Veteriner Maaşları 2022

Üniversite Veterinerlik fakültesi mezunlarının sıkça araştırdığı konulardan biri de veteriner maaşları durumudur. 2022 temmuz zamlarıyla beraber veteriner maaşları da şekillenmiştir. Yeni gerçekleşen zamlarla birlikte veterinerlik maaşları ne kadar oldu? Veterinerler 2022 yılında ne kadar maaş alıyor?

Veterinerler hayvan ve bakımıyla ilgilenen sağlıkçılardır. Kamu ve özel sektörde veterinerlerin maaşları değişmektedir. Kadro ve derecelere göre de değişebilen maaş durumları, kişilerin uzmanlık seviyesine göre de artıp azalabilmekte.

Veterinerlik son dönemlerin güzide meslllekleri arasında. 2022 yılında da sıkça tercih edilen meslekler arasında veterinerlik vardır. Bu yazımızda;

 • 2022 Veteriner Maaşları Ne Kadar?
 • Özel Sektör Veteriner Maaşları
 • Kamuda Veteriner Maaşları
 • Veteriner Maaş Skalası
 • Yeni Göreve Başlayacak Veteriner Maaşları konuları sizlerle paylaşılacaktır. En güncel ve merak edilen soruların cevabı yazımızın devamında…

2022 Veteriner Maaşları Ne Kadar?

Veteriner Maaşları 2022
Veteriner Maaşı 2022

Temmuz zammı ile birlikte veteriner maaşlarında da artışlar meydana geldi. Bu artış sonrasında Özel sektörde ve devlet kurumlarında veteriner maaşlarının ne durumda olduğu merak edilmektedir.

Öncelikle her veterinerin aynı oranda maaş almadığı ve zamlarında maaşlara aynı oranda eklenmediğini belirtelim. 2022 Veteriner Maaşlarına etki eden birçok faktör vardır. Bu faktörler, bekar olmak, çocuk sahibi olmak gibi etmenlerden oluşuyor.

2022 yılında psikolog maaşları son zamalrdan sonra ne kadar oldu? Öğrenmek için hemen okuyun!

Temmuz 2022 zamları sonrasında veteriner maaşları ortalama olarak 8/1 dereceye sahip, bekar ve çocuğu olmayan veteriner hekimler için 13.000TL-15.000TL aralığındadır.

Devlet Kurumlarında Veteriner Maaşı Ne Kadar?

Kamu ve devlete bağlı kuruluşlarda veteriner maaşı yukarıda belirttiğimiz nedenlerden ötürü farklılık gösterir. BEkar olmak, çocuk sahibi olmak gibi etmenlerin yanı sıra kişilerin eğitim seviyesi, uzmanlığı, çalıştığı kurumlar gibi belli faktörler de veteriner maaşları üzerinde belirleyici etki yapar.

Devlet kurumlarında mesleğine yeni başlamış bir veteriner ortalama olarak 13.000TL-15.000TL aralığında maaş almaktadır. Maaş artışı, mesleğinde deneyimi, kıdemi, tecrübesi ve çalıştığı yıla göre artış gösterir.

Şuan ki şartlarda 5 ile 25 yıl aralığında mesleğini icra eden veteriner maaşı ortalama 18.000 TL’lere kadar çıkabilmektedir. Ek mesai, ek ücret ve tazminat durumlarıyla da maaş artışları görülebilmektedir.

Özel Sektörde Veteriner Maaşları Ne kadar?

Özel Sektörde Veteriner Maaşları Ne kadar?
Özel Sektörde Veteriner Maaşları Ne kadar?

Özel sektörde de veteriner maaşı değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterir. Mesleğine yeni başlamış bir veteriner, ortalama 9.000TL-15.000 TL arası maaş almaktadır. Deneyimi, tecrübesi, çalışma süresi, çalışma yeri gibi hususlar da maaşlarını etkilemektedir. Kendini geliştiren ve uzmanlaşan veterinerler, mesai durumları gibi hususlarda dahil olmak üzere ortalama 18.000 TL maaş alabilirler.

Yazılım mühendisliği maaşları 2022 yılında ne kadar ldu? Öğrenmek için hemen okuyun!

Alanında serbest çalışan veteriner maaşları da değişkenlik gösterir. Hayvancılığın ve nüfus sayısının fazla olduğu şehirler de iş yoğunluğunu artırır. Minimum 8.000 TL ile, yine deneyimli ve uzman kişilerin aldığı maaşlar maksimum 18.000 TL’leri bulabilir.

Veterinerlerin Çalışma Alanları

Veteriner hekimlerin çalışma alanları oldukça fazladır. Kamu kurumlar dışında kendi kliniklerini açabilir ve mesleklerini sürdürebilirler. Örneğin;

 • Hayvan Çiftliklerinde Görevli Veterinerler; Hayvanların sağlık ve bakımları, tedavileri, yardımcı personelleri yönlendirme gibi birçok görev icra etmektedir.
 • İlaç Firmaları ve Satış Sektöründe Görevli Veterinerler; Teknik açıdan destek, yine hayvan bakımı, hayvan üremesi gibi konularda görev yapabilirler. Bunun haricinde yönetici pozisyonlarında da görev yapabilirler.
 • Market Zincirlerinde Görevli Veterinerler; Et ve süt ürünleri tedariği ve tedarik sonrası kısımlarda da görev alabilirler. Ülkemizde çok sayıda veteriner bu alanlarda çalışır ve hayvan ürünlerinin tüketiciye ulaşımında büyük rol oynar.

Veteriner hekimler bu gibi daha birçok sektörde çalışabilir. Bu gibi sektörlerde çalışan veteriner maaşı da farklı durumlara göre ortalama 13.000-18.000 TL şeklindedir.

Veteriner Maaşları Yurt Dışında Ne Kadar?

Veteriner Maaşları Yurt Dışında Ne Kadar?
Veteriner Maaşları Yurt Dışında Ne Kadar?

Veteriner hekimlerin maaşının deneyim ve konum gibi birçok şeye bağlı olduğu durumlar yurt dışında da geçerlidir. Örneğin, çalışmaya yeni başlayan veya beş yıldan az deneyime sahip bir veteriner, ortalama yılda 72.000 $ maaş alacaktır. Öte yandan, 5-10 yıllık deneyime sahip veteriner hekimler ortalama 83.000 dolar yılda maaş alırken, daha deneyimli olanlar ortalama 89.000 dolar kazanabilir.

ABD’de veteriner maaşı yıllık ortalama 92.048 $ ‘dır. Veteriner hekimler için en yaygın maaş yılda 95 bin ila 110 bin dolar arasındadır. İşte veteriner hekimler için rüya gibi bir yer olarak kabul edilen en yüksek ücretli ülkelerden bazıları.

Avrupa‘daki veterinerlerin yılda ortalama 44.000 Euro kazancı mevcuttur. Ayrıca özel muayenehanelerde çalışan veteriner hekimler yılda ortalama 25.000 Euro kazanmaktadır.

 • Hawaii: Yıllık 198.600 dolar,
 • Kanada: Yıllık 53.915 dolar,
 • Danimarka: yılda 47.000 € ile 51.216 $ arasındadır.
 • Katar: Yıllık ortalama 60.959 dolar,
 • Lüksemburg: $53,040 yıllık maaş.
 • Hollanda: Yıllık maaş 69,244 dolar,
 • İzlanda: 65.935 $ yıllık gelir.
 • Almanya: Veteriner hekimler yılda 49.261 € ile 53.650 $ arasında kazanabilir.
 • İsviçre: Her yıl yaklaşık 68.722 dolar.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu