Psikolog Maaşları 2023- Psikologlar Ne Kadar Kazanır?

Psikolog maaşları her zaman araştırılma konusu olan bir finansal alan olarak karşımıza çıkmakta. 2023 psikolog maaşları kadro ve derecelere göre birbirlerine göre farklılık gösterir.

Özellikle son dönemin popüler mesleği haline gelen psikologlar, özel sektör ve kamu kurumlarında en çok atanan meslekler arasında.

Birçok kişi tarafından tercih edilen psikoloji bölümünü bitirmiş bireyler, ister devlet kuruluşlarında ister özel sektörde meslek sahibi olabilirler. 2023 psikolog maaşları ne kadar? Psikolog maaş skalası nedir? Yeni atanan psikolog ne kadar maaş alır? Devlet ve özel sektör de psikolog maaşları ne kadar? İşte sorularınızın cevabı…

Devlet Kurumunda Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Devlet kurumlarında psikologlar genellikle 09:00-17:00 arası hizmet vermektedir. Kamu kuruluşunda mesleğine yeni başlamış bir psikolog minimum 13.000TL maaş almaktadır.

Adli Psikolog Ne Kadar Maaş Alır?

Bir adli psikologun aldığı maaşta değişkenlik gösteren pek çok faktör vardır. Bunlar arasında kıdem derece uzmanlık ve meslekte geçirilen süre başlıca etkenlerdir. Meslekte henüz yeni olan bir adli psikolog 13.000TL ortalama bir ücretle işe başlamaktadır. Yukarıda saydığımız etkenlerle birlikte bu maaş 18.000TL civarına çıkabilmektedir.

Yazılım mühendisliği maaşları ne kadar? Bir yazılım mühendisi ne akdar kazanıyor? Öğrenmek için yazımızı okuyun.

Özel Sektörde Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde psikologlar genellikle 09:00-18:00 arası hizmet vermektedir. Özel sektörde psikolog ücretleri da oldukça araştırılan konular arasında. Mesleğine yeni başlamış bir psikolog özel sektörde ortalama 10.000-15.000 TL maaş almaktadır.

Tecrübeye bağlı olarak değişen psikolog maaşları eğitim düzeyi, tecrübe, çalışma kapasitesi, ek mesailer gibi durumlarda da farklılık gösterir. Bunalrın yanı sıra Psikologun kendisini geliştirebilmesi de psikolog maaşlarını, pazarlık aşamasında etkilemektedir.

2023 psikolog maaş durumuna bakıldığı zaman bu alanda deneyimli ve uzman statüsüne erişmiş psikologlar ortalama 12.000-18.000 TL maaş alabilirler. Bu fiyatlar alanında üst düzey ve başarıya ulaşmış psikologlar içinse çalıştığı yere bağlı olarak aylık 25.000-35.000 TL’ye kadar ulaşabilmektedir.

Eşit ağırlık meslekleri hangi bölümlerden oluşmaktadır? Hangi bölüm ile eşit ağırlık bölümlerine gidebilirim? Hemen okuyun!

Psikolog Maaş Aralıkları Neye Göre Değişir?

Psikologların aldıkları maaşlar, yabancı dil seviyesi, mezun olunan okul ve derecesi, meslekte deneyim, tecrübe, ünvan, referans gibi durumlardan etkilenirler.

2023 Klinik Psikolog Ne Kadar kazanıyor?

Klinik psikolog maaşları, ortalama 8.000-15.000 TL aralığında iken, bu alanda uzman klinik psikologları 12.000-23.000 TL arasında değişkenlik gösterir. Mesleğinde yeni özel sektörde klinik psikolog ise parasal durumu ortalama 13.000 TL civarında iken, devlet kurumlarında da hemen hemen aynıdır.

Kendi iş yerini açmış ve mesleğine yeni başlayan psikologlar minimum kazanç ile başlayıp, tecrübelenip adlarını duyurduktan ve daha fazla hasta kazandıktan sonra yüksek seviyelerde maaşlar alabilirler.

2023 Uzman Psikolog ücretleri Ne Kadar?

Üniversiteler de 4 yıllık psikoloji bölümü mezunu kişiler, yüksek lisansını tamamladıktan sonra uzman psikolog olabilmektedir. Alınan eğitim, kademeler gibi hususlar da maaşa etki eder.

Devlette çalışan uzman psikologlar ortalama 12.000-17.000 TL arasında kazanırken, özel sektörde çalışan uzman psikologların kazancı ortalama 22.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Her iki kuruluşta da psikolog maaşları deneyim ve görevlerine göre değişiklik göstermektedir.

Okullarda Görevli Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Psikolog maaşları, okullarda görev alan psikologlar için yıllık ortalama 55.000-65.000 TL arasındadır. Okul psikolojisi üzerine yüksek lisansını tamamlamış olanlar bu hususta oldukça avantajlıdır. Özel okullarda tecrübeye ve kıdeme göre psikolog maaş durumu farklıdır. Anaokullarında görev yapan psikolog maaşları özel anaokullarında görevli tam zamanlı çalışan psikologlar için ortalama 8.500-12.000 TL arasındadır.

Psikologlar’ın Çalışma Alanları

Psikologlar, kamu ve özel sektörde, şirketlerde, adliyelerde, cezaevlerinde okullarda, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, danışmanlık merkezlerinde, huzurevleri ve daha birçok kuruluşlarda görev yapabilmektedir.

Psikolog Maaşları Yurt Dışında Ne Kadar?

Yurt dışında prestij ve saygınlık kazanmak açısından avantajlı olan meslekler arasında psikologlar yer alır. Yüksek kazanç ve istihdam açısından psikolog mezunları yurt dışında rahatlıkla iş bulabilirler.

Beynin yapısı ve fonksiyonlarını psikolojik açıdan inceleyen nöropsikoloji mezunları yıllık 90.000 $, klinik psikoloji mezunları yıllık 70.000 $, danışmanlık psikologları yıllık 72.000 $ ve adli psikologlar ise yıllık 65.000 $ maaş alırlar.

Psikolog Maaş oranları yüksek olan ülkelerin başında; ABD, İspanya, Birleşik Krallık, Meksika, Kanada, Arjantin, Avustralya gelir. Psikoloji mezunları birçok farklı ülkede kendini geliştirebilir ve iyi kazançlar elde edebilir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu