2024 Yılında Blog Yazısı Önerileri – Hit Getiren Blog Yazın

Blog yazmaya başladığınızda belli bir süre sonra, hemen herkes blog yazısı önerileri konusunda ilham eksikliği ile karşılaşmaya başlar. Ne yazacağı konusunda bazı zamanlarda çıkmaza giren yazarlar, bu süreci atlatamadıklarında blog yazmayı bırakırlar.

Yazımızda benzer şekilde ne yazacağı konusunda kararsız kalanlar için blog yazısı önerileri hazırladık. Listemizde yer alan fikirlere kendinize uygun şekilde düzenleyerek yeni içerikler oluşturabilirsiniz.

Blog yazmak için farklı sebepleriniz olabilir. Kimisi blog yazarak para kazanmak için çalışırken bazıları bu işi hobi olarak yaparlar. Amaç ne olursa olsun Blog yazmaya başladığınızda herhangi bir araştırma yapmadıysanız, içerikleriniz çok sayıda alanı kapsayacak şekilde olacaktır. Ancak biraz daha tecrübelenince blog yazma işinin daha çok bir niş alanı üzerinde oluşturulması ve bu kategori üzerinden devam edilmesi gerektiğini fark edeceksiniz.

Farklı kategorilerde yazılar hazırlamak elbette niş alanında blog yazmaktan daha kolaydır.  Ancak kısa bir araştırma yaptığınızda tek bir niş alanı seçerek bu alanda kapsayıcı yazılar hazırlamanız gerektiğini kısa sürede fark edeceğinizden emin olabilirsiniz.

İçerik hazırlamaya süreciyle beraber sürekli bir arayış içerisinde olmamanız açısından bu başlık altında seri bilgiler aktarmaya karar verdik.

Yazımızı daha fazla uzatmadan blog veya web sitesi açmaya karar verenler için, içerik görünürlüğünü üst düzeye taşıyabilecek blog fikirleri aktarmaya başlayalım.

Blog Görünürlüğünü En Üst Düzeye Çıkarabileceğiniz 30 Adet Blog Yazısı Önerileri

Blog yazmaya başlarken bazı zamanlarda nereden başlayacağınız konusunda bir kararsızlık içerisinde olabilirsiniz. Böyle durumlarda hedef kitlenizi düşünerek en temel seviyeden işe koyulmaya başlamalısınız.

Kitlenizin ilgi alanına göre yazılar hazırlamak onların ilgisini çekecektir. Bu sayede kısa süre içerisinde insanlar arasında tanınan bir Blog yazarı olabilirsiniz.

Hedef kitlenize göre temel seviyeden belirleyeceğiniz blog yazısı fikirleri her web sitesi için aynı şekilde geçerli olmayacaktır. Yazar olarak hangi maddelerin sizin için geçerli olacağına kendiniz karar vermelisiniz. Şimdi, niş alanında yazı hazırlayacak yazarlar için işlerine yarayabilecek blog yazısı fikirlerinden bahsedelim.

Aşağıda maddeler halinde vereceğimiz fikirler kimi zaman Nish kategorileri altında kullanılabilirken, bu maddelerden sonra açıklayacağımız başlıklar altındaki metinlerde, kendinize göre dilediğiniz alanda araştırma yaparak yeni konular bulabilirsiniz.

Blog yazma konusunda ilham kaynağınızı kaybettiyseniz aşağıdaki öneriler size yardımcı olabilir. Bu sayede internetten para kazanabilmenin yoluna da koyulmuş olabilirsiniz.

Birbirinden Güzel Blog Yazısı Fikirleri

1- Bir Kitap İncelemesi Yapın

İnceleme yazıları yazmak günümüzün en popüler konuları arasında yer almaktadır. İnceleme yaparak yazı yazmanın bir ötesine geçen ve bu konuda videolar hazırlayan youtuberlar, inceleme alanını değerlendirerek dikkatleri çekmeyi başarmışlardır.

İnceleme yapmak için yalnızca video çekmek gerekmez. Aynı konu üzerine detaylı bir yazı yazarak da inceleme üzerine konular hazırlanabilir. Bu sayede araştırma yapan ziyaretçileri sayfanıza Çekerek belirli bir kitle oluşturmayı başarabilirsiniz.

Kitap incelemesi yapmak da kitap üzerine araştırma yapan ziyaretçilerin dikkatini çekecektir. Doğru ve dikkat çekici bir inceleme ile kısa sürede kitle oluşturabilir ve nişiniz alanında isim yapmayı başarabilirsiniz.

2- Film İncelemesi Yapın

Kitap incelemesi yapmak gibi, popüler filmleri izleyerek, onlar hakkında detaylıca bilgiler aktarmak da blog yazarları için değerlendirilebilecek en güzel blog yazısı önerileri arasındadır.

Geçmişten günümüze gelen ve unutulmuş filmleri tozlu raflarından çıkartarak, yeniden izletebileceğiniz gibi vizyona yeni girmiş olan filmler hakkında da değerlendirmelerde bulunabilirsiniz.

3- Nişinizle ilgili Röportajlar yayınlayın

Hazırladığınız blogun niş alanıyla ilgili profesyonel kişilere ulaşarak, konuk yazar davetinde bulunabilir ve onlarla röportaj yapabilirsiniz.

İlk bakışta alanında uzman kişilerin sizinle neden röportaj yapmak isteyecekleri sorusu akıllara gelebilir. Ancak bu tür kişilerin çoğunun mevcut ağlarını genişletmek için Röportaj verme eğiliminde olacaklarını bilmelisiniz.

Alanınızla ilgili profesyonel konukları davet edebilmek için sosyal medya hesaplarını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Sosyal medya hesapları üzerinden bu tür kişilere davette bulunarak iletişim sağlayabilirsiniz.

4- Denediğiniz Ancak İşinize Yaramayan Stratejilerden Bahsedin

Blog yazarken herkes gibi çok sayıda stratejiyi deneyerek ilerleyeceksiniz. Bu stratejilerden bir kısmı işinize yararken, bazıları bir adım geriye gitmenize neden olabilir.  

İlerlemenizi engelleyen ve karşınıza problem olarak çıkan durumları not ederek sizden sonraki yazarlara örnek olabilirsiniz. Geriye gitmenize neden olan ve zaman kaybı oluşturan adımları bloğunuzda anlatarak dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

5-  İşinize En çok Yarayan 5 Stratejiden Bahsedin

Az önce anlatmış olduğumuz işe yaramayan stratejilerden bahsedebileceğiniz gibi kullanarak faydasını gördüğünüz stratejilere de bloğunuzda yer verebilirsiniz. Pek çok yazar ve blok sahibi rekabetin olduğu bu ortamda işine yarayan stratejileri anlatmak istemez.

Ancak bir farklılık oluşturarak gelişiminize katkıda bulunan yöntemler hakkında bilgi aktarmanız ziyaretçilerinizin hoşuna gidecektir. Dolayısıyla bu durum size takipçi sayısı olarak geri döner.

Bir ziyaretçi için okuduğu metnin doğruluğu her şeyden önemlidir. Ziyaretçi kendisine doğru tavsiyelerde bulunduğunu düşündüğü yazar ve bloğun diğer yazılarını da okumak ve bilgilenmek isteyecektir.

6- Ders Niteliğinde Olduğunu Düşündüğünüz Bir anınızı Paylaşın

Herkesin hayatında zaman zaman dönüm noktaları olmuştur. Sizin için önemli ve başkaları için tavsiye niteliğinde bulunan anılarınızı paylaşarak ziyaretçilerinizle samimi bir ortam oluşturabilirsiniz.

Zaman zaman ilham yönünden sıkıntıya düştüğünüzde bu tür anılarınız ile bloğunuzu renklendirebilmeniz mümkündür. Ancak sürekli anı anlatmak takipçileriniz de bıkkınlığa neden olabilir. Bu nedenle, Joker hakkı olarak düşünebileceğimiz “Anı” niteliğindeki konulara çok sık yer vermeden Blogumuzu içerik yönünden zenginleştirmeliyiz. 

7- Niş Kategorinizin Geçmişinden Bahsedin

İyi bir Blogu takip eden kişiler, söz konusu yazarın ve Web sitesinin geçmişini merak edebilirler. Niş alanında hazırlamış olduğunuz Web sitesinin geçmişi hakkında bilgilendirmeler yapmak anlatılabilecek en iyi blog yazısı fikirleri arasındadır.

8- Blogunuzu Yazmaya İten Sebeplerden Bahsedin

Ziyaretçilerinize neden bir blog hazırlama gereği duyduğunuzu anlatmak onların dikkatini çekecektir. Takip ettikleri bir yazarın, başlangıç noktasını öğrenmek takipçilerin en çok merak ettiği noktalar arasındadır. Söz konusu durumu bir blok içeriği ile ziyaretçilerinize aktararak içerik yazmaya nasıl başladığınızı anlatabilirsiniz.

9- Sorunu Çözdüğünüz bir Başarısızlık Hikayesini Anlatın

Blog yazma konusunda yola koyulduğunuzda zaman zaman sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan söz konusu sorunları çözerek yolunuza başarıyla devam etmektir. Ancak, karşılaşılan sorunlar bazen çözümsüz bir hal alabilir. Böyle durumlarda uzman kişilerin yardımına başvurmak gerekmektedir.

İster uzman kişilerce olsun isterse tarafınızca çözülmüş olsun, karşılaşmış ve üstesinden Geldiğiniz bir problemle ilgili çözüm hikayesine bloğunuzda yer verebilirsiniz. Sorunla nasıl karşılaştığınızı, çözmek için neler yaptığınızı ancak hangi adımlarda başarılı olamadığınızı ve devamında da sorunu nasıl çözdüğünüz hakkında bilgiler aktarabilirsiniz.

Bu şekilde bir metin oluşturarak web sitenizde yayınladığınızda hem arama motorlarınca hem de ziyaretçileriniz tarafından içerikleriniz okunacaktır. İlerleyen dönemlerde farklı kişiler de benzer sorunlarla karşılaştığında sayfanıza çözüm için uğrayacaktır.

Sorun çözümüne blog içerisinde yer vermek ziyaretçi çekmek açısından vermiş olduğumuz örnekteki gibi doğru bir adımdır.

10- Yapmayı Sevdiğiniz Şeylerden Bahsedin

İçerik üretme konusunda sıkıntıya girdiğiniz dönemlerde kendinizden bahsederek sorunların üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz.  Özellikle yapmaktan hoşlandığınız işlerden bahsederek kendinize yeni bir konu oluşturabilirsiniz.

Yazarak para kazanmanın alternatif yollarını öğrenmek istermisiniz? Hemen yazımızı okuyun!

 Bu tür içerikler genellikle seyahat yazılarına daha uygun olsa da diğer bloklar içinde bazı zamanlarda uygulanabilecek makaleler arasında yer alır. Örnek olarak gezmekten hoşlanan biriyseniz keyif aldığınız bir gezi ananızı paylaşarak ziyaretçilerinizle vakit geçirebilirsiniz.

Daha çok teknoloji alanında bir site sahibiyseniz bu durumda ilk karşılaştığınızda size çok ilginç gelen teknolojik bir ürün hakkında sohbet konusu açabilirsiniz. Bunlara benzer şekilde web site içeriklerinize uygun konular tespit ederek yeni makaleler oluşturabilirsiniz.

11- Ulaşmış olduğunuz hedeflerin listesini yaparak okuyucularınızla paylaşın 

Blog yazısı önerileri arasında yer alan hedef listesi bölümünde, yazı yazmaya başladığınız ilk andan itibaren hedeflediğiniz noktayı okuyucularınızla paylaşarak, hangi aşamalardan geçtiğinizi ve hedefe nasıl ulaştığınızı anlatabilirsiniz.

Elbette bu yazı dizisinde her şeyi detaylıca anlatmanız mümkün değildir. Ancak kaba da olsa hedefleriniz arasında ilerlerken karşılaştığınız zorlukları, zorlukların üstesinden nasıl geldiğinizi, ne tür yatırımlar yaptığınızı ve karşılığını nasıl aldığınızı kısaca anlatabilirsiniz.

Okuyucular tarafından başarı hikayeleri en çok merak edilen konular arasında yer alır. Bu nedenle blog açmayı başarmış birisi olarak hikayenizi paylaşmak değerli bir yazı dizisi olarak görülecektir.

12- Blog yazmaya neden başladığınızı anlatın 

İçerik sıkıntısı yaşadığınız dönemlerde kullanılabilecek bir başka konu blok yazmaya başlama hikayenizdir. Hayatın her bölümünde yapılan işler için mutlaka bir başlangıç hikayesi vardır. Blog yazmanın da başlangıç hikayesini okuyucularınızla paylaşarak onlara bu anı yaşatabilirsiniz.

Kimileri için en iyi kariyer fikirleri arasında yer alan ve webmasterlık aşamalarına geçmek için birinci adım olarak görünen blog yazmak önemli bir aşama olduğundan dolayı hikayeniz bu kişilerce ilgiyle karşılanacaktır.

13- Birbirine benzeyen iki konuyu karşılaştırarak blogunuzda paylaşın

Çevrenizdeki niş alana göre alakalı bir konu hakkında karşılaştırma yazıları hazırlayabilirsiniz. Bu tür karşılaştırma içerikleri pek çok kişinin ilgisini çekecektir.

Örneğin; teknoloji alanında bir içeriğe sahip olduğunuzu varsayarsak 2 telefon Markasını karşılaştırarak özelliklerine blogunuzda anlatabilir ve böylece içerik sıkıntısı çektiğiniz dönemlerde yeni bir konu üretebilirsiniz. 

14- “Kendinizi 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz” hakkında konusu başlatın

Eminiz ki bu soruyu daha önce duymayan yoktur. Özellikle okul çağlarındaki gençler kendilerine yöneltilen bu soru karşısında ideallerindeki mesleği belirleyerek cevap vermeye çalışırlar.

Okuyucularınızla bütünleşmek ve soru cevap şeklinde karşılıklı sohbet etmek açısından ilerleyen dönemlerde Kendinizi nasıl görmek istediğini hakkında sorular yöneltebilirsiniz.

 Blog yazısı fikirleri arasında önemli bir yere sahip olan bu konu ile kitlenizin olması halinde yapılacak yorumlar yazınızı sürekli güncel tutacaktır.

15- İçerik oluştururken kullandığınız kaynakları okuyucularınızla paylaşın

Blok oluşturmaya başladığınızda içeriklerinizin tamamını herhangi bir yerden araştırma yapmadan yazmanız beklenmez. Araştırma yapmak içerik üretmenin doğasında bulunmaktadır. Önemli olan yazılarınızın özgün ve araştırmaya dayalı olmasıdır.

Herhangi bir yerden kopya şeklinde yazılar alınarak hiçbir emek harcanmadan blogunuza koyduğunuz içeriklerden verim almanız mümkün değildir. Bunun bilincinde olarak içeriklerinizi araştırmalar doğrultusunda hazırlamanızı tavsiye ediyoruz.

Okuyucularınız, hazırlamış olduğunuz metinlerin kaynaklarını öğrenmek isteyebilirler. Bu nedenle yapmış olduğunuz araştırmalarda kullandığınız kaynakları yazılarınızın alt kısımlarında geçebilirsiniz.

Blog yazısı fikirleri konusunda kaynak içeriklerin bize nasıl konu olarak döneceğinden bahsedelim. Yazı yazmaya yeni başlayacak kişilere örnek olmak açısından başlangıç hikayemizden başlayarak hangi kaynakları kullandığınızı ve nasıl verimler aldığınızı bahsetmek, okuyucular için takip edilecek bir yazı dizisini oluşturacaktır. 

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu