2024 Jako Papağan Fiyatları ve Maliyetleri Nedir?

Jako papağanları Dünya genelinde Afrika grisi papağan olarak bilinmektedir. Ülkemizde de 2024 yılına girdiğimiz şu günlerde merak konusu olan Jako papağan fiyatlarını sizler için araştırdık.

Meraklı ve zeki bir hayvan türü seviyorsanız, Jako papağanı doğru bir seçim olacaktır. Bu papağan türleri sahip oldukları fazla enerji ve doğuştan gelen merakları ile birlikte en zeki kuş türlerinden biri olarak bilinir. 

Afrika grisi papağanlarının anavatanı isminden de anlaşılacağı üzere Afrika’dır. Jako papağan fiyatları kendi türleri içerisinde en pahalı olanları arasına girmektedir. Papağan sevenler için bu tür ile vakit geçirmek son derece keyiflidir.

İlgili Yazı: Oyun oynayarak para kazanılır? Hangi oyunlar ile para kazanılmaktadır. Detayları öğrenmek için Tıklayın

Afrika grisi papağanına sahip olmak kişilerin bu canlılarla her gün zaman geçirilmesi gerektiğini bilmesi ve bakımlarını kolay olmadığını farkındalığını anlaması gereklidir. Jako papağanı boyut olarak ortalama 25 ile 35 santimetre aralığındadır. Bu açıdan baktığımızda standart evcil hayvan türlerinden daha büyük görünmektedir. Jako Papağan fiyatlarını düşünürken aşağıdaki değişkenleri bilmek isteyebilirsiniz.

2024 Jako Papağan fiyatları ne kadar?  Afrika grisi papağanın maliyeti nedir?

Jako papağan fiyatlarını incelediğimizde ortalama olarak dünya geneli fiyatlarının 1500$ dolar ile 3500$ aralığında olduğunu görmekteyiz. Bu fiyatlar alacağınız kuşun durumuna ve türüne bağlı olarak değişmektedir. 

Örneğin Timneh Afrika grisi bir papağanı ile Kongo Afrika grisi papağanı fiyatları birbirinden farklıdır. Bunlar arasında en çok satışa yapılan Kongo Afrika grisi papağanı olarak bilinir.

Jako papağanlarının fiyatlarını hangi faktörler etkiler?

Jako papağan fiyatları yukarıda belirttiğimiz gibi kuşun türüne ve durumuna göre değişir. Diğer yandan Afrika grisi kuşunun fiyatını etkileyen önemli bir özellik de ne kadar güzel göründüğüdür.

Sağlıklı görünen ve ilk bakışta herhangi bir kusur ya da insanların hoşuna gitmeyen bir iz bulunmayan papağan türleri çok daha fazla tercih edilir. Ayrıca türleri arasında benzersiz pembe ya da kırmızımsı özelliklere sahip Jako papağan türleri nadir rastlandığından dolayı fiyat konusunda daha avantajlı görünmektedir.

Bir Afrika grisinin fiyatını etkileyen bir başka faktör de genetiğindeki kalitedir. Pek çok ülkede bu tür kuşlara ilgi duyan kişiler kuşların genetiği hakkında endişeye kapıldıklarında DNA testi yaptırmaktadırlar. Böylece kuşların genetikleri hakkındaki endişeler ortadan kalkmakta.

Alınmak istenen bir Jako papağanının hastalık taşıyıp taşımadığını öğrenmek için birtakım testler yaptırmak isteyebilirsiniz. Elbette bu testler ek ücretler oluşturacaktır. Ancak kafanızda soru işaretleri kalmaması açısından bu tür ek maliyetleri karşılamanız önerirler.

Afrika grisi papağanın farklı türden kuşların melezi olup olmadığını anlamak için genetik testler yaptırmak isteyebilirsiniz. Yine bu da kişilere maliyet oluşturacak bir işlemdir.

 Jako Papağan Fiyatları Yaş Faktöründen Etkilenir Mi?

Jako Papaüan Fiyatları - Afrikan Grey Parrot
Jako Papaüan Fiyatları – Afrikan Grey Parrot

Jako papağanı satın alırken kuşunuzun yaşını Düşünmeniz gereklidir. Tüyü olmayan ve elle beslenebilen bir yavru Jako papağanı size daha ucuza mal olacaktır. Ancak bu yavrunun ilk bakımının yetişkinlere göre daha fazla olacağını belirtelim.

Yavru Afrika grisi sütten kesildikten sonra bakım maliyetlerinde artış beklenir.  Bu artışın nedeni papağanın artık yetişkin bir mama tüketmesinden kaynaklanır. Jako papağanı bebeklik dönemine atlattıktan sonra eskiye oranla daha güçlü olur. Böylece yeni bir ortama adapte süresi kısalır. Afrika grisi bu sürece girdiğinde fiyat olarak artık daha pahalıdır. Ancak papağanın yaşı ilerledikçe fiyatında azalma beklenir.

Belli bir yaşı geçen Jako papağan fiyatları giderek ucuzlar. Yaşlı papağan besleme konusunu sorun etmeyen bir kişiyseniz bu tür papağanları sahiplenmeniz mümkündür. Çeşitli barınaklarda veya forumlarda ücretsiz olarak sahiplenme yapabilirsiniz.

Jako papağan fiyatları ülkelere göre nasıl değişir? En ucuz jako papağan fiyatları hangi ülkededir?

Jako papağan fiyatları ülkelere göre nasıl değişir?
Jako papağan fiyatları ülkelere göre nasıl değişir?

Bir Afrika grisi papağanı yani Jako kuşunun fiyatları, satın aldığınız yere göre değişmektedir. Jako papağanını anavatanı olan Afrika’dan almanız durumunda elbette fiyatlar çok daha uygun olacaktır. Afrika’da yaşayanlar için bu papağana sahip olmak bu açıdan bakınca avantajlı hale gelmekte.

Amerika, jako papağan fiyatlarına baktığımızda ise ücretlerin nispeten daha yüksek olduğunu görebiliyoruz. Hatta bu fiyatlar eyaletlere göre bile değişmektedir. 

Diğer yandan bu papağana sahip olabilmek için ülkelere ve ülkelerin eyaletlerine göre birtakım kurallar bulunmaktadır. Yaşadığınız yere bağlı olarak bu papağanı satın almadan önce sağlamanız gereken şartların neler olduğunu öğrenmeniz herhangi bir sorun yaşamamak açısından önemlidir.

Afrika gri papağanları uluslararası ticaretten men edilmiş bir türdür. Bu sebeple Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kişiler için bu tür kuşları yalnızca lisanslı yetiştiricilerden satın alabilirsiniz.

Satın alacağınız kuş türünün ülkenizde bile olsa farklı bir bölgesinden nasıl getireceğinizi mutlaka önceden düşünün. Jako papağanları genellikle hava yolları ile gönderilmektedir ve bu nedenle belli bir maliyet ortaya çıkmaktadır. Ayrıca söz konusu kuşun transferi için seyahat kafesi gerekmektedir. Araç ile transfer yaptırmayı düşünüyorsanız yakıt maliyetine, kafes ücretine ve ek olarak ortaya çıkabilecek masrafları da hesaplamayı unutmayın.

İlgili yazı:

Reklam izleyerek para kazan… Reklam izleyerek para kazanmanın püf noktalarını öğrenmek için yazımızı okuyun…

Jako papağan fiyatları yılın belirli zamanlarına göre değişiklik gösterebilir. Bu değişiklik kuşun üreme mevsimi ile alakalıdır. Üreme döneminde çok sayıda papağanın ortaya çıkması durumunda yetiştirici bunları elinden çıkarabilmek için fiyatları daha uygun hale getirebilir. Bu nedenle uygun fiyatlı bir Jako papağanı elde etmeyi düşünüyorsanız üreme mevsimlerine göre takipte bulunmanız yararlı olacaktır.

Afrika grisi papağanlar için yasalar ve lisanslama koşulları nasıl?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi Afrika grisi papağanlarının uluslararası alanda ticareti yasaklanmıştır. Bunun yanında vahşi doğada yakalanmış olan bir kuşu satın almak aynı şekilde yasaktır.  Lisanslı bir kuş yetiştiricisinden Jako grisi papağanı alabilirsiniz

Bir Jako kuşu yetiştiricisi ararken yasal olarak gerekli şartları taşıyıp taşımadığını inceleyin. İşletme ile ilgili olarak hakkında herhangi bir olumsuzluk olup olmadığına Google arama motoru üzerinden araştırarak sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Her ülkenin nesli tükenmekte olan bu tür canlılar için uyması gereken birtakım kuralları bulunmaktadır. Bu nedenle Jako papağanı satın alırken bu tür kurallara uymayı ihmal etmeyin.

Jako papağanının özellikleri nelerdir?

Bir Jako papağanı ile ilgileniyorsanız ilk olarak bu papağanın ne tür özellikleri olduğunu bilmelisiniz. Aşağıda maddeler halinde Afrika grisi papağanının yani Jako kuşunun özelliklerini sıraladık.

  • Belirttiğimiz üzere Jako papağanı Afrika kökenlidir. Bu kuşlar dünya genelinde en çok tercih edilen ve aranan kuş türü arasındadır.
  • Jako kuş türü uzmanlar tarafından en zeki kuş türü olarak adlandırılırlar. Zeki olmaları ve kısa sürede konuşabilmeleri insanların bu kuş türünü araştırma konuları arasına sokmasına neden olmuştur.
  • Jako papağanları sorulan sorulara mantıklı cevaplar vermektedir. Özellikle yalnız kişiler için bu tür papağanlar vazgeçilmez bir ev arkadaşı olmuştur.
  • Diğer kuş türüne göre Afrika grileri daha meraklı ve sosyal becerileri yüksektir. Taklit ettiği kişiye ses tonundan yapmış olduğu repliğe kadar benzeyebilir.
  • Afrika grisinin ortalamaya ömrü 20 ile 30 aralığındadır. Ancak iyi bir bakımla ortalama 60-70 yaşlarını gördüğü olmaktadır. Bu nedenle insanlar arasında iyi bir yoldaş olarak bilinir.

Jako papağanının bakım işlemleri nasıl gerçekleştirilir?

Bir Jako papağanının satın almakla tüm maliyetlerden kurtulacağınızı sanıyorsanız büyük bir yanılgıya düşersiniz. Satın alma maliyetleri yalnızca bu işin ilk adımıdır. Sonrasında bu kuş türünün bakım işlemlerinin maliyetleri ortaya çıkacaktır.

 İlk olarak Jako papağan fiyatlarını araştırarak bir kuş türü edindiğinizde karşınıza çıkacak ikinci maliyet kafes masrafıdır. Afrika grisi kuşunu barındırabilmek için ortalama 300 ile 500 Dolar civarında bir kafese ihtiyacınız olacaktır.

Kafesin sahip olduğu bu fiyat aralığı büyüklüğüne göre değişir. Ayrıca kafes içerisine almak istediğiniz ve kuşun ihtiyacı olan aparatlar da ek bir maliyet oluşturacaktır. Bunlar da yaklaşık 50 ila 150 Dolar aralığında olabilir.

Bu maliyetlerin yanında zaman zaman Jako papağanınızı veterinere götürmeniz gerekecektir. Veteriner masraflarının haricinde papağanı ana kafesinden veterinere götürebilmek için Taşıyıcı bir kafese ihtiyacınız olacaktır. Bu tür taşıyıcı kafesler Afrika gri kuşları için 200 dolar civarındadır. 

Jako papağanı ne ile beslenir?

Jako papağanlarının yavruluk sürecini atlattıktan sonra ki yetişkinlik döneminde doğru şekilde beslenmesi yaşam ömrünü belirler. Bu yüzden bu tür canlıları sahiplenmek istiyorsanız hangi besinlerle beslendikleri konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Afrika gri papağanları yani jakolar kuru mamalar ve hazır olarak üretilen yemler ile beslenebilir. Bunlar haricinde gıda olarak verebileceğiniz besinler aşağıda listelenmiştir;

Afrika gri papağanlarının zaman ve enerji açısından maliyetlere nelerdir?

Jakoların maddi değer dışında parasal olmayan ancak yapılması gereken maddi olmayan bir takım maliyetleri bulunmaktadır. Bu maliyetler zaman ve enerji açısından maliyetler olarak adlandırılır.

 Jakolar diğer türlere göre oldukça akıllı olduklarından dolayı her gün günde birkaç saatlik bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Gerekli olan bu bakımlardan bir tanesi papağanın egzersiz yapması ve kafes dışında zaman geçirmesini kapsar.

 Jakoların günlük yaşam alanları olan kafeslerinin, sıkılmayacakları bir alan olması gereklidir. Dolayısıyla kafeslerin mümkün olduğunca büyük olmasına özen gösterilmelidir.

Afrika gri papağanlarına gösterilmesi gereken bir diğer bakım türü ise kafes temizliğidir. Kafes temizliği günlük olarak yapılmalı ve ihmal edilmemelidir. Jakolar konuşkan ve zaman zaman gürültücü olabilirler. Bu özelliklerinin de düşünülerek sahiplenme işlemi gerçekleştirilmelidir. 

Papağanın konuşmayı öğrenebilmesi için onunla zaman geçirmeniz gerekmektedir. Yaşça büyük papağanların konuşmayı öğrenmesi diğerlerine oranına biraz daha zordur. Genç papağanlar ise konuşmayı kısa sürede öğrenirler. Ancak yaşı ne olursa olsun bu tür papağanlarla vakit geçirerek konuşmayı öğretmelisiniz.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu