Danimarka İş Başvuru Süreci 2022/2023

Danimarka iş başvuru süreci 2022 yılında en çok merak edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ekonomik koşulların insanları zorlaması, işsizlik problemleri ve vizyon sahibi kişilerin Avrupa’da bir hayat kurma hayalleri internetten yapılan araştırmaların temel nedenlerini oluşturmaktadır. Danimarka iş başvuru araştırmaları da bu noktada karşımıza çıkmaktadır.

Dünyanın pek çok ülkesinden bireyler Avrupa ülkelerine bu bağlamda iş ve iltica başvuruları gerçekleştirmektedir.

Danimarka İş Başvurusu

Danimarka İş Başvurusu
Danimarka İş Başvurusu

Yazımızın bu bölümünde, Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden biri olan Danimarka iş başvurusu nasıl gerçekleştirilir ve bu ülke gerçekten de yaşamaya değer midir buna değineceğiz.

İşsizlik sıkıntısı çeken bireylerin mevcut durumlarından daha kötü şartlara sahip bir ülkede yaşamak için gayret etmeleri mantıklı olmayacaktır.

Yazımıza geçmeden evvel çok rahat bir biçimde belirtebiliriz ki Danimarka, gerek GSMH gerekse refah şartları bakımından en gelişmiş Avrupa ülkelerinden biridir.

Danimarka iş başvurusu yapmak için araştırma yapanlara ilk olarak o ülkeyi yakından tanımalarını öneriyor ve kararlarını bu doğrultuda vermelerini tavsiye ediyoruz.

Danimarka işçi alımı başvuruları internet üzerinden yapılıyor ve başvurmuş olmanız o ülkenin sizi kabul edeceği anlamına gelmiyor. Ancak biz tüm olumsuz düşünceleri bir kenara bırakalım ve ilk olarak çalışmak istenen ülke Danimarka hakkında genel bilgiler verelim.

Danimarka’nın Ekonomik Özellikleri Nelerden Oluşur?

Danimarka'nın Ekonomik Özellikleri
Danimarka’nın Ekonomik Özellikleri

Danimarka, Kuzey Avrupa’da konumlanan bir Avrupa ülkesidir yani AB’ye üyedir. Yani Danimarka iş ilanı başvurunuz olumlu sonuçlanırsa “belirli şartlar sağlandıktan” sonra AB vatandaşı da olacaksınız diyebiliriz.

Yürüyerek para kazanmak ister misiniz? Hemen yazımızı okuyarak Kazanmaya başlayın!

 • Başkenti Kopenhag olan Danimarka’da resmi dil Danca.
 • AB’ye üye olduğu için ise ülkenin tamamında EURO kullanılıyor.
 • Danimarka’da işsizlik oranı %3.6. Ülkemizde ise %9,8
 • GSMH 2021 yılında 397 milyar $ olarak ölçüldü. Bu iyi bir rakam oalrak görülmekte.

Danimarka’nın işçi alımı başvurularının son dönemlerde çığ gibi büyüme sebebi de burada yatıyor. Danimarka’da kişi başına düşen milli gelir 66.720 $. Bu rakam pek çok ülkenin üzerinde bir değeri ifade ediyor.

 • Ülke Anayasal Monarşi ile yönetiliyor tam adı ise Danimarka Krallığı
 • Yaklaşık 43.000 metrekare bir yüzölçümüne sahiptir.

Danimarkanın Nüfusu Kaçtır?

2022 yılı itibariyle nüfusu ise ortalama 5.7 milyon civarında. Nüfusun az olması Danimarka iş ilanlarının neden bu denli arttığını da açıklıyor.

Ülkede şu an itibariyle 64 bin Türk bulunuyor. 2022 yılında Türkiye’den gerçekleştirilen Danimarka iş başvurularına bakarsak Türk nüfusu daha da artacağa benziyor.

Danimarka nüfusu ve ülke ekonomik şartları dolayısıyla sürekli iş gücüne ihtiyaç bir ülkedir. En fazla istihdam gereken alanlar ise mühendislik, tıbbi danışmanlık, eczacılık, öğretmenlik ve gıdadır.

Bu sektörlere giriş daha kolay iken doktorluk ve hemşirelik gibi mesleklere iş başvurusu için ise Danimarka Hükümeti tarafından çeşitli şartlar öne koşularak yetkilendirme yapılması gerekiyor.

Ülkede özellikle doktor ihtiyacı oldukça fazla ancak bu alımlarda Türk vatandaşları AB ülkelerinden farklı bir prosedüre tabi tutuluyor. Maalesef bu süreç, diğer ülke vatandaşlarına nazaran çok daha zorlu kriterlerden oluşmaktadır.

Danimarka İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
Danimarka İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka iş başvurusunda bulunabilmek için başvuruları online olarak internet sitelerini üzerinden yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapabileceğiniz siteler;

 • https://freead1.net (ingilizce Dilde Yayın Yapmakta)
 • https://en.europa.jobs (ingilizce Dilde Yayın Yapmakta)
 • https://simplyjob.com/ (Danimarka dili olan Danca ile Yayın Yapmakta)
 • https://www.workindenmark.dk/ (Danimarka dili olan Danca ile Yayın Yapmakta)
 • https://www.indeed.com (Türkçe dil desteği de vermektedir)
 • https://www.globaladstorm.com (ingilizce Dilde Yayın Yapmakta)
 • https://www.indevjobs.org (ingilizce Dilde Yayın Yapmakta)
 • gurbetilan.com (Türkçe dil desteği de vermektedir)

Bu internet siteleri aracılığıyla yetkinliğinizin olduğu iş kollarını filtreleyerek başvuru yapmanız gerekmektedir. Siteler üzerinden yapılan Danimarka iş başvuruları incelenmekte ve gerekli görüldüğü takdirde kişilerle iletişime geçilmektedir.

Amazonda satış yapmak ister misiniz? Amazonda satış yapmak için ne tür özellikelre sahip olunmalı? Hemen okuyun!

Çoğunda iletişime maile bir davet yoluyla iletişime geçildiğinden mail adresinizin doğru ve kullanılır olduğundan emin olmanızı öneriyoruz.

İş Başvurum Kabul Edildi. Hepsi Bu kadar mı?

İş Başvurum Kabul Edildi. Hepsi Bu kadar mı?
İş Başvurum Kabul Edildi. Hepsi Bu kadar mı?

Hayır. İş başvuru yaptığınızda şirket sizi kabul etse bile hükümet çalışma izni vermediğinde bunun hiçbir anlamı kalmıyor.

Bu bağlamda şirketten Danimarka çalışma vizesi almanızı kolaylaştırması için bir davet mektubu almanız oldukça önemli. CV’nizi inceleyen ve gerekli yetkinliğe sahip olduğunuzu düşünen şirketler ise sizlere davetiyeyi kolaylıkla gönderiyor.

Danimarka işçi alımı başvuru süreci tam da burada başlıyor.  Gelen bu davet mektubu üzerine diğer tüm evraklarla birlikte Danimarka Başkonsolosluğu’na işçi vizesi için başvurmanız gerekiyor. Bu şekilde davetiye göndererek en sık işçi alımı yapan firmalar;

Rbw Consulting Limited, Excite Recruitment, Oliver Bernard Ltd , ERSG, Great Bear, SoftNice1 Hotels, LJB And Co, Ashbrittle, Currys, Schindler, Seltek Colsuntants ve Greaves Recruitment Solution Ltd

Danimarka İşçi Alımı Başvurum Kabul Edildi. Şimdi Ne Olacak?

Danimarka iş başvurusunda bulunduk ve işe kabul edildik. Buradan sonra bizi tempolu ancak keyifli bir süreç bekliyor.

Danimarka iş gücüne ihtiyacı olduğu için başvuruları oldukça hızlı ve titizlikle değerlendiriyor. Ve gerçekten o işi hakkıyla yapabileceğinizi düşünüyorsa size çalışma iznini veriyor.

Çalışma iznine başvuracak kişinin New to Denmark Web sitesine girmesi ve kimlik bilgilerini doğru şekilde yazarak başvuru kaydı için sıra numarası alması gerekiyor.

Başvuru sıra numarası alınması akabinde ise Danimarka oturma izni ve çalışma izninin belirlenen başvuru ücretinin ilgili hesaba yatırılması gerekmektedir. Bu ücretin güncel tutarını resmi siteden kolayca öğrenebilirsiniz.

Başvuru ücretini ödediğinizde çıkan dekontu asla kaybetmemeniz ve başvuru sırasında evraklarla birlikte ibraz etmeniz son derece önemli bir konudur.

 • Danimarka iş başvurusunda bulunduk, kabul edildik ve davetiye aldık. Ön başvuru ve ücretini de ödedik. Sıra geldi Danimarka iş ilanında bir sonraki aşamaya geçebilmek için yani çalışma vizesi için gereken evrakları toplamaya.

Danimarka çalışma vizesi için istenilen belgeler:

Danimarka çalışma vizesi için istenilen belgeler
Danimarka çalışma vizesi için istenilen belgeler
 1. Çalışma vizesi başvuru formu
 2. En fazla 10 yıl önce çıkarılmış olan pasaport
 3. 2 adet biyometrik fotoğraf
 4. Kabul aldığınız şirketten davet mektubu ( vize reddi yememek açısından çok önemlidir)
 5. İş sözleşmesi
 6. Ödeme yapıldığına dair dekont aslı
 7. Öğrenim belgesi
 8. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 9. Banka hesap dökümü ( mümkünse hesabınızda en az 2000 euroya tekabül edecek para olmasını tavsiye ediyoruz)

Bu evrakları eksiksiz şekilde tamamlamanız ve talep edilen yere şahsi olarak teslim etmeniz gerekiyor. Bu bazı durumlarda posta yoluyla gerçekleşebiliyor.

Ayrıntılara aynı şekilde hükümetin resmi sitesinden bakabilirsiniz.  Evrak kabulü Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı, Danimarka Büyükelçiliği ya da Danimarka Başkonsolosluğu tarafından yapılıyor.

İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara illerinden başvuruda bulunacaklara posta yoluyla başvuru kabul edilse dahi burada bulunan konsolosluklara şahsen gitmelerini ve Danimarka iş başvurularını gerçekleştirmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde randevu tarihine kadar toparlanması ve teslim edilmesi son derece önemlidir. Tek bir eksik belge olması durumunda başvuru direkt incelemeye dahi alınmadan geçersiz sayılmaktadır.

Belge İnceleme. Kabul veya Red

Başvurunuz akabinde ilgili birim bu belgeleri inceleyecek ve 20 iş günü içerisinde vizenize red ya da onay verecektir.

Onay verdiği takdirde artık Danimarka iş ilanınız son aşamaya gelmiş olmaktadır, tebrikler. Buradan sonra Danimarka işçi alımı başvuru sürecinin en keyifli aşaması, uçak bileti alarak oraya uçma safhası gelmektedir.

Yanınıza bir miktar para, gerektiği kadar eşya ve önemli ihtiyaçlarınızı almayı unutmayın. Ve şunu da unutmayın ki, Danimarka iş başvuru süreci sonrasında da kişileri takip eden ve kontrolcü olan bir ülkedir.

Zaten size vatandaşlık ya da oturum hakkı değil sadece çalışma izni verilmektedir. Orada genel kurallara aykırı bir davranışta bulunduğunuzda ya da işten çıkarıldığınızda sizi direkt olarak deport etme yani sınır dışı etme hakları bulunmaktadır.

Bu durumda yeni dönemde açılacak olan Danimarka iş ilanlarına başvuramayacağınızı da üzülerek belirmek istiyoruz.

Danimarka iş başvuruları kişileri çok yormayan, üzmeyen ve genellikle kişi o yetkinliğe sahipse olumlu sonuçlanan bir süreçtir. Burada kişilerin vasıflı ya da vasıfsız olması fark etmemektedir.

Hükümet herkesten aynı şartlar altında eşit koşullarda başvuruda bulunmalarını talep etmektedir. Ancak ülkeye kabul alan bir mühendis ile bir fabrika işçisi elbette ki aynı maaşı almamaktadır.

Başvuru aşamasında evli olan ya da sonrasında böyle bir durumla karşılaşan kişiler ise eşleri için oturum izni ya da çalışma izni nasıl alacakları da merak konusudur.

İlk olarak belirtmemiz gerekirse Danimarka iş ilanları üzerinden kabul alan bir bireyin eşi için oturma izni alabilmesi kendisinin de bunu elde etmiş olmasına bağlıdır.

Danimarka’da Eş İçin Oturma İzni Nasıl Alınır?

Danimarka’da Eş İçin Oturma İzni Nasıl Alınır?
Danimarka’da Eş İçin Oturma İzni Nasıl Alınır?

Danimarka iş başvurusu olumlu sonuçlanan ve çalışma iznini de sorunsuz şekilde alan kişiler ülkede çalışmaya hemen başlayabilmektedir.

Danimarka’da alınan maaşa göre refah seviyesi de elbette ki değişmektedir ancak genel olarak ülkede ortalamanın üzerinde bir hayat sürebileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Danimarka iş ilanı başvurusu yapan ve olumlu sonuç alanların sadece çalışma izni aldıklarını oturum iznini henüz elde etmediklerini söylemiştik.

Danimarka işçi alımı başvuru sonrasın oturum izni en az 1,5 yıl gibi bir süreden sonra elde edilebilmektedir. Hükümet size dolaylı olarak düzenli şekilde ülkeme hizmet verecek misin sorusunu sormaktadır.

Eğer devamlı çalışacak ve orada yaşamaya başlayacaksanız oturma izni almanız bir süre sonrasında ki randevuda netleşecektir. Genellikle bu süre 1,5 – 2 yıl arasında değişmektedir,

Kendinize oturum izni almanız akabinde ise eş oturma izni alabilmek de mümkün hale gelmektedir.

Bunun için eşinizi Danimarka’da vergi dairesine kaydettirmeniz gerekmektedir. Vergi dairesine kaydı gerçekleşmemiş aile üyeleriniz için çalışma ya da oturma iznine başvuru yapmanız kesinlikle mümkün değildir.

Eş ve Çocuklar için Oturma İzni Başvurusu

İlk olarak Danimarka iş başvurusu olumlu sonuçlanan ve en az 1,5 yıl çalışarak kalıcı oturma izni alan kişi eşi için Büyükelçilik ve Konsolosluk üzerinden eşi ve çocukları için başvuru yapabilmektedir.

Bunu eşiniz değil Danimarka iş başvurusu olumlu sonuçlanan kişinin, yani sizin yapmanız gerekmektedir.

Gerekli belgelerin toplanması ve ilgili yere sunulması akabinde aile üyeleri için olan oturma izninin onaylanma süreci kendinizde olduğu gibi 20 günde sonuçlanmamakta bu süreç çok daha uzun sürmektedir.

Danirmarkaya çalışmak için gitmiş olan birey kendisi için kalıcı oalrak oturma izni almasının ardından Danimarka Konsolosluğu ve Büyükelçiliğine giderek, ailesi için oturma izni almak amaçlı başvurabilir.

Bu aşama işçinin kendisi için almış olduğu izne göre bir miktar daha uzun sürebilmektedir. Sürecin hızlı yürümesi için işlemleri takip edecek bir Avukatla anlaşılabilir.

Bu süreç Danimarka işçi alımı başvurusu olumlu onaylanan kişinin avukat tutması ve süreci daha hızlı yönetmesiyle birazcık da olsa hızlanabilmekte ama genel itibariyle 3 ay ile 1 yıl arasında sonuçlanmaktadır.

Danimarka’da Çalışmaya Gitmeli Miyim?

Danimarka’da Çalışmaya Gitmeli Miyim?
Danimarka’da Çalışmaya Gitmeli Miyim?

Danimarka iş başvurusu yapacak olan kişilerin akıllarını kurcalayan tek bir soru vardır. Buradaki düzenimi bırakıp, dillerini ve kültürlerini bilmediğim bir ülkeye çalışmaya gitmeli miyim?

Bu soruya tam anlamıyla evet ya da hayır olarak cevap vermek mümkün olmasa da gidenlerin yorumları ve Danimarka’nın mevcut ekonomik refahını göz önüne aldığımızda evet’e daha yakın olmak için pek çok sebep olduğunu görüyoruz.

Danimarka iş başvuru yapacaklara ilk olarak bahsetmemiz gereken şey tabi ki ülkemizde de oldukça ses getiren asgari ücrettir. Danimarka’da asgari ücret ne kadar?

Danimarka’da çoğu Avrupa ülkesinin aksine asgari ücret diye bir kavram bulunmuyor. Genellikle vasıfsız işçilerden oluşan kesim ise ülkede en düşük maaş olan saatlik 110 Danimarka Kronu yani 15 dolar kazanmaktadır.

Ülkede çalışma koşullarının haftalık ortalama 37 saat olarak belirlendiğini dikkate alırsak Danimarka iş başvurunuz vasıfsız işçi olarak olumlu sonuçlansa dahi haftada 555 dolar ayda ise 2220 dolar kazancınız olacaktır.

Yani Danimarka iş başvurusu olumlu sonuçlanan bir kişinin ülkede alacağı en düşük maaş TL olarak 41.000 TL’dir. Danimarka iş ilanları üzerinden ülkeye gelen bir doktor aylık 100 bin Kron yani 123.000 TL, hemşire ise 50 bin kron yani yaklaşık 61.000 TL kazanç sağlayacaktır.

Danimarka’da Çalışan Bir Türk Olmak

Danimarka’da Çalışan Bir Türk Olmak
Danimarka’da Çalışan Bir Türk Olmak
 • Danimarka’da çalışan tüm işçilerin hakları “İşçi hakları ve İşçi Kanunu” ile korunmaktadır. Dolayısıyla Türk işçilerin de bu kanuna tabi çalıştıklarını söyleyebiliriz.
 • Özellikle çalıştıkları yerlerde mobbinge uğrayan yabancı işçilerin hakları hükümet tarafından büyük bir titizlikle korunmaktadır.
 • Danimarka hükümeti Türk ve diğer uyruklu kişilerin haklarının korunması için çalışma sözleşmeleri yapmakta ve bunları katı şekilde denetlemektedir.
 • Danimarka iş başvurusu olumlu sonuçlanan Türk işçiler haftalık ortalama 37 saat olarak belirlenen koşullarda çalışmaktadır.
 • Yılda 5 hafta izin kullanma hakkı vardır ve iş yerleri hastalık ya da bir yakının ölümü gibi durumlarda Türk çalışanların ve diğer hiç kimsenin maaşlarında herhangi bir kesinti yapmamaktadır.
 • Danimarka’da Türk çalışanların ve diğer tüm işçilerin öğle yemeği molaları 30 dakikadır.
 • Öğle yemeği ücreti bazı şirketlerde maaşa dahil edilmekte bazılarında ise işçiye ek olarak ödeme yapılmaktadır.

Danimarka’da Yaşamak Zor Mu?

Danimarka’da Yaşamak Zor Mu?
Danimarka’da Yaşamak Zor Mu?

Danimarka iş başvurusu yapmak oldukça kolay. Çünkü 2022 yılı itibariyle Danimarka iş ilanları sayısı oldukça fazla.

Danimarka iş ilanı başvurusu yapan ve olumlu sonuç alan kişilerin sayısı da yeterli derecede. Ancak sadece başvurmak ve kabul almak kişinin hayatındaki tüm problemleri sona erdirmiyor.

Bu süreçte ülkeye gitme, oranın kültürüne alışma ve hayata adapte olma gibi sorunlar da kişilerde sıklıkla görülebilmektedir. Danimarka iş ilanı başvurusu yapacak kişilere bu kriterleri de dikkate almaları için o ülkede yaşamın nasıl olduğuna dair birkaç anekdot verdikten sonra yazımızı sonlandıracağız.

Danimarka, çoğu Avrupa ülkesine göre çok daha iyi konumdadır. Günlük hayat 09.00 da başlamakta ve hizmet sektörü dışında diğer tüm şirketler saat 17.00 ’da kapanmaktadır. İnsan hakları, hümanizm gibi konularda oldukça iyi olan Danimarka’nın en büyük eksiği iklimdir diyebiliriz.

Danimarka’da hava genel olarak kapalı ve yağışlıdır. Ülkenin kendi halkının büyük bir bölümünde dahi güneşli gün sayısının azlığından dolayı D vitamini eksikliği görülse de Danimarka’nın refah seviyesinin oldukça yüksek olması ve sosyal olanakların da oldukça gelişmiş olması bu problemi bir nebze de olsa göz ardı edebilmenize olanak vermektedir.

Konuya genel itibariyle bir nokta koymak gerekirse Danimarka, çalışmak için tercih edilebilen ve zaten yıllardır da talep gören bir ülke konumundadır.

Ülkede günümüzde yaşayan yaklaşık 64 bin Türk ve diğer ülkelerden binlerce çalışan sayısının 2022 Danimarka İşçi Alımları ile birlikte daha da artacağı tahmin edilmektedir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu