen tutarların yüksek olması da tüketici alışkanlıklarını değiştirmekte ve kişileri bu platformu kullanmaya teşvik etmektedir. Görüldüğü üzere Toloka nedir sorusunun cevabı aslında oldukça basittir.

Yandex Tolaka Ne Kadar Kazandırıyor?

Yandex Toloka Ne Kadar Kazandırıyor?
Yandex Toloka Ne Kadar Kazandırıyor?

Toloka ne kadar kazandırıyor kavramı da cevabı oldukça merak edilen sorulardandır. Öncelikli olarak bahsetmemiz gerekirse platformda verilen görevler kullanıcıya ortalama 0,02 $ kazandırmakta.

Bu güncel TL kuru ile yaklaşık 40 kuruşa tekabül ediyor. TL bazlı para kazandıran uygulamaların ortalama 5 ila 10 kuruş ödeme yapmasını baz alırsak Toloka Yandex için bu tutar gayet iyi bir rakam.

Ancak bazı grevlerin 0,20$ bazılarının 1$ civarında da kazandırdığını belirtelim. Verilen miktar görevin zorluğuna gçre değişmektedir.

Ücretler buna rağmen bazı kişilere az gelse de görevlerin oldukça kolay olması ve süreklilik arz etmesi, bu problemi de ortadan kaldırmaktadır. Üstelik 0,02 $ sadece ortalama bir rakamdır. Yapılacak görevin niteliğine ödene tutar da 0.05 $’a hatta 1 $’a kadar çıkabilmektedir.

Tolaka Para Kazanma

Yandex’in piyasaya sürdüğü Toloka uygulaması ile görev başına 0,02 $ ile 1 $ arasında kazanç sağlayabileceğinizden bahsetmiştik.

Aylık ortalama 1000 adet kolay görev yaptığınızı ve en düşük tutar olan 0,02 $ den ödeme aldığınızı düşünelim. Aylık kazancınız toplam 20 dolar olsa da mevcut kur ile ortalama 360 – 400 ₺ arası tutara tekabül etmektedir.

Hiç bir sermaye koymadan ve sadece telefondaki bir mobil uygulama sayesinde aylık 400 ₺ kazanmak kulağa kötü gelmese gerek. Peki, Toloka para kazanmak istiyorsunuz ancak nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz.

Gelin yapmanız gerekenleri en basit haliyle sizlerle paylaşalım. İlk olarak yapmanız gereken tabi ki sisteme üye olmak.

Yandex Toloka Nasıl Üye Olunur?

Yandex Toloka Giriş
Yandex Toloka Giriş

Ana ekranda Katıl butonu çıkacaktır. Yeni üyelik oluşturmak için buna tıklayalım.

İd Oluşturma
İd Oluşturma

Giriş yap ve ID oluştur seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Yeni üyelik için ID oluştur butonuna tıklamanız gerekiyor.

Burada işleme devam etmek için sistem sizden telefon numaranızı girmenizi istemektedir. Telefon numaramızı girelim ve devam tuşuna basalım.

İd oluşturma -Telefon Numarası Girme
İd oluşturma -Telefon Numarası Girme

SMS olarak gelen doğrulama kodunu sisteme girmemiz akabinde iletişim bilgileri ve diğer boş alanları doldurarak kayıt işlemini tamamlayalım

Yandex Tolaka üye olma işlemi işte bu kadar basittir. Bu işlem sonrası tek yapmanız gereken panelden size verilen görevleri yerine getirmek ve kazanç sağlamaya başlamaktır.

Görüldüğü üzere sistem üzerinden para kazanmaya başlamak için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Buradaki görevlerin de temel olarak Yandex arama motorunu geliştirmek için verildiğini unutmayın.

Bu demek oluyor ki üyelik sonrası sık ve görev alacaksınız. Bu da Tolaka’yı görev vermek için çok bekleten ve kişilere aylık 20 ₺ bile kazanç sağlamayan uygulamalardan ayırıyor. Peki, Toloka da ne gibi görevler yapılıyor? Şimdi gelin görev türleri ve tarzlarına bir göz atalım.

Taloka Görevleri

Web siteleri için arama sorgularına uygunluk kontrolü

Verilen bu görevlerin niteliği Yandex arama motoru için geliştirme yapmaktır. Bu yüzden bu görevler oldukça kolay olmakla beraber sıklıkla verilmektedir. Görevlerin kazançları ise ortalama 0,02 $ ile 0,05 $ arasında değişmektedir.

Görsel karşılaştırması ve kategori ayrımı yapmak

Bu da Yandex arama motorunu daha iyi hale getirmek için verilen kolay görevlerdendir. Kullanıcıların yapması gereken ise talep edilen görselleri karşılaştırmak ve sınıflandırmaktır. Bir kaç dakikada yapılacak bu görevler de Toloka’da oldukça sevilmektedir.

Botların yapamayacağı basit görevleri yapmak

Sistem iyileştirmesi için devreye alınan botlar bazı durumlarda yetersiz kalmakta ya da organik sonuçlar vermemektedir.

Bu eksikliği gidermek için kullanıcılara çeşitli görevler verilmekte ve bunları eksiksiz tamamlamaları istenmektedir. Diğer iki türe göre biraz daha vakit harcasa da getirisi gayet iyidir.

Saha Görevleri

Toloka’daki farklı ve sıra dışı görevlerden bir diğeri de sahaya çıkmaktır. Burada amaç Yandex’e verilen bilgileri kontrol etmek amacıyla çeşitli mekânları müşteri görünümünde ziyaret etmek ve geri bildirimde bulunmaktır.

Daha çok mağaza ve restoranların ziyaret edildiği bu görevde ilgili mekanın faal olup olmadığı ve internette yazan çalışma saatlerine uygunluğu kontrol edilip raporlanmaktadır.  

İşte görüldüğü üzere Yandex Toloka para kazanma bu kadar kolaydır. Tek yapmanız gereken sisteme üye olmak, görevleri seçmek ve yapmaktır. Kazancınız hesaba dolar olarak geçmekte ancak ödeme işlemi TL ile yapılmaktadır.

Bu sebeple Toloka Yandex kullananların en çok merak ettiği konulardan biri de ödemelerdir. Görevleri yaptınız ve kazanç sağladınız. Bu tutarı hesabınıza çekemedikten sonra ne anlamı var? Ancak merak etmeyin, Toloka Yandex’in ödeme kanalları da oldukça fazla ve güvenli görünüyor.

Ancak üzülerek söylüyoruz ki direkt banka hesabınıza bu tutarı çekme şansınız bulunmamakta. O yüzden aracı kurumları tercih etmeniz ve cüzzi miktarda komisyon ödemeniz gerekmekte.

Yandex Toloka Nasıl Ödeme Alınır?

Yandex’in para kazanma uygulaması Toloka’da para kazanmak oldukça kolaydır. Kullanıcıların akıllarını karıştıran kısım isim parayı hesaba çekme aşamasıdır. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki sistemden para çekmek de son derece kolaydır.

Ancak ditekt hesaba para çekme işlemi yapılmamakta bunun için aracı kurumlar kullanılmaktadır. Toloka’dan para çekmek için tercih edebileceğiniz uygulamalar;

  • PayPal
  •  Payoneer
  •  Papara
  •  QIW
  • Skrill

olmak üzere toplam 5 adettir. Bu kurumlar harici daha az komisyonla çekim işlemi gerçekleştireceğini beyan eden uygulamaları dikkate almamanızı öneriyoruz. Sistemin onay verdiği ve resmi sitesinde de belirttiği para çekme uygulamaları sadece bunlardır.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu