ChatGPT AI Chatbot’u Bekleyen En Büyük Sorunlar Nelerdir?

ChatGPT AI chatbot üretildiği günden itibaren basında geniş bir yer buldu. Bazı kişilere göre bu yapay zeka robotu devrim niteliğinde bir buluş ve bu bot internette çağ açan yeni bir icat olarak görülüyor. Ancak zaman geçtikçe ChatGPT AI chatbot’unda birtakım sorunların olduğu ortaya çıktı. Peki bu sorunlar nelerdir? Çözümleri var mı? 

ChatGPT AI Chatbot Sorunları ve Çözümü

ChatGPT Kapasite Sorunu

ChatGPT Kapasite Doldu Hatası
ChatGPT Kapasite Doldu Hatası

2022’nin Kasım ayında kullanıcılarla tanıştırılan Yapay Zekâ Gün geçtikçe daha çok kullanıcıya hitap etmeye başladı. Uygulamanın ücretsiz olarak kullanıcılarla buluşturulması çok sayıda kişinin chat botu tercih etmesine neden oldu.

OpenAL tarafından üretilen chat gpt, bir tür dil programıdır. Bu program sunucularda barındırılmaktadır. Üretici firmaya maliyetinin günlük 100.000 dolar civarında olduğu düşünülmektedir. Bu maliyet nedeniyle kullanıcıların Platformu yoğun kullandığı saatlerde “kapasite doldu” hatası ortaya çıkmaktadır.

Bu durum üretici firma tarafından ChatGPT Plus Premium sürümünün piyasaya sürülmesi ile giderilmeye çalışılmaktadır. Şimdilik yeni bir yükseltme olarak karşımıza çıkan ChatGPT Plus, yalnızca Amerika içerisinde kullanılmaktadır. Ilerleyen dönemlerde sırada bekleyen kullanıcıların bu uygulamaya sahip olması bekleniyor.

Üretici firma olan OpenAl, ChatGPT AI chatbot sorunları arasında yer alan kapasite doldu problemini  bu şekilde çözmeye hedeflemektedir. Ücretli sürüme sahip kullanıcılar kapasite doldu problemi ile karşılaşmadan Platformu rahatlıkla kullanacak. Ancak uygulamaya olan ilginin giderek arttığını düşünürsek bu çözümün işe yarayıp yaramayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Özgünlük ve Kopya İçerik Problemleri 

ChatGPT - çzgünlük ve Kopya İçerik Sorunu
ChatGPT – çzgünlük ve Kopya İçerik Sorunu

ChatGPT AI chatbot Yapay zekâsı piyasaya sürülmüş ve geliştirilmeye ihtiyacı olan bir chatbot robotudur. Bu programın mevcut haliyle çok sayıda sorunları olduğu bir gerçek. Ancak bu haliyle bile internet için büyük bir buluş olarak görülüyor.

İlginizi Çekebilir:

Chatgpt Yapay Zekâ robotu yazılarını hazırlarken Pek çok kullanıcı görüşüne göre özgünlük sorunlarını beraberinde getiriyor. Çoğu öğrenci bu uygulamayı kullanarak ödevlerini gerçekleştirirken bu sorunu göz ardı edebilmektedir. 

Yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde ChatGPT AI Chatbot yapay zekasının özgünlük sorunu tartışılmaya başlanmıştır. Bu konuda Hurman Üniversitesi’nde görev yapan bir öğretim görevlisi verdiği bir ödeve karşılık öğrencisinin yapay zekayı kullandığını tespit ettiğini açıklamıştır.

Bu ve benzeri sorunlar ChatGPT AI Chatbot robotunun karşısına çıkan en büyük problemler olarak gösteriliyor. İlerleyen dönemlerde yapay zekanın kendisini geliştirip geliştiremeyeceği şu an için belirsizlik içeriyor.

Ancak yapılan araştırmalar Yapay Zekâ robotunun öğrenme yeteneğine sahip olduğundan birkaç ay veya birkaç yıl içerisinde bu yeteneğini geliştireceğini ve özgünlük sorununu ortadan kaldıracağını gösteriyor. 

ChatGPT Her zaman doğru bilgi vermemektedir

ChatGPT Her zaman doğru bilgi vermemektedir
ChatGPT Her zaman doğru bilgi vermemektedir

Yapay zekâ uygulaması olarak internet dünyasında büyük bir çığır açan ChatGPT, bazı zamanlarda temel matematik bilgilerinde başarısız olurken zaman zaman basit mantık hataları da yapmaktadır. Bu durum sosyal medyada da çeşitli sitelerde paylaşılmıştır.

Kasım ayında piyasaya sürülmüş olan bu Chat robotu eski rakipleri olan, Siri veya Alexa yapay zekâları gibi sorulan sorulara yanıtlar vermek için interneti kullanmamaktadır. Yanıt kaynağı olarak kendisine verilen eğitime dayanarak sonraki adımlarda karşılaşacağı muhtemel kelimeleri seçer ve buna göre yanıtlar verir.

Kısacası, CChatGPT AI chatbot kendisine öğretilmiş bilgilerle tahminler yapar ve bu şekilde cevapları bulmaya çalışır. Bu durum beraberinde yanlış yanıtları da getirmektedir.

Tüm bu sebeplerden dolayı yapay zekâ robotu olan ChatGPT’nin verdiği tüm cevaplara inanmamak şu an için en doğrusu olacaktır.

ChatGPT Yapay Zekâ botunun Kasım 2022’de piyasaya sürüldüğünü belirtmiştik. Open al üretici firması bu sohbet robotunun 2021 yılından sonraki gerçekleşen olaylar konusunda sınırlı bilgiye sahip olduğunu açıklamıştı. Bu nedenle sohbet robotunun vermiş olduğu bilgilerin eğitimden sonra değişmiş olma durumlarını göz önüne alarak eksik olabileceğini söyleyebiliriz.

Önyargıları kendi sistemine dahil etmiştir

ChatGPT Önyargılı mı?
ChatGPT Önyargılı mı?

ChatGPT AI Chatbot üretim aşamasında birtakım eğitimlerden geçmiştir. Geçmişte yazılan ve günümüzde popülerliğini sürdüren dünyanın hemen her yerindeki insanların yazıları üzerinde eğitimler ile geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu durum aynı zamanda çeşitli ön yargıların chatbota geçmesine sebep olduğu anlamına gelmektedir.

Insanların kullanımına açılmasından itibaren ChatGPT bazı zamanlarda hoşa gitmeyen cevaplar verdi. Örnek olarak bazı kullanıcılar sorulan sorulara karşılık yapay zekanın kadınlara ayrımcılık yapıldığı şeklinde açıklamalar yaptı.

Bu tür olumsuz durumların önüne geçmek için üretici firma OpenAL konuyla ilgili olarak kullanıcılardan geri bildirim yapmalarını istemektedir. Böylece yapay zekada meydana gelen hatalar kontrol altına alınarak zaman içerisinde kaldırılacaktır. 

ChatGPT AI Chatbot yapay zekasına benzer olan Sparrow isimli bot,2022 yılının Eylül ayında piyasaya sürülmüştü. Bu bot Google’ın ana şirketi olan Alphabete aitti. Ancak kullanıcılarla tanıştıktan sonra birtakım sorunlar ortaya çıktı. Sparrow zararlı olabileceği endişesi nedeniyle kısa sürede piyasadan geri çekildi.

Aynı şekilde daha önce internet dünyasının kullanımına açılan Galactica isimli yapay zeka robotu pek çok kişi tarafından yanlış ve ön yargılı bilgiler verdiği gerekçesiyle eleştirildikten sonra üretici firma tarafından geri çağrılmıştır.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu