Migros Çalışma Şartları 2024 – Çalışma Saatleri Nedir?

Migros çalışma şartları ekonomik zorluklar yaşadığımız şu günlerde iş arayanlarca araştırılan konular arasındaki sıralamaya girmeyi başarmıştır. Bu konuda makalemizde migros çalışma şartları, migros maaşları ve migros hakkında en çok sorulan sorularla ilgili bilgiler aktarmaya çalışacağız. Ayrıca daha önce yayınlamış olduğumuz Banabi çalışma saatleri isimli yazımızı okumanızı öneririz

İsmi her ne kadar yeni bir firma gibi dursa da Migros, İsviçre’nin en büyük şirketlerinden birisidir. Aynı zamanda en büyük süpermarket zinciri ve işvereni konumundadır. Avrupa çapında isim yapmış 40 perakende şirketten birisi olarak bilinir. Bu açıdan düşündüğümüzde oldukça köklü bir firma olduğunu görebilmekteyiz.

Tarihi yönden incelediğimizde, Migrosun kuruluşunun çok eskilere dayandığını görebilmekteyiz. Belkide pek çok ülkede bu denli yaygınlaşmasının nedeni köklü tarihidir. 25 Ağustos 1925 yılında ilk olarak Zürih’te faaliyete geçmiştir. Migros ismi aslında “yarı toptancı anlamına gelmektedir”. Firma, ismini “Mi” ve ” Gros” birleşiminden almıştır. Migros Türkiye‘nin kurucusu yine bu firmadır.

Migros gibi tarihi çok eskiye dayanan bir firmanın ülkemizde çok sayıda personel barındırdığı bilinen bir gerçektir. Tarihinin eskilere dayanması migros çalışma şartlarının diğer rakiplerine göre daha iyi olabileceğini düşündürmekte.

2019 yılında açıklanan istatistiksel verilere göre Migros’un sahip olduğu maddi değer, onu 17. sıralara kadar yükseltmiştir. Sonrasında ileriye dönük yatırımlar ile durumunu daha da iyileştirmiş ve 2022 yılına girdiğimiz bu günlerde daha üst sıralara çıkmış bulunmakta. Şirket istihdam sağladığı personel sayısıyla ilk 20 içerisindedir. Açıklanan veriler Migrosun büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

Migros part time çalışma saatleri Ne kadar süreden oluşmaktadır?

Migrosun kuruluşu hakkında kısa bilgiler verdikten sonra çalışma sistminden bahsedelim. Ülkemizde belirlenen çalışma saati 4857 İş kanuna göre 45 saattir. Kanuna göre part time çalışma süresi ise haftalık çalışma saatinin 2/3’ünden az olmamaktadır. Bu kurallara göre part time çalışma süresi haftalık minumum 30 saat olmalıdır.

Bu durum elbette migros çalışma saatleri içinde geçerlidir. Yani Migros çalışma şartları içerisinde de bu kuralı benzer şekilde değerlendirilebiliriz.

Migros çalışma şartlarından birisi de bu minumum çalışma süresidir. Part time çalışacak kişiler için hangi süreler aralığında çalışacağı firma ve kişiler arasındaki yapılacak ikili anlaşmaya göre belirlenir.

Sık Sorulan Sorular(SSS)

Migros’un Türkiye’de kaç tane şubesi var?

Migros, 2020 yılında açıkladığı verilerde Türkiye‘de 2213 tane migros şubesi olduğunu, bunun yanında 61 Macrocenter şubesi, 30 tane yurt dışı operasyonları için Ramstrore şubesinin bulunduğunu açıkladı. Ayrıca bunlar dışında Migros sanal market ve migros hemen uygulamaları da bulunmaktadır.
2021 yılındaki verileri incelediğimizde Türkiye’de toplamda 2316 mağaza olduğunu görmekteyiz. Market zincirleri toplamda 2.559.718 Metrekarelik bir alana sahiptir. Macrocenter sayısı ise 2021 yılında 64’e çıkmıştır.

Migros kime ait?

Migros’ki en büyük pay Kenan Investments S.A tarafından işletilmesine aitti. Ancak geçtiğimiz yıllarda Kenan Investments SA, Migros ticaret A.Ş’de sahip olduğu %11,77’lik payını hisse başına belirlediği 44,15TL ye Goldman Sachs International satacağını duyurmuştu. Satış işlemlerinin 26 Ocak 2021 gerçekleştiştirildi.

Migros kaçıncı yılında?

Migrosun, İlk olarak 25 Ağustos 1925 yılında Zürih’te faaliyete geçtiyi biliniyor. Ancak 1954’lü yıllarda Temelleri Türkiye’de atılmıştır. 67 yıldır Türk perakende zincirinde önemli bir yere sahip olmuştur. Son bir kaç yılı baz aldığımızda firmanın giderek büyüdüğü gözlemlenmekte.

Migros ne zaman kuruldu?

Migros, Türkiyede 1954 yılında İstanbul merkezli olarak kuruldu. Ancak ilk olarak 1925 yılında Zürih‘te faaliyete geçmiştir.

3m 5m Migros ne demek?

M sayısı marketin büyüklüğü ile olan ilişkiyi açıklamaktadır. Bu büyüklük mekanik malzemeler ve prefabrik evde bulunması gerkenlerin olup olmaması ile ilgilidir. 5M, bir migros market içerisinde temel faktör olarak sayılan Machine, Meterial,Method,Man, Money bulunduğunu ifade eder.

Migros maaşı ne zaman yatar?

Migros çalışma saatlerine uyan personeli için her ayın 11’inde maaşlarını yatırır. Bu açıdan baktığımızda Migros’un kurumsal bir hizmet vermeye yakın olduğunu görüyoruz.

Migros Sanal Market Sipariş ne kadar sürede getiriyor?

Migros online verilen alışverişlerin, zamanında müşterilerine ulaştırmaya gayret ettiğini açıklamaktadır. Buna göre sanal market, siparişleri ortalama 45 dakika içerisinde müşterilere ulaştırmaya çalışılmakta. Böylece 40binden fazla ürünü 45 dakikada evinize getirme imkanınız bulunuyor.

Migros Sanal Market kaç TL üzeri ücretsiz?

Migros yaptığı açıklamaya göre sanal market üzerinden yapılan alışverişlerde 60 yaş ve üzeri için teslimat ücreti almıyor. Ayrıca 250TL ve üzeri alışverişlerde de yine teslimat için ayrıca ücret almadığını belirtmekte.

Migros hemen kapıda ödeme var mı?

Migros hemen üzerinden verilen siparişlerde kapıda ödeme imkanı yoktur. Bu sebeple alışverişi sepetini oluşturduğunuzda siparişi ödemeniz için sizi ödemeler bölümüne yönlendirmekte. Kartınız ile alışverişi tamamladığınızda siparişiniz hazırlanacaktır.

Migros çalışanlarının maaşları ne kadar ?

Migrosun çalışanlarına verceği ücret, tıpkı çalışma süresinde olduğu gibi firma ile kişiler arasındaki anlaşmaya göre değişmektedir. Ancak Ülkemizde uygulanan asgari ücret firma içinde esas alınacağından genel olarak verilebilecek en düşük ücret bu asgari tutardır. 2022 yılında açıklanan verilere göre asgari ücret 4253TL olarak belirlenmişti. Bu ücret taban olarak düşünüldüğünde Migros bekar ve çocuğu olmayan bir personeline 2022 yılında en az 4253TL vermektedir.

Bu rakamlar 2023 yılında olduğumuz bu günlerde 8500TL ile 9000TL aralığındadır.

Migros Part Time Çalışan ücreti Ne Kadar?

Part time çalışma süresinin haftalık çalışma süresinin 2/3’ünden az olamayacağını söylemiştik. Migros çalışma şartları araştırması yapan kişilerden part time olarak çalışmak isteyenlerin, ücret konusunda part time ücretin asgari ücretin yarısı olduğu yanılgısına düşüldüğü görülmektedir. 2022 yılı içerisinde part time çalışacak kişiler için belirlenebilecek maaş minumum 2835TL olabilir.

2023 yılında asgari ücret 8.506,80TL olmuştur. part time bir çalışanın 120 saat haftalık çalıştığını düşünürsek aylık 4500TL ile 5000TL aralığında para kazanabileceğini söyleyebiliriz.

Migrosta Yönetici Maaşları Ne Kadar?

Migros çalışma şartlarını araştıran kişilerin yanlızca mağaza içi çalışanı sınıfından olmamasından dolayı yönetici maaşlarını da belirtmekte fayda var. Migrosta verilen yönetici maaşları diğer şirketlerde olduğu gibi yöneticinin konumuna göre ve mağazanın yerine göre değşiklik göstermektedir.

Yeni başlamış bir yönetici ile uzun zamandır çalışan üst düzey olmuş bir yöneticinin maaşları farklı olacaktır. Ortalama olarak Yönetici pozizyonunda bulunan bir personele Migrosta verilen maaşlar 2023 yılı içerisinde;

 • Mağaza sorumlusu sınıfından olan personele ortalama oalrak 13.000TL-15000TL aralığında
 • Mazağa müdür yardımcısı sınıfından olan personele 15.000TL-18.000TL
 • Mağaza Müdürü pozizyonunda ki personele 18.000TL-22.000TL aralığında bir maaş verilebilmektedir. Maaşların üst sınırları belirttiğimiz gibi mağazanın yerine ve personel ile Migros arasındaki  iletişim sonucunda yapılan anlaşmaya göre değişiklik gösterecektir. Verdiğimiz rakamlar çalışan yorumlarından alınmış olup,kesin değildir. Yerine göre değişiklik gösterebilir.

Migrosta Maaşlar NE zaman yatar?

Migros çalışma şartları konusunu araştıran kişilerce merak edilen bir diğer mesele de maaşların ne zaman personele ödendiğidir. Migrosta maaşlar her ayın 11’inde yatmaktadır. Maaş dışında kişiler yol parası için anlaşma yapmışsa bu ücret her ayın 4’ünde yatmaktadır.

2021 Migros Maaşları Ne Kadardı?

2023 yılına girdiğimiz şu günlerde Migros çalışma şartlarını merak edenler geçtiğimiz yıllarda çalışanların ne kadar ücret aldığını da öğrenmek istemekte. Bundaki ana sebep ise yıllara göre yapılan iyileştirmeleri görebilmek. Buna göre 2021 yılında Migros çalışanları;

 • Bekar olan personele verilen en düşük maaş ödemesi asgari ücret olacağından 2825TL olmuştur. Bu rakam 2022 Yılında bürüt 5254TL’ye yükseltilmiştir.
 • Evli ve çocuklu personele 2021 yılında ortalama 3000TL maaş ödemesi yapılmaktaydı. 2022’de bu ücret 7500TL seviyelerine denk gelmektedir. 2023te ise ortalama 8500TL-10.000TL aralığındadır.
 • Mağaza müdür yardımcısına 2021 yılında 3000TL-3400TL aralığında ücret verilmekteydi. 2022 yılında ise 10.000TL-15.000TL aralığında bir ödeme yağılmaktadır.
 • Mağaza sorumlusu 2021 yılında 3300TL-3800TL aralığıda ücret almakta iken bu rakamlar 2022 de 7.000TL-13.000TL aralığında yerini almıştır.
 • Mağaza müdürü 2022’de 5500TL-600TL aralığında bir ücret kazanmakta iken 2021 de bu rakamların 12.000TL-18.000TL aralığında olduğu görülmektedir.

Migros Çalışma Şartları Nasıl?

Gelelim ana konumuza. Ülkemizde bulunan en büyük market zincirlerinden birinde çalışmak istiyorsanız Migros çalışma şartlarına uygun kişi olmalısınız. Migros disiplinli ve sistematik bir çalışma yapısına sahiptir. Migrosta çalışmak isteyenlerin merak edip araştırdığı migros çalışma şartları şu şekilde sıralanır;

 • Migros çalışanlarına haftalık olarak bir gün izin vermektedir. Migrosta çalışmak istiyorsanız bunu kabul etmelisiniz.
 • Çalışanlar vardiya usülüne göre çalışırlar.
 • Migros çalışma saatleri günlük olarak molalar dahil olacak şekilde 8,5 saattir.
 • Yıllık izne çıkmak isteyen çalışanlar bir yılını doldurmalıdır. Bir yılın sonunda 14+2(yol izni) olarak izin günü belirlenmiştir.
 • Migrosta çalışmak istiyorsanız bazı günler fazla çalışmayı göze almalısınız. Fazla çalıştığınız günlerde mesailer için ödeme alırsınız.
 • Part time çalışanlar haftanın 4 günü toplamda 30 saat çalışırlar.
 • Çalışanların tamamı sigortalıdır. Bu bir yasal zorunluluktur.

Migros Market Zincirinde Hangi pozizyonlarda çalışılabilir?

Migros çalışma şartlarını kabul ediyorsanız sırada çalışabileceğiniz pozizyonu belirlemek kalıyor.

Migros büyük bir market zincir olduğundan dolayı çok sayıda ürün çeşitliliğini içerisinde barındırır. Bu çeşitlilik sonucunda farklı sayıda personel pozizyonuna ihtiyaç duymaktadır. Migrosta çalışmak isteyen kişilerin çalışabileceği başlıca birimler şunlardır;

 • Kasap
 • Şarküteri
 • Bölüm yöneticisi
 • Tezgâhtar
 • Kasiyer
 • Mağaza Müdür Yardımcısı
 • Mağaza Sorumlusu
 • Mağaza Yöneticisi
 • Bölge müdürü
 • Mazğaza müdür Vekili
 • Mal Kabul Elemanı
 • Danışma

Migros Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Migros Yıllık İzin Kaç Gün?

Migros yıllık izin sürelerini kabul etmeniz migros çalışma şartları arasında yer almasa da, sürelere uymak açısından sizin bunu kendiliğinizden bilmeniz ve kabullenmeniz gerekmektedir.
Bir yılını tam olarak dolduran çalışanlar 14+2 gün şeklinde yıllık izne çıkabilirler. Buna göre bir yılını dolduramayan çalışanlar yıllık izin hakkından faydalanamazlar.

Migros Haftalık İzin Kaç Gün?

Migros personeli için günlük çalışma saati olarak 8,5 Saat belirlenmiştir. Market zincirinde vardiyalı bir sitem vardır. Toplam vardiya sayısı ikidir. Bir migros personeli haftanın 6 günü çalışıp bir günü ise izin yapmazktadır.

Migros Çalışma Saatleri Kaç ile Kaç Arasındadır?

Migros çalışma şartlarını araştıran kişiler için merak konusu olan bir başka soru migros mesai saatleri olmuştur. Çalışma saat sistemi migrosta sabah 08.30 da başlar ve akşam 21.00 sıralarında sona erer. Bu market zincirinde çalışanlar için öğle arası yoktur. İkili vardiya sistemne göre çalışanlar istirahat ederler.
AVM içerisinde hizmet vermekte olan Migros marketleri çalışma saatlerini AVM’nin sistemine göre belirler. Bu tür yerlerdeki migrosların dışında faaliyet gösteren marketler hafta sonu 10.00 ile 22.00 aralığında çalışmaktadır.

Migros İş Başvurusu Şartları Nelerdir?

Ülkenin pek çok yerinde hizmet vermekte olan migrosun sağladığı istihdamdan pek çok kişi yararlanmaktadır. Aynı zamanda kimileri de bu zincir market ağına katılabilmek için migros çalışma şartlarını incelemekle meşgul oluyor. Migros çalışma şartları bizim için uygun evet ama biz migros için uygunmuyuz? Migros iş başvuru şartları nelerdir. Gelin bu soruların yanıtlarını arayalım.

Migros iş başvurusu şartları aşağıdaki maddelerde yer almaktadır;

 • İş başvurusunda bulunacak kişinin en azından lise mezunu olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak aday erkek ise askerliğini yapmış olmalıdır.
 • İş başvusunda bulunacak aday konuşma kabiliyeti açısından yeterli olmalı, iletişim yeteneği yüksek ve herhangi bir engeli bulunmamalıdır.
 •  Takım çalışmasına uyumlu bir personel olunmalıdır.

Tarihi çok eskilere dayanan Migros personel seçiminde oldukça seçici davranmaktadır. İşine önem veren, müşterilere karşı saygılı personelle rile yoluna uzun süre devam ettiği bilinmektedir. Bu sebeple migros çalışma şartlarını siz kabul olsanızda , firmada kendisi açısından iş başvuru şartları getirmiştir.

Migros Sanal Market Çalışma Koşulları nelerdir?

Migros sanal market internet üzerinden verilen siparişler için alışveriş yapabilme imkanı sunan Migrosun online iletişim yeridir. Buradan alınan ürünler adrese kadar teslim edilir. Sistemin amacı müşterilere evinde rahatını bozmadan alışveriş imkanı sunabilmektir.

Migros sanal markette çalışan personel yapılan siparişleri hazırlar ve belirtilen süre içerisinde müşterilerine ulaştırır.

Sanal market çalışanları tıpkı normal personel gibi migros çalışma şartlarına uymakla yükümlüdür. Ayrıca sanal market çalışanları siparişin hazırlanması ve teslim işlemlerinden de sorumludur. Bu açıdan bakarsak sanal market çalışanlarının işlerinin bir süreç oalrak devam ettiğini söyleyebiliriz.

Sanal Market Elemanı ne iş yapar?

Sanal market çalışanları internet üzeridnen verilecek olan siparişlerin hazırlanmasından müşterilere ulaşıncaya kadarki aşamada görevlidirler.

Migros öğrenci alıyor mu?

Üniversite öğrencileri akademik eğitim alarak Migros mağazalarında yönetici adayı olarak görev yapabiliyor. Ayrıca part-time olarak migros mağazalarında personel statüsünde çalışabilmeniz mümkün.

Migros reyon görevlisi ne iş yapar?

Reyon görevlisi, Hem migros mağazasında hemde diğer süpermarketlerde en yoğun personellerden birisidir. Görevlendirilmiş olduğu reyonla ilgili işlemlerden sorumludur. Reyonlardaki fiyat değişimleri diğer tüm sürecin en sağlıklı şekilde ilerlemesi için çalışır.

Migros jet ne demek?

M-Jet, Migros‘un son yıllardaki projelerinden bir tanesidir. Küçük alanlara mümkün olduğunca fazla ürün yerleşimi yapılarak çok sayıda bölgeye ulaşmak amaçlanır. Ortalama olarak 125 metre kareden oluşan bir jet mağazada 2500-3000 arası çeşitli ürün bulunur. Migros çalışma şartları açısından aynı özelliklere sahiptir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu