Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal tedavisi fiyatları ağızdaki dişlerin ne durumda olduğuna ve tedaviyi uygulayan doktorun sahip olduğu tecrübeye göre farklılık gösterebilir. Kanal tedavisi ile çürümüş durumda olan veya enfekte durumunda olan dişler onarım sayesinde kurtarılır.

Dişin dış kısmında sert doku, iç kısmında ise pulpa dediğimiz yumuşak doku vardır. Kanal tedavisi uygulanırken pulpa kısmı ile sinir kısmı çıkarılır. Çıkarma işlemi bittikten sonra iç kısım temizlenir. İç kısımdaki pulpa ve sinirin çıkarılması sonrası oluşan boşluk doldurulur ve işlem bu şekilde son bulur.

Diş çürümeye başladığında erken tedavi olmazsa çürüme yayılır ve sinir kısmına da geçer. Sinir kısmında iltihaplanma olur ve bu yüzden hastalar şiddetli ağrılar çeker. Kanal tedavisi sırasında çıkarılan sinir diş sağlığı için tehdit oluşturmaz. Kanal tedavisi fiyatları tek bir diş için farklı birden fazla diş için farklı aralıklara sahiptir.

Tedavi sırasında diş siniri alındığında hasta ağrıdan kurtarılmış olur. Diş kanal tedavisi fiyatları gittiğiniz kliniğe göre de farklılık gösterebilir. Eğer diş doktoru endodontist ise daha farklı fiyat politikası vardır. Tedavi sırasında dişimizden alınan sinir soğuk ya da sıcak algısını sağlayan bir sinirdir.

İlgili yazı: Diş dolgu fiyatları

Kanal tedavisi uygulanmazsa çürük sinirlerde iltihap oluşturduğunda daha sonra apse meydana gelir ve dişe müdahale edilemez. Kanal tedavisi fiyat 2022 yılında yaklaşık oalrak 1000 TL ve 1500 TL arasında değişen aralıklara sahiptir.

Kanal Tedavisi Nedir

Kanal tedavisi fiyatları eğer tedavi yüksek derecede çürüğe sahip olan dişler için uygulanacaksa 2000 TL ve 3000 TL arasında da olabilir. Keisn fiyat diş hekiminin yapacağı muayeneye göre belirlenir. Dişin pulpa kısmı ya da sinir kısmı iltihap kaptığında hem yüksek derecede ağrı meydana gelir hem de diş tahrip olur.

Sinir kısmı iltihaplandığında parçalandığı için dişin kök bölgesinde bakteri birikmeye başlar. Kanal tedavisi fiyatları 2022 ile sinirleri alınan dişler kurtarılmış olur. Eğer zamanında müdahale edilmezse apse oluşur ve apse oluşumu da iltihap dolu olan keseciklerdir.

İltihap keseciklerinin antibiyotik ile kurutulması gerekir. Apse meydana geldiğinde yalnızca ağrı olmaz yüz, boyun bölgelerinde şişmeler de meydana getirir. Daha ileri durumlarda diş kökü etrafında kemik kayıplarına neden olabilir. Kanal tedavisi fiyatları araştırırken gittiğiniz hekimin alanında profesyonel olmasına da dikkat etmeniz gerekir.

Diş kanal tedavisi fiyatları yüksek görünse de, zamanıdna müdehale edilmesi gereken bir konudur. Tedavi yapılmazdığı taktirde dişteki durum kötüleşir. Diş ağrısı kişinin hem günlük yaşamını hem de gece uykusunu fazlasıyla etkiler. Diş etleri şişebilir ya da kararma gibi durumlar meydana gelebilir.

Kanal tedavisini endodontist veya diş hekimi gerçekleştirir. Kanal tedavisi fiyat 2022 gittiğiniz hekimin uzmanlığına göre değişir. Endodontist kanal tedavisi alanında uzmanlaşmış hekimlerdir. Diş ne derece kötüyse ve kaç adet diş için tedavi uygulanacaksa uzmanlığı yeterli olan bir hekimle görüşmek faydalı olur.

Kanal Tedavisi Fiyatları Neden Farklılık Gösterir?

Kanal tedavisi fiyatları tedaviyi uygulayacak olan doktorun hekim ya da endodontist olup olmadığına göre farklılık gösterir. Tedavi için gittiğinizde öncelikle diş köklerinin görüntülenmesi ve kemik kısımlarında enfeksiyon olup olmadığını anlayabilmek için röntgen çekilir. Kanal tedavisi fiyatları 2022‘de çekilen röntgen sonrası dişlerin durumuna göre belirlenir.

Tedavi sırasında hastaya lokal anestezi uygulanır. Eğer hastanın sinir bölgesi ölüyse, ağrı hissetmeyeceği için hekime bağlı olarak anestezi uygulanmayabilir. Fakat bu durum çok sık olmaz ve hekim her duruma karşı alanı uyuşturur. Diş kanal tedavisi fiyatları tedaviye başlamadan önce hastaya bildirilir ve onayı alınır. Bazı kdurumalrda kanal tedavisi yapılmadan diş dolgusu ile diş kurtarılabilir. Bu konudaki yazımızı Diş dolgu fiyatları 2022 yazımızdan okuyabilirsiniz.

Kanal tedavisine başlandığında uygulama yapılacak alanın çevresine lastik tabakası koyulur ve kuru kalması sağlanır. Kanal tedavisi fiyatları yapılan tüm müdahaleleri kapsar. Tedavi devam ederken dişin kök bölgesine ulaşabilmek adına delik açılır. Açılan delik pulpa, sinir ve bakterilerin dışarı çıkarılması için kullanılır.

Kök kanal törpülerinin kullanımı ile temizleme işlemi gerçekleştirilir. Kanal tedavisi fiyat 2022 yılıdna, yukarıda belirtitiğimiz gibi dişin durumune ve gittiğiniz özel polikliğiniğe göre değişiklik gösterir.

Tedavi ile tüm sinir, pulpa ve bakteriler çıkarıldıktan sonra temizlik işlemi de gerçekleştirilince ilk seferde açılmış olan delik kapatılarak tedavi biter. Diş çürümüşse ya da derin kırıklar oluşmuşsa tedavi olarak kanal tedavisi uygulanır. Her insanın dişinde sahip olduğu köklerin sayısı farklı olabilir. Tedavinin ne kadar süreceği bu kök sayılarına da bağlıdır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

Kanal Tedavisi
Kanal Tedavisi – Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

Kanal tedavisi fiyatları kişinin sahip olduğu diş köklerinin sayısınana görede değişiklik gösterir. Köklerde oluşan enfeksiyonun ne durumda olduğu da başka bir etkendir. Dişlerin durumuna göre hekim ek müdahaleler yapmak durumunda kalabilir.

Uzman hekim tedavi öncesi hangi müdahalelerde bulunacağını hastaya detaylı bir şekilde anlatır. Kısaca toparlarsak kanal tedavisi fiyatları 2022 de uygulanan işlem ve ek müdahaleler ile belirlenir. Dişte oluşmuş olan enfeksiyonun durumuna göre 1 hafta süren kanal tedavisi uygulanabilir.

Kanal tedavisi uygulaması 30 dakika ya da 90 dakika arasında değişebilir. Enfeksiyon oluşmuş vakalarda hekim tedaviden sonra dişin temizlenmesi için diş bölgesine ilaç koyar. Bu ilaç bir hafta dişte durur ve dişin kapatılması sonrasında kaybolur. Kanal tedavisi fiyatları, dişte bulunan sorunlar tamamen giderildikten sonra belirlenir.

Enfeksiyonun yoğun olmadığı hastalarda kanal tedavisi uygulandıktan hemen sonra temizlenip kapatılma gerçekleştirilebilir. Kanal tedavisi tek seansta bitmediyse hastanın tekrar gelene kadar enfeksiyon oluşmaması için bölgeye geçici dolgu uygulanır. Diş kanal tedavisi fiyatları ne olursa olsun, sağlığınız için gerekli olan bir tedavi içindir.

Tedaviden sonraki dişi kapama sürecinde kullanılan madde güta-perka adında bir macundur. Kanal tedavisi fiyat 2022 güncel fiyatları için doktorunuz yada klinik ile iletişime geçerek bilgi alabilir ve süreçte neler yaşanacağını uzman hekimden öğrenebilirsiniz. Zarar görmüş alanları çıkarmak için açılan deliğin kapanması da dolgu ile gerçekleştirilir. Tedavi bittiğinde kalıcı dolgu yerleştirilmiş olur.

Kanal Tedavisi Acıtır Mı

Kanal tedavisi fiyatları kaç seans uygulanacağına bağlı olarak da değişim gösterir. Ağrı konusuna gelirsek, tedavi sırasında lokal anestezi uygulanacağı için hasta ağrı ya da acı hissetmez.

Tedavi uygulanırken dişin tamamen kurtulması ve sonra tehditlerden korunması için diş kaplaması gibi uygulamaların yapılması da gerekebilir. Kanal tedavisi fiyatları 2022 yılında belirtilirken eğer kaplama gibi tedaviler de yapılacaksa hekim hastaya bu konuda bilgi verir.

Kanal tedavisi uygulandıktan sonra dişte dayanılmayacak bir ağrı ya da acı oluşma durumu olmaz. Dişte hissedilen her ağrı enfeksiyon kaynaklı olur ve enfeksiyondan kurtulduğunda diş de kurtulmuş olur. Diş kanal tedavisi fiyatları tedavi başlamadan önce hastaya bilgilendirme yapılarak belirtilir.

Kanal tedavisi fiyatları gittiğiniz uzmanın fiyat politikasına bağlı olarak da değişebilir. Kanal tedavisi uygulandığı zamanda dişlerinizin korunması için sert ya da kabuklu gıdalar tüketmemeniz gerekir. Dişlerinizin temizliğini her gün yapmanız tedavi için faydalıdır.

Dişlerinizi her gün 2 kere fırçalarken hassas davranmanız ve dairesel hareketler kullanarak fırçalamanız gerekir. Kanal tedavisi fiyat 2022 diş hekimleri ile endodontist hekimler arasında farklılık gösterir. Dişlerinizde enfeksiyonları önlemek istiyorsanız tedavi sonrası diş ipi de kullanabilirsiniz.

Kanal tedavisi fiyatları 2022 yılında dişlerinizdeki problemler belirlendikten ve tedavinin nasıl uygulanacağı ortaya konulduktan sonra size bildirilir. Tedavi sonrası hekimin önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Kanal tedavisinden insanlar çekinse de tamamen ağrısız bir tedavidir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu