2024 Fps Oyunları – Son dönemin En iyi Fps Oyunları Hangileri?

Fps oyunları oyun severlerin gözdesi konumunda. Fps oyunları kendi içerisinde pek çok kategoriye ayrılıyor. Bu çeşitliliğin nedeni elbetteki farklı oyun zevkleridir.

Oyun dendiğinde herkesin gözünde farklı bir senaryo canlanmaktadır. Kimisi bir futbol oyununu kimisi silahlı yapımları kimisi ise bir fps oyununu zihninde hayal etmektedir.

Her oyunun kendi hedef kitlesi vardır ve bu kişiler yapımcılar için hedef kitle konumundadır. Bu sebeple Yapımcılar hedef kitlelerini yakındaqn tanımak isterler. Kitleye yönelik yapılan araştırmalar sonucunda oyunlarını piyasaya sürerler.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki insanlar için fps oyunları öenmli bir yere sahip. Hangi oyunların daha çok tercih edilen olduğunu aşağıdaki yazımızda detaylandırdık.

Fps Oyunlarının Oyun Kümesindeki Yeri

Oyun denildiğinde herkesin aklına büyük bir eğlence kümesi gelir. Ancak tüm oyunlar içerisinde fps oyunlarının çok özel bir yere sahip olduğunu belirtmeden geçmek bu oyunlara haksızlık olacaktır.

2024 yılının en iyi fps oyunları son dönemlerde cevabı oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir. Biz de bu yazımızda sizlere son dönemlerde en çok ses getiren fps yapımlarından bahsedeceğiz.

Liste halinde hazırladığımız bu oyunlara göz atabilir ve fps tarzında oyun seviyorsanız her birine en az bir şans verebilirsiniz.

2024’te En Çok Beğenilen FPS Oyunları Hangileridir?

1- Far Cry

Far Cry - Fps oyunlar
Far Cry – Fps oyunlar

En kaliteli fps oyunları dendiğinde akla ilk olarak Ubisoft’un efsane yapımlarından biri olan Far Cry gelmektedir.

Sağlam ekran grafikleri ve ilgi çekici hikâyesi ile oyuncuların beğenisini kazanan Far Cry’ın konusu, Güney Pasifik’te bir adada tatil yapan Jason Brody ve arkadaşlarının adanın psikopatı Vaas tarafından rehin alınmasıdır.

Oyunda kurgunun da sağlam olması ve Jason Brody adlı karakterimizin arkadaşlarını kurtarmak için başta uysal ancak sonralardan daha saldırgan olması oldukça beğenilmiştir.

FPS ve RPG’ nin aynı anda oyunculara sunulduğu Far Cry’ı bilgisayarınızda rahatça oynayabilmek için 15 GB Depolama alanı ve en az 4 GB RAM’e sahip olmanız yeterlidir.

Oyunu Oynamak için: Far Cry

2- Call of Duty

Modern Warfare 2 Remastered: Gamerları kendine hayran bırakan en köklü fps oyunlarından bir tanesi Call of Duty, namı diğer COD’dur.

Genellikle tarihte yaşanmış kanlı savaşları konu alan ve daha da önemlisi bunu ustalıkla yapan COD’un bu serisinde II. Dünya Savaşı’nda Rusya’da yaşanan en önemli muharebelere tekrardan tanıklık ediyoruz.

Almanların büyük bir hezimete uğradığı Stalingrad’ın da işlendiği bu oyunda II. Dünya Savaşı bitiminde Rusların Berlin’e girişi ve müttefikleri ABD ile daha savaş bitmeden giriştikleri rekabet de konu alınmaktadır.

Ancak onu en iyi fps oyunları içerisine dâhil eden “remastered” versiyonu ise COD’u 4K kalitesinde HDR efektleri ile oynayabilmemize olanak veriyor. COD’un bu versiyonunu bilgisayarınızda keyifle oynayabilmek için en az 8 GB bir RAM ve 80 GB boş depoloma alanı gerekiyor.

Oyunu oynaak için: Call of Duty

3- Crysis Remastered

Kaliteli fps oyunları dendiğinde aklımıza gelen en önemli yapımlardan bir diğeri de özellikle ilk çıktığı zamanlarda Türkçe seslendirilmiş olması sebebiyle büyük beğeni kazanan Crysis’tir.

Oyunun Remastered versiyonunun 8K teknolojisine ayak uydurabilen grafikleri ve ilgi çekici silahları onun gamerlar tarafından bir hayli beğenilmesine neden olmaktadır.

Ayrıca oyunu Türkçe dil desteği ile oynayabilme avantajı kişilere aynı zamanda kurguyu da baştan sona takip edebilme olanağı sunmaktadır.

Crysis – Remastered için önerilen minimum sistem gereksinimleri 8 GB RAM ve en az 25 GB boş depolama alanı

Oyunu oynamak için: Crysis

4- Left 4 Dead 2

Zombi temalı bir oyun olarak piyasaya sürülen Left 4 Dead 2, 2009 yılında piyasaya sürülmüş olmasına rağmen 2022 yılının en iyi fps oyunları arasında da bir hayli popülerdir.

Bunun sebebi ise Steam’le beraber tekrardan adının duyulması ve ciddi indirilme rakamlarına ulaşmasıdır. Oyun Savannah’dan New Orelans’a uzanan toplamda 5 şehirde geçiyor. Eski ancak bir o kadar da sevilen bu oyunda ise tek amacımız var: Zombileri katlederek hayatta kalmak!

Türkçe dil desteği olması ve kişiyi içine çeken gerçekçi kurgusu, oyunu bir hayli popüler hale getirmiş durumda. Left 4 Dead 2 için önerilen minimum sistem gereksinimleri ise 2 GB RAM ve 15 GB boş depolama alanı.

Oyunu oynamak için: Lef 4 Dead 2

5- Escape From Tarkov

2023 yılına damga vuran en sağlam fps oyunlarından biri FPS anlamında oyunculara oldukça fazla şeyler sunan Escape From Tarkov’dur.

Oyunda amacımız kurgusal bir Rus bölgesi olan Tarkov’un farklı bölgelerine erişmek ve verilen görevleri ölmeden yerine getirmek. Oyunda PMC ya da BEAR ajanı olarak görev alabiliyoruz ve Tarkov’da birçok NPC grubuna karşı rekabet etmemiz gerekiyor.

Escape From Tarkov, savaşın zekâ ile buluşmasını ve zorlu görevlerin çözülmesini zorunlu kılan harika bir fps oyunudur. Derinlemesine balistik sistemi ve tabancaların kabzalarına kadar özenle hazırlanan grafikler, Escape From Tarkov’un yorumculardan da tam not almasını sağlamıştır.

6- Valorant

2022 yılında en çok ses getiren fps oyunları dendiğinde aklımıza hiç kuşkusuz Valorant gelmektedir.

Gamerlara takım tabanlı bir oyun oynama fırsatı sunan Valorant, . Counter-Strike’a özlem duyanlar için harika bir alternatif olacaktır. Onun daha modern ve silahları daha geliştirilmiş versiyonu diyebileceğimiz Valorant, farklı silahları ve özel kostümleri ile 2022 yılına çoktan adını altın harflerle yazdırmış durumdadır.

Oyunun sistem gereksinimlerinin de oldukça düşük seviyelerde olması, geliştiricilerin Valorant’ı tüm tabana yayma fikrinde olduklarına en güzel örnektir. 8 GB bir RAM’e sahip olunan tüm bilgisayarlarda Valorant kolayca oynanabilmektedir.

Oyunu oynamak için: Valorant

7- Doom Eternal

2023 yılındaki en beğenilen fps oyunlarından bir diğeri de cehennem zebanileriyle amansız bir mücadeleye giriştiğimiz ve pompalı tüfek, testere, tabanca gibi farklı birçok silahı kullanabildiğimiz Doom Eternal’dir.

Oyun, 2016 yılında yayınlanan serisine göre gerek grafik bakımından gerekse silah ve ekipman bakımından oldukça geliştirilmiş olması sebebiyle takdir toplamıştır. Chaingun ve roketatar gibi silahlarının oldukça sık tercih edildiği Doom Eternal’de unutmayın ki sağlık ve cephane rezervlerinizi de sürekli yüksek seviyelerde tutmanız oldukça önemlidir.

Bol bol şiddet, kan ve vahşet içeren bu oyunda %48 sağlıkla girilen bir odada zombi saldırısıyla bir anda ölebilmek olası olduğundan sağlık seviyenizin sürekli %50 üzerinde olması, sizin için oldukça iyi olacaktır.

8- Halo Infinite

En iyi fps oyunlarından bir diğeri olarak karşımıza çıkan Halo Infinite’da amacımız evreni keşfetmek ve onunla ilgili tüm bilinmeyenleri gün ışığına çıkarmaktır.

Halo evreninde oyunculardan alışılmışın dışında düşünmeleri ve kazanmak için farklı yöntemleri denemeleri istenmektedir. Oyunda üretim tesislerini yok etmek için planlar yapmalı ve farklı şekilde bu alanlar sızmanın yollarını bulmalısınız.

Ölüm maçı, Büyük Takım Savaşı ve bayrağı ele geçirme gibi modlarda oynanabilen Halo aynı zamanda gamerlara çok oyunculu bir FPS deneyimi de sunuyor.

Oyunu oynamak için: HALO INFİNİTE

9- Titanfall 2

En kaliteli fps oyunları arasında kendine yer bulan bir diğer yapımda robotların amansız bir mücadeleye sahne olduğu Titanfall 2’dir. Yörüngeden inerek birbirlerini yok etmeyi amaçlayan dev robotların çeşitli silahlar kullanması oyunu oldukça ilgi çekici hale getirmektedir.

Grafikleri ve ilgi çekici kurgusu ile çok kısa sürede birinci şahıs nişancı oyunları arasında bir hayli popüler hale gelen Titanfall, bilim kurgu tarzında yapımlar sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken arasındadır.

Oyunu oynarken titanlara karşı akıllı tabancaların kullanıldığı efsane sahneyi ise en az bir kez deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz.

Oyunu oynamak için: Titanfall 2

10- Metal Hellsinger

The Outsiders tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen harika bir nişancı oyunu olarak karşımıza çıkan Metal Hellsinger, Serj Tankian ve Trivium’dan Matty Heafy gibi yıldızlarla dolu bir oyun deneyimini gamerlarla buluşturmaktadır.

Oyundaki karakterimiz iblis dostu The Outsider’ın sesini şeytandan geri almasını engellemeye çalışmakta ve bu uğurda av tüfeği, çift tabanca seti ve daha nice farklı ekipmanlar kullanmaktadır.

Oyunda cephaneliğinizi her zaman dolu tutmalı ve düşmanlarınızın sizi köşede sıkıştırmasına izin vermemelisiniz. Farklı bir oyun deneyimi yaşamak isteyenlere Metal Hellsinger’ e en az bir kez şans vermelerini öneriyor ve oyunu beğeneceklerini umut ediyoruz.

Metal Hellsinger’, bilgisayarınızda kasmadan oynayabilmeniz için 8 GB bir RAM yeterli olacaktır.

Oyunu oynamak için: Metal Hellsinger

11- APEX Legends

Tipik bir battle royale oyunundan çok daha fazlasını sunan APEX Legends, farklı tarzda bir fps oyunu arayanlar için en ideal seçim olacaktır.

Benzersiz kişiliklerde karakterlerin bulunması, onların ilgi çekici skilleri ve saldırı güçleri APEX’i keyifli ve bir o kadar da zorlu bir oyun haline getirmektedir. Oyunda başarılı olmak için sadece sezgisel gücünüzün iyi olması yetmemekte bunun yanında aynı zamanda hızlı da olmanız gerekmektedir.

Fortnite ve Titanfall tarzında oyunları sevenler için bu oyunun da oldukça keyifli ve sürükleyici geçebileceğini söyleyebiliriz. Oyundaki gizli bölmeler ve keşfedilmeyi bekleyen özel silahlar da ona olan talebin artmasındaki dolaylı etkenlerdendir. Oyun için minimum sistem gereksinimleri ise 4 GB RAM en az 50 GB depolama alanıdır.

12- Metro Exodus

Farklı ve heyecan verici fps oyunları arasında bulunan Metro Exodus, bizi 2036 yılına götürüyor ve o zamanda nükleer savaş sonrası hayatta kalan kişilerin Moskova’nın yer altı metro tünellerinde yaşama tutunma mücadelesini konu ediyor.

Oyun da aslında tam burada başlıyor. Kahramanımız Aytron, binlerce kişinin hayatta kalma mücadelesi verdiği bu Metro’dan kaçıp doğuda farklı yerler keşfetmeye çalışıyor.

Kahramanımız başka insanların da hayatta olduğuna inanmakta ve onları bulmak için var gücüyle çabalamaktadır. Oynanış açısından gayet akıcı olan ve Deep Silver’ın yayıncılığını üstlendiği Metro Exodus, Türkçe dil desteği sunmasa da oyunculara yama olarak ayrıyeten indirip kurabilme şansı veriyor.

Kaliteli fps oyunlarından biri olarak öne çıkan Metro Exodus’u denemek isteyenlere eğer mümkünse oyunu kurduktan sonra direkt Türkçe yamasını da indirmeleri ve o şekilde giriş yapmaları önerilmektedir. Oyunu oynayabilmek için önerilen sistem gereksinimleri ise en az 8 GB RAM ve 59 GB kullanılabilir depolama alanıdır.

Oyunu oynamak için: Metro Exodus

13- Quake III Arena

Oyuncuların rakipleriyle farklı arenalarda çarpışabildiği son derece eğlenceli bir FPS oyunu olarak öne çıkan Quake III Arena, 2022 yılına damga veren en önemli yapımlardan biri olarak anılmaktadır.

Ölüm maçı ve bayrak maçı gibi farklı birçok modda, toplamda ise 26 arenada oynanabilen bu oyun, yönettiğiniz karakteri geliştirmenize de izin vermektedir. Oyunun sevilen bir diğer yanı da ister botlarla ister arkadaşlarınızla dilerseniz de bu ikisiyle aynı anda mücadele edebiliyor olmanızdır.

Oyun bizlere grafik anlamında pek bir şey vaat etmese de sadece 64 MB RAM ve DirectX 3.0 üzeri ekran kartlarında oynanabilmesi bu yönünün eksilerini biraz da olsa silmektedir.

Oyunu oynamak için: Quake III Arena

14- Dusk

Yeni nesil fps oyunlarından biraz olsun sıyrılarak eski tarzda bir yapımı denemek isteyenlere önerimiz Dusk’tur.

Counter Strike, Doom ya da Half-Life karışımı bir deneyimi gamerlarla buluşturan Dusk, eskiyi bozmamış ancak silah, ekipmanlar ve grafiklerde de yeni nesile ayak uydurmayı başarmıştır.

Özellikle silahların geliştirilmiş olması ve oyunculara daha iyi bir deneyim sunması, Dusk’ın 2022 yılında en iyi fps oyunları arasında kendine yer bulmasını sağlamıştır.

15- Bulletstorm

Özel yetenekleri ve zenginleştirilmiş grafikleriyle gamerlara harika bir FPS oyunu deneyimi sunan Bulletstorm, ilk kez 2011 yılında piyasaya sürülse de Steam’de uygun fiyattan satışa tekrar çıkmasıyla 2023 yılında popülerliğe kavuşmuş bir yapımdır.

People Can Fly şirketi tarafından geliştirilen Bulletstorm, karakterlerin farklı silahları ve imza hareketleriyle öne çıkmayı başarmış durumdadır. Oyunu bilgisayarda oynamak için 4 GB bir RAM yeterli olmaktadır.

Oyunu oynamak için: Bulletstorm

16- Amid Evil

Eski fps oyunlarına özlem duyanların mutlaka şans vermeleri gereken bir yapım olarak karşımıza çıkan AMid Evil, müthiş tasarımları ve yakın dövüş silahları ile kullanıcılardan tam not almayı başarmıştır.

Klasik silah oyunlarının aksine daha düşük ekran grafikleri ve daha yaratıcı silahlarla donatılmış Amid Evil’i bir kez oynayanlar neden onun 2022 yılında en iyi fps oyunları arasında yer aldığını da bir nevi anlamış olacaklardır.

Kolay kontrolleri ve maceracı oyun yapısı oyunculara Amid Evil’İ oynarken adeta Half Life ya da CS oynuyormuş tadı vermektedir. Bilgisayarlarında Amid Evil’e de yer vermek isteyenlerin en az 5 GB boş depolama alanları ve 8 GB RAM’e sahip olmaları gerekmektedir.

17- F.E.A.R

2023 yılında en sevilen fps oyunları arasında kendine yer bulan bir diğer yapım da FEAR adlı korku oyunudur.

Kahramanımız burada bir SWAT süper karakteri olarak karşımıza çıkmaktadır. Zamanı yavaşlatma gibi doğaüstü yeteneklere sahip olan karakterimiz, girilmesi zor odalara girmekte ve oyuncuya dahi korku veren bölümlerdeki gizemleri çözmeye gayret etmektedir.

Aksiyon gerilim ve korku türünde en iyi fps oyunları arasında üst sıraları zorlayan FEAR’da kullanılan yapay zekanın gerçekçiliği de yorumculardan tam not almayı başarmıştır. Farklı bir fps oyunu denemek isteyenler ve bunun bol adrenalin içermesini isteyenlerin öncelikli tercihi hiç kuşkusuz FEAR’dır.

Oyunu oynamak için: F.E.A.R

18- Wolfenstein: The New Order

Machine Games tarafından geliştirilen ve ilk olarak oyun konsollarında boy gösteren Wolfenstein, Yeni Dünya Düzeni serisi The New Order ile piyasaya oldukça hızlı bir giriş yapmış durumdadır.

Oyunlar bazında en iyi hikâye anlatımı ödülüne de sahip olan Wolfenstein, II. Dünya Savaşı’nda geçen kurgusuyla ve gerçekçi sahneleriyle oynayanların adeta hayran kaldığı bir video yapımıdır.

Nazilerle savaşın konu alındığı ve II. Dünya Savaşı tarihe ilgili olan gamerların gerçeklik algısı ile oynayan bu yapımda tarihin tozlu sayfalarına yolculuk yapılmakta ancak bu çeşitli postmodern silahlar ve durumlarla gerçekleştirilmektedir.

Oynayanları farklı maceralara sürükleyen ve her yapımı ayrı bir şaheser olarak listelerde üst sıraları zorlayan Wolfenstein The New Order için minimum 4 GB RAM bulunmalı ve en az 50 GB depolama alanı bulunmalıdır.

Oyunu oynamak için: Wolfenstein: The New Order

En iyi fps oyunları dendiğinde akla gelen ilk yapımları sizler için liste halinde tüm ayrıntılarıyla sıraladık. Bu sıralamada yer alan tüm fps oyunları, belirli bir standardın üstünde olan ve oyuncuların ve yorumcuların değerlendirmelerinden yüksek puan alan yapımlar olarak öne çıkmaktadır.

Özellikle seri halinde belirli aralıklarla piyasaya sürülen fps oyunları, gamerların en sevdikleri yapımlar arasındadır. Bunun nedeni ise birbirleriyle bağlantılı olan oyunların kurgu ve grafiksel özellikler bakımından her seferinde üstüne katması ve daha harika senaryolarla ortaya çıkmasıdır.

Siz de ün salmış ve popüler fps oyunlarını denemek istiyorsanız listemizde yer alan oyunda hangi tarzda sevdiğinize karar vermenizi ve o minvalde bir oyun seçmenizi öneriyoruz.

Daha çok silahlı ve tarihe dayalı yapımlar sevenlerin Call of Duty ve Wolfenstein: The New Order’ı tercih ettikleri bilinirken bilim kurgu tarzında farklı fps oyunları arayanların Metro Exodus ve Escape From Tarkov tarzında oyunlara yöneldikleri bilinmektedir. Seçiminiz her ne olursa olsun listemizde yer alan tüm fps oyunlarının hoşunuza gideceğinden eminiz.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu