Vpn Nedir? 2024’ün En Çok Tercih Edilen Vpn Uygulamaları

Vpn nedir kavramı ülkemizde kendisine çok kez yanıt arayan sorulardan biri olmaya başlamıştır.

Kullanıcılar internette vpn nedir, vpn ne işe yarar sorusuna sayısız kez cevap aramışlar ve kişilerin buna neden ihtiyaç duyduklarını merak etmişlerdir.

İlk olarak vpn nedir’in tanımını yapmak gerekirse bu kavram internete girmiş olduğunuz ip adresini manuel olarak değiştirerek sizi, yapılan kısıtlamalardan muaf tutan bir uygulamadır.

Vpn Nedir? – Bant Daralması için Vpn Kullanılır mı?

Dünyanın pek çok yerinde sosyal medyada veya internet üzerinde uygulanan bant daraltma uygulamasının ardından kişiler Twitter, İnstagram ve Facebook, İnternet browser başta olmak üzere hiçbir uygulamaya erişemeye biliyorlar.

Yetkililerin daraltma yapmasında ki ana amaç çoğunlukla kötüye kullanımı engellemek. Bu şekilde yapılan müdahele ile kötü niyetli kişilerin erişimlerinde yavaşlama veya önleme yapılmak isteniyor.

Bant daralmasına takılmak istemeyen kullanıcılar ise böyle durumalar da vpn kullanarak sosyal medyayı ve diğer araçları kullanmaya devam ediyorlar.

İşte vpn nedir ne işe yarar gibi soruların yanıtı tam olarak budur. Herhangi bir siteye ya da uygulamaya o ülkeden erişim engellendiğinde veya kıstılandığında piyasayaki vpn uygulamaları ile erişime kesintisiz devam etmek.

Günümüzde VPN Kullanmak Yasal Mı?

Vpn nedir kavramına ek olarak en çok merak edilen sorulardan bir diğeri de vpn kullanmanın yasal olup olmadığıdır.

Yazımızda vpn ne işe yarar sorusuna bant daralması yapılan yerlerde internete daha hızlı yarar demiştik. Ancak vpn aslında sizin IP yani internet erişim bilginizi değiştiren ve sisteme sizi farklı bir ülkeden bağlayan yöntemdir.

“IP adresimi değiştirdim Hollanda’dan bağlanıyorum” ya da “oyunda ABD’de görünüyorum” gibi kavramlarla mutlaka karşılaşmışsınızdır. İşte bu değişiklikler de vpn uygulamaları vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

Google Oyunları 2024- Google’ın İçine Gizlenmiş En Eğlenceli Oyunlar

Küçük bir örnekle açıklamak gerekirse dünyaca ünlü mobil oyun PUBG’nin bazı sürümleri sadece Çin’de desteklenmektedir. Bu sürümü de denemek isteyen Türk gamerlar da vpn kullanarak İP adreslerini Çin olarak güncellemekte ve oyunu oynamaktadır.

Bu örnekten de anlaşılacağı üzere vpn uygulamalarının kullanım amacına göre yasal olmayan hiçbir tarafı bulunmamaktadır. Görüldüğü gibi vpn nedir sorusuna farklı birçok yanıt verilebilmektedir.

VPN, yasal bir yöntemdir ancak siz IP değiştirip ülkenizde yasak olan bir işlem yaparsanız bu suç teşkil edecektir. Yani VPN değiştirip sosyal medyanıza girdiğinizde herhangi bir suç işlemiş olmazsınız.

Vpn ne işe yarar sorusuna cevap olabilecek konulardan uzun uzadıya bahsettik. Şimdi de gelin ülkemizde en çok tercih edilen VPN uygulamalarına göz atalım.

En Çok Tercih Edilen Ücretsiz VPN Uygulamaları Hangileridir?

1- Hotspot Shield Free VPN

Vpn nedir sorusuna tam karşılık gelebilecek en güzel uygulamaların başında oldukça kullanışlı bir ara yüze sahip Hotspot Shield Free VPN gelmektedir.

Bu uygulamanın hem bilgisayar için hem de telefonlar için farklı sürümleri bulunmaktadır. Hotspot, Chrome tarayıcısı için sağladığı uzantı ile tek tıkla VPN hizmetinden faydalanabilmeye olanak vermektedir.

Ancak değişen IP adresinde bazı ülkelerin internet sağlayıcıları çok yavaş aktarılabilmekte bu da uygulamanın size yavaş bir deneyim sunmasına neden olmaktadır.

Ücretli sürümü de bulunan Hotspot için Premium üyelik alındığında internet çok daha hızlı sağlanmakta ve daha birçok özellik kullanıcıya sunulmaktadır. Uygulama kullanıcılara günlük 500 MB veri aktarım limiti sunmaktadır.

İncelemek için: Hotspot ShieldFree VPN

2- ZenMate

İlk olarak sadece bir Google Chrome eklentisi olarak piyasaya sürülen sonrasında ise Firefox ve Opera versiyonları yayınlanan ZenMate en kullanışlı vpn uygulamalarından biri olarak öne çıkmaktadır.

Uygulama piyasaya çıkması akabinde öylesine sevilmiştir ki çok kısa bir süre sonra mobil versiyonu da play marketlerde yerini almıştır. ZenMate ‘in böylesine sevilmesi ve bir anda popüler olması ise veri trafiği limiti koymamasından kaynaklanmaktadır.

Bu şu demektir; birçok vpn uygulamasında belirli bir süre sonra internette meydana gelen yavaşlama, ZenMate’de olmamakta bu da kullanıcıların uygulamayı daha sık tercih etmelerine neden olmaktadır.

Google’da Arama Yapın Veya Url Yazın Ne Demek?(2022)

ZenMate, vpn ne işe yarar sorusuna tam anlamıyla yanıt verebilen bir uygulamadır. Tek eksiği diyebileceğimiz yanı ise az sayıda sunucu seçeneğine sahip olmasıdır.

Az sunucu bulunması kişilerin istedikleri ülkeden bağlantı gösteremeyeceği anlamına gelmektedir ancak Zenmate’in genel olarak problemsiz bağlantılar kurduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İncelemek için: ZenMate

3- Proton VPN

Kullanıcılara hem ücretsiz hem de ücretli kullanım imkânı sunan ProtonVPN, vpn nedir sorusuna tam anlamıyla cevap verebilen uygulamalardan biridir.

Sınırsız veri aktarım imkânı sağlaması ve kolay kullanılan ara yüzü uygulamayı diğerlerinden bir adım öne çıkarmaktadır.

Ücretsiz sürümde kullanıcıların bant genişliği önceliği ikincil olarak ayarlanmakta bu da onların yoğun dönemlerde daha düşük hızlarda internet kullanmasına neden olmaktadır.

Bu çoğu ücretsiz vpn uygulamasında karşılaşılan bir durum olsa da ProtonVPN bu problemi ücretli sürümü ile ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Aynı zamanda ücretli sürümde IP adresi değiştirme otomatik olarak yapılabildiği gibi manuel olarak da seçilebilmektedir.

İncelemek için: Proton VPN

4- NordVPN

Dünyanın üçte birini kapsayan 4000’in üzerinde sunucu ile harika bir ağa sahip olan NordVPN, vpn nedir ne işe yarar diyen kişilerin en sık tercih ettiği uygulamalardandır.

Torrentleri de destekleyen ve DNS sızıntısına asla izin vermeyen NordVPN, güçlendirilmiş koruma sistemi ile kullanıcılara harika bir deneyim sunuyor. Ara yüzü biraz karışık olsa da hızlı bir internet bağlantısı kullanıcıların NordVPN’i daha sık tercih etmelerine neden olmaktadır.

2022’De Gmail Hesap Açma Nasıl Yapılır?

Uygulama içerisinde IP adresi değiştirme ve hangi ülkeden bağlanılacağını seçme gibi özelliklerde mevcuttur.

İncelemek için: NordVPN

5- Windscribe

En iyi ücretsiz VPN programları listesinde üst sıralarda kendine yer bulan Windscribe; Mac, Android, iOS ve PC için çeşitli sürümleri ile kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

İlk kayıt olan her kullanıcısına aylık 2 GB veri aktarım limiti sağlayan bu uygulamanın bu konuda bir hayli bonkör olduğunu söyleyebiliriz.

Vpn nedir sorusuna yanıt olabilecek tüm özellikleri ücretsiz sürümünde de bulabileceğiniz Windscribe’e kayıt olurken e posta adresi de verir ve bildirimlere izin verirseniz sistem size verilen aylık limiti 10 GB olarak arttırmaktadır.

Windscribe’ın kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih edilmesinin bir diğer sebebi de iz sürücü engelleyici, hız kontrolü, reklam engelleyici, çift VPN, P2P gibi ücretli VPN’lerin sunduğu özellikleri ücretsiz olarak size veriyor olmasıdır.

İncelemek için: Windscribe Vpn

6- Express VPN

Vpn nedir sorusunu araştıran ve kaliteli bir uygulama edinmek isteyenlerin karşısına çıkan uygulamalardan bir diğeri de Express VPN’dir.

Uygulamanın kolay ara yüzü, daha önce bu tür VPN programları kullanmamış olan kullanıcılara dahi kolayca erişim imkânı vermektedir.

Kullanıcılara oldukça hızlı bir internet erişimi sağlamasının yanı sıra telefonun şarjını da çok fazla yememesi, Express VPN’i popüler uygulamalar arasında üst sıralara taşımaktadır.

Hem ücretli hem de ücretsiz sürümü bulunan Express VPN’in boyutu da telefonu yormayacak kadar azdır. Eğer VPN kullanımına yeni başlayacaksanız ve sadece aç kapat bir uygulama arıyorsanız Express VPN bu amacınıza tam olarak hizmet edecektir.

7- Surfshark

Surfshark VPN, Android, IOS ve diğer tüm işletim sistemlerine uygun sürümleri bulunan Surfshark, kullanıcılara eşsiz bir VPN deneyimi sunmakta.

Ayrı tüneller oluşturma ve çift şifreleme ile internette yapılan gezintileri olabildiğince gizli tutan Surfshark’in en önemli özelliği ise Camouglage modu ile VPN kullandığınızın belirlenmesinin de engellenmesidir.

Yani telefonunda Surfshark Kurulu olan ve Camouglage modu açık olan bir kullanıcı tıpkı kendi IP adresinden internete giriyormuş gibi özgür bir şekilde dolaşabilmektedir.

İncelemek için: Surfshark VPN

8- VPN Unlimited

Vpn nedir ve en kaliteli vpn uygulaması hangisi sorularına cevap olabilecek diğer bir uygulama ise VPN Unlimited’dir.

Adı oldukça iddialı olan bu uygulama, kolay kullanımı ve farklı datalarıyla dikkat çekmektedir. Uygulamayı ücretsiz olarak indirdikten sonra sadece tek seferliğe mahsus giriş yapmanız yeterli olacaktır. Sonrasında gerekli ayarlar otomatik olarak yapılandırılacak ve kullanıma hazır olarak karşınıza gelecektir.

Vpn ne işe yarar araştırması yapanların genel olarak reklamı az olan ve hızı yüksek olan uygulamaları tercih ettiklerini göz önüne alırsak VPN Unlimited bu bağlamda direkt olarak kullanıcı deneyimlerini yükseltmek amacıyla piyasaya sürülmüştür diyebiliriz.

İncelemek için: VPN Unlimited

9- CyberGhost

Sızıntı önleme konusunda oldukça iyi bir uygulama olarak öne çıkan CyberGhost, vpn nedir sorusunun temel bileşenlerini tam anlamıyla karşılamaktadır.

Kullanıcıların kolayca IP değiştirebildikleri ve engellemelerden korundukları bu uygulamanın en büyük eksisi ise reklam önleyici HTTPS sitelerinde çalışmamasıdır.

Ayrıca kullanıcı sayısına bağlı olarak bazı dönemlerde bağlantı kurmakta zayıf kalması, yani interneti kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaştıramaması çeşitli eleştirilere neden olmaktadır.

Ancak her ne olursa olsun ücretsiz olması ve kullanışlı yapısı CyberGhost’un ülkemizde oldukça sevilmesine neden olmaktadır.

İncelemek için: CyberGhost VPN

10- TunnelBear

TunnelBear, daha çok bilgisayarlarda kullanılan ve doğrudan bağlantı kurulan diğer uzak sunucu ile kullanıcı arasında var olan veri akışını şifreleyen bir vpn uygulamasıdır.

Tamamen kullanıcı gizliliğini korumaya yönelik olarak tasarlanan TunnelBear’ı kullanan kişiler uygulama ile adeta internet ortamında görünmez olmaktadır. Oldukça sevilen ve farklı özellikleri sayesinde çok da tercih edilen TunnelBear, bir bilgisayarda mutlaka olması gereken uygulamalardandır.

TunnelBear’ı kullanabilmek için ilk yapmanız gereken ise ücretsiz bir şekilde kayıt olmaktır. Kayıt işlemi sona ermesi akabinde e-posta adresinize gelen onaylama bağlantısına tıklamanızı da mutlaka tavsiye ediyoruz.

Çünkü onaylama işlemi yapmazsanız ücretsiz olarak verilen aylık 500 MB’lık ücretsiz kotayı da kullanamayacaksınız. Hem internet gizliliği sağlayan hem de veri akışını şifreleyen TunnelBear, vpn nedir sorusunu çok yönlü cevaplayan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

İncelemek için: TunnelBear

11- Hide.me

Kullanıcılara sunmuş olduğu 256-bit AES şifreleme desteği ile üst düzey bir koruma sağlayan Hide.me, son dönemlerin popüler vpn uygulamalarından biridir.

İnternette anonim bir şekilde gezinmenizin önünü açan bu sistemde çoklu VPN protokolleri, sınırsız sunucu değiştirme hakkı ve ve otomatik kill switch desteğinin olması da ona olan talebi artırıyor.

Ayrıca IP sızıntı korumasına olanak vermesi kullanıcıların internet bağlantılarını güvenli bir şekilde değiştirebilmelerine de olanak veriyor.

Hide.me vpn nedir sorusu başta olmak üzere kullanıcıların internet protokolleri ile ilgili güvenlik sorularının tamamına cevap veriyor.

Hem ücretsiz hem de ücretli versiyonu bulunan ve birçok ülkede çeşitli sunuculara sahip olan Hide.me, internette meydana gelen yavaşlatmalarda en çok başvurulan uygulamalardan biri olmuştur.

İncelemek için: Hide.me

12- Betternet

Kullanıcılara güvenli ve hızlı bir bağlantı garanti eden en güzel uygulamalardan biri olarak öne çıkan Betternet, ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı sürüme sahip.

İnternette anonim olarak gezmek ve herhangi bir bant yavaşlatmasına maruz kalmamak için Betternet’i sadece indirip kurmanız yeterli.

Yani Betternet’te bazı vpn uygulamaları gibi hesap oluşturma zorunluluğu bulunmamaktadır. Programı açmanız akabinde sistem direkt aktif olarak çalışmaya başlamaktadır.

Tekrardan normal internet bağlantınıza geri dönmek için ise arka planda çalışan uygulamayı açarak sistem içerisinde vpn kapatmanız yeterli olacaktır. Ayrıca Betternet’in daha çok bilgisayar kullanıcılarının amacına hizmet ettiğini söyleyebiliriz.

İncelemek için: Betternet VPN

13- Speedify

Vpn nedir sorusuna yanıt aradığımız bu yazımızda sizlere fayda sağlayacak en güzel uygulamalardan bir diğeri de Speedify’dır.

En kaliteli ve ücretsiz VPN uygulamaları arasında bulunan Speedify, kolay kullanılabilmesi ve hız çalışması ile bilinmektedir. Aynı zamanda güvenilirlik ve hız odaklı çalışan Speedify, kanal bağı teknolojisiyle diğer VPN programlarından keskin bir çizgiyle ayrılmaktadır.

Bu teknolojinin ne demek olduğunu hatırlamayanlar için kısaca bahsetmek gerekirse; WiFi, 3G, 4G ve kablolu bağlantıları aynı anda kullanmaya izin vermekte ve online olarak yapılan her işlemi hızlandırmaktadır.

Daha çok bilgisayarda tercih edilse de mobil versiyonu da oldukça sevilen Speedify, internet trafiğini hücresel ve WiFi bağlantıları üzerinde paketlere bölerek daha hızlı ve güvenilir dosya indirmeyi de mümkün kılmaktadır.

Speedify’nin en sevilen özelliklerinden bir diğeri de YouTube gibi video izleme platformlarında içeriklerin ultra yüksek çözünürlükte ve yüksek hızda izlenebilmesidir.

VPN Uygulamaları günümüzde ihtiyaç dolayısıyla oldukça fazla talep görmeye başlamıştır. Özelikle vpn nedir sorusuna yanıt arayan ve telefonlarında bu uygulamalara yer veren kişi sayısı her geçen gün artmaktadır.

Vpn ne işe yarar merak edenler ve en çok araştıranlar ise farklı ülke serverlarında oyun oynayan Türk kullanıcılar ve sosyal medya fenomenleridir. Her 2 kesim de hiçbir zaman internetten mahrum kalmamak için çeşitli yollar aramaktadır ki bunlardan en güvenilir olanı da vpndir.

VPN Kullanmak Telefona Ya da Bilgisayara Zarar Verir Mi?

Vpn nedir diye merak edenlerin sıklıkla merak ettikleri bir diğer konu da bu uygulamaların telefonlarına ya da bilgisayarlarına zarar verip vermeyeceğidir.

Öncelikli olarak bahsetmek istiyoruz ki bu uygulamaların sizden istediği izinler de tıpkı indirdiğiniz diğer uygulamalar gibidir. Yani normal bir uygulama telefon ya da bilgisayar için ne kadar zararlı ise VPN uygulamaları da o kadar zararlıdır.

Ancak bilinmeyen APK dosyaları halinde olan VPN uygulaması indirmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. İnternette dolaşan ve ücretli sürümleri ücretsiz bir APK ile size sunduğunu söyleyen siteler size zararlı yazılım yüklemesi yaptırmak istiyor olabilirler.

Bu bağlamda ister bilgisayardan ister telefondan olsun indirmek istediğiniz VPN uygulamasının güvenilir bir kaynaktan sağlandığına emin olun.

VPN Uygulaması Telefon Şarjını Çok Yer Mi?

Özellikle telefonlarda kullanılan VPN uygulamalarından bazılarının şarjı oldukça fazla tükettiği düşünülmektedir.

Piyasaya bilinen tüm uygulamaların etkilerini elbette bilemeyiz. Ancak yukarıdaki listemizde yer alan VPN uygulamaları için kullanıcılarca böyle bir durumun söz konusu olmadığı belirtiliyor. Ancak telefonlarda kullanılan VPN’lerin normalinden biraz daha fazla tüketime neden olabileceği düşünülüyor.

Bu doğrudur ancak normal olarak kullanım sağladığımızda ya da arka planda açık uygulama bıraktığımızda da telefonun şarjı normalinden biraz daha fazla gidebilmektedir. VPN uygulaması indirdiyseniz ve şarjı çok gidiyorsa muhtemelen bu arka planda da yoğun çalışan bir uygulamadır.

Bu durumda uygulamayı silerek tekrar yüklemenizi ya da onun yerine farklı bir alternatif uygulama kurmanızı öneriyoruz.

VPN Uygulamaları Ücretli Mi?

Vpn nedir sorusundan sonra en çok merak edilen bir diğer kavram da uygulamaların ücretli olup olmadığıdır.

Ücretli VPN uygulamaları da vardır ve kullanıcılar bu ücretli sürümlerin gerçekten gerekli olup olmadığını merak etmektedir. Ancak editörlerimizin tavsiyesi eğer VPN uygulamalarını sadece IP adresi değiştirmek ya da internet erişimi yavaşlatıldığında sosyal medyalara girmek için kullanacaksanız ücretli sürümlere ihtiyacınız olmadığıdır.

Zaten hali hazırda birçok uygulama size farklı bir IP adresi üzerinden giriş yapabilmeye olanak sağlamaktadır.

Bir parantez açmak gerekirse VPN değiştirme, reklam engelleme, iz bırakmadan internette gezinme gibi ekstra özellikleri sürekli kullanmak isterseniz ve bu durumda ücretli bir VPN uygulamasının size faydası olabilir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu