Almanya İş ilanları 2024- En iyi Alman iş Bulma Siteleri

Almanya’da çalışmak pek çok kişinin hayali. Durum böyle olunca Almanya iş ilanları sık sık araştırılan sayfalar arasına giriyor. Yazımızın içeriğinde de bu ülkede iş bulmak isteyenler için Almanya iş ilanları konusunda bilgilerin yer aldığı siteleri sıraladık.

Almanya’da iş arama pozisyonunda ilk kez araştırma yapıyorsanız hangi Alman iş sitelerini incelemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu konuda yazımızın içeriğinde Almanya iş ilanları sahibinden sitelerine benzeyen çok sayıda web sitesini sıraladık.

İş bulma konusunda Avrupa’nın en geniş ekonomisine sahip olan Almanya’yı tercih etmek iyi bir yaşam için doğru seçenek olarak görülmektedir. Dünyanın dört bir yanından insanlar bu ülkeye yerleşmek ve hayatlarını sürdürmek istiyorlar.

İlgili Yazı: Hollanda iş ilanları… Hollanda iş bulmak isteyenler için hazırladığımız Hollanda iş ilanları sitesine göz atın

İlginin odağı haline zamanla gelen bu ülkede iş bulmak rekabetçi ortam nedeniyle eskiye oranla çok daha zordur. Bu yüzden Almanya’da iş arayan birey olarak Almanya iş sitelerine incelemek arayışınıza karşılık bulmak açısından en kolay işlemler arasındadır.

Almanya’da Kariyer Fikirlerinizi Gerçekleştirebilmek için Yapabileceğiniz Bazı Tavsiyeler

Başarıya ulaşabilmek için ilk olarak planlı bir program hazırlamanız tavsiye edilir. Programınızda aşağıda sıralayacağımız maddelere uymak hedefe ulaşabilmeniz için önemlidir. Şimdi bu maddelerin neler olduğundan bahsedelim.  

 1- İyi Bir Hazırlık Dönemi Geçirin Ve Başarıyı Yakalayın

  • Pek çok ülkede olduğu gibi Almanya’da da iş bulabilmek zaman alıcı bir süreçtir. Çaresiz bir şekilde sağa sola giderek iş aramaya koyulmadan önce farklı alternatiflerinizin olup olmadığını araştırın.
  • Sizin gibi bu ülkede iş ilanlarını araştıran kişilerle grup oluşturarak fikir alışverişinde bulunun,
  • Stajyer ve genç eleman arayan iş yerlerinin bu konuda taleplerinin acil olup olmadığını analiz edin,
  • Tüm bu süreç içerisinde en önemli durumlardan bir tanesi yaptığınız başvuruları takip etmektir. Online olarak yapacağınız başvuruların ilan sürelerinin bitmesi halinde başvurularınız firmalar tarafından görünmeyecektir. Bu nedenle yaptığınız başvuruları kaydederek zaman zaman manuel olarak kontrol edin. Çevrimdışı kalmış olan iş ilanı başvurularınızı tekrar yenileyin.

 2- Sosyal Medya Profilinizi Her Zaman Güncel Tutun 

  • Almanya’da işçi arayan çok sayıda firma bu ihtiyacını LinkedIn sosyal medya platformundan karşılamaktadır. Bu nedenleLinkedIn Almanya iş ilanlarını sık sık kontrol edin.
  • İşverenlerin bazıları ilanlarını kendi kişisel sosyal medya hesaplarından paylaşır. İlgilendiğiniz iş kolu ile ilgili işverenleri takip ederek söz konusu ilanları doğru zamanda yakalayabilirsiniz.
  • Çalışmak istediğiniz sektörle ilgili kurulan gruplara katılmaya çalışın.

3- Almanca Bilmiyorsanız En Kısa Sürede Öğrenmeye Çalışın

Almanya’da yaşayan insanların dil yapısına baktığımızda çoğunun İngilizce bildiğini görebiliriz. Ancak iş arayan pozisyonda olan birey olarak İngilizce diline hakim olmanız bu ülkede iyi bir işte çalışabilmeniz konusunda size çok yardımcı olmaz.

İlgili yazı: Almanya Asgari ücret 2024 ne kadar oldu?

İlgili yazı: Almanya’nın nüfusu kaç kişi? Almanya nüfusu artıyor mu?

Firmaların çalışma dili bu ülkede Almancadır. Bu sebeple Almanca’yı iyi bir seviyede öğrenmek ve konuşmak personel ile ilişkiler açısından gereklidir.

4- Yerel Firmalara ve Çeşitli Sektörlere Özel Olarak Açılmış Platformları İnceleyin

Dünya çapında bir ekonomiye sahip olan bu ülke iş Platformu açısından da gelişmiş özelliklere sahiptir. Yazımızın devamında anlatılacağı üzere ilginizi çekebilecek çok sayıda iş ilanları sitesini açıklamaya çalıştık.  LinkedIn ve Xing‘in gibi online sosyal medya içeriklerinin bulunduğu sitelerin yanında doğrudan başvuru yapabileceğiniz Web siteleri de aşağıda yer almaktadır.

2024 Almanya İş İlanları Siteleri- İş İlanlarını Takip Edebileceğiniz Online Platformlar 

1- Arbeitsagentur

Arbeitsagentur platformu Almanya’da bulunan iş kurumlarından bir tanesidir. Bu iş ilanı sitesi ülkede yer alan iş gücü ile ilgili hizmet konusunda hükümet tarafından kurulmuş bir sitedir.

Benzerlerinden farklı olarak öncelikli bir iş bulma sitesi olarak görünmemektedir. Ancak çalışanlar tarafından iş bulma pozisyonu konusunda sık sık incelenen bir yerdir. Bununla birlikte iş konusunda danışmanlık yapmak, boş pozisyonlara işçiye yerleştirmek, mesleki konularda eğitim vermek gibi farklı alanlarda hizmetleri bulunmaktadır.

İş ilanları konusunda Rakip siteler biraz daha fazla kullanılabilirken, Arbeitsagentur platformunun devlet tarafından desteklenmesi dengeleri bu site üzerinde değiştirmektedir. Sonuç olarak  Arbeitsagentur sitesi Almanya iş ilanları konusunda hem işveren hem de iş arayanlar açısından önemli bir Merkez haline gelmiştir.

2- JobMESH

Almanya İş İlanları - Arbeitsagentur
Almanya İş İlanları – Arbeitsagentur

JobMESH sitesi, eğitim seviyesi açısından farklı özelliklere sahip kişiler için iş arama dönemine basitleştirmeye hedeflemektedir. Söz konusu platform geçtiğimiz yıl kurularak hizmet vermeye başlamıştır.

JobMESH kendisine başvuran iş arayan bireyi platformun merkezine yerleştirir. Bu sayede listesinde yer alan işverenler ve Ayrıca diğer portallarda yer alan iş fırsatları arasında bir bağlantı kurmaya çalışır. Bünyesinde bulunan akıllı iş arama algoritması sayesinde, iş ilanlarına en doğru cevaplar ararlar.

Platformun iş ilanlarında 1 milyondan fazla ilanın yer aldığı görülmektedir. Bu yönüyle Almanya iş ilanları konusunda öne çıkan iş portalları arasında yer almaktadır. 

Bununla beraber JobMESH’te Romence, İngilizce, lehçe ve Rusya dillerinde iş ilanları bulunmaktadır. Bu diller konusunda bilgi sahibi iseniz farklı iş pozisyonlarında çalışabilirsiniz.

3- Staufenbiel

Almanya İş İlanları - Staufenbiel
Almanya İş İlanları – Staufenbiel

Okulu bitirmiş yeni bir mezun, öğrenci veya genç bir iş arayan bireyseniz, Staufenbiel sitesi Almanya’da iş ilanları konusunda tercih edilebilecek bir başka sitedir. Platform genç girişimcilere öncelik tanımaktadır. Çeşitli stajlar, eğitim konusunda pozisyonlar ve giriş seviyesinde işler gibi birbirinden farklı imkanları sunmaya çalışmaktadır.

Platformdan faydalanabilmek için kayıt olmanız gerekmektedir. İş ilanları ile ilgili bir gelişme olduğunda E-Posta adresine bu konuda bilgilendirme maili gelmektedir. Bu nedenle güncel, kullandığınız bir adresi belirtmeyi unutmayın.

Bunu yanında iş konusunda deneyim sahibi olmayan kişiler için hazırlanmış canlı kurslara erişebilme imkânınız bulunmaktadır.

4- StepStone

Almanya İş İlanları - StepStone
Almanya İş İlanları – StepStone

Stepstone, Almanya’da iş ilanları konusunda öne çıkmayı başarmış bir web sitesidir. Kullanımı son derece kolay bir arayüze sahiptir. Kullanırken ana panel üzerinden iş ile ilgili çalışma sistemini (yarı zamanlı veya tam zamanlı) ve çalışmayı düşündüğünüz şehirleri belirtebilirsiniz. Bunlar gibi çok sayıda seçenekler sunarak kullanıcıların işini kolaylaştıran bir panel yapısına sahiptir.

Stepstone üzerinden bir hesap oluşturmakla iş arama sürecine dahil olabilirsiniz. Mevcut CV’nizi uygulamaya yükleyerek iş verenlerin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. İşlemlerin tamamı web sitesi üzerinden kolaylıkla gerçekleşebilmektedir. Birkaç tıklama ve seçenek ile Almanya iş ilanları konusunda arayışlarınıza başlayabilirsiniz.

Olumlu olarak görünen özellikleriyle beraber Stepstone platformunun kullanıcılar açısından ücretli olduğunu da belirtelim. Web sitesinin ücretli olmasının nedeni olarak benzerlerine göre daha fazla boş pozisyonda iş imkânı sunması gösterilebilir. Platform Almanya’da en iyi şirketleri bulmak isteyenler için ideal bir tanışma ortamı sunmaktadır.

5- Indeed

Almanya İş İlanları - Indeed
Almanya İş İlanları – Indeed

Sahip olduğu arayüzünün kolaylığı nedeniyle kullanıcılar arasında tercih edilen bir başka uygulama da Indeed’tir. Tıpkı Stepstone web sitesinde kullanıcıların yapabildiği gibi geniş bir filtreleme ağına sahiptir. Böylece kullanıcılar kendileri için gereksiz ilanları incelemeden ilgilendikleri alanları öne çıkarabilmekteler.

Rakiplerinden farklı olarak Indeed web sitesinde web tarayıcı işlevi bulunmaktadır. Bu özellik platforma iş ilanları konusunda geniş bir alana hâkim olma avantajı sunuyor. Indeed yalnızca web sitesi üzerinden paylaşımda bulunan şirketleri iş arayanlarla buluşturmakla yetinmiyor. Bunun yanında internet üzerinden ilan veren işletmeleri de tespit ederek iş ilanı arayanlar için geniş yelpaze ağına dahil ediyor.

Söz konusu bu farklı özellik Almanya’da iş arayan kişiler için Indeed web sitesini bir adım daha öne çıkarıyor. Bu özelliğe ek olarak kullanıcıların kendilerine özgü kişiselleştirdikleri işlerle ilgili uyarılar oluşturabilmeleri de mümkün. Bu sayede ilgilendikleri alanla ilgili ileriye dönük bir pozisyonun açılması halinde doğrudan uyarı alabilmektedirler.

6- Xing

Xing, kullanımı yönünden çok sayıda otorite tarafından LinkedIn uygulamasının benzeri olarak görmektedir. İlk ortaya çıktığında yalnızca Almanca dilinde hizmet verirken ilerleyen dönemlerde bünyesine İngilizceyi de katmayı başarmıştır.

Kullanımı sahip olduğu sade arayüzü sayesinde basit görünmektedir. Benzerlerinde olduğu gibi filtreleme işlemleri ile aradığınız iş ilanlarına kolaylıkla ulaşabilmektesiniz. Filtreleme özelliğinin gelişmiş olması kullanıcıların işini bu yönden kolaylaştırmaktadır.

7- LinkedIn

Modern çağın dijital hale gelmesiyle birlikte LinkedIn gibi sosyal ağları ile iş aramak olağan bir durum olarak hayatımıza eklendi. LinkedIn sosyal ağı Almanya da son derece popüler bir yapıya sahiptir. Söz konusu ağ sayesinde işverenler doğrudan iş arayanları bu platform üzerinden bulabilmektedir. Böylece iş arayan kişiler işverenler tarafından kolaylıkla bulunabilmektedir.

Ancak her firmanın işçi bulmak için LinkedIn sosyal ağını kullanmadığını da hatırlatmamız gereklidir. Durum her ne kadar böyle olsa da LinkedIn üzerinden iş arayışı yapmamak büyük bir hata olacaktır. LinkedIn ağına kayıt işlemin tamamlayarak iş arayışına başladığınızda rakipleriniz olduğunu görmeniz uzun zaman almayacaktır.

Dolayısıyla rakipleriniz arasında öne çıkabilmek için profil sayfanıza biraz zaman ayırmanız gereklidir.

8- Arbeitnow

Arbeitnow, şimdiye kadar anlattığımız web sitelerinden biraz daha farklı. Öncelikle, bu web sitesi Almanca bilmeseniz bile ihtiyacınıza uygun bir iş kolunu size sunmaya çalışıyor. Arbeitnow, bir yabancı tarafından Almanya ülkesinde iş bulmak amacıyla üretilmiştir.

Arbeitnow iş ilanlarına yanıt vermenin yanında ayrıca çalışma vizesi için, bu ülkede çalışmak isteyenlere yardımcı da olmaktadır. Çalışma vizesi konusunda sponsorluk yapmak isteyen işverenler ile başvuru yapanlar arasında aracılık göreviniz gerçekleştirmektedir.

Kuruluş yönünden genç bir site olsa da günden güne büyüyen bir yapıya sahip olan site, popüler bir iş ilanı sitesi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

9- Truffls

Truffls, ilk incelendiğinde bir sohbet, tanışma, flirt uygulamasına benzetilebilir. Aslıdan bu haksız bir düşünce değildir. Platform beğenilen bu yönü iş ilanları için uyarlamayı başarmıştır. Arayüzü basit ve kullanıcılar için anlaşılır bir dille sadeleştirilmiştir. İş ilanları arasında gezen kişiler imleçleri sağa kaydırarak ilgilendikleri pozisyona hızlı ve kolay şekilde ulaşabilmektedir.

Truffls, kullanıcıların yeteneklerine göre çalışabilecekleri iş ilanlarını sahip olduğu gelişmiş algoritması ile kullanıcıya sunmaya çalışmaktadır.

Uygulamaya kayıt olmak ve yeni profil oluşturmak kolay birkaç işlemden oluşmaktadır. Bu durumda iş bulma sürecini hızlandırıyor.

10- Zuhausejobs

Zuhausejobs, Almanyada çalışmak isteyenlere uzaktan iş fırsatı vermeye çalışan bir platformdur. Kuruluş tarihi olarak incelediğimizde genç bir web site olsa da büyümeye çalışan bir yaklaşımı bulunmaktadır.

Yeni bir web site olması Almanya iş ilanları yönünden sınırlı olmasına sebep olsa da iş arama sürecini kolaylaştıran yapısının denenmesi gerekmekte olan bir platformdur. Ara yüzünün kullanıcı dostu olduğu ve sade olduğu kısa süren bir inceleme ile anlaşılmaktadır.

Uzaktan çalışmak bilindiği üzere son dönemde popüler bir hale geldi. Zuhausejobs’de bu özelliği hayata geçirmeye çalışmaktadır. Evden çalışmak isteyenler için mutlaka incelemesi gereken bir platform olarak karşımıza çıkan Zuhausejobs ile uzaktan çalışmanın ayrıcalığını yakalayabilirsiniz.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu