2023’te Kitap Okuyarak Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Kitap okuyarak para kazanmak mümkün mü? Kitap okuyarak nasıl para kazanılır gibi soruları araştıran ve okumaktan hoşlanan biriyseniz yazımızın içeriğinde birbirinden farklı, okuyarak para kazanma yöntemlerinden bahsedeceğimizi belirtmek isteriz.

Kitap okumak, hobiler arasında kişilik gelişimi açısından en değerli işlemlerden bir tanesidir. Kendiniz de bu şekilde bir hobi görüyorsanız, ilgi alanınız üzerinden para kazanmanın yollarını araştırmaya başlamalısınız. Kitap okuyarak nasıl para kazanılacağını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kitap konusunda tutkulu olan kişiler için okuyarak geçirdikleri zamanda yaşadıkları o heyecan belki de başka hiçbir şey de yoktur. Heyecan içerisinde geçirilen bu zamandan para kazanma düşüncesi kulağa çılgınca gelse de bu şekilde kazanç elde eden kişilerin olduğunu belirtmeliyiz.

Kitap okuma üzerinde bir blok açmaktan tutun da BookTok uygulamasına katılmaya kadar kitap okuyarak para kazanmanın çok sayıda alternatif yöntemi bulunmaktadır.

Bu yöntemlerden bir kısmı günlük hayatta gerçekleştirdiğiniz işlerin yanı sıra yapılabilecek faaliyetler arasında yer alırken, bazıları da tam zamanlı olarak çalışılması gereken kariyer fikirleri arasında yer almaktadır.

Sözü daha fazla uzatmadan kitap okuyarak para kazanma yöntemlerini sırasıyla anlatmaya başlayalım.

Kitap Okuyarak Para KazanMak MümKün mü? Nasıl KAzanılır?

1- BookTok Platformuna Katılarak Okumayı Paraya Çevirin

BookTok - Kitap Okuyarak Para Kazanma Yolları
BookTok – Kitap Okuyarak Para Kazanma Yolları

Booktok, TikTok içerisinde yer alan bölümüdür. Hatta tiktok’un kitap okuma konusundaki karşılığıdır diyebiliriz.

Yalnızca video izlenip vakit geçirilebilen bir program gibi görünse de TikTok’un özellikle İngiltere’de ve dünyanın başka pek çok ülkesinde insanların kitap okuma alışkanlıkları üzerinde büyük etkileri olmuştur.

Bununla beraber YouTube kanalları arasında yer alan Booktube  ve Instagram’da yer alan Bookstagram kanalları da kitaplar üzerine yayınlar yapmaktadır. Booktube ve Bookstagram uygulamalarında yer alabilmek için Booktok platformuna katılmanız yeterlidir.

Kitap yayınlamakla birlikte aynı zamanda bir eleştirmen olarak farklı içeriklere değerlendirmek gibi bir düşünceniz varsa bu idealinizi Booktok hesaba açarak gerçekleştirebilirsiniz.

Pek çok alternatif para kazanma yönteminde olduğu gibi Booktok ile kazanmaya başlarken başlangıç aşamasında büyük hedefleriniz olmamalıdır. Kısa sürede çok yüksek miktarlarda para kazanmak para kazanma yöntemlerinin doğasına aykırıdır.

Booktok ve alternatif yöntemlerde kazanabilmenin yolu adımları teker teker ve sabırla çıkmaktan geçer. Dolayısıyla şu an tanıtımını yapmış olduğumuz Booktok platformunda da sabır ve emek göstererek yavaş adımlarla ilerlemeye çalışmalısınız.

Booktok’ta yapmış olduğunuz paylaşımlar zamanla size takipçi olarak geri dönecektir. Yüksek sayıda takipçiye ulaşmayı hedefleyerek çalışmalarınıza devam etmenizi tavsiye ederiz. Güçlü bir kitleye ulaşmanız durumunda sponsorların ve bağlı kuruluş pazarlama çalışması yapmak isteyen firmaların size mailler attığını göreceksiniz.

Dünya genelinde geniş bir alanda hizmet veren Booktok üzerinde yapılan araştırmalara göre 2 video için 8-10.000 sterlin aralığında ücret alınabilmesi mümkündür. Elbette verdiğimiz bu rakam çok uç noktaları ifade etmektedir. Böyle bir seviyeye gelmek için uzun bir zaman ve geniş bir takipçi kitlesine ihtiyacınız olacaktır.

Platformda yayın yaparken içerik üreticilerinin dikkat etmesi gereken birtakım püf noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar arasında en önemlisi alınan reklamlardaki gerçeklik payıdır. Alınan sponsorlu içeriklerin okuyucuları yanlış yönlendirmemesi güvenilirliğinizi kaybetmemeniz açısından son derece önemlidir.

Güvenilirlik meselesi kitlenizin size Sadık olabilmesi ve paylaşımlarınıza doğrudan katılabilmesi açısından son derece önemli bir kavramdır. Dolayısıyla sponsorluk linkleri ile para kazanmaya gayret ederken, geniş bir kitlenizden Mahrum kalabilme ihtimalinizi düşünmenizi öneririz. 

Peki, kitap nasıl para kazanılır düşüncesi içerisinde olanların kullanılabileceği bir uygulama olan BookTok platformuna nasıl katılabiliriz?

Booktok uygulamasına nasıl katılabilirim?

Her ne kadar, platforma katılmak kolay gibi görünse de kısa sürede hesabınızı büyütebilmek açısından daha önceki tecrübelerden faydalanmak daha yararlı olacaktır.

Booktok platformuna katılmak gayet kolay. İlk kayıt sırasında gerekli olan kullanıcı adını belirlerken sektörle ve okuyucuların aklında kalacak bir isim tercih etmenizi tavsiye ederiz. Konu okuma olduğundan dolayı kitaplarla ilgili bir kullanıcı adını Tercih edebilirsiniz.

Sonrasında, profil bilgileri kısmında cv’nizi dolduracak şekilde kitaplarla olan ilişkinizi anlatabilirsiniz. Profil fotoğrafı kısmına geldiğinizde ise arka planda kitaplar olacak şekilde etkileyici bir resim tercih etmeniz mantıklı bir adım olacaktır.

BookTok ile ilgili olarak muhteşem içerikler oluşturabilmek için önceden birtakım araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız araştırmalarda okuyucular tarafından hangi kitapların ve TikTok trendlerinin aratıldığı ve popüler olduğunu öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Bu noktada özgünlük özelliğini belirtmemiz gerekiyor. Gündemde olan içerik araştırması yaparken amacımız özgünlükten uzaklaşmak değildir. Yalnızca insanlar tarafından hangi içeriklerin daha çok tercih edildiği konusunda bir fikir edinmeye çalışmalıyız.

Daha sonra edindiğimiz bu fikir doğrultusunda herkesten farklı yani özgün içerikler üretmeye gayret etmek zorundayız. Diğer içerik üreticileriyle benzer özellikleri fazla olan ürünler oluşturmamız durumunda emeklerimizin boşa gitme durumu söz konusudur. Dolayısıyla özgünlüğü ön planda tutarak eserlerimizi üretmemiz sürdürülebilirlik açısından önemlidir.

Kitaplarla ilgili videolar oluştururken BookTok üzerinden yayın yapan kitaplar ile birlikte göğüsten uzaklaşmış ve bilinirliği daha az olan kitapları da içeren karma bir proje ortaya koyabilirsiniz.

Bu durum unutulmaya yüz tutmuş eserlerin tekrar gün yüzüne çıkmasına yardımcı olacaktır. Diğer yandan daha önce bilinen eserler okuyucular arasında kulak aşinasına sebep olacağından dolayı yeni tanıtılacak ürünler de bu avantajdan yararlanır.


Hazırladığınız videoyu kullanıcıların hizmetine sunarken doğru hashtagler ile yayına almaya dikkat edin. Tanıtmış olduğunuz kitaplarla ilgili doğru hashtagler içeren yayınlar yapın.

2- Kitapları Prova Ederek Kazanmaya Çalışın

Kitap Okuyarak Para Kazanma
Kitap Okuyarak Para Kazanma

Zamanınızın çoğunu roman veya kurgu içerikli eserler okuyarak geçiren biriyseniz bu özelliğinizi para kazanarak değerlendirebilirsiniz. Çok sayıda yazar hazırlamış oldukları eserlerdeki eksiklikleri tespit edebilmek için kendilerine deyim yerindeyse dublör aramaktadırlar.

Fiver gibi sosyal medya sitelerinde çok sayıda kişi hazırladığı kitapları okuyarak düzeltme yaptırabilecek okuyucular aramaktadırlar. Üstelik bu işlemler için taban Ücret olarak 4 £ civarında bir ücretin belirlendiğini görebilmekteyiz.

Söz konusu bu ücret en temel işlemler için Talep edilen para miktarıdır. Basit bir metnin düzeltilmesi ve hatalarının belirtilmesi açısından oldukça iyi bir kazanç olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan çok sayıda sayfa içeren kitapların düzenlenmesi ve hatalarının tespit edilmesi için Talep edilen ücretlerin 500£ -600£ civarında olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Ancak bu kadar yüksek bir fiyatı kazanabilmek için ciddi bir çalışma yapmanız gerekecektir.

Size verilen kitap veya proje için tüm Detaylara inmeli ve yazım bilgisi konusunda yeterince tecrübe sahibi olmalısınız.

Almış olduğunuz işlemleri gerçekleştirirken teslim tarihine dikkat etmeye özen gösterin. Verilen bir işin sonunda her bir iş veren kişi alan kişi hakkında olumlu veya olumsuz yorum yapma hakkına sahip olacaktır. Dolayısıyla her bir müşteri sizin için referans olabildiği gibi bir sonraki işinizin iptal edilmesine de sebep olabilir.

3- Kitaplarla İlgili Podcast Hazırlayarak Para Kazanın

Kitap Okuyarak Para Kazanma  - Podcast Hazırlayarak Para Kazanın
Kitap Okuyarak Para Kazanma – Podcast Hazırlayarak Para Kazanın

Podcast yayınları ile kitap ilişkisini kullanarak para kazanmaya başlamanız mümkündür. Özellikle edebiyat alanında Özgün eserler üreterek kullanıcıların dikkatini çekebilir İlerleyen dönemlerde Reklam ve sponsorluk anlaşmaları yapabilirsiniz.

Elbette bu noktaya ulaşmak hemen mümkün olmayacaktır. Düzenli şekilde podcastler üreterek paylaşımlar yapın ve takipçi sayısını arttırmayı amaçlayın. Uzun bir süreç söz konusu olsa da başarılı adımlar atarak hedefe ulaşabilirsiniz.

Podcastler üzerinden kazanç elde edebilmek keyifli bir uğraş olarak bilinmektedir. Yurt dışı üzerinden indirilebilecek podcastler oluşturursanız ortalama 1000 indirme için 10 ile 20 Euro arasında kazanç elde edebilirsiniz. Elbette ki bu değerler tahmini olarak belirtilmiştir. Elde edebileceğiniz kazanç eserinizi indiren ülkeye göre farklılık gösterir.

Şunu da belirtmeliyiz ki Podcast hazırlarken birtakım maliyetleri de göz önüne almalısınız. İlk olarak bu konuda profesyonel olabilmek için birtakım ses kayıt ekipmanlarına ihtiyacınız olacaktır.

İlerleyen dönemlerde daha profesyonel bir hale geçmek için Podcast stüdyosu kiralamanız gerekebilir. Ancak bu durum işin çok ileri boyutunda ihtiyacınız olacak bir gereksinimdir.

Yeni Podcast içerik üreticileri için başlangıç aşamasında ses Ekipmanları olmadan kayıt yapabilecekleri en uygun cihazın cep telefonu olduğunu belirtmemiz gerekir. Böylece maliyet konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadan projenizi Hayata geçirebilirsiniz.

5- Freelancer Olarak Kitap Eleştirmenliği Yapın

Kitap Okuyarak Para KAzanma - Kitap Eleştirmenliği Yapın
Kitap Okuyarak Para KAzanma – Kitap Eleştirmenliği Yapın

Kitap okumayı seven bir yapınız varsa bu tecrübelerinizi eleştirmen olarak değerlendirebilirsiniz. Ancak eleştirmen olabilmek için uzun bir süre kendinizi okuma alanında geliştirerek pek çok kitaba hâkim bir konuma gelmelisiniz.

Geçmişten günümüze kadar kitap okuma konusunda gelişiminizi tamamladığınızı düşünüyorsanız freelance yani serbest çalışma şeklinde kitap eleştirmenliği yapabilirsiniz.

Eleştirmen olarak işe yeni koyulduğunuzda para kazanma konusunda birtakım sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak kitap eleştirmenliği ile para kazanılabileceğini unutmayınız. Kısa bir süre içerisinde bu hedefinize ulaşamazsanız da uzun vadede kazanma konusunda hayal kırıklığına uğramazsınız.

Kitap eleştirmenliği konusunda yazılarınızın ön plana çıkabilmesi için daha önce hazırlamış olduğunuz içeriklere bağlantılar verebilirsiniz.

Yazmaya başladığınızda zevkinize uygun olarak güncel Gazete ve dergilerde duyurulmuş olan kitaplara odaklanmaya çalışın. Gündemde bulunmayan kitaplar hakkında eleştirmenlik yapmanız çok fazla merak uyandırmayacaktır. Bu nedenle güncel kitap ve yazıları tercih ederek bu konular hakkında eleştirilerde bulunabilirsiniz.

Eleştirmenlik konusunda global çapta çalışmak isteyebileceğiniz çok sayıda platform bulabilirsiniz. Bunlar arasında Reedsy Discovery Platformunu tercih ederek inceleme ve eleştirme yazıları hazırlayabilirsiniz.

6- Kitap okuyarak para kazanmak için bir blog açın

Kitap okuyarak para kazanmanın yöntemlerinden bir tanesi de online girişim metodları arasında gösterilen bir web site veya blog açmaktır. Blog açarak kitap yazmanın en güzel yanı istediğiniz zaman yazı yazabilme özgürlüğüne sahip olabilmenizdir.

Blog açarak para kazanmaya çalışmak yukarıdaki para kazanma yöntemlerinde anlatmış olduğumuz gibi zaman gerektiren işlemler arasında yer alır. İşlemlere başlar başlamaz para kazanma hayali içerisindeyseniz bu tür girişimlere hiç başlamamanızı öneririz.

Düzenli çalışma ve emek gerektiren bu tür işler birikim halinde ilerleyen zamanlarda içerik üreticisine para kazanma imkânı olarak geri dönecektir. Üstelik elde edilen gelir blog ne kadar büyükse o kadar fazla olacaktır.

Blog yazarak para kazanmanın en kolay yollarından bir tanesi bağlı kuruluş pazarlamasıdır. Bu konuda Daha önce Hazırlamış olduğumuz blog yazarak para kazanma yolları isimli başlığımızı okumanızı tavsiye ederiz. 

Bağlı kuruluş pazarlaması hakkında kısa bir özet geçmek gerekirse bu ifade, bir içerik üreticisinin hazırlamış olduğu blog veya benzeri platformlarda ürün ya da hizmetleri tanıtılması ve tavsiye etmesi sonucunda gerçekleşen işlemlere verilen isimdir.

Bu şekilde yapılan tanıtımlar sonucunda okuyucular ürünleri veya hizmetleri satın alabilirler. Satın alma işleminin ardından içerik sahibi de belirli bir komisyon hakkına kavuşmuş olur.

7- Mevcut kitapları farklı dillere çevirerek para kazanın

kitapları farklı dillere çevirerek para kazanın
kitapları farklı dillere çevirerek para kazanın

Çeviri işlemi anlaşılacağı üzere yabancı dil gereksiniminin bulunduğu bir faaliyettir. Dolayısıyla bu işlemleri gerçekleştirebilmek için yabancı dil üzerine bilgi sahibi olmak gerekmektedir. 

Kitap çevirisi yaparken kelimeleri doğrudan farklı bir dile çevirmekten ziyade ne anlatmak istediği konusunda derin bir bilgiye sahip olmalısınız. Böylece cümlelerin anlamını yitirmeden farklı bir dile çevirebilmek mümkün olacaktır. 

Çeviri yapan kişiler diller arasındaki farklılıklar nedeniyle bazen karar vermekte zorlanabilirler. Bir metne çevirirken orijinal halindeki yazı stilini bozmamak ve taşıdığı anlamı Yitirmeden çevirmek son derece önemlidir.

Bazı durumlarda orijinal metin sahibi yazarlar kendi diline özgü olan deyimler ve sözcükler kullanmaktadırlar. Dolayısıyla iyi bir çevirmenin bu konuda geniş bir bakış açısı içerisinde anlatılmak isteneni doğru anlaması ve çeviriyi yaparken bu farklılıkları göz önünde bulundurması önemli bir koşuldur.

Diğer yandan bazı kelimeler pek çok dilde ortak olarak kullanılabilmektedir.  Bu nedenle ortak olarak kullanılan kelimeler görüldüğünde çeviri yapan kişi, kelimelerin orijinalliğine dokunmadan yeni metin içerisinde kullanabilir. Ancak belirttiğimiz gibi böyle bir işlemi yapabilmek için söz konusu kelimelerin evrensel nitelikli olması ve çevirinin yapıldığı dilde ve kullanılması gerekmektedir.

Kitap çevirisi yapmak ve bu şekilde kazanç elde etmeye çalışmak İlerleyen dönemlerde çeviri yaparak para kazanmak gibi çok farklı alanlarda kariyer sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bu şekilde gerçekleştirmiş olduğunuz işlemleri iş başvurularında cv’nizi ekleyebilirsiniz.

Kitap yazarak para kazanma konusunda gerçekleştirilebilecek bir çeviri işlemi için iyi derecede bir yabancı dile sahip olmanız gerektiğini belirtmiştik. Bu konuda lisans derecesinde bir eğitime sahip olmak çeviri yapacak kişi için iyi bir etiket olacaktır.

8- Bir Kitap Kulübü açarak para kazanmaya çalışın

Kitap okuyarak para kazanma ile doğrudan doğruya ilişkisi bulunmasa da okunulan kitapların devamı niteliğinde bir kitap kulübü açarak kazanç elde edebilmeniz mümkündür.

Kitap okuma alışkanlığınız arttıkça ve bu alan üzerinden kazanç elde etme yöntemlerini araştırmaya başlayınca çok farklı alanlar ile karşılaşacağınızı göreceksiniz. Bu alanlar içerisinde yer alan ve kitap okuma ile ilişkili bulunan Kitap Kulübü de kazanç elde etme yöntemleri arasındadır.

Ancak bu kulüp, doğrudan para kazanmak üzerine değildir. Birtakım faaliyetler yürütülmesi sonucunda gelir elde edebilecek bir yöntemdir.

Her şeyden önce kitap kulüpleri aracılığıyla sizin gibi okumayı seven çok yeni insanlarla karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Bu kişilerle fikir alışverişinde bulunarak kendi görüşlerinizi geliştirebilmeniz mümkündür. Belki de para harcayarak yapamayacağınız işlemleri kitap kulübü ile gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer yandan konumuz olan para kazanma ile ilgili olarak Kitap Kulübü, işletmecisine para kazanma şansını da sunmaktadır. Kitap Kulübünün online veya fiziki olarak doğrudan yöneticisiyseniz, kulübe üye olan kişilerden bir miktar ücret talebinde bulunabilirsiniz.

Kulübün sorunsuz şekilde ilerleyebilmesi için üyeler bu tür ücretleri gözden çıkarmaktadırlar. Ancak burada size düşen görev üyelerden almış olduğunuz ücretin hakkını vermek yani onların karşısına herhangi bir sorun çıkarmamaktır.

Böylece, üyeler kulüple ilgili çalışmalar yaptığınızı görecekler, çabalarınızı takdir edecekler ve gerçekleştirmiş olduğunuz organizasyonlar için bir miktar ödeme yapmayı mutlulukla kabul edeceklerdir.

Belirtmiş olduğumuz gibi kitap kulübü için üyelerden ücret talep ediyorsanız, kulübün en iyi şekilde yönetilmiş olduğunu göstermeniz gerekmektedir. Aksi bir durumda üyeler Kulübünüzden uzaklaşmaya başlayacaktır.

Kitap Kulübü kurmak için güçlü bir edebiyat eleştirisi bilgisine sahip olmak yardımcı bir unsur olarak yetenekleriniz arasında yer almalıdır. Diğer yandan günlük yaşantınız içerisinde çalışmış olduğunuz alan kitaplarla ilgili ise bu bölümü de kullanmayı düşünmelisiniz. Örneğin; üniversitede bir öğrenci olduğunuzu varsayarsak kitap kulübünüz için reklam verdiğinizde bu özelliğinizi de eklemeyi unutmayın.

Geleneksel olarak düzenlenen Kitap Kulübü oturumları gerçekleştirebileceğiniz gibi aynı zamanda yazar etkinlikleri de düzenlemeniz mümkündür. Bu durum, yazarların kurmuş olduğunuz kulübe soru cevap şeklinde düzenlenen programa davet edilmesi şeklinde gerçekleşebilir.

Davet edilen yazar, ne kadar çok bilinen biriyse kulübünüzün etkileşimi aynı oranda artacaktır. Dolayısıyla yazarların sosyal medya hesaplarını takip etmeniz ve buradan yazarlara ulaşmaya çalışmanız mantıklı bir adımdır.

Global alanda bir Kitap Kulübü kurmak hedefiniz varsa üye bulmak için Meetup gibi platformları Tercih edebilirsiniz. Pek çok ülkede binlerce üyesi bulunan platform ile kulübünüze üye çekebilmeniz mümkündür.

9- Kitap editörü olarak görev yapın

Kitap editörü olarak görev yapın
Kitap editörü olarak görev yapın

Kitap editörü olmak, bir web site veya blog işletmeye benzer. Bu tür platformlarda yer alan editörler gibi, kitap editörü de okuduğu bölümle ilgili olarak düzeltmelerde bulunur.

Bunun yanında iyi bir kitap editörü, hazırlanmış olan kitabın genel olarak gelişimine katkıda bulunmaya çalışarak var olan hatalarını düzeltmekle görevlidir.

Editörler, genellikle uzmanlaşmamış ve bu alanda kariyer hedefinde bulunan kişilerle çalışsa da pek çok uzman yazar ve yayınevleri ile çalışan profesyonel editörler de bulunmaktadır. Benzer şekilde profesyonel bir editör olabilmek için öncelikle bu pozisyonda bir eğitiminizin olması gerektiğini hatırlatmalıyız.

Örnek olarak İngilizce bir metin üzerinde editörlük yapmak için İngiliz edebiyatı veya buna benzer bir alandan mezun olmanız faydanıza olacaktır.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu