Almanya’da Asgari Ücret 2023/2024’te Artar mı?

Almanya asgari ücret konusunda, pek çok kez ülkemize göre bazı kıyaslamalara maruz kalmaktadır. Bu makalemizde Almanya’da ki asgari ücret konusuna değinerek, Almanya’da asgari ücret ile alınabilecekler hakkında bilgilendirmeler yapmaya çalışacağız.

Dilerseniz Ülkelere göre asgari ücretler üzerinden dünyadaki pek çok ülkenin ekonomisi hakkında detaylı bilgiye de ulaşabilirsiniz.Makalemizi sonuna kadar okuyarak Almanya asgari ücret, Almanya’daki ortalama maaşlar, Asgari ücretin geçmiş yıllara göre değişimi üzerine bilgi sahibi olabilirsiniz.

Almanya, geçmiş yıllarda özellikle de ülkemizden aldığı göçmen sayısı ile tanınmaktadır. Almanyada çalışma hakkında bilgi edinmek için Almanya göç işlemleri üzerinden inceleyebilirsiniz.İşçi göçü bakımından Almanya, Avrupa’da en önde gelen ülkeler arasındadır. Bu sebeple hem ülkesindeki kendi vatandaşlarına hem de göçmenlere iyi yaşam olanakları sunabilmektedir.

Almanya’da asgari ücret 2019

İçindekiler

Almanya’da asgari ücret 2019 yılında saat başına 9,19€ kadardı. Asgari ücretin 9,19€ seviyesine gelmesi 2018 yılında yapılan %4’lük bir artışla(0,35 €) gerçekleşmiştir. Bu durum haftada 40 saat çalışan bir işçi için vergi kesintisi öncesince 1.593 € maaş demektir. Peki Almanya’da yaşayan bir insan için bu seviyede ki Almanya asgari ücret yeteli mi? Cevabı bulmak için devam edelim.

Almanya asgari ücret, 9,35 € saatlik ücret ile belirleneceği 1 Ocak 2020 tarihinden sonra tekrar artış gösterdi. Ancak bu artış bazı gruplar için yeterli görülmemişti. Bu gruplara göre asgari ücretin saati 12 € olmalıydı.

Almanya’da asgari ücret yabancı işçiler, stajyer işçiler, yarı zamanlı olarak çalışan işçiler ve deneme sürecinde çalıştırılan kişiler de dahil olmak üzere hemen tüm çalışanlar için aynı şekilde belirlenmiştir.

Almanya’da sözleşmeli olarak çalışan işçiler ile geçici işçiler arasında ki asgari ücret seviyeleri farklılık göstermektedir. Ücret farklılığı Almanya’nın doğrusu ve batısı arasında da söz konusudur. Nisan 2018 yılında Almanyanın batı kesiminde Saat başı asgari ücret 9,47 €‘ya Almanya’nın doğu bölgelerinde 9,27 €’ya yükseldi. Çok ciddi bir fark görünmese de Almanya asgari ücret bölgeler arasında ufak bir miktar farklıdır.

Almanya’da Asgari Ücret 2021 Ne Kadar?

İlgili yazi: İsveç asgari ücret

Almanya’da mevcut hükümet ve Asgari Ücret Komisyonu geçtiğimiz aylar içerisinde anlaşma zemininde buluştular.

GÜNCEL BİLGİ: Almanya’da Asgari Ücret Görüşmeleri Sonuçlandı

Yapılan görüşmeler sonucunda ortaya çıkan anlaşma 1 ocak 2021 yılında yürürlüğe girdi. Buna göre Almanya asgari ücret saatini 1 Temmuz 2022 tarihinde, eski değeri olan 9,35 Eurodan 10,45 Euroya çıkacak. Bu artış kademeli olarak çalışanlara yansıtılacak.

Almanya hükümetinde görevli olan Çalışma bakanı Hubertus Heil yaptığı açıklamada kademeli artışın 2021 yılı Ocak ayında 9,50 Euro seviyesinden 6 ay sonra 9,60 Euro’lara geleceğini, sonrasında 1 Ocak 2022 tarihine kadar 9,82Euro sevilerini takip edeceğini ve nihayetinde 1 Temmuz 2022de ise 10,45 Euro olarak hedeflerine ulaşacağını belirtmiştir.

Geçmiş yıllara bakarsak Almanya’da en son yürürlüğe giren asgari ücret saat artışı 2015 yılında gerçekleşmişti. O tarihlerde belirlenmiş asgari ücret 8,50 Euro’dan 9,35 Euro’ya çıkartılmıştı.

Almanya asgari ücret konusunda bu haldeyken Avrupa’nın diğer ülkelerinde durumlar nasıl? Avrupa asagri ücret, buralarda yaşayan kişiler için yeterli seviyede mi? İşte cevaplar.

Almanya Asgari Ücret 2022 – Asgari Ücrete Zam Oranı Nedir?

Almanya asgari ücret 2022 yılına yaklaştığımız şu günlerde merakla beklenen konulardan birisini oluşturmaktaydı.

Yeni bir yıla daha yaklaşırken hem ülkemizde hemde Dünyanın pek çok ülkesinde asgari ücret görüşmeleri başlamış durumda. Avrupanın en güçlü eknomisine sahip olan Almanya’da da yaklaşık 6 milyon işçi bu görüşmelerden çıkacak sonucu bekliyordu.

Geçtiğimiz ay içerisinde Almanya’da yeni bir koalisyon hükümeti kurulmaya çalışıyordu. Sosyal demoktratlar, Yeşiller ve Libareller, Almanya asgari ücret saatlik çalışma ücretinin 12€‘ya çıkarılması için yoğun bir baskı kurmuşlardır.

Sonuç olarak bu üç siyasi parti yeni kualisyon hükümeti için bir mutabakat imzalmış durumdalar. Bu durumda SPD’li Olaf Scholz kurulan kualisyon hükümetiyle birlikte Almanyada uzun dönem Basbakanlık yapmış olan Angela MERKEL‘in yerine geçen isim.

Almanya’da bakanlar kurulunun almış olduğu kararla birlikte asgari ücret saati 9,82Eurodan 12 Euro’ya çıkarılması yönünde karar alındı. Alınan bu karar doğrultusunda saatlik Almanya asgari ücret 12 Ekim tarihinden itibaren 12 Euro’ya yükseltilecek.

Alınan akrar doğrultusunda Almanya Bakanalr kurulu daha önce Hubertus Heil’in yapmış olduğu teklifi kabul etmiş oldu. Bu teklif hatırlayacak olursak Başbakan Olaf Scholz’un (SPD)’in seçim vaatleri arasındaydı.

Konuyla ilgili olarak Çalışma Bakanı Hubertus Heil yapmış olduğu açıklamanın yorumuna göre asgari ücretin 12 Euro’ya yükseltilmesinin nedenini yoksulluğa karşı direnç oluşturmak. Yapılan hesaplamalara göre bu artıştan 6,2 milyon işçi yararlanacak.

Geçtiğimiz aylarda yapılan düzenleyeme göre 1 Temmuz 2022 tarihinde Almanya Asgari Ücret 10,45 Euro olarak planlanmıştı. Şimdiki düzenleme ile temmuzda 10,45 Euro olan Asgari ücret saati 10 Ekim 20222 ‘de 12€ olarak yükseltilecek.

Almanya Asgari Ücrete 2022 yılında %25 Zam Geldi

Hatırlarsanız Almanya’da son olarak 2015 yılında asgari ücrete zam yapılmış, bu tarihte itibaren uzun yıllar zam konusu gündeme gelmemişti.

Bu tarihten itibaren ilk kez Almanya asgari ücret geçen yıl bir miktar artış görmüştü. 2021 yılına gidildiğinde saatlik artışın 9,60€ olduğu ülkede yeni koalisyon hükümeti bonkör davranarak bu saatlik ücreti %25 arttırarak 12€’ya yükseltmeyi hedeflenmişti. .

Sık Sorulan Sorular(SSS)

Asgari ücret 2022 ne kadar?

Türkiye Asgari ücret 2021-2022

Türkiye’de 2022 yılında, 2021 yılına göre %51.51 oranıdna asgari ücrete zam yapıldı. Böylece yeni asgari ücret 4.253,40 TL olarak belirlenmiş oldu. Brüyt asgari ücret bir önceki yıla göre %39,87 oranında artışla 5004 TL oldu.

Almanya nüfusunun yüzde kaçı asgari ücretle çalışıyor?

almanya’nın açıklanan resmi nufusu 83.2 milyondur. bu nüfus sayısı ile Almanya Avrupanın en kalabalık ülkelerinden birisi konumundadır. ülkede ki yaş ortalaması ise 44,6 civarında. İstatistiklere göre Almanya asgari ücret ile çalışan oran ülke nüfusunun %2’sidir. Rakamsal olarak baktığımızda bu sayı 1,6milyona karşılık gelmektedir.

Almanyada kaç saat çalışıyor?

Almanya’da ortalama çalışma aralığı saat bazında 35-40Saat kadardır. Bu çalışma üzerine minijop yapmak isterseniz 10saat daha çalışabilmektesiniz. Resmi olarak baktığımızda ülkedeki çalışma saati 50 saati geçememektedir.

Avrupa’da kaç saat çalışıyor?

Ab ülkeleri ve aday ülkeleri açısından çalışma saatlerini kıyasladığımızda haftalık 44,5 saat ile tTÜrkiyenin başı çektiğini görüyoruz. Türkiye’yi 44,3 saat ile Karadağ ve 42,3 saatlik çalışma saaatiyle Sırbistan izliyor. Avrupa’da en az çalışma saatine ise 30,3 saat ile Hollanda sahip.

12 Euro Almanya Saatlik Asgari Ücret Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Bu konuda federal hükümet yeni ücretin ne zaman yürürlüğe gireceğini henüz şimdiye dek açıklamamıştı. Ancak federal çalışma bakanı Hubertus Heil (SPD) planlar hakkında açıklama yaptı. Heil’e göre Almanya asgari ücret saatlik olarak 12€ seviyesine bu yıl gelmeliydi.

Geçtiğimiz haftalarda açıklamalarda bulunan Almanya başbakanı Olaf Scholz, seçim vaatleri arasında bulunan Almanya asgari ücretin12€ çıkartılma konusunda son derece kararlı olduklarını belirtmişti.

Olaf Scholz Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamada, Asgari ücetin 12€ seviyelerine çıkmasının en önemli projelerinden birisi olduğundan bahsetti. Bu iyileştirmenin çalışan kişilerin başarılarına karşılık saygı olduğu şeklinde devam etmişti.

Almanya çalışma bakanlığı araştırmalarına göre Asgari ücrette yapılacak değişiklik 6 milyondan fazla kişiyi etkileyecek.  Bakanlığa göre bu artışın işverenlere maliyet ekim ve aralık dönemlerinde 1,6 Milyar Euro civarında olacak.

Diğer yandan koalisyon hükümetinin yasa tasarısının Şubat 2022 de kabul edilmesi bekleniyordu. Bu yasa tasarısının önümüzdeki yazdan önce Ülke parlamentosuna taşınması hedeflenmekteydi. sonuç oalrak yapılan tüm hazırlıklar tamamlandı ve Almanya Asgari ücretin saatlik olarak 12€ seviyesine 10 ekim 2022 yılında geçeceği netleşti.

Asgari ücret artışından etkilenecek kesim olan işverenlerin oluşturduğu işveren dernekleri, %20 civarı olacak bu artışın kendileri için yüksek olduğu gerekçesiyle mahkemeye gidebileceklerini açıklamıştı. Bu konuda ilerleyen günlerde neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Almanya genelinde pek çok sektörde şu günlerde işgücü sıkıntısı yaşanmakta. Ücretlerin yükselmesi durumunda ülkeye daha fazla yabancı işçi gelmesi bekleniyor. Enflasyonun yüksek olduğu şu günlerde Almanya merkez bankasının olanı ücretleri genel olarak yukarı çekmek. Planlanan yükseltme sonrası son durum aşağıdaki gibi olacak görünüyor;

 • 1 Ocak 2022: 9,82 Euro’ya yükseldi
 • 1 Temmuz 2022: 10,45 Euro’ya artış
 • 1 Ekim 2022: 12 Euro’ya olası artış

Gelecekteki Asgari Ücret Artışı Ne olacak?

İlerleyen dönemlerdeki asgari ücret artışı 30 Haziran 2023 tarihine kadar asgari ücret komisyonunun alacağı kararlara göre ayarlanmaya devam edecek.

Mini iş limiti artışı 520€ Olarak Belirlendi

1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere mini iş artışı ayda 520€ yükseltiliyor. una ek oalrak tasarı dinamik olarak tasarlanacka ve ilerleyen yıllar da haftada 10 saat asgari ücretle çalışmak mümkün olabilecek.

Almanyada yıllık izin kaç gün?

Almanya’da izin günleri sayısı çalışma günlerine bağlı olarak değişmnektedir. 12 günlük çalışma gününe karşılık bir gün izin hak edilir. bu sebeple izin hakkı olarak bir yılda 30 gün izin verilmektedir.

2022’de Almanya’da Hangi Sektörlerin Ücretleri Ne Kadar Artttı?

Almanya’da asgari ücretin yanı sıra çeşitli sektörlerde çalışanlara ek zamlarda belirlenebilmektedir. Sendikalar ile hükümet arasında yapılan toplu iş sözleşmesiyle bu ek zamlar belirlenmektedir. Yapılan toplu sözleşme sektörleri etkilemekte bu sözleşmeye göre saatlik olarak zam alınmaktadır.

2021 yılında sektörelere yapılan zamlar sonrası 2022 yılında bazı sektörlerin kazançları aşağıdaki gibi olmuştur.

 • Atık yönetimi , endüstri asgari ücret, Ekim 2021 yılından itibaren 10,45€,
 • Mesleki eğitim ve ileri eğitim , sanayi asgari ücret, 1 Ocak 2022 tarihinde pedagojik personel için 17.18 Euro’ya yükseltilecektir. Lisans düzeyindeki pedagojik çalışanların mesai ücreti 17.02 Euro’dan 17.70 Euro’ya yükseltilmiştir.
 • Elektrik sektörü çalışanları için Ocak 2022 de saatlik mesai ücreti, EUR 12.40 dan Euro 12.90 arttırılacaktır.

2023 Almanya ASgari Ücret Ne kadar Oldu?

2023 yılına girdiğimizde Almanya’da sat başına brüt 12€ mevcut asgari ücret Ekim 2022 yılından beri yürüklükte olmaya devam etmektedir. Görünen o ki, Federal kabinenin veya Asgari ücret komisyonunu 2023 yılı için bir düzenleme yapması beklenmiyor.

Bir sonraki asgari ücret artışını 2024 yılında yürüklüğe girmesi beklenmektedir. Enflasyonun son zamanlarda yükseldiği göz önüne alındığında asgari ücretin saatlik değerinin 12€’dan 14€ yükseltilmesi istenmektedir

Çıraklar İçin Almanya Asgari Ücret

Henüz meslekte yeni olan çıraklar için yasal Almanya asgari ücret gerçerli bir uygulama değildir. Buna göre ocak 2022 sonrası çıraklar için;

 • Eğitimin 1. yılında 585 Euro,
 • Eğitimin 2. yılında 690 Euro,
 • Eğitimin 3. yılında 790 Euro
 • Eğitimin 4. yılında 819 Euro

2023’ten itibaren asgari eğitim ödeneği:

 • Eğitimin 1. yılında 620 Euro,
 • Eğitimin 2. yılında 732 Euro,
 • Eğitimin 3. yılında 837 Euro
 • 4. eğitim yılında 868 Euro

olarak belirlenmiştir.

Almanya’da Garsonlar ne kadar kazanıyor?

Bir garson Almanya’da ortalama olarak 2,5bin€-3Bin€ arasında kazanmaktadır.

Almanya ev kiraları ne kadar?

Almanya’da oturan birisi iin ortalama ev kiraları yaklaşık oalrak 1300€ civarında olmaktadır. En ucuz kira ise bu ülkede ortalama 300€ bandındadır. Almanya sınırları içerisinde kiralık ve satılık evler arasında fiyat farkı belirgindir. Ucuz kiralık ayda satılık ev bulmak için nispeten küçük şehirlere bakmak gereklidir.

Almanyada dana eti kaç euro?

Alman marketleri üzeiridne inceleme yaparsak bir dana etinin kilosunun yaklaşık 6-7€ bandında olduğunu görmekteyiz.

Almanya’da Asgari ücret ile Çalışan Nüfus Sayısı Nedir?

İstatistiksel olarak bakıldığında Almanya asgari ücret ile çalışan sayısının tüm nufustaki yeri yaklaşık %6,6 civarındadır. Bu durum ülkemizde %43’leri bulmakta. (Almanya nüfusu ile ilgili hazırlamış olduğumuz yazımızı okudunuz mu?)

Avrupa açısından Türkiye asgari ücret ile çalışan nüfusun en fazla olduğu ülke oalrak göze çarpmakta. Ayrıca dolar ve euro açısından değerlendirildiğinde asgari ücretin en az olduğu Avrupa ülkesi konumunda.

Geçmiş Yıllarda Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadardı?

Almanya, asgari ücret ile çalışan bir işçi için, yaşam kalitesi açısından yaşamanın rahat olduğu bilinen bir ülkedir. Bu durum dünyanın çeşitli ülkelerinde de bu şekilde bilinmektedir. İşsizlik açısından en az seviyelerin yaşandığı bu ülkede asgari ücrete belirli periyotlarda zam yapılmaktadır.

Yapılan zam oranında dikkate alınan değer paranın alım gücüdür. Bu açıdan bakarak son 6 yıl içerisinde Almanya’da belirlenmiş olan asgari ücretler aşağıdaki gibidir.

Yıllara Göre DağılımÜlkenin Kendi Para Birimi Cinsinden Asgari Ücret Değişimi (Euro)Dolar Bazında Asgari Ücret Değişim Değeri
20211,614.0€1,980.5 $
20201,584.0€1,779.5 $
20191,743.0 $
20191,557.0€1,782.8 $
20181,769.1 $
20181,498.0€1,796.6 $
20171,692.3 $
20171,498.0€1,579.0 $
20161,593.9 $
20161440,0€1,567.7 $
20151,597.7 $
20151440,0€1,748.3 $
Almanya Asgari Ücret Yıllara Göre Değişim

Almanyada Yıllara Göre Saat Başına Brüt Asgari ücret Nedir?

Asgari Ücret(Brüt Miktarı)Tarih
1 Ocak – 30 Haziran 2021 ralığında ki Brüt saat başı ücret9,50€
1 Temmuz – 31 Aralık 2021 ralığında ki Brüt saat başı ücret9,60€
1 Ocak 2022 – 30 Haziran 2022 ralığında ki Brüt saat başı ücret9,82€
1 Temmuz 2022 Yılından itibaren Brüt saat başı ücret10,45€

Almanya’da ki Çalışma Saatleri Ne Kadar Süre?

Almanya asgari ücret konusunun merak edildiği kadar ilgilenilen bir diğer konu işçilerin çalışma süresidir. Ülkede işçilerin mevcut çalışmaları ve sahip oldukları haklar titiz bir şekilde takip edilmektedir.

Ülkemizde belirlenmiş olan haftalık 45 saatlik mesai saati, Almanya’da 38-40 saat aralığında ile sınırlı tutulmuştur. Bu sürenin aşılması durumunda ise işçilere fazla çalışma mesai ücreti ödenmektedir.

Almanya’da Ortalama Maaş Nedir?

Almanya diğer Avrupa ülkelerine göre çalışma koşulları ve ortalama maaş bakımında daha iyi görünmektedir. 2017 de açıklanan OECD verilerine göre Almanya’da yaşayan 15 le 64 arasındaki yetişkin bireylerin 3/4’ünün bir işi mevcut. Bu oran OECD istihdam rakamlarının çok üzerindedir. Almanya’daki işsizlik oranı ise % 3,4.

Almanya Federal İstatistik ofisinin açıkladığı rakamlara göre 2017 yılında erkek çalışanlar için ortalama maaş 3964 €, kadın çalışanlar arasındaki ortalama maaş ise 3330 € olarak belirlenmiştir.

TradingEconomics 2018 yılında yayınladığı verilerde ise Almanya’da ortalama maaş 2018 yılında 3,899 €’dir.

Meslekler Meslere Göre Alınan Maaşlar
Almanya’da Ortalama Çöpçü Maaşı1800€
Almanya’da Ortalama Bir Operatör Maaşı2722€
Almanya’da Ortalama Vasıf Sahibi Olmayan Eleman Maaşı1557€
Almanya’da Ortalama Garson Maaşı(yerine göre değişmektedir)2300€
Almanya’da Ortalama Fabrika İşçi Maaşı(Çalıştığı yere göre değişmektedir)2756€
Almanya’da Ortalama CNC Operatörü Maaşı3000€
Almanya’da Ortalama Güvenlik Görevlisi Maaşı2000€
Almanya’da Ortalama İnşaat İşçisi Maaşı3020€
Almanya’da mesleklere göre alınan ortalama maaşlar

Almanya’da Sağlık Çalışanlarının Aldıkları Maaşlar Ne Kadar?

Meslekler Meslere Göre Alınan Maaşlar
Almanya’da Yaşlı ve Hasta Bakım Maaşı1800€-2200€
Almanya’da Diş Hekimi Maaşı2600€-3400€
Almanya’da Eczacı Maaşı1800€-4200€
Almanya’da Uzman Doktor Maaşı4000€-4800€
Almanya’da Yeni İşe Başlayan Doktor Maaşı2600€-3200€
Almanya’da Sağlık Çalışanlarının Aldıkları Maaşlar

Almanya’Da Öğrenmen Maaşı Ne Kadar?

Öğretmen Maaşı3000€

Almanya’da maaş artışı Ne kadar?

TradingEconomics verilerine göre 2018 yılında yapılan araştırmaya göre bir önceki yıla göre Almanya’da maaş artışı %1,5 olarak ölçülmüştür.

Türkiye ve Almanya Arasındaki Asgari Ücret Farkı Ne Kadar?

Pek çok kişi Ülkemiz ile Almanya’da verilen asgari ücret miktarları ve alım gücü arasında sıkça karşılaştırmalar yapmaktadır. Bu karşılaştırmalar para birimlerinin farklı olmasından dolayı net olarak hesaplanamamaktadır.

Bir genelleme yaparak asgari ücret ile yaşayan bir tek vatandaşın Almanya sınırları içerisinde 1000 Euro gibi miktar ile temel ihtiyacını karşıladığı hesaplanmaktadır.

Bu miktar hane halkının nüfusunun artması sonucu yükselecektir. Almanya asgari ücret yanında çocuk sahibi olan ülkelere 500 euro değerinde ayrıca çocuk yardımı yapmaktadır. Bu değeri de hesap edersek alınan asgari ücretin Almanya koşullarında iyi bir yerde olduğu görülmektedir.

Türkiye’de 2021 yılı içerisinde asgari ücret tespit komisyonu Ocak ayından itibaren geçerli olacak şekilde milyonların beklediği zam oranlarını açıklamıştır.

Toplantı sonrası açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt 2021 yılında uygulanacak olan asgari ücretin bekar bir işçi için asgari ücret brüt 3577 lira 50 Kuruş , Net asgari ücret rakamlarının 2.825lira 90 kuruş olarak verileceğini açıklamıştır.

Böylece asgari ücret 2021 yılında yüzde 21.56 oranında zamlandı. Bunun yanında evli ve 3 çocuk sahibi bir çalışan 3bin13lira 72 kuruş asgari ücret almaktadır.

Almanyada en son zam kararı 2015 yılında alınmıştır. Bu Zam kararı ile birlikte asgari ücret 8,5Euro’dan 9,35Euroya yükseltilmiştir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu yıl içerisinde Almanya hükümeti ile Asgari ücret komisyonu asgari ücrete zam konusunda fikir birliğine vardırlar. Yapılan anlaşmadan sonra Almanya asgari ücret 2022 yılına kadar asgari ücret kademeli olarak 10,45 Euroya çıkarılacaktır.

1 Ocak 2021 günü yürürlüğe giren anlaşmaya göre Almanya asgari ücret saati Ocak ayından itibaren 9,5Euro olacak., bu tarihten 6 ay sonra 9,60Euro, tarihler 1 Ocak 2022’yi gösterdiğinde ise 10,45Euro olacaktır.

Bu rakamları istatistiksel olarak oranlarda Almanya asgari ücret konusunda %11 zam yapmış oluyor.

Avrupa Asgari Ücret Konusunda Ne Durumda?

Avrupa istatistik ofisi yapmış olduğu araştırma neticesindeki açıklamalara göre 2020 yılında elde edilen verilere göre Avrupa’da asgari ücretin en yüksek olduğu ülkenin Lüksemburg olduğunu belirledi. Ancak İsviçre de Eylül 2020 de yapılan halk oylamasıyla İsviçre asgari ücret Dünyanın en yüksek seviyesine yükseltilmişti.

2022 yılına girilmesiyle birlikte Avrupa ülkelerinde ki asgari ücretler belirlenmeye başladı. Türkiye’de asgari ücrete geçtiğimiz ay %50 oranında zam yapıldı. Ancak bu zamma rağmen brüt asgari ücret oranında Türkiye 25 ülke içerisinde 24. Sırada yer almış durumda. Geçmiş yıllarda Bulgaristan’ın önünde yer alan Türkiye, paradaki değer kabı sonrasında Asgari ücrette Bulgaristan’ın gerisinde kaldı. Euro bazında Türkiye’de asgari ücret güncel kur oranıyla 326€ seviyesindeyken Bulgaristan 331€ ile Türkiye’nin önüne geçmiş durumda.

Türkiye’de asgari ücrete %50 oranında zam yapılmış olmasına rağmen parasal değerindeki kayıp nedeniyle zamlı asgari ücrete rağmen 19euroluk bir kayıp gerçekleşti. Rakamlara baktığımızda geçtiğimiz yıl 345Euro seviyelerinde olan asgari ücret bu yıl içerisinde 326Euro seviyelerine gelmiş durumda.

Avrupa Ülkelerinde Asgari Ücret 2022’de Ne oldu?

25 avrupa ülksini ele aldığımızda Türkiye, brüt asgari ücrette 24. Sırada. Türkiye’nin gerisinde kalan tek ülke Arnavutluk.

Türkiyede 2022 yılı içerisinde verilmiş olan rakamlara asgari ücret 4253TL olmuştur. Ülkemizde Asgari ücret 2022 yılında brüt 5.004,00TLolarak açıklanmıştır.

Avrupa ülkeleri içerisinde kıyaslama yapıldığında en düşük asgari ücretin brüt 248Euroyla Arnavutluk olduğu görülmektedir. Bu ülkenin arkasından Türkiye 330EUro asgari ücret ile karşımıza çıkıyor.

Almanya’da Asgari Ücret İle Nasıl Yaşanabilir?

2021 yılında 1584Euro Brüt olan Almanya asgari ücret ile Almanya’da yaşam bakalım nasıl. Bu soruyu cevaplayabilmek için öncelikle Almanya’daki yaşam maliyeti hakkında bilgiye sahip olmamız gerekecektir.

Bu ülkede yaşamanız için asgari olarak aylık ortalama720Euro civarı paraya ihtiyacınız olacaktır. Diğer Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda Almanya’nın daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan yemek, fatura, barınma ücretleri, kıyafetler, ve eğlence için gereken maliyetler diğer Avrupa birliği ülkeleriyle aynı seviyelerde. Almanya için konuşursak yaşam için en çok maliyet gerektiren birinci sorun ev kiralarıdır. Yaşamak için en pahalı şehirler Münih ve Stuttgart olarak bilinmektedir.

Ortalama olarak Stuttgart şehrinde bir kişilik apartman dairesinin fiyatı için en az 800Euroyu gözden çıkartmalısınız. Bu rakam Berlin şehrinde 700Eurolara inerken, Bremen şehrine geçtiğimizde 500Eurolardan söz edilmektedir. Yer itibariyle Almaya’nın doğusunda bulunan şehirler daha ucuz görünmektedir.

Almanya’da market alışverişleri için prtalama olarak fiyatları kontrol ettiğimizde ;

1Lt süt fiyatının: 0,99€, Vegan salam: 1,49 €,Sosis 250g. : 3,49 € , Kangal Sucuk 1Kg: 11,99 € , 10’lu yumurta: 1,69 € , Yoğurt 3,5% 1Kg. :1,99 €, ÇAYKUR Rize Turist Çayı 500g.4,49 € ,Taze Kaşar 400gr:3,99 € ,

Almanya Asgari ücretin Eksileri ve Artıları Nelerdir?

Yazımızın içeriğinde belirttiğimiz gibi 2015 yılında Almanya’da çalışanlar için saatlik asgari ücret brüt olarak en az 8,50€ olarak belirlenmişti. Bu yasal asgari ücret, çalışan kişilerin elde ettikleri gelir ile geçinebilmeleri açısından gerekliydi.

İşverenler ve işçi temsilcilerinden oluşan özel bir komisyon, son yıllarda gerçekleşen toplu sözleşmeyi dikkate alarak Almanya asgari ücretin artıp artmayacağı üzerinde çalışmalar yapmaktadırlar.

Almanya Asgari Ücretin Artıları ve Eksileri

Almanya asgari ücret 2022 yılında değişik görüşlerin tartışıldığı bir dönem içerisindedir. Bir kesim gelirlerde eşitlik düşüncesini savunmaktadır. Bunalar göre tam zamanlı olarak işe giden herkes geçimini rahatlıkla sağlayabilmelidir.

İkinci kesim ise asgari ücrete karşı çıkmaktadır. Çünkü işveren kesim çalışanların isteklerini tam olarak karşılayamamakta ve bu sebeple işçi sayısında azalma yaşanabilir. Bunun sonucunda ekonomi zarar görecek düşüncesi bu kesimde hâkim. Tüm bu gelişmeler dahilinde Almanya asgari ücretin eksileri ve artıları neler sizler için araştırdık.

Asgari ücretle ilgili iddialar

 1. Yetersiz Ücrete Son vermekte: 2015 yılından önce asgari cüretin net belirgin olmadığı dönemde tam zamanlı olarak çalışan insanlar geçimlerini tam olarak sağlayamıyordur. Bunun sonucu olarak devlet desteğine ihtiyaç duymaktaydılar. Asgari ücret sayesinde bunun önüne geçildi ve bir bakıma sosyal devlet sağlanmış oldu.
 2. Kayıt dışı çalışan azaldı: Almanya asgari ücret sayesinde ysal ücret belirlenince kayıt dışı çalışan sayısı azaldı. Çünkü kazandıkları ücreti yeterli görmeyen kişiler, vergi vermemek ve ceplerindeki paraya daha fazla sahip çıkmak için kayıt dişi işlerde çalışmak zorunda kalıyordu. Yasal asgari cüret ile birlikte yeterince kazanmaya başlayınca bu kişiler artık başka işler aramıyor.
 3. Devletin yükü azaldı: Yasal Almanya asgari ücret ile birlikte insanların devlete olan bağımlılığı azaldı. Böylece Devlet üzerindeki yük azalmış oldu.
 4. Ücret rekabetini engelledi: Ücret konusunda rekabetin serbest olduğu ülkelerde işverenler daha ucuza işçi çalıştırmak isterler. Ancak Almanya asgari ücretin gelmesiyle birlikte bu sorun ortadan kalktı.

Almanya Asgari Ücrete Karşı Olan argümanlar Nelerdir?

 1. İş Kaybı: Almanya’da asgari ücretin artması sonrasında bazı şirketlerçalışan sayısını azaltmak zorunda kalabilmekte. Bunun ana nedeni asgari ücretin yükselmesi ve şirketlerin bu yükü kaldıramaması.
 2. Fiyatlarda Artış: Çalışanların maşlarının artmasıyla beraber tüketiciler açısından maliyetler yükselmiş oldu. Bu durum özellikle hizmet sektöründe kendini ilk fark ettirmektedir.
 3. İşe Girişte Yaşanan Zorluklar: Almanya’da asgari ücrete karşı olan bir diğer argümanda yeni işin ilk altı ayında yaşanır. Uzun süreli işsiz kalanlar bu süreçte asgari ücret almamaktadır. İşe geri dönüş yolunda bu süreç sorun oluşturmaktadır.
 4. Toplu Pazarlığın Kısıtlanması: Normal koşullarda toplu sözleşmelere göre çalışma koşulları bağımsız olarak belirlenmektedir. Bundan dolayı Almanya asgari ücret toplu pazarlığın özerkliğine bir müdahale gibi görünür. Sendikaların eli bu nedenler zayıflamaktadır.
 5. Daha fazla Bürokrasi Oluşur: Asgari ücret konusunda karar almakla işler bitmemektedir. Bu kararlara şirketlerin uyup uymadığı denetlenmelidir. Almanya’da bu denetleme görevi gümrük idaresi veya kaçak işlerin mali kontrol birimi(FKS) tarafından yürütülür.
 6. Nitelikli İşçilerde Eksiklik Oluşması: Asgari ücretin olması iyimi, olumsuz mu tartışmasının bir diğer argümanı nitelikli işçi eksikliğidir. 2015 yılından beri uygulanan Almanya asgari ücret çırak pozisyonunda yeterince çalışmayan kişilere dahi işe verilmek zorunda. Halbu ki çıraklar daha düşük ücrete çalışmaktadırlar. Ancak bu şartlarda kimse çırak olmak istememekte. Bu durum da nitelikli işçi eksikliğini çıkarmakta.

Almanya’da 2022 Yılında işçileri Etkileyen Değişiklikler

Yeni yılla birlikte Almanya’da işçiler açısından bir takım değişikler gerçekleşti. İşte bu değişiklikler.

Vergisiz ödenek artıyor

Yetişkin işçiler için vergiden muaf ödenek 1 Ocak 2022 tarihi ile birlikte 204€’ya kadar arttırıldı. Bekarlar için bu durum maaşlarının 9.984€’luk kısmına vergi ödeyecekleri anlamına geliyor. Evli olan bireyler için miktar iki katına kadar çıkacak.

Bunun yanında Almanya’da emekli maaşlarının vergilendirilen kısmı daha önce %81 iken 2022 yılı ile birlikte %82 oldu. Bu artış yalnızca yeni emeklileri kapsayacak.

Asgari ücret Artacak

1 Ocak 2022 itibari ile Almanya asgari ücret saat başına 9,82 € olacak. Tarihler 1 Temmuz 2022Yi gösterince de bu saat başı ücret 10,45€ olacak. Ancak daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi saatlik ücretin 12€ olması yönünde planlar mevcut.

Almanya’da İşsizlik Başvurusu Nereye yapılmalı?

Almanya’da işini kaybedenlere işsizlik ödeneği verilmektedir. Kişilerin bu ödenekten faydalanabilmesi için yerel iş kurumu (local branch of the Employment Agency (BA))’ya başvurması gerekmektedir. 2022 yılı birlikte bu işlemler online olarak yapılabilmektedir. Online işsizlik müracaatı yapabilmek için elektronik bir kimlik belgenizin olması gereklidir.

Sağlık Çalışanları İçin Yapılacak Zorunlu Covid Aşısı

Almanya’da 12 Aralık 2021 tarihinden itibaren bazı nalanlarda zorunlu aşı uygulamaya getirilmiştir. Bu uygulama Alman hastaneleri, huzurevleri çalışanları ve buna benzer kurumda çalışanları kapsamakta. Zorunlu aşı uygulanacak kişilerin en geç en geç 15 Mart 2022 tarihine kadar aşılarını tamamlaması planlanıyor.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu