Evde İş Fikirleri 2023 – En Güzel İş Fikirleri

2022 yılında evde iş fikirleri düşünen, bu sayede para kazanmak isteyenlerin sayısı yapılan anketlere göre geçtiğimiz yıllara göre oldukça artmıştır.

İnternetten site kurarak, blog yazarak ya da mobil oyun tasarlayarak para kazananları zaten hepimiz duyuyoruz. Ancak bu donanıma sahip olmayan ya da daha basit işlerle para kazanmak isteyenler farklı evde iş fikirlerini hayata geçirmek için uğraş veriyorlar.

Genellikle ev hanımlarının daha çok araştırdığı ve en azından bir yan gelir olmasını istedikleri bu yöntemde evde girişimcilik fikirleri ne kadar farklı ve yaratıcı olursa kazanç da bir o kadar artıyor. Biz de bu yazımızda sizler için en yaratıcı evde iş fikirlerini sıralayacağız. Bu fikirler evde ya da freelance olarak ek iş fikirleri arayanlar için adeta bir rehber niteliğinde olacaktır.

Evde İş Fikirleri – Birbirinden Güzel iş Fikirleri 2023

1- Tütün Sarmak

Evde iş fikirleri listemizin ilk sırasına tütün sarma işini ekliyoruz. Çünkü bu iş hem ev hanımlarının hem de mevcut durumda iş arayan herkesin yararlanabileceği bir alan olarak öne çıkmaktadır.

Üstelik herhangi bir sermaye gerektirmemesi ve oldukça kolay öğrenilmesi tütün sarma işini geliri güzel ek iş fikirleri arasına sokmuştur. Bunun için dilerseniz internette kısa bir arama yapabilir dilerseniz oturduğunuz semtte bulunan tütüncülere direkt sorabilirsiniz.

Bu dükkânlar sarılmış hazır ürün sattıkları için ürünleri sarmakla kendileri uğraşmamakta onun yerine ücreti karşılığında dışarıdan hizmet alma yolunu tercih etmektedirler. Evde iş fikirleri arasında oldukça popüler olan tütün sarmayı sabah 3 saat ve öğleden sonra 3 saat düzenli yapan ev hanımlarının sayısı son yıllarda oldukça artmıştır.

Toplamda 6 saatlik bir çalışma ile kişinin hızına göre değişmekle beraber ortalama 5000 TL ile 6000 TL arasında bir kazanç elde edebilmek mümkündür. Bu işi evde girişimcilik fikirleri arasına alan ve tütün sarma makinesi satın alarak en az 3 dükkâna çalışan kişilerde vardır. Ancak size başlangıç için bunun yerine ilk olarak elle sarma yapmanızı ve kazancınız arttıkça işi büyütmenizi tavsiye ediyoruz.

2- Evde Kına ya da Nikâh Şekeri Paketleme

Son zamanlarda popülerliği artan evde iş fikirlerinden bir diğeri de evde paketleme işidir. Herhangi bir sermaye gerektirmemesi ve çok zor olmaması, nikâh şekeri paketlemesini önemli evde girişimcilik fikirleri arasına sokmuştur.

Evinden oturduğu yerden para kazanmak isteyenler için paketleme yapmak, oldukça karlı ek iş fikirlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Bu işi bulabilmek için internetten kısa bir araştırma yapmak yeterlidir.

Evde iş fikirlerinden paketleme için firmalar sizden bir form talep etmekte ve verecekleri ücreti belirtmektedir. Sonrasında ise eğer anlaşma yapılırsa kargo ile size belli bir sayıda nikâh şekeri ya da kına göndermekte ve bunları ufak paketlere koymanızı istemektedir.

Firmalar genellikle paketlenen adet başına ücret ödemesi yapmakta ve bunu da aylık olarak gerçekleştirmek iken nadir de olsa bazı organizasyon şirketlerinin düzenli bir aylıkla çalıştırdıkları bilinmektedir.

Önemli evde girişimcilik fikirleri arasında sayılan paketleme işini internet üzerinden değil de bulunduğunuz bölgede yapabilmeniz de mümkündür. Bunun için düğünlere organizasyon işi yapan firmaları münferit olarak ziyaret etmeniz ve paketleme işi ya da buna benzer işler yaptığınızı söylemeniz yeterli olacaktır.

Yazılım mühendisliği maaşları 2022 yılında ne kadar oldu? Öğrenmek için hemen yazımızı okuyun!

Özellikle büyük şehirlerde paketlemeyi ek iş fikirleri arasında oldukça spesifik bir hale getiren ve bulunduğu bölgede organizasyon şirketi ve düğün hediye dükkanlarına kartvizit bırakan kişilerin olması, bu işin getirisini biraz da olsun anlamanıza yardımcı olacaktır.

Getirisi güzel evde iş fikirleri arasında bulunan paketleme işi çalışılan şehre ve paketlenen ürünün niteliğine göre değişmekte olup ayda 5000 TL ile 12.000 TL arasında bir kazanç sağlamaktadır.

3- Çeyizlik Örgü Örme

Çeyizlik Örgü Örme
Çeyizlik Örgü Örme

Getirisi oldukça güzel evde iş fikirlerinden bir diğeri de el işi örmelerdir. Bir düğün yapılıyorsa çeyiz ve el işi oymalar olmazsa olmazdır. Günümüzde ise kişiler bu el işi oymalarla kendileri uğraşmak istememektedir.

Bu bağlamda düşünülünce el oyaları da oldukça önemli evde girişimcilik fikirleri arasına girmektedir. Getirisinin güzel olması ve tek giderin ip masrafı olması oya örme işini nitelikli ek iş fikirleri arasına sokmaktadır.

Çeyiz için oya örme işini evde iş fikirleri arasında her ne kadar küçümseyenler olsa da getirisinin satış rakamına göre değişmekle beraber ortalama 15.000 TL’ye kadar çıktığını belirtmek bu düşünceleri bir nebze olsa silecektir.

Çeyiz için örülen oymalar hem il işçiliği ile yapıldığından hem de ince nakış ayrıntılarıyla desteklendiğinden ücreti de ona mukabil oldukça hatırı sayılır rakamlar olmaktadır. Evde iş fikirleri arasında örgü örüp kendi muhitinde satan kişilerin yanında artık bu işi de internetle harmanlayan bayanların sayısı bir hayli fazladır.

İnstagram’dan el işi sayfası açarak burada yapılan ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. Burada sayfanızı desteklemek için gerekirse reklam alabilir ve siparişlerinizden memnun olan müşterileri sayfanızda paylaşabilirsiniz.

Ayrıca devlet bu işi yapan hanımlara da vergi istisnası sağlamaktadır. Bunun için vergi dairesinden alınacak izinle vergiden muaf olan ve ayrıca PTT ile kapıda ödeme anlaşması imzalayarak İnstagram üzerinden satış yapan ev hanımları günden güne artmaktadır.

PTT, sizden belirli bir kota istemekte ve ona uyacak bir indirim oranı tanımlamaktadır. Sonrasında ise ürünü kargo teslim ederek kapıda ödeme bedelini PTT görevlisine söylersiniz.

Kargonuz müşteriye ulaşması akabinde ise PTT görevlisi önce kişiden parayı alır ve sonra ürünü teslime eder. Bu sayede ek iş fikirlerinden el işi oya satışı yaparken herhangi bir mağduriyet de yaşamamış olursunuz.

Evde iş fikirlerinden oya örme işine olan talep daha da artmadan el işi hızınıza ve maharetinize güveniyorsanız bu işe girebilirsiniz.

4- Evde Oyuncak Bebek Örmek ve Satmak

Evde oyuncak bebek örme ve satma işini el işi oyasından farkı ve evde iş fikirleri arasında değerlendirmemizin sebebi hedef kitlenin tamamen ayrı olmasıdır.

Bu bebekler son 2 yıldır oldukça popüler olan ve hem oyuncakçılarda hem de hediyelik eşya dükkânlarında sıklıkla rastlanan ürünlerdendir. İnternette kısa bir araştırma ile Amigurumi bebeklerini nasıl öreceğinizi öğrenebilir ve bunu kendiniz için önemli evde girişimcilik fikirlerinden biri haline getirebilirsiniz.

Maliyet açısından oldukça ucuz olan Amigurumi bebek malzemelerini alarak ürünü dikmeniz halinde satış fiyatlarının ortalama 100 TL ile 150 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Bu ürünleri de tıpkı el işi çeyizlik oymalar gibi hem internet üzerinden hem de çevrenizde yapmanız mümkündür.

Satış sayfası açarak ürün satışı yapacaksanız vergiden muaf kâğıdınızla birlikte PTT ile kapıda ödeme anlaşması yapmayı da unutmayın. 2022 Ekim ayı itibariyle;

  • Kız Amigurumi Bebekleri 140 TL
  • Ayıcık Amigurumi bebekleri 105 TL’den satılmaktadır.

5- Sarma, Börek Gibi Yiyecekler Yapıp Satma

Son zamanların getirisi yüksek evde iş fikirlerinden birisi de sarma ve börek gibi gıdalar yaparak bunları satmaktır. Bu gıdaları yapıp satmak belki 20 yıl önce çok verimsiz bir iş modeli olurdu.

Ancak günümüzde çalışan bayanları dikkate aldığımızda bu ürünlere olan talebi de kısa bir araştırma ile öğrenebiliriz. Genellikle çalışan bayanların daha çok tercih ettikleri ev yapımı bu hazır ürünler getirisi bir hayli güzel olan ek iş fikirlerindendir.

Çalışan bayanlar ya da diğerleri bu ürünleri hem zamandan tasarruf sağlamak hem de sağlıklı beslenmek için oldukça sık tercih etmektedir. Evde iş fikirleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan yemek yapma işini dilerseniz Facebook, İnstagram gibi sosyal mecralarınızda da paylaşabilirsiniz.

Şu anda bir kilo sarmanın satış bedelinin 125 TL olduğunu varsayarsak aylık 10 kilo satış yapmanız durumunda kazancınız en az asgari ücret tutarında olacaktır. Yani sarma, börek yaparak satmak bazılarının küçümsediği gibi getirisi çok az olan evde iş fikirlerinden değildir.

Burada işi yapacak alanı bulabilmek ve tabi ki yapılan gıdaları da kaliteli yapmak önemlidir. Bu şekilde sadece sarma sarıp çevresindeki yerel marketlere ya da lokantalara vererek geçimini sağlayan ev hanımlarının sayısı yadsınamayacak kadar çoktur.

En az asgari ücret kazandıran evde girişimcilik fikirlerini hayata geçirmek isteyen hanımlar için ev yapımı gıdalar yaparak satmak oldukça faydalı bir iş olacaktır.

6- Kozmetik Ürünleri Satmak

Kozmetik ürün satışı yapmak aslında ülkemizde uzun yıllardır yapılan bir iştir. Evde girişimcilik fikirlerini hayata geçiren ve Avon ya da Oriflame gibi ünlü firmalar için satış yapmayı deneyen kişilerin sayısı oldukça fazladır.

Ancak gelişen teknoloji ile birlikte bu satış niteliğini internetle harmanlamak da kişilere adeta farklı kazanç kapıları açmıştır.

Kozmetik ürün satışı için bilindik kozmetik firmalarını değil adı yeni duyulan ya da piyasaya yeni giriş yapmaya çalışan firmalarını da tercih edebilirsiniz. Çünkü bu firmalara piyasadaki pastadan pay alabilmek için üyelerine daha yüksek komisyonlarla ödeme yapacaklar ve yönetici kadrolarına yükselmeniz diğerlerine göre çok daha hızlı gerçekleşecektir.

Bu işe sadece basit ek iş fikirleri olarak başlayan ve şu anda 1 milyonun üzerinde geliri olan Avon yöneticilerini elbet duymuşsunuzdur. Burada sizi bu şekilde yükseltecek olan piyasaya yeni giriş yapan firmaları tespit etmek ve bu firmalar üzerine yoğunlaşmaktır. Evde iş fikirlerinden kozmetik satışı yaparken her sektörde olduğu gibi burada da İnstagram’ın nimetlerinden faydalanmanız sizi daha popüler hale getirecektir.

Sadece bireysel satışlar hatırı sayılır bir gelir elde etmenize yeter ancak ciddi anlamda para kazanmak istiyorsanız kurumsal ya da oldukça etkili bir tanıtım sayfası açmanız size oldukça fayda sağlayacaktır.

7- Küçük Çaplı Organizasyon İşi Yapmak

Düğünler, nikâhlar ve nişanlar için organizasyon işi yapmak, son yıllarda oldukça popüler evde iş fikirlerinden biri olarak akıllarda yer etmiştir. Özellikle son zamanlarda evlenecek çiftlerin her şeye daha fazla özendiklerini ve her şeyin mükemmel olmasını istediklerini hesaba katarsak bu iş tam bir ev hanımına göredir.

Çünkü yeni evlenecek çiftler bu tarz organizasyonları çok beğenmekte ancak kendileri uğraşmak istememektedir. Siz de çok ufak bir sermaye ile organizasyon yapmaya başlayabilirsiniz. Yaratıcı evde iş fikirlerinden biri diyebileceğimiz bu yöntem de davul, süsleme, konfeti, ışık, abajur gibi basit ancak dekor olabilecek nitelikte eşyalarla düğün yapacak kişilere hizmet verebilirsiniz.

Bu işi küçük ölçekli yapıyor olmanız kişilerin sizi daha sık tercih etmelerine neden olacaktır. Evde girişimcilik fikirleri bağlamında kendi aldığı dekor ürünleri ile süsleme yapan ve gelir elde eden kişi sayısı oldukça fazladır.

Yapılan tek bir organizasyon işinin büyüklüğüne göre değiştiğini dikkate almakla beraber ortalama 1500 TL ile 5000 TL arasında getiri sağladığını varsayarsak bu ev hanımları için hiç de azımsanmayacak bir iştir.

Kariyer fikirleri arasında size uyanları öğrenmek ister misiniz?

Öyle ki bunu basit evde iş fikirlerinden biri olarak hayata geçirdikten sonra bulunduğu ilde ya da ilçede adını duyuran ve işlerini büyüten girişimciler de bulunmaktadır. Burada da tıpkı diğer evde iş fikirlerinde de olduğu gibi yapılan işi sosyal ortama taşıyabilmek ana kriterdir.

Sadece kulaktan dolma şekilde iş yaparsanız daha yerel ölçekli hizmet verirsiniz. Ancak İnstagram gibi platformlarda yapılan organizasyon işini, düğünleri, kına gecelerini paylaşırsanız daha çok kişiye ulaşır ve sizi tanımayanların dahi DM’den sizle iletişime geçmesinin önünü açmış olursunuz.

8- Evde Davetiye Katlama

Düğünler ve nişanlar için basılan davetiyeleri katlama işi getirisi oldukça güzel olan evde iş fikirlerindendir. Bazı davetiyeler oldukça konsept şekilde olmakta ve katlaması da bir hayli zaman alabilmektedir.

Yeni evlenecek çiftler de bu işle uğraşmak istemediklerinden fason hizmet alma yoluna gitmektedir. Facebook’ta ya da farklı birçok mecrada evde iş fikirleri arasında davetiye katlamayı da görmemiz mümkündür.

Bu iş oldukça basittir ancak sanıldığı kadar kolay değildir. Sürekli olarak katlama işi yapılacağından kişiyi bazı günler oldukça yormaktadır ancak eli hızlanan ve katlama işinde ustalaşan ev hanımlarının bu işten aylık 3000 TL ile 4000 TL arasında bir gelir elde ettikleri bilinmektedir.

Davetiye katlama işini getiri sağlayan evde iş fikirleri arasına rahatlıkla alabiliriz. Davetiye katlamayı evde iş fikirleri arasında almamıza rağmen müşteriyi bulabilmek bir hayli zor olmaktadır. Çünkü piyasada zaten hali hazırda davetiye katlama işi yapan fason firmalar bulunmaktadır.

Bu da işin getirisini biraz daha aşağılara çekmektedir. Ancak buna rağmen sermaye gerektirmemesi ve net getiri sağlaması sayesinde davetiye katlama işini yaratıcı evde girişimcilik fikirleri arasına alabiliriz.

Görüldüğü üzere evde iş fikirleri niteliğine ve yoruculuğuna göre değişebilmektedir. Burada amaç ek iş fikirlerini en doğru rakamlarla sizlerle buluşturmak ve karar verme aşamanızda size yardımcı olmaktır. Amacımız tüm evde girişimcilik fikirlerini süsleyerek ve olduğundan daha fazla abartarak sizi buraya yönlendirmek değildir.

Amacımız evde iş fikirleri arasında size uygun olanı bulmanızı sağlamak ve bu bağlamda getiri sağlayan ek iş fikirleriyle sizleri buluşturmaktır. Bunu örnekle açıklamak gerekirse siz oldukça ufak bir yerleşim yerinde yaşıyorsanız organizasyon işinden aylık 10.000 TL kazanacağınızı düşünmek realist bir yaklaşım olmayacaktır.

Bunun yerine evde iş fikirleri arasından davetiye katlamaya yoğunlaşmanız ve aylık en az 3000 TL getiri sağlamanız sizin için daha mantıklı bir tercih olacaktır. Yani kısaca İzmir’in zengin bir semtinde organizyon işi yapmakla bir iç Anadolu şehrinde organizasyon işi yapmak aynı seviyede evde iş fikirlerinden değildir.

Burada liste halinde sizlerle paylaşmış olduğumuz evde iş fikirleri yaşanan şehirden o kentin insanlarının yaşam tarzlarına kadar farklı birçok değişkene bağlıdır. Zengin bir semtte tütün kullanımı oldukça düşük olacaktır. Burada tütün sarma işi mantıklı evde iş fikirlerinden değildir.

Ancak aynı zengin semt örneğinden gidecek olursak zenginler davetiyelerini en pahalı olanlardan seçecek ve katlamakla asla uğraşmayacaklardır. Yani bu semtte davetiye katlama işi yapmak ile tütün sarmak getirisi kesinlikle aynı olmayan 2 ayrı evde girişimcilik fikirleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Görüldüğü gibi ne sadece getiriye göre ne de yaşanılan şehre göre ek iş fikirlerini seçmek doğru değildir. Evde iş fikirlerini seçerken tüm koşulları dikkate almak ve getirisi az olsa da size uygun olan ek iş fikirlerini hayata geçirmek daha doğru olacaktır.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu