2023 Yılında Temizlik Şirketi Kurmak Mantıklı mı?

Temizlik şirketi kurmak giderlerinin az olması, işletme maliyetlerinin düşük olması nedeniyle çok sayıda yatırımcının ilgisini çeken bir yatırım iş koludur. İlgi çekici yatırım iş kolu olmasının temel sebebi ise düşük sayılabilecek sermaye ile temizlik şirketi kurma düşüncesinin kolaylıkla yapılabilmesinden ileri gelir.

Temizlik hizmetleri farklı sektördeki işlere göre daha az bir ön maliyet gerektirir. Buda daha çok kâr marjının işletmeciye kalması olarak ifade edilir. Tüm bu taşlar yan yana konulduğunda işi bilen yatırımcılar temizlik şirketi kurmak için gerekli belgeleri toparlayarak iş başvurusunda bulunuyor.

Bir takım özel temizlik için gerekli olan kimyasal ve bunları kullanmak için gerekli ekipmanlar dışında kullanılacak ürünler çoğunlukla evinizde kullandıklarınızla aynıdır. Diğer yandan belirtmemiz gerekir ki her şey temizlik olarak görünse de bu iş sanıldığı kadar kolay değildir. Zaten düşünüleceği üzere çok kolay bir sektör olsaydı temizlik için verilen paralar bu kadar yüksek olmazdı.

Temizlik Şirketi Kurmak için 2023’Te Gerekli Belgeler Nelerdir?

Temizlik yapmak veya bu alanda bir temizlik şirketi kurmak düzgün bir iş etiği ve disiplin gerektirir. Ayrıca ekip arkadaşlarınızın sayısı bir o kadar önemlidir. Kalabalık bir ekiple çalışmak her şeyden önce iş yükünü azaltacağından her zaman bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Ekip bir temizlik işinde önemli unsurlar arasındadır. Ekip sayısı kadar önem arzeden bir diğer unsur da ekibin uyumlu çalışması olacaktır.

Kısacası ekip çalışması temizlik şirketi kurmak için olmazsa olmazlar arasındadır. Tek başınıza ortalıkta enerjinizi harcamak yerine sağlam bir ekiple işinizi kolaylıkla yürütebilirsiniz.

Önceki yazilarimizdan: Para kazandıran oyunlar

Lafı daha fazla uzatmadan temizlik şirketi kurmak istiyorum diyenlere tavsiyeler ve temizlik şirketi kurmak için gerekli belgeler ile ilgili bilgiler aktarmaya başlayalım. Öncelikle Temizlik şirketi kurmak isteyenlere, bu işe yeni başlamak isteyenlerin hangi adımları izlemeleri gerektiği üzerine bilgiler aktaracak ardından temizlik şirketi kurmak için gerekenler hakkında söyleşimize devam edeceğiz.

Şimdi temizlik şirketi kurmak için adım adım neler yapılması gerektiğinden bahsedelim. Yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Temizlik Şirketi Kurmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir? İŞte Detaylar…

1- Sektörle ilgili Araştırma Yapın

Temizlik işiyle ilgili olarak nerede ve nasıl başlamanız gerektiği konusunda kafanızda soru işaretleri bulunuyorsa, öncelikle bu tür soruları gidermeniz gerekecektir. Düşünceleriniz net olmadan bu işe girmemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Düşüncelerinizi netleştirmek adına, ilk olarak yakın çevrenizden yola koyularak etrafınıza temizlik konusunda danışın. Bilgiler edinin. Temizlik malzemeleri karşılığında bir referans temizlik teklif edin.

Çırağı olmadan bir işin ustası olmaya kalkmayın. İşin inceliklerini bu işte çalışarak öğrenin. Temizlik işine adım atmadan temizlik şirketi kurmak büyük bir risk olacaktır. Bilmediğiniz bir alan sizi iflasın eşiğine sürükleyebilir.

Dolayısıyla yeri geldiğinde ücretsiz, bazen harçlık alacak şekilde çevrenizde temizlik işlerine giderek ilk adımı atın.

Bu düşünceye alternatif olarak çevrenizde temizlik işi yapan varsa doğrudan bu kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Temizlik şirketi kurmak düşüncenizi hayata geçirmeden önce temizlik işi yapanların durumlarını ve tavsiyelerini dinlemeniz son derece önemli olacaktır.

Hatta tavsiye ile yetinmeyerek bir temizlikte bu kişilere eşlik edebilirsiniz. İş sırasında nelere ihtiyaç duyduklarını, hangi ürünlerin daha çok gerektiğini iş sırasında daha kolay öğrenebilirsiniz.

Önemli olan kısım temizlik için gereken standartların ödeme yapan müşteriler için hangi noktada yeterli olacağıdır. Bunu da en iyi şekilde temizlik işi yaparken öğrenebilirsiniz.

Önceki Yazılarımızdan: Para kazandıran uygulamalar

İkincil olarak önemsenmesi gereken diğer nokta da temizlik şirketi kurmak projenizi hayata geçirmeden önce ne tür bir temizlik işi yapmaya kara vermek olacaktır.

Temizlik hizmetleri tek kişilik basit işlemlerden başlayarak çok sayıda personel barındıran, basınçla çalışan yıkama aletleri ve endüstriyel halı yıkama malzemelerine kadar büyük bir sektörü oluşturur.

Temizlik şirketi kurmak için gerekli belgeleri toparlamaya başlamadan önce hangi konumda yer almak istediğinize karar vermeniz önemlidir. Yani planlayarak adımlarınızı atmalı ve kötü sonuçlarla karşılaşmamak için tedbirli olmalısınız.

Az sayıda personel ile işe koyulacaksanız aynı şekilde paralel olarak az sayıda müşteriye hitap etmeniz beklenen bir durumdur. Böylesi bir durumda daha az gideriniz olacak ve kâr marjınızda çok fazla olmayacaktır. Tüm bunları düşünerek işin başında hareket etmek sonradan iflas etmenin önüne geçecektir.

 2- Temizlik Şirketinizi Mali Yönden Yapılandırın

Temizlik şirketi kurmak projesini hayata geçirmenin en zor yanlarından birincisi belki de bu şirket için maddi kaynak bulmaktır. Bazen yetersiz gelen kaynaklar temizlik şirketi kurmak için gerekli belgeleri toparlama aşamasında bile çıkabiliyor. Kriz ortamından kurtulmak isteyen girişimci daha işin başında en yakın çevresinden para arayışına girebiliyor.

Açılacak işletmenin büyüklüğüne göre temizlik şirketi kurmak maliyeti başlangıçta diğer sektörlere göre daha az maliyet gerektirebilir. Maliyeti düşük tutabilmek kuruluş aşamasında önemli bir değer. Minimum harcamalarla şirketi kursanız bile ilerleyen dönemlerde gelecek parayla işleri büyütebilmeniz mümkün. Kısacası ilk kuruluşta büyük devasa bir firma kurmanızın zorunluluğu yoktur.

Genel olarak düşündüğümüzde temizlik şirketi kurmak için gerekli maliyetler temizlik malzemeleri, ürünlerin mevcut fiyatları, işletmenin reklamı, işletmenin sigorta işlemleri, işletme ruhsatı ve temizlik şirketi kurmak için gerekli belgelerin toplanmasından oluşmaktadır. Bu tür sarf malzemeleri toptancılar aracılığı ile kısa sürede ve uygun fiyata bulabilmeniz mümkündür.

3- Temizlik Şirketi Kuracağınız Pazarı İyi Seçin

Bir işe girmeden önce rakip araştırması yapmak, iş planlamanın en önemli taşlarından birini oluşturur. Temizlik şirketi kurmak fikrini hayata geçirmeden önce bu alanda daha önce çalışmış ve halen çalışan işletmelerin durumlarını gözlemlemek son derece gerekli bir faaliyet olur. Böylece işletmelerin eksikliklerini görür ve sektöre farklı bir yerden başlayabilirsiniz.

Temizlik sektöründe konut işleriyle uğraşmak endüstriyel alanlara göre çok daha kolaydır. Endüstriyel alanda ticari temizlik gerektiren işler için genellikle köklü ve büyük firmalar tercih edilir. Ancak ev temizliği konusunda böyle bir tercih zorunluluğu bulunmamakta. Dolayısıyla kendinize ev temizliği alanında rahatlıkla bir yer bulabilirsiniz. Ayrıca daha dar bir alanda iş yapmak kısa sürede tecrübenizi arttıracaktır.

4- Temizlik Şirketiniz İçin Bir Uzmanlık Alanı Belirleyin

Bir temizlik şirketi kurduktan sonra bu alanda kalıcı olabilmek için kaliteli bir hizmet vermeniz gereklidir. Kaliteli hizmet verebilmek için uzman olmak ve uzmanlaşmış bir ekiple çalışmak çok önemlidir. İster basit bir halı temizliği isterse bir ev veya endüstri temizliği olsun uzman bir ekiple çalışmak sizi başarıya ulaştırır.

Uzmanlaşma konusunda ileri bir seviyeye ulaştıktan sonra detaylara inerek ticari temizlikler, detaylı mutfak temizlikleri, fayans, derz vb. birçok alanda hizmet vermeniz daha kolay olacaktır. Ancak ilk başlarda daha yüzeysel alanda hizmet vermeniz ve uzmanlaşmayı zamana bırakmanız daha doğru olacaktır.

5- Şirketinizin Bütçesini İşin Başında Planlayın

Temizlik şirketi kurmak için kalem kalem giderlerinizi en baştan belirlemeniz herhangi bir sürprizle karşılaşmamak adına faydalı olacaktır. Gider kalemi olarak temel temizlik malzemeleri ve ulaşım hizmetleri firmanızın en büyük masraf oluşturacak iki maddesidir.

Sunacağınız hizmete göre şirketiniz bireysel temizlik alanındaysa masraflar nispeten daha düşük olurken, ekip sayınız arttıkça masraflarınız büyür. Ulaşım ve malzeme fiyatlarını belirledikten sonra malzeme yedekleme giderlerini de eklemenizi öneririz. Yedek malzeme herhangi bir olumsuzluk durumunda tedarik zincirinde elinizi kuvvetlendiren bir etmendir.

6- Araç ve Gereçleri Önceden Belirleyin

Çalışmalarınız sırasında harcayacağınız temizlik malzemeleri ve kullanılacak araç gereçler yapacağınız işin büyüklüğü ile orantılıdır. Küçük bir şirket için ihtiyaç duyulacak malzeme miktarı ile büyük firmaların kullandıkları malzemelerin miktarı elbette aynı olmayacaktır.

İşleriniz belli bir düzene girdikten sonra kullandığınız malzeme ve araç gereç miktarı aşağı yukarı ortaya çıkar. Bu andan itibaren düzenli olarak toptancılardan tedarik siparişi vererek eksik malzemelerinizi kolaylıkla temin edebilirsiniz. Böylece temizlik şirketi kurmak projenizde artık bir düzen sahibi olmuş olursunuz.

7- Ulaşım Olanaklarını Hesap Edin

Ulaşım ağı, temizlik şirketi kurmak için düşünülmesi gereken en önemli adımlardan birisidir. İşe koyulmadan önce yapılması gereken bir işlem varsa oda temizlik yapılacak yere ulaşım sorununun ortadan kaldırılmasıdır.

Temizlik şirketlerinin hemen hepsi ulaşım sorununun kendisi üstlenir. Böyle bir durumda ulaşım giderlerini ve ulaşım yolunu müşteriden beklemeniz, iş kaybına neden olacaktır.

8- Malzemelerin Masraflarını Düşünün

Temizlik şirketi kurmanın temel giderleri arasında ulaşım ve temizlik malzemeleri gelmektedir. Ancak bu malzemeler dışında ayrıca kiralama giderleri ve malzemeler de belli bir masraf oluşturacaktır.

İşe koyulurken hazırda bir ekipmanınız yoksa bu tür ürünleri tedarik etmek için kiralama yoluna da gidebilirsiniz. Kiralanabilecek malzemeler arasında halılar, döşemeler, temizlik için gerekli makineler yer alabilir.

9- Şirketinizin Reklamını Yapın

Müşteri müşteriyi çeker anlayışı ile iş ağınızı kısa sürede genişletebilirsiniz. Yaptığınız işler sonrasında müşteri memnuniyetinin reklamı ile daha geniş kitlelere hitap edebilirsiniz. Bunun için teknolojini nimetlerinden yararlanmanızı öneririz.

Memnun kalan müşterilerinizden şirketinizi Sosyal medya hesaplarından paylaşmasını rica edin. Kulaktan kulağa iletişim şekline benzeyen bu yöntem günümüzde son derece etkili bir reklam yoludur.

Sosyal medya dışında reklamla ilgili olarak firmanızın web sitesini yaparak şirketinizi tanıtabilirsiniz.  Google’a şirketinizin reklamını vererek çevrenizden müşteri kolaylıkla bulabilirsiniz.

10- Referans Müşteri Alın

Temizlik şirketi kurmak işlemlerini başarıyla tamamladıktan sonra müşterilerinize isminizi duyurabilmek adına kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Referans müşteriler edinerek işin başında ücretsiz çalışmalar ile örnek temizlik hizmetini gerçekleştirin. Sonrasında referans müşterinizden sizi değerlendirmesini ve sosyal medya hesaplarından yorumlar yapmasını talep edin. Başlangıç adına firma ismini duyurabilmek için etkili bir yöntem.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu