İPhone 15 Ne Zaman Çıkacak? İphone 15 Özellikleri Neler?

Apple firması son olarak üretmiş olduğu iPhone 14’ten sonra piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 15 üzerinde yoğun şekilde hazırlık yapmakta. Eylül 2023 tarihinde lansmanı yapılacağı düşünülen ürün hakkında çok sayıda söylenti ve sızıntı ortaya çıkmış durumda.

İPhone’un yeni serisinin beklenen ismi nedir?

Sızan bilgilere göre 2023 yılının son çeyreğinde çıkması beklenen iPhone serisinin tahmin edilen ismi “iPhone 15” olarak düşünülüyor. 

Apple son birkaç yılı baz aldığımızda” S” serisini kullanmamaktadır. Beklentilere göre yeni dönemde bu şekilde bir seri beklenmemektedir. Dolayısıyla iPhone’un 14 serisinde yer alan iPhone 14S Bu ailenin son versiyonu olabilir.

Yeni seri ile ilgili olarak sızan bilgilere göre birtakım tartışmalar yer almaktadır. Apple firmasının en iyi kaynakları arasında bulunan Mark Gurman isimli kişi, firmanın promax modelini değiştirmeye çalıştığını iddia etmiştir. 15 senesinde yer alacak birçok yeni özellikle birlikte iPhone 15 Ultra modelinin piyasaya sürüleceği iddia edilmişti.

Pubg mobile kaç GB? Apple ve Android üzerinde ne kadarlık bir alqana gereksinim duyar?

Tarihler şubat ayını gösterdiğinde ise Mark GuRMAN iddiasında birtakım değişikliklere gitti. Bu değişiklikler arasında Apple firmasının Pro Max modelinin üzerinde üst düzey bir Ultra modeli tanıtması bulunuyor. Bu modelin piyasaya sürülme tarihini ise 2024’leri bulacağını belirtti. Bu durum iPhone 16 modeline ve en üst seviyesi olan iPhone 16 ultrayı 2024 yılında görebileceğimize işaret ediyor.

2023 yılı içerisinde yayınlanacak modelleri incelediğimizde ise 4 model karşımıza çıkmaktadır. Bu 4 modelin iPhone 15 serisi içerisinde yer alması bekleniyor.

 • IPhone 15
 • iPhone 15 Plus
 • iPhone 15 Pro
 • iPhone 15 Pro Max

İPhone 15 serilerinin bir önceki seri olan iPhone 14 modelinde olduğu gibi 4 adet modelle birlikte 2023 yılının Eylül ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Açıklanması beklenen 4 modelle ilgili en uygun olanı 6,1 inç Ekran boyutuna sahip olan iPhone 15 isimli ürün. İkinci model seride ise 6,7 inç ekrana sahip iPhone 15 Plus beklenmektedir. Biraz daha üst seviye bir cihaz arayanlar için ise Pro özelliklerin bir araya geldiği 6,1 inç ekran boyutuna sahip iPhone 15 Pro gelmektedir. 4 model ise Periskop özelliğine sahip telefonda kamera ile piyasaya sürülmesi düşünülen iPhone 15 Pro Max.

Apple‘ın çıkaracağı 4 model ile birlikte USB-C bağlantısına geçeceği söylenmektedir. Bu söylentinin ne kadarının doğru olduğunu ilerleyen günlerde Hep birlikte göreceğiz. 

Sızan söylentiler ve Apple’dan yapılan açıklamaların yorumlanmasına göre firmanın büyük bir yenilik getireceği beklenmektedir. Sızan bilgilere göre yeni modelde fiziksel olarak yapılan güç ve ses tuşlarının dokunmatik tuşlar ile yer değiştireceği bekleniyor. 

İPhone 15 Ne Zaman Çıkacak?

İPhone 15 Ne Zaman Çıkacak?
İPhone 15 Ne Zaman Çıkacak?

Apple firmasının kurulduğu günden itibaren değişmeyen birtakım kuralları bulunmaktadır. Bu kurallardan bir tanesi de yeni üretmiş olduğu modelleri Eylül ayının başında veya aynı ayın ortalarında duyurmasıdır. Bu takvime göre yapılan duyuruyu takiben 10 gün içerisinde yeni ürün piyasaya sunulmaktadır.

Firmanın bu kurala bağlı kalması durumunda iPhone 15 yeni modelinin 12 Eylül 2023 günü günlerden cuma itibariyle duyurusunun yapılmasını beklemekteyiz. Bu duyuruyu takiben 22 Eylül günü ise yeni ürün piyasaya sürülebilir.

Yapay zeka uygulamalarını hangi uygulamalar kullanmaktadır?

Verilen bu tarihler tamamı ile geçmiş baz alınarak ve sızan bilgilere göre yapılan tahminlerden oluşmaktadır. Hiçbir şekilde net bir kesinlikle bulunmamaktadır. Apple firmasının yıllık olarak yayınladığı yeni ürün programına baktığımızda;

 • iPhone 13 serisinin 14 Eylül 2021 tarihinde duyurusunun yapıldığı  24 Eylül 2021 tarihinde ise piyasaya sürüldüğünü görmekteyiz.
 • iPhone 14 serisinin7 Eylül 2022 tarihinde duyurusunun yapıldığını ve 16 Eylül 2022 tarihinde piyasaya sürüldüğünü görmekteyiz.

Bu verilere dayanarak iPhone 15 serisinin Eylül ayının 2 haftasında muhtemelen duyurusunun yapılacağı ve tahmini olarak Eylül ayının 20’si ile 30’u arasında piyasaya sürüleceği düşünülebilir.

Bu yayın tarihini ifade ettiğimize göre akıllara gelen en önemli soruların başında iPhone 15 fiyatı ne kadar olacağıdır? Pek çok kullanıcı iPhone 15’in piyasaya sürülürken ne gibi bir fiyat ile kullanıcılarla buluşturulacağını merak etmektedir.

iPhone 15 modelinin fiyat aralığı ne kadar olabilir?

İPhone 15 Ne Zaman Çıkacak?
İPhone 15 Ne Zaman Çıkacak?

İPhone 15 modellerinin fiyatları kesin olarak bilinmemektedir. Henüz yayınlanma tarihi ile ilgili bile bir netlik olmaması yeni modelin fiyatı hakkında bizlere bir fikir vermemektedir. Ancak söylentilere göre yeni çıkan modelin Pro fiyatlarında bir miktar artış yaşanacağıdır.

Diğer yandan serinin normal sürümlerinde geçen yıllarda olduğu gibi fiyatların aynı kalacağı söylenmektedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi bu konuda da duyuru ve yayınlanma tarihi gibi bir kesinlik bulunmamaktadır.

İPhone 15 Pro ürünlerinde fiyat artışı olacağına dair ilk tahmin Ocak 2023 tarihinde Çinli bir blok sahibi olan Weibo kullanıcısından gelmiştir. Bu bilgiye göre Pro modellerinde bir miktar artış olması gerektiği aktarıldı.

Bu tahminin ardından Mart ayında Hong Kong merkezli bir firmanın analisti ürünün taşıyacağı donanıma bakarak fiyatında artış olabileceğini belirtti. Bu artışın nedeni ne ise donanımda meydana gelen yükseltme olarak açıklamaya çalıştı

Söz konusu artış gerektiren donanımların ise iPhone 15 Pro Max modelinde bulunan A17 işlemcisi, titanyum kasa çerçeve, RAM miktarında meydana gelen yükseltme ve Periskop Zoom özelliklerinin olduğunu belirtti.

Analiste göre, bu tür donanımların sahibi olan bir cihazın eski fiyattan satılması pek mümkün değildi. Dolayısıyla yeni modelde fiyat artışına gidilebilir şeklinde tahminler bulunmaktadır.

Geçtiğimiz yılları incelediğimizde Apple firmasının Amerika Birleşik Devletleri’nde iPhone Pro modellerini 999$, iPhone Pro Max modellerini ise 1099$ başlayan fiyatlar ile satışa sunduğunu görmekteyiz. Aradaki bu artış miktarını düşündüğümüzde iPhone’un yeni Pro modelinin de 100$ artabileceğini tahmin edebiliriz.

Yukarıda verdiğimiz fiyatlar ABD ülkesindeki fiyatları temsil etmektedir. Unutmayalım ki her ülkenin kendi vergi sistemine göre belirlemiş olduğu fiyat tarifesi farklıdır. Dolayısıyla verilen rakamlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterecektir.

Ayrıca Apple firması geçen yıl sunmuş olduğu 14 modelinde ABD üzerinde herhangi bir fiyat artışına gitmedi. Ancak İngiltere ve Avrupa’da bazı ülkelerde önemli ölçüde fiyat artışı olmuştur.

Bu durumu da kısaca ifade ettikten sonra toparlamak gerekirse aşağıda iPhone 15 ürünü için tahmini olarak olabilecek fiyatlar sıralanmıştır. Ancak belirttiğimiz gibi bu fiyatlar şu an için yalnızca birer tahminden ibarettir.

 iPhone 15 ABD fiyatları tahmini olarak aşağıdaki gibidir

 • 128 Gb kapasiteye sahip bir iPhone 15 için 799$

Burada verilen rakamları incelersek iPhone 15 fiyatlarının geçen yıl piyasaya sürülen 14 modelleri ile aynı rakamlardan oluştuğunu görebiliriz. Bu rakamlar ilerleyen dönemlerde netleşeceği gibi şu an için birer tahminden ibarettir.

 iPhone 15 Plus için tahmin edilen fiyatlar aşağıdaki gibidir

 Fiyat beklenmektedir. Yine bu durumda geçen yıl piyasaya sürülen yeni ürünlerin fiyatları göz önüne alınarak tahmin edilmiştir.

İPhone 15 Pro modeli için tahmin edilen fiyatlar aşağıdaki gibidir;

 • 128 Gb kapasiteye sahip bir iPhone 15 Pro için 1099$,

 Fiyat aralığı tahmin edilmektedir. Diğer yandan iPhone 15’in Pro sürümü olarak piyasaya sürülecek olan bu modelinde depolama alanında gerçekleşecek artışlarda, her bir artışta 100 dolarlık bir artış olacağı düşünülmektedir.

İPhone 15 Pro Max modeli için tahmin edilen fiyatlar ise aşağıdaki gibidir;

İPhone 15 sürümünün piyasaya çıktığındaki en üst seviye modeli Pro Max olarak olacağı sızan bilgiler arasındadır. Bu modelin diğer modeller arasında fiyat olarak en pahalı olması da olağan bir durumdur. Dolayısıyla serinin bu modeli bütçesi olanların tercih edebileceği bir cihaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürünün tahmin edilen piyasa fiyatına gelince;

 • 128 Gb depolama alanına sahip bir iPhone 15 Pro Max cihazın 1199$,
 • 256 GB depolama kapasitesine sahip ürünün 1299$,
 • 512 GB alana sahip cihazın 1499$,
 • 1TB alanı barındıran ürünün 1699$,

 Olacağı tahmin edilmektedir.

İPhone 15 modellerinin renk seçenekleri nasıl olacak? 

İPhone 15 modellerinin Tahmini Renk Seçenekleri
İPhone 15 modellerinin Tahmini Renk Seçenekleri

Sızan bilgilere göre Apple’ın bu modelinde koyu pembe ve açık mavi seçenekler sunulabilir. Daha önceki modellerine baktığımızda firmanın parlak renklerde ürünlerinin olduğunu görmekteyiz. Yine bu yılda yeni gelecek modelde renklerin parlak olacağını düşünülüyor.

Bu tanımlamaya göre pembe ve mavi renk tonlarının yanında siyah beyaz ve kırmızı renklerin birlikte sunulacağı muhtemel olarak görülmektedir.

İPhone 15 pro’ya özel bir tasarım sunulabilir mi?

İPhone’un yeni çıkacak olan modellerinin tamamında USB-C bağlantı noktasının bulunması düşünülüyor. Bunun yanında iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde birtakım farklılıkların olacağı bilgisi gelmektedir.

Kesin olmamakla birlikte gelen bilgilere göre 15 Pro modellerinin 14 Pro modellerine göre daha ince olacağı, çerçevelerinin bir önceki modelden daha kavisli olacağı sanılmaktadır. Bu açıdan baktığımızda iPhone 15 pro modellerinin kenarları daha düz olan, alüminyum çerçeveye sahip, önü ve arkası cam şeklinde olan iPhone 14 modellerine benzeyeceğini söyleyebiliriz.

15 Pro serisinin kasa içerisinde daha kavisli bir ön cama sahip olması beklenmektedir. Diğer bir değişikliğin ise bu modelde kasanın paslanmaz çelik yerine titanyum olarak gelmesi olabilir.

15 serisinde buzlu cam olabilir mi?

Weibo isimli blogger’ın vermiş olduğu bilgilere göre, Apple firmasının daha önceki serilerinde sunmuş olduğu arka yüzü buzlu cam özelliği bu modelde de olabilir. Standart olarak piyasaya sürülecek modeller parlak ve siyahken, buzlu cam olarak sürülmesi planlanan modellerin ise daha pahalı seriler olacağı düşünülmektedir.

Bu bilginin doğru olduğunu düşünürsek İphone 15 modellerinin büyük bir kısmı arka yüz olarak buzlu camı kullanabilir.

Kılıf sorunu olur mu?

Yeni çıkan serilerde 3 boyutlu girdi ve çıktıların çok olması eski nesil iPhone 14’lerde olduğu gibi kılıf sorununu da beraberinde getirmektedir. 14 serisinden gelen tecrübe ile birlikte kılıfların nasıl kullanılacağı hakkında ön bilgi bulunsa da 15 modellerinin birtakım farklılıkları kafalarda karışıklığa neden olabilir.

İPhone 15 serisinde boyutlarda birtakım değişiklikler olması beklenmektedir. Bu değişikliklerin kılıf konusunda problem olabileceği konusunda birtakım düşünceler bulunmaktadır.

Pro modellerinin daha büyük kameralara sahip olması, kavisli tasarımlar ve düğmelerde meydana gelen değişimler iPhone 14 Pro kılıflarının düzgün çalışmasını engellemişti. Söz konusu bu durum 15 modellerinde de aynı soruna yol açacak mı ilerleyen günlerde göreceğiz.

15 serisi ile ilgili sızan bilgiler nelerdir? kullanıcıları neler beklemektedir?

İPhone 15 serisi ile ilgili sızan bilgilere göre yeni sürümde usb-c bağlantı noktası ve Dynamic İsland gibi özelliklerle birlikte çok sayıda yenilik kullanıcıları beklemektedir. 

Gelen ilk bilgilere göre 15 serisinin yeni tasarımı iPhone 14 serisine benzemektedir. Ancak ürünle ilgili bazı farklılıklar 15 serisinde kendisini göstermekte.

Bu farklılıklardan en belirgini az önce de belirtmiş olduğumuz gibi USB-C bağlantı noktası ve iPhone 14’te kullanılan Çentik yerine Dynamic ayransız özelliğinin yer almasıdır.

Ayrıca daha derinlemesine bir kavis ile beraber yeni bir ekran ve titanyumdan yapılan bir çerçeve de 15 Pro modelleri ile kullanıcı ile buluşacağı düşünülüyor. İlk gelen bilgilere göre yeni sürümün ekran boyutunda birtakım değişiklikler olabileceği yönündedir.

iPhone modelinin yeni sürümünde 6.1 inçten biraz daha büyük bir ekran olan 6.2 inçlik bir ekran boyutu olacağı tahmin ediliyor. Gövde tasarımı olarak daha önceki sürümüne oldukça benzeyeceği yönünde bilgiler de sızmış durumda. Bu yönüyle tasarım alanında bir farklılık beklenmemektedir.

Merakla beklenen iPhone 15 serisinin kamera özellikleri nasıldır?

 iPhone 15 serisinin kamera özellikleri nasıldır?
iPhone 15 serisinin kamera özellikleri nasıldır?

Medyadan sızan bilgilere göre iPhone 15 ve iPhone 15 Plus serilerinde çift arka kamera kullanılacağı belirtilmektedir. Diğer iki ürün olan Pro ve pro max modellerinde ise daha güçlü kamera kullanılacağı konusunda çok sayıda bilgi yayılmış durumda.

Diğer yandan 3 kamerada da yakınlaştırma lensi olacağı beklentisi bulunmaktadır. iPhone 15 Pro modelinin 3x’lik bir yakınlaştırma lensi ile piyasaya sürülmesi bekleniyor. Pro Max modelinde ise bu yakınlaştırma oranı 5x ve 6x değerlerine sahip Periskop lensi ile değiştirildiği sızan bilgiler arasında.

İPhone’un geçmiş serileri düşünüldüğünde periscope tarzı bir lensin türünde bir ilk olacağı görülmektedir. Bu durum iPhone kameraları için büyük bir durum olarak algılanmakta. Uzun bir menzile sahip olarak kullanıcılara sunulması beklenen kameranın 12 megapiksel sensöre sahip olacağı söylenmektedir. Bu seviyede bir kamera sensörünü üst düzey Android telefonların bir süredir kullandığını da hatırlatalım.

İphone Modellerinin Kamera ÇeşitleriKamera Özellikleri
Geniş Kamera – Tüm Üphone Modellerinde Bulunması Bekleniyor15 ve 15 Plusta 48MB boyutunda
Pro ve max modelinde 48MB
Telefoto #2 – Sadece 15 Pro Max6X yakınlaştırma , 12MB
Telefoto Özelliği – Sadece 15 Pro modelinde beklenmektef/2.8, 12MB, 3X yakınlaştırma özelliği
Ön Kamera – Tüm Üphone Modellerinde Bulunması Bekleniyorf/1.9, Otomatik odaklama sistemi
Ultra Geniş Kamera – Tüm Üphone Modellerinde Bulunması Bekleniyor15 ve 15 Plusta f/2.4, 12MB
Pro ve max modelinde f/2.2, 12MB
İphone 15 serisinin Kamera özellikleri

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus serilerinde 14 Pro serisinde bulunan 48 megapiksel ana kamera sensörünün bulunacağına dair ilk bilgiler ocak ayında kamuoyuna gelmişti. Bu bilginin doğruluğu hakkında tam olarak teyit anlamasa da kaynağın Weibo olması doğruluğu konusunda bilgiyi kuvvetli yapmaktadır.

Bilginin doğru olması iPhone 15 serisinin daha önce kullanmış olduğu 12 megapikselden 48 megapiksel geçiş yapmış olacağı anlamına gelmektedir. Bu şekilde bir piksele sahip olan cihazla çok daha iyi fotoğraflar çekmemiz mümkün olacaktır.

Geçen yıl iPhone 14 Pro serisinde görmüş olduğumuz sensör kırpma özelliğini kullanarak 2x’lik bir kayıpsız yakınlaşmayı iPhone 15 modelleri ile elde edebiliriz. Elbette bu durum söz konusu bilginin doğru olması durumunda gerçek olacaktır.

Kaliteli sensör, çok daha iyi yakınlaştırma ve aynı zamanda harika resimler çekmek anlamına gelmektedir. Mevcut iPhone 14 modelleri şu an için 1x geniş portre resimleri çekebilmektedir. 2 eksik 1 portre modunun iPhone 15’te olması halinde bundan çok daha iyi resimler ortaya çıkacağı ortadadır.

Diğer yandan bu saydıklarımızın dışında yeni modelde en çok ilgiyi çeken özellik iPhone 15 Pro max’te bulunacağı düşünülen Periskop Zoom lensidir. 

Ünlü bir analist olarak teknoloji severlerin tanımış olduğu Ming Chi Kuo, geçtiğimiz yıl 5-6 eksik bir periscope lensin iPhone 15 promax’e Entegre olacağını iddia etmiş. Ayrıca birkaç yıl içerisinde periskop lenslerin ucuz modellerde olmayacağını da ünlü analist belirtmişti. Önümüzdeki yıl çıkacağı tahmin edilen iPhone 16 serisinin alt modellerinde ise periskoplensin yer alacağı söylentiler arasında.

Beklentisine göre geliştiriciler, ilerleyen dönemlerde iPhone Pro Max modellerinde 3x yakınlaştırmalı kamerayı daha uzun versiyonları olan 5-6x Periskop yakınlaştırmada lens ile değiştirecekler.

İPhone 15 modellerinin depolama özellikleri ne kadar?

İPhone 15 modellerinin depolama özellikleri ne kadar?
İPhone 15 modellerinin depolama özellikleri ne kadar?

Gelen bilgiler arasında iPhone modellerinin tamamının en az 128 Gb depolama alanı ile kullanıcılara sunulacağı yönündedir. Sızan bilgilere göre yeni modelde beklenen depolama özellikleri aşağıda sıralanmıştır;

 iPhone 15 ve iPhone 15 Plus için beklenen depolama kapasiteleri

 • 128 Gb
 • 256 GB
 • 512 GB

 iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max için beklenen depolama kapasiteleri

 • 128 Gb
 • 256 GB
 • 512 GB
 • 1TB

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu