Pasif Gelir Kaynakları-2023’nin En İyi Gelir Kaynakları

Pasif gelir kaynakları 2023 yılının en tercih edilebilir gelir modellerini sıraladığımızda oldukça önemli bir noktada konumlanmaktadır. Pasif gelir kaynaklarının girişimcisine ciddi kazançlar sağlaması yeni yatırımcının da pasif gelir nedir sorusunu araştırarak bu konuya ağırlık vermesine neden olmaktadır.

İlk olarak pasif gelir nedir sorusundan başlamak gerekirse pasif gelir; kişilere daha önceden yapmış olduğu yatırımlar neticesinde çalışmadan da getiri sağlayan sistemdir.

Ancak burada en önemli nokta pasif gelir kaynaklarını oluşturmanın bazı durumlarda uzun süreler gerektirebilmesidir. Bunu yapacak kişi ister küçük bir yatırımcı olsun ister tüm dünyada adı bilinen biri olsun pasif gelir kaynaklarını oluşturma aşamasında elbette bazı zorluklara göğüs gerebilmiş olmalıdır.

Pasif Gelir Kaynaklar ile Geleceğe Yatırım Yapın

Pasif gelir kaynaklarını etkili olarak kullanmış olan biri aslında geleceğe de çok sağlam bir yatırım yapmış demektir.

“Uyurken bile para kazanıyor” ya da “saniyede şu kadar para kazanıyor” deyimlerini elbette hepimiz duymuşuzdur. Bu kazançları sağlayan pasif gelir sahipleri bu araçları bir günde yaratmadılar.

Para kazandıran uygulamalar ile para kazanma yollarını öğtenmek ister misiniz?

Belki çok uğraştılar belki defalarca deneyerek dibe battılar. Ancak her seferinde yılmadan, usanmadan farklı pasif gelir fikirlerini hayata geçirerek en sonunda başarıya ulaştılar. Bu yüzden bu işe girmeden evvel pasif gelir kaynaklarını ve pasif gelir nedir kavramlarını güzelce bir araştırmanızı ve sonrasında gerekli altyapınız oluştuktan sonra piyasaya giriş yapmanızı öneriyoruz.

Burada sizi diğerlerinden bir adım öteye taşıyacak diğer bir husus da pasif gelir fikirlerinizi asla küçümsememek ve başarısız olsa dahi kafanızda bulunan bir sonraki pasif gelir kaynaklarını en uygun zamanda devreye almak olacaktır.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir nedir sorusu meraklı yatırımcıların son zamanlarda radarına girmeyi başarmış kavramlardan biridir. Farklı pasif gelir fikirleri arayanlar ise genellikle 2022 yılında denenmiş ve başarılı olmuş olanları seçmektedir.

İlk olarak pasif gelirin ne olduğundan tekrar bahsedecek olursak bilindiği üzere pasif gelir kişiyi yormadan kazanç elde etmesini sağlayan bir yöntemdir. Tam zamanlı bir işte çalışıyor olmanız ya da mevcut durumda orada fazla yorulmuyor olmanız bir pasif gelir değildir.

Ancak babanızdan size kalan evden kira getirisi elde etmeniz ya da modern bir örnekle blog sitesinizde reklam gelirlerinden kazanç sağlamanız pasif gelir kaynakları arasındadır. Çünkü bu son 2 örneğimiz sizin normal işinizi yazmanıza engel değildir.

Pasif gelir – Aktif gelir arasındaki farkı anlayabilmemiz için birkaç örnek vermek gerekirse;

Aktif GelirPasif Gelir
Serbest Yazarlık  Kitap Yazmak              
Uber Şoförlüğü Yapmak  Kendi Arabanızı Kiralamak
İnşaat Yapmak  Ev Kiralamak
Teknoloji Firmasında Çalışmak   Program ya da Oyun Yapıp Satmak
Aktif Gelir- Pasif Gelir Karşılaştırması

Görüldüğü gibi pasif gelir nedir sorusundan sonra bu örneklerle pekiştirmek bu kavramların oldukça kolay anlaşılmasına neden oldu.

Son örneğimizden yola çıkacak olursak mesela Google Play Store için bir mobil uygulama geliştirip piyasaya sürdüğünüzü düşünelim. Bu uygulamaya ilk başta belki biraz mesai harcayacaksınız ancak sonrasında her indirilme başına siz hiçbir şey yapmadan size para kazandırmaya devam edecek.

Reklam izle para kazan özelliği nasıl kullanılır? Öğrenmek için sayfamızı ziyaret edin.

Yani siz hali hazırda tam zamanlı bir işte çalışıyor olsanız dahi uygulama geliştirmeyi pasif gelir kaynaklarınız arasına sokabilirsiniz. Pasif gelir nedir sorusuna odaklandık, şimdi gelin bir de 2022 yılı itibariyle en çok getiri sağlayan pasif gelir kaynaklarını sıralayalım.

Getirisi En Yüksek Pasif Gelir Kaynakları

1- Uygulama ya da Oyun Geliştirmek

Sadece 2022 yılında değil yaklaşık 5 yıllık bir periyotta oyun ya da uygulama geliştirmek yatırımcısına ciddi gelirler sağlamıştır. Flappy Bird oyununu duymayan yoktur. Çok basit bir mantıkla sadece kuş zıplatmaya yarayan bu oyun hiçbir uzmanlık gerektirmeyen ve basit bir yazılım bilgisi ile piyasaya sürülmüştür.

Ancak 3 ay gibi çok kısa bir süre içerisinde yatırımcısına milyon dolarlar kazandıran pasif gelir kaynakları arasına girmiştir. Oyunu geliştiren kişi artık onunla ilgili hiçbir iyileştirme ya da geliştirme yapmamaktadır.

Ancak oyunun App store larda olması ve hala az da olsa indirilmesi geliştiriciye pasif gelir sağlamaktadır.  Çok saçma görünen ya da pasif gelir kazandırmasına ihtimal bile verilmeyen uygulamaların bir anda patlamasını göz önüne alırsak uygulama geliştirmeyi listemizin ilk sırasına neden aldığımızın da cevabı kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

2- YouTube İçin İçerik Üretmek

Bu her ne kadar kulaklara pelesenk olmuş bir kavram gibi gelse de YouTube, doğru araçlarla kullanıldığında kişiye çok ciddi anlamda kazanç sağlayan pasif gelir kaynakları arasında yer almaktadır.

Burada sizlere önerimiz mutlaka bir konu bütünlüğü olan kanal tercih etmenizdir. Örneğin bir tarih kanalı ya da nedir, nasıl yapılır videolarını içeren bir YouTube kanalı, haftada aktif 100.000 aboneye kadar ulaşabilmektedir.

Bu bağlamda bir kez video yüklemeye başlamanız halinde bu yöntem sizin için pasif gelir kaynakları arasında yerini almış olacaktır. Burada video yüklemeye devam etmeniz bu pasif gelirin artarak devam etmesini sağlayacaktır.

Örneğin bir tarih kanalı açtığınız ve Osmanlı padişahları ile ilgili bilgiler veriyorsunuz. Kanalda 36 padişahın her video izlendiğinde size bir gelir akışı sağlanacaktır.

Ancak siz tarih kanalını çeşitlendirir örneğin Osmanlı Dağılma Dönemi ya da Yükselme Dönemi gibi farklı videolar da eklerseniz hem izlenme artacak hem de kanalın reytingi yükselecektir. Bu da sizin için YouTube’u önemli pasif gelir kaynakları arasına sokacaktır.

3- Otomat Makinesi Satın Almak ve Kiralamak

Son zamanların internet tabanlı olmayan pasif gelir kaynaklarından bir tanesi de otomat makinesi işidir. Temel anlamıyla otomat makinesi alıp belirli noktalara kurma üzerine çalışan bu sistemde yaratıcı pasif gelir fikirleri arasında kendine yer bulmayı başarmış durumdadır.

Genellikle metro duraklarında atıştırmalıklar ya da askeri birliklerde ve nizamiyelerde çay, kahve otomatları en çok kazanç sağlayan pasif gelir kaynaklarındandır.

Bu işe sadece bir adet otomat ile de başlanıyor olabilmesi onu sermayesiz sayılabilecek pasif gelir kaynakları arasına sokmaktadır.

4- Ev Eşyası Kiralama

Son zamanlarda popülerliği oldukça artan pasif gelir fikirlerinden bir diğeri de çeşitli eşya ve ekipmanları kiralamaktır.

Yürüyerek para kazanma nasıl olur? Yürüyüş yapara kazanmak ister misiniz? Hemen yazımızı okuyun!

Burada kiralamaktan kasıt tabi ki tabak, çanak, masa gibi basit ev gereçleri değildir. Ancak müzik aletleri, soğutma makineleri ya da kamp malzemeleri son yıllarda kiralanması oldukça artan ürünlerdendir.

Bu ve daha farklı ürünleri de kiralayarak pasif gelir kaynakları elde edebilmeniz mümkündür. Örneğin kampı sevip sevmeyeceğini bilmeyen biri uyku tulumu ya da çadıra yüklü para vermektense bunu denemek için sizden kiralayabilir.

Ya da bir müzik aletini denemek isteyen ancak sevip sevmeyeceğini bilmeyen biri bunu sizde ücretiyle kiralayabilir. Bu ve bu tarz kiralama işleri getirisi oldukça güzel olan pasif gelir kaynakları arasındadır. Kiraladığınız ürünün depozitosunu almayı da unutmamanızı hatırlatalım.

5- Kitap Yazmak

Kitap yazarlığı ülkemizde son zamanlarda albenisi oldukça artan pasif gelir kaynakları arasında bulunmaktadır.

Özellikle kişisel gelişim alanında yazılan kitapların kitapseverler tarafından bir hayli sevildiğini biliyoruz. Bilgi ve birikimini yaratıcı pasif gelir fikirleri ile taçlandırmak isteyenlere kitap yazmayı en azından bir düşünmelerini tavsiye ediyoruz.

Kitap yazma işlemini pasif gelir kaynakları arasına almamızın nedeni ise yazılan kitabınız eğer beklediğiniz satış rakamlarına ulaşırsa yayınevi tarafından oldukça güzel ücretlerle ödüllendirilmenizdir.

Kitap yazmanın pasif gelir kaynakları arasında önemli bir yerde konumlanması ise kişinin tek sermayesinin yaşadıkları ve deneyimleri olmasıdır. Burada size tarih, siyaset gibi daha kesin bilgiler içeren kitaplar yerine kişisel gelişim ya da gezi yazıları tarzında kullanıcıların daha seveceği türlerde yazmanızı öneriyoruz.

6- Tişört, Kupa ya da Telefon Kılıfı Tasarlamak

Oldukça yaratıcı pasif gelir kaynakları arasında bulunan bir diğer yöntemde kişiye özel ürünler tasarlamaktır. Bu gelir kaynağını normal bir tişört alıp satmaktan ayıran ise kişiye özel olması ve direkt hedef kitleye hitap etmesidir.

Tam da bu sebepten tasarım yapmayı önü açık pasif gelir fikirleri arasına alıyoruz. Burada yapılacak yatırımın tutması halinde artık herhangi bir uğraş vermeden bu yatırımdan pasif gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Örneğin İnstagram üzerinden özellikle “z kuşağına hitap edecek karakterlerin basılı olduğu” kupalar satmak size ciddi bir pasif gelir kaynağı yaratacaktır.

Bu işin başına güvenilir ve siparişleri zamanında kargolayacak birini de bulursanız kupa bardak satışı; sizin için oldukça güzel geliri olan pasif gelir kaynakları arasına girecektir.

7- Stok Fotoğrafçılığı Yapmak

Son zamanlarda bir hayli talep gören pasif gelir kaynaklarından biri de stok fotoğrafçılığı yapmaktır.

En basit tanımıyla stok fotoğrafçılığı yapmak, belirli standartların üzerinden yüksek çözünürlükte çekimler yaparak bunları online ortamda diğer kullanıcılara satmaktır. Burada kişiler sitelerinde, bloglarında ya da internet sayfalarında kullanmak için çözünürlüğü yüksek olan fotoğraflar talep ederler.

Bu durumda ise imdatlarına bu gibi satış yapan siteler yetişir. Siz hesap oluşturup stok fotoğraf yüklemeniz akabinde başka hiçbir şey yapmadan pasif gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Burada sizin yüklemiş olduğunuz fotoğraflar düzenli olarak satın alımlarla size gelir sağlayacaktır.

Stok fotoğraf sitelerine yaklaşık 100- 150 adet arasında kaliteli fotoğraflar yükleyen ve başka hiçbir şey yapmadan geçimini sağlayan kişilerin olması, bu bağlamda fotoğrafçılık işini önü açık pasif gelir kaynakları arasına almaktadır.

Kişiler genel olarak pasif gelir kaynaklarını araştırıyor ancak iş pasif geliri elde etmek için yapılması gereken fedakârlıklara gelince maalesef geri adım atılıyor. Başarıya giden yolun dümdüz değil aksine dikenlerle çevrili zorlu bir süreçten geçtiğini asla unutmayın.

Aklınıza gelen pasif gelir fikirlerinizi hayata geçirmek için bazen günleriniz hatta aylarınız gidebilir. Ancak beklenen başarı sağlandığında o pasif gelir size bir ömür yetecek para kazandıracaktır.

Pasif gelir yaratabilmek en az pasif gelir nedir konusu kadar önemlidir. Şimdi de gelin pasif gelirin yatırımcısına ne gibi faydalar sağladığına bir göz atalım.

Pasif Gelir Kaynakları Üretmenin Faydaları

Sağlam pasif gelir kaynakları üretebilmiş kişinin hayatında iş stresi ve gelecek kaygısı olmaz. Çünkü o zaten pasif gelir elde etmekte ve geçmişte yapmış olduğu birikimlerin meyvesini günümüzde almaktadır.

Hatta yatırımın niteliğine göre belki de hiç çalışamadan bir ömür pasif gelir elde edebilme şansı dahi olacaktır.

Zamandan tasarruf sağlar ve böylelikle kendinize vakit ayırabilirsiniz. Yaratıcı pasif gelir kaynakları yatırımcısına ciddi anlamda kazanç sağladığı için bazıları istisna olmak üzere kişinin çalışmasına gerek kalmamaktadır. Bu sayede pasif gelir elde eden kişi de hem kendine vakit ayırabilmekte hem de dilerse farklı pasif gelir kaynaklarını araştırabilmektedir.

Pasif gelir nedir sorusunu iyice özümseyen ve yenilikçi pasif gelir fikirlerini hayata geçiren kişiler bunun bir ödülü olarak istedikleri yerden çalışabilme imkânına erişirler. Günümüzde pasif gelir kaynaklarının sayısını dikkate aldığımızda ve hepimizin ev-iş arasında mekik dokumak zorunda olan modern köleler olduğumuzu kabullendiğimizde pasif gelirin aslında ne denli önemli olduğunun da farkına varmış olacağız.

Küçük bir örnekle açıklamak gerekirse pasif gelir kaynakları arasında sadece mobil uygulama yapan bir çalışanı düşünelim. Bu kişi dilerse tatilde dilerse ofisinde ya da nereyi arzu ederse; bilgisayarı yanında olduğu süre boyunca her türlü özgürdür.

Tek yapması gereken pasif gelir elde etmek için belirli aralıklarla bilgisayarından çalışmaktır. Bu her gün sabah 8 akşam 5 arası çalışma ile kıyaslandığında gerçekten muazzam bir çalışma fırsatıdır.

Modern Teknolojik Gelir Kaynakları Üretmek…

Modern teknoloji ile harmanlanmış pasif gelir kaynakları oluşturmanız size aynı zamanda finansal olarak da büyüme imkânı verecektir.

Dilerseniz tek bir pasif gelir kaynağı ile sadece yaşantınızı sürdürebilir ya da pasif gelir fikirlerini arttırarak finansal olarak büyümenin yollarını arayabilirsiniz. Örneğin pasif gelir kaynakları arasında getirisi ortalama olan bir video içerik üreticisisiniz.

Buradan gelirle yaşantınızı sabit şekilde devam ettirmek yerine onu getirisi daha yüksek olan pasif gelir fikirleri ile harmanlayabilir ve yatırımı oraya yönlendirebilirsiniz.

Görüldüğü üzere pasif gelir kaynakları üzerine birçok araştırma yapılan ve yeni nesil yatırımcıların önem verdikleri bir sistemdir. Pasif gelir fikirlerinin bu denli önemli olmasının elbette farklı sebepleri vardır ancak öncelikli hedef bir sisteme bağlı kalmamak ve gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanarak her ne olursa olsun bir pasif gelir kaynağı oluşturmaktır.

Ortalama 20 yaşına girmiş bir kişinin en az 60’lı yaşlarına kadar çalışacağını göz önüne alırsak kişilerin neden durmadan pasif gelir kaynaklarını araştırdığı sorusunun da cevabı kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Özellikle teknoloji ile iç içe büyüyen yeni nesilin bizlere kazandırmış olduğu pasif gelir fikirleri oldukça fazladır. Öncelikli olarak kararsız olanlara pasif gelir kaynaklarını seçerken internet üzerinden mi yoksa normal fiziki olarak mı bir pasif gelir elde etmek istediklerini kendilerine sormalarını istiyoruz.

Çünkü bir mobil uygulama yapmak da pasif gelir kaynakları arasında iken otomat makinesi alarak kiralamak da size pasif gelir sağlayacaktır. Burada seçmeniz gereken ön koşul internetin hayatımızdaki yeri ve bununla entegre şekilde ortaya çıkan pasif gelir fikirlerinin diğerlerine göre para kazandırma oranının çok daha yüksek olmasıdır.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu