Aksiyon Oyunları 2024 – Popüler Aksiyon Oyunları Oynayın

Aksiyon oyunları, çeşitli zorluklar ile oyuncuların el göz koordinasyonunu ve tepki sürelerini göz önüne alarak bu tepki sürelerini ön plana çıkaran oyun türlerinin genel adıdır.

Macera, heyecan, hayatta kalma ya da korku, dövüş ve platform oyunları gibi para kazandıran oyunların alt kategorileri olan bu oyunlar geçmiş zamanlardan beri pek çok kullanıcıyı kendine bağlamış vazgeçilmez bir tutku oluşturmuştur. Aksiyon oyunları her ne kadar erkeker arasında yaygın olsa da bayan oyuncusu sayısı da az değildir. Erkekler arasında daha çok yaygın olmasının nedeni olarak, aksiyon ve maceranın erkekler için bir tutku olması gerekçe olarak gösterilebilir.

Bir kahramanı olan ve çeşitli silahlar kullanılarak geliştirilen oyun karakterlerinin çeşitli zorluk seviyelerine geçerek bölümlerini tamamladığı aksiyon oyunları, yaklaşık 1980’li yıllarda beri hayatımızın bir parçası olmuş durumda Teknolojinin ve internetin gelişmesiyle birlikte sayıları çok fazla artan bu aksiyon oyunlarının arasından en çok beğenilenleri sizler için derledik. İşte tüm zamanların en iyi aksiyon oyunları ve detayları…

En İyi Aksiyon Oyunları 2024

Aksiyon oyunlarında çıkış tarihleri çok önemli değildir. Çok sayıda kulllanıcı bunları incelemez bile. Bu tür oyunlar, kullanıcıları her zaman kendine bağlayan farklı hikayelere sahiptir.

Kimisi kahraman karakterde kendisini bulurken bazıları oyunun gidişatından etkilenir. Ancak her oyuncunun mutlaka aksiyon oyunları oynamasının bir sebebi vardır.

Hikâyelere ve zorluk seviyelerine göre dünya genelinde en iyi aksiyon oyunları hangileri ve hikayeleri nasıl, detaylı olarak açıklayalım.

God Of War III

Yunan mitolojisi sevenlerin tercih ettiği bir savaş ve aksiyon oyunu olan God Of War, Play Station oyunlarından biridir. Uzun süreden beri bilgisayara geleceği söylenmekte olan oyun, 2 yıl önce beklentileri yerine getirdi ve PC ortamında da yerşini aldı.

Oyunun bağımlılık yaptığı bir gerçek. Çünkü, oynayıp bitirenlerin bile tekrar tekrar oynadığı biliniyor. Oyun bu denli kullanıcıları sarıyor. Oyun başında saatlerini geçiren kullanıcılar bulunmakta. Bu açıdan düşündüğümüzde kullanıcıların oyunu yaşadığını söyleyebiliriz.

Oyunun seneryosunda Eski bir savaş tanrısı olan Kratos, Yunan tanrıları arasında kalan ve çeşitli bölümleri geçmek zorunda olan bir karakter. Olimpos Dağına yükselme görevi olan Kratos Titanlarla, canavarlarla ve tanrılarla savaşıyor. Oldukça sürükleyici bir yapıya sahip bu oyun en iyi aksiyon oyunları kategorisinde ilk sıralarda yer alıyor.

Bu tür aksiyon savaş oyunu seviyorsanız ve oyunu oynarken biraz da zorlanmak istiyorsanız, bu oyun tam size göre.

Resident Evil Village

Resident Evil Village Aksiyon Oyunları
Resident Evil Village Aksiyon Oyunları

Aslında bir korku oyunu olan Resident Evil Village, hem aksiyon hem de adrenalin tutkunlarına öneriliyor. Steam’de aksiyon oyunları kategorisinde yer alan bu oyun biraz pahalı olsa da Resident Evil serisinin en iyilerinden biri olarak görülüyor.

Oyunda Ethan ve Mia’nın evlendiğini ve bir kasabaya yerleştiğini görüyoruz. Rose adında küçük bir kızları olan bu ikili güzel bir hayat yaşıyorken aslında yolunda gitmeyen bir şeylerin de olduğunu fark ediyorlar.

Bir akşam yemeğinde saldırıya uğrayan çiftten Mia ölüyor ve Ethan kaçırılıyor. Kendini bir yolun ortasında kurt adamlar ve çeşitli canavarlar ile baş başa bulan Ethan kızını aramaya ve kendini kaçıranları bulmaya çalışıyor. Böylece oyunumuz harika bir seneryo ile başlıyor.

İlk sahnesinden beri korkunun ve aksiyonun ilklerinize kadar işleyeceği en iyi aksiyon oyunları kategorisinde olan bu oyunu mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Red Dead Redemption 2

Tarihsel olarak bizleri geçmişe götüren bu oyun, 1899 yılı Amerika’sında geçiyor. 2019 yılının aksiyon oyunları arasında en çok sevilenlerden biri olan oyunda Arthur Morgan karakteriyle birlikte yola çıkıyorsunuz. İçinde bulunduğunuz çetenin sağ kolu görevinde oynuyorsunuz ve çeşitli soygunlara katılıyorsunuz. Son soygunda başınıza gelenler sonucunda peşinize takılan kanun adamları, kelle avcıları ve peşinizde olan daha pek çok kişiden kurtulmaya çalışıyorsunuz.

Oldukça güzel aksiyon sahnelerine sahip olan bu oyun, sürükleyici bir yapıya da sahip. Adeta bir başyapıt olan bu oyunu, mutlaka en iyi aksiyon oyunları listenize ekleyin.

Die Young

Bir hayatta kalma oyunu olan Die Young, aslıda çok fazla ortalıklarda olmayan ancak sağlam bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir oyun. En iyi aksiyon sahnelerini bulabileceğiniz bu oyunda Ege Denizinde tatil yapmak isterken kendinizi bir kuyunun dibinde bularak uyanıyorsunuz. Kuyudan çıkmayı başardıktan sonra arkadaşlarınızı aramaya çıkıyorsunuz ve bazılarının ölü bedenlerini görüyorsunuz. Artık tek amacınız bu adadan çıkmak ve yanınıza birkaç kişiyi de almaya çalışıyorsunuz.

Adadan kaçarken hem sizi kovalayanlardan kaçmak hem de çeşitli bulmacaları çözmek zorundasınız. Aksiyon dolu olan bu oyun, son sahnesine kadar sürükleyici bir özelliğe sahip. Mutlaka listenize eklemeniz gereken oyunlardan biri.

Max Peyne

Max Peyne serisinin en iyi oyunlarından olan bu ilk seri, en iyi aksiyon oyunları kategorisinde karşımıza çıkıyor. Özellikle polisiye oyunları severlerin tutkunu olduğu bu oyun, muhteşem grafiklere ve sürükleyici bir temaya sahip. Oyuna New York Polis Departmanında görevli bir polis olarak başlıyorsunuz. Bir akşam evinize giderken dışarda saldırganlar olduğunu görüyorsunuz. Havaya ateşler açılıyor ve evinizdeki karınızı ve çocuğunuzu arıyorsunuz. Onlar için çok geç kaldığınızı fark ederek intikam yemini ediyorsunuz. Ardından planlarınızı gerçekleştirmek ve intikamınızı almak için narkotik polisi oluyor ve devamında uyuşturucu çetesinin içine sızıyorsunuz. Öfkenize yenik düştüğünüz için gizli göreviniz açığa çıkıyor ve oyun çok daha haraketli bir hal alıyor.

Aksiyon oyunları severlerin mutlaka kaçırmaması gereken ve üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin en iyi aksiyon perdelerine sahip olan bu oyunu mutlaka denemelisiniz.

Days Gone

En iyi aksiyon oyunları listemize bir de zombi oyunu eklememiz gerek. Aksiyonun ve maceranın hiç eksik olmadığı bu oyunda bir nevi hayatta kalma mücadelesi veriyorsunuz. Oyunda bir salgın başlıyor ve eşinizin bir çocuk tarafından yaralandığını görüyorsunuz. Yanınızdaki arkadaşınızla birlikte kalıp eşinizi sağlık görevlilerine teslim ettikten sonra zombileri avlamaya başlıyorsunuz. Motor tutkunu olduğunuz için de oldukça asi ruhlusunuz. Oyunda bir taraftan zombileri avlarken bir tarafta da görevleri yapmaya başlıyorsunuz. Oldukça sürükleyici ve heyecanlı olan bu oyunu da listenize mutlaka ekleyin.

Call Of Duty Modern Warfare

Gelmiş geçmiş en iyi aksiyon oyunları listesine Cal Of Duty serisinin hepsi dahil edilebilir. Ancak en çok sevilen ve en iyi aksiyon sahnelerini içeren serisi Modern Warfare olarak kaşımıza çıkıyor. Oyunda bir asker değilseniz bile askerlerden daha çok savaşıyorsunuz. Kurgusal bir ülkenin Ruslar tarafından işgal edilmesinin ardından kimyasal silahlarınızı ve ülkenizi korumak için gizli bir birliğe katılıyorsunuz. Bu birliğe katıldığınız andan itibaren aksiyon asla eksik olmuyor ve oyunun sonuna kadar nefes nefese kalabiliyorsunuz. Sizi ekrana bağlayacak olan bu oyunu mutlaka denemelisiniz.

Mafia Definitive Edition

Aksiyon oyunları denilince mafyanın eksik olmaması gerekiyor. Serisinin en iyi oyunları arasında olan Definitive Edition, Tommy Angelo’nun hikayesini anlatıyor. Oyuna bir taksi şoförü olarak başlıyorsunuz ve bir gün iki mafya arasındaki çatışmaya denk geliyorsunuz. Oradan bir şekilde sıyrıldıktan sonra peşinize mafya adamları düşüyor ve sizi her iki taraf da ekibine dahil etmek istiyor. Bir gün kaçılarak zorla bir mafya grubuna dahil oluyorsunuz ve oyun buradan sonra başlıyor.

En iyi aksiyon oyunları listesinde çok sevecekleriniz arasına girecek bu oyunda suikast, mafyalar arası çatışma, polisle çatışma, hırsızlık gibi çok sayıda sahnenin içinde yer alıyorsunuz. Hem görselleri iyileşmiş hem de çok güzel kurgulanmış olan bu oyunu da mutlaka denemelisiniz.

Batman: Arkham Knight

Aksiyon oyunları denince Batman’ı dahil etmeden geçmek olmazdı. İyi aksiyon sahnelerine sahip olan Batman filminin küçük bir yansıması olan bu oyun, tabi ki yine Gotham şehrinde geçiyor. Batman’in yıllar sonra döndüğü bu şehirde suç oranın bir hayli yükseldiğini görüyorsunuz. Tozlanmış olan Batmobile’i çıkarıp sokaklarda gezmeye başlıyorsunuz. İlk aşamada her sokakta bir tane karşılaştığınız suçlular gittikçe artıyor ve sizi sürükleyici sahnelerin içine alıyor. Çok geniş bir haritaya sahip olan bu oyunda hem istediğiniz gibi gezebilecek hem de aracınızla keyifli bir şekilde seyahat ederken Gotham’ı fantastik suçlulardan temizleyeceksiniz. En iyi aksiyon oyunları listesinde yer alması gereken oyunlardan biri.

Grand Theft Auto V

Kısa adıyla GTA 5 olan oyun, aksiyon oyunları severler için muhteşem seçenekler sunuyor. Aksiyon ve maceranın eksik olmadığı bu oyunun, dünya genelende çok fazla tercih edilen oyunlarda biri olduğu bilinen bir gerçektir. Hem hikâyesiyle hem de görselleriyle oldukça dikkat çekici olan GTA V, farklı karakterlere sahip 3 oyuncu ile oynanıyor. Oyun içinde bu karakterlerin hikâyelerini tek tek yaşıyorsunuz ve her birinde kendinizi aksiyonun içinde buluyorsunuz. Bazen eşinizin tenis hocasının evini yakıyorsunuz, bazen soygun yapıyorsunuz, bazen de büyük bir markaya sosyal medyadan saldırı düzenliyorsunuz. Ancak hepsinde aksiyonu sonuna kadar yaşıyorsunuz. En iyi aksiyon oyunları listesine GTA serisinin hepsini ekleyebiliriz ancak en çok tatmin edeni GTA V.

Rise Of The Tomb Raider

Aksiyon severlerin izlediği filmlerin başında, Lara Croft önderliğindeki Tomb Raider gelir. Çok sevilen bu film serisinin oyunlarından biri olan Rise Of da sizi Tomb Raider yapıyor ve muhteşem bir aksiyonun içine sürüklüyor. Aksiyon oyunları içinde en eğlenilen oyunlardan biri olan bu seride ölümsüzlüğün sırrını keşfetmek için bir maceraya çıkıyorsunuz. Bu sırrı keşfetmek için çeşitli gizemleri çözmek ve birçok kişiyle savaşmak zorundasınız. Aksiyonun hiç eksik olmadığı bu oyun da mutlaka en iyi aksiyon oyunları listesinde yer alması gerekenlerden biri.

Bayonetta

Fantastik ve oldukça akıcı bir hikayesi olan Bayonetta, 2009 yılında konsollar için piyasaya çıkmıştır. 2018 yılında ise bilgisayarlarda oynanabilir hale gelmiştir. Aksiyonun hiç tükenmediği bir oyun olan Bayonetta, kombo üzerine dayalı bir savaş sistemi oyunudur. Oyunda bulunan ilgi çekici ve farklı canavarlar, oldukça mücadeleci bir şekilde oynamanıza yardımcı oluyor. Bayonetta, En iyi aksiyon oyunları listenizde olması gereken oyunlardan biri.

Castlevania: Lords Of Shadow

2010 yılından beri oyun dünyasında bulunan Castlavania, aksiyon oyunları öncülerinden biridir. Kendi alanında devrim yaratmıştır ve Dark Souls gibi oyunların, kendisinin ardından piyasaya çıkmasına ilham vermiştir. Normal şartlarda Castlevania oyunları birbirine bağlı yetenekler, özel eşyalar ve açılan haritalardan oluşuyor ancak Lords Of Shadow, bunlardan farklı olarak çizgisel bir yapıda oynanıyor.

En iyi aksiyon oyunları arasında yer alan bu oyunu Gabriel rolünde oynuyorsunuz. Elinizdeki savaş haçını geliştiriyor ve çeşitli yaratıklarla savaşıyorsunuz. Bir an olsun nefes almaya fırsat bulamadığınız bu oyunda, oldukça çok eğleneceksiniz.

The Last Of Us

2013 yılının en çok beğenilen aksiyon oyunları arasında olan The Last Of Us, aldığı ödüller ile dikkat çekiyor. En çok ödül alan oyunlar arasında olan bu oyunda Jeol’in yaşantısına dahil oluyorsunuz. Oyunda Joel ve Eli arasındaki duygusal bağlı ve dram dolu sahneleri birebir yaşayabiliyorsunuz. Son derece kaliteli aksiyonu olan bu oyun, sunduğu eşsiz sahneleri ile özel oyunlardan biri haline gelmiş. Oyunda kıyamet sonrası dünyada oluşan çetelerle ve her yerden karşınıza çıkan zombilerle savaşıyorsunuz. Dramın ve aksiyonun bir arada yer aldığı bu oyun da en iyi aksiyon oyunları kategorisinde yer alıyor.

Assassin’s Creed Odyssey

Yine Antik Yunan ve mitoloji barındıran harika aksiyon oyunlarından biri olan Assassin’s, açık dünyası ile ön plana çıkıyor. Aksiyon bakımından pek çok oyunun önüne geçen bu oyun, dövüş sisteminde oldukça başarılı. Pek çok aksiyon oyununa göre çok daha fazla silaha ve komboya sahip. Oyunda çok fazla dövüşen oyuncular, deneyim kazanıyor. Yan görevleri de bulunan bu oyun, severlerini onlarca saat ekran başında tutabilme özelliğine sahip. Aksiyonu hiç eksilmeyen bu oyunu saatlerce ve sıkılmadan oynayabilirsiniz.

Dead Cells

Paltform oyunlarını yeniden canlandıran ve sevmeyenlerin bile ilgi göstermesini sağlayan oyun Dead Cells, 2018 yılında piyasalarda yerini alıyor. En iyi aksiyon oyunları kategorisinde yer alan bu oyun, 2 boyutlu yapıya ve basit grafikerle sahip. Bu özelikleriyle sadece yüksek maliyetli ve ultraya yüksek grafikli oyunların başarılı olamayacağını kanıtlayan Dead Cells, her dakikasında sizleri farklı bir heyecana ve hiç bitmeyen aksiyona sürüklüyor.

Oyunda yer alan kombolar, oldukça tatmin edici sayıda. Oyuncular düşman saldırılarından kaçarken farklı komboların kilidnii açabiliyor ve bu sayede çok fazla silaha sahip olabiliyor. 2018 yılının en sevilen oyunlarından bir olan bu oyun, aldığı ödüller ile de dikkat çekiyor. Oyuncuların keşfetme dürtüsünü ön plana çıkaran bu aksiyon oyununda, oldukça keyifli vakit geçireceksiniz.

Devil My Cry 5

2019 yılının en başarılı aksiyon oyunları kategorisinde olan bu oyun, oyun dünyasının en iyi kılıç kullanan karakteri Dante ile sizleri buluşturuyor. Dante, içindeki şeytan DNA’sı ile hiç yorulmak bilmeden, onlarca çeşitte olan yaratığı kılıcıyla alt ediyor. Bu oyunda Dante’ye farklı ve renkli karakterler de eşlik ediyor. Bu sayede oyun, oldukça zevkli bir hale gediyor. Sürekli kombo yaparak oynayabileceğiniz bu oyunda saatlerce vakit geçirebilirsiniz. Aksiyonun hiç kesilmediği ve sonuna kadar heyecanın devam ettiği bu oyun da en iyi aksiyon oyunları listesinde yer alması gereken oyunlardan biri.

Hitman 3

2021 yılında piyasaya sürülen ve oldukça yeni olan aksiyon oyunu Hitman 3, çok fazla ses getiren oyunlar arasında yer alıyor. Aksiyonun hiç son bulmadığı bu oyunda ajan 47 son bir defa tüm eşyalarını ve ekipmanlarını yanına alarak, hedefleri öldürmek için yola çıkıyor. Hikâyesinin oldukça derin olması, son teknoloji ile üretilmesi ve yaratıcılığı ön plana çıkarması, en iyi aksiyon oyunları kategorisinde yer almasını sağlıyor. Serbest ve yaratıcı aksiyon oyunlarından hoşlanıyorsanız, Hitman 3 tam size göre.

Destruciton AllStars

Hem araba kullanıp hem de savaşmak isteyenlerin tutkunu olduğu bu oyun, başarılı aksiyon oyunları arasında yerini alıyor. Henüz 2021 yılında piyasaya sürülmüş olsa da oldukça büyük bir kitleye hitap eden oyunda muhteşem arabalara binip aynı anda hem savaşıyor hem de yarışıyorsunuz. Sunduğu özel silahlar, özel arabalar ve muhteşem görselleriyle heyecanın hiç tükenmediği bu oyunu da mutlaka listenize ekleyin.

Sniper: Ghost Warrior Contracts 2

2021 yılının ilk çeyreğinde aksiyon severlerle buluşan bu oyun hem gizliliğin hem de aksiyonun ön planda olduğu en iyi aksiyon oyunları listesinde yer alıyor. Oyunda bir keskin nişancı oluyorsunuz ve gizliliği ön planda tutmaya çalışıyorsunuz. Açığa çıktığınızda ise kendinizi bir anda dopdolu ve sürükleyici bir aksiyonun içinde buluyorsunuz. Keskin nişancı tüfeklerinden hoşlanıyorsanız ve tek kişilik oyunları seviyorsanız, bu oyunu mutlaka denemlesiniz.

Marvel’s Avengers

Aksiyon ve fantastik film severlerin listelerinde ilk sıralarda yer alan Marvel’s, en sevilen filmlerinden biri olan Avengers’ın 2020 yılında oyununu da çıkardı. 2021 yılına güncellenen ve çeşitli konsollarda oynanabilen bu oyun, yüksek kaliteli görsel efektlere ve gelişmiş bir görselliğe sahip. Aksiyonun hiç hız kesmediği bu oyunda fantastik canavarla savaşıyor ve oldukça güzel vakit geçiriyorsunuz. Yeni sürümü ile oldukça fazla ilgi gören bu oyunu da mutlaka en iyi aksiyon oyunları listenize ekleyin. EN iyi aksiyon oyunları tanıtımlarının devamı için diğer sayfaya geçiniz.

Yakuza 0

Seganın Tokyo yeraltı Dünyası üzerine yapmış olduğu bir RPG serisi olan oyun, 2018 yılında PC sürümü ile piyasaya sürüldü. Piyasa çıkmasıyla birlikte oyun serileri içerisinde en iyi girişlerden birisini yapmayı başardı.

Aksiyon oyunlar serisi içerisinde yer alan YAKUZA 0 içerisinde herkes için bir şeyler bulunmaktadır. Oyun severlerin bildiği GTA tarzında sürükleyici bir yapısı var. Yumruk, bisiklet, beyzbol sopaları ile Tokyonun arka sokaklarında küçük ölçekli GTA oyununu canlandırabiliyorsunuz. Çeşitli dans figürlerini gerçekleştirin. Mini atari oyunları oynayın. Micheal Jackson ile arkadaş olun. Emlak işletmesi açın ve işletin. Tüm bunları oyun içerisinde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Oyun içerisinde yapacağınız hamlelerle Japonya’nın en acımasız mafyası olabilirsiniz. Veya iyi huylu bir ihtiyara dönüşebilirsiniz. Hepsi sizin oyun tarzınıza kalmış.

Garena Free Fire: Kalahari 

Google Play store üzerinden en çok indirilen aksiyon oyunlarından birisi hangisi desek pek çok kişinin aklına Pugb Mobil, Call of Duty Mobile gibi oyunlar gelir. Ancak Garena Free Fire isimli aksiyon oyunu 500 milyondan fazla indirme oranıyla bu alanda en iyilerden.

Oyunun özü Battle Royale oyunundaki gibi bir keskin nişancı oyununa benzemekte. 10 dakikalık düzenlenen turlar sizi uzak bir adada 49 katılımcıyla hayatta kalma savasına götürüyor. Bu turdaki amacınız ayakta kalan son kişi olmaktır. Bunun için en iyi silahları aramalı yeri geldiğinde düşmanlarınızı yağmalamalısınız.

Garena Free Fire , benzer oyunlardan farklı olarak kendine özgü görsel çekimleri ile birlikte gelmiş görünüyor. Oyun içerisinde çok çeşitli aksesuarlar bulunmakta. Bunlarda oyuna ayrı bir tat katmış görünüyor.

Pubg Mobile

Son zamanlarda en çok oynanan ve adı sıkça duyulan oyunların başında PUBG Mobile oyunu Gelmektedir. Oyun resmen aksiyon oyunları içerisinde fırtınalar estirmekte. Bunun başlıca sebeplerinden birisi, oyun içerisinde bulunan silahların gerçekçi bir şekilde ele alınmış olmasından ileri geliyor.

Oyundaki gerçeklik algısı PUBG MOBİLe ilk sürümünde de mevcuttu. Yeni sürümde güncel haritalar, daha yeni haritalar, Payload mode, Team Deatchmatch gibi yeni modlar, yeni silahlar, yeni helikopterler ve araçlar eklenmiş. Oyunun eski versiyonunu oynayanlar için yeni sürümde çok farklılıklar olduğunu belirtebilir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu