2024 Online Para Kazanma Yolları – 8 Alternatif Yöntem

2022 yılında online para kazanma yöntemleri geçtiğimiz yıllara göre bir hayli fazlalaşmış durumda. Bunun nedenileri araştırıldığında, beden gücüyle yapılan işlerin internet ortamında yapılan işlere göre kazancının düşük kalması neden olarak ilk sıralarda gösteriliyor.

Kişiler hem daha fazla yorulup hem daha az para kazanmaya başladıkları anda da ortaya online para kazanma yöntemleri çıkmıştır. Bundan belki 10 yıl önce online para kazanmak istiyorum diyen birine işinin çok zor olduğu söylenebilirdi.

Ancak şu anda online para kazanmak doğru taktikler uygulandığında oldukça kolay olarak değerlendirilen işler arasında. İnternetten para kazanma yollarını araştıran ve hangi yolların kendisi için uygun olduğunu öğrenmek isteyenler için bu yazımız adeta bir rehber niteliğinde olacaktır. Bu makalemizde ayrıca öğrenciler için internetten para kazanma yollarını da sizler için açıklıyor olacağız.

Online Para Kazanma Önerileri

1- Freelance Metin Yazarlığı

Online para kazanmak isteyen kişilere önereceğimiz ilk iş Freelance metin yazarlığıdır. Diğer ismiyle makale yazarlığı olarakta bilinen bu iş ile pek çok kişi ek gelir kazanıyor.

Özellikle ev hanımlarının son zamanlarda çok fazla ilgi gösterdiği yazarlık, devamlı yapıldığında getirisi de bir hayli yüksek olan işlerdendir. Sermaye gerektirmemesi ve sadece kişinin kültürel birikimi ile makaleler hazırlayabilmesi metin yazarlığını popüler online para kazanma yollarından biri haline getirmektedir. Ayrıca sermayesiz para kazanma yolları arasında gösterilmektedir.

İnternet üzerinden para kazanmak için makale yazmanın 100 kelimesi için ödenen ücret 4 TL civarından başlamaktadır. Yani günde ortalama 3000 kelimelik bir yazı hazırlayan metin yazarının kazancı günlük 120 TL olacaktır. Bunu tam zamanlı bir olarak yapmayı tercih eden ve günde 6 saat çalışarak ortalama 4000 kelime çıkartan bir yazar günde 160 TL, ayda ise 4.800 TL ücrete tekabül edecektir.

Önü açık meslekler hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Hemen yazımızı okuyun!

İşveren-makale yazarı arasında düzenli bir iş ilişkisi kurulduğunda işverenler ödedikleri ücreti arttırabilmekte ve bu sayede kişiler bu işten çok daha yüksek kazançlar elde edebilmektedir. Ücretlendirme 100 kelime başına yapıldığından fiyatta çok ufak bir artış olması ay sonu kazancına direkt etki etmektedir.

Örneğin 100 kelimesi 4 TL’den çalışan bir metin yazarının ücreti 5 TL’ye çıkarıldığında günlük kazanç 200 TL, aylık ise 6000 TL olacaktır.(Günlük 4000 kelime baz alınmıştır)

Freelance metin yazarlığı öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında en popüler olanıdır. Online para kazanmak için makale yazdıracak kişileri nereden bulacağım diyenlere ise R10 ve makaleyaz.net tarzındaki forumlara üye olmaları önerilmektedir.

Bu sitelerde hizmet alacak kişiler başlık açarak yazdıracakları makalenin konusundan ve kelime sayısından bahsetmektedir. Online para kazanma için makale oluşturacak yazarlar da kişilere forum üzerinden ulaşmakta ve hizmetleri karşılığında hak ettikleri ödemeyi almaktadırlar.

2- Blog Sitesi Oluşturma

Günümüzde en popüler online para kazanma fikirlerinden bir diğeri de blog yazmaktır. Blog yazarlığı internetten para kazanma yolları arasında oldukça bilinmesine rağmen sonuca ulaşabilen yani para kazanmaya başlayan kişi sayısı oldukça azdır.

Bizim bu yazıdaki amacımız ise blog yazarlığı yapmak gibi herkesçe bilinen bir online para kazanma yönteminde nelere dikkat edilirse başarılı bir sonuç alınır konusuna değinmektir. Çünkü burada sadece online para kazanmak için blog yazın deyip geçmek kişilere bir kazanım sağlamayacaktır.

İlk olarak blog yazarak online para kazanmak isteyenlerin kendilerine bir konu belirlemeleri gerekmektedir. Tarih, siyaset, moda, spor ve arabalar kişilerin en çok blog yazdıkları konulardandır.

Online para kazanmak için sitenize reklam almaya acele etmeyin. Blog sitenizde istenenen trafiği yakalamadan reklam almanız sitenin akışına zarar verecektir. Örneğin siyaset ile ilgili bir blog tutuyorsanız +18 reklamlar almak ya da sitenizde sporla ilgili reklamlara yer vermek tam bir fiyaskoyla sonuçlanacaktır.

Burada online para kazanmak için siyaset bloğu örneğinden gidecek olursak örneğin kitap reklamı almak mantıklı olacaktır.

Mutlaka Google Adsense ile anlaşma sağlayın. Tıklanma başına ödeme yapan Google şirketiyle iletişimde olmanız ve bloğunuzun trafiğini buradan yönetmeniz online para kazanma aşamasında size oldukça faydalı olacaktır.

Blog yazarken yazıların uzun paragraflardan oluşmamasına ve konu bütünlüğü olmasına özen gösterin. Bu kişilerin blog sayfanızda daha sık vakit geçirmelerine neden olacak dolayısıyla internet üzerinden para kazanmanız kolaylaşacaktır.

Eğer mümkünse haftada en az 2 içerik yüklemeniz internetten para kazanma yollarından biri olan blog yazarlığı için elzemdir. 5 yazı yükleyip sonrasında 1 ay içerik girmemek ya da düzensiz içerik girişi yapmak bloğunuzdan online para kazanmanıza engel olacaktır.

3- Anket Doldurarak Online Para Kazanma

Anket doldurarak para kazanma yabancı olduğumuz bir konu değil. Bu konu üzerinden nasıl kazanılcağını geçmiş yazılarımızda anlatmıştık.

Anket doldurarak para kazanma nasıl oluyor? Öğrenmek için hemen yazımızı okuyun!

Kişilerin internet üzerinden para kazanmak için tercih ettikleri yöntemlerden biri de anket doldurmaktır. Özellikle online para kazanma dendiğinde akla ilk olarak anket doldurmak gelse de getirisinin çok yüksek olmadığını belirtmek yanlış bir tabir olmayacaktır.

Anket doldurmanın online para kazanma yöntemleri arasında sık anılmasının sebebi telefon üzerinden de kolayca işlenebilmesi ve kişileri zorlamamasıdır. Yani otobüsle eve dönerken ya da iş yerinde boş bir vaktinizde anket doldurarak online para kazanmanız mümkündür.

Bu kazançlar doldurulan anket başına değişmektedir. Genellikle anket başı 10 kuruş ile 1 TL arasında değişen bu yöntemde kişiler daha güçlü şirketlerle çalışmayı başarabilirlerse internet üzerinden para kazanmaları da kolaylaşacaktır.

Özellikle mobil uygulaması bulunan Napolyon kişilere belirli aralıklarda anketler göndermekte ve onları doldurmaları karşılığında kupa ve ödüller vermektedir. Sonrasında ise kişiler bu puanların karşılığı 200 TL’ye geldiğinde nakit olarak çekebilmektedir.

Anket doldurarak kazanmanın internetten para kazanma yolları arasında popüler olmasının bir nedeni de Trendyol, Goldmaster vb gibi sitelerde hediye çeki vermesidir. Özellikle online para kazanma anket sitesi Napolyon kişilere nakit ödeme yaptığı gibi hediye çekleri de vermektedir.

Öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında oldukça popüler olan Napolyon, doldurulan anketlerin haricinde aylık bazda birinci olan anket doldurucusuna çeşitli hediyeler ve puanlar vermektedir.

Ancak anket doldurmanın online para kazanma yöntemleri arasında getirisi oldukça az olduğunu tekrar hatırlatalım. Online para kazanma yöntemlerinden anket doldurma işi, öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında popüler olsa da aylık getirisi 250 TL ile 400 TL arasında olmaktadır.

3- Sitelere Photoshop Hizmeti Vermek

Pek bilinmeyen internetten para kazanma yollarından bir tanesi photoshop yaparak gelir elde etmektir.

Bu sanıldığı gibi basit olmayan ve uzmanlık gerektiren bir iştir. Ancak gerekli eğitim alındığında ya da yavaş yavaş uzmanlaşıldığında online para kazanma konusunda kullanıcılara oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Bu hizmeti aklınıza gelip gelebilecek her türlü satış firmasına sunabilirsiniz. Giyim devleri olan De Facto ve Mavi’den, kahve devleri Kahve Dünyası ve Starbucks’a kadar birçok firma ürünlerini tüketicilerle buluşturmadan önce görsellerin üzerinde oynanmasını ve iyileştirilmesini talep etmektedir.

Bu sanıldığı gibi basit bir iş olmadığından da firmalar profesyonel anlamda photoshop yapan kişilerden hizmet alımı gerçekleştirmektedir. Bu işi internetten para kazanma yolları arasına sokan ise kişilerle hiçbir ofis ortamında görüşmeden tamamen sosyal ortamdan çalışılmasıdır.

Photoshop işi yapmak isteyenlere önerimiz ise eğer imkanları varsa Adobe’nin ücretli sürümünü satın almaları ve photoshop çalışmalarına burada başlayarak kendilerini geliştirmeleridir. Birçok şirket, özellikle de ürünlerini Trendyol ve Hepsiburada gibi dev e-ticaret platformunda sergileyecek olanlar, kişilerden photoshop çalışmalarını Adobe ile yapmalarını talep etmektedir.

Online para kazanma yöntemleri arasında pek bilinmeyen ancak yakın zamanda oldukça popüler olacağını öngördüğümüz Photoshop hizmet işinde kişilerin yetkinliklerine göre kazançları da düşünmektedir.

Photoshop hizmetini öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında değerlendirmemizin sebebi ise başlangıçta bir miktar sermaye gerektirebilmesidir. Sermayesiz işler arasında sayılabilecek bir iş olan Photshop bu yönüylede tercih sebebi.

Ayrıca internetten para kazanma yollarını araştırıyorum ve bu alana yönelmek istiyorum diyen öğrencilerin Photoshop yapmayı öğrenmeleri akabinde ilerleyen zamanlarında ciddi gelirler elde edebilmeleri mümkündür.

Photoshop yaparak online para kazanmayı tercih eden işinin ehli kişilerin aylık 40.000 TL’ye kadar kazanç sağlayabildikleri bilinmektedir. Burada internet üzerinden para kazanmak için işi sürekli hale getirecek firmalarla anlaşabilmek oldukça önemlidir.

4- Twitch ve NonoLive’de Yayın Yaparak Para Kazanmak

Online para kazanmak için tercih edilebilecek yöntemlerden bir diğeri de yayın açmaktır. Kadınların daha çok sohbet üzerinden erkeklerin ise oyun üzerinden yayınlarında para kazandıkları bilinmektedir.

İnternetten para kazanma yollarını araştıran ve oynadıkları oyunları daha fazla kişiye ulaştırarak para kazanan kişi sayısı oldukça fazladır. Burada Twitch üzerinden PUBG, Valorant, Lol ve daha birçok oyunun yayınlandığını ve izleyicilerin oldukça ciddi hayran kitlesine ulaştıklarını görüyoruz.

Kişilere hem evlerinde sosyalleşme imkânı veren hem de keyifli vakit geçirten yayın açma işlerine yeni başlayacaklara Twicth’ten ziyade yeni nesil NonoLive’i tercih etmelerini öneriyoruz.

Bunun sebebi Twicth’in adı internetten para kazanma yolları arasında artık çok duyulduğundan sivrilme şansının daha zor olmasıdır. Ülkemizde Twitch’in ilk yayıncılarından olan kişiler, bu işten ciddi anlamda paralar kazanmıştır ve bir nevi çoğu oyun severe bu platformun adını duyurmuştur.

Ancak günümüzde online para kazanmak için bu kanalı tercih edecek kişilerin takipçi kazanması daha zordur. Onun yerine Twitch ile tamamen aynı mantıkta hizmet veren ve hiçbir üyelik gerektirmeyen NonoLive’de kişilere internet üzerinden para kazanma imkanı vermektedir.

5- Online Ders Vermek

Özellikle öğretmenlik okuyan öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında bulunan bu yöntemde kişiler hem harçlıklarını çıkarmakta hem de bilgilerini başkalarına aktarmaktadır.

Genellikle ilkokul matematik öğretmenliği, müzik öğretmenliği ve diyetisyenlik gibi bölümleri okuyan kişilerin online para kazanmak için ders ve hizmet verebilmeleri mümkündür. Ders vermeyi öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında önemli bir noktada konumlandıran ise kişilere herhangi bir külfeti olmamasıdır.

Yeni neslin geleceği öğretmen adaylarımız, diyetisyenler ve bu bağlamda online para kazanmaya uygun bir iş kolunda eğitim alanlar; bu yolu kolaylıkla tercih edebilmektedirler.

Burada bulunduğunuz şehir İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi büyük bir şehir ise online para kazanmak için kişilerle internet üzerinden anlaşabileceğiniz gibi kütüphaneler gibi sosyal bir ortamda hizmet vermek amacıyla da anlaşabilirsiniz. Online ders vermek öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında önemi bir hayli yüksek yöntemlerdendir.

6- Podcast Oluşturak Online Para Kazanma

Yeni nesil internetten para kazanma yollarından bir tanesi de Podcast oluşturmaktır. İlk olarak bilmeyenler için bu kavramın ne olduğundan bahsedecek olursak Podcast, kişilere konuşmalarını, fikirlerini ve düşüncelerini sanal ortamda kaydederek başkalarının beğenisine sunmaya olanak veren bir platformdur.

Podcast oluşturmak, şu anda çok bilinmediği için editörlerimiz onu gelecek vaat eden internetten para kazanma yolları arasında konumlandırmışlardır. Aynı zamanda öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasına da alabileceğimiz bu yöntemde aldıkları eğitimle ya da okudukları bölümle ilgili konuşmalar yapan kişilerin sayısı da yavaş yavaş artmaya başlamıştır.

Podcast oluşturak online para kazanmak için dilerseniz etkili konuşamalar yapabilir dilerseniz arkadaşlarınızda yaptığınız keyifli sohbetleri kişilere sunmayı tercih edebilirsiniz.

7- Kitap Seslendirmesi Yaparak Online Para Kazanma

Sanal ortamın nimetlerinden faydalanarak online para kazanmak isteyenlere önerilebilecek diğer bir iş kolu da kitap seslendirmesi yapmaktır. Genellikle öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında bulunan ve kitap okumayı seven kişiler tarafından tercih edilen bu yöntem sesli kitapların artmasıyla ayyuka çıkan meslek gruplarındandır.

Bu yolla internet üzerinden para kazanmak için ilk yapmanız gereken ACX kaydı oluşturmaktır. Bu hizmetin genel amacı sesli kitap seslendiren kişilerle yazarları bir araya getirmektir. Burada seslendirdikleri kitaplardan kesitler yayınlayan kişiler online para kazanmak için yazarların ya da yayınevlerinin kendileriyle iletişime geçmesini beklemektedirler.

Bu işi gerçekten uzun vadede yapmak isteyenlere kaliteli bir mikrofon almalarını ve kayıt yazılımına ciddi yatırımlar yapmalarını öneriyoruz. Eğer sesinizde bir Kenan Işık ya da Selçuk Yöntem tınısı yoksa bu yatırımları yapmadan sesli kitaplardan online para kazanmanız pek mümkün değildir.

Ancak sesiniz ortalama değerlere sahip olsa dahi kaliteli bir mikrofon ve kayıt ekipmanı kullanırsanız sesli kitap seslendirerek internet üzerinden para kazanmanız mümkün olacaktır.

Kitap seslendirme işinii, öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasına almamızın sebebi ise bazı durumlarda yayınevlerinin ya da sesli kitap mobil uygulama şirketlerinin kişilerle direkt iletişime geçerek seslendirme yapmalarını talep edebilmelerindendir.

8- Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Online Para Kazanma

İnternet üzerinden para kazanma yolları arasında son yıllarda etkinliği oldukça artan sektörlerden biri de stok fotoğrafçılığıdır. Özellikle kaliteli bir fotoğraf makinesi gerektirmesi ve stok fotoğraf sitelerinin her çekimi kabul etmemesi sebebiyle Stok Fotoğrafçılığı, öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında pek popüler değildir.

Daha çok hobi amaçlı çekim yapanların yöneldiği bu sektörde sistem yüksek çözünürlüklü fotoğrafları talep edenler ile buluşturmaktadır. Fotoğraflar shutterstock, stockadobe ve dreamstime gibi sitelere yüklenmekte ve alıcıların beklemektedir.

Fotoğraf çekmekle vakti olmayan kişiler de bu siteden çekilen fotoğrafları satın almakta ve kişiler bu şekilde online para kazanmaktadır. Stok Fotoğrafçılığı, çeşitli birkaç ekipman ile yapılması elzem bir iş olduğundan öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında popüler değildir.

Görüldüğü üzere internet üzerinden para kazanmak için bazı işlerde sermaye ya da çeşitli ekipmanlar gerekmekte bazılarında ise sadece internet bağlantısı olması yetmektedir. Kişilerin bilgi ve tecrübeleriyle internet üzerinden para kazanmaları mümkün iken bazı durumlarda yapılan iş gelecek vaat eden bir iş olarak akıllara gelmektedir.

Burada yaşınız ne olursa olsun size düşen internet üzerinden para kazanmak için niteliğinize uygun olanı seçmektir. Eğer eğitimini almadıysanız internet üzerinden para kazanmak için eğitim vermeniz ya da ekipmanınız yoksa stok fotoğrafçılığı yapmanız size gelir sağlamayacaktır.

Bu yüzden yapılması gereken ilk iş yetkinliğin saptanması ve online para kazanmak için hangi sektör daha çok gelecek vaat ediyorsa ona yönelmektir. Bilgi ve birikimlerini başkalarına aktarmak için yazı dilini tercih edenlere makale yazmalarını, kitap okumayı sevenlere ise seslendirme yapmalarını öneriyoruz.

Ancak direkt online para kazanmak istiyorum diyen kişiler eğer ilgileri varsa yayın açarak ve Photoshop yaparak gelir elde etmeyi hedeflemeleri daha doğru olacaktır. Sizler için liste halinde hazırladığımız bu maddelerde gerçekten kaliteli iş ortakları bulunursa getirisi en yüksek işler makale yazarlığı, Photoshop yapmak ve stok fotoğrafçılıktır.

Öğrenciler için internetten para kazanma yollarında ise özellikle bu alanda eğitim alan kişilerin bu işe yönelmeleri hem harçlıklarını çıkarmalarına neden olacak hem de ilerleyen zamanlarda gerçekten bu işi yapmaya başladıklarında onlara tecrübe sağlayacaktır.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu