Önü Açık Mesleklerden Hangisini Seçmeliyim? 2023

Önü açıkmeslekler, 2023 yılı itibariyle internetten en çok araştırılan kavramların başında gelmektedir.

Özellikle geleceğini düşünen gençler için Önü Açık Meslekler, mesleki alanlarda araştırma konularının ilk sıralarıdna yer alıyor.

İşsizliğin artması ve iş bulmanın zorlaşması kişileri bu kavramları araştırmaya sevk etmektedir.

Önü Açık Meslekelere Atılım Yapın!

İnternet tabanlı online girişim işlerinin getirisinin normal, tam zamanlı çalışma işine göre çok daha fazla olması kişilerin önü açık meslekler kavramına bir hayli yoğunlaşmasına neden olmaktadır.

Durumun bu şekilde işletmesinden dolayı önü açık meslekler denilince ilk olarak akıllara dijital sektör geliyor.

Bizler bu yazımızda son 10 yıl içinde hangi mesleklerin önü açık ya da gelecekte önü açık meslekler nelerdir kavramları üzerinde durmaya çalışacağız.

Önü açık meslekleri öğrenmek ve bu meslekler hakkında net bilgi sahibi olmak geleceğiniz açısından son derece önemlidir.

Çünkü, ister üniversite okuyor olun isterseniz tam zamanlı bir işte çalışıyor olun rahat bir yaşam sürmek istiyor ve hayatınızı daha iyi bir noktaya getirmeyi amaçlıyorsanız önü açık olan meslekleri bilmeniz ve bunlara atılım yapmanız önemlidir.

Önü Açık Meslekler Hangileridir?

1- Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi

Önü açık meslekler listemizin ilk sırasına mobil uygulama geliştiren devoloperları koyuyoruz.

Çünkü günümüzde herkeste akıllı telefon olduğunu ve mobil oyunların hasılatlarının neredeyse normal bilgisayar oyunları kadar arttığını düşünürsek bu alan, sadece gelecekteki 10 yılın değil çok daha uzun bir süreyi kapsayacak şekilde sektöre hakim olacak görünüyor.

Eskiden uygulama geliştirmek ya da piyasaya bir oyun sürmek öncelerde sadece belirli teknoloji şirketlerinin yapabildiği işlerdendi.

Ancak gelişen teknolojiyle birlikte mobil oyun geliştirmek tek bir yazılımcının da bireysel olarak yapabileceği bir iş haline geldi.

Bu da mobil uygulama ve oyun geliştirme işlerinin son yıllarda en önemli önü açık meslekler gruplarına dâhil edilmesini sağlamıştır.

Üstelik bu sektörde ilerlemek için mutlaka yazılımcı olmanız gerekmiyor.

Önü Açık Meslekler – Flappy Bird Örneği

Önü açık meslekler arasında seçim yapmakta zorlananlar için mobil oyunlar üzerinden bir örnekle cevap vermek gerekirse; Flappy Bird oyununu ele alalım.

Geçmiş yıllarda yıldızı parlayan bu oyunu günümüzde bilmeyen yoktur. 2014 yılında patlama yapan bu basit oyun sadece bir kuşu duvarlara çarptırmadan zıplatmak üzerine kuruluydu.

Oldukça basit bir oyun olan Flappy Bird’ün geliştiricisi, 1985 doğumlu Dong Nguyen isimli Vietnamlı bir yazılımcıdır. 16 yaşında kodlama yapmaya başlayan ve bir süre farklı yazılım şirketlerinde staj yapan Dong Nguyen bu tecrübelerin meyvesini tam 2014 yılında alıyor.

Super Mario oynayarak büyümüş olan yazılımcımız, bu oyundaki kuş görselini esas alarak birkaç günde bu oyunu tasarlıyor ve DotGEARS Studios ile anlaşarak yayınlıyor.

Oyun başlangıçta başarıdan uzak bir çizgide ilerlese de tarihler 2014 yılının ocak ayını gösterdiğinde Flappy Bird günde 50 bin dolar, yılda ise tam 18 milyon dolar kazanç sağlayan bir yatırım aracı haline geliyor.

Anket doldurarak para kazanma nasıl olur? Hemen yazımızı okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olun.

Toplam 90 milyondan fazla indirmeye sahip olan bu basit oyun mobil oyun geliştirmenin neden önü açık meslekler arasında ilk sıralarda bulunduğunu da açıklar niteliktedir.

Hangi mesleklerin önü açık merak edenler ve şansını uygulama geliştirerek denemek isteyenler Flappy Bird örneğini dikkate almalılar ve geliştirdikleri uygulama ile ilgili hiçbir yıkıcı eleştiriye kulak asmamalıdırlar.

2- Yapay Zekâ Mühendisliği

2023 yılı itibariyle önü açık meslekler arasında bir hayli popüler olan bir diğer alan da yapay zekâ mühendisliğidir.

Mühendislik zaten hali hazırda oldukça önemli olan ve iş bulma ihtimali yüksek olan mesleklerdendir. Ancak onun önü açık meslekler grubuna dâhil edilmesini sağlayan da tıpkı çoğu meslekte olduğu gibi internet ve gelişen teknolojiyle birleşimidir.

Bir inşaat mühendisi Türkiye’de piyasanın çok üstünde kazanç sağlayabilir ancak bunun için sürekli aynı tempoda çalışmalıdır. Bunun yanı sıra bir yapay zekâ ve robot mühendisi, Türkiye’de şartların çok çok üstünde kazanç sağlamakla kalmayarak tüm geleceğini kurtaracak bir atılım yapmış demektir.

Biribirinde renkli inovasyon örnekleri ile tanışmak ister misiniz?

İnşaat mühendisliği ya da farklı bir mühendislik alanı oldukça değerli ve saygın bir meslektir. Ancak önü açık mesleklerden biri olarak hiç kuşkusuz robot mühendisliğini öne çıkarmak çok doğru bir yaklaşım olacaktır.

3- Akıllı Cihaz Bakım ve Onarım Personeli

Evimizde herhangi bir ürün bozulduğunda onun alanında uzman olan tamircisini çağırırız. Buzdolabı ve çamaşır makinesi için beyaz eşyacıyı, bir ampul ya da elektrik aksamı için tesisatçıyı..

Peki yeni nesil bir ürün bozulursa ne yapmalıyız? Örneğin robot süpürgemiz ya da ses komutlu olarak ışıkları açan akıllı aydınlatma sistemimiz bozulursa ne olacak? Son yıllarda yeni nesil akıllı ev gereçlerinin her ailede olduğunu düşünürsek akıllı cihaz bakım ve onarım personelinin de neden önü açık meslekler grubuna dahil edildiğini sorusunun cevabını kendimiz bulmuş olacağız.

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir makalede 2025 yılında 64 milyarı aşkın akıllı cihazın kullanımda olacağı tamir ediliyor. Bu da akıllı cihaz bakım ve onarım personellerinin özellikle birkaç yıl içerisinde bir hayli popüler önü açık mesleklerden biri olacağını doğruluyor. Eğer gelecekte önü açık mesleklerden birine yönelmek istiyorsanız henüz bu işin uzmanı pek fazla yokken bu sektöre yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Unutmayın işin niteliği ne olursa olsun o piyasaya ilk giren ve uzmanlaşan pastadan her zaman en fazla payı alacaktır.

4- Dijital Dedektif

Hangi mesleklerin önü açık araştırması yapan kişilerin en sık karşılaştığı cevaplardan biri de dijital dedektiflik işidir.

Özellikle son 10 yılda işlenen siber suçların sayısına baktığımızda rakamların en az 10’a katladığını görüyoruz. Burada siber saldırılardan genellikle şirketler etkilenmekte iken bazı durumlarda bireysel kullanıcılar da mağdur olabilmektedir.

Özellikle şirketler genellikle bilgilerini saklama, koruma ve dijital duvarlar oluşturma işlerini bireysel kişilere verebilmektedir. Burada şirketlerin amacı şeffaf bir biçimde güvenliklerini korumaktır.  

Dijital dedektiflik işini de önü açık meslekler grubuna dâhil eden işte tam olarak budur. Şirketler devamlılığı sonsuz olan kuruluşlar olduğundan ve güvenliklerini sürekli sağlamaları gerektiğinden yüksek ücretlerle dijital dedektiflerle çalışmaktadırlar.

Kişilerin son yıllarda oldukça merak ettikleri hangi mesleklerin önü açık sorusunun bir cevabı da bu yüzden dijital dedektifliktir. Bu meslek daha çok bu şekilde icra edilse de bazı durumlarda şirketlerin çalınan sosyal medya hesaplarını ya da aşılan banka güvenlik duvarlarını onarmak için dışarıdan tek seferlik dijital dedektiflik hizmeti aldıkları da bilinmektedir.

5- Blockchain Geliştiricisi

Bundan 10 yıl önce kripto para dendiğinde kimsenin aklında herhangi bir şey canlanmazken şimdilerde bu kavramı söylediğinizde neredeyse bilmeyen yoktur.

Kripto paralar geliştikçe buna bağlı olarak da çeşitli kavramlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Hatta bir süre sonra iş öyle bir noktaya gelmiştir ki bu sektörün neredeyse her alanından insanlar ciddi gelirler elde etmeye başlamıştır.

Ancak her piyasa gibi kripto para yatırımlarına olan talebin de artması arzı arttırmış ve kazançlar düşmeye başlamıştır. Kripto paralarla ilgili olan Blockchain geliştiricileri de bu bağlamda piyasada oluşan boşluğu doldurmak için ortaya çıkmıştır.

Blockchain, yani blok zinciri şifrelenmiş olarak sunulan ve bloklardan oluşan bir zincir yapıyı oluşturan sistemlerin bütününe verilen addır. Blockchain geliştiricilerinin önü açık meslekler grubuna dâhil edilmesinin sebebi ise yatırım yapmayı amaçlayan şirketlere sağlam bir veri tabanı oluşturabilmeleridir.

Blockchain geliştiricilerinin önü açık olan mesleklerden biri olarak kabul edilmesinde hiç kuşkusuz şirketlerle olan anlaşmalar yer almaktadır. Örnekle açıklamak gerekirse Türkiye’nin önde gelen bankalarından Yapı Kredi bir Blockchain zinciri oluşturmaya başladı ve bu alanda kaliteli yazılımcıları kurumlarında çalışmaya davet etti.

Gördüğünüz gibi normal bir meslekte işe alım için siz başvuru yapar iken önü açık mesleklerde bankalar size özel olarak çağrı yapmaktadır. Bu tabi ki gelecekte önü açık mesleklerde daha da artmaktadır.

6- Veri Bilimcisi

Son yıllarda en popüler önü açık mesleklerden bir tanesi de kesinlikle Veri Bilimcisi’dir. Birçoğumuz daha anlamını bilmesek bile veri bilimciler çoktan önü açık mesleklerde yerini aldı ve çeşitli araştırmalara konu oldular.

Mesleğin yaptığı işten kısaca bahsetmek gerekirse YouTube, Netflix, Amazon ve Disney gibi dünyaca ünlü şirketler varlıklarını devam ettirmek için kendilerini sürekli geliştirmek zorundadır. Bu bağlamda çağın gerisinde kalmamak için veri bilimciler ile anlaşmakta ve onlardan belirli aralıklarla raporlar talep etmektedir.

Dünyaca ünlü bu firmaların ödediği ücretler de elbette ki özellikle bazılarında dudak uçuklatan rakamlara ulaşabilmektedir. Veri bilimcisini önü açık meslekler grubuna dahil eden ise bu kuruluşların devamlılığının olmasındandır.

Bu şirketlerle anlaşan veri bilimcilerin görevi verileri sınıflamak, analiz etmek, çıkarımlar yapmak ve olası senaryoları CEO’ların önüne sermektir. Bu kişiler beyaz yakalı bir ofis çalışanı olmadığından ya da şirketlerin devamlılığı için oldukça kilit bir noktada rol aldıklarından maaşları da buna nazaran bir hayli dolgun olmaktadır.

Veri bilimcilerini önü açık meslekler grubunda sınıflandırılmasını sağlayan bir diğer husus da onlardan beklentileri ve zevkleri de çeşitli anketlerle tüketici davranışları üzerinde analiz etmelerinin istenmesidir.

Hangi mesleklerin önü açık merak eden ve farklı bir alana yönelmek isteyenler için gelişen dünyamızda veri bilimcisi olmak oldukça güzel bir meslek seçimi olacaktır.

7- Genetik Danışmanlar

Önü açık mesleklerden bir diğeri de genetik danışmanlıktır. Kulağa her ne kadar uzak bir kavram olarak gelse de yakın zamanda daha sık duymaya başlayacağımızı tahmin ettiğimiz genetik danışmanlık mesleğinde kişiler yeni bebek doğuracak aileler için doğum kusurları, genetik bozukluklar ve kalıtsal risklerle ilgili oranları hesaplamaktadır.

Öncelerde böyle bir mesleğin olmasına ihtimal dahi verilmezken şimdilerde genetik danışmanlık önü açık mesleklerden biri olarak çoktan yerini almıştır. Burada genetik danışmanlık mesleğini icra edecek kişilerin tabi ki işinin erbabı ve gerekli belgelere sahip olması gerekmektedir.

Xml Bayiliği-2022’De XML Bayiliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Hangi mesleklerin önü açık diyen ve bu alana yönelenler için bahsetmek gerekirse bu işi hem doğum öncesinde çeşitli testler yaparak hem de hamilelik döneminde down sendromu, kalıtsal bozukluklar gibi riskleri hesaplayarak icra etmek mümkündür. Anne karnındaki bir bebeğin ense kalınlığından Down sendromlu doğup doğmayacağını ya da TSH düzeyinde aşırı yükselme meydana gelen bir annede ne gibi problemler meydana gelebileceğini saptayabilen genetik danışmanlık son 50 yıla damga vuracak önü açık olan mesleklerden olarak lanse edilmektedir.

Burada kadın doğum doktorlarımız tabi ki birçok işi, tetkiki ve saptamayı yapmaktadır ancak burada oluşan boşluğu da diplomalı genetik danışmanların doldurması öngörülemez bir gerçektir.

8- Petrol Mühendisi

Önü açık meslekler arasında kendine yer bulmayı başarmış bir diğer grup da petrol mühendisleridir.

Özellikle enerji alanında çalışan ve doğalgaz ile petrolün çıkarılması anlamında çalışmalar yapan bu mühendisler, ayrıca bulunan ürünlerin rafine edilmesi ve çevre üzerindeki etkilerinin araştırılması konusunda da şirketlere hizmet sağlamaktadır.

Türkiye şartlarında bir petrol mühendisinin ortalama 120 ile 150 bin TL arasında bir kazanç sağlıyor olması, onun önü açık meslekler arasında ne denli popüler olacağını kanıtlar niteliktedir. Günümüzde petrol mühendisleri Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde çalışabildiği gibi dünyaca ünlü Exxon Mobil, Total, British Petrol ve Iraq Oil Report gibi şirketlere de danışmanlık hzimeti verebilmektedirler.

Bu şirketler dünyanın en önemli petrol devleri olduğu için Kuzey Denizi’nden Antartika’ya kadar akla gelip gelebilecek her noktada petrol araştırması yapmaktadırlar. Bu araştırmaları yönetmek, analiz etmek ve fizibilite çalışmaları yapmak da petrol mühendislerinin işidir.

Petrol mühendisliğini son 50 yılın önü açık mesleklerinden biri yapan da budur. Özellikle ABD’nin petrol devi Exxon Mobil ve İngiliz- Hollanda ortaklığındaki köklü British Petrol’ün hangi milletten olursa olsun hiçbir şekilde ayrım yapmadan alanında uzman petrol mühendislerine oldukça dolgun maaşlar verdiği bilinmektedir.

Hangi mesleklerin önü açık sorularına yanıt alan ve petrol mühendisliği okumak isteyen kişilere aynı zamanda İngilizce ve mümkünse yanına ek bir dil olarak Çinceyi de eklemeleri mezun olduklarında iş bulmalarını oldukça kolaylaştıracaktır.

Önü açık olan mesleklerden biri olan petrol mühendisliğinde güzel paralara kazanmak için evrensel firmalarla çalışmak, bunun için de olabildiğinde yabancı dil öğrenmek anahtar bir roldür.

9- Çöp Mühendisi

Son 50 yıl içinde önü açık meslekler arasında bir hayli vime yakalaması öngörülen iş kollarından biri de çöp mühendisliğidir.

Evet, yanlış duymadınız çöp mühendisleri! Dünya nüfusunun artması ve dolayısıyla tüketimlerin de artmasının evren üzerinde oldukça olumsuz etkileri bulunmaktadır. Öyle ki atıkların gelişi güzel istiflenmesi ve tam anlamıyla doğru yollarla geri dönüştürülememesi, son yıllarda dünyanın yaşanabilirliği açısından çok büyük sorunlara neden olmaya başlamıştır.

İşte bu kriz çöp mühendisliğini doğurmuş ve bu iş kolu önü açık meslekler arasına oldukça hızlı bir şekilde giriş yapmayı başarmıştır. Özellikle ünlü Stanford ve Cambridge üniversiteleri bu alanda çalışmalara çoktan başlayarak çöp mühendislerini işe almaya giriştiler bile.

Çöp Mühandislerinin Görevi Nedir?

Görevleri dünyadaki geri dönüştürülebilir atıkların en az hasarla yok edilmesi ve dünyaya biyo enerji ile döndürülmesinin sağlanması olan çöp mühendisleri maaşları oldukça yüksek meslek gruplarındandır.

Her yıl 2 milyondan fazla atığın oluştuğunu dikkate alırsak ve bu atıkların dünyadaki elektrik tüketiminin %10’u gibi harika bir oranı karşılayabilecek potansiyelde olduğunu düşünürsek çöp mühendisliğinin neden gelecekte önü açık meslekler arasında yer aldığını da anlayabiliriz.

Görüldüğü gibi 2023 yılından sonra önü açık meslekler artık fiziki bir dükkân sahibi olmak ya da sermaye ile bir işe girişmek olmayacak. Bu artık modası geçmiş ve metruk bir düşünce haline gelen meslek gruplarını içeriyor.

Meraklı araştırmacıların hangi mesleklerin önü açık sorularını genellikle internet tabanlı ve enerji kaynaklı meslekler alıyor. Önü açık olan meslekleri sıralarken ve seçiminizi yaparken bu kriterleri mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz.

Ayrıca kariyerlerini şekillendirmek isteyen bireylere sadece hangi mesleklerin önü açık sorusuna cevap olan bir seçim yaparak hayatlarına devam etmemeleri konusunda da uyarıyoruz. Burada kişiler gelecekte önü açık meslekleri yapıp yapamayacaklarına kendi yetkinlikleri ile karar vermeli ve mevcut realist koşulları da hesaba katarak bir seçim yapmalılardır.

Flappy Bird örneğinde olduğu gibi 16 yaşında yazılıma başlayan biriyseniz önü açık mesleklerden yapacağınız seçimi bu bağlamda yapabilirsiniz. Ancak 30 yaşına geldiyseniz buna başlamanın genç yaştaki bir bireye göre biraz daha zor olacağını hesaba katmayı unutmayın.

Hangi mesleklerin önü açık hangileri yok olmaya mahkûm araştırırken elinizde olan bilgi birikimi ve tecrübeyi de doğru yönlendirmelisiniz. Bu yazımızda sizlere faydalı olabileceğini düşündüğümüz önü açık meslekleri liste halinde hazırladık.

Listemizde hangi mesleklerin önü açık konusunu en ince ayrıntılarıyla sizler için değerlendirdik. Siz de önü açık meslekler arasından seçiminizi yapmanız akabinde ona ulaşmak ve geliri yüksek bir işe sahip olabilmek için var gücünüzle çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Önü açık mesleklerden birini seçerek para kazanmak için ne kadar çabalarsanız ve kendinizi ne kadar çok geliştirirseniz bu işin meyvesini de o kadar çok yersiniz.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu