2023’de Geri Dönüşüm Fikirleri ile Nasıl Kazanırım?

2022’de geri dönüşüm fikirleri ile nasıl kazanırım sorusu birçok insanın merak ettiği kavramlardan biri olarak hayatımıza girmiş durumdadır.

Günlük hayatta kullandığımız birçok ürünün artık geri dönüştürülebilir olması geri dönüşüm fikirlerinin de bizler için ayrı bir anlam ve önem ifade etmesine neden olmuştur. Özellikle evde yapılabilecek geri dönüşüm fikirleri birçok araştırmaya konu olan ve ev hanımları başta olmak üzere çeşitli çevreler tarafından araştırılan bir konudur. Bu açıdan evde ek iş fikirleri arasında geri dönüşüm düşünülebilecek işler arasındadır.

Biz de sizlere bu yazımızda hem evde geri dönüşüm fikirlerinden hem de daha farklı alanalrda geri dönüşüm fikirlerinden oluşan bir liste hazırladık. Birbiridnen değerli geri dönüşüm fikirlerini hayata geçirmek ancak nereden başlayacağını bilemeyenler için bir rehber niteliğinde olacak bu yazımıza hazırsanız başlıyoruz.

En Çok Tercih Edilen Geri Dönüşüm Fikirleri

1- Elektronik Eşyaları Geri Dönüştürmek

Geri dönüşüm fikirleri arasında getirisi en yüksek olan işin bilgisayarlar başta olmak üzere elektronik geri dönüştürmek olduğunu söylemek yanlış bir tabir olmayacaktır. Özellikle bu aletlerin kullanım ömrünün 5 ila 10 yıl arasında değiştiğini varsayarsak alınan ürünün geri dönüştürülmesi işi ciddi anlamda bir sorun teşkil etmektedir.

Bilgisayarların ana kartlarından ramlerine, telefonların işletimcilerinden ekranlarına kadar akla gelip gelebilecek her ürün bu sektörde geri dönüştürülebilmektedir. Bu malzemeleri toplayarak işe yarayanlarını tekrar kullanan yaramayanları ise geri dönüştürmek için hükümetten destek alan büyük şirketler bulunmaktadır.

Size bu sektörden para kazandıracak alan, bahse konu şirketlerle anlaşarak çevrenizden elektronik eşyalar toplamak ve onlara kargolamaktır.

Kişilerden hurda olarak nitelendirdikleri elektronik eşyalarını düşük ücretler karşılığında alarak onları parçalayan ve parça başına şirketlerden ödeme alan kişilerin bu geri dönüşüm fikirleri arasında nasıl bir inovasyon yarattığını takdir etmek gerekiyor.

Elektronik atık toplamak aynı zamanda evde yapılabilecek geri dönüşüm fikirleri arasında da yer verilebilecek niteliklere sahiptir.

2- Cam Geri Dönüştürmek

Evde yapılabilecek geri dönüşüm fikirleri arasında kendine üst sıralarda yer bulan bir diğer sektör de cam geri dönüştürmektir. Evlerimizde kırılan bardaklar, vazolar, biblolar, sürahiler ve işe yaramayan cam ürünlerin tamamı geri dönüştürebilen ve bu sayede paraya çevrilen ürünlerdendir.

Camın geri dönüştürülme oranının %95 olduğunu düşünürsek bu alana yatırım yapmanın da getirisi yüksek geri dönüşüm fikirlerinden olacağını öngörüyoruz. Burada tabi ki sadece kendi evinizdeki camlarla kazanç sağlamanız pek olası değildir.

Ancak yaşadığınız çevrede üretim yapan cam fabrikalarıyla ya da ulusal kuruluşlarla iletişime geçerek bu işi yapmak istediğinizi anlatır bir mail atabilirsiniz. Firmalar, camların geri dönüştürülme oranı oldukça yüksek olduğundan kişilerden hatta küçük ölçekli firmalardan bu şekilde kullanılamaz hale gelmiş ürünler almaktadır.

Cam atığı dönüştürme işini getirisi yüksek geri dönüşüm fikirleri arasına almamızın sebebi ise her ilde ya da çevresinde mutlaka cam fabrikası olma olasılığının yüksek oluşudur. Kolay ulaşılması ve hedef kitlenin rahatlıkla ikna edilebilmesi, cam atığı işini evde yapılabilecek geri dönüşüm fikirleri arasına da sokmaktadır.

3- Yatak Geri Dönüştürmek

Duyduğumuzda saçma gelen ancak ülkemizde bu sektöre ilgili olanların güzel kazançlar sağladığı işlerden biri de yatak atıklarıdır.

Eskiyen, işlevini kaybeden, yayları çıkan ve kullanım ömrünü dolduran yataklarınızı ne yapıyorsunuz? Bir spotçuya ya da yok pahasına satıyoruz ya da çöpün kenarına çıkarıyoruz. Bu ürünlerin %92’sının geri dönüştürülebilir olması yatak atıklarını da önemli geri dönüşüm fikirleri arasına sokmaktadır.

Özellikle çevrenizde hizmet veren mobilya dükkânları aynı zamanda üretim için fabrikalara da sahiptir. Bu bağlamda onlarla görüşmeler yapmanız ve atık yatakları kendilerine ulaştırabileceğini söylemeniz akabinde firmalar size yatak başı anlaşılan tutardan ödeme yapacaklardır.

Ancak yatak atıkları, geri dönüştürme fikirleri arasında biraz daha arkalarda kalmaktadır. Bunun sebebi sirkülasyonun elektronik ya da cam kadar hızlı olmamasıdır. Ancak getirisinin cam atıklara nazaran daha iyi olması yatak atıklarını getirisi güzel dönüşüm fikirleri arasına sokmaktadır.

Yazılım mühendisliği maaşları 2022 yılında ne kadar oldu? Öğrenmek için hemen yazımızı okuyun!

Bu atıkların toplanması ve imha edilmesi sürecini evde geri dönüşüm fikirleri arasına da alabiliriz ancak kişinin burada firmaları ziyaret etmesi ve bu işi yaptığını bildirmesi oldukça kilit bir rol olacaktır.

3- Plastik Geri Dönüş Dönüştürmek

Geri dönüşüm fikirleri arasında sık kullanılan ürünlerden biri de neredeyse herkesin kullandığı plastiklerdir.

Dünyayı en çok kirleten materyallerden biri olan plastiğin toplanması ve geri dönüştürülmesi de oldukça uzun bir süreçtir. Özellikle sadece PET, PVC VE HDPE tiplerindeki ürünlerin geri dönüştürülebildiğini düşünürsek bu işin getirisi güzel dönüşüm fikirleri arasında yer aldığının da farkına varmış oluruz.

Plastik geri dönüştürme işi evde yapılabilecek geri dönüşüm fikirleri arasında da bir hayli popülerdir. Bunun sebebi toplanan plastiklerin geri dönüşüm için verilebileceği firmaların neredeyse her şehirde bulunmasındandır.

Evde yapılabilecek dönüşüm fikirleri arayanlar için kurtarıcı bir nitelikte olan plastik atıkları sadece evlerde değil iş yerlerinden de toplanabilmektedir. Belirli iş yerleriyle anlaşarak plastiklerini haftanın 2 günü toplayacağınızı söyleyebilirsiniz.

Bu sayede hem o iş yerleri çöplerini atmakla uğraşmayacak hem de siz belirli noktalardan belirli bir sayıda plastik atığını her zaman elde edebiliyor olacaksınız. Geri dönüştürme fikirlerine inovasyon katarak ufak bir araç ile iş yerlerinden haftanın 2 gününde plastik atık toplayan ve sonrasında bunları anlaşmalı oldukları yerlere satarak para kazanan kişilerin sayısı zamanla artmaya başlamıştır.

Özellikle plastik atıkları evde geri dönüşüm fikirleri kapsamında değerlendirirken bir anda daha büyük ölçekli bir iş haline getirmek oldukça güzel bir inovasyon örneğidir.

Ancak burada giderlerin de hesaplanması ve geri dönüşüm için plastik atık verilecek şirketlerin özenle seçilmesi gerekecektir.

4- Kâğıt Atık Dönüştürme

Üretken dönüşüm fikirlerinden bir diğeri de kâğıt atıkları tekrardan dolaşıma kazandırmaktır. Ülkemizde her yıl tonlarca defter, kitap, dergi ve çeşitli kâğıt materyaller ziyan olmakta ve atıl durumda beklemektedir.

Hayata geçirilen geri dönüşüm fikirlerinden biri olarak belirtebileceğimiz kâğıt atıkları toplayarak siz de kazanç sağlayabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken tek husus karbon kâğıdı, kâğıt havlu ve pizza kutularının geri dönüşüm firmaları tarafından kabul edilmediğidir.

Onun haricinde aklınıza gelebilecek her türlü kâğıt türevi geri dönüştürme fikirleri kapsamında firmalara satılabilmektedir. Genellikle sayıları az olsa da kâğıt üretimi yapan firmaların bu atıklara oldukça talep gösterdiği bilinmektedir.

Evde yapılabilecek dönüşüm fikirleri arasına da alabileceğimiz kâğıt atık işinde firmaların bazıları kişilerden mürekkepli olanlarla normal kâğıtları ayırmalarını istemekte ve ödemeyi bu bağlamda yapmaktadır.

Geri dönüşüm fikirleri arasında kâğıt atık toplayacak ve satacaksanız firmalarla önceden kilo başına anlaşma yapmanızı öneriyoruz. Bu bağlamda firmalara haftalık kaç kilo kâğıt atığı toplayabileceğinizi yazılı şekilde iletmeniz fiyatların da kilo başına artmasını sağlayacaktır.

Geri dönüştürme fikirleri arasında popülerliğini koruyan atık kâğıtlar, düzenli ve planlı bir şekilde yapıldığında kişilere ciddi kazançlar sağlayabilmektedir.

5- Lastik Geri Dönüştürme

Kişilerin en çok araştırdıkları geri dönüşüm fikirlerinden birisi de otomobil lastiği geri dönüştürme işidir.

Özellikle ülkemizdeki araba sayılarını dikkate aldığımızda ve bu araçların lastiklerinin ortalama ömrünün 5 yıl olduğunu düşündüğümüzde lastik geri dönüştürme işinin aslında ne denli önemli olabileceğini de kavramış olacağız.

Lastikler kauçuk, karbon ve naylon karışımından yapıldıkları için geri dönüştürülmedikleri takdire doğaya ciddi zararlar verebilmektedir. Ayrıca kullanım ömrünü tamamlayan lastiklerin tesislerde eritilerek tekrar kalıplanması ve akabinde satılır olması, firmaları bu ürünleri geri dönüştürmeye adeta teşvik etmektedir.

Lastikleri evde yapılabilecek geri dönüşüm fikirleri arasına pek sokamasak da en yaratıcı geri dönüşüm fikirleri arasında bulundukları yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle sanayilerde çıkma lastiklerin sayısı oldukça fazladır.

Bu lastikçiler, bazılarını farklı müşterilere satmakta ancak çoğunu da atıl halde dükkânlarının depolarında bekletmektedir. Küçük bir ücret karşılığı bu bekletilen bu lastikleri dükkân sahiplerinden satın alabilir ve geri dönüşüm fikirlerinizi hayata geçirebilirsiniz.  

Toplamış olduğunuz lastikleri bu işi özel olarak yapan firmalara oldukça güzel rakamlara satabilirsiniz. Lastikler eritileceğinden dolayı dişleri ne kadar erimiş olursa olsun firmalar tarafından ücreti karşılığı sizden satın alınacaklardır.

Ancak bilinmelidir ki lastik atık işi evde geri dönüşüm fikirleri arasında değildir. Bunun nedeni de lastikleri toplamak ve ilgili firmaya göndermek için en azından açık kapalı bir kamyonet ihtiyacı olmasıdır. Durum ne olursa olsun mevcut araştırmalara dayanarak lastik atık işinin güzel getiri sağlayan geri dönüşüm fikirleri arasında olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

6- Alüminyum Kutu Geri Dönüştürme

Yaratıcı ve getirisi yüksek geri dönüşüm fikirlerinden bir diğeri de alüminyum kutu toplama işidir.

Alüminyum kutu toplama işi basittir ancak getirisi tahmin edilenden çok daha fazladır. Alüminyum kutu toplama işini evde yapılabilecek geri dönüşüm fikirleri arasında değerlendirenler daha az paralar kazanmaktadır.

Ancak bunu benimseyenler ve kazançlarını arttırmak için çeşitli yollar bulanların sayısı da oldukça fazladır. Evinizden çıkan alüminyum atığı haftalık birkaç kilodur.

Ancak bir restoran bunun kat ve kat fazlasını bir günde yapabilmektedir. Alüminyum atığını oldukça önemli geri dönüşüm fikirleri formuna sokan da işte budur. Soda, enerji içeceği, kola şişeleri ve akla gelip gelebilecek her türlü içecek atığı restoranlarda her gün kilolarca çıkmakta ve çöpe gitmektedir.

Bu bağlamda bazı kişilerin restoranlarla anlaştıkları ve bunları atmamalarını eğer mümkünse bir çöp poşetinde biriktirmelerini talep ettikleri bilinmektedir. Görüldüğü gibi aslında çok basit olan alüminyum toplama işi geri dönüşüm fikirleri kapsamında geliştirilmiş ve yaratıcı bir gelir elde etme kaynağına bürünmüştür.

Yılda 800 milyon kutu alüminyumun geri dönüştürüldüğünü göz önüne alırsak bu işin neden önemli geri dönüşüm fikirleri arasında bulunduğunu da idrak etmiş oluruz. Yapılan işi yeniliklerle güçlendirmek alüminyum atıklarını evde yapılabilecek geri dönüşüm fikirlerinden çıkartıp daha orta ölçekli ve kazançlı bir sektör haline getirmektedir.

7- Batarya ve Pil Atıkları Toplama

Evde geri dönüşüm fikirleri arasında bir hayli talep gören iş kollarından birisi de batarya ve pil atıklarıdır.

Özellikle çevreye verdikleri zarar ile bilinen pillerin geri dönüştürülmesi büyük ölçekli firmaların son zamanlarda üzerine sıklıkla eğildikleri konulardandır. Evde geri dönüşüm fikirleri kapsamında siz de çevrenizdeki atık pilleri ve artık ömrü bitmiş bataryaları satarak para kazanabilirsiniz.

Özellikle son yıllarda firmalardan bazılarının pil geri dönüşüm tesisi kurdukları ve bu birime özel ilgi gösterdikleri bilinmektedir. Kısa bir araştırma yaparak geri dönüşüm fikirleri kapsamında alım yapan firmaları bulabilir ve biriktirmiş olduğunuz ürünleri onlara satabilirsiniz.

Bu firmalardan bazıları kilo başına alım yaparken bazıları ise biriktirilen pilin ve bataryanın niteliğine göre ödeme yapmaktadır. Firmaların aldıkları ürünlerden tamir edilebilir olanları tekrardan kullanıma kazandırıyor olması bu alana yatırım yapma sebeplerini de açıklar niteliktedir.

Pil atık toplama işini evde geri dönüşüm fikirleri arasına sokabiliriz. Ancak bunu evde geri dönüşüm fikirleri arasından sıyırıp bir gelir kapısı haline getirmek için sistemli çalışmak ve en azından orta ölçekli bir firma ile anlaşabilmek çok önemlidir.

Görüldüğü gibi evde geri dönüşüm fikirlerini hayata geçiren ve bu sektörden para kazanan kişilerin varlığı bilinmektedir. Yapılan iş ne olursa olsun geri dönüşüm fikirleri sistemli uygulandığında gerçekten güzel paralar kazandırabilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken ise yapılacak olan işin eğer mümkünse tek bir sektör üzerinden değil 2’li ya da 3’lü halde icra edilmesidir. Örneğin alüminyum atık toplamak için anlaştığınız bir restorandan cam şişeleri de biriktirmesini rica etmek ya da sanayideki bir lastikçi ile aynı zamanda alüminyum atık bekletmesi için anlaşmak bu tarz durumlara örnektir.

Bu sayede geri dönüşüm fikirlerine sadece ufak bir gelir kazanmak için başlayan ve sonrasında ciddi kazançlar sağlayan kişilerin olduğu da bilinmektedir. Burada kazanç sağlayan kişiler ile işi yarıda bırakanlar arasındaki fark sektörü büyütmektir.

Kimileri geri dönüşüm fikirleri kapsamında atık toplayarak satarken kimileri de daha büyük hayaller kurmakta ve geri dönüşüm tesisleri kurmaktadır. Bu işi genellikle büyük ölçekli firmalar yanlarına bir de küçük ölçekli bir yan şirket kurarak yapsalar da sıfırdan başlayanların sayısı da son yıllarda artmıştır.

Yazımızda evde geri dönüşüm fikirleri ve para kazandıran geri dönüşüm fikirlerinden etraflıca bahsettik. Şimdi de gelin bu bağlamda işini büyütüp geri dönüşüm tesisi de kurmak isteyenler için sağlanan desteklere bakalım;

Yapılan Desteğin AdıÖncelikli olarak yapılan
Yatırımlar
5.Bölge Destek Unsurları
Bölgesel Teşvik ile yapılan
6.Bölge Destek Unsurları
SGK işveren Prim Muafiyetinden Yararlanılması için gereken süre7 yıl10 yıl
Yapılan Faiz Desteği5 puan7 puan
Toplam Yapılan Sabit Yatırım Miktarı SGK MuafiyetiYüzde 35Yüzde 100
Toplam Yapılan Sabit Yatırım Miktarı Vergi MuafiyetiYüzde40+Yüzde 15Yüzde 50+Yüzde 15
SGK işçi Prim Muafiyetinden Yararlanmak için Gereken süre10 yıl
Çalışanların  vergi stopajı Muafiyetinden
Yararlanması İçin Gereken Süre
10 yıl
KDV muafiyeti Var mı?EvetEvet
Beş Yıllık Emlak Vergisi Muafiyeti Var mı?EvetEvet
Damga Vergisi Muafiyeti Var mı?EvetEvet
Belediye İmar Harçları muafiyeti Varmı?EvetEvet
Gümrük Muafiyeti Var mı?EvetEvet
Geri dönüşüm tesisi de kurmak isteyenler için sağlanan destekler

Geri dönüşüm fikirlerini geliştirerek şirket kurmak ya da bir tesis faaliyete almak kolay bir iş değildir.

Ancak bulunduğunuz çevrede artık belirli bir tanınırlığa ulaştıysanız ve işlere yetişmekte zorlanıyorsanız kolayca tesis kurabilirsiniz. Bu bağlamda hem devletten teşvik almanız kolaylaşacak hem de artık restoranlar ya da diğer kuruluşlar size ürünlerini vermek için sizlerle anlaşmaya gelecektir.

Görüldüğü gibi bu işe evde geri dönüşüm fikirleri olarak başlayarak kazanç sağlamak ve sonrasında işleri büyüterek birkaç sektörden toplama yapmak sizler için bir hayalden ibaret değildir.

Burada zor olan evde geri dönüşüm fikirlerini daha somut atılımlarla zenginleştirmek ve devlet destekli fabrika haline getirebilmektir. Bu konuya ağırlık vermek isteyenlerin yapmaları gereken ise işe sıfırdan başlasalar dahi geri dönüşüm fikirlerini sürekli geliştirmek ve yurt dışında geri dönüşümü yapılan ürünleri mümkün olduğunca tesislerine uyarlamaktır.

Evde yapılabilecek geri dönüşüm fikirlerini merak edenlere ve bu işe bir yerden başlamak isteyenlere pil, alüminyum ve kâğıt atıkları tavsiye ediyoruz.

Ancak iş geri dönüşüm tesisi kurmak konusuna geldiğinde bu ürünlerden artık yavaş yavaş lastik, pil ve yatak atıklarına geçilmesi daha mantıklı görünüyor. Çünkü geri dönüşüm fikirleri arasında getirisi en güzel olan aynı zamanda yatırımın da en doğru adresidir.

İster sadece günü kurtarmak için isterseniz bu işi ucundan tutup büyümek için yapıyor olun; sistemli çalışmak, sizi başarıya ulaştıracak olan altın kapının anahtarıdır.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu