Amazon FBA Nasıl Çalışır? 2023

Amazon FBA, online girişimci olarak Amazon üzerinden ürünlere depolama ve depolanan ürünleri göndermek için Amazon’un sahip olduğu depoyu kullanmaya imkân tanıyan Amazon Lojistik terimidir.

Amazon FBA, çok sayıda avantajı beraberinde getirir. Bu avantajlar arasında FBA’nın, personele yüzlerce dolar maaş vermenize gerek kalmadan online şekilde işletmenizi büyütmeye fırsatı vermesi ilk sırada görülen özellikler arasındadır.

Amazon FBA’nin nasıl çalıştığını anlatmak için kısa bir örnek verelim. Satış konusunda bir araştırma yaptınız, araştırma neticesinde satmak istediğiniz ürünleri tedarik ettiniz ve Amazon üzerinden en çok satan birkaç ürüne artık sahipsiniz. Firmanız giderek büyüyor ve kapasitesi artıyor.

Firmanızın büyümesi ile beraber alacağınız siparişlerde de artışlar gözlenecektir. Dolayısıyla ürünlerinizi saklama konusunda bir yerden sonra sorunlarla karşılaşacaksınız. Daha fazla ürün göndermek için daha geniş bir alana ihtiyacınız olacak. Bu durum sizde bir endişeye yol açabilir.

Böyle bir durumda işletmenizin problemlerle karşılaşması hedeflerinize ulaşamayacağınız anlamına gelebilir. Ancak bu durumun kesin bir çözümü mevcuttur. Amazon FBA bu konuda size yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Amazon’un sahip olduğu lojistik hizmetleri günümüz teknolojisi ile entegre olmuştur. Müşteriler Amazon üzerinden firmanıza ulaştığında, Amazon FBA kullanarak üçüncü bir işletmeden alışveriş yaptıklarını anlamazlar.

Kısacası Amazon üzerinden doğrudan bir satın alma işlemi ile Amazon FBA kullanarak bir satın alma işlemi arasında müşteri temel bir fark göremeyecektir. Gerçekleşen işlemler her iki durumda da aynı şekilde olur. Teslimat seçenekleri, bir olumsuzluk durumunda yapılacak olan iade işlemleri ve geri ödeme politikası gibi tüm işlemler her iki durumda da birbiriyle aynıdır.

Buradan anlaşılacağı üzere Amazon üzerinden satış yapmak ve Amazon FBA kullanmak bir firma için son derece karlı bir seçenektir. Ancak bu durum herhangi bir işlem yapmadan çuval dolusu para kazanabileceğiniz anlamına gelmemektedir. İşleriniz için bir strateji geliştirmeli ve emek harcamaktan kaçınmamalısınız.

Amazon FBA İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir? 

Amazon FBA, Daha önce oluşturmuş olduğunuz Amazon satış hesabını normal şekilde kullanmanıza imkân tanır. Bunun yanında sahip olduğunuz satış ürünlerini Amazon Lojistik bölümüne ekleyebilmek için birtakım basit talimatlar içerir. Tüm bu işlemleri basit birkaç tıklamayla uygun fiyat seçenekleri sayesinde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Amazon FBA sisteminin çalışma şekli şema olarak aşağıda gösterilmiştir.

1- Ürünlerinizi Amazon FBA’ya Gönderiyorsunuz.

Ürünlerinizi Amazon FBA'ya Gönderiyorsunuz
Ürünlerinizi Amazon FBA’ya Gönderiyorsunuz

2- Gönderdiğiniz Ürünleri Amazon FBA Depolar

Gönderdiğiniz Ürünleri Amazon FBA Depolar,
Gönderdiğiniz Ürünleri Amazon FBA Depolar,

3- Müşteri Ürünlerinizin ücretini ödeyerek satın almayı gerçekleştirir,

Müşteri Ürünlerinizin ücretini ödeyerek satın almayı gerçekleştirir,
Müşteri Ürünlerinizin ücretini ödeyerek satın almayı gerçekleştirir,

4- Amazon FBA ürünlerinizi alır ve paketler,

Amazon FBA ürünlerinizi alır ve paketler,
Amazon FBA ürünlerinizi alır ve paketler

5- Amazon FBA ürünleri müşterinize gönderir

Amazon FBA ürünleri müşterinize gönderir
Amazon FBA ürünleri müşterinize gönderir

Amazon’a ürün gönderme süreci nasıl gerçekleşir?

Amazon'a Ürün Gönderme Süreci Nasıl Gerçekleşir?
Amazon’a Ürün Gönderme Süreci Nasıl Gerçekleşir?

1- Amazon depolama sürecine başlarken ilk olarak ürünlerinizi Amazonun sahip olduğu depolardan bir tanesine gönderiyorsunuz. Gönderdiğiniz ürünün hangi depoya yönlendirildiği hakkında size geri dönüş sağlanacaktır.

2- Ürünleriniz Amazon firmasının deposunda güven içerisinde saklanır,

3- Müşterileriniz tarafından satın alma işlemleri tamamlandığında sahip olduğunuz tüm ürünlerin güncellemesi de dahil olmak üzere yapılacak olan işlemler Amazon firmasın tarafından halledilir,

4- Satın alınan ürünleriniz Amazon tarafından paketlenerek müşterilerinize iletilir,

5- Alışveriş sırasında karşılaşılan iade işlemleri veya para iadesi durumlarında süreci Amazon takip etmektedir. Bu işlemler Amazon firmasının geniş müşteri hizmetleri tabanı sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilir,

6- İki haftalık süreçler halinde Amazon üzerinden kazanmış olduğunuz paralar hesabınıza yatırılmaktadır,

Maddeler halinde sıralamış olduğumuz bilgilerden de anlaşılacağı üzerine Amazon FBA firması ile çalışmak demek kendinize ait bir deponuzun olması, satın alınan ürünlerin müşteriye iletilmesi ve ortaya çıkan uyuşmazlıkların kolaylıkla halledilmesi anlamına gelmektedir. Üstelik tüm bu işlemler sizi yormayacak şekilde Amazon tarafından tamamlanır.

Amazon firmasının müşteri hizmetleri sayesinde ürün gönderme işlemleri sonrasında müşterilerinize bildirimlerde bulunmak, e-postaları atmak, nakliyeler ve ürünle ilgili ödemelerle ilgilenmek gibi çok sayıda işlem size problem oluşturmadan halledilir.

Atılan adımları sorunsuz şekilde gerçekleştirmek için Amazon kendisine üye olan işletmelerden belli bir komisyon ücreti talep etmektedir. Ancak talep edilen bu ücret yapılan işlemler düşünüldüğünde gayet makul seviyelerde görülür.

Unutmamak gerekir ki düşük komisyon oranıyla Amazon gibi bir firmanın satış gücünden yararlanmaktasınız. Amazon’un satış gücü sayesinde çok daha fazla müşteri ile iletişime geçebilir ve satış oranlarınızı maksimum seviyeye yükseltebilirsiniz. Ayrıca kargo ücretleri, paketleme, geri iade ve bunlar gibi ek hizmet gerektiren işlemlerle uğraşmazsınız.

Saydığımız bu işlemler Amazon firması ile anlaşmanız halinde Amazon tarafından yürütülür. Sizin yapmanız gereken yalnızca 2 haftada bir hesabınıza yatacak olan satış ücretlerini takip etmektir. 

Amazon FBA ile çalışırken nelere dikkat etmeliyiz?

1- Satışa koyacağınız ürünleri seçin

Amazon firması yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi arka planda yürütülmesi gereken işlemleri gerçekleştirir. Bu nedenle ne tür ürünler satmak istediğinize siz karar vermelisiniz. Bu karara geniş bir araştırma sonunda insanların beklentilerini karşılayacak ürünleri hizmete sunarak varmaya çalışın.

2- Sahip olduğunuz envanteri güncel tutmaya gayret edin 

Amazon işletmesi depolarda bulunan stoklarınız azaldığında size bununla ilgili ön bilgilendirme yapmaktadır. Ancak sorumlu bir satıcı olarak stoklarınızı düzenli olarak kontrol etmek herhangi bir sorunla karşılaşmamak açısından önemlidir.

3- Satışa koyacağınız ürünlerin listesini oluşturun ve bu ürünleri etkili Pazarlama teknikleri kullanarak müşterilerinize ulaştırın

Amazon firması istediğiniz satış rakamlarına ulaşabilmek için etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak ürünleri göz gezdiren müşterilerin daha kolay şekilde satışa konulan ürünleri inceleyebilmesi ve satın alabilmesi için listeleme konusunda dikkatli davranmanız gerekmektedir.

Bu noktada başlıklarınız ürünle ilgili doğru bilgiler içermeli ve etkileyici olmalıdır. İnsanlar başlıkları okuduğunda ürünü merak etmeli ve tıklayarak ürün inceleme kısmına geçmelidir.

Amazon FBA işletmesinin avantajları nelerdir? 

Amazon FBA İşletmesinin Avantajları Nelerdir? 
Amazon FBA İşletmesinin Avantajları Nelerdir? 

Yazımızı okuyarak buraya kadar geldiyseniz kafanızda oluşan birtakım sorular olacaktır. Bu sebeple ilk olarak Amazon FBA’nın avantajlarından bahsederek Konumuza devam edelim. Yukarıda belirttiğimiz özelliklerin dışında Amazon’un en büyük avantajı olarak Lojistik konusu öne çıkmaktadır. Lojistik ile ilgili olarak çok sayıda avantaj FBA sayesinde firmanıza kazandırılır.

Amazon FBA’nın kullanıcı işletmelere sunacağı faydalar ve avantajlar ise şunlardır;

1- Bireysel işletmeler için Amazon firmasının itibarını kullanırsınız 

Amazon firmasının Geçmişten gelen köklü yapısı sayesinde çok sayıda insan bu firmaya güven duymaktadır. Bu güven duygusu sayesinde Amazon’un listelerinde yer alan ürünleri kafalarında soru işareti olmadan satın alırlar. Herhangi bir sorunla karşılaşılması halinde firmanın ürünleri geri iade alacağını bilirler.

Diğer yandan aynı ürünü sıradan bir web sitesi üzerinden insanların incelemesi daha farklı olmaktadır. Bu tür sitelerin olumsuzlukla karşılaşıldığında ne tür tepkiler vereceği müşteriler tarafından bilinemeyebilir. Dolayısıyla çok sayıda kişi henüz isim yapmamış platformlar üzerinden alışveriş yapmak istemezler.

2- Amazon sayesinde hızlı bir hizmet verme yeteneğine kavuşursunuz 

Amazon firmasının sahip olduğu online sipariş sistemi sayesinde işlemler hızlı bir şekilde gerçekleşir. Hızlı şekilde gerçekleşen bu işlemler ürünlerinizin müşterilere kısa sürede gönderilmesini sağlar.

3- Amazon listelerinde Ürünleriniz çok daha fazla görünür olur 

Amazon’un sahip olduğu SEO teknikleri sayesinde, firmanın listelerinde sergilenen ürünler çok daha üst sıralarda müşterilerin karşısına çıkar.

Amazon Lojistik hizmetlerinden yararlanmayan satıcıların sergiledikleri ürünler listelenirken toplam fiyata göre sıralanırlar. Toplam fiyatın içerisinde ürünün fiyatı ve nakliye masrafları toplam şeklinde yer alır.

Diğer yandan Amazon’un Lojistik hizmetlerinden yararlanan bir satıcının sahip olduğu ürünleri yalnızca ürün fiyatına göre listelenir. Bu durum aynı ürünün 2 liste arasında Amazon’un sıralamasında daha üst yerlerde bulunmasına sebep olur.

4- Müşterilerinize ücretsiz bir teslimat seçeneği sunabilirsiniz 

Platformun satıcılara sunduğu bir diğer avantaj Amazon Prime aboneleri için ücretsiz teslimat alma seçeneğidir. Bu özellik Amazon FBA uygulamasını kullanmayan satıcılara göre sizin bir adım önde olmanıza neden olacaktır.

Aynı fiyattan olan iki ürünün birinin ücretsiz kargo seçeneği ile kullanıcılara ulaştırılması elbette ki müşterilerin dikkatinden kaçmayacaktır. Üstelik ürünün Amazon ayrıcalıklarıyla sunulması bir diğer avantaj olacağından dolayı bu sayede çok sayıda müşteri kazanabilirsiniz.

5- Giderlerinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz

FBA Platformu sayesinde depolama masrafınız olmaz. Bununla beraber çalışan ve yönetim gibi ilgilenmeniz gereken kalemlerden de kurtulursunuz. Odaklanmanız gereken yalnızca çok daha fazla ürün satma teknikleri olacaktır.

6- Üretkenliğinizin arttığını göreceksiniz 

FBA’nın satıcılara kazandırdığı en büyük avantajlardan bir tanesi üretkenliklerindeki artıştır. Üretkenliği arttıran en büyük neden ise satış ile ilgili tüm işlemlerin Amazon tarafından gerçekleştirilmesidir.

Amazon müşteri hizmetleri ürünlerin depolanması, satın alma işlemleri sonrası gönderilmesi, çıkan sorunlar karşısında iade işlemleri gibi vakit alan ve üzerinde zaman harcanması gereken tüm işlemlere gerçekleştirir.

Bu sayede zamandan büyük bir avantaj sağlayan satıcı, kazandı bu sürece üretkenlik ile geçirebilir. Yeni projeler üzerinde çalışmalar yapabilir. Böylece satıcının üretkenliğinde artış gerçekleşir.

7- Dünyanın her yerinde çalışma imkanına kavuşabilirsiniz 

Amazon firmasıyla FBA üzerinden satış ortaklığı gerçekleştirmeniz halinde bu işlemleri dünyanın herhangi bir yerinden yürütebilirsiniz. Sipariş, depolama, satış sonrası karşılaşılan sorunlar gibi diğer tüm işlemler Amazon İşletmesi tarafından yürütüldüğü için, size düşen işlemleri yürütmek son derece kolaydır.

Amazon FBA, geniş müşteri hizmetleri ağıyla karşılaşılan tüm sorunların üstesinden gelmektedir. Örnek olarak ürünü satın alan bir müşteri ile problem yaşanması halinde araya doğrudan Amazon müşteri hizmetleri girerek ilgili departman ile iletişim haline geçer. Bu sayede problem kısa sürede çözülür ve zamandan büyük tasarruf sağlanır.

8- FBA’nın en büyük avantajı 

FBA sisteminin satıcılara sunmuş olduğu en büyük avantaj satış sistemi üzerinde sunmuş olduğu ticaret kolaylığıdır. Bir satış sırasında satıcının karşılaştırılabileceği en büyük sorunlar satın alınan ürünleri ambalaj, paket, kargo için sırada beklemek, müşterilerin geri iadeleri gibi olaylardır.

FBA’nin sunmuş olduğu bu avantaj ile ortada herhangi bir problem kalmamaktadır. Çünkü tüm işlemler FBA tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kısacası Amazon’un satıcılara sunmuş olduğu FBA sistemi, marka bilinirliği ve satış listelerindeki sıralama özellikleri ile, rakamsal satışlarınızı arttıracağı gibi aynı zamanda satış sonrası işlemlerin Amazon tarafından gerçekleştirilmesi gibi kolaylıklar sunmaktadır. Bu sayede kalan tüm zaman satıcıya aktarılmaktadır.

Amazon FBA sisteminin avantajları olduğu gibi satıcılar açısından bakıldığında birtakım dezavantajları da bulunmaktadır.

 Amazon FBA’nın dezavantajları nelerdir?

Amazon FBA'nın Dezavantajları Nelerdir?
Amazon FBA’nın Dezavantajları Nelerdir?

Amazon firmasının büyük bir üne sahip olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Firmanın sahip olmuş olduğu bu ün ile Lojistik hizmetlerinden faydalanmak işletmeler açısından elbette harika bir hizmeti de beraberinde getirecektir.

Diğer yandan bu şekilde bir hizmetten yararlanmak avantajları getirdiği gibi bazı dezavantajları da ortaya çıkarmaktadır. Aşağıda FBA ile gerçekleştirilen iş birliğinin satıcılar açısından ne gibi dezavantajları ortaya çıkaracağı maddeler halinde sıralanmıştır.

1- Amazon FBA ile iş birliği yapmak birtakım maliyetleri ortaya çıkarmaktadır

Amazon, satıcılarla bir iş birliği gerçekleştirirken nihai amacı olan para kazanma işlemini gerçekleştirmektedir. Para kazanma hedefi yalnızca satıcının değil bu iş içerisinde yer alan herkesin ortak amacıdır.

FBA para kazanma işlemini gerçekleştirebilmek için depolama, satış sonrası işlemler gibi satıcıları ilgilendiren çok sayıda konuyu üzerine almıştır. Gerçekleştirdiği bu işlemler için ise satıcı ile yapmış olduğu ortaklık anlaşması gereğince belirli bir ücret talep eder.

Bazı günlerde veya dönemlerde satıcının işleri istediği gibi gitmeyebilir. Ürün satışlarında düşüşler yaşanabilir. Böyle durumlarda depolama ücretlerinde artışlar söz konusu olabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için yani Amazon depolama ücretlerini en aza indirebilmek için stoklarınızı hızlı şekilde tüketmelisiniz.

Bu tür maliyetleri düşünerek ve Amazon Lojistik ücretlerini hesaplayarak FBA ortaklığına başlamanız daha mantıklı olacaktır.

2- Satışa sunacağınız ürünleri Amazon FBA için hazırlamak zahmetli olabilir? 

Amazon’un FBA sistemine üye olduğunuzda, platformun ürünlerinizi hazırlayarak depolara nasıl göndereceğine dair bilgilendirme metinlerine ulaşabilirsiniz. Bu bilgilendirme metinleri son derece net ifadelerle belirtilmiş katı yönergelerden oluşur. Dolayısıyla metinlerin tamamını okuyarak doğru karar vermeniz gereklidir.

Yanlış yapacağınız bir işlem sonucunda envanterlerinizde hatalar meydana gelebilir ve bu hatalar ürün siparişlerinde gecikmelere, dolayısıyla Amazon ile ikili ilişkilerinizde problemlere neden olabilir. Bu sebeple Amazon ile çalışmaya başlarken depolama hakkındaki yönergeleri doğru ve dikkatli şekilde okumaya Özen gösterin.

3- Ürün üzerinde bulunan ambalajda logonuz bulunmaz 

Amazon üzerinden müşterilerce satın alınan ürünlerde yer alan logo, Amazon ibaresini içerir. Bu durum şahsınız ait olan firmanın müşterilerce tanınmasına mani olan bir engeldir. Dolayısıyla Amazon üzerinden yaptığınız satışlarda firmanızın tanınırlığında çok yüksek bir artış beklemeyin.

Marka bilinirliği işletmeniz açısından önemliyse FBA yöntemini kullanarak yapmış olduğunuz satış yöntemi ile bu bilinirliği arttıramazsınız. Bu sebeple marka bilinirliği ile Amazon FBA’nın sunmuş olduğu diğer avantajları karşılaştırarak iki seçenek arasında kendinize uygun olanı seçmelisiniz.

4- Geri iadelerde artış gözlemleyebilirsiniz

Amazon’un FBA sistemine geçiş yaptığınızda müşterilerin çok daha fazla ürünü geri iade yapmış olduğunu görebilirsiniz. Bu kişilerin geri iadeyi göze alarak ve Amazon firmasına güvenerek alışveriş yapmasından kaynaklanır.

Bu güvenin sonucu olarak geri iade riskinin fazla olmasını sisteme katılmadan önce düşünmelisiniz. Ancak bu risk yapmış olduğunuz satışın kaliteli olması durumunda ortadan kalkacaktır. Dolayısıyla kaliteli ürünleri müşterilere ulaştırma konusunda kendinize güveniyorsanız geri iade durumları sizin için bir problem olmayacaktır.

Amazon FBA tüm işletmeler için Kullanıma uygun mudur?

E-ticaret ile uğraşan milyonlarca online girişimci Amazon FBA sistemini kullanmaktadır. Bu sistem sayesinde işlerine yürüten ve çok para kazanan işletme sayısı az değildir. Ancak sisteme dahil olup işlerini tam olarak yürütemeyen işletmelerde yok değildir.

Genel olarak özetlemek gerekirse Amazon’un sahip olduğu FBA sistemine dahil olmak bir işletme için harika bir yöntem olarak kabul edilmektedir. İşlerine doğru şekilde yapan işletmeler bu sistem sayesinde kısa sürede kazançlarını arttırabilirler. Zaman alan birçok işlemi Amazon’un müşteri hizmetlerine bırakarak Zamandan tasarruf ederler.

Amazon FBA sistemini kullanmak kazançlı bir girişim türü olarak e-ticaret alanında yer edinmiş görünmektedir. Buna rağmen bir girişimci olarak sisteme dahil olduğunuzda sorumluluklarınızı yerine getirmeli ve Amazon’un kurallarına uymaya özen göstermelisiniz. Bu sayede Amazon FBA ile herhangi bir problem yaşamadan satışlarınızı gerçekleştirmeniz mümkündür.

Amazon’un müşterilerine sunmuş olduğu FBA sisteminden yararlanmak satışa sunduğunuz ürünlere ve sizin iş açısından koyduğunuz hedeflere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu