En Çok Para Kazandıran Meslekler 2024

En çok para kazandıran meslekler, günümüz şartlarında araştırılan konuların başında gelen içerikler arasında yer almakta. Son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılardan ötürü para kazanmanın giderek zorlaştığı hayat şartları, hem Türkiye hem de dünyada genel olarak ekonomik bir kriz oluşturmaya başlamıştır.

Diğer yandan, meslekler açısından durum değerlendirildiğinde, eski dönemlerin en çok para kazandıran meslekleri artık unutulma durumuna gelmiş görünüyor.

Değişen zaman içerisinde unutulmaya yüz tutmuş sektörler belirttigimiz gibi mevcutken, bazı sektörler ise her geçen gün daha fazla para kazandırmaya başladı. Durum böyle olunca iş kollari paranin gelmeye başladığı bu sektörler üzerinde yoğunlaştı.

Neden En Çok Para Kazandıran Meslekler Araştırılma Konusu Oluyor?

En çok para kazandıran meslekler hedefe ulabilebilmenin belkide rahat bir yolu. Ancak rekabetin bu derece yüksek olduğu bir ortamda amaca ulaşmak kolay değil.

Çalisma ortamının rahat ve kazanılacak ücretin yüksek olmasi en çok kazandıran mesleklerin tercih sebebi olduğundan, bu hedefe ulasmak icin atilacak en kolay adımın üniversite uzerinden olduğu düşünebilir. Ancak asagida belirtecegimiz uzere daha farkli seceneklerde bulunmaktadir.

Bu yazımızda da popülaritesini arttıran mesleklerden bahsedeceğiz. Aşağıda birbirinden değerli en çok para kazandıran meslekler ile ilgili yazıları sizler için derledik. Yazımızı sonuna kadar okıuyarak kendinize en uygun mesleği belirlemenizi ve bu yolda ilerleminizi öneririr.

Zengin olmak için hangi mesleği seçmeliyim?

1- Serbest Mali Müşavir
2- Çevre bilimci
3- Yer Bilimci
4-Veritabanı Mimarlığı
5- Felsefe Öğretmenliği
6- Teknik Yazarlık
7- Yön Eylem Araştırması Analistleri
yukarıda ismi sayılan meslekler geleceğin meslekleri arasıdna gösterilmekte olup yüksek kazançlı iş dalları arasında oalcağı düşülmektedir.

En Popüler Ve En Yüksek Maaşlı Meslekler

Barista

Eskilerin meslek olarak kabul etmediği iş alanlarından birisine baristalar verilebilecek en iyi örneklerdendir. Baristalar kahve uzmanlarıdır. Farklı kahve demleme ve pişirme şekillerini bilerek kahve çekirdeğinin en derin noktalarına dokunurken kahve severler ile eşsiz lezzetler buluşturmaktadırlar. En iyi para kazandıran meslekler arasında da yer alan barista mesleğini cinsiyet fark etmeksizin herkesin kolaylıkla yapabileceği mesleklerdendir. 

Barista olmak için Türkiye’de şu anda okunması gereken bir okul yoktur. Sertifika programlarına katılarak gerekli sertifikaları alıp belli bir başarı derecesi ile kursu tamamlarsanız oldukça yüksek maaşlara özellikle zincir kahve dükkanlarında işe başlayabilirsiniz.

Barista olmanın bir artı yönü de bazı zincir kahve dükkanlarının size yurtdışı imkânı sunmasıdır. Hem yurtdışında yaşama şansı sunulurken hem de belirli ihtiyaçlarınız karşılanmaktadır. Önü oldukça açık olan bu mesleğin çalışma saatleri, çalışacağınız firmaya göre değişmektedir. Ancak ülke genelinde popüler olan birçok mesleğe göre daha az çalışma saatlerinin olduğu bilinmektedir.

Barista mesleği, aynı zamanda kadınlara en çok para kazandıran meslekler arasında da yer almaktadır. Yurtdışında ve Türkiye’de alacağınız eğitimler sonucunda iş bulmanız diğer meslek dallarına göre daha kolaydır. Özellikle yeni neslin ihtiyacını karşılamak için açılan onlarca kahve dükkânını düşünürsek iş imkânı açısından sorun olmayacağını söyleyebiliriz.

Kahvenin ülke üzerindeki tüketimi ve insanların ev dışında kafe tarzı dükkanlarda daha fazla zaman geçirmek istemesi yapılan araştırmalarca giderek artan bir talep olarak görünüyor. Bu sebeple baristalık oldukça önü açık ve yüksek getirisi olan bir meslek olduğu görülüyor. Bu açıdan incelersek barista işinin seçim yapılabilecek mesleklerde üst sıralarda bulunduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan son anket araştırmaları sonrasında, Türkiye’de son dönemlerde en çok para kazandıran meslekler ilgili bir pek çok makale paylaşılmıştır. Birden fazla anket şirketinin yaptığı araştırmalarda sonuçların sıralaması neredeyse aynı çıkmaktadır. En çok para kazandıran meslekler son dönemlerin en sık internet aramaları içerisinde de yer almaktadır.  

Ancak genel anlamda birçok kişinin işlerini sevmedikleri sadece diğer meslek kollarına göre daha çok para kazanmak için seçtikleri de not olarak eklenmiştir.

Yapacağınız işi sevmenizin kazanacağınız paradan daha önemli olduğu bir gerçektir. Elbette geçinebilmek için kazanılan parada önemlidir fakat yaptığınız işi sevmezseniz, işinizde başarılı olup pozisyonunuzu yükselmeniz son derece zor bir uğraş olacaktır.

Ülkemizdeki gençler son dönemlerde yaşanan krizlerden ötürü sevdikleri işten vazgeçip en çok para kazandıran mesleklere yönelmektedir. Meslek seçme aşamasındaki kişiler için yapılan araştırmalarda zirvede uzman doktorlar yer almaktadır.

Uzman doktorluk

En iyi para kazandıran meslekler içerisinde olduğu için başarı sıralaması da yüksektir. Doktor olmak için üniversite sınavında sayısal bölüm seçilmektedir. Yani doktorluk sayısal bölüm mesleklerindendir.

Oldukça yüksek puanlı olan bu üniversite bölümü yılda sadece seksen bin öğrenci almaktadır.  Son üniversite sınavında 2 milyon 592 bin 390 adayın üniversite sınavına girdiği göz önünde bulundurulacak olursa tıp okumak için oldukça sıkı çalışılması gerekmektedir.

Tıp öğrencileri 6 yıllık eğitim görmektedirler. Bu 6 yıllık eğitimin 4. Ve 5. Senesi yarı okul yarı staj şeklinde geçmektedir. Son sene ise sadece staj yapılmaktadır. Bu 6 yıllık eğitimin ardından Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavına (TUS) girmeye hak kazanan öğrenciler yapılan dereceye göre doktorluk yapacakları bölümü seçmektedirler. Ardından seçilen bölüme bağlı olarak asistan doktor olarak göreve başlarlar.

Kadınlara en çok para kazandıran meslekler içerisinde kadın gücünün ortaya çıktığı bir meslektir. Tıp bölümünü tercih eden kadınlar erkeklere oranla daha fazladır.

Doktorlar hastaları muayene etmek, hastanın hastalık koşullarına göre tahlil talep etmek, hastanın sağlık durumunu araştırmak, hastayı tedavi etmek, hastanın tedavisi için kullanacağı ilaçları reçetelenmek, önerilen bir tedavi veya ameliyatla ilgili avantajları, dezavantajları, riskleri ve alternatifleri anlatmak, hastanın sağlık durumunun gerektirdiği tıbbi takibi sağlamak gibi görevleri vardır.

Bunların dışında ayrıca hastanın tedavi süresini belirlemek, gerektiğinde mekân fark etmeksizin hastaya acil uygulama ve kalp masajı yapmak, kanunlarca belirlenen şekilde hasta-doktor arasındaki gizliliği bozmamak ve tedavi sağlamak için hastanede bulunan tıbbi ya da tıbbi olmayan personelle irtibat kurmak gibi sorumluluklara sahiptirler.

En çok para kazandıran meslekler içerisinde ekstra ödemesi en yüksek olan meslek grubu arasında uzman doktorluk yer almaktadır. Doktorların sağlık ocaklarında, çocuk sağlığı merkezlerinde, dispanserlerde, SSK hastanelerinde, çeşitli kurumların sağlık birimlerinde, devlet hastanelerinin acil servislerinde, özel hastane ve polikliniklerde çalışabildiği bilinmektedir. Aynı zamanda isteğe bağlı olarak kendi muayenehanelerini de açabilmektedirler.

Doktorlar çalıştıkları yerlerde aynı zamanda yöneticilikte yapabilmektedirler. Uzman doktor olmak için asistan doktorluğu bitirmeniz gerekmektedir. Asistan doktorluğun süreleri seçilen tıp dalına göre değişmektedir. Doktorlar için maaş aralığı çalıştığı kuruma göre değişirken ortalama olarak 10binTl ile 20bin Türk Lirası aralığıdır. Ancak bu maaş miktarına cerrahi işlemler dahil değildir. Cerrahi işlemler ayrıca yapılan işleme göre fiyatlandırılmıştır. Yapılan araştırmalarca Yaptığınız cerrahi işleme göre aldığınız maaş değişmektedir.

Türkiye’de en yüksek maaşı hangi meslek alıyor?

Göreceli bir kavram olsa da genel oalrak en yüksek maaşlı meslekler arasında Doktorluk, yazılım Mühendisliği, Sigorta uzmanlığı, Eczacılık, avukatlık gibi meslekler yer alır.

Avukat

Kadınlara en çok para kazandıran meslekler arasındadır. Avukatlar yargı önünde gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını savunan ve hukuk ve yasa işlerinde yol gösterici kimlik taşıyan kişiye verilen mesleki unvandır. Avukat kelimesi Latince kökenlidir. Anlamı ise tanık olarak mahkemeye çağrılan kimse ya da savunucu anlamlarına geldiği bilinmektedir.

Avukatlık mesleği hukuk fakültesinde okumuş kişiler arasından, avukatlık stajını başarıyla tamamlamış ve yasal koşulları taşıyan kişiler arasından yapılmaktadır. Hukuk, Üniversite sınavında eşit ağırlık bölümünden tercih edilmektedir. ÖSYM tarafından belirlenen taban puanı ve taban sıralamayı geçen her öğrenci hukuk tercihi yapabilmektedir. Avukat olmak için adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir. En iyi para kazandıran meslekler grubunda yer alması sebebiyle adli sicil kaydının önemi daha çok artmıştır.  

Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra avukat olmak için staj yapmak zorunludur. Bu staj bir yıl sürmektedir. Bu bir yılın altı ayı mahkeme diğer altı ayı ise en az beş meslekte var olan kıdemli bir avukatın yanında yapılmaktadır. Avukat olmak için gerekli özelliklerin başında doğru analiz yapabilmek gelmektedir. Aynı zamanda avukat olacak kişinin problem çözme becerisine sahip, atılgan, araştırmacı, hitabet yeteneğine sahip, sabırlı ve etkili bir dinleyici ve konuşmacı olması gerekmektedir. Avukat adaylarına stajlarda çok cüzi bir miktar ödeme yapılmaktadır.

Kadınlara en çok para kazandıran meslekler içerisinde avukatlık mesleği de yer almaktadır. Hatta bu mesleğin kadınlar arasında revaçta olduğunu söyleyebiliriz. Meslekte geçireceğiniz yılların sonucunda maaşınız giderek artmaktadır. Maaşın artmasına sebep olan başka bir durumda bilinirliktir.

Bilinir avukat olmanız daha çok para kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu mesleğin zor yanları da bulunmaktadır. En çok zorlanılan nokta ise insanların sorunlarını çözme konusudur. Aynı anda bir ve daha fazla davayı takip etmek zihin ve beden açısından oldukça yorucu ve yıpratıcı olmaktadır. Kamu avukatları özel sektörde çalışamamaktadır.

Özel de çalışan avukatların ise izin günleri kamuda çalışan avukatlara nazaran daha azdır ve mesai saatleri çalıştıkları işletmelere göre farklılık göstermektedir. Avukatlar hukuk bürolarında, kamu kuruluşlarında ve özel şirketlerin hukuk departmanlarında çalışmaktadırlar. En çok para kazandıran meslekler içerisinde emekliliği en kolay ve zahmetsiz olan avukatlık mesleğinde, kamu kuruluşunda çalışılması veya özel sektörde çalışılması farklı emeklilik şartlarını getirmektedir.

Avukat emeklisi olmak için özel sektörde çalışan erkekler için 7 bin 200 prim gününü doldurmuş olmaları ve 60 yaşının üzerinde olmaları gerekmektedir. Özel sektörde çalışan kadınlar içinse 7 bin 200 prim gününü doldurmuş olmaları ve 58 yaşın üzerinde olmaları gerekmektedir. Kamu kuruluşlarında çalışan erkek avukatların ise emekli olması için 9 bin prim gününü doldurmuş olmaları ve 60 yaşında olmaları gerekmektedir. Yine kamu kuruluşlarında çalışan kadın avukatların emekli olmak için 9 bin iş gününü doldurmuş olmaları ve 58 yaşında olmaları gerekmektedir.

Şartları sağlayan avukatlar emekliliğe hak kazanmaktadır. Kamu kuruluşunda avukat olmak en iyi para kazandıran meslekler kıyasıyla en düzenli maaşı almanızı sağlayacaktır. Kamu kuruluşlarında avukat olmanın pek çok avantajı vardır. Ancak kamu kuruluşlarında avukat olmak için KPSS’ye girmeniz gerekmektedir.

Kamu kuruluşunda çalışan avukatların, özel sektörde çalışan avukatlara göre avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Maaş ödemeleri devlet güvencesinde olmaktadır,
 • Özel sektöre göre daha düzenli mesai saatleri vardır,
 • Özel sektöre göre izin süreleri daha uzundur,
 • Yine özel sektöre göre emeklilik şartları daha hafiftir.  
 •  

Özel sektörün avantajlarını sıralamak gerekirse, bu avantajlar bazı kişilere daha cazip gelmektedir.

 • İlk olarak özel sektörde avukat olmak için KPSS’ye girmenize gerek yoktur.
 • Kamu kuruluşlarına göre çalışma fırsatları daha geniştir. Bu durum daha çok para kazanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Aynı anda birden fazla firma ile çalışma imkânı da özel sektörde avukat olmanın avantajları arasında yer almaktadır.

Kadınlara en çok para kazandıran meslekler içerisinde kadınlara en rahat emekliliği tanımlayan meslek gruplarından biridir Avukatlık mesleği.

Avukat ve stajyerlerin giyim tarzına dikkat etmesi gerekmektedir. Kıyafet tüzüğü olarak erkeklerin pantolon, gömlek ve ceket giyinmesi gerekirken kadınların ise ceket, gömlek, pantolon ya da etek veya bluz giyinmesi gerekmektedir.

Hangi mesleğin önü açık?

Gelecek 10 yıl içerisinde Ülkemizde daha popüler hale gelmesi beklenen mesleklerden bazıları aşağıdaki gibi;
1- Robot mühendisliği
2- Siber güvenlik uzmanı
3- Mobil yazılımcı
4- Robot kaynak operatörü
5- Güneş enerji sistemi teknik personeli
6- Veri tabanı yöneticiliği
7- Yazılım destek uzmanı

Pilot

Pilotlar bir uçağı ya da helikopteri insanları ya da eşyaları bir konumdan başka bir konuma ulaştırmak için kullanmakla görevli olan kişi ya da kişilere verilen meslek unvanıdır. Sevdiğiniz işi yaparken bir yandan dünyayı gezme ve birçok ülkeye kuş bakışı bakma imkânı sunmaktadır.  

Pilot olmak heyecan verici ve stresli mesleklerden biri olduğu bilinmektedir.  En çok para kazandıran meslekler içerisinde yaşam kalitenizi en çok etkileyen meslek grubu pilotluktur. Stresli olmasının sebebinin özellikle insan taşıyan uçak ya da helikopterlerde alınan kişilerin sorumlulukları olarak bilinmektedir.  Aylık 15-30 bin TL arasında değişen kazancıyla en çok para kazandıran mesleklerin ilk sıralarında yer almaktadır.

Ayrıca sunduğu sayısız olanaklarla dünyanın en iyi mesleklerinden biri olduğu yapılan araştırmalarca gözler önüne serilmektedir. Pilot olma hayali kuranlar için nasıl pilot olunur sorusunun cevabını yazımızda bulacaksınız. Pilot olmanın birden fazla yolu vardır. Bunların ilki askeri okula gitmektir. Askeri okullarda havacılık bölümünü seçerseniz belki yolcu uçağı pilotu olmazsınız ancak vatanımıza ve bayrağımıza hizmet etme imkânı bulursunuz.

Askeri pilot olmakhem En iyi para kazandıran meslekler içerisinde olup hem de asker olma imkânı sunmaktadır.

Askeri seçenek dışında pilot olma yolları arasında Türkiye’nin birden fazla şehrinde bulunan üniversitelerinde 4 yıllık pilotaj bölümü okuyarak ya da ücretli pilotaj kurslarına katılarak pilot olabilirsiniz. 4 yıllık üniversite mezunları eğer pilot olmak isterse de THY’de bulunan uçuş akademisine başvurarak ücretsiz bir şekilde pilot olma hayaline kavuşabilirler.

Bazı kaynaklarda pilot olmak için lise mezunu olmak yeterlidir diye bulunan ibareler vardır. Ancak pilot olmak için lise mezunu olmak yeterli olsa da mesleğinizi icra etmek için yeterli olamayacaktır. Bunun sebebi ise firmaların yapacakları seçimlerde önceliği üniversite mezunu pilotlara vermeleridir. Birçok firma iş başvurularında bile sadece en az 4 yıllık üniversite mezunu pilotları kabul ettiğini ilanlarında belirtmektedir.

Pilotluk mesleğinin, Kadınlara en çok para kazandıran meslekler içerisinde olması kadınlar için oldukça güzel bir şanstır. Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ya da yeni tatlar denemeyi kadınlar erkeklere kıyasla daha çok sevdiği için pilotaj başvurularında kadınların başvuruları da oldukça fazladır.  

Yabancı dil pilotlar için oldukça önemlidir. Bir bakıma anadiliniz gibi İngilizce bilinmesi gerekmektedir. Fiziksel ve ruhsal olarak yapılan testlerden adayların geçmiş olması gerekmektedir. Bu yapılan testler günlük hayatta yapılan testlerden oldukça farklıdır. Pilot olmak için dört farklı lisans türü bulunmaktadır. Ve her birinin başvuru şartı farklılık göstermektedir. En çok para kazandıran meslekler ile kıyaslandığında ortalamanın üzerinde bir kazanç sağlamaktadır. Ancak yapılacak başvurularda istenilen koşullar fazladır.

Öğrenci pilotaj lisansına sahip olmak için uymanız gereken şartlar şöyle sıralanmaktadır;

 • Yalnız yaptığınız ilk uçuşunuzdan önce 17 yaşını tamamlamış olmanız gerekmektedir.
 • Entegre kurslara başlayacak pilot adaylar için 16 yaşını tamamlamış olmak gerekmektedir.
 • Lise ya da lise denkliği veren bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir.
 • SHGM tarafından ya da SHGM’ce verilen yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş (son 3 ay içerisinde alınmış olmalı) 1. ya da 2. sınıf sağlık sertifikasının bulunması gerekmektedir.

En iyi para kazandıran meslekler için iş hayatına erken yaşta başlamanın faydası elbette vardır. Ancak o yaşlarda çocuklar bunu fark edemeyeceğinden ötürü aile araştırmalı ve desteklemelidir. Hususi pilot lisansı başvuru şartlarının ilki en az 18 yaşında olmaktır.

Aynı zamanda lise ya da lise denkliği veren bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir. Yine öğrenci pilotaj lisansında da olduğu gibi SHGM tarafından veya SHGM’ce yetki verilmiş olan havacılık tıp merkezlerince hazırlanmış (son 3 ay içerisinde alınmış) 1. ya da 2. sınıf sağlık sertifikasının bulunması gerekmektedir. Teorik eğitimleri aldıktan sonra gireceğiniz teorik sınavlarda başarılı olmanız gerekmektedir.

Kadınlara en çok para kazandıran meslekler arasında yer alan pilotluk için son başvurularda bulunan son maddeler genellikle aynıdır. Uçuş eğitimini tamamladıktan sonra 6 ay içerisinde girilmesi zorunlu olan yetenek sınavından da başarılı olmanız gerekmektedir. İsteğe bağlı olarak gece görüş yetkisi eğitimlerini almanız mümkündür. Gece görüş eğitimi almayan kişiler uzun saatler uçak kullanmaz ve kıtalar arası yolculuk yapamamaktadır. Gece görüş eğitimi aldıktan sonra verilen yönetmeliğe göre uçuş tecrübenizin de olması gerekmektedir.

En iyi para kazandıran meslekler içerisinden Ticari pilot lisansı almak için yapacağınız başvurularda aranan şartlar şu yöndendir. 

 • En az 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • En az lise ya da lise denkliği veren bir okuldan mezun olmak,
 • SHGM tarafından ya da SHGM’ce verilen yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş (son 3 ay içerisinde alınmış olmalı) 1. ya da 2. sınıf sağlık sertifikasının bulunması gerekmektedir.
 • SHGM tarafından yetkili olarak atanmış uçuş eğitimi organizasyonlarında teorik bilgisini almış olmak,
 • Uçuş eğitimini başarı ile tamamlamış olmak,
 • Teorik bilgi sınavlarından başarı ile geçmek,
 • Uçuş yetenek sınavları testinde başarılı olmak,
 • Verilen yönetmeliğe göre uçuş tecrübesinin olması gerekmektedir.

Hava Yolları Nakliye Pilotu

En çok para kazandıran meslekler içerisinde Hava yolları nakliye pilotu lisansı başvuru şartları ise diğerlerine göre farklılık göstermektedir. Hava yolu nakliye pilotu lisansı başvurusu için en az 21 yaşında olmanız gerekmektedir. Yine aynı şekilde en az lise ya da lise denkliği veren bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir.

SHGM tarafından ya da SHGM’ce verilen yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş (son 3 ay içerisinde alınmış olmalı) 1. ya da 2. sınıf sağlık sertifikasının bulunması son derece önemli bir konudur. Bu durum sadece bu lisans türü için değil her lisans türü için çok önemlidir.

IR(A) ve CPL(A) adı verilen belgelere sahip olmanız gerekmektedir. SHGM tarafından yetkili olarak atanmış olan uçuş eğitimi organizasyonlarının bulunduğu kurumda teorik bilgisini almış olmak ve bunun yanında uçuş eğitimini başarı ile tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Hangi meslekte daha çok para var?

Türkiye’de çok para akzandıran mesleklek gruplarından bazıları aşağıdaki gibidir;
1- Uzman Doktorlar,
2- Pilotlar,
3- Noterler,
4- Petrol Mühendisleri,
5- Bilgisayar Mühendisleri,
6- Yazılım Mühendisleri,
7- Mali Müşavirler

Aktüerya

En iyi para kazandıran meslekler arasında aktüerya da bulunmaktadır. Aktüerya, Muhasebe, istatistik ve işletmeyi birleştirmektedir. Aynı zamanda Sigorta şirketleri, bankalar, devlet daireleri vb. kuruluşlar için risk analiz yapma işlemleri için de bu alanlarda ki uzmanlığı kullanmak gereklidir.

Aktüerya, Bir olayın ya da durumun mali istatistiklerini teknik açıdan ve matematiksel alanda işlemektedir. Bu iş kolu sıkı çalışma gerektirmektedir. Aktüerya Bilimleri bölümü ya da Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu mezunları arasından işe alımlar yapılmaktadır. Çok az kişi tarafından bilinen bu bölüm için matematiksel zekanın yüksek olması gerekmektedir. İş güvenliği ve maaş bakımından en iyi mesleklerden biridir.

Petrol Mühendisliği

Petrol mühendisliği yüksek seviyede para kazandıran bir meslek koludur. Modern yaşamın petrolije edilmesini sağlamaktadırlar. Sondaj sahalarını yönetmek de petrol mühendislerinin sorumluluğundadır. Petrol mühendisleri zor koşullarda çalışmaktadırlar. Mühendisin, Petrolün çıktığı iklimlere karşı dayanıklı olması gerekmektedir.

Pazarlama Müdürlüğü

Kadınlara en çok para kazandıran meslekler arasında pazarlama müdürlüğü de bulunmaktadır. Bu pozisyon modern şirketler arasında en popüler pozisyonlardan biridir. Pazarlama müdürleri çalıştıkları firmanın pazarlama stratejilerini hayata geçirmekle sorumludurlar. Aynı zamanda pazarlama müdürleri halka ilişkilerin kontrolünü sağlamaktadır. Alışılmış mesai saatleri düzeninde çalışmaktadırlar. Maaşları ise diğer meslek gruplarına göre oldukça yüksektir.

Hava Trafik Kontrolü

Hava trafik kontrolü de son dönemlerde hem popüler hem de çok kazandıran mesleklerden biridir. Artan hava yolu kullanımı ile hava yolu trafiği başlamıştır. Hava yolu teknolojisini kullanmayı bilen herkes tarafından yapılabilmektedir.

Hava trafik kontrolü uçakların güvenle piste iniş ve kalkış yapması için oldukça önemlidir. En ufak bir hata insanların hayatına mal olacağı için oldukça stresli bir meslek grubudur. Ancak en çok kazandıran meslek gruplarının içerisinde yer almaktadır.

Siyaset Bilimcileri

En çok para kazandıran meslekler arasında siyaset bilimcileri de bulunmaktadır. Siyaset bilimcileri siyasetin toplumsal olgularını, sistemlerini, verilen kararlarını vb. gibi siyasetin alt dallarını inceler.

4 yıllık siyaset bilimi okuyarak siyaset bilimcisi olunabilmektedir. Siyaset bilimcileri kamu kuruluşlarında, özel kuruluşlarda, sivil toplum kuruluşlarında ve siyasi partilerde çalışmaktadır.

Ebe hemşire

Ebe hemşire meslek grubu da   en çok kazandıran meslek gruplarından biridir. Hemşireler için alt uzmanlık alanları çeşitlidir. Ancak ebe hemşireler en çok kazanan meslek gruplarındandır. Ebeler doğum öncesi, doğum sırasında ve doğum sonrasında anne adaylarına yardımcı olmakla sorumludurlar. Ebe olmak için ebelik bölümünü bitirmeniz gerekmektedir.  

Yatırımcılar

En iyi para kazandıran meslekler arasında yatırımcılar da bulunmaktadır. Yatırımcılar kişilerin paralarını daha doğru kullanması için onları yönlendirmektedir. Aynı zamanda yatırımcı şirket ya da kişiyi yatırım aracıyla tanıştırmak zorundadırlar. Piyasa koşullarını göz önünün de bulundurarak da risk analizi yapmak yatırımcıların sorumluluğu altındadır.

Ekonomi, iktisat, işletme ya da muhasebe bölümü mezunu olmak yatırımcı olmak için yeterlidir. Yatırımcılar komisyonlu çalışmaktadırlar. Yapılan iş ne kadar büyükse kazanılan parada o kadar fazladır. Aynı zamanda rahat çalışma saatlerine sahiptiler. Aynı zamanda akademik hayatlarına bir süre daha devam edip akademisyen olabilmektedirler. Çalışma saatleri çalışılan kuruluşa göre değişiklik göstermektedir.

Evde Yemek Yapmak

Kadınlara en çok para kazandıran meslekler den biri de evde yemek yapmaktır. Evde yemek yapmak aynı zamanda evde ek iş üzerine para kazandıran bir meslek olarak bilinmekte.

Sipariş üzerine alacağınız yemeklerden ciddi gelir kaynağı edinebilirsiniz. Pek çok kadın evde yemek yaparak, butik bir işletme haline gelebilmektedir. İşletmelere yiyecek hizmeti sunarak ve çeşitli anlaşmalar yaparak gelirinizi arttırmanız da mümkündür.

Yazılım Mühendisliği

4 yıllık lisans eğitimi soncu yazılım mühendisi olunmaktadır. Türkiye’de yazılım alanında çalışacak bilgili kişiler sayıca azdır. Eğitim ve kurslarla desteklendiğinde en az 10 bin liradan başlayan maaşlarla çalışma hayatına başlama imkanına sahip olunmaktadır.

Bilgisayar mühendisliği

Aynı zamanlarda bilgisayar mühendisleri de en çok para kazanan meslek gruplarından biridir. Bu meslek dalı sayısal bölüm mesleklerindendir. Bilgisayar donanımını ve ekipmanlarının tasarlanmasını ve geliştirilmesini son olarak da test edilmesini sağlarlar.

Bu testler sonucunda çıkan problemleri düzeltmekte bilgisayar mühendislerinin sorumluluğudur. 4 yıllık üniversite diploması bilgisayar mühendisi olmak için yeterli olacaktır. Bilgisayar mühendislerinin analitik düşünme becerilerinin gelişmiş olması gerekmektedir.

Diş hekimliği

En çok para kazandıran meslekler içerisinde dişçilikte bulunmaktadır. Diş hekimleri danışanlarının dişlerini, diş etlerini ve ağzıyla ilgili her problemi çözmeleri ve tedavi etmeleri gerekmektedir. 5 yıllık fakülte eğitimin ardından diş hekimi olmanız mümkündür. Aynı zamanda diş hekimleri yapılan muayeneye göre ücret aldıkları için daha fazla kazanmaktadırlar.

Veterinerlik

Bir başka meslek dalı da veterinerliktir. Hayvan dostlarımızı tedavi etmektedirler. Hayvanat bahçesindeki hayvanlar, çiftlik hayvanları ve gözetimde tutulan nesli tükenmekte olan hayvanlarda veterinerler tarafından ilgilenilmektedirler. En iyi para kazandıran meslekler arasında yer almasının sebebi ise veterinerlerin az sayıda olmasıdır. 4 ya da 6 yıllık eğitim alarak veteriner oluna bilinmektedir.

Psikolog 

Psikolog olmak için tıp okumaya gerek yoktur. Psikoloji bölümünden mezun olunduktan sonra direkt çalışma hayatına atılmaktadır. Herhangi bir psikoloji alanında yüksek lisans yaparak uzman olama şansınız vardır. Maaş ödemeleri konuma ve çalışılan yere göre değişiklik göstermektedir.

Bilgi güvenliği uzamanı

Bilgi güvenliği uzamanı ise yaşadığımız çağ itibari ile oldukça popüler ve yüksek getirili bir meslek dalıdır. Bilgi güvenliği uzamanları teknolojik alt yapıdaki zayıflığı tespit edip bunu güçlendirme yoluna giderler. Aynı zamanda veri alt tabanlarını siber saldırılardan korumakla sorumlulardır.

Kadınlara en çok para kazandıran meslekler arasında da yer bu meslek için Elektronik, Bilgisayar, Yazılım, Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun olunarak bilgi güvenliği uzmanı olunması mümkündür.

Fizyoterapi

Fizyoterapistler de son zamanlarda oldukça çok para kazanmaktadırlar. Fizyoterapistler doktorların koyduğu teşhislere göre fizik tedavi ve rehabilitasyon yapmaktadırlar. Doğuştan gelen engellilik, yaşa bağlı kas erimeleri ve hareket sistemi bozuklukları gibi birçok hastalığı tedavi etmektedirler.

Fizyoterapistlerin empati gücünün yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda anatomi ve fizyolojiyi oldukça iyi bilmeleri gerekmektedir. Fizyoterapistler kamu kuruluşlarında, özel hastanelerde ya da kendi muayenehanelerinde çalışabilmektedirler. Maaş ödemleri bir doktorla kıyaslanacak düzeydedir.

Dil Ve Konuşma Terapistleri

Dil ve konuşma terapistleri de son dönemlerde oldukça çok kazanmaktadırlar. Konuşma zorluğu çeken her cinsiyetten ve yaştan herkese yardımcı olma sorumlulukları vardır.

En çok para kazandıran meslekler içerisinde bulunmaktadır ve okuması keyifli bir bölüm olduğu bilinmektedir. Yeme, içme ve yutma gibi duyularında güçlenmesine yardımcı olmaktadırlar.

Genellikle klinik psikologlar ile birlikte çalışmaktadırlar. Çalışma saatlerini kendi kendilerine ayarlayabilme lüksüne de sahiptirler. En çok para kazandıran meslek gruplarından bir kısmını sizler için derledik. Aynı zamanda bu meslek grupları son zamanların en popüler meslek grupları arasında da yer almaktadır. Devamı için diğer sayfaya geçiniz…

Yeminli Mali Müşavir

En çok para kazandıran meslekler arasında bulunan yeminli müşavir, şirketlerde muhasebe ile ilgili sistemleri kuran, bu sistemleri geliştiren ayrıca parasal konularda belgelere dayanarak inceleme yapan kişidir.

 Mali Müşavir Kimdir?

Yeminli bir mali müşavir, işletmelerde bulunan mali evraklar ile belgelerin doğruluğundan sorumludur. Mali müşavirden farklı olarak muhasebe defteri tutmaz. Muhasebe defteri tutmanın dışında mali müşavirin elinde bulunan yetkiler ve yükümlülükler Yeminli mali müşavir içinde geçerlidir. Mali müşavirlerden önemli bir fark olarak yeminli mali müşavirlerin tasdik yetkisinin bulunması gösterilebilir.

Söz konusu işletmelerin beyanname ile birlikte vergi dilimlerinin doğruluğunu kontrol eder, finansal kayıtları düzenler.

 Mali Müşavir Ne İş Yapar?

 • Müşterisini tüm ticari işlemlerle ilgili doğru bilgilendirir.
 • Yetkisinde bulunan işletmelerin yatırım işlerini kayıt altında tutar.
 • İşletmenin Bütçesini ve finansal durumunu doğru şekilde yönetir.
 • Şirket ve firmalar ile ilgili risk analizlerini gerçekleştirir.
 • İÇ ve dış denetçilerle iletişim halinde kalır.
Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur?

En çok para kazandıran meslekler arasında bulunan Yeminli mali müşavir olabilmek için 4 yıllık bir üniversitenin İşletme, İktisat, Maliye, Siyasal bilimler, Bankacılık, Kamu yönetimi ve Hukuk bölümlerinden birisinden mezun olmak gerekir.

Elbette bu bölümlerden mezun olmak tek başına yeterli değildir. Mezuniyet sonrasında bir şirkette 3 yıl muhasebe üzerine staj yapılması, sonrasında en az 10 yıl serbest muhasebeci mali müşavir olarak çalışmak yeminli muhasebe şartları arasındadır. Bu şartları yerine getirdikten sonra yapılan sınavda başarılı olmak gerekmekte. Bu sınavı da başarıyla geçen kişiler Yeminli mali müşavirlik için ruhsat almaya hak kazanırlar.

Yeminli Mali Müşavir Olabilmek İçin Şartlarım Uyuyor mu?

3568 sayılı Kanunda Yeminli Mali müşavir olabilmenin şartları belirtilmiştir. Buna göre aşağıdaki özellikleri taşıyan kişiler Yeminli Mali Müşavir olabilmektedir.

 • Aday kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Yukarıda belirttiğimiz gibi en az 10 yıl süreyle Muhasebeci mali müşavirlik görevini yerine getirmiş olmalıdır.
 • Memuriyet konusunda daha ihraç olmak gibi bir durumla karşılaşmamış olmalıdır.
 • Kamu haklarından mahrum olmamalıdır.
 • Mesleğin etik kurallarına aykırı şekilde davranmamış olmalı.
 • Medeni haklarını kullanabilme ehliyetine sahip olabilmelidir.
 • Devlet sırlarına karşı suçlar, Zimmet, hırsızlık, casusluk, hileli iflas, sahtecilik, dolandırıcılık, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, gibi suçlardan hüküm giymemiş olmak.

Yeminli Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde Yeminli mali müşavir maaşlarında farklılıklar görünmektedir. Yeminli mali müşavir en az 13.000TL, en çok ortalama 40.000TL-50.000TL aralığında kazanır. Üst sınır ve alt sınır özel sektörde değişiklik gösterse de genel olarak bu şekildedir. Verilen rakamlar özel sektörde firmalara göre daha düşük yada daha yüksek  miktarlar konuşulabilir.

Noter Nedir? Ne iş Yapar? Nasıl Noter Olunur?

En çok para kazandıran meslekler arasında yer alan Noter; noterlik hizmetleri veren kişidir. Noterler yapılan işlemleri resmileştirmek, hukuki bir dayanağa bağlamak ve gerçekleştirilen işlemlere hukuki bir güvence sağlamak amacı ile tüzel ve gerçek kişiler arasında yapılan işlemleri resmi evraklarla hukuki bir dayanağa bağlar. Yapılacak olan işlemlerin resmiyete dökülmesi ve hukuki ilişkiye dönüşmesi açısından önem arz eden bir meslektir. Noterlerin görev kapsamına bakacak olursak; farklı bir dilden yapılan çeviri işlemlerini onaylamak, ihtarname, ihbarname ve protesto gibi evrakları mühür veya imza gibi tasdik işlemleriyle onaylayarak hazırlamak, vasiyetnameleri düzenleyerek resmi hale getirmek, devir, satış, sözleşme gibi akitleri hazırlamak ve onaylamak, başka kurumlar tarafından hazırlanan evrakları onaylamak ve yapılacak her işlemi kanunun hükümlerine göre düzenlemek sayılabilir.

Noterler Devlet Memurumu Sayılırlar?

Noterler özel sektör kuruluşu olarak nitelendirilir ve burada çalışan kişiler de devlet memuru statüsünde değildirler. Noterlik ve noterde çalışanlar serbest meslek erbabı olarak adlandırılabilir.

Nasıl Noter Olurum?

En çok para kazandıran mesleklerden olan Noter olmak isteyen kişilerin herhangi bir hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra ilk olarak avukatlık stajını tamamlamış ve avukatlık ruhsatlarını almış olmaları gerekmektedir. Ayrıca buna ek olarak Adalet bakanlığına noter olarak hizmet vermek istediklerini belirten bir başvuru yaparak noter belgesinin alınıp ardından noterlik stajını tamamlamış olmak gerekmektedir.

Hukuk fakültesi eğitimi sırasında alınan derslere de ek olarak güncellenen mevzuat ve kanunları da yakından takip etmek gereklidir. Bununla beraber noter açmak isteyen kişilerin kuruluşu açacağı bir bölgedeki noter sayısı da önem arz eder. Her bölgedeki noter sayısı kanun ile belirlenmiş olduğundan o bölgede bu sayının dışında çıkılamaz bu nedenle noter açmak istenilen bölgeden sıra alınması gerekir. İstenilen bölgedeki noterlerin süresinin dolması, emeklilik zamanının gelmiş olması veya ölüm halinde sıra gelebilmektedir. Tercih edilen bölgeye göre; o bölgede noter açabilmek için ortalama olarak 10-15 yıl gibi bir süre beklenilebilir. Tüm bunlara ek olarak noter olabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlardan bazıları da şöyledir;

Noter Olmanın Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 23 yaşını doldurmuş olmak ve 50 yaşından ufak olmak,
 • Yüz kızartıcı herhangi bir suç nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Akli melekelerinin yerinde olması ve noterlik mesleğine zarar verecek herhangi bir davranış ve tutum sergilememek,
 • Kişi hakkında hiçbir acizlik kararı bulunmaması ve kanun karşısında avukat, hakim, savcı veya noter olarak men edilmemiş olunması ayrıca noterlik dışında başka bir iş ile uğraşmamak gereklidir.

Notre Ortalama Ne Kadar Para Kazanır?

Noterlerin iş hacimlerine göre belirli bir sınıflandırmaya tabii olduğu görülür ve aylık olarak da buna göre ücret kazanırlar. Noterler bulundukları bölgenin çalışma yoğunluğuna ve yapılan işlem kapasitesine göre sınıflandırılır. Buna göre en fazla işlem hacmine sahip olan noterler 1. Sınıf noterler olduğu için aylık kazançları da bu oranda yüksektir ve ortalama olarak aylık 70.000 TL gibi bir kazanç sağlayabilirler. İş yoğunluğu ve işlem kapasitesi daha az olan bölgelerdeki noterler ise daha az aylık kazanç sağlarlar.  Noter maaşlarının birbirine kıyasla farklılık göstermesi bulunan bölgedeki iş yoğunluğuyla paraleldir.

Noterler kuruldukları bölgenin iş yoğunluğuna paralel şekilde hizmet verdiklerinden merkezi yerlerde bulunan noterler aylık kazanç bakımından daha avantajlı durumdadır.

Noterlerin mesleki olarak sorumlulukları da hayli fazladır.  Yükümlülükleri kanun ile belirlenen noterlerin yerine getirdikleri bir işlemde hata veya eksiklik yapmaları halinde yasalar karşısında olduğu kadar işlemi yaptıran kişilere karşı da sorumlulukları vardır.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş yapar?

Bir bilgisayar mühendisi devre kartı, klavye, modem, çip ve bunlarla birlikte bilgisayar çevre donanımları ve ekipmanları hakkında gerekli araştırmaların yapılması, bu malzemelerin geliştirilmesi, test işlemlerinin yapılması gibi görevlerden sorumlu kişilerdir. En genel olarak bilgisayar mühendisleri programlamalar, yazılımlar ve algoritmalar ile ilgilenmektedirler. Bilgisayarın halen gelişimini sürdürmesi ve hemen her yerde bu ekipmanların yer alması bilgisayar mühendislerini en çok para kazandıran meslekler içerisinde almıştır.

Bilgisayar mühendisinin yukarıda saydığımız görevlerinin dışında bilgisayar sitemlerinin analizinin yapılması ve bu analizlerin yorumlanması gibi görevleri de bulunmaktadır.

Bilgisayar Mühendisi Nedir?

Bilgisayar mühendisi klavye, modem yazıcı, yazılım, programlama gibi bilgisayar ile ilgili tüm konulara hâkim olan kişidir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde gerekli eğitimini aldıktan sonra hayata atılacak olan mühendisler, bilgisayar donanım ve birbirinden farklı yazılımların geliştirilmesi ile alakalı kısımlarda çalışabilmektedirler.

Bilgisayar Mühendisleri Nerelerde Çalışır? Ne iş yaparlar?

Bilgisayar mühendislerinin çalışma alanları teknolojik aletlerin çeşitlenmesiyle beraber genişlemiştir. Genel olarak bir Bilgisayar mühendisi çalıştığı kurum veya şirketler bulunan bilgisayarlardaki donanım ve yazılımlarda ki problemleri çözer. Ayrıca bilgisayar ekipmanlarının gerçekleşmesi gereken test işlemlerini yapar. Firmaya karşı gelebilecek olan korsan saldırıların önlemini alır.

Bilgisayar Operatörünün Görevleri Nelerdir?

 • Yeni yapılmış olan anakartların çalışır testlerini gerçekleştirmek,
 • Bilgisayar ve malzemelerinin düzenli olarak bakımlarını yapmak,
 • Test araçlarını kullanarak donanımların gerekli kontrollerini yapmak,
 • Yazılım ekibiyle uyumlu bir şekilde çalışmak ve bu şekilde yeni mobil uygulama ve yazılımlar üretmek,
 • Alt yapısında internet özelliği barındıran donanımlar için teknik destek sağlamak,
 • Firmanın ihtiyaçlarını sürekli olarak güncel tutmak ve gerekli ekipman desteğini sağlamak,

Bilgisayar Mühendisi Olmak İn Hangi eğitimler Alınmalıdır?

Bir Bilgisayar Mühendisi olabilmek için4 yıllık üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir.

İyi Bir Bilgisayar mühendisinde Hangi Özellikler Bulunmalıdır?

En iyi para kazandıran mesleklerden olan Bilgisayar Mühendisi olmak çok sayıda kişinin hayali olsa da bunu herkes gerçekleştirememektedir. İyi bir Mühendis olmak isteyen kişilerin aşağıdaki yeteneklere sahip olması gerekmektedir;

 • Programlama ve yazılım için analitik yeteneklerin gelişmiş olması gerekmekte. Dolayısıyla analitik düşünme yeteneklerinin yerinde olması şarttır.
 • Bilgisayar teknolojisi sürekli gelişme gösteren bir daldır. Bu sebeple personelin her zaman yeniliğe açık olması gerekmektedir.
 • Bilgisayar mühendisi detaylarda boğulmamalı ancak detayları da kaçırmamalıdır.
 • Tek başına bir icat ortaya çıkarmak çok zordur. Bu yüzden ekip çalışmasına değer vermelidir.
Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Bilgisayar mühendisleri kamuda çalışabildiği gibi özel sektörde de çalışabilmektedir. Bir bilgisayar mühendisinin alacağı maaş aralığı kendisini geliştirmesine göre değişkenlik gösterir. En çok para kazandıran mesleklerden olan Bilgisayar mühendisi ortalama 7-8BinTL kazanır. Ancak çalışılan firmaya göre bu miktarın 2-3 misli fazla kazanılabileceği gibi, yeni işe girmiş mühendis başlangıç olarak asgari ücrette alabilir. Bu tamamen mühendis ile firma arasındaki anlaşmaya bağlı olarak değişir.

PozisyonlarMinimum
(TL)
Ortalama
(TL)
Maksimum
(TL)
Yeni Mezun olan Bilgisayar Mühendisi4.3005.7007.800
Kıdemli Bilgisayar Mühendisi (2-5 yıl arası tecrübe)8.0009.00010.700
Uzman Bilgisayar Mühendisi (+5 yıl tecrübe)10.00012.00018.500

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu