DALL-E 2 Nedir? 2024 Yılında DALL-E 2 Nasıl Kullanılır?

DALL-E 2 ile görüntü nasıl yapılır? DALL-E 2 ile görüntü oluşturmak gerçekten kolay mı? Bu yazımızda özellikle bu konular üzerinde değinerek resim yapma programının kullanımı hakkında ayrıntılara inmeye çalışacağız. 

Yapay zekâ ile görüntü elde etmenin popülerliği her gün daha çok artarken kullanıcıların çoğu bu işleri yapmanın daha kolay yollarını arıyor. DALL-E 2 uygulaması yapay zekayı kullanarak görüntü elde etmenin en kolay yollarından birisi.

DAll-E 2 - Açıklamalar ve Upload  Bölümü
DAll-E 2 – Açıklamalar ve Upload Bölümü

Uygulama ismini Salvador Dali ile WALL-E’den almaktadır.  DALL-E ve DALL-E 2 OpenAL tarafından geliştirilmiş yazılım yönleri kısıtlı yapay zeka  programlarıdır.

Yazılım yönlerindeki bu kısıtlı olma durumu 2022 yılında yapılan ve halka açık şekilde sunulan Beta sürümü ardından herkesin kullanabileceği tam Beta sürümü ile değişikliğe uğradı

DALL-E 2 nasıl kullanılır?

1- OpenAL’a Kayıt Olun ve Oturum Açın

Platformu kullanabilmek için ilk olarak OpenAL Üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kayıt olma işlemlerine gerçekleştirebilmek için Google veya Microsoft üzerinden bir hesabınızın olması gerekiyor. Hesap açmak ücretsiz birtakım işlemleri gerektiriyor.

OpenAl’a nasıl kayıt olunacağını daha önceki ChatGBT nasıl kullanılır isimli yazımızda anlatmıştık. Dilerseniz hemen buraya giderek OpenAL kayıt olma adımlarını öğrenebilirsiniz.

OpenAL kayıt olma işlemlerinde iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini etkin hale getirmiştir. Hesaplarınızla ilgili bilgileri girdikten sonra 2 kimlik doğrulama faktörü için telefon numaranızı istenecektir. Telefonunuz ile yapacağınız doğrulama sonrası kayıt olma işlemleri tamamlanır.

2- DAll-E 2 ile Tanışın!  

OpenAL üzerinden kayıt olma işlemlerini tamamladıktan sonra artık DALL-E 2 ile tanışabilirsiniz. Programla tanıştığınızda uygulamanın size denemek için 50 ücretsiz Kredi verdiğini göreceksiniz. Üyelik tarihinizden itibaren her ay 15 Kredi hesabınıza ek olarak OpenAL tarafından tanımlanacaktır.

Aşağıdaki resimde olduğu gibi OpenAL üzerinden programa geçiş yapmanız mümkündür.

OpenAL -DAll-E 2 Giriş
OpenAL -DAll-E 2 Giriş

Kredinizin tükendiği durumlarda ücretli olarak ek kredi almanız gerekmektedir. Ücretlendirme tarifesi 115 kredi için 15 Dolar olarak belirlenmiştir.

3- Resimler Oluşturmaya Başlayın!

DALL-E 2 yapay zekâ uygulamasına giriş yaptığınızda işlemlere başlayabilmek için birkaç tane seçenek göreceksiniz.  Bu seçenekler:

  • Kendi açıklamanızı belirterek yapay zekanın resim çizmesini isteyebilir,
  •  Bir resim yükleyerek düzenleme isteyebilir,
  •  Yapay Zekâ tarafından sürpriz bir içerik çizilmesini isteyebilirsiniz

Uygulama aracılığı ile resim oluştururken kredinizin sınırlı olduğunu unutmayın. Bu sebeple çizmesini istediğiniz planlarınızı dikkatlice belirtin.

4- Açıklamalar ile Eserler Oluşturun!

Açıklamalar yazarak uygulamayı kullanmak için 400 karakter sınırlamanız bulunmaktadır. Bu sınırlama istediğiniz anlatmak için yeterli görünüyor. Bu yüzden acele etmeden Ne türden bir resim istediğinizi detaylıca açıklayın.

Yapay zeka uygulamalarını kullanan ve en çok bilinen uygulamalar hangileridir? İşte detaylar

Uygulamanın bir özelliği de sanatsal olarak hazırlanmış görüntülerle oynayabilme yeteneğinin olmasıdır. Sahip olduğu bu özelliğe dayanarak platformdan kafanızdaki herhangi bir görseli çizmesini istemekten çekinmeyin.

5- Görüntülerden Bir tanesini Seçin

DALL-E 2 talep ettiğiniz işlem doğrultusunda seçim yapabileceğiniz birkaç görüntü size sunacaktır. Seçenekler arasında beğendiğiniz görseli favorilere kaydedebilmek için sağ üst köşede bulunan düğmelere kullanabilirsiniz.

6- Varyasyonları Seçin

Çizilen görüntü tam olarak arzu ettiğiniz gibi değilse, yapay zekadan daha önce seçmiş olduğunuz görüntüyü esas alarak varyasyonları tercih etmeyi deneyebilirsiniz. Varyasyonlar dışında açıklamanızı değiştirerek Yeni bir resim çizmesini isteyebilirsiniz.

7 -Farklı Ortamlar Oluşturun

 Bazı zamanlarda açıklama metni içerisinde bir ya da birden fazla kelimeyi değiştirmek çok daha farklı bir ortam oluşturabilir. Oluşturulan bu farklı ortam için görüntüyü nasıl istediğinizi en baştan tekrar düşünün.

Tüm kelimelerin yerli yerinde olduğunu düşünüyorsanız yeni kelimelerle açıklamayı genişletin. Tüm bu işlemlerin sonunda çok daha kaliteli resimlere ulaşabilirsiniz.

DALL-E 2 Kullanımı Hakkında Önemli İpuçları

Resim çizen yapay zekâ uygulaması kredi ile çalıştığından dolayı çizilecek her resim iyice düşünülerek kesin sonuçlar elde etmeye odaklanılmalıdır. Boşa harcanacak her tasarım bütçenizden kredi eksiltecektir.

DALL-E 2’yi okul ödevlerinizde veya tasarımla ilgili herhangi bir proje üzerinde kullanmak istiyorsanız uygulamayı en iyi şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz. Böylece boşa giden kredilerden tasarruf yapabilirsiniz.

 Bu açıdan yaklaştığımızda platformu doğru şekilde kullanabilmek için bilinmesi gereken bazı ipuçları aşağıdaki gibidir.

Uygulamaya gireceğiniz açıklamaların çok uzun olmasını gerek yoktur. Yeterli gelecekse birkaç kelime ile bile ipucu açıklamalarınızı belirtebilirsiniz. Açıklamayla birlikte yapay zeka programının doğru şekilde yorumlayabileceği emojiler eklemeniz de mümkündür. Örnek olarak kabak emojisi yükleyerek gerçek bir kapak fotoğrafı elde edebilirsiniz.

DALL-E 2’nin düşünce tarzının sanatsal yönde olduğunu daha önce belirtmiştik. Bu yapay Zekâ çok sayıda sanat eserine işleme kabiliyetine sahiptir. Bu durum kullanıcılar açısından bir avantajı da beraberinde getiriyor. Açıklama kısmında belirtilmek istenen düşünce için belirli bir sanat türünden bahsetmek platformun kullanıcının ne anlatmak istediğini kolaylıkla anlamasına yardımcı olacaktır.

DAll-E 2 Sanatsal Hilesi
DAll-E 2 Sanatsal Hilesi

Bu durumu DALL-E 2’nin bir tür hilesi olarak görebiliriz. Her ne kadar hile olarak benzetmiş olsak da bu ifadeler bizim için olumlu sonuç olarak yansıyacaktır. Örneğin yapay zekaya belirli bir döneme çizdirmek istiyorsak açıklamalarımızda “1980’ler” gibi kelimeler ekleyerek anlatımımızı zenginleştirebiliriz

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu