En iyi Pc Oyunları Hangileridir? 2023

En iyi pc oyunları, özellikle gençler arasında eğlenceli vakit geçirmek adına araştırılan konular arasında favoriler arasında girmiş durumda.

Günümüzde kişilerin internette, telefonda ve bilgisayarda geçirdikleri vakit bir hayli artmış görünse de en iyi pc oyunları özellikle masa üstü bilgisayar kullanıcıları için halen revaçta.

Buna karşın telefonlarda, sosyal medyalarda ya da mobil oyunlarda harcanan vakit masa üstü oyunseverlerin rakipleri arasında bulunmakta.

Arşivinizdeki oyunlardan sıkıldınız ve yeni tadlar arıyorsanız, en iyi pc oyunları ile vaktinizi eglenceli geçirebileceginizi söyleyebiliriz.

En iyi Pc Oyunlarının Oyunseverler Arasındaki Yeri

2023 yılı itibariyle oyunların neredeyse gerçeği ile aynı olması ve muhteşem kurguları gerçekten oyundan anlayan kişileri de bilgisayarlarından oyun oynamaya teşvik etmektedir.

Geçmişe gittiğimizde bilgisayarda oynanan oyunların, gerek gerçekçilik gerekse daha kaliteli bir deneyim sunması açısından oldukça popüler olduğunu hatırlarız.

Bu makalemizin de konusu olan En İyi Pc Oyunları 2023 yılı itibariyle tekrardan popüler olan kavramlar arasına girmeye başlamıştır.

Okuyabilirsiniz: İnovasyon nedir? Başarılı inovasyon teknikleri ile neler yapabilirim?

Biz de içeriğimizde kişilerin en beğendikleri ve yeni başlayanların beğenebilecekleri en iyi pc oyunlarından bahsedeceğiz.

Şimdi gelin en iyi pc oyunlarını içeren listemize geçelim. İşte detaylar…

Oyunseverlerin Beğenerek Oynadığı En iyi Pc Oyunları 2022

God Of War

Listemizin ilk sırasında tabi ki milyonlarca insanı peşinden sürükleyen God Of War bulunuyor. Milyonlar bu oyunun tutkunu desek abartmış olmayız.

İlki 2005 yılında PlayStation 2 video oyun konsolunda piyasaya sürülen bu oyuna olan talebin inanılmaz derecede artması onu bilgisayar ortamına da taşımıştır. Kısaca bahsetmek gerekirse God of War’ın konusu İskandinav mitolojisinde geçmektedir.

Oyundaki kahramanlar Kratos ve oğlu Atreus’tur. Bu 2 kahramanın nihai amacı ise oğlunun ölen annesinin vasiyetiyle diyarların en yüksek yerinden küllerini dökmektir.

Bu uğurda çeşitli maceralar yaşadıkları ve gerçekçi ekran grafikleriyle öne çıkan God of War, artık bir gelenek haline gelse de 2022 yılı itibariyle de en iyi pc oyunları arasındaki yerini çoktan almış durumdadır.

GOW’u kasmadan oynayabilmek için bilgisayarınızda en az 70 GB yer açmanızı öneriyoruz

Monster Hunter Rise

En iyi pc oyunları listemizin ikinci sırasında gamerların efsane canavarlara karşı savaştığı ve onları avlamayı amaçladığı Monster Hunter gelmektedir.

Bir dönem için canavar denildiginde ilk akla gelen oyunlar arasinda olan Monster Hunter, en iyi pc oyunları arasinda yer aliyor.

Capcom firması tarafından geliştirilen bu oyun, aksiyon ve macera sevenlerin kesinlikle kaçırmamaları gereken bir yapımdır. Daha önceki yıllarda diğer serileri de oldukça beğenilse de Capcom’un ustalık eserinin bu oyun olduğuna inanılıyor. Oyun için bilgisayarınızda yaklaşık 23 GB depolama alanı olması yeterli.

Rainbow Six Extraction

En iyi pc oyunları arasında oldukça sevilen bir diğer yapım da 90’ların meşhur romanı Tom Clancy’dan yola çıkarak piyasaya sürülen Rainbow Six Extraction’dur. Ubisoft’un geliştirdiğibu oyunda görevimiz terörle mücadele kapsamında düşmanlara göz açtırmamaktır.

Para kazanılan oyunlar hakkında bilgi sahibi olmak için hemen yazımızı okuyun!

2022 yılına damga vuran taktik nişancı pc oyunlarından biri olarak karşımıza çıkan Rainbow, etkili silahları ve gerçekçi efektleri ile oyuncuların beğenisini kazanmış durumda.

Oyunun keyfini bilgisayarımızda kasmadan sürebilmek için ise 4 GB ram alanı ve 60 GB boş alan yeterli oluyor.

Martha Is Dead

2022 yılının en iyi pc oyunları arasında gösterilen yapımlardan bir diğeri de Unreal Engine’in insanüstü teknolojisinin kullanıldığı Martha Is Dead’dir.

İtalya’da 1944 yılında geçen bu oyunda kahramanımız ikiz kardeşinin cinayetini çözmek için uğraş vermektedir. Oldukça gerçekçi görüntülerle zenginleştirilmiş olan ve oyunculara II. Dünya Savaşı’nda yıkıma uğramış İtalya’yı da keşfetme fırsatı sunan bu yapım oyuncuların beğenisini şimdiden kazanmışa benziyor.

Oldukça sevilen pc oyunlarından biri olarak karşımıza çıkan Martha Is Dead’i bilgisayarımızda oynayabilmek için 8 GB ram ve 30 GB gibi oldukça makul bir depolama alanı yeterli olacaktır.

Spider-Man Remastered

Dünyaca ünlü Sony firması tarafından ilk olarak konsola özel olarak çıkartılan ancak satış rakamları ve yapılan yorumlar neticesinde bilgisayar sürümü de piyasaya sürülen Spider-Man Remastered, 2022 yılın en iyi aksiyon, macera rol yapma oyunlarındandır.

Örümcek Adam ve Peter Parker’ın yönetildiği bu oyunda kahramanlarımız çeşitli maceralara atılmakta ve gökdelenlerin arasında düşmanlara karşı amansız bir savaş vermektedirler.

En az filmleri kadar ses getiren bu yapım hiç kuşkusuz 2022 yılının en iyi pc oyunları arasında çoktan yerini almış durumdadır.

Spider-Man Remastered’i bilgisayarımızda kasmadan ve ideal bir ekran kalitesiyle oynayabilmek için 8 GB bir RAM ile 75 GB’lık bir depolama alanı harika olacaktır.

V Rising

Stunlock Studios tarafından piyasaya sürülen V Rising, farklı türde pc oyunlarını denemek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsattır. Vampir temalı bir yerleşim yeri kurarak hayatta kalmanın amaçlandığı bu oyun gamerlara çevrimiçi bir deneyim de sunmaktadır.

Okey nasıl oynanır? Okey’in incelikleri nelerdir?

Oyunda temel amaç ise avlanarak güç kazanmak, kaleyi yükseltmek ve gün ışığına yakalanmamaktır. 2022 yılındaki en iyi pc oyunlarından biri olarak karşımıza çıkan V Rising için 12 GB RAM ve 7 GB boş depolama alanı gerekmektedir.

Evil DeadThe Game

Ülkemizde 2022 yılında en iyi pc oyunlarına damga vuran yapımlardan bir diğeri de zombi severlerin merakla beklediği Evil Dead The Game’dir. Oyundaki görevimiz ise kürek ve elektrikli testereyle Deadite ordusunu katletmektir.

Seslendirmesi ile büyük ses getiren bu yapımda bol bol kan ve vahşet görüyoruz. Oyunun içinde ağaçlardan insanlara, zombilerden ekipmanlara kadar akla gelip gelebilecek her şeyi düşmanla savaşmak için kullanabiliyorsunuz.

Oyunu kasmadan oynamak istiyorsanız bilgisayarınızın en az 8 GB bir RAM’e sahip olmasını öneriyoruz.

İlgi çekici konusuna ve ekran grafiklerine baktığımızda Evil Dead: The Game’in 2022 yılına damga vuran pc oyunları arasında neden bu denli popüler olduğunu da anlıyoruz.

Expeditions:Rome

Roma İmparatorluğu zamanını anlatan bir strateji oyunu olan Expeditions: Rome bu alanda kendinden emin adımlarla liderliğe yürüyor.

Tarihin tozlu sayfalarında dolaşmayı seven ve özellikle de Roma’nın efsanevi geçmişini merak edenler için bu oyuna en az bir şans vermelerini öneriyoruz. Oyun oldukça sağlam grafiklere sağlam olmasına rağmen sadece 8 GB bir ram ile gayet rahat bir şekilde oynanabiliyor.

Serious Sam Siberian Mayhem

En iyi pc oyunları arasında gösterilebilecek diğer bir yapım da Devolver Digital tarafından 2022 yılının ocak ayında piyasaya sürülen Serious Sam’dir.

Hem pc hem play station hem de Xbox için sürümleri bulunan Serious Sam’de oyun bizlere Rusya’nın soğuk ikliminde bir hayatta kalma macerası sunmaktadır.

Aksiyonun bir an olsun azalmadığı bu oyunda kahramanımız yer yer karda vahşi hayvanlarla savaşmakta ve ona yapılan saldırılardan en az hasarla kurtulmak zorundadır.

Oyunu keyifli bir şekilde oynayabilmek için ise en az 25 GB depolama alanı ve 8 GB RAM’e sahip olmamız yeterlidir.

Sniper Elite 5

Sadece 2022 yılının değil geçmiş yılların da en iyi pc oyunlarından biri olarak lanse edebileceğimiz Sniper Elite, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazileri alt eden yalnız bir tetikçiyi konu almaktadır.

Oyunda nişancılık oldukça önemli ve bazı yerlerde ateş etmeden önce oyuncunun nefes alıp verişini ve rüzgârı hesaba katmanız gerekiyor. Oyunu sadece nişan al – ateş et mantığından ibaret sanan ve sıkılacaklarını düşünenler olabilir.

Ancak bunun için farklı modların bulunduğunu ve oyuncudan tuzak kurması ya da düşmanı belirli alanlarla çekmesinin istendiğini de belirtmiş olalım. Oyunda en sevilen modlardan biri ise Nazi işgalindeki Fransa’da kahramanımızın peşine düşen başka bir keskin nişancıyı da alt etmenizin gerekmesi.

Gerçek ve yaşanmış öykülerden uyarlama sahnelerin de yer aldığı Sniper Elite 5, geliştirilmiş ekran grafikleri ve dönemin şartlarına uygun silahları ile oyunculara gerçek bir deneyim yaşatmaktadır.

Rebellion Developments tarafından piyasaya sürülen Sniper Elite 5’i bilgisayara indirmek için en az 85 GB kullanılabilir alan ve 8 GB RAM’e gereksiniminiz vardır.

UNCHARTED Hırsızlar Mirası Koleksiyonu

2022 yılına damga vurması beklenen oyunlardan bir diğeri de sağlam ekran grafikleri ve oyuncuların yüz hatlarına kadar hiçbir ayrıntının atlanmadığı UNCHARTED Hırsızlar Mirası Koleksiyonu’dur.

Oyunun ana karakteri Nathan Drake, dünyanın dört bir köşesinde bulunan korsan hazinelerinin peşine düşmekte ve bu uğurda çeşitli tehlikelere maruz kalmaktadır.

Başlangıçta Sony Interactive Entertainment tarafından PlayStation konsolları için tasarlanan bu oyunda sonrasında çok sevildiği için PC versiyonuyla hayat bulan bir diğer yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Nathan Drake’in macerada maceraya koştuğu ve hazineyi bulmak için kan akıtmaktan da çekinmediği bu oyunu oynayabilmek için 8 GB bir RAM ve 50 GB depolama alanı işinizi görecektir.

S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chornobyl

Gerçek hayattan uyarlanmış en mükemmel yapımlardan bir oyun önerisi istesek bu listenin üst sıralarında hiç kuşkusuz Heart of Chornobyl olurdu.

1986 yılında o dönemki Rusya’nın Çernobil şehrinde meydana gelen nükleer felaketin konu alındığı bu oyunda amacımız mutasyonlar ve açıklanamayan ölümcül vakalardan sıyrılarak hayatta kalmaktır.

Ukrayna merkezli GSC Game tarafından piyasaya sürülen bu oyunda Kapalı Bölge ile gerçek dünyadaki Çernobil şehrinin ele alınması oldukça ses getirmiştir.

Macera ve hayatta kalma oyunlarını sevenler için mutlaka denenmesi gereken bu yapımda oyunun gerçek bir hikayeden alınmış olması ona olan ilginin de oldukça artmasına neden olmuştur.

Ayrıca oyunun Rus bir şirket değil onun yerine Ukraynalı bir yapım şirketi tarafından geliştirilmesi de olayların objektif şekilde aktarılması açısından oldukça önemlidir.

2022 yılının aralık ayında piyasada olması beklenen bu yapıma olan ön talep onu şimdiden en iyi pc oyunları arasında konumlandırmaya yetecek gibi.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl’i indirmek için bilgisayarınızda en az 8 GB RAM ve 150 GB boş depolama alanı olması gerekiyor.

Oldukça gerçekçi efektlerle donatılması ve ekipmanların en ince ayrıntılarına kadar düşünülmesi, oyunun kapladığı yerin de diğerlerine göre biraz daha fazla olmasına neden olmuş durumda. Ancak bu oyunu indirmeye değer mi derseniz cevabımız kesinlikle evet olacaktır.,

The Quarry

Farklı pc oyunları denemek isteyenler ve adrenalini sevenler için bu harika oyun ideal bir seçim olacaktır. Supermassive Games tarafından piyasaya sürülen The Quarry’de yaptığınız seçime göre oyun ilerlemekte yani sabit bir hikayeye bağlı kalmamaktadır.

İnteraktif oyunlar bağlamında en güzellerinden biri olarak listemizde yer verdiğimiz The Quarry’nin konusu bir yaz kampından işlerin kötüye gitmesi ve korku dolu anların yaşanmasıdır.

Kan ve +16 görüntüler de içeren bu oyunda seçtiğiniz karakterlerin kaderleri de birbirinden farklıdır. Bilgisayarımızda mutlaka yer vermemiz gereken bu oyun için minimum sistem gereksinimleri 8 GB RAM ve en az 50 GB boş depolama alanıdır.

Oyunun şu anda Steam’de %40 indirimli olarak satışa sunulduğunu da hatırlatmış olalım.

The Settlers

Listemizde şehir kurma strateji oyunları arasında bir numarayı alan ve 2022 yılında en iyi pc oyunları arasında gösterebileceğimiz bir diğer yapım da The Settlers’dir.

Oyunda amacımız ekonomi, şehir planlaması, askerî zekâ, tüketim ihtiyaçları gibi bir şehrin her şeyinin düşünerek onu baştan aşağı inşa etmektir. Bir nevi stratejik adımlar atarak şehir yönetimini sağlamamız gereken bu oyunda sağlam grafikler, ince ayrıntılar, binaların farklı teknik özellikleri ve şehir planlaması oldukça önemlidir.

The Settlers’i en iyi pc oyunları arasına sokan da sadece bir strateji oyunu olarak gelişigüzel değil en ince ayrıntılarla donatılmış olmasıdır. Ubisoft’un geliştirdiği harika bir diğer yapım olara öne çıkan The Settlers’de “Mikroekonomi” olarak tanımlanan sistemin oyunu çok daha gerçekçi hale getirdiğini de belirtelim.

Oyunu oynayabilmek için sadece 2 GB RAM yeterli olmaktadır. Kaliteli grafiklerine rağmen bir strateji oyunu olması sebebiyle The Settlers’in bilgisayarınızda kaplayacağı alan ise sadece 8 GB’dır.

RAILGRADE

Farklı ve sıra dışı bir oyun deneyimi yaşamak isteyenlere 2022 yılında satış rakamları kırması beklenen RAILGRADE’i denemelerini tavsiye ediyoruz.

Oyunda amacımız verimli bir tren sistemini planlamak ve inşa etmektir. Ancak bunu dünyada değil uzak bir gezegendeki koloninin refahını sağlamak için yapıyor oluşumuz olaya ilginç bir yaklaşım katmaktadır.

Bu gezegende yaşamın devamlılığı için tren yollarını birleştirerek uzaktaki kasabalara ihtiyaç duydukları kargoyu ulaştırmanın hedeflendiği oyunda amaç her zaman en mükemmel ve doğru rotayı yaratmaktır.

Minakata Dynamics tarafından geliştirilen ve 2022 yılının en iyi pc oyunları arasında gösterilen bu yapım, hem simülasyon hem de strateji dallarında birçok ödüle adaydır.

Railgrade’in minimum sistem gereksinimleri ise bilgisayarınızda en az 5 GB depolama alanı ve en az 8 GB RAM’dir.

Star Trek Resurgence

Star Trek filmlerini herkes izlemese bile bilmeyen neredeyse yoktur. Tüm dünyayı kasıp kavuran bu filmlerden sonra yapımcılar boş durmamış olacak ki Star Trek Resurgence de piyasaya sürüldü ve 2022 yılının en iyi pc oyunlarından biri olarak listemizde yerini aldı.

Dramatic Labs’in geliştirdiği bir macera oyunu olarak karşımıza çıkan Star Trek, kullanıcılara uzay diplomasisini tatma ve iki tarafın perspektiflerinden Spock’un ziyaretini deneyimleme fırsatı sunmaktadır.

Teknolojik konuşmalarla dolu bir anlatım benimsemesi ve aynı zamanda geçmişle geleceği harmanlaması Star Trek film hayranlarının oyuna da aynı bağlılıkla yaklaşmasına neden oluyor.

Star Trek Resurgence’i indirmek isteyenlere bilgisayarlarında en az 4 GB yer açmalarını tavsiye ediyoruz. Bu oyun için 4 GB’lık bir RAM’e sahip olmanız da yeterli olacaktır.

Forspoken

Luminous Productions tarafından geliştirilen Forspoken, kendini New York’dan alınıp Athia’nın fantezi dünyasında bulan Frey Holland’ı konu almaktadır.

Kahramanımız oyunda büyülü güçlerini kullanarak nefes kesici bu dünyada evine dönüş yolunu bulmaya çalışmakta ve bunu yaparken de aynı zamanda acımasız yönetici Tantas’ı devirmeye çalışmaktadır.

Etkileyici görselleri ve ilgi çekici oyun hikâyesi ile dikkat çeken Forspoken, aynı zamanda oyunculara New York’un da bilindik yerlerini görme fırsatı sunuyor. Forspoken’in en iyi pc oyunları yer almasının yanı sıra oyun konsollarında da zirveyi zorladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Görüldüğü gibi 2022 yılına damga vuran en iyi pc oyunları oldukça fazladır. Bizler ise en iyi pc oyunlarını içeren bu listeyi hazırlarken sadece tek bir türde değil farklı tarzda oyunların da tanıtılmasını ve oynanmasını amaçladık.

Bazı oyunların gölgesinde kalan ve kendi değerini bulamayan pc oyunları sayısı günümüzde oldukça fazladır.  Ancak listemizde yer verdiğimiz her oyunun alanında en iyisi olduğuna emin olabilir ve en azından onlara bir şans verebilirsiniz.

Aksiyon, macera, strateji ve hayatta kalma gibi farklı alanlarda tasarlanmış en iyi pc oyunlarının devamı için sitemizi düzenli olarak takip edebilirsiniz. Listemiz herhangi bir ayrım gözetmeksizin tamamen afaki bir sıralamayla yapılmıştır.

Oyunu indirmeden önce her maddenin sonunda kısaca bahsettiğimiz sistem gereksinimlerine de göz atmayı unutmayın.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu