Xml Bayiliği Nedir? 2024 XML Bayilik Avantajları Nelerdir?

Xml bayiliği özellikle ticaretle uğraşanlar için 2023 yılı içerisinde oldukça merak edilen ve araştırılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktaydı. 2024 yılına yaklaşmaya başladığımız şu günlerde de bu ilginin artarak devam edeceği düşünülmektedir.

Bayilikle ilgilenenler bu bağlamda ciddi araştırmalar yaparak bayilik almaya çalışırken bazıları da bu kavramı daha önce hiç duymamış olsa bile en azından merakını gidermek amacıyla anlamına bir göz atmaktadır. Peki nedir bu XML Bayiliği? XML bayiliği neden bizler için önemli? Xml bayilik veren firmalar hangileridir?

Xml Bayiliği Hakkında NEleri Bilmeliyiz?

1- Xml Bayiliği Nedir?

XML bayiliği en basit tanımıyla , stoksuz e-ticaret yapmaya imkân veren bir sistemdir. Bayilik alan kişi elinde ilgili malı tutmamakta kendisine gelen siparişe göre direkt tedarikçiden tüketiciye ürünü ulaştırmaktadır.

Bu şekilde daha pratik bir alışveriş gerçekleştirirken aynı zamanda kazancını hızlandırmaktadır.

2- Neden Xml Bayiliği?

Doğru reklam çalışmaları yapıldığında ve yerinde bir strateji izlendiğinde muhteşem bir ticaret modeli olarak karşımıza çıkan xml bayiliğinde kira gideri, personel masrafları ve demirbaşlar gibi bir işletme için ciddi gider kalemlerini oluşturabilecek oluşumlar bulunmamaktadır.

Gider kalemlerinde yaşanan bu azalmalar elbette ilgiyi bu bayilikler üzerine çekti. Son dönemde gözde hale gelmesine bir anlamda vesile oldu.

Bundan belki 10 yıl öncesinde böyle bir modelin tutunması imkânsız olarak lanse edilse de günümüzde internet üzerinden alışverişlerin bu denli yaygınlaşmasını dikkate alırsak xml bayilik alma işi oldukça karlı bir yatırım olarak karşımıza çıkmaktadır.

3- Xml Bayiliği’nin Artı Yönleri Nelerdir?

1- Düşük sermaye

Xml bayilik veren firmalardan Xml bayiligi alırken ciddi bir sermayeniz olmasına gerek yoktur. Hatta anlaşma sağlamanız dâhilinde hiç sermayeniz olmasa bile xml bayilik alabilirsiniz. Sanıyoruz ki bayilik konusunda en çekici nokta da bu olsa gerek.

Bu işi cazip kılan ana etkenlerin başında sıfır sermaye ihtiyacının olduğunu söyleyebiliyoruz. Ekomomik zorluklarla birlikte paranın dahada değerli hale geldiği şu günlerde sermeyesiz bir iş açmak elbetteki muhteşem bir iş olacaktır.

Ancak böyle bir durumda, yani sermaye azlığı yaşadığınızda karşınıza bir takım sorunlar çıkabilmekte.

Sermayem Yok. Ne Tür Sorunlarla Karşılaşırım?

Sermaye sorunlarının en başında, ödemeler konusunda sıkıntı yaşatmayacağınız hususunda anlaşacağınız firmayı ikna etmek yer alır. İkna konusu ise sizin ticari yeteneğinize kalmış bir durum. İkna etmek adına neler yapılabilir diye düşünürsek;

Geçmişte yaptığınız işleri referans olarak sunarak karşıdaki firmaya üstünlük sağlayabilir ve belkide ikna edebilirsiniz. Ancak işe yeni koyulacaksanız bir takım referanslara ihtiyaç duyabilirsiniz. Referansınız yoksa hemen pes etmeyin ve sabırla güven kazanmaya çalışın.

2- Otonom giderler yoktur

Herhangi bir işletmede var olan kira, personel masrafları ve demirbaş gibi otonom giderler bu sistemde yoktur. Yani tamamen aracı olarak hizmet verdiğiniz için tek yapmanız gereken sipariş almak ve bunu kuracağınız sistemle tedarikçinize işletmektir. İşin başlangıç aşamasında tek personel olarak görev yapabilmeniz mümkün.

Burada tedarikçinizin satışı yapması sonrasında tek yapmanız gereken komisyonunuzu almak olacaktır. Eğer işleri büyütürseniz bu işlerinizi takip edebilecek ve gereken yönlendirmeleri yapabilecek bir personel alarak iş yükünüzü hafifletebilirsiniz. Tabiki bu durum işlerinizin büyümesi aşamasında işinize yarayacaktır.

Tek gideriniz de bu personele verecek olduğunuz maaştır. Ancak xml bayiliği alarak işe yeni girdiyseniz sıkı çalışarak bu gideri de kendiniz üstlenebilirsiniz.

3- Stok tutma zorunluluğu Bulunmamaktadır

Ürün satışı yapan firmaların en büyük gider kalemlerinden birisi de depo kiralarıdır. Çünkü satılacak olan ürün mutlaka bir yerde muhafaza edilmeli ve sipariş geldiğinde hızla paketlenip kargoya verilmelidir.

Ancak xml bayiliği alarak satış yaparsanız bu süreç ile de uğraşmaz ve tedarikçinizin sadece ürünü kargolamasını sağlarsınız.

Hem uğraştırmaması hem de herhangi bir kira gideri kalemi oluşturmamasının yanında stok tutmanın da zorunlu olmaması xml bayiliginin avantajlarındandır. Ayrıca bu stoklara harcanacak maliyet de dolaylı olarak ortadan kalkmış olmaktadır.

Kalkan bu maliyetleri dilerseniz sermayenize ek olarak kullanabilir ve satış miktarınızı arttırailirsiniz.

4- Satılan ürünün Takibinin Tedarikçi Firmaca Yapılması

Xml bayiligi alarak yapmış olduğunuz satışlarda ürünün niteliği ne olursa olsun satılan ürünün sizin sorumluluğunuzda olmaması son derece önemlidir.

Yani paketlemeden ürünün kalitesine kadar tüm süreç tedarikçi firma tarafından takip edilmelidir. Xml bayileri için bu durum büyük bir avantajdır.

Sizin tek yapmanız gereken siparişi almak ve karşı tarafa iletmektir. Aynı şekilde iade süreci başladığında da sizin herhangi bir uğraşınız olmayacak bu süreç ile de tedarikçiniz ilgilenecektir. Sizin tek göreviniz bu 2 bağlam arasında köprü görevi görmek olup ürün ile ilgili herhangi bir sorumluluğunuz bulunmamaktadır.

5- Çoklu tedarikçi anlaşmaları

Xml bayiliği alarak çalışmanın bir diğer avantajı da sadece bir satıcıya bağlı kalmadan sipariş alabilmektir.

Yani ilk olarak 1 adet xml bayilik anlaşması yaparak sisteme girdiğinizi düşünürsek sonralarda işi ilerleterek ciddi gelir sağlayacak siparişler almanız sizi piyasada tanınır hale getirecektir. Bu da diğer tedarikçilerle olan iletişiminizi hızlandıracaktır.

Bu sayede hem daha fazla tedarikçi ile xml bayiliği için anlaşma yapabilir hem de satış rakamlarınız yükseldiği için aldığınız komisyonu ufak oranlarda arttırabilirsiniz.

6- Sosyal medyanın gücü

Xml bayiligi aldıktan sonra sosyal medyayı aktif olarak kullanmak ve reklam vermek son derece önemlidir. Çünkü xml bayiligi e ticaret tabanlı olduğundan gerek İnstragram gerekse Tiktok gibi sevilen mecralarda ciddi reklamlar ve tanıtımlar yapmak gerekmektedir.

Sosyal medyada pek çok firma reklamnı yaparak satış rakamlarını arttırmayı amaçlıyor. Bunun için yer geldiğinde canlı yayınlar açarak abzende paylaşımlar yaparak ürün tanıtımları düzenliyor.

Xml bayilik anlaşması yapmanız sonrası isterseniz profesyonel destek alarak isterseniz kendiniz sosyal medya hesaplarını yöneterek sipariş almanın yolunu açabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın aktif olarak reklam yapmayan ve hedef kitleye hitap etmeyen ürünlerin satışı da bir hayli zordur. Bu zorluğu aşmadan xml bayilik sisteminde başarılı olmanız mümkün değildir.

4- Xml Bayiliği’nin Eksi Yönleri Nelerdir?

1- Düşük Kar Marjı

Xml bayiliğinin belki de en büyük dezavantajı kar marjının oldukça düşük olmasıdır. Dükkân kirası, personel masrafı vs gibi giderleriniz olmadığını bilen tedarikçiler başlangıçta size yüksek komisyonlar teklif etmeyecek daha cüzzi miktarlar üzerinden anlaşma sağlayacaklardır.

Burada hiçbir maliyete katlanmadığınız ve size herhangi bir satış kotası da konmadığı için kar marjı düşük de olsa xml bayiligi almak mantıklı bir yatırımdır.

2- Fiyatlandırmaya müdahale edemezsiniz

Xml bayiliği alan bir kişinin karşılacağı problemlerden bir diğeri de yüksek fiyatlardır. Burada satılacak ürünün fiyatı ne kadar yüksek olursa ürün satışı o kadar azalacak ve dolayısıyla sizin kazancınız da düşecektir.

Burada tedarikçinize fiyatı düşürmesi ya da sabit tutması için herhangi bir baskı yapma şansınız bulunmamaktadır. Gerçek satıcı, elindeki stok adedi, dükkân kirası ve personel gideri gibi değişkenleri hesaplayarak ürüne ortalama bir fiyat biçecek ve sizden en az bu fiyat ile satış yapmanızı isteyecektir.

Bazı tedarikçiler ürünün üzerine ekleme yapılarak satılmasını sorun etmezken bazıları kendi belirledikleri fiyattan yapılmasını xml bayilik vermek için şart koşmaktadır.

3- Ürünleri göremez ve test edemezsiniz

Xml bayiliği için anlaşarak satış yaptığınız firmanın reklamını yaparken aslında görmediğiniz bir ürünü satmak için çaba harcarsınız.

Burada ürünün kaliteli olmaması ya da belirtilen niteliklerde üretilmemesi tamamen tedarikçi sorumluluğunda olsa da satıştan memnun kalmayan kişiler yakınma için sizlerle irtibata geçeceklerdir.

Burada ürün ile ilgili ayıplı durumu açıklamanız ve müşteri haklı ise firma ile iletişime geçerek yeni ürünün kişiye sorunsuz ulaşmasını sağlamanız gerekmektedir. Üstelik xml bayiliğinde bu üründen hali hazırda zaten komisyon aldığınız için ekstra bir ödeme de alamazsınız.

4- Sermayesiz girişim olması sebebiyle rakip çoktur

Sermaye işi kurmaya en büyük engellerden biridir ve xml bayiliğinin son yıllarda böylesine popüler olmasının nedenlerinden biri de aslında budur.

Her ne kadar otonom giderler olmasa ve komisyon usulü bir anlaşma gerçekleşse de piyasanın şişmeye başlaması tedarikçilerin oranları düşürmesine sebep olacaktır.

Arzı fazla olan bir şeyin talebi düşeceği için xml bayilik verecek firmalarda aracılara verecekleri oranları olabildiğinde azaltmanın yolunu arayacaklardır.

5- Özensiz paketleme, ayıplı ürün ve geç teslimat

Firmalar bazen paketleme ve kargo sürecinde oldukça özensiz davranabilmektedir. Siz xml bayiliği almış olsanız ve bu süreçle hiçbir alakanız olmasa dahi müşterilerle muhatap olmak ve problemlerini halletmek zorunda kalabilirsiniz.

Xml bayilik alırken bu husus da dikkate alınmalı ve eğer mümkünse firmadan numune ürün talep edilmelidir. Ayrıca teslimatın en hızlı şekilde yapılabilmesi için alınan siparişler anında tedarikçi firmaya iletilmelidir. Sipariş arzınız artmaya başladığında ise ürünlerinizin unutulmaması ve özenle paketlenmesi için belli saatler seçerek – örneğin günde 2 defa- sadece bu saatlerde sipariş geçmeniz xml bayiliğinin bilinmeyen altın ipuçları arasındadır.

Görüldüğü üzere xml bayiliği almak isteyenleri bekleyen bir dizi problemler bulunmaktadır. Bu yazımızda amaç sadece bu avantajlı işin artılarını anlatarak düşünceleri boyamak değil hem pozitif hem de negatif yanlardan bahsederek yatırımcılara mantık çerçevesi içerisinde bir alan oluşturmaktır.

Her firma, xml bayilik anlaşması için farklı şartlar öne koşmaktadır. Sizlere tavsiyemiz ise eğer işe yeni giriyorsanız çok fazla seçici davranmamanız ve xml bayiliği almak için hızlıca anlaşmalar yapmanızdır.

Xml bayiligi artı ve eksi yanlarından bahsettik. Peki, yatırım yapacak olan biri nasıl bir yol izlemeli? Şimdi de gelin yatırımcının xml bayilik almak için öncelikli olarak yapması gereken işlemlerden bahsedelim.

İlk olarak tabi ki xml bayiliği talep edilecek firma ile doğrudan iletişime geçilmelidir. Kurumsal firmaların internet sitelerinde bu iş için özel bir duyuru yayınlanmaktadır.

5- XML Bayiliği Başvuru Süreci Nasıl İŞler?

 • Xml bayiliği talep edeceğiniz firmayla mümkünse web sitelerinde bulunan bayilik formu aracılığı ile iletişime geçin. Açıklama ve eklemek istedikleriniz kısmına bu işi ne kadar iyi bir şekilde yapabileceğinizi anlatan ifadelerle donatmayı unutmayın.
 • Formda belirtecek olduğunuz e-posta adresinizin saçma ifadeler içermemesine özen gösterin. Karşı tarafta kurumsal olmasa da ciddi bir algı oluşturmanız çok önemlidir. Eğer yoksa isim ve soy isminizi içeren bir mail adresi alarak bununla başvuru gerçekleştirin. Anlaşma sağlanırsa bayilik sözleşmesi bu e posta adresinize gönderilecektir.
 • Gelen xml bayilik formunu bazı firmalar çıktı olarak almanızı ve ıslak imza ile imzalamanız akabinde anlaşmalı oldukları kargo şirketi ile göndermenizi talep etmektedir. Mailde yazan talimatlara harfiyen uyun. Yani mailde xml bayilik online formunu doldurmanız isteniyorsa bu şekilde çıktı alarak ulaştırmanız isteniyorsa bu şekilde iletişim sağlayın. Kargo ile gönderimlerde tedarikçiniz hangi firma ile çalışıyorsa ve hangi şirket ile göndermenizi istediyse xml bayilik formlarını onunla gönderin. Tedarikçinize söyleneni tam şekilde yaptığınızı gösterecek bir imaj çizmeniz son derece önemlidir.
 • Xml bayiliğinin formları karşı tarafa ulaştığında kısa bir inceleme yapılacak ve uygun görülmesi durumunda sizlerle tekrardan iletişime geçilecektir. Kendinizi iyi ifade eden bir başvuru yazısının yanında formlarda eksiksiz olarak zamanında ulaştırılırsa tedarikçiniz size çok yüksek ihtimalle olumlu geri dönecektir. Ancak mail adresi örneğin xyzmehmet_zula@xmail.com olan bir kişiye tedarikçinin olumlu dönüş yapma ihtimali düşüktür.

Xml bayiliği alacak olan yatırımcıları bekleyen diğer süreçte firmalara tarafından belirlenen şartların sağlanıp sağlanmadığıdır. Xml bayilik yatırımı için firmalar genellikle şu belgeleri talep etmektedir;

 • Kimlik fotokopisi
 • Varsa Vergi levhası
 • Bayilik sözleşmesi
 • XML için yapılan ödemenin dekontu
 • Şirket türüne göre imza beyannamesi ya da sirküleri

Bazı tedarikçiler xml bayiliği vermek için sadece kurumsal ölçekli küçük işletmeleri kabul etmektedir.

Bu yüzden de xml bayilik şartlarından bir tanesi de vergi levhasıdır. Ancak sizin başvuru yapacak olduğunuz tedarikçi sizden böyle bir belge talep etmeyebilir aksine sadece bireysel olarak hizmet veren yatırımcılarla çalışabilir.

Bu durumda xml bayilik başvurusu yapmadan önce firmanın internet sitesinden istenen belgelere göz atmanız ve bunları SIRASIYLA hazırlayarak karşı tarafa ulaştırmanız size artı sağlayacaktır.

Çünkü firmalar xml bayiliği verecekleri yatırımcıyı seçerken düzenli olmasının yanında işi zamanında ve özveriyle yapmasına oldukça önem vermektedir. Kimse gelen siparişleri aksatan, müşteri ile ilişkileri kötü olan ve firmanın reklamını kötü yönde yapacak olan bir kişiye xml bayiliği vermek istemez.

Bu süreçte sizlere faydası olabilecek birçok öneri bulunmaktadır. Şimdi de xml bayiliği almak isteyenlere fayda sağlayabilecek önemli tavsiyeleri sıralayalım;

 • Mümkünse ürün kalitesi iyi olan ve piyasada bilinen tedarikçilerle anlaşmaya gayret edin. Kar marjları diğer küçük ölçekli firmalara göre çok daha iyi olacaktır.
 • Eğer İnstagram, TikTok gibi sosyal medya platformları üzerinden satış yapıyorsanız reklamlara, site kurarak backlink alarak satış gerçekleştiriyorsanız SEO çalışmalarına özen göstermeniz son derece önemlidir.
 • Eğer xml bayiliği işini büyüttüyseniz ve getirisi oldukça yüksekse altınıza reklam yapacak instagram fenomenleri alabilirsiniz. Ancak burada tedarikçi firmayı konu hakkında bilgilendirmeniz çok önemlidir. Çünkü bazı firmalara markalarının farklı fenomenler tarafından reklam yapılmasını arzu etmeyebilirler
 • Eğer bütçeniz varsa reklam harcamalarına ayrı bir önem gösterin. Çok farklı alanlarda tutmaz denilen xml bayilik ürünleri doğru reklam stratejileri sayesinde ciddi başarılar yakalamıştır. Bu yüzden siz de reklamları doğru yerde kullanmaya gayret edin.
 • Xml bayiliği için başvuru yapılacak firmaların nitelikleri farklıdır. Eğer birkaç firma arasında seçim yapmanız gerekiyorsa önceliği ayakkabı, cep telefonu aksesuarları, anne ve bebek ürünlerine verin. Bu ürünler piyasada sirkülasyonu en fazla olan ve dolayısıyla xml bayiliğinde en fazla gelir getiren kalemlerdir.

6- XML Bayilik Başvuruları Ücretli Mi?

Xml bayiliği için yapılacak başvuru şartlarını artık hepimiz biliyoruz. Burada firmaların koyduğu kurallar çok önemlidir.

Bu durumda Xml bayiliği için alım yapacak olan bazı firmaların başvuru ücreti talep ettikleri bazılarının ise etmedikleri görülmektedir. Xml bayilik ücretleri firmadan firmaya göre değişmekle birlikte ortalama 100 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.

Çalışmak için xml bayiliği istenen firmanın ölçeğine göre bu tutarın arttığı kanısı ise yanlıştır. Bazı büyük ölçekli firmalar çok cüzzi başvuru ücretleri talep ederken çok daha küçük ölçekle hizmet veren bu ücretleri gelir kapısı haline dönüştürmüş firmalar da bulunabilmektedir.

7- XML Bayiliği İçin Şirket Kurmak Zorunlu Mu?

Xml bayiliği açmak için şirket kurmak kesinlikle zorunludur diyemeyiz. Ancak burada yapılan satışların sonrasında devlete vergi verilmesi ve kanuni olarak izin verilmeyen bir ürünün satılmaması son derece önemlidir.

Bireysel olarak vergilendirmesini yaparsanız ve kanuni açıdan bir sıkıntı teşkil etmiyorsa şirket kurmadan da xml bayiliği alabilirsiniz. Ancak burada da tıpkı diğer sorumuzda olduğu gibi firmaların anlaşma şartlarını detaylıca incelemek gerekmektedir.

Çünkü bazı firmalar fatura karşılığı ödeme yaptıkları için vergi levhasına sahip olmanız istenmektedir.

2023 Yılında En Çok Bayilik Veren Tedarikçiler Kimler?

Giyim sektöründe: Lafaba, Sümeyra Küçükşahin, Simisso, Moda Merve

Toptan olarak: StokHanem, Ews, ToptanÇarşısı

Petshop sektöründe: Petzanya, Petbayim, Pati Mama ve Hızlımama

Ayakkabı sektöründe: • Ayakkabimelimde, Bayicheckich, Erbilden, Ayakkabixml

en çok xml bayilik veren tedarikçilerdir.

Bu firmalarla çalışmak sanıldığı kadar zor değildir. Satışlarının yüksek olması ve farklı birçok yatırımcıya xml bayiligi vermiş olmaları aslında bu işte ne denli iyi olduklarını da kanıtlar niteliktedir. xml bayiligi alırken süreci yönetmek tamamen sizin elinizdedir.

Yani dilerseniz bu firmalardan xml bayiligi alabilir ve belli bir kar oranı üzerinden gelir elde edebilir dilerseniz farklı konularda araştırmalar yaparak yeni piyasaya giren ve büyümeye müsait firmaları mercek altına alabilirsiniz.

Ancak bu işte yeniyseniz ve xml bayiligi işinden para kazanmak istiyorsanız ilk etapta yatırımcılar tarafından sık tercih edilen tedarikçileri tercih etmeniz yararınızadır. Xml Dropshipping olarak da bilinen ve ürünlerin tedarikçiden direkt tüketiciye ulaştırıldığı bu yöntem 2022 yılında en sık tercih edilen e ticaret girişimlerindendir.

Ayrıca sürecin tamamen yasal bir şekilde işlemesi ve firmalar tarafından da satışları arttığı için desteklenmesi xml bayiligi sürecinin ilerleyen yıllarda daha da hızlanacağına işaret etmektedir. Ancak piyasa ilerleyen yıllarda daha da şişeceğinden kar oranları belki de daha fazla azalacak ve sisteme daha erken girenler xml bayiliğini domine edeceklerdir.

Bu yüzden eğer böyle bir karar verme aşamasında iseniz elinizi çabuk tutarak mantık kuralları çerçevesinde karar vermeniz ve firmalardan xml bayiligi almanız önerilmektedir.

Sık Sorulan Sorular(SSS)

XML Bayi nedir?

Xml Bayiliği-2022'de XML Bayiliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

XML bayilik stok gereksinimi olmaksızın, online ticaret üzerinden yapılabilecek bir bayiliktir. XML bayilik şinde firmalar tedarikçilerle anlaşma yaparlar ve ürünleri kendi sitelerine yerleştirirler. Satışları buradan gerçekleştirme yoluna giderler.

XML almak nedir?

XML Bayiliği İçin Şirket Kurmak Zorunlu Mu?

XML alma , XML bayilik işlerinde kullanılan bir tabirdir. Perakende olarak veya toptan şekilde satış yapmak isteyen firmaların, satış yapmak istedikleri ürünlerini barındırdıkları linklere verilen isimdir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu