Hollanda İş İlanları 2024 – Hollanda’da İş Bulmak

Hollanda’ya taşınmayı mı düşünüyorsunuz? Hollanda’da yaşıyor ve birikimlerinizi harcamadan gelirinizi arttırmak gibi hedefiniz mi var? Hollanda iş ilanlarını takip ederek önceden kendinize göre önleminizi alabilirsiniz.

Hollandada iş bulmak için CV’nizi ülkenin diline tercüme etmekten çok daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Her şeyden öne nerede ve ne şartlarda iş bulabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Ülke dışından Hollanda’ya gidecekseniz, vize gereksinimlerini karşılamalısınız. Bunun yanında çalışma izninizin de bulunması gerekir.

Aşağıda detaylıca anlatacağımız üzere Hollanda iş ilanları ile kendinize göre gelir kazandıracak alanlarda pozisyon arayabilirsiniz. Teknolojinin gelişimini hızlandırmasıyla iş aramak için kapı kapı dolaşmanız gerekmiyor. İnternet üzerinden ilanları incelemek bile çoğu zaman yeterli olmaktadır.

Hollanda İş İlanları
Hollanda İş İlanları- Hollanda Tarım Ülkesi Oalrak Bilinse de Çok sayıda İş İmkanı Sunmaktadır

 Hollanda iş ilanlarına göz atacak web sitesi arıyorsanız bu konuda &WORK size yardımcı olabilir. Bu web sitesinde tasarlamacı, yazılım geliştiricilerden tutunda noter ve avukatlara pek çok iş imkanı yer aldığı belirtilmektedir.

Hollanda’da Çalışmak – Hollanda İş İlanlarını Nasıl Takip Ederim

Hollanda iş ilanları ile ilgili bilgiler aktarmadan önce ülkenin iş piyasası hakkında açıklamalarda bulunmamızda fayda var. Bu sayede yaşamak istediğiniz yerin ekonomik koşulları ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hollanda İş Piyasası Ne durumdadır?

Ülkedeki işsizlik rakamları Mart ayında açıklanan verilere göre %3,5 oranında belirtilmiştir. Bu rakamlar AB ile kıyaslandığında birliğin ortalamasının çok altında bir seviye olarak göze çarpmakta. Genç işsiz oranın %8 olduğu Hollanda, AB’nin %14 lük rakamlarının hemen hemen yarısının biraz üzerinde tutunmayı başarmış.

Hollanda İş İlanları
Hollanda İş İlanları

Ülkede yer alan avantajlı vergi sistemi nedeniyle çok sayıda yabancı yatırımcı soluğu Holanda’da alıyor. Bu durum da ekonominin canlı kalmasına yardımcı olmakta. Vergi avantajı sayesinde ekonominin çok uluslu firmalara kucak açtığını söyleyebiliriz.

 Söz konusu uluslarası şirketlerin isimleri yabancı gelmeyecektir. Bunlar arasında ülkemizde de ismi duyurmuş firmalar bulunuyor. ING Group, Shell Group, Royal Group başlıcaları. Pek çok ajans yabancı iş gücünü Hollanda’ya entegre etmeye çalışıyor.

Ülkenin gelişmekte olan pek çok iş sektörü bulunuyor. Bu sektörler arasında öne çıkanlar ise şunlardır;

 • Enerji sektörü,
 • Tarım ve Gıda Sektörü,
 • Lojistik Hizmetleri,
 • Sağlık Hizmetleri,
 • Kimyasal fabrikalar,

Ülkenin İşsizlik Oranı ve En Çok Aranılan İşler

2022 yılının sonlarına gelindiğinde Hollanda’da 440.000 civarında iş pozizyonu bulunmaktaydı. Bu iş alanlarının içerisinde 35.000 civarında kamu sektöründe dahil olduğunu belirtelim. İş kolları arasında en çok boş pozisyon ise ticari hizmet sektörü, enerji, sağlık, sosyal hizmetler, toptan ve perakende ticaret işlerinde bulunmaktaydı.

İlgili Yazı: Almanya Asgari ücret. Almanya’da Asgari Ücret ne Kadar?

Dünyanın hemen her ülkesinde olduğu gibi bu ülkenin de yüksek vasıflı iş gücüne ihtiyacı bulunmaktadır. Bu işçiler sınıfı diğerlerine oranlar çok daha hızlı şekilde göçmenlik işlemlerini tamamlayabiliyor.

Bunun yanında, teknik çalışanlar, mühendisler, BT uzmanları sınıfı gibi meslek sahipleri içinde vergi avantajları sunulmuştur. Bu vergi avantajları %30’ları bulabilmektedir.

Hollanda’da Mesai Saatleri ve Çalışma Durumu Nasıl?

Çalışan kesim genel olarak haftalık 40 saat civarında görev yapmaktadır. Mesai saatleri iş koluna bağlı olarak değişse de genel olarak 09.00 ile 17.00 aralığında değişmektedir. Bu saatler dışında ayrıca değişen vardiyalı sistemde bulunur.

Çalışanlar belli işler dışında fazla mesai yapmazlar. Fazla mesainin bulunduğu iş sektörleri arasında konaklama sektörü ön plana çıkar.

Hollanda İş İlanları - Fazla Mesai
Hollanda İş İlanları – Bazı meslek kolları Dışında Fazla Mesai Yapılamamaktadır

Toplum eşitlikçi bir anlayışıyla yönetilmektedir. Eşitlik olgusu çalışma hayatına da yansımış. Dolayısıyla iş olarak organize olmuş bir halk izlenimi vermektedir.

Hollanda İş kanunları yeterli mi? İşçi Hakları var mı?

Ülkede ki iş kanunlar oldukça kapsayıcı maddeler içeriyor. Kişilerin çalışma saatleri, işten ne şekilde çıkarılacakları, tatil hakları kanunla koruma altına alınmıştır. İşe girişte yapılan sözleşmeler ile işçilerin hakları güvence altına alınmaktadır.

Mevut kolektif iş sözleşmeleri ile çalışan kişiler herhangi bir sendikaya üye olmasa bile çeşitli olanaklardan yaralanabilmektedirler.

Hollanda’da ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Ülkede bayanlar erkeklere göre daha az kazanmaktadır. Rakamsal olarak baktığımızda erkeklerin yılık olarak 47.000€ ortalama kazandığı, kadınların ise 31.000€ gelir elde ettikleri istatistiklere yansımıştır.

Yıllık bazda maaşların en çk olduğu sektörler ise aşağıda sıralanmıştır;

 • Bankacılık sektörü – yaklaşık 67.000€
 • Hukuk alanı – yaklaşık 63.000€
 • Enerji, petrol ve kimya sektörü – yaklaşık 61.000€

Diğer sektörler ve kazançları ile ilgili öğrenmek istediğiniz bilgi varsa https://www.nationaleberoepengids.nl/salaris/sector adresi üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Ülkede çalışan kişilerin aldıkları maaş ortalaması hesaplandığında, Ab ülkeleri arasında Hollanda saatlik ücret başına 5. Sırada yer almaktadır.

Hollanda’da bulunan asgari ücret kişilerin yaşına göre değişmektedir. Yılda iki kez uzmanlarca gözden geçirilme işlemi yapılır.

1 Ocak 2024 itibari ile asgari ücrete %3,75 lik bir artış sağlanmıştır. Bu zamla birlikte 21 yaş ve üzeri çalışanlar brüt şekilde saatlik 13.27€ almaya hak kazanacak. 20 yaş altındaki çalışanlar ise 10,62€ alabilecek. Yaşlara göre asgari saatlik ücretler ise şu şekilde sıralanacak,

 • 19 yaş altı: 7,96€,
 • 17 yaş 5.24€,
 • 16 yaş, 4,58€,
 • 15 yaş, 3,98€

Hollanda’da Nasıl Çalışılır? Çalışmak için Gerekenler Nelerdir?

Avrupa serbest ticaret birliği ülkelerinden birinin veya AB’nin vatandaşıysanız çalışma iznine ya da oturma iznine ihtiyaç duymamaktasınız. Ancak bu şartlarda olduğunuzu bildirmeli ve Hollanda makamlarına gerekli kayıt işlemini yaptırmalısınız.

Yukarıda belirttiğimiz ülkelerin dışında farlı bir yerden ülkeye giriş yaptıysanız çalışma izni almanız gerekecektir.

Pek çok kişi oturma ve çalışma iznini süre açısından yalnızca bir kez almaya hak kazanmaktadır. Bu durum öğrenciler ve mevsimlik olarak gelen işçiler içinde değişmiyor. Öğrenci veya mevsimlik işçiyseniz yine oturma izni almanız gerekecektir.

Dil Gereksinimleri

Ülkede çalışabilmek için resmi dili olan Felemenkçeyi konuşmanız konusunda zorunluluk yoktur. Hollanda’daki vatandaşlar çoğunlukla yabancı dil olarak İngilizceyi tercih etmektedirler.

Elbette bu durum ülke dilini bilmenin avantajı olmadığı anlamına gelmez. Felemenkçeyi konuşuyor olabilmeniz iş bulma konusunda sizi bir adım öne taşır.

Çok sayıda dil vatandaşlar tarafından bilinmektedir. Bunlar arasında İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve İskandinav dilleri ilk sırada yer alır.

Hollanda da Çalışmak İçin Hangi Niteliklere Sahip Olmalıyım?

Lisans derecesi ve üzeri diploma sahibiyseniz bu ülkede iş bulma şansınız biraz daha fazladır diyebiliriz.

Diğer yandan iş görüşmeleri sırasında farklı firmaları referans göstermek önemlidir. eski iş yeriniz ile ilgili iyi bir referans yeni işiniz için size avantaj sağlar. Eski işiniz Hollanda dışında bir ülkeyse bu durumda LinkedIn üzerinden bunu belirtin. Böylece online başvurularda çalıştığınız kurum fark edilebilir.

Hollanda İş İlanları İle İlgili Siteler Hangileridir?

1-    Expatica for İnternationals

Hollanda İş İlanları Siteleri- Expatica
Hollanda İş İlanları Siteleri- Expatica

Expatica web sitesi üzerinden sürekli olarak güncellenen ve İngilizce gereksinimi duyulan açık iş pozisyonlarını bulabilirsiniz. Söz konusu işler arasında Rotterdam, Amsterdam, Lahey ve bunların dışında diğer büyük şehirlerde aranan elaman ilanlarını görebilmeniz mümkündür.

2-    Eures

Hollanda İş İlanları Siteleri- EURES
Hollanda İş İlanları Siteleri- EURES

Ab sınırları içerisindeki veya EFTA(EFTA – İzlanda, Liechtenstein, Norveç ve İsviçre) ülkelerinden birinin vatandaşıysanız Hollanda iş ararken Eures’in web sitesini kullanabilirsiniz. Bu portal Avrupa komisyonu tarafından yürütülen bir ağdır. Ağın temel amacı Avrupa birliği içerisinde serbest dolaşıma imkân tanımaktır.

3-    Uwv

Hollanda İş İlanları Siteleri- UWV
Hollanda İş İlanları Siteleri- UWV

Bu kuruluş işsizlik yardımlarından sorumlu olan bir devlet kurumudur. Bununla beraber iş arayan firmalar için iş ilanları vermektedir.

Kuruluştan yalnızca iş başvurusu yapılmamaktadır. Aynı zamanda tavsiye ve bilgi verme himeti de bulunur.

Hollanda’da iş Arama konusunda kullanabileceğiniz diğer iş arama siteleri aşağıda sıralanmıştır. Hollanda’nın dilinden ve İngilizce bilenler için iş arayabileceğiniz web siteleri şunlardır;

İş Bulma Ajansları ile İş Arayabilirsiniz

Hollanda’da bulunan çok sayıda firma, ihtiyacı olan elemanları bulabilmek için bu konuda aracılık yapan ajansların yolunu tutmaktadırlar. Söz konusu bu ajanslar aynı zamana iş arayan kişileri firmalarla buluşturarak bu konuda destek sağlamaktadırlar.

İngilizce ve farklı dilleri bilen kişiler için araştırma yapabilecekleri ajans siteleri aşağıda sıralanmıştır.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu